Stranica 31 od 80 PrviPrvi ... 21293031323341 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,501 do 1,550 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #1501

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Apostolos Doxiadis: Stric Petros i Goldbachova slutnja

    Knjigu promoviraju kao matematički triler, i kao dalekog rođaka Imena ruže.

    Knjigu je napisao matematičar (koji je kao 15-godišnjak primljen na studij matematike u SAD-u, a sad se bavi pisanjem, režijom i kinematografijom), preveo ju je profesor s FER-a, a pogovor napisao profesor s PMF-a i već to govori o interesima i znanstvenoj podlozi knjige. Ima nekoliko stranica u knjizi koje dublje ulaze u matematičku teoriju, ali mogu se slobodno preskočiti. Ja čak ni nisam jer je dosta spretno objašnjeno. Inače za knjigu vrijedi manje je više - što se meni sviđa. Lako se čita, zanimljiva je, pročitala sam je u dan (nije duga). Radnja se dešava u Grčkoj, Njemačkoj, Engleskoj i Americi i u kratkim potezima dočarava i povijesne okolnosti u kojima je smještena.

    Dobar je prijedlog za mlade - i ja sam je našla u prijedlogu novog popisa lektire za srednje škole. Osobito mlade koji vole matematiku. Šarmantno, ugodno iznenađenje.
    Veliki X!
    Hvala Jurana!

  2. #1502

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i popisa finalista: http://www.najboljeknjige.com/conten...px?NewsID=1177
    Drago mi je da su u finalu obje knjige koje sam preporučila kao izvrsne - i dalje glasam za Ugrešićku
    Ugrešićkina "Lisica" pobijedila je na t-portalovom natječaju
    Ovo je preporuka više za ovu knjigu - stvarno je odlična.

  3. #1503
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ljudmila Ulicka: Veseli sprovod simpatična priča puna prilično živopisnih likova ruske emigracije u NY. Radnja je cca 90tih prošlog stoljeća Sad sam kao tanja_b al meni je Ulicka baš nekako "sjela".

  4. #1504
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Pascal Bruckner: Neprestana ushićenost. Esej o prisilnoj sreći.

    Odlično.
    Mali odmak od romaneskne književnosti...
    Filozofski, ali i povijesno-literaturni pristup pitanju sreće...
    Je li "biti sretan"svojevrsni imperativ koji se neprestano nameće?
    Što je sreća uopće i što nas (ne) čini sretnima?
    Malo bla-bla razglabanja na ovu temu, ali j'aime Bruckner i njegovo razmišljanje

  5. #1505

  6. #1506
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Procutala Uskim putom duboko na sjever. Knjiga taman po mom gustu, uzivala i preporucam.

  7. #1507
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Pri kraju sam Lisice od Ugresic. Hvala na preporukama - uzivam u knjizi!

  8. #1508
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Pri kraju sam Lisice od Ugresic. Hvala na preporukama - uzivam u knjizi!
    i ja sam ju uzela - čekam GO. Sad se mučim s jednom knjigom i mislim si bih li ju ostavila. Al sam baš nedavno vratila dvije nepročitane knjige pa me sad grize savjest

  9. #1509
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja puževom brzinom čitam knjigu Edith Sheffer Asperger's Children https://www.amazon.com/Aspergers-Chi.../dp/0393609642 (ne zato jer je loša - dapače, odlična je, ali je na engleskom... Nije meni problem čitati krimiće i drugu nezahtjevnu literaturu na engleskom, ali ovo je knjiga koja ima meni nepoznatu stručnu terminologiju + gomilu povijesnih referenci koje zahtijevaju pažnju i trud, tako da mi ide polako. Vjerojatno mi ne bi išlo puno brže ni na hrvatskom). Vrlo je dojmljiva i vrijedi truda.

    Još nisam došla ni do trećine, pa nemam konačno mišljenje, ali ovo je jedna od knjiga koje čovjeku daju misliti, jer daju uvid u jedno doba koje zapravo i nije davna prošlost.

  10. #1510

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Započela sam Tango stare garde, A. Perez-Reverte.
    Čini se obečavajuće... još sam pri uvodu u radnju, a već mi teško pustiti ju iz ruku

  11. #1511

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Santiago Roncagliolo: Noć pribadača

    Roman suvremenog peruanskog autora koji na vrlo spretan način povezuje različite tematike - tinejdžerski bunt, buđenje seksualnosti, otpor prema autoritetu, da bi kroz naoko obične događaje radnja krenula u smjeru napetog trilera koji vodi prema... neću reći prema čemu, ali garantiram da je razvoj događanja, iako donekle predvidiv, ipak majstorski razrađen (drugu polovicu knjige pročitala sam u jednom danu).
    Ali uz tu mladenačku priču, autoru je uspjelo uplesti i peruansku stvarnost 90-tih, prožetu minulim ratom, terorističkim napadima i životom u stalnoj napetosti i istovremeno izolaciji od suvremenih trendova.
    Priču pripovijedaju četiri glavna lika, prisjećajući se srednjoškolskih dana i događaja oko kojeg se vrti cijeli roman, a četiri pripovjedne perspektive omogućuju autoru pomnu psihološku karakterizaciju svakog od njih. Rekla bih da mu je prilično dobro uspjelo iako su neki dijelovi možda previše predvidivi, ali nisam to uzela kao zamjerku.
    Uglavnom - moja preporuka, zaista je dobro ispripovijedano i zanimljivo. Roman sadrži sve što bi trebao imati - napetu priču, interesantne likove i dobru psihološku karakterizaciju.

  12. #1512
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Zvuci odlicno ! Ja sam sad na Augustu, od Johna Williamsa (autora Stonera). Epistolarni roman o Gaju Okravijanu, utemeljitelju Rimskog Carstva. Eh..da mi netko to tako reklamira-rekla bih ma daj, nema sanse. Al...na kraju rec o cemu je promasuje jer ono sto se meni kod ovog autora svidja je nacin kako plete pricu, kako karakterizira likove i kako se likovi ponasaju na prekretnicama. Zasad me zahaklala..

  13. #1513
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Procutala Uskim putom duboko na sjever. Knjiga taman po mom gustu, uzivala i preporucam.
    ove godine na FSK dolazi Richard Flanagan , ja planiram otici i poslusati ga
    (ako bude u Zagrebu, i ako bude u meni odgovarajucem terminu - ne kao Nesbo, u 10 ujutro u radni dan)

  14. #1514
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    procitala sam Zeleni sator, Ljudmile Ulicke
    divno pise, divan roman <3
    svakako cu i ostale prevedene uzeti u ruke

    sad citam Karijeru zla, Roberta Galbreitha (aka JK Rawling)
    volim Cormorana Strike.a i Robin Ellacott, bas su dobar par,
    Rawling pise zanimljivo, volim njezine romane za odrasle
    Posljednje uređivanje od emily : 30.06.2018. at 14:06

  15. #1515
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Olga Tokarczuk iz Poljske dobitnica je Man Booker International priznanja za ovu godinu. A kako je u konkurenciji bila i meni odlična Virginie Despentes ponukalo me to da pročitam (dosada) dvije njezine knjige prevedene u nas, Tjeraj svoj pug preko mrtvačkih kostiju i Dom danji, dom noćni.

    Prva je kriminalistički roman. I kao što je naslov drugačiji i pomaknut, takva je i knjiga: drugačija od anglofonih ili skandinavskih "bestseler" krimića. A takva je i pripovjedačica i glavna junakinja, vegetarijanka i astrologinja, bivša inženjerka i nastavnica koja živi izolirana okružena tek nekolicinom susjeda. Mrtva tijela koja izviru posvuda oko glavne protagonistice, čija je teorija da su ubojice zapravo divlje životinje nisu ono što me ponijelo da knjigu pročitam u dahu, već je to bio istančani stil prožet filozofskim promišljanjima. Taj segment Olgina pisanja još je više izražen u drugoj njenoj knjizi koju sam pročitala.

    Dom danji, dom noćni roman je bez stroge fabule, a autorica čitatelja bacaka po vremenskim razdobljima bez ikakva pravila. Glavni likovi i ovdje žive udaljeni od svijeta. Neki su dijelovi knjige dugi tek nekoliko redaka, neki se likovi pojavljuju više puta, a neki ostaju epizodisti, no sve su priče upečatljive i dirljive. Najviše me dojmila pripovijest o svetici Kummernis i njenu biografu te njemačkom paru koji se vraća u zemlju svojega djetinjstva. Iako se iz ovoga mog opisa može steći dojam da taj pačvork ne funkcionira kao cjelina, mene je knjiga potpuno obuzela.

    Olgi Tokarczuk ću se vratiti, jer je riječ o vrhunskoj književnosti.

  16. #1516
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku

    sad citam Karijeru zla, Roberta Galbreitha (aka JK Rawling)
    volim Cormorana Strike.a i Robin Ellacott, bas su dobar par,
    Rawling pise zanimljivo, volim njezine romane za odrasle

    Napravili su i seriju Strike. Iskreno, nije mi nešto niti taj krimić a niti serija, ali shipam Robin i Cormorana odabrali su super glumce

    http://www.the-leaky-cauldron.org/wp...binwalking.jpg

  17. #1517
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    baš se obradovah za seriju i za knjigu, volim i Robin i Cormorana
    čim se vratim s GO idem po knjigu
    čitam Knausgarda drugi dio - meni je on fascinantan, na momente previše zabrije u neka pitanja koja meni nisu interesantna
    ali njegovi opisi ljudi i doživljaja tih ljudi - to mi se posebno sviđa

    Marina Vujičić - Mogla sam to biti ja - nije me se posebno dojmila, ima interesantnih trenutaka, ali mi je općenito nekako nečitka i spora iako je tema kao tema zanimljiva

    S Eleanor Oliphant sve je u najboljem redu - s početka mi je bila nekako neprivlačna, ali brzo sam promijenila mišljenje
    izvrstan mi je njezin lik, originalan, duhovit i potresan u isto vrijeme - preporuča

  18. #1518

  19. #1519
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Super popisi hvala ti! Nisam imala pojma da je knjiga Love, Simon prevedena kod nas! To moram kupiti kćeri, gledale smo skupa film neki dan i baš smo se dobro zabavile.

  20. #1520
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    omg kad ću to sve stići pročitati?
    moj je život puno prekratak za sve što bih željela...

    aj' bar sam jednu knjigu s ovog popisa ipak pročitala...

  21. #1521

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    omg kad ću to sve stići pročitati?
    moj je život puno prekratak za sve što bih željela...

    aj' bar sam jednu knjigu s ovog popisa ipak pročitala...
    Ja sam tri a još njih 10-ak mi je na popisu (samo, sumnjam da ću ih ljetos dobiti u knjižnici jer su sve to vrlo nova izdanja).

    Ali da spomenem jednu koja nije na ovom popisu, a po mom mišljenju je izvrsna:
    http://www.tim-press.hr/zar-ne-znas-...ja-ari-turunen

    Upravo je čitam i zaprepaštena sam koliko je toga primjenjivo na ljude koje srećem svakog dana

  22. #1522
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam tri a još njih 10-ak mi je na popisu (samo, sumnjam da ću ih ljetos dobiti u knjižnici jer su sve to vrlo nova izdanja).

    Ali da spomenem jednu koja nije na ovom popisu, a po mom mišljenju je izvrsna:
    http://www.tim-press.hr/zar-ne-znas-...ja-ari-turunen

    Upravo je čitam i zaprepaštena sam koliko je toga primjenjivo na ljude koje srećem svakog dana
    Tnx, Tanja, zapisah... znaš da najviše volim tvoje preporuke

  23. #1523
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Bila sam malo na moru i pročitala Vrijeme ljubavi Gorana Tribusona.
    A, ono, baš u pravom smislu riječi morska knjižica.
    Tipične tribusonovske reminiscencije na stara dobra vremena.
    Onako, za čituckanje u nekoj hladovini.
    Zgodno i meni simpatično, ali ništa spektakularno.

  24. #1524

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Tribusonovo "Vrijeme ljubavi" nisam čitala, ali draga mi je knjiga istog naslova koju je napisao Marcel Pagnol

    Kad smo kod Tribusona, uspjela sam ga uvaliti svojem tinejdžeru koji je nedavno shvatio da mu se ništa ne da čitati (zapravo je u fazi traženja sebe i žanra koji mu paše, a baš mu se ne da istraživati). Pa tako čita "Ne dao Bog većeg zla" i kida se od smijeha.

  25. #1525
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Mikael Niemi: Pop glazba iz Vittule

    Odrastanje na sjeveru Švedske (arktički dio), lude obitelji, alkohol, finsko-švedski identitet, saune, komarci, Beatlesi, led u svibnju, losos i sob na tanjuru, sprovodi, vjenčanja, rođendani, otkrivanje rock'n'rolla, nacistički vojnici koji pišu memoare...

    Meni odlična knjiga, jako duhovita, kritična i realistična prema rodnom kraju i ljudima, ali i puna ljubavi. Baza joj je autobiografska, ali se jako odmiče od stvarnosti, ima dosta fantastičnih elemenata (prikazivači su to opisali kao magijski realizam, ali definitivno ne latinskoameričkog tipa). Muškarci Sjevera su opisani kao macho, prostački i grubi, ali imaju i svoju lirsku stranu, što dokazuje opis noćnog ribolova:

    Ljeto je tako lijepo, tako savršeno i vječno! Ponoćno sunce nad rubom šume, svijetleći ružičasti noćni oblaci. Savršeno mirno vrijeme bez vjetra. Tiha voda između brzaca jasna kao ogledao, ni jedne namreškane bore. Iznenadni krug na vodi od ribe koja skače za mušicom polako se širi silnom tišinom. I tu, usred tišine, padne noćni leptir. Zalijepi se na napetu vodenu površinu prahom krila. Klizne po leđima vodopada i izvrne se između kamenja i pjene. Iznad vrhova jela roje se lagane mušice u toplom zraku koji se diže sa zemlje nakon zalaska sunca. Sve se to vidi s mjesta gdje sjedite u uskom procjepu ljetne noći, lebdeći na krhkoj opni između dva svijeta.

  26. #1526
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Hvala, Jurana! Mene si namamila. Volim ovaj topic .

  27. #1527
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala, Jurana! Mene si namamila. Volim ovaj topic .

    I ja , to mi je gotovo jedini na koji od gušta zavirim!

  28. #1528
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    baš se obradovah za seriju i za knjigu, volim i Robin i Cormorana
    čim se vratim s GO idem po knjigu
    Procitala sam Karijeru zla, kraj je otvoren za nastavak
    vidim da JK pise 4. knjigu - Lethal White
    https://www.goodreads.com/series/108050-cormoran-strike
    Posljednje uređivanje od emily : 03.07.2018. at 20:36

  29. #1529
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    i ja sam zov kukavice pročitala, ali nisam imala pojma da postoji ekranizacija
    ili sam zaboravila, moguće i to
    ali veselim se baš, u svakom slučaju
    recimo, lik Robin mi je bio strašno upečatljiv, i ponekad je i sad znam povezati s nekom uredskom situacijom, valjda mi je to asocijacija na nju, što li...

  30. #1530
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Moj ulov za godišnji, sve 4 mogu preporučiti, i to ovim redoslijedom:

    1. Amos Oz "Juda"
    2. Elizabeth Gilbert "Potpis na svim stvarima"
    3. Jurica Pavičić "Crvena voda"
    4. Ankica Tomić "Naročito ljeti"

    I sad sam po povratku ulovila "Perzepolis" koji je anamar preporučila još prije 100 godina, baš se veselim

  31. #1531
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    završila sam Knausgarda, moja borba 2
    ako netko ovdje nije još, neka ga pročita
    sad sam kao neki junkie pa jedva čekam povratak kući i odlazak u knjižnicu po još
    prvi dio sam čitala prije možda dvije godine, pa sam vrebala dugo, i nisam mogla dočekati iduću
    sad kad je pomama prošla rezervirat ću odmah i ostale

    čitam Muzu, J. Burton, autorice Minijaturistice - ta mi je knjiga bila neobična
    i ova je
    priča o dvije žene iz skroz različitih svjetova i o umjetnosti
    sviđa mi se

  32. #1532
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ja sam ovih dana čitala od Tisje Kljaković Braić "U malu je uša đava"
    Nije to neka višeslojna književnost, nema niti takve ambicije, to su samo pričice iz njenog djetinjstva, ali ako, kao ja, volite njene ilustracije (https://www.facebook.com/tisja.art/), onda će vam i ovo leć, njena je čar u tome što prenese te obiteljske i kućne trenutke tako da se svi prepoznaju. Zrno nostalgije, puno obiteljske topline, prava feel good knjižica, za jedno popodne na plaži

  33. #1533
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    A prije toga pročitala sam Tvoj sin Huckleberry Finn od Sejranovića, knjiga mi se jako svidjela, i duhovita i tužna, ali stvarno mogu reć da sam u njoj uživala, iako sam prilično sigurna da bi mi autor u stvarnom životu jako išao na živce. Al eto, puno toga što bih u stvarnosti smatrala preseravanjem, u knjizi mi je bilo jako simpatično, vjerojatno zato što se on ni ne trudi svidjeti nam se, ne sviđa se često ni sam sebi, a i lovačke priče lakše gutam kad on lijepo upozori "ja vam dosta toga izmišljam ili pretjerujem, meni je potpuno nevažno što je stvarno istina, a što nije"

  34. #1534
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Tang uljepšala si mi jutro tisjinim ilustracijama, vidim bit ću vjeran fan
    Upravo završavam Tvoj sin Huckleberry Finn, baš uživam. Od njega sam čitala samo "Sandale", no davno...kakve su mu ostale knjige, da malo napravima pauzu?

  35. #1535
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Obožavam Tisju ali ja sam ništa prema mojoj sestri, ona ima cijelu kolekciju slika i sve su fenomenalne

  36. #1536

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Meni "Tvoj sin Huckleberry Finn" svojedobno nikako nije sjeo, nisam ga ni pročitala do kraja. Ali zato mi je "Dnevnik jednog nomada" bio odličan, pravo osvježenje.

  37. #1537
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Procitala Augusta od Johna Williamsa (autora Stonera), preporucam. Iz pogovora: 'Vazna tema koja se provlaci Williamsovim djelom jest nacin na koji, tijekom vremena, okolnosti i slucajnosti mogu neopozivo promijeniti nas pojam o nama samima'. Uzivala sam u nacinu na koji je Williams, u epistolarnoj formi, omogucio introspekciju svojih likova. Puno je likova i svi su zanimljivi, nisam sve upamtila, nemam duboko razumijevanje rimske povijesti (understatement), ali nije me ometalo u pracenju romana. Mislim da cu procitati i treci roman, kronoloski, njegov prvi-Butcher's Crossing. Ne znam postoji li na hrv.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.07.2018. at 21:00

  38. #1538
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo jos jedan ljetni popis literature, tportalov:

    https://www.tportal.hr/kultura/clana...-foto-20180707

  39. #1539
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo jos jedan ljetni popis literature, tportalov:

    https://www.tportal.hr/kultura/clana...-foto-20180707

    Joj, hvala - volim Elif Shafak, a tu je njezina knjiga koju nisam čitala - Tri Evine kćeri (iako moram priznati da mi ni jedna njezina knjiga nije dosegla razinu oduševljenja kao Palača buha, koju sam prvu čitala).

  40. #1540
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Gledala sam katalog ZG knjižnica i uopće nema više Alexandra Dumas kam je uginul?

  41. #1541
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Obožavam Tisju ali ja sam ništa prema mojoj sestri, ona ima cijelu kolekciju slika i sve su fenomenalne

    Samo da se stavim na listu Tisjinih obožavateljica.
    Divna je i uvijek ima point ...

  42. #1542
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    A prije toga pročitala sam Tvoj sin Huckleberry Finn od Sejranovića, knjiga mi se jako svidjela, i duhovita i tužna, ali stvarno mogu reć da sam u njoj uživala, iako sam prilično sigurna da bi mi autor u stvarnom životu jako išao na živce. Al eto, puno toga što bih u stvarnosti smatrala preseravanjem, u knjizi mi je bilo jako simpatično, vjerojatno zato što se on ni ne trudi svidjeti nam se, ne sviđa se često ni sam sebi, a i lovačke priče lakše gutam kad on lijepo upozori "ja vam dosta toga izmišljam ili pretjerujem, meni je potpuno nevažno što je stvarno istina, a što nije"
    Već sam tu knjigu komentirala kad sam je pročitala, dodat ću samo još jedno i za knjigu i za autora, koji je divna duša

  43. #1543

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Arturo Perez-Reverte: Tango stare garde¶
    Odlična knjiga, strastvena priča sa špijunskim zapletima, prati neobičnu ljubavnu i životnu priču, tri susreta u razmaku od 10-tak godina.
    Čak je i atmosfera knjige u ritmu tanga, strastvena, napeta, s iznenadnim prekidima i naglim zaokretima

    https://www.mvinfo.hr/knjiga/10721/tango-stare-garde

  44. #1544

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ari Turunen: Zar ne znaš tko sam ja? Povijest arogancije

    Knjiga je jako simpatična i vrlo lako se čita, ipak, nije ono što sam očekivala (a možda sam očekivala previše). Za početak, točniji naslov glasio bi "Arogancija kroz povijest", a ne "Povijest arogancije", jer se sastoji uglavnom od anegdota o raznim povijesnim ličnostima (kineski, rimski i ini carevi, Napoleon, Georges Clemenceau, itd.), a ne predstavlja sustavni prikaz ove pojave kroz povijest.
    Zapravo, sistematičnost je ono što mi najviše fali u ovoj knjizi - naime, uopće je nema. Sve je to zgodno kad želite pročitati niz anegdota, i nad nekima se malo zamisliti (npr. ona o kažnjavanju Njemačke nakon 1. svjetskog rata i više je nego poučna), ali ako želite nešto više - nećete to dobiti.
    Autor doduše malo koketira s neurobiologijom, ali bolje bi mu bilo da se toga nije dohvaćao. Diže mi se kosa na glavi kad ljudi krenu pisati o serotoninu i dopaminu, a površno i bez ijedne reference. Bolje bi bilo da se držao samo povijesti ili anegdota.
    Sad ću biti malo zlobna pa napisati da se vidi da je knjigu pisao novinar, a ne znanstvenik
    Međutim, knjiga je ipak vrijedna čitanja zbog nekih zapažanja koja sigurno svi imamo (tko nikad nije imao arogantnog šefa?), a koja se divno poklapaju s vlastitim iskustvima. Već zbog toga je vrijedi pročitati, samo ne treba očekivati prosvijetljenje ili rješenje problema hendlanja arogantnih osoba u svakodnevnom životu.

  45. #1545
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Primo Levi, Utopljenici i spaseni, eseji.o holokaustu. Meni.jako zanimljivo i za skolsku..ako nista za homeschooling literaturu. Izizetno su mi zanimljiva pitanja koja postavlja jer me stalno muce pitanja koja se stalno kroz povijest ponavljaju-kako odabires ne vidjeti, kako.odabires sudjelovati, kako prezivis i jel moguce prezivit bez kompromisa..i.koje se onda utjesne price sebi i drugima pricaju.Ako je netko citao nesto njegovo sto nije referenca na Auschwitz, a ako dobro shvacam ima i toga, bio bi mi zanimljiv dojam kako pise o drugim stvarima.

  46. #1546
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Marjane Satrapi "Perzepolis"
    hvala anamar na preporuci
    sad je i ja šaljem dalje!

  47. #1547
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Jurica Pavičić - Crvena voda

    već se pisalo ovdje o ovom romanu
    odličan, odličan
    volim Pavičića i inače, njegov jednostavan, govorni stil, i našu stvarnost, prošlost i sadašnjost o kojoj piše
    jedan krimić za koji misliš da nije krimić, i pitaš se hoće li uopće biti raspleta na kraju, ili ćemo zaklopiti zadnju stranicu a da ne saznamo ...

    bio bi ovo dobar film
    Uršu Raukar vidim kao Uršulu

  48. #1548
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Ljudmila Ulicka: Iskreno vaš, Šurik

    Evo, napokon i ja pročitala Šurika
    Ulickin stil pripovijedanja osvaja na prvu, kod nje sve teče nekako lijepo, baš je užitak čitati ju i pratiti situacije u kojima glavni junak Šurik šakom i kapom udjeljuje ženama, citiram, "spolno poštovanje" .

  49. #1549
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Peter Gardos: Groznica u zoru Lijepa priča o ljubavi i prijateljstvu, bolesnih Mađara oslobođenih nakon konc. logora, smještenih u Švedskoj.
    Tek sam pred kraj knjige skužila da se radi o istinitom događaju. To je za sada jedini Gardosev roman , on je inače režiser.
    Baš lijepa knjiga za početak GO.

  50. #1550
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    K. Follet: A Column of Fire - od cijele trilogije, ova mi je najlosija.
    J. Patterson: The Store
    I po milijunti put, Senoa: Zlatarevo zlato

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •