Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 285

Tema: podizanje djece vegetarijanaca i makrobioticara

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno podizanje djece vegetarijanaca i makrobioticara

    Proteklih nekoliko dana sam iscitavala starije teme vezane uza vegetarijanstvo i makrobiotiku te me to potaklo da otvorim novu temu,ali sa drugacijim nacinom pristupa .
    Naime,molila bih da se ovoj temi prikljuce ljudi koji prakticiraju vegetarijanstvo/makrobiotiku unutar svoje obitelji a da je isto tako zaobidju oni koji ne podrzavaju takav nacin prehrane te da se suzdrze komentara o stetnosti inih oblika prehrane.
    Moj maleni ce uskoro navrsiti godinu dana i dobro bi nam dosli savjeti koji su proizvodi korisni za koristiti u tako malenih guza te bih bila zahvalna i na svim ostalim savjetima vezano uza podizanje djece na vegetarijanskoj/makrobiotickoj prehrani.netko bi mogao reci da su to dva dosta razlicita vida prehrane no mi u biti plesemo izmedju njih dva(mm i ja, iako malenomu nista mlijecnog/mesnog nismo nudili,niti to zelimo).
    Takodjer bih molila ostale da jave kako se nose sa izazovima okoline,ljudi koji kada cuju kako dijete podizemo kao vegetarijanca se odmah krizaju i ispituju kako nadoknadjujemo zeljezo,pa jel jede zumanjke(«koji su potrebni za razvoj mozga»)i tako dalje..Jeste li i vi se susretali sa takvim pitanjima i koji su vasi bili odgovori?
    Hvala unaprijed
    [/i]

  2. #2
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Moj malecki se još nije rodio, ali sam dosta razmišljala o toj temi. Prije trudnoće sam prakticirala makrobiotiku i namjeravam joj se vratiti (sada mi u trudnoći neke stvari ne pašu). Uglavnom, mogu ti preporučiti dučančić u kojemu sam ja kupovala voće i povrće iz organskog domaćeg uzgoja. Planiram tamo kupovati i za malog kada dođe vrijeme za nadohranu. Evo linka: http://www.bio-zrno.hr/nase_aktivnosti.htm Na dnu stranice možeš vidjeti gdje kupiti njihove proizvode. Zgodni su mi i dućani bio&bio gdje se isto tako mogu kupiti i knjige i namirnice za takvu vrstu prehrane.
    Što se tiče okoline, nemoj se previše opterećivati time. Jednostavno je ako živite sami, kompliciranije ako dijelite kućanstvo. Jednostavno ignoriraj primjedbe, a redovita kontrola krvne slike će ti reći paše li članovima obitelji takva prehrana ili ne. To je dovoljan argument. Također pripazi da se taj način prehrane poštuje jer ima 'dobronamjernih' baka, teta i ostalih koji djeci po skrivečki trpaju neželjene namirnice u usta. Meni se moja svekrva 'hvalila' da nećakinji daje mlijeko kad je čuva jer njena mama ne zna da djetetu treba dati kravlje mlijeko.
    :shock: I moj omiljeni stav: mama treba vjerovati svojoj intuiciji!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    centar Banije, Sisak
    Postovi
    62

    Početno

    slazem se s anchi.
    mm i ja smo vec godinama vegetarijanci, tj. ja sam cijeli zivot i bas mi nista nije falilo. imam savrsenu krv i nejedenje mesa me puno puta izvuklo od kakvih gadnijih bolestina.
    sada nasa beba ima 6 mjeseci i jos je iskljucivo dojim, ali sam vec ranije isplanirala uvodjenje hrane.
    dakle:sto vise sirovo i svjeze (kao kasica ili iscjedjeni sok) i voce i povrce, puno klica koje su izuzetno zdrave i bogate, eventualno za laksu probavu s malo maslinovog ili sezamovog ulja-mora biti hladno presano. zatim zitarice bez glutena kuhano tako da ostane puno sluzi pomjesano s mojim mlijekom.
    zatim razne sjemenke:suncokret, lan, sezam. zatim pareno zeleno lisnato povrce s malo maslinovog ulja i malo parenog tofua.
    sve bez soli, secera ili drugih zacina do prvog rodjendana.

    evo,nadam se da ce ti pomoci.
    btw. imam puno prijatelja cija su djeca vegearijanci od rodjenja i nista im ne fali, stovise zdravija su i naprednija od ostale djece,a neka vec i u skolu idu.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    centar Banije, Sisak
    Postovi
    62

    Početno

    joj oprostite cure ja skroz skrenuh s teme.

    nasi svi rodjaci i prijatelji su upozoreni da mi ne jedemo meso i jako dobro znaju koji je nas stav o tome, tako da nemamo problema s time kod onih koji jedu meso, a vecina ih ne jede tako da se slazu s nama.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Evo i mene ovdje.
    Sundrops, jako si lijepo napisala uvod, nadam se da ce tako i biti! Konstruktivna rasprava.

    Preporucujem svima knjigu PRIRODNO I ZDRAVO ZA BEBE I DJECU od J.B. PEjic... ima korisnih savjeta koji su mi izvrsno posluzili za moje pocetke s Omi.
    http://www.superknjizara.hr/knjiga.p...481&PHPSESSID=

    Uglavnom, pocecci dohrane sa 6.mjeseci svodili su se na kuhanu integralnu organsku rizu (sa vise vode nego inace) ispasiranu (tada sam bila nadobudna i cak odbijala koristiti elektricne aparate. ne znam hocu li opet tako.. takoder nismo krenuli s vocem tada nego bas s rizom) i to je bilo to. PA zobene pahuljice s vocem...
    Ali stvarno se ne sjecam tocno kad sto jer vec dugo nisam u bebastoj fazi, a tek cu za 4 mjeseca i sama krenuti sa time, stoga preporucam knjigu da ne kazem nesto krivo.

    Okolina.. pa cuj.. vazno je imati vazne argumente koje mozes jasno, glasno i kratko ireferirati (jer ionako nitko ne slusa dugo..), pa kad ljudi skuze da znas sto radis (i bolje od njih) posramljeno zasute! To su uglavnom sve bapske price koje cujes pa ponekad treba jednostavno tu temu izbjeci (s prabakama.. sto cu njima uopce objasnjavati.....).

    Neki primjeri..
    Zeljezo? Proso, blitva i zeleno lisnato povrce
    Kalcij? Integralni sezam lagano proprzne (bez ulja) na tavici da pocne pucketat, pa ga treba smljevit u suribachiju i posipavati po svem zivom. Moze se uzeti i crni sezam koji je jos obilniji nutrijentima, ali je gorak i meni bas nije prefin.

    B vitamin, bjelancevine?
    Tzv. slatka riza (makrobioticari znaju... najbolje mi je kad je spomenem pa ljudi kazu jooj, ma ja ti ne volim to.. misle da je to zasladena riza) je punija bjelancevina od obicne!
    Treba provjeriti kada se mogu uvesti zitarice tipa ARAMANTH i QUINOA koje su brzo kuhane, fine i mekane za papanje... Ali i one su bogatije bjelancevinama, b vitaminom i zeljezom.
    Heljdu se ne smije jedno dulje vrijeme.. vise se ne sjecam zasto...

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::

    Ako se ikad dvoumite u vezi zdravlja djece vegetarijanaca, nemojte! Nema zdravijih od njih!

    I jos jedna bitna stvar. Ljudi misle kako otezavamo djeci zivot sa tim izdvajanjem. I sama sam to mislila i da, jedno vrijeme u vrticu je bilo malo teze jer se morala boriti za svoja prava (kad bi je tjerali da jede sto nece)... ali ja sada imam dijete koje zna biti drugacije i ponosno je na to. Drugacije u smislu, da je dio drustva a da zna da ne mora slijediti sve sto rade drugi. Ovako je svjesna da smo razliciti jedni od drugih a ipak se volimo i zivimo zajedno. Mislim da je to vazna spoznaja. Iako, naravno, izuzetno se veseli kad sazna da je netko vegetarijanac od njoj poznatih.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    I mi smo veg, i mislim da je to najbolje sto djetetu mozes pruziti. Uciti ga da jede zivotinje, uf, uzas!
    Baka i djed nece biti nikada sami sa djetetom,jer prije su se uvijek hvalili kak ce oni " nahraniti" svoje unuce, jer je dijete jadno vjecito gladno . Toliko o postivanju okoline.Neki kuze, neki ne. Mi samo vrlo ozbiljno kazemo-kod nas u obitelji zivotinje se ne jedu i to je to.
    Irenica je super jelovnik dala kao i Anita !

  7. #7
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    prisutan

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Hvala Vam na odgovorima i savjetima(i uopce, na prisutnosti).
    Ja takodjer ne vidim svog malenog samog kod bake na praznicima jer,osjecam da ni ona ne bi postovala nacin na koji Elija hranimo.
    Irenice,nisi nista sa teme skrenula..nego htjedoh pitati..tvoja beba je sada jos malena no,kako joj planiras davati klice? Mozda usitnjene u suribachiju,onako svjeze?
    Anita a-z,mi smo takodje se vodili po savjetima iz knjige prirodno i zdravo za bebe i djecu i veoma mi je draga ta knjiga,cesto potrazim rijesenje u njoj.Za amaranth i quinou sam saznala da se preporucaju od pocetka dohrane jer quinoa sadrzava sve esencijalne aminokiseline a amaranth je bogat bjelancevinama,željezom i kalcijem i osobito se preporuca zenama i duz trudnoce i dojenja.Mene mama kada zove obavezno pita-a sto je Eli danas papao i/ili a sto danas kuhas?pa kad joj spomenem quinou,amaranth,azuki ili slicno nasmije se,jer kao da joj japanski pricam..a tako je i sa ostalim ljudima koji se raspituju o nasem vegetarijanstvu,pa se tako lako izvucemo od daljnjih pitanja.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj sundrops prvotno napisa
    Anita a-z,mi smo takodje se vodili po savjetima iz knjige prirodno i zdravo za bebe i djecu i veoma mi je draga ta knjiga,cesto potrazim rijesenje u njoj.Za amaranth i quinou sam saznala da se preporucaju od pocetka dohrane jer quinoa sadrzava sve esencijalne aminokiseline a amaranth je bogat bjelancevinama,željezom i kalcijem.
    Bas mi je drago ovo cuti! Volim brzo kuhane, a zdrave stvari!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,050

    Početno

    i mi smo tu. zasada je sve ok, ljudi ok prihvaćaju da je mali vegi (bucko je, pa se svi pitaju čime ga to hranim!). uglavnom idem po knjizi j.b.pejić. i nama su žitarice bile početak. sad već papa dosta toga i mislim da neće biti problema.

    u početku me je bilo frka kako ću ga ostaviti s nekim (čitaj: baka), ali vidim da su sad to obje, nakon priče i priče, već skroz prihvatile. kao što anita kaže, moraš imati dobre argumente i biti dobro potkovan.

    jedino, mali je znatiželjan, sve trpa u usta, tako se desilo na jednom rođendanu da je skoro pojeo i komad šunke dok ga je držala jedna frendica i jela sendvič. ne možeš uvijek upozoriti sve. i ne znam kako ćemo s tim dok sam ne postane svjestan. ali, neću se time opterećivati...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    evo i nas... bas mi je drago da imamo 'svoj' topic ugodne atmosfere...
    luka i ja smo lakto-ovo... mm jede meso...
    pritisak blize okoline nije zanemariv u toj situaciji ali za sad ide...

    doktor i pedijatar su nam super iako nismo uopce birali veggie-friendly vec samo po preporuci (cak mesojeda) da su to inace dobri i cijenjeni doktori...
    ja trenutno imam problem sa zeljezom prvi put i rjesavam ga...
    luka k'o dren...

    u poslijednje vrijeme sve vise skicam na makrobioticke recepte...
    ali me jako zanimaju stari i sve vise zaboravljani kontinentalni vegetarijanski recepti...
    pa ako znate kako se radi pita bazlamaca, bijeli zganci, istipci (nesto slicno ghiju), popara itd.-ja bi recept rado...

    ovdje se jede roshti... nije hiper zdravo i ne bi davala maloj djeci jer je przeno ali je fino i jednostavno:
    kuhani krompir se nariba na ribez i zacini (mnogi ga vole s puno papra)...
    u njega se doda maslaca (vegani mogu margarin)...
    ta smjesa se zapece u tavici na malo ulja da se napravi rumena kora s jedne i druge strane...
    izgleda kao debela, grbava krumpirova palacinka...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Cisto sam se sjetila neceg..

    Ljudi cesto pitaju kako doci do vaznih MINERALA.. kalcij, zeljezo, magnezij itd...

    Nema boljeg nacina za doci do njih je tako da ih ni ne izgubimo, a to je ne konzumirati bijeli secer.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    eto da se onda i nadovezem- za gubitak zeljeza jedan vazan faktor je i krvaranje... to je jedan od razloga zasto ga zene imaju opcenito manje u odnosu na muskarce i sklonije su granicnim vrijednostima.. bez obzira na prehranu...
    za djecu sam citala da je dobro da im se ne daje kravlje mlijeko zato jer nesto u njemu izaziva mikroskopska krvarenja u crijevima i stoga je nepovoljno sto se gubitka zeljeza tice...to ne vrijedi za mlijecne preradjevine,posebice ne jogurt...
    jos jedan razlog zasto je dojenje toliko bitno...i da traje cim dulje...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Vec neko vrijeme mislim nesto napisati , ali nikako da se javi zgodna prilika pa bih se samo sada prijavila, Nasa obitelj je veganska i to sattvika yogickog smjera s naglaskom na sirovu hranu, a sve zbog duhovno-eticko-mentalno-ekolosko-fizickih razloga (otprilike tim redom po prioritetima razloga)
    Ono sto mi je zanimljivo je to kak' je sundrops stavila topik na attachment parenting....sto mislite zasto?
    i to kak' ga moderatori nisu prebacili na Odgoj.
    dobro da nisu

  15. #15
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Hmmm... čekaj da razmislim... valjda zato što je kad nosiš dijete u marami nešto lakše uloviti kupus nego zeca... ili je pitanje ipak bilo retoričko :?

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    sorry sta se petljam, nismo vegetarijanci, al imam pitanje za iskusnije.
    mi jedemo meso/ribu otprilike 2 puta tjedno s tendencijom opadanja odnosno nekad prodje i 2 tjedna bez mesa ili ribe. zapravo to je nebitno.

    Lovro koji ima sad 3 godine ne jede meso. bar se to ne moze tako nazvati. nista mu ne fali ali se ponekad pitam hoce li mu naskoditi to sto ponekad jede samo prilog. hocu reci, ne smatram da je vegetarijanstvo kad izbacis bolonjez a pojedes pastu, nego bas suprotno da je daleko od toga. a imam osjecaj da Lovro ponekad jede upravo tako. pa si onda tu i tamo zabrijem da to mozda bas i nije u redu...

    joj koji post . kad nisam ni sama sigurna jel tu ima ista za razmisljanje ili ne.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    nije retoricko, imam ja cijeli ekspoze sto se mojeg odgovora tice, ali nemam sada vremena. za pisanje
    u medjuvremenu me zanima sto ostali misle.
    kupus pase s maramom, ali, kakve veze ima s, recimo, zajednickim spavanjem, ha?
    tu mi vise pase uzgoj zivotinja (a gdje se one uzgajaju, tu je uvijek neka proizvodnja mesa, direkt ili indirekt), pa se svi po zimi stisnu jedni uz druge, jer je zivad u jedinoj drugoj slobodnoj prostoriji...

    bas me zanima kako ces se sada iskobeljati iz ovoga

  18. #18
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    deder zaobidji retoriku pa meni odgovori. ako se uopce ima sta odgovoriti.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    aj ne bulaznite!
    to se topic sakrio medju 'ludjake' koji nose djecu, spavaju s njima i dugo ih doje...
    dakle skrtice jedne najobicnije - nece kupiti kinderbet,niti hodalice lingistule, adaptirano... pa se medju njima upjesno skrivamo mi koji necemo ni dijete posteno nahraniti...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    marta,ja mislim da bi mozda mogla malo pripaziti da mu dajes hranu koja bi mu davala ono sto bi mu eventualno moglo faliti nejedenjem mesa... posto vi ne jedete puno mesa vjerojatno je i vasa kuhinja dosta bogata sama po sebi tako da se ne trebes nesto bjesomucno educirati i truditi... samo malcice

  21. #21
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa zapravo ima. Odrasli si mogu priuštiti krnju prehranu na neko vrijeme ili kao dio terapije, ili u postupku prilagodbe na neku drugu prehranu, ili - u krizi. Hraniti djecu na krnji način nije baš OK. Uglavnom je dobro neku tradicionalnu prehranu koja je najsličnija sklonostima prilagoditi i koristiti, jer tradicija uglavnom podrazumijeva nekoliko generacija koje si takvom prehranom nisu narušile zdravlje. Nutricionistički mambo-džambo na kraju samo potvrdi ono što je već očito.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Lovro koji ima sad 3 godine ne jede meso. bar se to ne moze tako nazvati. nista mu ne fali ali se ponekad pitam hoce li mu naskoditi to sto ponekad jede samo prilog. hocu reci, ne smatram da je vegetarijanstvo kad izbacis bolonjez a pojedes pastu, nego bas suprotno da je daleko od toga. a imam osjecaj da Lovro ponekad jede upravo tako. pa si onda tu i tamo zabrijem da to mozda bas i nije u redu...
    Meni se čini da dobro briješ. Isto kao što ima mesoždera koji se loše hrane (krumpir i meso na sto na načina, salata kad u marami uloviš kupus ), tako je i vegetarijanstvo bazirano na prilozima i tjesteninama - nezdravo i prilično loša prehrana.
    Bili vegetarijanci ili ne, svi bi trebali težiti nekoj izbalansiranoj prehrani - a ja se tu prva mogu poklopiti ušima i odgristi još jedan red čokolade.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    deder zaobidji retoriku pa meni odgovori. ako se uopce ima sta odgovoriti.

    shic, silo necista , ovo je topik samo za biljozdere
    iako , kako cujem, i ti ces to u studenom privremeno biti...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    marto, sorissimus, nisam ti vidjela pitanje...
    evo sad cu promisljati pa ti brzo reci.

  25. #25
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Cisto sam se sjetila neceg..

    Ljudi cesto pitaju kako doci do vaznih MINERALA.. kalcij, zeljezo, magnezij itd...

    Nema boljeg nacina za doci do njih je tako da ih ni ne izgubimo, a to je ne konzumirati bijeli secer.
    e ovo je jako tocno. s tim da bih ja bijelom seceru dodala i velike kolicine kave i crnog caja, te bijelo brasno.

    marta, ako ima dosta grahorica, graha, boba, graska, lece, integralnih zitarica, sira, jogurta, badema, oraha, ljesnjaka i slicno mislim da nije problem.
    ako volite tofu i sejtan (sad ce davor opaliti po ovim azijatskim cudesima ) to je dobrodosli dodatak. mislim da je nesto ribe takode dobro ako je volite i etickii ili neki drugi principi vas ne prijece u tome.

  26. #26
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ma Lovro jede tako samo onda kad je neki mesni dan tipa peceno i krumpiri. onda on jede samo krumpire i drugi prilog ili salatu. a to fakat jedemo jednom mjesecno. inace se hranimo, sto bi Davor rekao, vrlo tradicionalno. zato sam se dvoumila oko svog pitanja. on jede sve osim mesa, boba i prokulica. a kad to imamo za rucak, ispada da jede samo prilog. ponekad pojede komadic piletine ili slanine.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    on jede sve osim mesa, boba i prokulica.

    zvuci sasvim uravnotezeno.

  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    deder zaobidji retoriku pa meni odgovori. ako se uopce ima sta odgovoriti.

    shic, silo necista , ovo je topik samo za biljozdere
    iako , kako cujem, i ti ces to u studenom privremeno biti...
    ja cu tablu slanine, pa s njom u pretinac na kolodvoru.

  29. #29
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    to se topic sakrio medju 'ludjake' koji nose djecu, spavaju s njima i dugo ih doje...
    dakle skrtice jedne najobicnije - nece kupiti kinderbet,niti hodalice lingistule, adaptirano... pa se medju njima upjesno skrivamo mi koji necemo ni dijete posteno nahraniti...


    meni nekako ovaj topic spada ovdje, nikako na 'odgoj'. jedino gdje bi ga, mozda, stavila je na 'zdravlje djece' no i to je upitno. kao sto je AP izbor roditelja, tako je i podizanje djece na makrobiotickoj ili vegetarijanskoj ishrani.

    i bas mi je drago da je topik ovdje.

    ja sam bila vegetarijanka 5 godina i onda sam u 4-om mjesecu trudnoce pocela jesti meso - jednostavno mi je tijelo trazilo. sada ga jedem jednom u 3-4 tjedna, no mislim da cu uskoro prestati. Zach je do sada probao ribu i teletinu. jos uvijek nisam na cisto da li da mu dajem ili uskracujem meso...

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    ako je taj jedan dan u mjesecu pa caki nesto cesce onda, pobogu, ne moras brinuti...
    ionako je djeci (pogotovo npr. od 1-3,4) bolje pratiti sto sve pojedu u TJEDNU a ne DANU ili OBROKU... pa onda videjti ako bi im mozda neceg falilo... npr. analizom popisa sve hrane koju je dijete pojelo i popilo tijekom tjedan dana...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    259

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa
    ja sam bila vegetarijanka 5 godina i onda sam u 4-om mjesecu trudnoce pocela jesti meso - jednostavno mi je tijelo trazilo.
    Meni se isto dogodilo. Kakvi kiseli krastavci, meni je iz usta virila buđola :shock: bez kruha

    MM je totalni mesojed u stvari ima loš odnos prema hrani jer je vjerojatno istraumatiziran u djetinstvu. Niki je mali gurman i upravo sam mu počela pripremati hranu prema knjizi Hrana za tijelo i dušu. Mesni obrok jede 1 tjedno. Jako voli povrće i leću. Nekako mu puštam da sam bira hranu.
    Čitala sam u Moje dijete od P. Leach da su djeci u vrtiću davali da sami biraju hrani i da su prvo jeli, naravno, nekvalitetnu hranu kakvu djeca i odrasli vole, ali u duljem periodu su instiktivno počeli birati uravnoteženu prehranu. Tako da i mali Lovro vjerojatno ima taj instinkt koji sam skužila kod Nikija. U subotu kod mojih na objedu je sa cijelog stola svega i svačega odabrao BLITVU za početak.
    Ja osobno se ne volim svrstavati u razrede i podrazrede ali pokušavam se hraniti na dobrobit tijela i savjesti. Samo nikako da oprostim morskim plodovima i ribi :/

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj -Sanja- prvotno napisa
    ...ima loš odnos prema hrani jer je vjerojatno istraumatiziran u djetinstvu.
    Može malo detaljnije?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    259

    Početno

    Evo detaljnije.

    Jednom prilikom dok je Niki malo jeo malo se igro pa opet red jela pa kad poželi red igre moja sveki, koja je izvanredna osoba i iskreno je volim jer je takva, komentirala da bi i MM možda danas bolje jeo da su ga pustili da jede kad hoće, gdje hoće i što hoće. MMa je odgajala none koja je zaista bila dobra, ali je reda moralo biti. Tako da MM danas kad ga nitko ne pegla jede pizzu i sendviče. Povrće niti da proba, uopće ne zna kako koje povrće izgleda.
    S druge strane MM i ja smo instinktivno AP i uvijek smo osluškivali što bi Niki htio i dok nismo imali pojma što je AP. Tako da sam ga ja puštala da jede što voli i ne jede što ne voli. Nikad ga nisam hranila na silu ili nekakvu prevaru. Mogao je jesti rukama, nogama (imamo na fotografiji) ja bih poslije počistila dijete i pod bez problema (zaboravila sam napisati i sebe). Kad je htio jesti sam za stolom, jeo je, kad je htio pribor dobio je. Rezultat tog nereda nad kojim su se mnogu zgražali je da imam kikića od 21 mjesec koji jede sam za stolom priborom poput malog gospodina. Ja sam ga već ovo proljeće 1 put tjedno vodila u restoran jer mu je to špica i svi padaju u komu kad ga vide kako jede. Totalno smo off topic ali može biti korisno. Sada kad dođemo u jednu špageteriju s vrata viču hoćemo li odmah jedne crostine da se mali gospar zabavi dok stigne ostalo.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Sanja... to moze i ne mora biti pravilo. Da bi pustanje da se jede sto hoce zavrsilo time da s vremenom pozele jesti i zdravu hranu. To bi moglo pod 2 uvjeta:
    1) Da losa hrana koju jedu NE IZAZIVA OVISNOST, a izaziva
    2) Da dijete uopce ima naviku jesti zdravu hranu kako bi uopce znalo STO mora pozeljeti
    3) da zdrava hrana bude i fina, a sjecam se da zdrava hrana moje mame NIJE bila fina

    Ja iskreno nisam za takve izlete. Nikakva strasna sputavanja naravno... imaju oni i bake i djede sa kojima ce pretjerivati u losoj hrani, ali mi sami im to jos ne bi trebali davati.

    Ustvari, drugaciji su stavovi iskljucivih vegetarijanaca/makrobioticara i onih koji imaju izlete i u druge prehrane. Ni ja se ne volim kategorizirat ustvari zato sto ljudi mrze kategorije i imaju predrasude, ali gdje spadam, spadam.

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::

    S druge strane, djelomicno si u pravu ako ta losa hrana nije prelosa... Primjera radi.. prosli tjedan je mm bio na putu i ja stvaarno nisam stigla kuhati (stigla bi da sam na vecer sve pripremila ali nisam takav tip, volim veceri za sebe) i Omi i ja smo jele prvi dan pizzu narucenu, drugi dan njoke s gorgonzolom (inace ne jedemo mlij.proizvode) a treci smo narucile lasagne . Kako moje dijete IMA naviku jesti zdravo, 3. se dana pozalila da vec danima NISMO JELI. Da ono sto jedemo nije hrana i da jedva ceka da se vrati tata.
    Ja kuham gotovo stalno zdravo pa medu time ima jela koje Omi obozava i koja ne moze smisliti. Sto ako je nona tm kuhala zdravo i nefino? U svakom sucaju taj argument nije potkrijepljen i moze navesti na krivi put misleci da radimo dobro kad radimo lose. :/

  35. #35
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    aj ne bulaznite!
    to se topic sakrio medju 'ludjake' koji nose djecu, spavaju s njima i dugo ih doje...
    dakle skrtice jedne najobicnije - nece kupiti kinderbet,niti hodalice lingistule, adaptirano... pa se medju njima upjesno skrivamo mi koji necemo ni dijete posteno nahraniti...
    He, he, ovo me stvarno nasmijalo... Već mi je dosadilo sablažnjavati okolinu gore navedenim pa sam u fazi da naprosto šutim...

  36. #36
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Anita-AZ :D
    Strašno mi se dopalo kako si to napisala 8)

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    259

    Početno

    Samo sam napisala što što sam pročitala od P.Leach a memi se njena knjiga sviđa, pa sam računala da žena zna o čemu govori jer je hvale i ovdje na forumu.
    Naravno da djetetu ne bih dala jesti lošu hranu. Jedna mi je kolegica rekla da ne pravim od djeteta debila jer mu ne nudim smoki - imat će kad cijeli život jesti smoki, a sad dok je mali bolje mi je da gricka bio grožđice.
    Btw. ja sam danas pravila štrucu od leće i pire s kimom i maslinovim uljem. To su drugim ljudima "prilozi", Marta je napisala da Lovro ponekad pojede samo priloge. Meni je to objed, a MMu opet nešto nejestivo mada je zaista ukusno.

    Povlačim se iz ovog topica.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    ajd da podignem ,vezano za konzumaciju bijelog secera,cokolade,keksa i sl.
    zelim sve to izbaciti van iz svoje prehrane,pa molim ako ima tko kakve informacije o stetnosti inih,da navede izvore..znam da se prije spominjala neka knjiga o stetnosti secera no sad nisam u prilici je nabavljati..pa molim argumente zasto to izbaciti-ne stoga sto mi nije znano da je stetan,vec da mi toliko omrkne pomisao na nj da vise ne dodjem u napast da takve proizvode pozelim.

  39. #39
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ako ih želiš izbaciti iz SVOJE prehrane, to je već tema za zdravlje odraslih.

    dapače, sjećam se da se tamo podosta pisalo o tome, maskirano u topice za čokoholičare ako se ne varam. maaa... idem potražiti.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Mm cita upravo SUGAR BLUES.. i vadio je neke stvarcice iz te knjige... budem stavila ovdje kad pronadjem...

  41. #41
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    EVO što će vam se dogoditi ako ćete jesti puno slatkog

  42. #42

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Anita A-Z,puno hvala unaprijed!
    ms.ivy,evo idem sad offline citati gdje si nas uputila.hvala na trudu pronalazenja!

  43. #43

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    ms. ivy,znas onaj sindrom kada usred svoga mucenja skidanja kilograma vidis jako pretilu osobu,koja jedva hoda pa pomislis,boze moj,pa smrsavit cu makar sjekire padale?
    e ako ti je to poznato,onda mozes razumjeti koji je ucinak imalo na mene citanje postova sa linka koji si zalijepila.

  44. #44
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    odlično! u to ime ću si otvoriti čokoladu!

  45. #45

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    82

    Početno

    Evo i mi se prikljucujemo ekipi vegija raznih vrsta.

    Nas troje smo vegani. Big deal! Iskreno, i sama sam imala problema nakon godina i godina lakto vegetarijanstva samu sebe uvjeriti da je veganstvo samo majusni korak dalje. Prva pomisao mi je bila sto cu kad dodem kuci s posla, gladna ko vuk, zaletim se do frizidera a u njemu nema niti komada bilo kakvog sira, jogurta, mlijecnih namaza i ostalih mlijecnih zvizdarija! Od cega cu pobogu napravit sendvic! A onda sam odlucila skocit na glavu u to, ostavit i mlijecne proizvode, pa sad jedem sendvice (ako bas nemam vremena za kuhanje) sa tofuom, seitanom, svjezim povrcem... i nije nikakav problem! Ustvari, prelazak na veganstvo imao je samo prizvuk problema tehnicke prirode, tipa, kako cu besamel spremiti bez mlijeka??

    A onda je dosla trudnoca pa obrazlaganje da se ne namjeravam nalijevati mlijekom, da necu pocet glodat pilece nozice, bla bla bla, da se osjecam super s bebom i vlastitim tijelom! Nazivali me fundamentalisom, neodgovornom.. Ali, trudnoca prosla savrseno, beba zdrava, sve pet. Ja nisam ni sumnjala.

    A onda je dosla beba pa se ljudi nastavili cudit sto je i on veggie. Cula sam svasta - da to ne samo da nije u redu, nego mu uskracujemo elementarna prava, da kako mi mozemo znati sto on hoce, da ga maltretiramo, da damo djetetu komad mesa pa da vidimo kako se jede... Hvala bogu da je zdrav jer bi svako kihanje i proljev sigurno otislo na moju dusu i dusu njegovog vegetarijanstva! A ima i smijesnih situacija - neki dan me je jedna gospoda upitala
    kako znam da mi je dijete vegetarijanac!!! Ja nisam znala sto bi rekla, osim postavit joj protupitanje - kako ona zna da je njeno mesojed?

    Nego, da ne duljim, uvijek mozes blesava pitanja i primjedbe, pa cak i one zloceste, svrstat u zivotnu rubriku "smijesna strana zivota" i nastavit dalje ne obaziruci se na tetke, strine, susjede, kolegice i slucajne prolaznike kojima bi ispunjenje zivotnog sna valjda bilo ugurat tvom klincu svjeze skuhanu hrenovku u usta!

    Mislim da bi konacno trebali prestat ljudima koje se to najmanje tice, obrazlagat odluke koje se ticu nas samih, nasih zivota i zivota nase djece.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    Cure molim vas, preporucite mi neku dobru makrobioticku kuharicu. Moja kuhinja je 99% indijska, sve puno zacina i ghija, pa bih zaplivala malo u zdravije vode. Mislila sam otici u Ilicu u bio&bio i tamo vidjeti neke od skupljih kuharica...kaj mislite?

    Vec dugo zelim ovo napisati i stvarno ne bih zeljela da me itko krivo shvati, ali puno hvala sundrops sto je otvorila topic za nas veg, i jako sam se poveselila iscitavanju postova kad mi je ubrzo veselje splasnulo procitavsi par njih koji djeci daju zivotinju bar jednom tjedno i neuspjesnih pokusaja postajanja vegetarijanaca. Ili jedes zivotinje ili kuzis da zivotinje NISU hrana!!!!!!! Ne razumijem sto tu nije jasno. Zao mi je djece kojima roditelji daju mrtve ( kuhane ili pecene ) zivotinje.
    Ne bih voljela citati na ovom topicu o bolognesama ( il kak se to vec pise ) i kulenima .
    Pozdrav

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    259

    Početno

    Hrana za tjelo i dušu - Bio & Bio, 160 kn. Ima dio posebno za djecu, ali sve je ok.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    Hvala puno!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Makrobioticke kuharice:

    1. J. Boban Pejic: Kuham i jedem zdravo (za djecu, mogu se pridruziti i odrasli; nas omiljeni recept su muffini)

    2. J. B. P. Prirodno i slatko (zdravi deserti bez secera)

    knjige iz serijala Zlate Nanic:

    3. Kolaci za zdravlje: bez jaja, secera, mlijeka, cokolade...(ovdje bi to nazvali "Impossible cake")

    4. Nasa tradicijska jela na zdraviji nacin

    5.Jela od ljekovitog bilja

    Vegetarijanske kuharice (bez mesa, ribe i jaja, a s mlijekom i mlijecnim proizvodima, recepti se mogu modificirati i koristiti nezivotinjska mlijeka):

    6. Andrea i Tino Pavlin: Vegetarijanska kuharica 1 i 2

    7. Nova Kuharica (izdavac Dvostruka Duga, ayurvedski bazirana)

    8. Juha od kamenja (izdavac Ananda Marga Yoga Drustvo, recepti s raznih strana svijeta, lakto-vegetarijanski, jednostavni, preporucujem)

    Veganske kuharice:

    9. Grogan and Stepaniak: Dairy-free and delicious (vrlo inventivni recepti kako napraviti sos koji ima okus po siru, a nije sir, majonezu bez jaja, a da se ne treba satima mijesati sojino brasno iznad pare, cheescake bez sira i slicno...); uglavnom, raj za one koji bi se zeljeli odreci sira, a sir im je mio.

    10. veganska besplatna kuharica http://www.vitalita.com/docs/ATasteOfVitality.pdf

    11. serijal Veganskog drustva VB, autorica Linda Majzlik:
    A Vegan Taste of Central America, A Vegan Taste of East Africa, A Vegan Taste of Eastern Europe , A Vegan Taste of France
    A Vegan Taste of Greece, A Vegan Taste of India, A Vegan Taste of Italy itd... Mexico, North Africa, Thailand, Caribbean, Middle East

    12. Veggie Food for Kids, Sara Lewis.


    13. Eat Smart Eat Raw - detox recipes for a high energy diet , Kate Wood (mama sestero djece od kojih su cetvero uglavnom na samo sirovoj hrani)

    14. Sprout Garden, Mark M. Braunstein; ima nesto slicno na hrvatskom pod nazivom Izdanci-ziva hrana, napisala u osamdesetim Mirjana Gracan

    Netko je jednom pitao za informativne knjige o vegetarijanskoj/veganskoj prehrani (tipa vitamini, minerali, proteini i slicno):

    15. Vegan Nutrition, Pure and Simple, dr. Michael Klaper

    16. Pregnancy, Children and the Vegan Diet, dr. Michael Klaper

    17. Feeding your vegan infant with confidence (a practical guide from preconception throught to preschool), Sandra Hood i Louise Blake

    Eticki aspekt veganstva:

    18. Compassionate kids: rising children the vegan way, Helen Hewitt i Jacqueline Edwards

  50. #50

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    259

    Početno

    Saradadevii - onaj smajlić što se klanja.

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •