Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 226

Tema: Kako smo dobili i izgubili anđela-kritika Vinogradske

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    210

    Početno Kako smo dobili i izgubili anđela-kritika Vinogradske

    Premišljala sam se da li da napišem išta ovdje o svom iskustvu u KB Sestre Milosrdnice ili ne,ali sam se napokon odlučila na to.
    Nakon u potpunosti uredne trudnoće,sredinom prvog mjeseca ove godine,završila sam u spomenutoj bolnici,pošto mi je dva tjedna prije termina dijagnosticirana preeklampsija.Uspjeli su mi kontrolirati tlak s tabletama i čekali punih 39. tjedana da odluče kad će mi inducirati porod.Napokon je došao i taj dan,na 39+2 tjedna moje trudnoće,induciranim porodom,uz pet sati dripa i epiduralnu,rođen je naš sin.To je meni i mužu bio najsretniji trenutak u životu.Težio je samo 2650 g,pošto je posteljica slabije funkcionirala zadnja dva tjedna moje trudnoće.Ali ocjenu appgar je imao 10/10,i svi ostali rutinski pregledi su se pokazali kao dobri.Bila sam presretna.Nisam mogla prestati gledati naše malo sunce,svaki put kad su mi ga donosili.
    Imali smo problema s dojenjem,koji su meni objašnjeni od strane sestara na odjelu kao problem koji se javlja radi premorenosti našeg sina nakon poroda.Ali,bit će sve ok.Naravno,rekli su i da nema problema,jer ga oni nadohranjuju kad nije sa mnom.Počelo se događati,kad mi ga donesu,da većinu vremena spava i nisam ga ni mogla nikako probuditi.Moj maleni je pao na težini,u roku tih prvih dva-tri dana na 2450 g.Ja sam bila jako zabrinuta,ali jednostavno mi nitko nije htio pomoći.Bio je i vikend,kao za inat,pa nije bilo uobičajene pedijatrice,a ove dežurne se nisu spuštale među nas obićne smrtnike sa odjela neonatologije na 4. katu.
    Bila je nedjelja i nakon prvog donošenja u 6 ujutro,trebali su nam bebe donijeti oko 10,čini mi se.Meni sina jednostavno nisu ni donijeli,a ostalima u sobi jesu.Ja sam onda kao suluda,van sebe trčala po hodniku bolnice i tražila bilo koga da pitam gdje je moj sin.Zaboravila sam reči i da su mi radili i epiziotomiju,pa mi je,naravno bilo poprilično teško hodati okolo u to vrijeme.
    Napokon sam našla jednu sestru koja mi je zamuckujući rekla da je moj sin na infuziji,ali da ga mogu vidjeti.Na moje izbezumljeno inzistiranje pozvala je dežurnu pedijatricu,koja je došla iznervirana zbog činjenice što uopće mora dolaziti.Kad sam joj spomenula da mi nitko ništa ne govori,bezobraznbo mi je rekla da što se tu meni uopće ima objašnjavati i slično.Kasnije je malčice promijenila ton i rekla da će ga oni rehabilitirati jer je on hipotrofično dijete itd.PAo je ispod 2400 g,a bio je i pothlađen s temperaturom od malo više od 35 stupnjeva.Kasnije tog dana su ga primili na četvrti kat na odjel neonatologije i stavili u inkubator,ne bi li se oporavio neko vrijeme.Kad sam ih kasnije pitala jesu li ga uopće hranili na obićnom odjelu,odgovorili su mi iskreno da,ako je plakako,dobio je.A,pošto je moj maleni više spavao nego li plakao,nije dobio puno :shock: ..kao,eto,što se može,gužva je u bolnici,takve se stavri dogode.Ponekad se previdi neka beba kao što je naša,kojoj treba malo više pažnje i slično.Što se tu može..
    I,naglasili su da su oni pregledali sve ostalo,i on je u potpunosti zdrav;samo je malo hipotrofičan.Pa,oporavit će se kod njih i onda će ići doma.Tako,kroz nekih 14 dana,neka računam.Mene su uputili da radim na izdajnjau i neka im donosim to mlijeko,koje će mu oni onda i davati.Dok je bio u inkubatoru mogli smo ga vidjeti jednom dnevno i to je trajalo nekih 4-5 dana,a nakon toga je bio u krevetiću kod njih i dolazila sam ga dva puta dnevno hraniti na pola sata.Ja sam u međuvremenu otišla iz bolnice,pošto je bilo besmisleno da ostanem dalje,a živim relativno blizu.Sina ionako nisam mogla vidjeti između,nego li samo u tim vremenima koja su mi naznačili.Uglavnom,naš mali dečkić se fino oporavljao i napredovao.Doktorice s tog odjela su rekle više puta kako su mu apsolutno sve pregledali i da je zdrav k`o dren.
    Došao je napokon dan odlaska doma.Bili smo presretni MM i ja.A i naše malo sunce je djelovalo sretno.Bili smo napokon zajedno i počeli smo se uhodavati i uživati s našim malenim.Patronažna sestra je bila dva puta u posjeti.Dobivao je na kilaži,napredovao.Morala sam ga malo češće hraniti,jer su me tako uputili na neonatološkon odjelu u KB Sestre milosrdnice.To je uobičajeno kod malo tromije,"kilave" djece,kako su ga nazvali tamo.
    Naš je maleni bio sretan;napredovao je tih dana,izgledao kao zdrava sretna bebica,reagirao već na sve zvukove,htio vidjeti sve...sunce malo.
    I,došla je ta večer....najgora u mom životu koju nikad neću zaboraviti,dok sam živa.Probudili smo našeg sina za hranjenje,ali on nije baš bio raspoložen za hranu,već je počeo neutješno plakati.JA sam ga pokušavala umiriti na sve načine.To je trajalo svega nekoliko minuta.I onda je prestao distai.Na mojim rukama,odjednom,iz čista mira. .Ja sam bila van sebe,a MM ga je pokušavao reanimirati.Došla je hitna,relativno brzo.Oni su ga pokušavali reanimirati još dugo,sigurno sat i pol do dva.Ali,nije bilo pomoći.Naš sin je izdahnuo i trenutno umro.
    Nalazi s patologije,koje smo dobili tjednima kasnije ustvrdili su da je imao srčanu manu.Oni su sigurni da je umro zato.Otišli smo na razgovor s našim uglednim pedijatrom-kardiologom koji je to opovrgnuo i rekao da je umro od SIDS-a jer ta srčana mana nije bila toliko ozbiljna da bi od nje umro.Mogla se uspješno,bez problema korigirati,da se znalo za nju.Naravno,odmah je zaštitio Vinogradku rekavši da oni nisu krivi.Ali,kasnije je,pročitavši otpusno pismo našeg sina rekao kako ne piše da li su radili uzv srca.Pa,da mu je žao što nije rađen ekg itd...
    Naš sin nije imao vanjskih simptoma da mu išta nedostaje.Pa,zato je to iznenadna smrt.To je krajnji zaključak.
    MM je otišao,kad smo se malčice smirili i na razgovor u Vinogradsku.Oni su isto svi šokirani,potreseni i slično.Ali,svejedno uzv srca nisu napravili,jer se to jednostavno ne radi.Osim ako postoje vanjske indikacije za to.Kako ih naš sin nije imao,njemu to nije napravljeno.Gledali su mu i ostale organe,ali srce su samo poslušali i tu nije ništa bilo sumnjivo.Radi se uzv mozga kod sve djece koja su na odjelu,ali ne i uzv srca.(?)Zar srce uz mozak nije najvažniji organ u tijelu?!
    Doktorica je rekla MM da ona ne zna da postoji ta praksa rađenja uzv kao uobičajene pretrage uopće igdje kod nas.Rekla je i da to nije ni skupa pretraga,a ni ne traje dugo.Ali,ne radi se.Ne znam uopće što reči na sve to.Politika našeg zdravstva je takva.Možda sam ovaj post trebala nasloviti kao kritiku našeg zdravstva,a ne samo Vinogradske bolnice.Jer,kao prvo,dogodi se da previde stanje tvog djeteta na odjelima,jer im je gužva,a onda opet,kad nešto i počnu poduzimati da mu pomognu,ne pregledaju sve.Dobro,on nije imao vanjskih znakova,slažem se,to smo i mi vidjeli.Ali,na njima nije da nešto pretpostavljaju,već pošto su doktori,da sve pregledaju,zar ne.Oni nemaju pravo pretpostavljati.Eto,uzv srca nijre rutinska pretraga.Možda bi trebala postati.
    Ja ne kažem da bi naš sin bio živ,da su mu otkrili srčanu manu;pošto je vjerojatno zbilja umro od SIDS-a.Ali,ostaje činjenica da njemu nije napravljeno sve što se moglo napraviti,jer se to,eto,ne radi.A zašto.nitko ne zna.
    Pretpostavljam da je to dobar prosjek,kad jedno dijete umre u nekom rodilištu na ne znam koliko živih.Ali,teško je nama koji ostajemo bez djeteta.Teško je kad si dio te negativne statistike.Jer...
    Više ga nikad nećemo vidjeti ni osjetiti njegov miris.Nikad nas više neće pogledati svojim velikim očima.Nikad nećemo doživjeti da nam se nasmije.Da ode u vrtić ili školu.Nikad nećemo znati kako bi izgledao kad odraste i kakva bi osoba bio.
    Zar je zbilja toliko teško neke pretrage uvesti u našu rutinu?Možda bi netko imao više sreće od nas s time i njihovo dijete bi preživjelo.Ne bi trebali prolaziti kroz ovu agoniju kroz koju mi sad prolazimo.
    Bit ćemo još bolje,znam to,jer prije nekoliko tjedana ne bih mogla ovu priču ni napisati.I ići ćemo na drugo dijete,za koje će biti sve napravljeno sve što se trebalo napraviti i za našeg sina.I,iako uz ogromni strah da se ovo ne ponovi,nadamo se i molimo Boga da će nam omogućiti da ponovo budemo roditelji skoro i da više nikad ne doživimo da pokopamo svoje dijete.

  2. #2
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Nemam riječi kako da te utješim. Mogu samo plakati s tobom i zagrliti te.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    286

    Početno

    i ja sam uz tebe

  4. #4
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    bože kako me rastužila tvoja tragedija.
    drži se

  5. #5
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    iskreno saučešće
    ne daj Bože nikome takvu tugu

  6. #6
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    plačem s tobom

  7. #7
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno


  8. #8
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    pepina, vjerujem da ti je trebalo puno hrabrosti da ispričaš ovu priču.
    divim se tvojoj hrabrosti i vjeri...

    I,iako uz ogromni strah da se ovo ne ponovi,nadamo se i molimo Boga da će nam omogućiti da ponovo budemo roditelji skoro i da više nikad ne doživimo da pokopamo svoje dijete.
    vjerujem da će vam molitve biti uslišene. ne mogu pomoći na drugi način, pa ću se pridružiti vašoj molitvi.


  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno


    Pepina, nemogu ni zamisliti tvoju bol i tugu.
    Vjerujem iskreno da ti se ovo vise nikad nece desiti.
    Nemoze, nesmije.
    Drago mi je da si sa nama podjelila ovu pricu jer je covjeku
    potrebno da istrese sve iz sebe i pricaj, pisi , vristi, placi
    i znaj da smo svi uz tebe.

  10. #10
    traktorka avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    A5 - Land Of Shit
    Postovi
    3,875

    Početno

    Pepina-hvala ti što si ovo podijelila s nama....nemam riječi,samo suze

    Iz dubine duše se nadam da ćete vrlo skoro postati roditelji sa smiješkom na licu

  11. #11
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    pretužno.........

    tako mi je žao

    svi moji problemi čine mi se sada tako sitni......

  12. #12
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    pepina

  13. #13
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno



    Molit ćemo za vas.

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    moja iskrena sucut

  15. #15
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,419

    Početno


    Pepina, jako mi je zao

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Nemam riječi s kojima bih izrazila svoju tugu.

    Mislit ću na vas.

  17. #17
    Palagruža avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    251

    Početno

    Strašno mi je žao. Sigurna sam da se neće ponoviti (iako razimijem vaš strah).

  18. #18
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    moja iskrena sucut



    nemam rijeci

  19. #19
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    najiskrenija sućut.
    Zbilja ne znam što bi rekla.

  20. #20
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno


  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    moja iskrena sućut...


    nemam riječi....

  22. #22
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    uzasno mi je zao

    iskrena sucut.

  23. #23
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pepina, moje saučešće.... .

  24. #24
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno


  25. #25
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno


  26. #26
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Pepina

    tesko je naci rijeci

  27. #27
    **mial** avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,361

    Početno

    Moje iskreno saučešće
    i ja vam se pridružujem u molitvama da što prije postanete roditelji i da se vaša bol smanji koliko god je moguće

  28. #28
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Iskreno saučešće
    Mislim na Vas i molit ću da uskoro, postanete sretni roditelji

  29. #29
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    pepina

    stvarno nema prikladnih riječi

    moja sućut

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    14

    Početno

    drz'te se

  31. #31
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno


  32. #32
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Suosjećam s tobom, žao mi je jako.

    I ja sam nedavno izgubila sina zbog srčane greške koja nije bila spojiva sa životom

    U tvom slučaju mislim da su mogli i trebali napraviti više jer je bilo očito da tvoj sin ima nekih problema. Par dana nakon poroda smjestili su ga u inkubator, to im je trebao biti signal...

    drzi se draga, i ako mozes tuzi ih, tvoja bol neće biti manja ali mozda budu oprezniji sa drugom djecom

  33. #33
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Pepina, strašno je to što vam se dogodilo, nemam riječi
    Često mislim na vas

  34. #34
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    pepina iskrena sucut.

    divim se hrabrosti i pozitivnom razmisljanju. ovo je mislim nocna mora svake mame. drzite se ti i tm. molit cu za vas da vam se ostvare zelje.

  35. #35
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    strašno mi je žao zbog vašeg gubitka.
    uvjerena sam da će vam želja za ponovnim roditeljstvom biti ispunjena.

  36. #36
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    iskrena sućut

  37. #37
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    nemam rijeci

    Pridruzujem se vasim molitvama

  38. #38
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Tako mi je žao.
    Iskreno saučešće.

  39. #39
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    pretužno. iskrena sućut.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    prevelika tragedija. strasno mi je zao.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    204

    Početno

    moja sućut... i velika želja da ubrzo opet postanete roditelji.

  42. #42
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    iskrena sucut!

  43. #43

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    107

    Početno

    žao mi je.... ..moliti ćemo se za vas

  44. #44
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    iskrena sućut

  45. #45
    Romana avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    258

    Početno


  46. #46

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    124

    Početno

    Moja iskrena sućut

  47. #47
    mici85 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb - Vrapče
    Postovi
    409

    Početno

    zao mi je..

  48. #48
    mali karlo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,464

    Početno

    moja sućut

    tako mi je žao

  49. #49
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno


  50. #50

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    470

    Početno

    znam da si neutješna kao i tvoj mm, suosjećam s vama, voljela bih kad bih imala riječi da umanjim vašu tugu, ali riječi nemam, nadam se da ćete što prije dobiti novog anđela koji će bar malo ublažiti nesreću koja vas je zadesila

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •