Helou… Muči me nešto, nadam se da me nećete krivo shvatiti, i da ovo neće otići u krivom smjeru.

Ali, zašto dugo, produženo dojite?

Kad kažem «dugo, produženo», mislim na ajmo reći sve negdje preko 14,15 mj. pa do 4 i više godina. Svakome ko imalo, ili xy mjeseci doji, respect, ali zanima me što je ono što vas drži do «dok dijete to želi». Pa sam si zamislila da to pitam one kod kojih to pređe tu neku trenutno izmišljenu granicu od 14, 15 mjeseci.

Kad sam počela dojiti, pročitala sam priču s portala o curi koja je trećeg malca dojila do 4,5 godine. Ja sam tada dojila 2,3 tjedna, ali sam si zamislila kako je to predivno i da ću i ja do 4,5 godine.
Naslagalo se na to gomila postova o produženom, pa topici «koliko nas ima preko jednu, dvije, tri..». A tek one «Odjavljujem se nakon 8 godina, 3 tandema, 2 dojenja u trudnoći…».
I moje uvjerenje je bilo da ću i ja tako dokle ide.

I išlo je. S 18 mjeseci nije sisao 5 dana zbog upale oba uha. Plakala sam, ne zbog mastitisa koji me ubijao, nego zbog tuge.
Sad ima 26 mjeseci, a ja sve češće iznova čitam «Ne mogu, ne želim više, a kako pomoći mom malom ovisniku». Znate već, umor, neispavanost, noćno nacicavanje, a i ne ide mi zatrudnjivanje s drugom bebom. (Kod mene ima veze s dojenjem).

Nisam htjela pitati što da radim, ne morate pisati «da je to već stvarno dug staž i da sam puno napravila, da ja sama moram odlučiti i biti odlučna prestati», da bi bilo poželjno postepeno… i sl. Sve to znam, u teoriji .

Nego me zanima… što je to što presudi «Neću više» ili «Neka ide i dalje».
Ne vjerujem da one mame koje izdrže nisu umorne i isrcpljene? Ili je to uvijek situacija, da «ovisnik/ica» zapravo nije ovisnik, da ne pretjeruje, pa se to u nekim razumnim podojima može «izdržati».
Ili smo samo različite?

Ne moram valjda govoriti da nije netko «lošiji» tko više nije "dao" s «27» mjeseca od onog tko je «izdržao» 40? Ili taj nije «izdržavao» 40 mjeseci?

Ajde dajte nešto, zbunjena sam…

Npr. ja… iako ima dana kad bih prestala, ne prestajem… jer mislim da ću mu oduzeti neku «strašno veliku stvar» u njegovom životu, jer mu time «nadoknađujem» što me nema cijeli dan. I sl.
Jesam si sve naopako postavila?