Stranica 572 od 581 PrviPrvi ... 72472522562570571572573574 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 28,551 do 28,600 od 29027

Tema: Strahovi, strepnje, "panika", zabrinutost,... u trudnoći

  1. #28551
    Bluebella avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,060

    Početno

    Ako vele da moram naravno da necu odbiti.
    Zapravo, serklazu je spominjala samo doktorica koja me zaprimila, sad sam na odjelu od prof. Vrčića i on ju ni u jednom trenutku nije spomenuo.
    Zapravo kako se koji dr mijenja tako mi govore različite naputke, tipa sutra cemo vam dati preventivno antibiotik, pa dodje drugi dr koji veli da ni slucaj mi ne daju antibiotik nego cekamo briseve, pa treći veli da mi se vadi krv svaki dan za crp i kks pa pratiti razvoj situacije itd itd (bio je vikend pa su bili dežurni različiti doktori). Mislim da ni sami ne znaju sta rade.
    A ja samo ležim i cekam nesto...

  2. #28552

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,465

    Početno

    Bluebella,dosla sam ti poslati zagrljaj..vjerujem da ce ovoga puta dobro zavrsiti..
    Drzi se..

  3. #28553

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    905

    Početno

    Bluebella- imala sam cerviks 2,5 i otvoreno unutarnje ušće sa prolapsom vodenjaka zbog čega serklaza nije bila moguća jer bi vrlo vjerojatno probušili vodenjak prilikom postupka. Strogim mirovanjem kod kuće uz normabele i spasmexe dogurala do 38. Tj.
    Eto malo utjehe i bit će ok, nema tu pravila! Vjerujem da će te i doma Brzo pustit. Kakvo ti je unutarnje ušće? Ako ti je ono zatvoreno bit ćeš ok!

  4. #28554
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    joj Bbella

    sto se tice ulozivisti - ja sam u svim trudnocama, osim u prvoj, bila uloziva za vrh prsta od 15-16 tt
    i rodila u terminu
    jedino sto meni cerviks nije bio skracen

  5. #28555
    Bluebella avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,060

    Početno

    Citiraj dominikslatki prvotno napisa Vidi poruku
    Bluebella- imala sam cerviks 2,5 i otvoreno unutarnje ušće sa prolapsom vodenjaka zbog čega serklaza nije bila moguća jer bi vrlo vjerojatno probušili vodenjak prilikom postupka. Strogim mirovanjem kod kuće uz normabele i spasmexe dogurala do 38. Tj.
    Eto malo utjehe i bit će ok, nema tu pravila! Vjerujem da će te i doma Brzo pustit. Kakvo ti je unutarnje ušće? Ako ti je ono zatvoreno bit ćeš ok!
    Drago mi je da ima i pozitivnih prica, pokusavam ne guglati jer ne zelim nikakve lose scenarije citati.
    Spominjali su da je T oblika, vec sam zaboravila na sto se ti odnosi? Na cervix? Kolika je uobičajena duljina cerviksa sa drugo tromjesječje?

  6. #28556

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    92

    Početno

    Citiraj Bluebella prvotno napisa Vidi poruku
    Drago mi je da ima i pozitivnih prica, pokusavam ne guglati jer ne zelim nikakve lose scenarije citati.
    Spominjali su da je T oblika, vec sam zaboravila na sto se ti odnosi? Na cervix? Kolika je uobičajena duljina cerviksa sa drugo tromjesječje?
    T oblik znaci da je zatvoreno usce.

    Za utjehu...u drugoj trudnoci cervix 0.5 cm od 24 tt, prije toga 2.6cm, od 30tt cervix nestao i rodila sam u terminu. I naravno otvorena 3 cm od 30tt. Aliii meni je i u prvoj trudnoci cervix bio oko 2 cm u 22tt i isto sam rodila u terminu

    Sve iznad 2.5cm se smatra ok duzinom cervix al je bitno i zasto je doslo do skracivanja.

    Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk

  7. #28557
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Bbella super je da je T oblik, biti ce sve u redu, bolje da si tamo pa ce odreagirati ako bude promjene.
    Dominik - ja sam drugo rodila za 3 sata od prvog truda, ali dosla sm na pregled vec 4 prsta otvorena, bez trudova. Sa trecim sam se tako otvorila 8 cm pa su me ostavili nakon redovnog pregleda, nis nisam osjetila. Sad me strah da ne rodim doma.

  8. #28558
    Bluebella avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,060

    Početno

    Hvala cure na pozitivnim pričama... ja se isto nadam da ce sve biti ok. Nista nije problem, pa ni ležati u bolnici samo da sve bude ok.

  9. #28559
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    Bluebella sve znaš ... očito si bolje kad si se javila Meni je gin baš na zadnjem pregledu pričala o trudnici koja je 5 prstiju otvorena hodala do poroda (drugi porod, jer je isto bilo i u prvoj trudnoći) i rodila je u terminu.
    dominikslatki radije se ravnaj prema svojem prvom porodu, i računaj da bi moglo biti brže. To ti je bolji orijentir nego druga žena.
    Morin ajmeee, ti si isto čudo!

  10. #28560
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Došla sam malo virnuti sto ima kod vas i naišla na lijepe vijesti!

    Mona i Vrci, čestitam!!!

    Bluebella, nadam se da si samo na izletu u bolnici da ideš ideš uskoro doma.

  11. #28561
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Bluebella,
    Cure su sve rekle. Ulozivost nije opasna, pogotovo jer je uu zatvoreno i oblikom slova T.
    Jednoj curi koja je bila uloziva i u unutarnjem uscu su ipak radili serklazu.
    Ali kod tebe mislim da nema smisla to raditi.
    Jednoj mojom prijateljici se cerviks skratio u 26 tj na 1 mm, u bolnici je lezala skroz do kraja, bez ikakvog otvaranja, isto kod Vrcica na CEF - u, tamo sam ju i upoznala, na kraju je imala carski u 38 tjednu...
    Vjerujem da ce sve biti ok ! Drzi seeee, javljajjjjj !!!!

  12. #28562
    IVANA 86 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    156

    Početno

    Evo cure mene u bolnici, jutros jaki grcevi na desnoj strani pa sve gore do rebra se protezalo. Zatvorena i bebe dobro kazu. Sad bema grceva al kad se okrecem trbuh ko da je pun kamenja. Dobila infuziju, mislim spazmex a sad sam na nekoj infuziji koja traje 24 sata za sprecavanje prijevremenog. Jel iko imo slicno nesto, malo se brinem...

  13. #28563
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    BB i Ivana, saljem vam zagrljaj, zelim vam sto prije smirivanje situacije i da sve dobro prodje

  14. #28564
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Ivana, pa jesu ti rekli sto je ta infuzija? Tokoliza? Koliko si sad tt? Grcevi su kod tebe dobrim dijelom ocekivani zbog endometrioze, raznorazni bolovi. Pa me malo cudi to kaj su te ostavili u bolnici (ne kazem da nisu dobro napravili).
    Bluebella, drzi se! Dobro je da je cerviks t oblika, znaci da je ta ulozivost samo vanjska, iznutra si zatvorena.

    Muma, sad sam tek skuzila - pa sunca mu zarkog, kud u minus!! Kak je sad?

  15. #28565
    IVANA 86 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    156

    Početno

    Sybila za sprecavanje prijevremenog i umirivanje grceva, pitat cu mislim da da. A znam da si pricala.. I tebe je bolilo samo ja sad nemam ciste, sto svejedno se ocekuju grcevi? Optimist hvala ti...

  16. #28566
    IVANA 86 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    156

    Početno

    E da danas 23+1

  17. #28567
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    IVANA 86 Samo hrabro. Smirit će se to. Ja sam u prvoj trudnoći hospitalizirana s 28tt, dosta bh kontrakcija, skraćivanje cervixa i manja beba. To mi je bila prva hospitalizacija u životu i cijelu noć sam imala trudove od stresa. Stalno me sestra provjeravala kako sam. Smirit će se to, možda će te ostaviti koji dan na promatranju, dat će ti terapiju ako treba/kakvu treba i ići ćeš doma. Javljaj novosti!
    Sybila a trebala bi si zabraniti veliku nuždu Što više jedem, više sam i tamo. I problem su te proljevaste stolice. Možda da počnem taj Heferol piti uz obrok a ne na tašte iako se on najbolje apsorbira tako.

  18. #28568
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Muma, si uzela probiotike? Neku zescu dozu?
    Da uzmes solgarovo zeljezo gentle iron?

    Ivana, nisam ni ja imala ciste tad. Ne bole ciste, bole priraslice.

  19. #28569
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Je li danas zeljkicin veliki dan? Ako je, sretnoooooo!!!

    Muma, i ja imam proljevaste stolice od Heferola i magnezija, ali se svejedno debljam.
    Prije sam pila Solgarov gentle iron, i to duplu dozu, ali je bila nedostatna, u jednoj kapsuli je 20 mg. Cini mi se da mi je tada stolica bila kompaktnija.
    A da probas 2-3 dana bez Heferola da vidis hoce ti stati taj proljev? Mozda ga imas od neceg drugog?
    Kad ti je pregled, uzv?

    Ivana, BB, kako ste danas?

  20. #28570
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    E, da, ja Heferol pijem izmedju obroka s C vitaminom, a ne bas skroz nataste ujutro.
    Cesto ga popijem i uz obrok.

  21. #28571
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    U svakoj trudnoći imam takve stolice čim mi uvali željezo. Tražit ću je sad na pregledu da ga zamijeni (jer s L nisam zbog toga skužila trudove...samo me šarafilo pa sam čekala kad ću na wc, onda sam shvatila da je to nešto u intervalima ) Probiotike pijem. A pregled je za tjedan dana, srijeda, 14.40h.

    željkica sretnooooooo!!!

  22. #28572
    IVANA 86 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    156

    Početno

    Evo da se javim bolje puno. Jos imam osjecaj tvrdog trbuha al puno manje nego jucer. Mislim da mi zele dati jos bocu do dve tokolize i onda doma i mirovanje. Jucer sam dobila i normabel, vidim da su neke cure rekle da on uspava bebu, e moji skacu ko ludi.. Sybila kazu da nema ni priraslica desno, a boli desno. Kao ako ima koja onda lijevi jajovod, e tamo nist ne boli, likeva strana super cijelo vrijeme. Zeljkice sretno danas.

  23. #28573
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Ivana, necu se petljati doktorima, ne znam, bolje da su te zadrzali. Znaju zasto su te zadrzali, ocito imas trudove.
    Ali kako pobogu oni mogu znat di ima priraslica ako te ne otvore i pogledaju gluposti. Na uzv se vanjske ne vide. Nadam se da te stvarno puste doma ak sve bude ok i da se neces vratiti do poroda

    Muma, ma mijenjaj to zelezo

  24. #28574

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    905

    Početno

    Pak, martinaP, mi smo tu negdje po tjednima.. kakve su vam noći?
    Ja ništa ne spavam, stalno bh imam i tvrd trbuh kao kamen, čim se ustanem bolje, sjednem -bolje. Jednostavno ne mogu nać položaj a da je stanje mirno.

  25. #28575
    IVANA 86 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    156

    Početno

    I ja se nadam, a sto ja znam, tvoje objasnjenje zvuci logicno, ipak si ti to sve prosla. Kako god bitno da se smirilo i da sam zatvorena.

  26. #28576
    Bluebella avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,060

    Početno

    Ja sam danas obavila uzv, unutarnje ušće T oblik, cervix 35mm (skicnula sam povijest bolesti kod sestre od prije i bio je 2,8 kad su me zaprimili). Dr koji me pregledao je rekao da to njemu nikako nije za serklazu, ali prof Vrcic ce odluciti.
    Bebica na mozgu ima dvije ciste za koje dr veli da ce se povuci kako se mozak bude razvijao. Kamo srece pa sam radila nifty jer da nisam sad bi me uputili da ga napravim.

    S obzirom na ono sto ste pisale meni se i prvi nalaz cervixa i drugi čine ok.
    Jos samo ti brisevi da dodju pa da mogu ici ili da mi danu neku terapiju ako nisu uredni. Iako, sve sam briseve radila u 12tt i bili su uredni.

  27. #28577
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Bbella pa cerviks je odlican!
    meni je uglavnom bio 35-37 mm, a pred kraj nesto manji
    samo hrabro, bit ce sve ok!

  28. #28578

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj dominikslatki prvotno napisa Vidi poruku
    Pak, martinaP, mi smo tu negdje po tjednima.. kakve su vam noći?
    Ja ništa ne spavam, stalno bh imam i tvrd trbuh kao kamen, čim se ustanem bolje, sjednem -bolje. Jednostavno ne mogu nać položaj a da je stanje mirno.
    A ja se ne mogu probuditi Mogu spavati u svako doba, nista mi ne smeta. Povremeno mi se trbuh stvrdne, ali ne jako i ne boli. Jucer na pregledu uloziva i dalje za vrh prsta, UU zatvoreno, beba opet naglavacke, sve u redu. U utorak idem na pregled u Zg.

  29. #28579

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Bbella, pa to nije uopce lose. Te ciste je imala neka od beba tu na forumu, povukle su se prema ocekivanjima i sve je bilo ok.

  30. #28580
    Bluebella avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,060

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Bbella, pa to nije uopce lose. Te ciste je imala neka od beba tu na forumu, povukle su se prema ocekivanjima i sve je bilo ok.
    Poslala sam nalaz i svom dr. Radoncicu i on veli da je sve ok i da ce se ciste povuci.

    Kakvo je stanje kod tebe? Jesi odlučila gdje ides roditi?

  31. #28581

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Bluebella prvotno napisa Vidi poruku
    Poslala sam nalaz i svom dr. Radoncicu i on veli da je sve ok i da ce se ciste povuci.

    Kakvo je stanje kod tebe? Jesi odlučila gdje ides roditi?
    Da, idemo Podobniku ako bude sve po planu.

  32. #28582
    Bluebella avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,060

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Da, idemo Podobniku ako bude sve po planu.
    Sad ti je sigurno lakse kad si donijela odluku.
    Ja bi isto tamo ako se moja trudnoca nece vise komplicirati. Ovaj boravak u Petrovoj je samo potvrdio da ne zelim u Drž rodilište. Kako sam dva dana lezala u odjelu rađaonica i slušala sta se sve desava zaista mi je dosta. Ima tu divnih sestara i babica i doktora, ali bas se vidjela razlika od smjene do smjene i kako se odnose prema rodiljama.
    jednostavno se ne zelim u trenutcima poroda boriti za svoja prava, zelim da me se poštuje i zelim svoju bebicu ❤️

  33. #28583

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    905

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Da, idemo Podobniku ako bude sve po planu.
    MartinaP možda se sretnemo
    Doduše ja idem za 10dana na pregled ali planiram isto tamo, a termin nam isti mislim čak..

    Blago ti se za spavanje, meni su ove bh ubitačne

  34. #28584
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    I ja sam sa vama, mene BH ne muce po noci nego navecer, vec sam ih par puta i mjerila, ali nisu pravilne. Imate li pritisak dole, kao da ce beba sad ispasti? Sutra idem na pregled ujutro, prvi put u bolnicu. Nositi cu torbu za svaki slucaj, nakako se nadam da bi mogla ostati...

  35. #28585
    pak avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,634

    Početno

    Ja spavam kao beba. Buđenja su normalna 2-3 puta noću ali ujutro produžim i do 9-10 sati. BH su popustile a i taj pritisak koji spominješ Eci. Meni trenutno samo fali snage.
    Danas smo obavili pregled stanje je uredno, sve zatvoreno. Kontrola za tjedan dana

    Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk

  36. #28586
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Bb,
    Super za cerviks.
    Samo odmaraj i sve ce biti ok !

  37. #28587

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Eci, mene nakon pol sata na nogama tako pritisce dolje da mi se cini da ce mi sve ispasti, cesto uz probadanja. Bila sam sigurna da se otvaram uz takav pritisak, ali nista, jednako uloziva vec 2-3 mjeseca. U prvoj i drugoj trudnoci u ovim tjednima sam bila vec nesto otvorena.

  38. #28588

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    905

    Početno

    Ja nemam toliki pritisak ali dok hodam me obavezno uhvati bh i trbuh postane kamen i ne mogu se pomaknut, imam osjećaj kao da će se rasprsnut od pritiska.
    Vidim da vi imate sad tjedne kontrole, mene naručili za 2 tjedna tek, hm ..
    Valjda je to ok, bit ću 37+6

  39. #28589

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj dominikslatki prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nemam toliki pritisak ali dok hodam me obavezno uhvati bh i trbuh postane kamen i ne mogu se pomaknut, imam osjećaj kao da će se rasprsnut od pritiska.
    Vidim da vi imate sad tjedne kontrole, mene naručili za 2 tjedna tek, hm ..
    Valjda je to ok, bit ću 37+6
    I mene je moja narucila za 2 tj, tad cu biti 37+5, a u trudnicku ambulantu bih trebala tek u 39. tjednu.

  40. #28590
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Pozdravljam vas sa Sv Duha. Ostavili su me na 24 h ctg jer sw bebica smanjeno mice i imam neke male trudice, ali mislim da nebu nis od toga jos. Na uzv joj nije mogao izmjeriti glavicu jer je skroz u zdjelici. Procjena je 3 kg. Ja imam neke kontrakcije ( do 40 na ctg) ali , zamislite, ctg ima sondu samo za srceko.

  41. #28591
    željkica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    3,821

    Početno

    Evo da se javim ,jucer je na svijet stigao mali /veliki dječak 4140 i 54 cm dug.sve prošlo ok.

  42. #28592

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Bome veliki djecak. Cestitam!

  43. #28593

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Eci, ti si u terminu?

  44. #28594
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Čestitam, Željkice Uživajte!

  45. #28595
    Bluebella avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,060

    Početno

    Cestitam Željkice ❤️

  46. #28596
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdravljam vas sa Sv Duha. Ostavili su me na 24 h ctg jer sw bebica smanjeno mice i imam neke male trudice, ali mislim da nebu nis od toga jos. Na uzv joj nije mogao izmjeriti glavicu jer je skroz u zdjelici. Procjena je 3 kg. Ja imam neke kontrakcije ( do 40 na ctg) ali , zamislite, ctg ima sondu samo za srceko.
    Eci pa kako, ja sam tamo svaki puta imala obje sonde. I sve koje sam vidjela u predradaoni

    Ako je 40, to mene vec posteno boljelo :D
    Citiraj željkica prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da se javim ,jucer je na svijet stigao mali /veliki dječak 4140 i 54 cm dug.sve prošlo ok.
    Cestitam zeljkice

  47. #28597
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Zeljkice, cestitam

  48. #28598
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    zeljkice cestitam!!! veeeeliki decko

    Bbella kako si danas? sta kazu?

  49. #28599
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Eci sretno!

  50. #28600
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Zeljkice cestitam!!! Bome pravi decko!
    Ja sam danas 37+1
    Cekam popodnevni ctg pa cu vidjeti...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •