Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Žitne pahuljice – podvala prehrambene industrije Žitne pahuljice – podvala prehramb

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno Žitne pahuljice – podvala prehrambene industrije Žitne pahuljice – podvala prehramb

    http://magazin.net.hr/zdravlje/prevencija/page/2012/02/28/0465006.html?pos=n0


    Jedna od najvećih prevara prehrambene industrije vjerojatno je ona na koju nasjedate jedući najvažniji obrok u danu – doručak. Što je još gore, kako to obično biva, najčešće 'žrtve' prevare su najslabiji među nama – djeca.


    U svim samoposlugama s polica sa žitnim pahuljicama 'vrište' poruke o vitaminima, mineralima, vlaknima... No, mnogi nutricionisti smatraju da se ovi proizvodi trebaju nalaziti među slatkišima.

    Desetljećima nam prodaju priču da je zdjela žitnih pahuljica među najzdravijim verzijama doručka, pa su brižne majke svako jutro tako hranile svoju djecu. Ipak, mnogi proizvodi ove vrste sadrže ogromne količine dodanog šećera.

    Velik broj žitnih pahuljica koje možete kupiti i u hrvatskim dućanima sadrži između 30 i 40% šećera, a prema preporuci britanske Food Standards Agency, sve iznad 15 posto je previše.

    Pa, zar je to važno? Itekako, jer prevelike količine šećera dovode do pretilosti, dijabetesa, srčanih bolesti, raka i problema s jetrima. I ne samo da nas deblja, šećer mijenja i metabolizam, povisuje krvni tlak, remeti ravnotežu hormona i oštećuje jetra.

    'Čudo' modernog kapitalizma


    Za izradu žitnih pahuljica potrebna je izuzetno jeftina sirovina – kukuruz ili riža – koja prođe kroz jednostavnu obradu i odmah je spremna za prodaju po čak 200 puta većoj cijeni nego je proizvođač kupio sirovinu.

    Tijekom prerade uklanjaju se mnoge hranjive tvari, a napuhani proizvod je ukusan koliko i listovi novinskog papira. Zbog toga se dodaje šećer, ali i sol, no to je dodatna priča. Dodavanje šećera jedini je način na koji proizvođači mogu nagnati kupce da često jedu i kupuju ove proizvode.


    Ipak, reklamiraju kao zdravo i s niskim udjelom masnoća


    Ali, kako onda reklamiraju ovako zaslađeni proizvod kao zdravu hranu? Jednostavno, dodajući sintetske vitamine ili minerale na kutiji mogu istaknuti da je proizvod obogaćen i zbog toga, navodno, zdrav.

    Za odraslu publiku osmislili su slogan 's niskim udjelom masnoća', što zrna bilo koje žitarice i jesu po samoj svojoj prirodi. Ipak, uz pomoć ove dimne zavjese skreće se pažnja s velike količine dodanog šećera i soli.

    Ujutro je bolje skuhati ili ponekad ispeći jaje jer će vam pružiti sve vitamine koje trebate, osim vitamina C. Uz jaje pojedite papriku, rajčicu ili neko drugo povrće, te krišku crnog kruha. Ili više volite običan nezašećereni jogurt s voćem i orašastim plodovima.

    Magazin.hr



  2. #2
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,732

    Početno

    ajde ja cu prva komentirati, jer sam clanak procitala jos jucer.
    prvo kome je palo na pamet analizirati to sto se zovu zitne pahuljice. prvo tocno se zna sto su zitarice. zna se da su one zdrave. a ne preradjene.
    i pazi sad nasli su da ako se dobro sjecam clanka imaju 15% secera viska.
    pa svako ko imalo ima mozga u glavi kad kupi to sto se zovu pahuljice valjda mu je jasno, da je to preradjevina. ja prva potezem za pahuljicama s komadicima cokolade, ali ne zivim u uvjerenju da je to zdravi obrok. (tjesim se da je zdaviji od nutelle)
    tako da mi je ovo bezveze, jer mi nije jasno ko ce se iznenaditi na to da recimo jede ovako nesto jede zdrave zitarice, one s vrha prehrambene piramide

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,328

    Početno

    Ja sam davno povjerovala svojoj djeci da to ne valja. Kupila valjda 1 kutiju rižinih pahuljica i 1 kutiju čokolina. Nisu htjeli, njima je to bilo fuj. I na tome je ostalo.

    Od pahuljica jedemo ječmene i zobene, ponekad ekstrudiranu rižu i proso (to stavljam u juhu) a ovo što je neprepoznatljivo ne kupujemo.

  4. #4
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    tako da mi je ovo bezveze, jer mi nije jasno ko ce se iznenaditi na to da recimo jede ovako nesto jede zdrave zitarice, one s vrha prehrambene piramide
    iznenadila bi se

    meni nije bezveze jer mislim da je ipak prisutna percepcija da se radi o zdravoj hrani.
    i, osobno, nemam ništa protiv pahuljica, čokolina i sl. kao što nemam ni protiv nutele.
    ali, imam protiv prevare potrošača. to me nervira. a o tome se radi.
    nek stave te čoko kuglice među napolitanke, i kupovat ću ih i dalje, kao što kupujem napolitanke.

    nazovimo stvari pravim imenom

  5. #5
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,732

    Početno

    ne kazem da nicu kupiti, ali necu vjerovati da je to zdrava hrana.

  6. #6
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    al to ni ne stoji na policama zdrave hrane.
    cak vise ni obicne pahuljice bez secera ne stoje medju zdravom hranom vec tamo, djecjom, nakon niza kasica, kakaa, raznih lina...

    zar netko stvarno smatra da je kinderpinkvin zdrava hrana zbog reklame o silnim vitaminima u njemu?

  7. #7
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Moja prijateljica živi u uvjerenju da su pahuljice i dukatino zdrava hrana. I neda se ona, nikakvi argumenti i uvjeravanja ne pomažu.
    Obrazovana žena, ali nevjerojatno je kakvu moć ima dobar marketing.
    Unutra ima vitamina i kako ja sad mislim da to nije zdravo.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,368

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa Vidi poruku
    Moja prijateljica živi u uvjerenju da su pahuljice i dukatino zdrava hrana. I neda se ona, nikakvi argumenti i uvjeravanja ne pomažu.
    Obrazovana žena, ali nevjerojatno je kakvu moć ima dobar marketing.
    Unutra ima vitamina i kako ja sad mislim da to nije zdravo.
    a moja prijateljica, isto takva, obrazovana i td, vjeruje da su sokovi dobra zamjena za unos vitamina za djecu...

  9. #9
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ajmo se još malo zgražati
    kako uopće netko može misliti da je obrok s 90% UH zdrav obrok (pod UH mislim na šećere općenito, visokog ili niskog GI), a žitarice u mlijeku to jesu. znači, obrok s minimalno proteina i masnoća

  10. #10
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    ajmo se još malo zgražati
    kako uopće netko može misliti da je obrok s 90% UH zdrav obrok (pod UH mislim na šećere općenito, visokog ili niskog GI), a žitarice u mlijeku to jesu. znači, obrok s minimalno proteina i masnoća
    takvi su većinom obroci prosječnog hrvata ili zapadnjaka, zar ne?
    Ujutro kruh s namazom ili možda te "žitarice"
    marenda - sendvič, ili nešto iz pekare
    ručak - obično neka šnicla, ali uz to i previše krumpira i kruha, salata u tragovima, jako često tjestenina s nekakvim umakom, i jako često previše masnoće
    večera - opet kruh s namazom

    Naravno da se varira na temu, ali kad bi se napravila neka statistika mislim da bi to otprilike ovako izgledalo :/

  11. #11
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    takvi su većinom obroci prosječnog hrvata ili zapadnjaka, zar ne?
    osim u ubermama na rodi

    sad ozbiljno - istina je, ali nitko nikad nije rekao da su to dobri i zdravi obroci

  12. #12
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    takvi su većinom obroci prosječnog hrvata ili zapadnjaka, zar ne?
    Ujutro kruh s namazom ili možda te "žitarice"
    marenda - sendvič, ili nešto iz pekare
    ručak - obično neka šnicla, ali uz to i previše krumpira i kruha, salata u tragovima, jako često tjestenina s nekakvim umakom, i jako često previše masnoće
    večera - opet kruh s namazom

    Naravno da se varira na temu, ali kad bi se napravila neka statistika mislim da bi to otprilike ovako izgledalo :/
    ovo je tako istinito, a tako smješno
    nadam se da ihi pak spašavaju repe, zelje i tone jabuka iz dvorišta koje pohrdaju da ne bace
    ja za osnovu uzmem zobene, pa dodam proso poppies bez šećera, lješnjaka, ribane crne čokolade i onda možda šaku nekih tih slatkih i moji to mlate s mlijekom ili jogurtom nemam grižnju savjesti zbog toga
    Posljednje uređivanje od pikula : 08.03.2012. at 21:51

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •