Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 97 od 97

Tema: "Samo jedna bočica neće štetiti!"... ili hoće?-2

  1. #51
    swenova mama

    Početno re

    pitanje je samo sto uzrokuje ta sitna razlika u sastavu koja je navedena na deklaraciji.
    Vedrana, nisam se time bavila, ne znam ti tocno reci. Jedan jedinio put kad sam htjela nositi nesto na analizu (hranu) komunicirala sam s austrijskim laboratorijem. I na kraju nisam nosila jer je cifra koju si izbacili bila (ne sjecam se vise tocno, pa cu bubnuti, veca od deset tisuca eura. Zasto ti je to vazno?

  2. #52
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj tara8 prvotno napisa
    moja cimerica u rodilištu nije imala ni kapi mlijeka, baš ono ništa---ni kolostrum niti išta, dva dana joj je djete bilo gladno i to je urlao jer su se sestre bojale dati bočicu da ih netko ne prijavi.
    mislim da bi bilo cudno da je imala mlijeka odmah u rodilistu!

    oba puta mlijeko mi je nadoslo tek 3 dan nakon poroda. prvi puta ne znam da li mi je dijete "urlalo od gladi" jer je bio odvojen od mene i sopali su ga adaptiranim, sigurna sam.

    drugi puta, moje dijete nije uopce urlalo ali zato sto se niti sekunde nismo razdvojili nakon poroda. spavao je uz mene, sa otkrivenom dojkom pored njegovog lica. mlijeko je doslo treci dan a u medjuvremenu je on vrijeme provodio na dojci. nikakvi cajeki, glukoza ili adaptirano.

    e da, i potpisujem davorku!

  3. #53
    flower1

    Početno

    to sam ja... 8)

    znam tara taj osjecaj da si sve pokusao a nije islo je stvarno gadna stvar i tad ti najmanje treba netko soliti i papriti po rani -ako malo pazljivije iscitas cijelu diskusiju vidjet ces da to nikad niti u jednom trenutku nije bila namjera Udruge i nije nam to cilj, osobno mi je uvijek zao da netko napore na polju dojenja dozivi tako na osoban nacin tesko...

    imam potrebu malo struktuirati diskusiju - o cemu sad diskutiramo - o postojanju/nepostojanju lab. i koliko kosta analiza koja bi dokazala postojanje odredjenih bakterija ili tvari... jel to sad bitno? mislim hoce li itko ici platiti novce da dobije rezultate koji ce vrijediti za samo tu jednu kutiju doticnog mlijeka? i sto ako u njoj bude svega ili nicega...meni je tu suvisno kopati dalje ako se nece uci u studiju pracenja kroz neko razumno vrijeme i sl...

    imamo dva iskristalizirana stava - oba se slazu da je dojenje no1 izbor, i da adapt. nije u svojem sastavu isto majc. mlijeku te da je moguce (mislim da se razlikuje od studije do studije u kojem postotku i kada) da se dese nezeljene stvari kod njegova uzimanja (a o cemu javnost nedovoljno zna), isto tako moguce je da zbog adapt. mlijeka dijete ima odredjene posljedice - sada ili za 30 god. - to su fakti.

    u cemu se dva stava razlikuju (i mislim da je to jedina relevantna diskusija) je da jedni smatraju da tekstovi koji upozoravaju na gore navedene nuspojave moraju biti direktni, ostri, izravni, pa i zastrasujuci...dok drugi smatraju da bi trebali biti vise znanstveno pokrepljeni, sa vise rezerve i stila koji je blazi.

    ako sam pohvatala sve - onda je zapravo kamen spoticanja nesto sto je uredj. politika portala i same rubrike i odgovornost je na urednicima, a onda bi moj zakljucak ipak bio - da mi je je jako drago da se pojavilo i drugo misljenje i da nam je svima dalo misliti...

  4. #54
    flower1

    Početno

    izbacuje me...pa lomim...

    a rezultat misljenja ne mora biti da ce se uvaziti sve sto kazu "kriticari" (dobronamjerni ili ne)...sto je opet samo na odgovornost onima koji odlucuju kakv ce tekst izaci vani.

    nekako mi se cini da smo pri kraju diskusije


    ili mi se krivo cini?

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Citiraj flower1 prvotno napisa
    ako sam pohvatala sve - onda je zapravo kamen spoticanja nesto sto je uredj. politika portala i same rubrike i odgovornost je na urednicima, a onda bi moj zakljucak ipak bio - da mi je je jako drago da se pojavilo i drugo misljenje i da nam je svima dalo misliti...
    Flower, drugog mišljenja je uvijek bilo i biti će. I to je dobro. Stvar je samo u tome kako se to mišljenje prezentira. Mislim da se ovdje malo previše patroniziralo i kritiziralo Rodin rad i išlo u raspravu zbog rasprave.

  6. #56

    Početno

    mi smo domacini-ice, mi smo te koje ce dopustiti ili presjeci ton rasprave, ja osobno ne osjecam taj ton toliko ostrim (naglasavam - ja), ono sto mene pomalo brine je to da osjecam da nam se zeli implicirati kakvi tekstovi i kakav portal treba biti i kakva Roda treba biti...(a to je kad se vise diskusija pomakne od teksta pa krene na Udrugu i sl.) tu mi zapravonema potrebe za odgovorom, jer ce svaki odgovor ici u pravdanje - a to mi je suvisno. Svatko svoj dom uredjuje onako kako se njemu svidja, moze se saslusati da netko nesto vidi drugacije, ali nista vise od toga se ne moze obecati - zato mi je diskusija pomalo vec suvisna...

  7. #57
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Flo, samo da odgovorim swenovoj mami.

    Citiraj Swenova mama prvotno napisa
    Zasto ti je to vazno?
    Zato što mi je taj podatak prestrašan pa me zanima sve oko toga (a i inače sam znatiželjna). Mislim, ako je "Potrošač" reagirao na drugačiji sastav Ariela kod nas i na zapadnom tržištu, vjerujem da bi ih zanimalo i ovo. A ako im se već prijavljuje tako nešto, nije loše imati i podatke o svemu što je potrebno za to dokazati.

  8. #58
    flower1

    Početno

    to sam ja 8) ovo gore

  9. #59
    flower1

    Početno

    inace u cijeloj diskusiji jako su mi vrijedne (na osobnoj razini - jer i sama suuredjujem dio portala) stavovi i misljenja jedne novinarke i ljecnice...jer svojim tekstovima zapravo ulazimo u podrucje obje struke i iz te pozicije jasno mi je zasto su imale potrebu komentirati.

  10. #60
    flower1

    Početno

    sad vidim davorkin post - tocno to i mene smeta kad se krene u rad Rode, a ne u - komentar tekstova s portala.

    jel vam idem na zivce s ovim stalnim novim postovima, idem i sama sebi

  11. #61
    flower1

    Početno

    ...pa ako nema vise komentara na sami tekst ja bih svima uputila jedan jer su sve strane super kulturno i fino odradile svoje argumente...ponekad je to najbolje sto se moze postici.

  12. #62
    fancy usisivac

    Početno

    Svi moji kometari se odnose na samo jedan clanak, autorice Pat Thomas, Suck on this. Nigdje ne komentiram druge tekstove niti rad udruge što mi neki zele imputirati. Ovaj podforum je otvoren kao podforum komentara na tekstove na portalu. Ako je netko ocekivao samo hvalospjeve onda je i naslov podforuma trebalo tako srociti "Hvalospjevi a ne kriticki komentari".

    I zbilja sam vec samoj sebi dosadna, jer se non stop ponavljam, da u svim mojim postovima ovdje kritiziram konkretne lazno prikazane i netocne navode u tekstu i to se moze procitati iz mojih prethodnih postova na ovom i na zakljucanom topiku. Pisala sam vec prije koje su po meni gluposti napisane u tekstu. I i dalje mislim da su gluposti.

    Flower recimo moje misljenje o tekstu vidi prikazuje ovakvim:

    dok drugi smatraju da bi trebali biti vise znanstveno pokrepljeni, sa vise rezerve i stila koji je blazi.
    Opet ponavlja, ne smeta me stil dok su cinjenice ispravne i ispravno prezentirane. A sto je to sto ja smatram potpunom netocnim na vise mejsta sam napisala pa tko se ne sjeca neka ponovno cita. Ja isto tako ovo ne pisem jer ne ocekujem da ce se odgovorni za portal posuti pepelom i reci o.k. taj tekst ima manjkavosti. Meni je jasno da su neki dapace odusevljeni vrijednoscu ovog teksta toliko da je njega stilom ov

  13. #63
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Bok Tara8

    Zao mi je sto se lose osjecas oko neuspjelog dojenja -u smislu da nisi uspjela dojiti onoliko dugo koliko si htjela. No dojila si 3 mjeseca i to se broji

    A onda u trećem mjesecu ko da je netko prerazao...mlijeka sve manje i manje, mala nervozna, dobila 150 g u mjesec dana. I šta da radim? Sretna sam što uopće postoji adaptirano mlijeko, pa sam joj to mogla dati...
    Ukoliko je dijete dobro dojilo prva 3 mjeseca, nema razloga da se to i ne nastavi. Obicno je oko 3 mj i najzesci skok u razvoju djeteta, pa dijete djeluje gladno i nezadovolujno. Moguce je da je doslo do neke promjene u ritmu, ili u necemu drugom sto je poremetilo dojenje. Kad se otkrilo da je dijete dobilo 150 gr u mjesec dana, trebalo se poraditi na tome da se otkrije uzrok. Pedijatar je trebao sve zivo i nezivo proci s tobom da se vidi gdje steka i u cemu je problem. Pa je trebalo biti napravljeno test vaganje za 7 dana, pa ti je trebao reci sve tehnike s kojim bi u medjuvremenu mogla povecati djetetovo dobivanje na kilazi. Uglavnom - puno posla. Ukoliko to nitko nije odradio, uzrok se ne moze naci, pa niti rijesiti problem. Obicno je kod nas praksa kad se tako nesto desi da se konstatira da "mama nema mlijeka, i da ce trebati poceti s nadohranom". A to nije rijesenje. Rjesenje je ono gore sto sam navela.

    Evo vidis, o ovome ja stalno pricam. Sistem je taj koji je los. Ti se sad lose osjecas sto nisi uspjela u dojenju dok citas nase tekstove. No zasto se ti lose osjecas, ti si htjela dojiti, ne? I htjela si, i dobro ti je islo, sve dok niste naletili na prvi problem - e onda ljudi koji su ti trebali pomoci to nisu napravili. Na njima je krivnja, a ne na tebi.



    Osobno jesam za dojenje zaista, i nemam negativnih iskustava niti iz rodilišta niti odokoline, ali naprosto zaista postoje žene koje ne mogu dojiti...i ne treba ih tjerati da se osjećaju krivima zbog toga.
    Postoje zene koje ne mogu dojiti. I tih je recimo oko 1%. Okreni se oko sebe pa pogledaj koliki je postotak zena u nasem drustvu koje "ne mogu dojiti". Nesrazmjer je ociti. Nesto znaci ne stima. A ne stima ono gore sto sam prije navela - cim dodje do problema, ne rjesava ga se, nego se ide na adaptirano. Sistem funkcionira tako, i to je to.


    moja cimerica u rodilištu nije imala ni kapi mlijeka, baš ono ništa---ni kolostrum niti išta, dva dana joj je djete bilo gladno i to je urlao jer su se sestre bojale dati bočicu da ih netko ne prijavi. Tek kad je zapriejtila da ide kući, dale su...
    Jedna od zabluda koje se sire ovim prostorima je ta da mame imaju mlijeka cim rode. To nije istina. Imaju kolostrum - koji se ponekad niti ne moze vidjeti koliko ga malo ima. A dijete place i kad nije gladno Place zbog toga sto hoce biti noseno, sto mu je porod bio stresan, sto mu je stresno biti udaljen od mame i iz milion drugih razloga.

    Nisu stvari tako jednostavne kako se cine.

  14. #64
    fancy usisavac

    Početno

    Uh, poslala post nezavrsen od straha da flower ne zakljuca. :lol

    Vidim se da ovdje rasprava o tekstu pokusava svesti na nivo sto bi netkop drugi trebao raditi da je dobronamjeran. Ovdje se tekstovi komentiraju, ne rade se nikave osobne usluge nekome. Ako joj treba moja pomoc neka me VedranaV lijepo nazove pa cu joj rado pomoci. Ali ne moze meni jedna Davorka reci sta je meni korisnije utroseno vrijeme, zivkati labose ili pisati komentare. zar ovo niste otvorili za komentare. Ako zelite da ne komentiramo onda zatvorite podforum a ne samo topik.

  15. #65

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    54

    Početno

    Citiraj fancy usisavac prvotno napisa
    Vidim se da ovdje stalno vrte isti navodi. Recimo, isto kako se IQ povezivao s dojenjem tako postoji friska studija da je to lazna korelacija, odnosno da je ipak genetika u pitanju a ne dojenje, odnosno da su zene viseg IQ cesce bolje educirane i da zbog toga cesce doje a ne da dojenje direktno utjce na IQ.
    Ne "lažna", nego spuriozna. Korelacija postoji (IQ je zbilja povezan s dojenjem), samo je posredujuća varijabla inteligencija roditelja. Iz korelacije se vrlo rijetko može zaključiti kauzalitet. No i spuriozna korelacija nešto govori - govori to da inteligentniji ljudi (u pravilu oni koje volimo pitati za stvari) preferiraju dojenje.

    Citiraj fancy usisavac prvotno napisa
    Jos jednom naglasavam da sigurno formula ima stetne ucinke ali sigurno ne tako fatalne kako se ovim clankom zelilo naglasiti. Nikome ne preporucam forumulu ali mrzim pretjerivanja u bilo kojem smjeru.
    Meni se čini da su štetni učinci odlično dokumentirani i da je dosta dobro procijenjeno koliko su fatalni:
    http://www.naturalfamilyonline.com/5...a-report-2.htm
    (odlično posluži kao izvor referenci na radove iz područja).

  16. #66
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Uh, poslala post nezavrsen od straha da flower ne zakljuca. :lol
    Ma nema zakljucavanja Lijepo i kulturno se raspravlja, dokle god bude i dalje tako, pisite dokle god imate volje i inspiracije za pisanje

  17. #67
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj fancy usisavac prvotno napisa
    Ako joj treba moja pomoc neka me VedranaV lijepo nazove pa cu joj rado pomoci.
    Dogovoreno, hvala! Nemam više tvoj mob, pa bi bilo super ako mi ga možeš poslati na pp.

  18. #68
    fancy usisavac

    Početno

    kao gost ne mogu slati p.m. Ali sigurna sam da znas tko sve od Roda ima moj mob.

  19. #69
    flower1

    Početno

    nemam ja kljuca i ne treba ga biti...citam samu sebe gore i vidim zasto je doslo do zabune...isprika

  20. #70
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    OK, pitat ću pače.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    meni je ova rasprava odlicna i smatram je jako korisnom, ali... ne razumijem zasto vas toliko vas posta bez registracije?

  22. #72
    fancy usisivac

    Početno

    Wildflower, nisam registirana jer nisam korisnik foruma, citam portal i s portala sam upucena na mjesto gdje se mogu tekstovi s portala komentirati.
    I tu sam mogucnost iskoristila iako vidim mnogi misle da je ovo ovdje uludo utroseno vrijeme. Davorka moze raspolagati sa svojim ali na srecu ne i s mojim vremenom. Mislim da je rasprava bila korektna i onda mi je glupo kad se netko tko nema nista pametnije za napisati nadje kao savjetodavac o korisnosti trosenja tudjeg vremena i energije. ali to govori prvenstveno o tim osobama.

  23. #73

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    54

    Početno Re: re

    Citiraj swenova mama prvotno napisa
    fancy, thx, meni se danas jednostavno ne da ponavljati kao papagaj konstatno jedno te isto. Onaj tko je zelio cuti i shvatiti, shvatio je.
    Ja sam shvatio što želite reći, čitao sam malo i već sam se složio s tim. No s druge strane, "manipulativan" članak promovira dobru stvar i ne želi ikome išta prodati. Nisam zagovornik makijavelizma i manipulacije, no mislim da je objavom linkova na reference članak onome tko želi saznati o čemu se radi ponudio sasvim dovoljno. Propaganda industrije ne nudi niti toliko.

    Također, držim da se generalno kod promocije dojenja zastrašivanje nemoguće izbjeći, jer mnogi od efekata formule i jesu strašni. To što industriji nije u interesu trovati djecu ne znači da neće, kad im se desi greška (za koju ću nepravedno ekstrapolirati kako se desila zbog povećanja profita) mjesecima skrivati da se to desilo (vidi članak salon.com koji sam linkao ranije).

    Citiraj swenova mama prvotno napisa
    Mozemo do preksutra ujutro objasnjavati da kompanijama nije u interesu da se potruje 1000 beba i da placaju enormne odstete i pritom izgube dio trzista koji drze.
    To je mjerljivo, često im jest u interesu. Za primjer, vidi Bayer ( http://www.ahrp.org/infomail/0503/22.php ), koji je svjesno zarazio hemofiličare AIDS-om. Ako će ih sudske nagodbe koštati manje od onog što mogu zaraditi, naravno da im je u interesu.

    Citiraj swenova mama prvotno napisa
    Ma ne. najlakse je senzacionalisticki izvuci stvari iz konteksta i pljuvati. To da je podnaslov da bebe umiru od adaptiranog gadljiv, pa cak i ako ga se potkrijepi s dvadeset beba koje su umrle, a nisu, od adaptiranog, jer se ne zeli prihvatiti da je to jos uvijek i jedino i iskljucivo prehrambeni proizvod i da svakog trena na svijetu netko ima alergijsku reakciju na kikiriki, pa se ne pisu bombasticni clanci da kikiriki ubija, ne zeli se shvatiti, prihvatiti i prepoznati.
    Nije jedini problem u potencijalnoj alergijskoj reakciji. Evo, opet ( http://www.naturalfamilyonline.com/5...a-report-2.htm ) jedan meta-rad koji citira konkretne nalaze povećanja rizika smrti (od, recimo, SIDS-a) kod beba na adaptiranom mlijeku.

    Citiraj swenova mama prvotno napisa
    I jos na kraju tvrdnja da nasa djeca njima ne vrijede ni lipe. Sto je tek debela zabluda. Jer od nase djece oni zive.
    To hoće li naša djeca razviti hiperaktivnost, limfome ili dijabetes u kasnijem životu uopće ne utječe na novac koji dobivaju. Osim putem znanstvenih radova koji, post hoc, desetljećima kasnije, pronađu tu vezu.

    Slažem se s tobom glede te konkretne zamjerke, no mislim da si ovu bitku rasplamsala posve uzaludno. I sama kažeš kako postoje priče koje su "dovoljno zastrašujuće". Ne bi li pripomenuti u startu da se taj konkretan članak zasniva na za današnje vrijeme nerelevantnim činjenicama bilo sasvim dovoljno?

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Ali nemoj ocekivati da bi ja trebala spremno podmetnuti ledja i ici zivkati labose okolo koliko kosta koja analiza samo zato jer ti to od mene ocekujes. Ocekujes da netko koga ne poznas i ciji posao to nije odradjuje nesto sto tebe zanima. Kad mene nesto zanima ne ocekujem da se netko drugi rastrci umjesto mene jer sam eto ja kraljica pucnula prstima. Ako poznam onoga koji zna pitat cu njega, ako ne pokusat cu sama saznati. Ja bi bila drska kada bi to znala a ne bi ti zeljela odgovoriti. Ovako se opet po 16 put ponavljam i govorim ti da cijene postupaka znam iskljucivo za svoje podrucje jer eto to slucajno nije posao na razini kvartovskog policajca iz Maksimira koji skupa s tobom moze na planu pronaci ulicu. Iz cega ti iscitavas moj ton??? Iz toga sto sam ti rekla da pitas one koji se time bave.

    Ako te moje pisanje toliko iritira i izbacuje iz takta, moj jedini savjet je da moje postove preskocis. Polazim tu od sebe jer niti ja ne volim citati ljude koje dozivljavam drskima i ciji ton mi se ne svidja pa ne vidim zasto bi to ocekivala od drugih. Ako mislis da su moji odgovori nepristojni u bilo kojem smislu, opet preporucam da postupis kako sam gore napisala. Pozdrav i bez ljutnje.
    Fancy, ja uopće nisam imala namjeru raspolagati sa tvojim dragocjenim vremenom, mene je na reakciju potaknuo ovaj gore citat.
    Razlog zašto ja nisam "ništa pametnije" napisala na ovu temu je taj što su to već prije mene učinile Rodine savjetnice za dojenje, urednice portala i rubrika na portalu koje su po ovom pitanju puno mjerodavnije i stručnije od mene koja se u Rodi bavim nekim drugim stvarima pa mislim da nije potrebno jedno te isto ponavljati 10 puta.
    Mene samo smeta da netko dođe u "tuđu kuću" komentirati nešto i onda si dozvoljava ovakav način razgovora kao što si ti dozvoljavaš. I nazivati me "jedna Davorka" mislim da nije potrebno komentirati.

  25. #75

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    54

    Početno

    Citiraj davorka prvotno napisa
    Mene samo smeta da netko dođe u "tuđu kuću" komentirati nešto i onda si dozvoljava ovakav način razgovora kao što si ti dozvoljavaš.
    To je (moje osobno mišljenje) pogrešan stav. Javni forum nije ničija kuća, kad ga ljudi koji dijele uvjerenja počnu takvim doživljavati to vodi u groupthink i kolektivnu retardaciju. A način razgovora fancy usisivača je sasvim civiliziran, ako izuzmemo to sitno ad hominem podbadanje s "jednom davorkom".

  26. #76
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj zecg prvotno napisa
    Citiraj davorka prvotno napisa
    Mene samo smeta da netko dođe u "tuđu kuću" komentirati nešto i onda si dozvoljava ovakav način razgovora kao što si ti dozvoljavaš.
    To je (moje osobno mišljenje) pogrešan stav. Javni forum nije ničija kuća, kad ga ljudi koji dijele uvjerenja počnu takvim doživljavati to vodi u groupthink i kolektivnu retardaciju. A način razgovora fancy usisivača je sasvim civiliziran, ako izuzmemo to sitno ad hominem podbadanje s "jednom davorkom".
    Zecq, čitaš mi misli.

  27. #77
    tara8

    Početno

    Anchie 71 - vidiš moja me pedijatrica naručivala na vaganje svaki tjedan, tri puta smo tako išli i niš se nije događalo - dok nismo počeli uvoditi adaptirano. Napominjem, to nije bila kriza dan ili dva, tjedan kriza je kod mene bila mjesec dana. Izdajanjem sam naposlijetku utvrdila da nemogu proizvesti dnevno više od 300 - 350 ml. A izdajala sam se svakih pola sata...To mi je na kraju savjetovala pedijatrica da se vidi koliko mlijeka ima...Ne znam što smo više mogle učiniti..

  28. #78
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj tara8 prvotno napisa
    Anchie 71 - vidiš moja me pedijatrica naručivala na vaganje svaki tjedan, tri puta smo tako išli i niš se nije događalo
    Ali nije samo stvar u testnom vaganju svaki tjedan. Ako stvari ne funkcioniraju dobro s dojenjem (a nisu funkcionirale), naravno da nece biti pomaka iz tjedna u tjedan. Da li ti je pedijatrica rekla STO da radis da povecas djetetovo dobivanje na kilazi? Da li ti je rekla neki konkretan savjet sto se dojenja tice?

    Napominjem, to nije bila kriza dan ili dva, tjedan kriza je kod mene bila mjesec dana. Izdajanjem sam naposlijetku utvrdila da nemogu proizvesti dnevno više od 300 - 350 ml. A izdajala sam se svakih pola sata...To mi je na kraju savjetovala pedijatrica da se vidi koliko mlijeka ima...
    Evo vidis, ovo sto si bila savjetovana je apsolutno krivi savjet (koji vas je odveo na put adaptiranog). Izdajanjem se NE MOZE utvrditi kolicina mlijeka koju mama ima. Izdajanje je tehnika koja se mora uspjesno savladati (mnoge mame su uspjesne u dojenju ali totalno neuspjesne u izdajanju), tijelo ne reagira isto na izdajanje kao na dojenje jer je izdajanje "umjetno" pa se mlijeko teze otpusta, i ako mama je uspjesno savladala izdajanje, niti najbolje izdajanje ne moze tako efikasno isprazniti dojku kako moze dijete. Imajuci to sve u vidu, izdajanje je jako los pokazatelj kolicine mlijeka i ne bi se trebalo koristiti u svrhu "odredjivanja" kolicine mlijeka kod mame.

    Ne znam što smo više mogle učiniti..
    Ti ne bas puno Vidjela si problem, trazila pomoc, ali je nisi dobila. Puno vise je trebalo biti napravljeno od strane pedijatrice. Jaaaaaako je puno razloga zasto bi dijete manje dobivalo na kilazi. Trebalo se dobro izanalizirati sto se promijenilo - ako je sve do tada bilo savrseno ok, STO se promijenilo pa je dijete prestalo dobivati na kilazi. Koliko traju podoji? Koliko podoja je dnevno? Koliko cesto se mijenjaju dojke? Jel ima dijete dudu? Jel dobiva dijete ista osim majcinog mlijeka? Jel doji po noci? Jel doji na zahtjev ili na sat? I jos puno puno toga... (ova gore pitanja su samo za primjer, pls. nemoj sada odgovarati meni. To sam samo napisala da vidis da je jaaaako puno pitanja potrebno odgovoriti da bi se doslo do potencijalnog uzroka problema). A i ako se ne uspije naci direktan uzrok, jos uvijek postoje trikovi koji se mogu raditi da bi se osiguralo da dijete dobiva vise masnog mlijeka (za rast i razvoj).

    O tome ja pricam. Nazalost rijetki su pedijatri koji ce se na taj nacin obratiti mami kad ima problema. Vecina njih ce reci "mama nemate dovoljno mlijeka, zao mi je morate poceti s dohranom".. I onda ce se mama lose osjecati jer ju je tijelo "iznevjerilo", jer nije uspjela a htjela je.... A sanse su velike da se taj problem dao rijesiti - ali nitko nije znao KAKO ga rijesiti. U tome je problem u cijeloj stvari.

  29. #79
    fancy usisivac

    Početno

    Davorka, ako ne zelite "tudje" komentare u "svojoj kući"" onda lijepo deklarirajte tko je to pozvan u "vasu kucu", bilo na portal, bilo na ovaj podforum koji komentira tekstove s portala.

    Evo konkretno, citirala si gore dio mog posta, ali ja i dalje ne vidim sta je tu drsko ili neprimjereno. Da mi olaksas mogla si mi poboldati sporne i neprilicne rijeci. Na cinjenicu da ti u mojim recenicama nalazis skriveni smisao i vise od napisanog, ja nazalost ne mogu utjecati. Ti si raniej napisala da ja dijelim packe ostalim sudionicima u diskusiji. Ja packe dijelim iskljucivo Pat Thomas i njenom uratku kojem vidim konkretnije zamjerke no sto je stil, koji mi se moze i ne mora svidjati. I uopce ne ocekujem da ti, urednice portala, urednice rubrika i svi ostali i dalje ne dijelite svoje odusevljenje tim uratkom.

  30. #80
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa
    drugi puta, moje dijete nije uopce urlalo ali zato sto se niti sekunde nismo razdvojili nakon poroda. spavao je uz mene, sa otkrivenom dojkom pored njegovog lica. mlijeko je doslo treci dan
    Isto je bilo i nama, s time što su mene isprepadali tremorom (drhtanje udova, tobože zbog nedovoljno mlijeka, a on je, kao, velik i treba mu više da mu ne pada šećer u krvi) i uvalili Damjanu 20ml nadohrane da se ja nisam stigla ni okrenuti. Srećom ga to nije omelo, a ni ja se nisam dala isprovocirati, nego sam ostala opuštena.
    Bitan je faktor ta opuštenost. Prvi puta sam se u bolnici strašno sekirala zbog nadohrane, do te mjere da sam samu sebe zakočila jer sam nadohranu shvaćala kao poruku da nemam mlijeka i da neću uspjeti, zatim jako me bolio šav od epi, bradavice ravne i bolne, bilo je tu još puno početničkih pogrešaka, tako da m nije u velikim količinama došlo dobrih 14-ak dana. Ali ipak je došlo, stalnim i stalnim sisanjem i mojom vjerom da mogu dojiti, da nema razloga da ne dojim.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Fancy,
    nećemo se složiti i ja više neću s tobom polemizirati.
    Nigdje nisam rekla da u "našoj kući" ne želimo tuđe komentare, ponovo tjeraš vodu na svoj mlin, komentirala sam samo način komunikacije. Tebi je takav način primjeren, meni nije. Naravno da želimo komentare, zato smo i otvorili podforum za njih, svaki komentar je dobrodošao ali iskreno ja ne vidim cilja ovom topicu. Da li ti i swenovamama mislite da bi taj tekst trebalo maknuti s portala ili što?

  32. #82
    fancy usisivac

    Početno

    Opet po stoti put naglasavam da ja ne zelim ni manje ni vise od onoga sto sam vec napisala, a to su iskljucivo moji vlastiti komentari na staj odredjeni tekst. To sta cete vi uciniti s tim tekstom je iskljucivo vasa stvar i vasa odgovornost. U vaš se posao ne želim miješati. Kako vi drzite da je on vaseg portala ostavit cete ga na portalu i jos u kojoj prigodi istaknuti na naslovnici kao što je bilo za tjedan dojenja i svi sretni i zadovoljni. To sto se nekome taj tekst svidja, meni niti najmanje ne pricinja problem. Ja sam iskoristila prostor namijenjen za komentare da skrenem paznju na krive navode u tekstu i to je to.

    Ja sam komentirala konkretne pogresne cinjenice u tom tekstu. Tekst mi zbog toga potpuno izgubio vjerodostojnost. Stil mi jos mogla progutati iako inace nisam pristalica bombastickih naslova i takve vrste tekstova koji su primjerneiji zutoj stampi tipa Imperijal. Ali tu vidim manji problem nego u krivim navodima.
    I mislim da je suvisno upucivati uopćene kritike na moj stil komunikacije, radije konrektno navedi gdje ja to nekoga vrijedam, ponizavam, ponasam se necivilizirano. Iz onoga sto si gore citirala se to ne vidi.

  33. #83
    swenova mama

    Početno re

    zecg, kikiriki je bio samo poredba. Ali ako cemo sitnicariti, sigurna sam da ljudi koji jedu mcdrek ceste umiru od srcanih i mozdanih udara. Da, postoji statistika koja dokazuje da su bebe koje umru od Sidsa cesce na ad mlijeku. Statistike su cudnovata stvar- ako u ukupnoj populaciji djece njih 75% jede ad mlijeko, a ostatak je dojen, u kojoj ce skupini biti vise djece umrle od sids-a? Bas zbog tog taj podatak nije vjerodostojan jer uzrok sidsa do danas nije poznat, na zalost, i ne dovodi se u korelaciju samo sa ad mlijekom, vec i s pusenjem u trudnoci ili u prostoriji bebe itd.

    ovaj podatak o bayeru je iznimno zanimljiv, ali ga ne bih nuzno kolerirala s industrijom ad mlijeka. Daj mi dokaze da to i oni rade.

    vedrana, sigurna sam da bi potrosac i to zanimalo, svakako. Evo vam ideje.

    davorka, vec sam odgovorila sto bih ja, a nemam pojma sto bi fancy.

    Sto bih ja ucinila? ja bih, da sam urednica portala, dobro redigirala tekstove i prvo razmislila kome ih dajem na citanje. Koja je moja ciljana publika i sto zelim s tim ili bilo kojim drugim postici.
    a za pocetak svakako bih skinula Posisi to i ovaj koji me ovdje doveo s portala jer su trash. U svim smislovima. Mozda bih ih iskoristila da prema njima napisem neki drugi. Ili ne bi. Wikipedia je besplatna, jednostavno bih prevela s njihove strane tekst o formuli. Realan je, temelji se na istrazivanjima i IFBAN-a i LLL-a, navodi WHO, odnosno, za razliku od ova dva koja su, svaka cast svima, ali ocito pisale prilicno nestrucne osobe polazeci samo za tim da dokazu svoje tvrdnje, navodi sve linkove i dokumentaciju na koju se poziva.

  34. #84
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    kad sam u onoj recenici citiranoj od FU rekla - stil, onda sam mislila na sw, a FU ja shvacam kao osobu koja nas zeli usmjeriti na koristenje novijih podataka i pazljivije citiranje i citanje...nesto znanstveniji i nepristraniji pristup...

  35. #85
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno Re: re

    Citiraj swenova mama prvotno napisa
    vedrana, sigurna sam da bi potrosac i to zanimalo, svakako. Evo vam ideje.
    Da ne bi poslije bilo nismo znali - to je ideja meni, ne Rodi. Roda se sigurno neće u to ići upuštati, izabrala se baviti drugim, što s ovim skupa ne ide.

  36. #86
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno Re: re

    Citiraj swenova mama prvotno napisa
    Statistike su cudnovata stvar- ako u ukupnoj populaciji djece njih 75% jede ad mlijeko, a ostatak je dojen, u kojoj ce skupini biti vise djece umrle od sids-a?
    Kako to misliš? Pa uspoređuju se postoci - broj umrlih iz jedne grupe / uk. broj u toj grupi * 100% naprama broj umrlih iz druge grupe / uk. broj u toj grupi * 100%.

  37. #87
    swenova mama

    Početno re

    jesi sigurna? Statisticki se moze napraviti bilo sto, a ne mora nuzno biti rijec o kontroliranim skupinama niti domicilnoj skupini. Bojim se da je ovdje rijec jednako kao i o pitanju srednje place u Hrvatskoj, zbroji se sve u djuture i onda podijeli. Tako se i ovdje zbrojilo sve u djuture i pogledalo koliko je djece na adaptiranom, koliko dojeno.
    Medjutim, to smatram nevaznim. Jer, i sama znas, do dana danasnjeg, nitko na ovom svijetu nema pojma zasto djeca umiru od SIDS_a. Izvuceni su neki rizicniji faktori, poput pusenja, spavanja na trbuhu (prije bilo na ledjima) i adaptiranog mlijeka, a ima ih i jos. Zato je manipulativno trvditi da djeca od SIDS-a umiru od adaptiranog mlijeka i, na koncu, neistinito.
    Flo, nemam ja prigovor na stil. Stil je pisanja osobni odabir svakog autora teksta. Imam prigovor na nepostivanje temeljnih novinarskih pravila i etickih nacela profesije. Oni se lako nabroje: istinitost i tocnost (autorica u tekstu manipulira podacima, nisu tocni, a djelomicno ni istiniti), nepristranost i postenje (je li Pat Thomas nepristrana i postena pisuci o industriji adaptiranog mlijeka namjerno navodeci lazi kako bi podcrtala svoje teorije? ), postivanje osobnosti i privatnosti, neovisnost o interesima (zena tu ima neki interes, ako nijedan, onda da joj se knjige ili casopis bolje prodaju), odgovornost prema drustvu i drustvenim dobrima (je li pokazuje odgovornost prema drustvu pisuci manipulativne lazi? ), postivanje zakona (clanak je utuziv, bez daljnjeg jer podmece) i moral, pristojnost i dobar ukus. O ovom zadnjem dalo bi se dobro razmisliti jer za mene nije moralno ikoga zastrasivati poluistinama, nije ni pristojno, a bogme granici i s dobrim ukusom. nadalje, pravila profesije nalazu objektivnost i dosljednost, istinitost i transparentnost. Zena bogme nije nimalo objektivna.
    Prva i najcesca zrtva takvog nadrinovinarstva je novinarska etika, a potom i odmah istina.
    Zato sam protiv tog teksta koji se u novinarskom zargonu odmah prozove trashom. Jer u njemu nema nista novinarski, ali ima senzacionalistickog. Otprilike kao kad nekome pogine dijete u prometnoj nesreci, a novinar dojuri s pitanjem kako se osjecate. Ili kad na naslovnoj strani osvanu tijela mrtvih ljudi s ciljem da se poveca naklada. Ili kad pocne sezona lova na djecu koja boluju od AIDS-a, a na koncu im se zagorca zivot jer se crno na bijelo objave njihove fotografije i mjesta stanovanja. Sve je u redu ako povecava nakladu, misao je vodilja takvog novinarstva.
    kao sto rekoh, ja znam koje su opasnosti posezanja za ad mlijekom. Ali sigurno nisu takve kakve nadrinovinarka Pat Thomas ili medicinska sestra Marsha Walker zele prikazati (a i jedna i druga znaju sto rade kad posezu za radovima iz 1920-tih ili naglasavaju da bebe umiru od formule). Sto je, ponovit cu, zalosno. Jer je istina sama po sebi dostatna da se netko dobro zamisli prije no sto krene prema flasici.

  38. #88
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    a istina je napisana gdje

    iskreno te molim za link, jer želim znati

    a što se tiče stručnjaka i ispitivanja treba paziti tko stoji iza njih
    npr: http://www.tportal.hr/fset.html
    gdje naftaši pobijaju navode o globalnom zatopljenju i svi oni koji nisu potpisali sporazum o smanjenju štetnih plinova

  39. #89
    swenova mama

    Početno re

    istina je napisana gdje
    istina jew izmedju razlicitih istrazovanja koja vuku vodu na svoj mlin i u zdravom razumu. Naravno da nije u strucnim radovima iz 1920.-te.
    I dosta mi je.

  40. #90
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno Re: re

    Citiraj swenova mama prvotno napisa
    jesi sigurna? Statisticki se moze napraviti bilo sto, a ne mora nuzno biti rijec o kontroliranim skupinama niti domicilnoj skupini. Bojim se da je ovdje rijec jednako kao i o pitanju srednje place u Hrvatskoj, zbroji se sve u djuture i onda podijeli. Tako se i ovdje zbrojilo sve u djuture i pogledalo koliko je djece na adaptiranom, koliko dojeno.
    Aha, tvoje pitanje je zapravo bilo koja je skupina rizičnija, a osim toga gledaš kako je napravljeno istraživanje. Ja sam tvoje pitanje shvatila doslovno pa mi je bilo čudno. Naime, ako ni majčino mlijeko ni adaptirano mlijeko nisu faktor rizika, a ostali rizici su ravnomjerno raspoređeni u obje skupine, za ovako postavljeno pitanje bi odgovor bio da u skupini s adaptiranim mlijekom ima više umrlih. Ali to nema veze jer se gledaju postoci. Pa mi je bilo čudno pitanje.

  41. #91
    mc

    Početno fancy

    Ja sam komentirala konkretne pogresne cinjenice u tom tekstu. Tekst mi zbog toga potpuno izgubio vjerodostojnost. Stil mi jos mogla progutati iako inace nisam pristalica bombastickih naslova i takve vrste tekstova koji su primjerneiji zutoj stampi tipa Imperijal. Ali tu vidim manji problem nego u krivim navodima.
    ¨

    sapienti sat.

    p.s. hvala.

  42. #92

    Početno

    Citiraj swenova mama prvotno napisa
    jesi sigurna?
    Vidiš, u samo jednom postu sam našao cijelu riznicu obmana u argumentaciji. Čini mi se da je najbolji odgovor na gore postavljeno pitanje:
    The fundamental cause of trouble in the world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.
    -- Bertrand Russell, "Christian Ethics" from Marriage and Morals (1950)
    Nisam stekao dojam da je ostatak diskusije ravnopravno argumentiran pa izvlačim samo jedan hvale vrijedan pokušaj, nažalost potpuno OT i bez reference izvora:
    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Evo ti jedan citat o fitoestrogenima:

    The benefits of soya do not end there. For pre-menopausal women the plant oestrogens in soya seem to help dampen down the effects of human oestrogen...
    Slijedi iz istog izvora:
    "Exactly how soy protein has this effect is still not known although researchers propose several mechanisms. It may work by enhancing bile acid secretion, which has the effect of removing cholesterol from the blood. Another suggestion is that soya protein stimulates the liver to remove LDL cholesterol from the blood or that the isoflavones in soya may act either as antioxidants or in helping blood vessels dilate, thus reducing damage to LDL cholesterol and its build-up on artery walls."

    - ovako već zvuči manje bombastično

    Izvorni članak ima i popis referenci, samo gdje je izvorni članak? Evo ga:
    http://www.eufic.org/web/article.asp...did=3&artid=39
    Prvi dio citata nađe se i ovdje: http://www.greensfoods.co.uk/index.a...a_Products.htm

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Opet po stoti put naglasavam da ja ne zelim ni manje ni vise od onoga sto sam vec napisala, a to su iskljucivo moji vlastiti komentari na staj odredjeni tekst.
    ...
    I mislim da je suvisno upucivati uopćene kritike na moj stil komunikacije, radije konrektno navedi gdje ja to nekoga vrijedam, ponizavam, ponasam se necivilizirano. Iz onoga sto si gore citirala se to ne vidi.
    Hajdmo se zadržati na prvom dijelu prije "..." jer bi se drugi dio mogao protumačiti kao izazov.

  43. #93
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Da ne bi bilo zabune, ovaj post gore je moj. Nemam pojma na koju foru mi je prošao bez loginiranja - cijeli čopor Trollova može ovako postati.

  44. #94

    Početno

    [quote]The fundamental cause of trouble in the world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.
    -- Bertrand Russell, "Christian Ethics" from Marriage and Morals (1950)[/quote]
    ajde da prestanete pastati citate stare pol stoljeca i vise. Jer vise nisu relevantni.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    [quote="Anonymous"]
    The fundamental cause of trouble in the world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.
    -- Bertrand Russell, "Christian Ethics" from Marriage and Morals (1950)[/quote]
    ajde da prestanete pastati citate stare pol stoljeca i vise. Jer vise nisu relevantni.

    Da, stvarno, ovo je baš specifično za 1950.

  46. #96
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    The fundamental cause of trouble in the world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.
    -- Bertrand Russell, "Christian Ethics" from Marriage and Morals (1950)[/quote]
    ajde da prestanete pastati citate stare pol stoljeca i vise. Jer vise nisu relevantni.
    kad studiras filozofiju, ovo ti je jedna od friskijih referenci s popisa literature

  47. #97
    swenova mama

    Početno

    mea culpa. Moram priznat da nisam ni procitala sta kaze, vec mi se zivac odmah digao na godinu. Pokrivam se usima po glavi i sutim.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •