Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 64

Tema: kod casnih

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno kod casnih

    Da li netko od vasih klinaca ide u taj vrtic?

    Molim vas da mi napisete SVE :D - sve me interesira u vezi tog vrtica.

    Razgovarala sam i sa casnom i tetom civilkom i sve sto su mi rekle je zvucalo super, osim sto najkanije ali bas najkanije do 4 30 moram pokupiti Lovru (ali to mi i nije neki problem jer imam klizno radno vrijeme).

    Htjela sam pitati do koje mjere je vjerski odgoj u vrticu. Naime, prosli tjedan sam 2x navratila u vrtic i nje bilo bas puno djece (mozda zbog godisnjih) i oba puta su djeca u igraonici imala ukljucenu kazetu prikaza mise.

  2. #2
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    meni je kod casnih dobro sve osim njihovog radnog vremena i godisnjeg odmora

    one jednostavno na cijeli mejsec zatvore vrtic, a ti si misli kam ces s djetetom

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno

    Mukica zbilja

    Cek ne kuzim - tvoj mali isto ide u taj vrtic Brat Suce?
    Nisu mi nista rekli za godisnji odmor.
    A koji to mjesec zatvore 8.?
    Koje je radno vriejme u vrticu ?
    Meni su rekli od 7 do 16 najduze 16 30

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Moj M je bio u vrticu kod casnih. Kao sto Mukica kaze, vrtic se zatvarao 30.06. i nema nikakvog ljetnog dezurstva. Prevedeno: misli se sam kud ces s djetetom.

    Tko ima godisnji puna puncata dva mjeseca? To me ubijalo u pojam...

    Vjerski odgoj mi je sasvim o.k. Bozic i Uskrs su imali posebno ozracje u takvom vrticu. Djecu se u korizmi poticalo da se visak igracaka i slatkisa skupe u jednu kutiju, pa se to zajednicki slalo u Caritas. Meni je to bilo iznimno lijepo.

    Nisam bila zadovoljna s ostalim stvarima: jedan jednodnevni izlet u prirodu godisnje, starija grupa (od 5 i 6 god) ide spavati (!!!) jer nema dezurne casne koja bi ih nadzirala u sobi, slab (po mojoj slobodnoj procjeni) rad s predskolcima, jednom (!!!) u cetiri godine je vrtic posjetio stomatolog, nikad M nije bio na sistematskom za upis u vrtic, nikad nikad nikad...

    Ima toga jos...

    M ima losu grafomotoriku. Tete casne su ga uvijek hvalile i govorile mi kako je super, napredan, potpuno spreman za skolu, sve idealno, ma sve 5.

    U skoli me uciteljica pita da li je on uopce ikad isao u vrtic. :shock:

    I tako, mogla bih do sutra...

    Vjerski odgoj: 5
    Ostalo: -2

  5. #5
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Slobodno zanemari moj odgovor, jer mi malac NIJE kod časnih, niti će biti ako se mene pita.
    Ja sam kao mali bio kod časnih i to mi je bio najteži period u životu uopće. Vjerojatno bi bilo bolje pitanje uputiti djeci koja pohađaju takvu ustanovu. Sasvim je moguće da situacija više nije ni nalik na ono što sam ja prošao, ali bez obzira na sve, ja im ne bih dao ni dvije nacrtane gliste na čuvanje, a kamoli svoje dijete.

  6. #6
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Tjah, evo sam pisao preko Minnie, no po ovome što čitam, folklor u tim ustanovama se nije promijenio, uključujući i popodnevno spavanje svih prisutnih. U moje vrijeme, jedina razbibriga u betoniranom dvorištu bila je ljuljačka, za koju se moralo stajati u redu. Obroci su bili tipično kruh s nečim jako tanko gore, a najčešće svinjska mast i crni čaj. Apsolutna poniznost, stajanje u kutu, kazne za bilo što... Alkatraz.

  7. #7
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    I prije ove teme, a sada pogotovo nakon Minnie i Davora imam totalnu averziju prema ustanovama koje vode časne.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    133

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Sasvim je moguće da situacija više nije ni nalik na ono što sam ja prošao, ali bez obzira na sve, ja im ne bih dao ni dvije nacrtane gliste na čuvanje, a kamoli svoje dijete.

    Slažem se, mali od moje frendice je išao kod časnih, dosta loše iskustvo, npr. nema na wc kad mu se piški, nego čekaj, :/ pa kad se njoj svidi...

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Davore, meni se u grlu stislo, mogu misliti kako je djetetu u takvoj okolini.

    Vjerujem da te stvari dosta ovise o casnama samima i o redu casnih sestara koji drzi vrtic.

    Markov bivsi vrtic drze Sestre milosrdnice. Hranu su dobivali iz gradskih vrtica Radost, tako da su klinci jeli potpuno istu hranu kao djeca u obicnom, drzavnom vrticu.

    Djecu nisu kaznjavali, u to se mogu zakleti, jer je Marko hiper osjetljivo bice koje dozivi traume kad uciteljica vikne na neko drugo dijete, ovaj se sav razalosti i izbezumi, i trazi da ga prebacim u program Korak po korak, jer tamo su njezni s djecom. .

    I pismo je pisao ministru, ma svasta izvodi kad se osjeti ugrozen. Tako da cisto sumnjam da ne bih po njemu primjetila da je vrticu rezim kojeg on ne prihvaca.

    Kad god bih dosla po Marka, neko od djece se vere i slini po casnoj.

    Super su mi bile sto se toga tice, ali vise bi ih nazvala tetama cuvalicama, a ne tetama odgojiteljicama. Vrtici su ipak vise od pukog cuvanja djeteta.

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Epilog: drugo dijete ne bih upisala kod casnih.

  11. #11
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    Vrtici su ipak vise od pukog cuvanja djeteta.
    To je meni vrlo bitno.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Slažem se sa svima vama. Pa ne zovu se bezveze vrtići odgojno-obrazovne Ustanove

  13. #13
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    menije vrhunac svega bio kad sam prozvana od casne da imam doc najkasnije do 16,15 jer one u 17 imaju neki svoj program pa se moraju pripremit

    rekoh...sorry, al ja do 16 radim, nema sanse da dodjem uvrtic do 16,15... a ona meni... pa nek dodje baka... ili neko.. organizirajte si...

    pa da mi moze doc baka ili neko ne bi mi dijete ni bilo u vrticu... hebemu,... kak su me znale razljutit.. npr. bile su jako uvrijedjene kad sam pitala zasto nemaju izvjesen jelovnik... a STO CE VAMA NAS JELOVNIK?

    pa zato da vidim sto dijete jede
    pa sto mislite da mu mi ne damo jest
    pa ne mislim, al ocu znat kaj je jeo.. djizzzzzzzussssssss...
    i da daje ne nabrajam...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno

    Joj joj joj :? sad tek dvojim samo tako

    Pogotovo sto moj dragi muz kad sam rekla da se prikazivala misa nekako to nije gledao kao bas naj, nego ono pa zar u igraonici nisu crtici ( i tog tipa).

    Meni je recimo plus sto ih je 10 u grupi (mali ce imati 2,5 god kad krene u vrtic) a tu grupu cuva jedna teta civilka i druga casna,
    Uglavnom postoje samo 2 grupe starija i mlađa, jelovnik im je isto kao i u drzavnim, od dodatnih sadrzaja mogu birati strani jezik i ritmiku, a cijena je 550 kn sto jemeni prihvatljivo. Mislim ono nije 1700 kao Montessori.

    U drzavnom ih je po 25

    Ne znam ni sama..

  15. #15
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Mi smo u državnom pa ih je u grupi 10-ak. Upisanih ih je 15, ali samo ovih 10-ak dolazi.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Mi smo u državnom pa ih je u grupi 10-ak. Upisanih ih je 15, ali samo ovih 10-ak dolazi.
    A koji je to vrtic?

  17. #17
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    to su ti vrtici po gerijatrija kvartovima

  18. #18
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Evo i jedne zadovoljne korisnice vrtića kod časnih (Dominikanke).

    Moja cura je išla, i sad ide i maleni. Isto ih čuvaju dvije tete, časna i civilna, od dodatnih aktivnosti imaju ritmiku, engleski, odnedavno i sportsku igraonicu. Nikad nisam vidjela da gledaju misu nego crtiće (osobno bih najviše voljela da je tv ugašen).

    Od vjerskih sadržaja: pomole se prije jela, čitaju nekad priče iz Biblije za djecu, i taj vjerski dio se prožima sa normalnim danom u vrtiću. Meni to inače odgovara, jer smo MM i ja vjernici i kod kuće pokušavamo djecu odgajati u tom duhu. Normalno se slave vjerski blagdani.

    Eventualno kažnjevanje je kratki time-out i to ako se potuku (nisam čula da ih tete lupe). Jelovnik imamo napisan, hrana je ko i u državnim vrtićima. Tete s njima stvarno puno rade, kad su bili predškolska generacija, radili su hrpu didaktičkih listića za vježbanje grafomotorike, nisu ih učili slova, ali su imali materijale sa slovima, i radile su sa svakim tko je pokazao interes. I sa malima su radili razne likovne tehnike, a meni je osobno najvažnije da vidim da tete vole svoje klince i da moja djeca vole njih, i da rado idu; Paula još uvijek voli otići u svo stari vrtić.

    Najveća mana mi je taj kolektivni godišnji (kod nas traje mjesec dana), ali onda svoj godišnji muž i ja prilagodimo vrtiću: jedne godine nisam mogla, i onda smo par tjedana išli u jedan drugi vjerski vrtić (Paula je bila jedina a ja sam ustvari iznenađena da svi imaju drugo rješenje, i inače mi se čini da u našem vrtiću ima dosta ljudi koji kombiniraju vrtić sa baka servisom)- tamo je bilo-savršeno, malo klinaca, trete u totalnoj panici da li će mojoj curi zamjenski vrtić biti prevelika trauma i toliko su se trudile oko nje da je ona htjela tamo i ostati.

    Uglavnom, mi smo se dosta seljakali po podstanarstvima, ali vrtić nismo mijenjali, a ako budem imala još djece, ići će opet tamo.

    Pepeljuga, mislim da ti je najbolje da odeš još koji put i u još koji vrtić (časne, privatni, državni) i onda donesi odluku prema tome kakav ćeš imati feeling- mame obično imaju dobar nos.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno

    Molim mamice cija djeca idu u vrtice kod casnih da mi napisu samo koji su to kvartovi, please


    Brunda gerijatrija kvartovima?? mislis Salata...sorry ak sad vrijedjam nekog

  20. #20
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Pepeljuga, naš vrtić je Izvor u centru.
    Gerijatrija kvartovi, nemam pojma šta to znači. Predpostavljam, ali Ivka daj prevedi.

  21. #21
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja nisam vjernica, pa naravno ne bih poslala dijete u vrtić kod časnih.

    međutim, i da jesam vjernica, mislim da mi se ne bi sviđalo da mi dijete pada na koljena pred svakim raspelom koje vidi, ljubi i draga isuseka po nogama i moli se - kao što radi dijete jedne moje poznanice koje ide u vrtić kod časnih.
    u tom istom vrtiću, djeca cijelo jutro sjede pred televizorom i gledaju teletubbiese na svim programima - ono, prvo tabisi na rtl-u, pa tabisi na htr-u, pa tabisi na rai uno, pa tabisi na sky1 (izmišljala sam sad programe, znam da ih gledaju na svim satelitskim koje postoje...)...

    btw, ovaj vrtić nije u zagrebu.

  22. #22
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    gerijatrija kvartovi su kvartovi u kojima ima jako puno penzića, a malo mladih obitelji s djecom, pa ima mjesta u vrtićima... kao recimo centar, ili moj medveščak...
    u mojoj zgradi, u 13 od 16 stanova žive solo penzići...

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Tražila sam malo o vrtićima tj. adaptaciji i čitam ovo, ovdje ima strašnih stvari, a naš vrtić kod časnih je u onom što sam vidjela sušta suprotnost. Javit ću se opet kad vremena prođe i više saznam, al evo brzinski:
    Jelovnik je izvješen na ogl. ploči, ima med.sestru, ide se na wc kad se treba, imaju i svjetovnih teta, vrtić se zaključava i ima svoje igralište-malo i crkveno-veliko.......

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    82

    Početno

    mi smo u splitu, već evo drugu godinu kod časnih, vrtić "dobri" i zbilja smo zadovoljni.
    vrtić je sređen super, dvorište puno ljuljački, tobogani, mostići, mali bicikli... zatvoreno je i nema teorije da bilo ko uđe niti se djeca vide, jer je u atriju. ulazna vrata vrtića se isto tako uvijek zaključavaju i na porti je uvijek jedna smišna časna.
    jelovnik uvijek izvješen. tete su civilke, osim jedne časne. naše su tete dobre i stručne, uvijek smo imali dobru interakciju s njima. do sada nisam imala nikakvu zamjerku. što se tiče spavanja, sada je curica u velišima, pa spavanje nije obvezno. ako želi, tj. ako je umorna, poslije ručka može spavati.
    kada god hoću nazovem (prošle godine sam često zvala, ali sada nemam potrebu jer ona rado ide).
    mi smo u desetosatnom programu, znači od 6 i 30 do 16 i 30, s tim da nikada nije bilo potrebe ostajati toliko, ali znam neke roditelje koji nisu mogli doći do tada, ili su radili drugu smjenu, pa su u dogovoru s tetama dječica ostala u drugoj, poslijepodnevnoj grupi.

    jedino što mi nije dobro je ono što je mukica spomenula, kada se vrtić zatvori preko ljeta. nama to ne znači ništa, jer ja baš taj osmi mjesec ne radim, ali ne znam što bi s djetetom da mi treba. eto, jedino to.

  25. #25
    ivanche avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    454

    Početno

    T ide kod Uršulinki u centru.
    U svakoj grupi su dvije tete, jedna časna i jedna svjetovna.
    Sve skupa su tri grupe u vrtiću, i vrijeme provode zajedno osim kad su im radne aktivnosti, ručak i spavanje.
    Vrtić ne radi mjesec i pol po ljeti.
    Kod upisivanja ti kažu, ako nemate gdje ostaviti dijete u to vrijeme onda ga nemojte ovdje upisati.
    Od vjerskog odgoja, svaki dan se mole prije jela i prije spavanja. A inače imaju to naglašeno kad su Uskrs i Božić. Onda uče te prigodne pjesmice i čitaju priče o tome.
    Park imaju svoj, ove godine je preuređen, i ne može se u njega izvana.
    Imaju engleski tko želi.
    Jelovnik je uvijek izvješen u hodniku.
    I radno vrijeme im je od 7 do 17.
    Doručak ujutro traje do pola 9, onda se igraju i u 9 im počne neka aktivnost. traje sat- sat i pol, ovisno o tome što je. onda idu u park, poslije parka je ručak, pa imaju plesanje i spavanje. Oko pola 3 je buđenje, užina i opet park.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Trnje
    Postovi
    285

    Početno

    Moram priznati da sam ostala bez teksta kad sam pročitala neke od negativnih komentara na ovoj temi (namjerno neću citirati jer su vrlo uočljivi).
    Moja kćer ide u vjerski vrtić i njoj je prekrasno, ne znam odakle bi počela, imaju tri vanjska igrališta, dvoranu, i ogroman zimski balkon-terasu, hrana je odlična (jelovnik svakodnevno izvješen) i puno namirnica časne same uzgajaju u njihovom vrtu.
    Od dodatnih aktivnosti imaju ritmiku, športsku grupu, glazbeni, jezike, svako proljeće imaju školu rolanja, a ide se i na skijanje...
    Bilo bi lijepo kad se ne bi generaliziralo, a ni uspoređivalo s periodom od prije 20-30 god., već da ipak roditelji kažu kakva su njihova iskustva što neki jesu napravili.
    Istina, naš vrtić ne radi 1 ljetni mjesec, ali na to vas upozore prije upisa, pa imate vremena odlučiti i u vezi toga.
    Dijete može boraviti u vrtiću od 7-17 sati bez ikakvog ograničavanja.
    I na kraju radi se o vrtiću Blažena Hozana na Krugama .

  27. #27
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja uopće ne vidim koja je razlika između vrtića kod časnih i državnog vrtića???? Mislim na ove mame koje pišu svoja pozitivna iskustva.
    Osim što državni vrtić radi po meni puno duže i ne zatvara se ljeti što je ooogromna prednost. A i jeftiniji je.
    Čemu onda ti vjerski vrtići?

  28. #28

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Trnje
    Postovi
    285

    Početno

    Sigurna sam da roditelji djece koja idu u vjerski vrtić imaju odgovor na tvoje pitanje, a ja se neću trudit nikome nametat svoje mišljenje jer će nastat rasprava za koju nemam vremena.
    Pepeljuga je tražila iskustva i dobila ih.

  29. #29
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Moja djeca idu u vrtić kod časnih i samo potpisujem marenu i mogu dodati da vrtić je zatvoren na mjesec dana svake godine i to se zna točno koji mjesec (jedne 7 druge 8) i dežurni su drugi vrtići. A mi roditelji ionako imamo godišnji odmor, pa ga ipak vrlo lako možemo iskombinirati da budemo s djetetom. Dvaa tjedna svi zajedno i po još jedan tjedan mama i jedan tata i taj mjesec prođe.
    Vrtić je predivan, tete prekrasne i dobre, a igrališta i hrane iz vlastitog vrta postidjeli bi se svi vrtići u gradu. Ako je potrebna pomoć oko hranjenja ili bilo čega drugog, priskaču i druge časne i mogu samo reći da im ja predivno.

    Žalosno je da na ovu temu komentiraju ljudi koji nisu vjernici i koji imaju averziju prema vjernicima i njihovom načinu života.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    82

    Početno

    mi smo prvo htjeli državni vrtić i ono što smo dobili bilo je ajme majko (već sam o tome negdje pisala). ovaj vrtić u koji sada ide, kod časnih, nam se na kraju svidio najviše i nismo nikad požalili. ne pada na koljena na isuseka, ne idemo u crkvu, nije nas niko niti pitao prilikom upisa... osim toga, između dvije opcije u našem slučaju, da se nauči pomoliti prije jela u vrtiću i da sam sigurna da mi je dijete dobro zbrinuto tih 8 sati dok šljakam, ili da se mislim je li se ubola na špricu i je li možda izišla kroz razbijenu ogradu na ulicu... nisam se puno mislila
    osim toga, ravnateljica našeg vrtića je jedna mlada i entuzijastična, obrazovana i informirana časna sestra, koja voli čitat rodin portal, tako da nije baš sve crno-bijelo

  31. #31
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    one jednostavno na cijeli mejsec zatvore vrtic, a ti si misli kam ces s djetetom
    kod nas je ovako u gradskom vrtiću koji nema veze s časnama.
    vrtić ne radi od 1.8. do 31.8. i na roditelju je da iskemija kako i di s ditetom. dežurnih vrtića nema.

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Ja uopće ne vidim koja je razlika između vrtića kod časnih i državnog vrtića???? Mislim na ove mame koje pišu svoja pozitivna iskustva.
    Osim što državni vrtić radi po meni puno duže i ne zatvara se ljeti što je ooogromna prednost. A i jeftiniji je.
    Čemu onda ti vjerski vrtići?
    Mi smo na kratkom boravku, a preko ljeta ga ima tko čuvati. Vrtić(općenito) nam sada treba zbog socijalizacije a uskoro da baka ne dobije tri djeteta odjednom na čuvanje(naša dva i još jedno unuče), a u međuvremenu da mama(ja)ima malo vremena za neke svoje stvari. Vjerski vrtić mi je drag jer je meni bitna vjera, jer mi je lijepo da mi dijete zna i doživi štošta o Božiću i ostalim vjerskim temama. Istina je da bi mu i mi mogli puno toga priuštiti(npr. molitva prije jela) al mi nije viška nego mi je lijepo da i to nauči u vrtiću.
    A što se tiče jeftinoće, pa ne znam, cjelodnevni boravak je 700 a poludnevni 600 kn-tu je negdje cijena i privatnih vrtića :/ ako se ne varam. Naš vrtić je lijep i nije zapušten, na ukupno 50 djece ima 4 tete i kuharica...mislim da su mu to sve plusevi. I da, najbliži nam je od svih vrtića.
    A kako sam vjernik, meni je vjerski vrtić baš po mojoj želji

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Trnje
    Postovi
    285

    Početno

    AndrejaMa

  34. #34
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    makita pa i u državnom vrtiću za Uskrs dođu roditelji pa svi skupa farbamo jaja i radimo ukrase, isto tako i za Božić. Nije da se djeca u vrtiću mole, ali blagdani se obilježavaju.
    Ali ok, kužim da netko želi da mu je dijete 100% u vjeri.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Trnje
    Postovi
    285

    Početno

    Vjeru možeš živjeti ili u potpunosti ili nikako... Barem ja tako mislim, pa nije neko vjernik 50%, a 50% nije.

    Farbanje jaja za Uskrs je tradicija, ali nema veze s vjerom i onim što djeca uče o vjeri, a vrijednosti su koje će imati i nositi u sebi cijeli život.

  36. #36
    Kamil12 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    17

    Početno

    Ne sumnjam da je vrtic kod casnih odlican, no, ne treba generalizirati i pretpostavljati da su drzavni vrtici naprosto- Bljak!nije tocno, vec puna dva tjedna smo u drzavnom vrticu(jaslicama) na privikavanju i imamo samo pohvale za tete. kada dođe vrijeme blagdana naravno da ce djeca u sklopu tradicije farbati jaja ili crtati Isusa. No, najvaznije je da dijete sklopu obitelji osjeti duh Božića ili Uskrsa. Ta, nisu sva djeca vjernici niti su svi iste vjere, npr. Rkt. treba ih uciti pluralizmu da postoje i djeca pripadnici druge vjere. htjedoh reci da su jaslice i vrtic kod casnih odlicna stvar, ali nazalost nedostupna mnogima. zbog lokacije sto znaci da drzavni vrtic ne mora biti ni tako los...

    Ne znaci da netko nije vjernik ako ne ide svake nedjelje na misu. to je stvar koja se razlikuje od osobe do osobe, niti je onaj tko ide na misu nedjeljom tako jako dobra i moralna osoba. Mislim da se ovdje brkaju neki pojmovi...

    toliko za sada... 8)

  37. #37
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj Kamil12 prvotno napisa
    Ne sumnjam da je vrtic kod casnih odlican, no, ne treba generalizirati i pretpostavljati da su drzavni vrtici naprosto- Bljak!nije tocno, vec puna dva tjedna smo u drzavnom vrticu(jaslicama) na privikavanju i imamo samo pohvale za tete. kada dođe vrijeme blagdana naravno da ce djeca u sklopu tradicije farbati jaja ili crtati Isusa. No, najvaznije je da dijete sklopu obitelji osjeti duh Božića ili Uskrsa. Ta, nisu sva djeca vjernici niti su svi iste vjere, npr. Rkt. treba ih uciti pluralizmu da postoje i djeca pripadnici druge vjere. htjedoh reci da su jaslice i vrtic kod casnih odlicna stvar, ali nazalost nedostupna mnogima. zbog lokacije sto znaci da drzavni vrtic ne mora biti ni tako los...

    Ne znaci da netko nije vjernik ako ne ide svake nedjelje na misu. to je stvar koja se razlikuje od osobe do osobe, niti je onaj tko ide na misu nedjeljom tako jako dobra i moralna osoba. Mislim da se ovdje brkaju neki pojmovi...

    toliko za sada... 8)
    Veeeeeeliki potpis.

  38. #38
    Kamil12 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    17

    Početno

    eto mene opet.baš o čemu sam pisala, danas se pojavi u vijestima: javljaju kako bi se vjeronauk trebao uvesti i u vrtiće. pa zar to nije malo pretjerano, išla sam i ja na vjeronauk i obavila sve sakramente, ali što je previše je previše. napominjem, ta nisu sva djeca rkt. ima ih različitih vjeroispovijesti. zašto se ne bi međusobno družili i na taj način učili da je normalna stvar biti različit a ne jednostrano "brijati" samo svoju vjeru...u obiteljima se posebno tek trebaju njegovati vjerske tradicije, a treba razlikovati nekoliko stvari: 1) vjera, 2) crkva kao institucija (koja ima svoje pluseve i minuse jer ju uglavnom sačinjava ljudski faktor i 3) život koji živimo. uz pomoć vjere i adekvatnu instituciju možemo naći najbolju opciju za sebe. ne moram se nigdje 100% predati u potpunosti nego promišljati o vlastitim postupcima i paziti da su u skladu s moralnim načelima koja i crkva propagira kao i većina etičkih disciplina (bla.bla)...ne moram biti fatalna niti ortodoksnog stava da bi bila vjernik....niti se vjera gleda u postocima niti trebam biti zaslijepljena nekim vjerskim načelima da ne vidim ako mi se nešto loše sprema. ta necu zaraditi plaću ako samo molim krunicu i znam sva evanđelja napamet...moram se ustati ujutro trčati na tramvaj i biti 8 sati na poslu da bi dobila plaću kojom mogu pokriti osnove za život- hrana, režije, krediti (nikakav luksuz ne dolazi u obzir) a niti se tako lako dogovoriti za godišnji kad djeca ne idu u vrtić, ta nismo svi u istoj situaciji... 8)

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    82

    Početno

    poanta je u slobodi izbora
    definitivno nisam za uvođenje vjeronauka u državne vrtiće, iako mi dijete eto ide u vjerski vrtić.

  40. #40
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Danas sam sjedila više od sat vremena na hodniku našeg vrtića (P. ide na prilagodbu u jaslice i nije mi se dalo negdje ići). I tako ja čitajući knjigu u kutku koji je namjenjen roditeljima, slušam djecu iz velike grupe (predškolska djeca) i njihovu tetu - časnu. Svirala ona njima neke pjesme, njih 5-6, oni pjevali. I ni jedna nije bila vjerska. Igrali su neke igre, kasnije su krenuli u šetnju. Kasnije upadam u grupu kod M., časna s njima, oni rade od glinamola figurice. Ovih dana imam priliku malo više vidjeti i doživjeti što i kako rade u vrtiću. I baš mi je drago.

  41. #41
    Kamil12 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    17

    Početno

    sto drugo reci nego da je za pohvalu da i u vjerskom vrtiću se pjevaju dječje pjesmice, ne samo vjerske, jer se ipak radi o djeci kojima doista dok su tako mali na prvom mjestu treba biti bitna uglavnom igra, pjesma i veselje...da imam vremena, vrlo rado bih sa svojim djetetom htjela provesti neko vrijeme u vrtiću, no, nažalost moram raditi u to vrijeme tako da mi to ne uspijeva

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Koledžicom iz Dugava na Zapad
    Postovi
    415

    Početno

    Prije nekih cca 30 godina i sama sam bila polaznik vrtića "kod časnih" u koji danas idu marenina i Andreja Ma djeca.
    Iz tog doba imam jedne od najljepših uspomena iz djetinjstva na prva prijateljstva, predivne tete=časne, mnoštvo naučenih vještina bez ikakvog forsiranja.
    Sa tri godine naučila sam pisati i čitati kod časnih jer sam sama pokazala interes za to, a časne su me samo poduprjele u tome, što teško da bi u državnom vrtiću mi bilo omogućeno da me se izdvoji i da sa predškolcima pišem i čitam.
    Moj mali prijatelj sa četri godine počeo je svirati pianino kod njih.
    Hoću reći kad bi prepoznale bilo kakvu vještinu kod dijeteta, poticale bi nas i usmjeravale dalje i nisu se zamarale formalnostima.

    Vjerska tematika je malo više bila naglašena kod većih blagdana, ali inače pjevali smo svakojake dječje pjesmice, crtali, radili sa glinamolom, rezbarili, igrali društvene igre, sudjelovali u predstavama, čitali puno priča i nije bilo forsiranja kod jela niti sa spavanjem.

    Moja djeca danas idu u državni vrtić, ali da smo imali mogućnosti zasigurno bi išla kod časnih u Trnje.
    I da se samo osvrnem, ljubavić iako je u državnom vrtiću ponekad ima potrebu bez našeg forsiranja (jer moj MM je nevjerni Toma) otići u crkvu.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Trnje
    Postovi
    285

    Početno

    anne, tvoje prekrasno iskustvo govori samo za sebe

  44. #44
    mirje avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    763

    Početno

    Kamil12 ima dosta topica za pljuvanje po vjeronauku, vjeri i sl. pa nemoj još i ovaj pretvarati u isto. Ovdje se traži iskustvo s vrtićima kod časnih sestara a ne stavovi oko vjerskog odgoja u odgojnim ustanovama (da se ljepše izrazim ). Ja također dijelim dobra iskustva s "vrtićima kod časnih". I sama sam išla u takav vrtić i dvoje moje djece trenutno idu u vjerski vrtić. Ne ulazim u razloge zašto će se netko opredjeliti za takav vrtić ili zašto mu se takav vrtić ne sviđa ali me lagano živcira nametanje neargumentiranog i ničim utemeljenog mišljenja. Ono što me možda najviše začudilo u cijeloj priči jest stav da su časne sestre stoga što žive redovničkim životom manje sposobne i manje obrazovane odgajateljice te da se vjerski vrtići bave samo vjerskim odgojom a zapostavljaju se svi ostali aspekti odgoja i razvoja djeteta. Naposlijetku, pod istom su gradskom "čizmom" kao i "normalni" gradski vrtići i "netko" ih nadzire kao i ostale odgojne ustanove a i njihove "tete" se primarno obrazuju na istim visokoškolskim ustanovama kao i odgajateljice - neredovnice.

  45. #45
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja stvarno nemam ništa protiv vjerskih vrtića i naravno tko voli nek izvoli, ali...sve ovo kaj vi pišete da časne rade s njima rade i tete u državnom vrtiću. Pa ono, ne kužim po čemu je toliko posebno kada je to kod nas iu vrtiću normalno.
    I ja sam jučer bila na roditeljskom i znam iz prikrajka pogledati djecu i imam samo pozitivna iskustva.
    Nemojte me krivo shvatiti, ponavljam se, nemam ništa protiv vjerskih vrtića, samo kažem da je jednako lijepo i u državnom i da ćasne ne rade ništa bolje od naših teta.

  46. #46
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    A ja tebe, ana.m, stvarno ne kužim. Mislim, ako bi htjela raspravu vjerski vs državni vrtići, mogla bi otvorit topic.

  47. #47
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ok, neću vam više smetati.

  48. #48
    mirje avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    763

    Početno

    ana.m, najkraće rečeno, vjerski vrtići, za razliku od gradskih vrtića, imaju poseban vjerski program (isto kao što postoje glazbeni vrtići, eko - vrtići, jezični vrtići itd.). Ako te zaista zanima u čemu se sve sastoji posebnost toga programa, mogu ti poslati program vjerskog odgoja u našem vrtiću ( ). Eh, da, i odgajateljice su dodatno obrazovane za provođenje vjerskog odgoja u vrtiću; znači: nema nikakve svojevoljne improvizacije, sve se radi po određenom planu i programu i, nadasve, stručno.

    Tema topica je iskustvo u vrtiću kod časnih sestara, (a koliko sam upućena, niti takav vrtić ne mora biti nužno vjerski vrtić; znači: postoje vrtići u kojima su odgajateljice časne sestre a da nema poseban (ili dodatan) vjerski program) a ne polemika jesu li bolje "tete civilke" ili redovnice (iako su postovi postupno morali poprimiti apologetsku oznaku ). Naposlijetku, u našem vrtiću gotovo je jednak broj "civilnih teta" i teta redovnica; pedagogica je redovnica, logoped i psiholog nisu itd.

    ... i sve ih pozdravljam jer znam da posjećuju forum.

  49. #49
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    mirje hvala ti na pojašnjenju. To sam čekala da mi netko napiše. Sve ostale cure su pisale o nečem sasvim stotom, znači nije poanta samo u tome da ih čuvaju časne, nego da imaju vjerski program. A eto, vidim da postoje i razlike. No, još jednom hvala.
    Ne, ne treba mi program, jer baš i da hoću da mi dijete ide u vjerski vrtić ne mogu si to priuštiti ni novčano ni zbog toga što nemaju ljetna dežurstva.

  50. #50
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Mirje,

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •