Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: Kako napraviti maramu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    46

    Početno Kako napraviti maramu?

    Jedna molba, da li postoji neka iskusna maramašica koja bi mi mogla savjetovati način šivanja marame, vrstu materijala i sl. Našla sam krojeve za sling, ali ne znam kakva je situacija s maramom?
    Unaprijed zahvaljujem!!

  2. #2
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Nikka, za pocetak pogledaj kako napraviti sling - cure su stavljale dosta linkova. Evo linka:

    make your own sling!

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    46

    Početno

    Hvala! Navedeno sam već proučila. Za maramu me interesira koje su prave dimenzije?
    Da li dimenzije ovise o visini osobe koja nosi maramu?
    Ako postoji netko tko je iskusan u šivanju, molila bih da mi odgovori.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    bel
    Postovi
    92

    Početno

    Evo! Dakle širina: MORA biti 70cm
    Dužina: 2,7m (za jednostavne brze vezove, samo preko ramena pa liči na pouch)
    3,7m (za short cross, ruksak, hip cross i sl. crossove)
    4,2m za visinu 163cm težinu 60kg (cca)
    4,6m za visinu 173cm težinu 70kg
    5,0m za više od 173cm visine i 70kg težine

    UPOZORENJE: nemojte pokušavati nositi u marami tatu dvometraša od stotinjak kila!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Zašto MORA biti 70cm?

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    46

    Početno

    "Sunac" hvala na pomoći, upravo to sam tražila.
    Da li je potrebno da širina od 70 cm bude dupla i da li marama može biti iz dva komada ili isključivo jedan?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    bel
    Postovi
    92

    Početno

    Ne znam sad gdje sam pročitala na netu, ali 70cm nešto bla bla... iz sigurnosnih razloga pa bla bla... nosivost i tako. Sorry nemam baš vremena tražiti!
    Isto tako ne smije se maramu spajati iz više dijelova (mada vidim da to cure rade) jer postoji mogućnost da pukne po šavu gdje je najslabija. Jer što ako se šav baš nađe pod guzom? Kod poucha je druga stvar jer šav ide baš pod guzu i šije se na poseban način, a i drugačije se nosi... Da sad ne pametujem, pametniji od mene su to već negdje napisali.

  8. #8
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    ja mislim da je materijal jedna od bitnih stvari.
    nemože biti bilo kakav.

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    moze. to je samo mit da ne moze biti ovakav ili onakav nego poseban a sve da bi se bolje prodavale marame po ducanima. postoje samo bolji i losiji materijali za marame.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    moze. to je samo mit da ne moze biti ovakav ili onakav nego poseban a sve da bi se bolje prodavale marame po ducanima. postoje samo bolji i losiji materijali za marame.
    potpisujem

  11. #11
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    ja mislim da je materijal jedna od bitnih stvari.
    nemože biti bilo kakav.
    ja potpisujem mamitu.
    stvar je slijedeća: materijal ne smije biti pletivo, jer je pletivo rastezljivo, i onda se tjekom nošenja deformira.
    nadalje, ako je tkano, bitno je čime i kako je tkano (postoji tona vezova).
    mislim, možete si sašiti maramu i nositi dijete u njoj, ali ugodnost nošenja i vijek trajanja te marame uveliko se razlikuje od onih za koje se materijal posebno tkaje.

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    kao sto rekoh, neki su bolji a neki losiji.

    recimo obicna zutica zadovoljava sve zahtjeve koji se najcesce navode, a cak je i tanka i super za ljeto. a kosta skoro pa nista, 1 m sirine 2,4m nekih 20-30kn. i mozes ju pofarbati kako god zelis, os prirodnim bojama, os neprirodnim, os visebojno.

    ja imam 2 slinga i maramu od pletiva. jedan sling je od najobicnijeg tankog sifona tiskanog s jedne strane. drugi je kakti od "materijala" za marame istkanog valjda u juznoj americi. ovaj drugi sam kupila jer ponekad nisam mogla namjestiti onaj prvi sling dobro, i isto sam brijala, ma sigurno je to zbog tkanine. pa nije. kod onog prvog su kolutovi dosta mali i to mi je pravilo probleme. a ne tkanina. a marama je od pletiva koje se ne rasteze gotovo uopce, a mekana je ko perje. jedino sam promasila duljinu, al to drugi par cipela.

  13. #13
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    marta, očito se ja i ti nikako ne slažemo kada je o tekstilu riječ.

    žutica je pomozbože materijal i od nje radim samo probe.
    nikada, ali nikada je ne bi upotrijebla za maramu ili sling.
    nebi mi na pamet palo nositi dijete teže od 5 kg u njoj, a da se, kao, osjećam sigurno.
    činjenica je da se pletivo rasteže. tu mi ne možeš kontrirati, jer očica je očica i ponaša se prema zakonima fizike.
    šifon, osim što se gužva, nema lijepi pad, razlika je lica i naličja, nikakve elastičnosti neam, sve to pogoduje lošem estetskom izgledu i neudobnosti nošenja.

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    mene je od svih predrasuda o tkaninama za marame izlijecio jedan dokumentarac na kojem su pokazali mamu amazonku koja odreze T-shirt (iz donacije, naravno ) ispod rukava i onda u onom donjem dijelu nosi dijete koje ima puno vecu masu od 5kg.

  15. #15
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    ali ti ipak svoje dijete ne nosiš na taj načič, jel tako

  16. #16
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    htjedoh reći NAČIN

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ne, ne nosim svoje dijete na taj nacin. ali ni ne podrzavam uzimanje para ljudima uz pricu o posebnim vakimnakim tkaninama koje tka 80 godisnja baba u cileanskim andama koja uz to nema nasljednicu pa to onda zato tooooliko kosta. marama nije spaceshuttle niti to od nje treba praviti.

    kad se malo prouci tematika onda se skuzi da ljudi rade nosiljke za djecu od pamtivijeka i to od onoga sto imaju. potpuno se slazem da postoje tkanine koje su bolje za marame i slingove od nekih drugih, al isto tako postoje i bolji i losiji auti, a falabogu koriste se i jedni i drugi.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    opet marta potpisujem...
    jedan stariji frend kolumbijac koji je odrastao u marami ter od brace sestara koje je nosio preko svoje troje djece i jedno usvojeno -sve maramasi - mi je to i potvrdio...
    a da ima boljih i losijih-ima... ali jos vise razlike u boljem i losijem vezanju i nosenju...

  19. #19
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    I ovdje ću pitati, koji materijali su najbolji? Josie, pomagaj

  20. #20
    ivanaos avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    osijek-bilje
    Postovi
    414

    Početno

    ja sam kupila sling. Je li je marama od istog materijala tj mogu li otići u trgovinu s materijalima i tražiti nešto takvo ili je marama od mekšeg materijala?

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Dakle, žutica vozi za ljeto?!

  22. #22
    ivanaos avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    osijek-bilje
    Postovi
    414

    Početno

    a da li možda može seljačko platno? čvrsto je i lako se može obojati

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    ono slavonsko od kojih se rade rucnici za svadbe?
    ako je to - koliko se sjecam malo bi bilo pre tvrdo odnosno malo manje savitljivo... ne znam kako da opisem...
    no mozda je meni ostalo 'grubo' u sjecanju a ustvari je savrseno...

  24. #24
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj sunac prvotno napisa
    Evo! Dakle širina: MORA biti 70cm
    Dužina: 2,7m (za jednostavne brze vezove, samo preko ramena pa liči na pouch)
    3,7m (za short cross, ruksak, hip cross i sl. crossove)
    4,2m za visinu 163cm težinu 60kg (cca)
    4,6m za visinu 173cm težinu 70kg
    5,0m za više od 173cm visine i 70kg težine

    UPOZORENJE: nemojte pokušavati nositi u marami tatu dvometraša od stotinjak kila!
    Znači li to da je marama pravokutnog oblika?
    Razmišljam o tome da je probam sašiti, od stare plahte za probu pa ako uspije nabaviti neki bolji materijal. Ako je pravokutnik onda zvuči jako jednostavno.
    Gdje se mogu naći upute kako vezati maramu?

  25. #25
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Bok Klara! Imaš ovdje linkove, nadam se da će biti od pomoći.

    http://www.wrapyourbaby.com/
    http://www.slingmarama.com/

    Imala sam ih još, ali zaboravila sam ih spremiti.

  26. #26
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    E da, marama je pravokutnog oblika, kupiš materijal i samo ga porubiš. Sretno nošenje!!

  27. #27
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj Dragonfly prvotno napisa
    E da, marama je pravokutnog oblika, kupiš materijal i samo ga porubiš. Sretno nošenje!!
    Hvala! A ja sam mislila da je to tko zna kakva mudrost za sašiti. :D

  28. #28
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    ako je širina 70 cm, znači da mogu kupiti materijal duple širine (150 cm) i nositi presavijeno po pola?

    I koji materijal onda konkretno kupiti?

  29. #29
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Eh, ne bih preporučila presavijeno popola jer bi vam moglo biti nezgodno vezati zbog debljine, a u ljetu i prevruće. Bolje rasijeci po sredini pa tako dobijes dvije (nazalost iste) marame. Bilo bi idealno ako poznajes jos koga tko zeli maramu, kupite dva materijela, rasijecete popola i svatko ima dvije razlicite

  30. #30
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Isprobala sam šivanje danas, razrezala jednu plahtu i spojila po dužini, onako za vježbu. Sviđa mi se ovaj način vezivanja, čini mi se najjednostavniji.
    http://www.slingmarama.com/

    Ali je li to ok za bebu od mjesec dana? Glava nije poduprta, ili ja nisam dobro vezala.

    Kako vezati takvu maramu da mogu bebu sigurno nostiti po kući?

  31. #31
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Luciju sam nosila u duplom križnom bez problema. Možeš i u križnom, ako joj podupreš glavicu s onim dijelom koji ide preko ramena. Mislim da sam jednom vidjela fotku Kaleba Lune Rocco u tom položaju. Možda si je vezala prelabavo.

  32. #32
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    E, a mogu pitati ZASTO bas mora biti marama 70cm siroka? Vi koji imate marame, da li postoje neki vezovi koji bas zahtijevaju tu sirinu? Da li vam se marama nabire po sirini, ili ju prematate u obicnim vezovima?

    Kupila sam materijal za probu - sirina 110cm. Savijem popola i meni se jos uvijek cini jako siroko. Gledam kako vezati bebu na ledjima, treba biti od koljena do pazuha - za to je 55cm dosta.

    Ja bih taj materijal ili presjekla na pola ili kupila jedan jako lagani za proljetne kosulje, pa onda koristila cijelu sirinu jer onda ne moram nista porubljivati.

    Stvar je u tome da izbora materijala i uzoraka sirine 110cm ima more, lijepih, bas kakvih hocu, a sirine 140cm su uglavnom uzorci za tapeciranje namjestaja ili zavjese itd.

    Pomoc! Pliz...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Evo jos jedne novopecene mame koja hoce da se baci na sivanje. Koji materijal preporucujete za leto? Mame koje imate kupovne marame, tanje, od kog su materijala? Jel mora biti malo rastegljiv, sa mrvicom elastina ili skroz cvrst? Pitam kao potpuno neiskusna koji ce mi biti lakse za vezati i hendlati.
    Ili mi je mozda bolje da prvu maramu kupim, a posle da sijem?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Širina od 55 cm je donj granica i, po meni, nije preporučljiva za lezeci polozaj, ali sasvim lijepo se moze koristit za dupli krizni. Bit je da pokrije dijete od kojena do tjemena.
    Moze bit i sire od 70 cm. 70 cm je, naravno, zato da od jedne uobicajene sirine platna (140-150) dobijes 2 marame. (Ja volim sire, za sling obavezno sire od 70 cm, pogotovo za veliku djecu)
    Prijasnih godina zene s foruma su radile marame sasivene od npr. 2,5 m platna razrezanog po duzini i zatim ga spajale u traku dugu 5 m. Bile su zadovoljne, iako ja ne bih nosila svoje dijete u marami krpanoj po sredini.
    Neke od najpoznatijih marama su od pletenina, dok pouch ne volim ako nije rastezljiv. Mana- rastezljivi krace traju od tkanih, ali su meksi.
    Materijal: nakon godina isprobavanja, vise volim plahtu (pogotovo frotirnu) nego zutac, pretvrd ispod nogica. Dijagonalna rastezljivost platna bolje obuhvaca dijete, nema kesa i omogucuje dodatnu sirinu platnu. Ako mislimo da su marame preskupe, nitko nam ne brani da sasijemo svoju ili kupimo superjeftine na netu. Ima ih i po 20-30 USD, nove. S druge strane, alo nam nije bilo tesko dati par tisucica za kolica, cemu problem oko 200-300 kn za maramu ili sling, pogotovo ako je s atestom?
    Ali, vidjeh da ljudi siju sligove i koriste nekave narukvice, netestirane prstenove, verige od zavjesa i sl. Naravno, svatko nosi na svoju odgovornost i odlucuje o tome sto je sigurno za njegovo dijete.
    Osobno, mislim da je bolje imati maramu ili pouch kucne izrade nego sling
    s bezveznim prstenovima. Ja preporucujem one sa "slingringsa" .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •