Stranica 2 od 15 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 732

Tema: 1. razred: program i ocjenjivanje

  1. #51
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Gdje je ono tema o unschoolingu i home schoolingu? znam da je neka forumašica imala blizance i živjela na selu i uzgajala svoje svašta.....ili mi se pomiješalo?

    Inače u prosvjeti ne radim, no imam, jelte, brojne prijateljice koje rade. OBOŽAVAJU kad im se roditelji redovno javljaju i pojavljuju, provjeravaju, predlažu i ispituju. Not.
    Posljednje uređivanje od MalaRiba : 12.04.2019. at 13:21

  2. #52
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Hvala na razmjeni iskustva. Dakle, to je sve više-manje normalno

    Jelena, i ja sam si mislila što će moje dijete učiti u 1. osnovne, ali tempo im je stvarno brz. Nisu savladali ni ova prva slova, već su na pisanim (s tim da je moja znala pisati velika slova prije škole). Žao mi je djece koja ne ćitaju dobro jer su si nakupili loše ocjene iz drugih predmeta (nije li to užas?).
    U prvom polugodištu se upisivalo u e-dnevnik "zbraja na prste" kao nešto negativno. Mislim, to je proces učenja za neku djecu. Neka moraju vizualizirati operacije, pusti ih da to ne bude bad odmah u početku.

    Ne znam, čini mi se da je sustav gori nego kad sam ja bila u OŠ. Vrtići su išli naprijed, srednje škole su išle naprijed, osnovne škole - funkcionalistički pristup, umjesto humanistički.

    Eto, baš sam neugodno iznenađena. Sad mi se nas vrtić čini kao bajkovito mjesto gdje se stvarno svako dijete vidi i potiče i onda pola klinaca već u 1.razredu paf - ja sam glup/a....

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,262

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Ja dvojim oko ovoga. Koliko zapravo treba s njima raditi. Ok, ako dijete ima nekih poteškoća onda naravno.
    J. nema problem sa savladavanjem gradiva, ima druge probleme. I evo sad 2. polugodište u odnosu na 1.(koje je bilo pakao zbog njenog perfekcionizma) mi ni ne znamo da ona ide u školu. Imamo sreće da ona zapamti na nastavi i da joj je dnevni boravak dovoljan. Ide u francuski razred u našoj školi i taj je razred naveden i je zahtjevniji od ostalih. Bude mi žao kad čujem roditelje koliko još rade svaki dan s djecom doma.
    Gledam evo npr. ona do sada iz hrvatskog ima 29 ocjena, čemu ne znam, da li ih učimo da se uči zbog ocjena? Bez obzira što ima odlične ocjene i svladava gradivo bez problema ona je u konstantnom stresu i grču zbog škole.
    Nisam ni mislila da stalno treba raditi s djetetom - to može biti kontraproduktivno. ALI treba provjeravati znanje onako usput, kad imaš priliku, da se ne dogodi da dijete ne zna tablicu množenja u trećem razredu, a ima 5 iz matematike... ili da se ne dogodi da nema pojma engleski/njemački, a ima 5...

    Ja nisam radila za djecu, nego sam se iz petnih žila trudila da ih naučim kako da sami sebi pomognu. Budući da oba imaju teškoće (svaki svoje - dobro su kompenzirane zahvaljujući Suvagu, mom prijatelju logopedu i našem radu doma) često se događalo kao i kod čokolade da u školi osoblje pojma nema gdje je problem i kako se s tim nositi...

    Osim toga, kontrolirala sam (posredno) kvalitetu rada učitelja i tu je bilo svega - nekad je bilo super, nekad baš i ne... ali ne možeš brate mili izaći iz osnovne škole, a da ne znaš čemu služi bubreg. Punili smo rupe koje smo uočili, što ne znači da ih nije još ostalo. Danas ja nemam pojma kako se mom mlađem sinu zovu školski predmeti (strukovna škola, računalni smjer) a učenje s njima smo odavno prerasli. Ipak, stariji me ponekad zna cimati da mu pomognem oko eseja (hoda s laptopom za mnom i ispituje što ja mislim koje sličnosti i razlike imaju Leone Glembay i Filip Latinovicz, pa onda moje komentare uvali u zadaću, hehehe) i slično.

  4. #54
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,370

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na razmjeni iskustva. Dakle, to je sve više-manje normalno

    Jelena, i ja sam si mislila što će moje dijete učiti u 1. osnovne, ali tempo im je stvarno brz. Nisu savladali ni ova prva slova, već su na pisanim (s tim da je moja znala pisati velika slova prije škole). Žao mi je djece koja ne ćitaju dobro jer su si nakupili loše ocjene iz drugih predmeta (nije li to užas?).
    U prvom polugodištu se upisivalo u e-dnevnik "zbraja na prste" kao nešto negativno. Mislim, to je proces učenja za neku djecu. Neka moraju vizualizirati operacije, pusti ih da to ne bude bad odmah u početku.

    Ne znam, čini mi se da je sustav gori nego kad sam ja bila u OŠ. Vrtići su išli naprijed, srednje škole su išle naprijed, osnovne škole - funkcionalistički pristup, umjesto humanistički.

    Eto, baš sam neugodno iznenađena. Sad mi se nas vrtić čini kao bajkovito mjesto gdje se stvarno svako dijete vidi i potiče i onda pola klinaca već u 1.razredu paf - ja sam glup/a....
    Ako te tjesi djeca se brze prilagode nego ti.
    Jasno, ako nemaju nekih poteskoca.

  5. #55
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,370

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje je ono tema o unschoolingu i home schoolingu? znam da je neka forumašica imala blizance i živjela na selu i uzgajala svoje svašta.....ili mi se pomiješalo?

    Inače u prosvjeti ne radim, no imam, jelte, brojne prijateljice koje rade. OBOŽAVAJU kad im se roditelji redovno javljaju i pojavljuju, provjeravaju, predlažu i ispituju. Not.
    To ti zavisi kakvo je dijete tih roditelja u igri.
    Ako se radi o zivahnom adhd-icu ili nekome sa ozbiljnim poteskocama u ucenju tada vrlo rado prebacuju mnogo toga na roditelje i rado s njima suraduju. Puno cesce nego bi ti roditelji voljeli.
    Posljednje uređivanje od sirius : 12.04.2019. at 13:35

  6. #56
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,262

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na razmjeni iskustva. Dakle, to je sve više-manje normalno

    Jelena, i ja sam si mislila što će moje dijete učiti u 1. osnovne, ali tempo im je stvarno brz. Nisu savladali ni ova prva slova, već su na pisanim (s tim da je moja znala pisati velika slova prije škole). Žao mi je djece koja ne ćitaju dobro jer su si nakupili loše ocjene iz drugih predmeta (nije li to užas?).
    U prvom polugodištu se upisivalo u e-dnevnik "zbraja na prste" kao nešto negativno. Mislim, to je proces učenja za neku djecu. Neka moraju vizualizirati operacije, pusti ih da to ne bude bad odmah u početku.

    Ne znam, čini mi se da je sustav gori nego kad sam ja bila u OŠ. Vrtići su išli naprijed, srednje škole su išle naprijed, osnovne škole - funkcionalistički pristup, umjesto humanistički.

    Eto, baš sam neugodno iznenađena. Sad mi se nas vrtić čini kao bajkovito mjesto gdje se stvarno svako dijete vidi i potiče i onda pola klinaca već u 1.razredu paf - ja sam glup/a....
    Eh, čuj, ima svakakvih vrtića i osnovnih škola i srednjih... Kako ti padne grah...

    Nakon 12 godina s djecom u školskom sustavu, mogu samo reći da uvijek može gore. Imala sam dva djeteta u istoj školi godinu iza godine, jednom je bilo super, a drugi je imao razred pun nasilnika i ometača nastave i on se spasio odlaskom u srednju školu.

    Točno je sirius rekla - djeca se puno brže prilagode nego roditelji. Sjećam se kako smo na brojnim temama tanja_b i ja komentirale da nam djeca nisu toliko opterećena nedostacima osnovnoškolskog sustava i to je istina. Oni nisu bili nezadovljni. MI smo bile nezadovoljne. Ali naša djeca ne znaju za bolje i nemaju mogućnost usporedbe.

  7. #57
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Program i ocjenjivanje je takvo kakvo je. Ali bar zuska pise da je uciteljica topla i draga i da je djeca vole. Da je mojoj bar to bilo...
    Inace, bas sam pogledala u ednevnik mog prvasica, nisam se 2 tjedna ulogirala, ima 10-ak novih ocjena.
    I da, ima ih 28 u razredu.

  8. #58
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,127

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, i ja sam si mislila što će moje dijete učiti u 1. osnovne, ali tempo im je stvarno brz. Nisu savladali ni ova prva slova, već su na pisanim (s tim da je moja znala pisati velika slova prije škole). Žao mi je djece koja ne ćitaju dobro jer su si nakupili loše ocjene iz drugih predmeta (nije li to užas?).
    U prvom polugodištu se upisivalo u e-dnevnik "zbraja na prste" kao nešto negativno. Mislim, to je proces učenja za neku djecu. Neka moraju vizualizirati operacije, pusti ih da to ne bude bad odmah u početku.

    Ne znam, čini mi se da je sustav gori nego kad sam ja bila u OŠ. Vrtići su išli naprijed, srednje škole su išle naprijed, osnovne škole - funkcionalistički pristup, umjesto humanistički.

    Eto, baš sam neugodno iznenađena. Sad mi se nas vrtić čini kao bajkovito mjesto gdje se stvarno svako dijete vidi i potiče i onda pola klinaca već u 1.razredu paf - ja sam glup/a....
    Pa ja zapravo ne mislim što će raditi u školi, to mi drugi nameću. Možda će ga neka vanškolska aktivnost zanimati pa će imati više energije za nju. Ja mu žeim da razvije samopouzdanje, a druga je stvar što se oboje pritom zabavljamo.

  9. #59
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Da, to mi radimo doma, to je i vrtić radio, razvijao im samopouzdanje. Samo sad ga u školi mnogi/e gube. Jučer sam pričala s jednom mamom i kaže "sad je svako dijete u nečem glupo". Tako oni sami kažu za sebe.
    Ovaj mali u vrtiću, dobio jučer dinosaura koji se slaže na poklon. Najprije ga je slagao, onda je uzeo knjigu i listao i tražio istog u knjizi. Pa me tražio da mu pročitam što piše kraj tog dinosaura. Pa mi je rekao ono što on zna odprije. Pa si je stavio crtić o dinosaurima koji dugo nije gledao i čekao tog svog. U međuvrmenu smo pričali o klimi, o barama, o isparavanju. To je radost učenja i samoučenje koje nam je prirodno i koje treba poticati.
    A ova u 1. razredu istovremeno jauče nad zadacima i bude mi je žao. I pričamo, i vježbamo.
    A ona je ok, jedino joj matematika nije čista petica. Ali ja njurgam zbog sustava i djece u cjelini.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Vrtići su jako napredovali u odnosu na prije nekoliko desetaka godina, stvarno neki puno rade s djecom, potiču prirodno učenje, istražuju....
    A škole su ostale na mjestu i još natrpale pokoju činjenicu za naučiti napamet po pojedinoj godini...
    I ja njurgam, jer u vrtiću nam je bilo sjajno, a sad nam je koma

  11. #61
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    moja curka je isla u skolu u kojoj je ocjenjivanje pocelo u drugom polugodistu 3. razreda. (valjda se dobro sjecam)
    mislim da je to bio jako dobar nacin.

  12. #62
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,262

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Vrtići su jako napredovali u odnosu na prije nekoliko desetaka godina, stvarno neki puno rade s djecom, potiču prirodno učenje, istražuju....
    A škole su ostale na mjestu i još natrpale pokoju činjenicu za naučiti napamet po pojedinoj godini...
    I ja njurgam, jer u vrtiću nam je bilo sjajno, a sad nam je koma
    Vrtići su pod kapom lokalnih samouprava. Osnovne škole nisu - one su direktno pod kapom države.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Kod nas ocene kreću od drugog razreda, pa im prvi nije traumatičan. Ali mnogi još ne čitaju tečno ni u drugom. A odnosi među decom, od prijateljskih u prvom, postanu ružni i kompetitivni u drugom razredu. Tako da se deca razočaraju nešto kasnije nego kod vas, ali osećanja i efekat na decu su isti...

    I moram reći da kod vas ima daleeeko više ocena. Kod nas su obavezne 4 ocene po polugodištu, obično dobiju 6-8 u dnevnik.

    Sa tim da moja deca ne žale za vrtićem nešto preterano.

  14. #64
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,127

    Početno

    Ja sam nedavno skoro otvorila temu o matematici. Ako sam dobro shvatila kolegu, djeca uče da je u nizu brojeva 1,2,3,4,5,6... Broj 3 iza broja 4, a broj 5 ispred broja 4. MM i ja smo se totalno iščuđavali. Nije da smo loši matematičari i sigurno smo imali izrazito puno matematike u životu u usporedbi s prosječnim pukom, rekla bih u 2-3 % populacije. Mogu ja složiti sebi neku priču oko toga, ali prvo ne razumijem čemu to uopće. Što bih ja s tom informacijom, i zašto bih uopće dijete s tim maltretirala.

    I onda me zapravo mučilo kako da reagiram kad takve gluposti vidim, a bit će ih sigurno, je l da pokažem djetetu da mislim da je to glupost ili da se pravim da je to normalno da ne razvijem neki negativan stav prema nekm stvarima koje su sasvim OK u školi. Nije da su vjerska pitanja u pitanju, gdje nemam namjeru braniti školski sustav, premda sam jako neutralna u vrtiću, s naglaskom - mi ne vjerujemo. Mislim na obične predmete i ovo što je čokolada pisala da moraju prepisivati rečenice. Onda treba tako i zadatak glasiti - pronađi u tekstu rečenicu koja daje odgovor na ovo pitanje i prepiši ju.

  15. #65
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam nedavno skoro otvorila temu o matematici. Ako sam dobro shvatila kolegu, djeca uče da je u nizu brojeva 1,2,3,4,5,6... Broj 3 iza broja 4, a broj 5 ispred broja 4. MM i ja smo se totalno iščuđavali. Nije da smo loši matematičari i sigurno smo imali izrazito puno matematike u životu u usporedbi s prosječnim pukom, rekla bih u 2-3 % populacije. Mogu ja složiti sebi neku priču oko toga, ali prvo ne razumijem čemu to uopće. Što bih ja s tom informacijom, i zašto bih uopće dijete s tim maltretirala.
    .
    Jelena, da. Imaju tu foru da je 5 neposredno iza broja 4, a broj 3 neposredno ispred broja 4. I to je mnoge bunilo jer kad bi si oni zamislili crtu, 5 je bio ispred 4, a 3 iza.

  16. #66
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,127

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, da. Imaju tu foru da je 5 neposredno iza broja 4, a broj 3 neposredno ispred broja 4. I to je mnoge bunilo jer kad bi si oni zamislili crtu, 5 je bio ispred 4, a 3 iza.
    Eto, znači dobro smo skužili, samo mi nije jasno kako bi ta informacija meni profesionalno moglo pomoći i sad je to prvašiću valjda bitno. Pa i da sam programer bi mi bilo i=i+1 i bilo bi mi svejedno je l ispred ili iza.

  17. #67
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ne razumijem, na kojoj je to brojevnoj crti broj 5 neposredno ISPRED broja 4?

  18. #68
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,262

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, da. Imaju tu foru da je 5 neposredno iza broja 4, a broj 3 neposredno ispred broja 4. I to je mnoge bunilo jer kad bi si oni zamislili crtu, 5 je bio ispred 4, a 3 iza.
    Da, očekuje se apstraktno razmišljanje, a ima puno djece koji si to predočavaju na drugačiji način nego pisac udžbenika i nastavnog plana.

  19. #69
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Možda se sad tako uči u 1. razredu čoksa, dobro smo prošle

  20. #70

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    protiv sam brojanog ocjenjivanja u nizim razredima osnovne. Generalno sam protiv. I nemam nista drugo pametno reci na temu osim da sam svoje dijete naucila da ne dozivljava ocjene.
    Slažem se. Ni ja ne vidim nikakvog smisla ocjenjivanju od 1 do 5 u nižim razredima. Osobno spadam u one sretnike koji su taj period života proveli uz eksperimentalno uvođenje opisnih ocjena, i mogu reći da nam ništa nije falilo. Nismo se opterećivali ocjenama, a ipak se vidjelo kakav je tko učenik, tko je bolji, tko mora više vježbati. U 5. razredu nitko nije bio šokiran pojavom brojčanih ocjena. Nikad nisam shvatila zašto je opisno ocjenjivanje ukinuto nakon nekoliko godina.

    Na žalost, svoje dijete nisam uspjela naučiti da ne doživljava ocjene ok, još nekako kroz osnovnu, ali bojim se da me iza ugla čeka pakao pod naslovom "perfekcionist u gimnaziji" suprotno "mudrim" savjetima učiteljice iz nižih razreda oš, on se s godinama nije "očeličio" i "naviknuo". Upravo suprotno, njegova prevelika osjetljivost u pubertetu dolazi još više do izražaja, samo se manifestira na drugi način (naravno da se neće rasplakati zbog ocjene, ali da je pretjerano zabrinut oko gluposti koje se od njih traže u školi - jest, na žalost).

    Da se vratim na niže razrede... imala sam sreću da me zapalo dijete koje se po performansama savršeno uklapa u sustav, pa se zapravo ni ne sjećam zahtjeva iz pojedinih predmeta u tom periodu, niti njegovog hendlanja istih. Ali svejedno mi je van pameti da se - načelno - ne očekuje da dijete zna čitati prije polaska u školu, a onda ih se nakon svega par mjeseci bombardira zadacima riječima i drugim zahtjevima gdje se podrazumijeva da su tečni čitači koji znaju smisao onog što su pročitali

  21. #71
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    https://photos.app.goo.gl/X4BmycZBTYAFc5TL7

    sad sam se sjetila. da, bunilo ju je...pa sam joj označila slova "PRE" tj. naučila je da je PREthodnik isPREd, a sljedbenik iza.
    Brojeve na brojevnoj crti crtale smo kao ljude koji čekaju u redu pred blagajnom. Blagajna je bila NULA , a kad čekaš u redu, okrenuta si glavom prema blagajni. Pa kad si 3. u redu, ovaj isPREd tebe je 2. (tvoj prethodnik), a iza tebe slijedi 4. u redu (tvoj sljedbenik).
    Sjećam se da je na br. crti brojevima docrtavala nos na lijevoj strani da se sjeti da gledaju u nulu .

  22. #72
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,127

    Početno

    Ček, ček, ček! Sad ste me smotale Zuska i Čokolada. Meni je normalno da je 3 ispred, a 5 iza 4, ali ovi su roditelji tvrdili suprotno. Upravo po ovome čokolada što pišeš - prethodnik i sljedbenik. Znači ovi su meni tvrdili da je 3 iza 4, a ne 5.

    Kakogod - tko zna klakav će biti niz dok moj krene u školu.

  23. #73
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    pa 3 i jest ispred 4, a 5 jest iza 4.
    0, 1, 2, 3, 4, 5
    Neku djecu buni to što brojeve zamišljaju kao ljude koji koračaju prema desno pa kad tako broj 4 hoda udesno, "ispred" njega hoda broj 5.
    Kažem ti, u blagajni je spas!
    Posljednje uređivanje od čokolada : 12.04.2019. at 16:19

  24. #74
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Stvar je u tomu što neka djeca svijet gledaju naopako, a to učitelji ne kuže, tj. kuže samo oni koji doma imaju takvo dijete pa uspiju shvatiti kako razmišljaju.

    Recimo mojoj je veliki problem bila brojevna crta na kojoj su i negativni brojevi. Pa bi zadatak "označi -1 cijelo i 2/3" redovito označavala između brojeva 0 i -1 ("hodala" bi udesno) umjesto između -1 i -2, (tj. ulijevo).

  25. #75
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje je ono tema o unschoolingu i home schoolingu? znam da je neka forumašica imala blizance i živjela na selu i uzgajala svoje svašta.....ili mi se pomiješalo?

    Inače u prosvjeti ne radim, no imam, jelte, brojne prijateljice koje rade. OBOŽAVAJU kad im se roditelji redovno javljaju i pojavljuju, provjeravaju, predlažu i ispituju. Not.
    Nisu blizanci, ali idu u školu. Običnu osnovnu školu.
    A što se tiče škole, učitelja i ocjena , suza, tuge i sreće zbog svega toga, reći ću da samo laganini, neka se čeliče, život nije pjesma. Da, dobijaju ocjene od 1 do 5, a neki dobivaju i samo 5. Kažem im da je važnije znanje, nego ocjene.
    Iako, osjećaj kad ti djeca imaju odlične ocjene je na poprilično visoku mjestu sretnih stvari. Ma što im govorila

  26. #76
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,127

    Početno

    čokolada, mislim da me nisi skužila. Meni je normalno da je 3 prije 4, a 5 iza, ali navodno do sad u prvom razredu ne vrijedi, nego obrnuto. Ja se tu raspisala, a nisam vidjela udžbenik, nego povjerovala roditeljima.

  27. #77
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    A tako...ne bih rekla da se sad uči drugačije, nego da je to dijete nešto krivo shvatilo. Ako je broj 3 prethodnik broja 4, onda 3 može biti samo ispred 4, nikako iza.

  28. #78
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Moja je učila da je 3 ispred a 4 iza 5. Nešto su roditelji krivo shvatili.

  29. #79
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    moze li mi netko objasniti zasto uopce uce da je 3 iza 2 i ispred 3.
    sto to nije intuitivno logicno?

  30. #80
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je OVO prestrašno. Pa to je protivno svim smjernicama.

    Moje dijete je zasad još uvijek visokomotivirano i zapravo traži zadatke, ali sam dobila jako puno osuda "što će on raditi u školi, bit će mu dosadno, mislim da je to pogrešno...". Apsolutno ne mislim da je uredu da se očekuje da dijete zna sve kad krene u školu (u kakvu poziciju npr. stavlja djecu manjinaca), ali mi je donekle drago kad ovo čitam da ipak ne radim veliku grešku što u hodu dajem "zadatke" djetetu.
    bez brige, naslusati ces se toga jos ohoho...
    s jedne strane sve se kao sto je mima rekla mora ocjenom kvantificirati i nema majci da nesto ucis ucenja radi, odnosno jer te zanima i naprosto zelis razumijeti znati.
    s druge strane ideja da je djetetu/covjeku znatizelja i zelja za znanjem imanentna, je vecini ljudi bliska samo na deklarativnoj razini.

    a ovo ti je jos i dobro, ima jos i stepenica vise...
    no posto imas sina, bar ces biti postedena atributa "marljivih, poslusnih curica"...

  31. #81

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    no posto imas sina, bar ces biti postedena atributa "marljivih, poslusnih curica"...
    Ali zato ima dobre šanse da joj sin bude strpan u košaru "zločesti živahni dečki" samo ako je normalno fizički aktivan kako već bivaju djeca u dobi od 7-8 godina

  32. #82
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    e i to je tocno.

  33. #83
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    no poanta je bila ne toliko na musko zensko, to je onako uzgred...

    na kraju osnovne i u pocetcima srednje skole sam preko ljeta radila u posti na telegramima (da, da postojalo je i to doba)... u mom malom mjestu u ondasnja vremena klimatiziranom prostoru zgrade projektirane od jednog od nasih najboljih arhitekata...
    elem nije bio rad sa strankama osim nesto telefona, ostalo je dolazilo u tuljcima iz prizemlja, imali smo guzve uko 1 i 15u mjesecu kada su turisti odlazili i dolazi...
    uglavnom polovica mjeseca je bilo puno posla, druga polovica je bila puno opustenija.. tako da sam ja u tim cekanjima da dode novi tuljac citala i citala. vukla sam svog omiljenog dostojevskog, jesenjina, te razne druge knjiee..
    vrlo drage gospode koje su tu bile stalno zaposlene su me stalno zabrinuto ispitivale, pa zasto ja ucim, jer ljeto je.. ja njima stalno pokusala objasnjavati da je ne ucim nego citam , to je beletristika.. a one meni: ma to su knjizurine dijete...ali ja volim citati, kazem ja...
    ma to je nemoguce kazu one.. pa tko voli knjizurine...
    i tako jedno tjedan, dva, dok nisam odustala od ideje da im to objasnim, nego sam se pomirila sa slikom pacenice i mucenice koja i preko ljeta vuce neke knjige, a nije vrijeme skole.
    Posljednje uređivanje od seni : 12.04.2019. at 18:17

  34. #84
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam nedavno skoro otvorila temu o matematici. Ako sam dobro shvatila kolegu, djeca uče da je u nizu brojeva 1,2,3,4,5,6... Broj 3 iza broja 4, a broj 5 ispred broja 4. MM i ja smo se totalno iščuđavali. Nije da smo loši matematičari i sigurno smo imali izrazito puno matematike u životu u usporedbi s prosječnim pukom, rekla bih u 2-3 % populacije. Mogu ja složiti sebi neku priču oko toga, ali prvo ne razumijem čemu to uopće. Što bih ja s tom informacijom, i zašto bih uopće dijete s tim maltretirala.

    I onda me zapravo mučilo kako da reagiram kad takve gluposti vidim, a bit će ih sigurno, je l da pokažem djetetu da mislim da je to glupost ili da se pravim da je to normalno da ne razvijem neki negativan stav prema nekm stvarima koje su sasvim OK u školi. Nije da su vjerska pitanja u pitanju, gdje nemam namjeru braniti školski sustav, premda sam jako neutralna u vrtiću, s naglaskom - mi ne vjerujemo. Mislim na obične predmete i ovo što je čokolada pisala da moraju prepisivati rečenice. Onda treba tako i zadatak glasiti - pronađi u tekstu rečenicu koja daje odgovor na ovo pitanje i prepiši ju.
    eh, to odradis od prilike do prilike...
    na srecu toga je bilo samo sporadicno... a i dijete je brzo ukopcalo da je neke stvari jednostavnije/brze napraviti tako kao se trazi, a dalje misliti svoje...
    ali ja sam principjelno alergicna na ukalupljivanje razmisljanja, te su mi se na takve stvari dizale kose na glavi.
    to u hrvatskom ili slicnom jos nekako progutas, mada sa djetetom porazgovaras o smislu i besmislu.

    no kada krenu s tim u matematici, pa drve po tome da zadatak mozes rijesti samo ovako, a ne onako (mada su oba puta i tocna i logicna) ili tjerati dijete koje vec racuna i rjesava zadatke preskacuci korake jer mu mozak tu radi na brzoj frekvenciji, da se vrati na brzinu puza, koja dijete potpuno zbuni i unezvjeri, tu bih vec diplomatski porazgovarala sa uciteljicom.

  35. #85
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,262

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Stvar je u tomu što neka djeca svijet gledaju naopako, a to učitelji ne kuže, tj. kuže samo oni koji doma imaju takvo dijete pa uspiju shvatiti kako razmišljaju.

    Recimo mojoj je veliki problem bila brojevna crta na kojoj su i negativni brojevi. Pa bi zadatak "označi -1 cijelo i 2/3" redovito označavala između brojeva 0 i -1 ("hodala" bi udesno) umjesto između -1 i -2, (tj. ulijevo).
    Joj, sjećam se i ja toga...Brojevna crta još je nekako išla, zahvaljujući Sunčici i Brojkićima tj.interaktivnom materijalu za matematiku koji smo imali za računalo. I Sebran je bio koristan. Aliiii problem je bio sat i kalendar. Rezali smo pizzu da objasnimo pojam polovine i četvrtine. Isto, lijevo i desno nije umio razlikovati kako treba do upisa u glazbenu, a onda desna je ruka za tipke, a lijeva za basove. A učiteljica je mislila da on nema nikakvih problema, jer smo i mi kao i čokolada i sirius, doma odradili ajveći dio posla.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.04.2019. at 09:54

  36. #86
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,370

    Početno

    Mene stvarnk nekad odusevljava logika moje naopake kceri iako u testu dobije 1.
    Jucer test sa : č,ć, ij, je ...i skracenice.
    To znam da nece ici. Iskreno i meni je to koma. Dok vjezbamo drzim pravopis i google u rukama. ( ocito je i kod mene neka disleksija u pitanju)
    I vozimo se doma, dobila je 2.
    I pita ona za sto je skracnica " SL" .
    ( mozes misliti da je ikad u zivotu osim u skoli na satu cula za to)
    Kazem ja - sl je slican.
    Veli ona veselo : " ma da, onda je krivo . Ja sam napisala -sladoled. "

  37. #87
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,262

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mene stvarnk nekad odusevljava logika moje naopake kceri iako u testu dobije 1.
    Jucer test sa : č,ć, ij, je ...i skracenice.
    To znam da nece ici. Iskreno i meni je to koma. Dok vjezbamo drzim pravopis i google u rukama. ( ocito je i kod mene neka disleksija u pitanju)
    I vozimo se doma, dobila je 2.
    I pita ona za sto je skracnica " SL" .
    ( mozes misliti da je ikad u zivotu osim u skoli na satu cula za to)
    Kazem ja - sl je slican.
    Veli ona veselo : " ma da, onda je krivo . Ja sam napisala -sladoled. "
    Ma preglupo je to sa skraćenicama. SL može biti i sladoled i slovo i Studentski list itd. Teško je to prepoznati izvan konteksta. Uffff...

  38. #88
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mene stvarnk nekad odusevljava logika moje naopake kceri iako u testu dobije 1.
    Jucer test sa : č,ć, ij, je ...i skracenice.
    To znam da nece ici. Iskreno i meni je to koma. Dok vjezbamo drzim pravopis i google u rukama. ( ocito je i kod mene neka disleksija u pitanju)
    I vozimo se doma, dobila je 2.
    I pita ona za sto je skracnica " SL" .
    ( mozes misliti da je ikad u zivotu osim u skoli na satu cula za to)
    Kazem ja - sl je slican.
    Veli ona veselo : " ma da, onda je krivo . Ja sam napisala -sladoled. "


    Moj šizi na matematiku..ono 57+34= 57+30+4=87+4=91 i nikako joj to ne ide...ona izračuna svojim načinom i dođe do rezultata...e sad učiteljica u boravku je oduševljena i kaže mi: Ja vam ne znam kako ona dođe do svojih rezultata ali ne računa kako učimo al mene oduševljava kako ona svojim putem i sve joj je točno.
    Razredna učiteljica joj zna iskomentirati: Očito ne razumiješ .

  39. #89
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Neki me dan nešto sjetilo kako je velika u 3.r. imala korelaciju matematike i prirode.
    Pisali su diktate: učka bi diktirala različite godine (900., 1671., 2029...), a oni bi morali zapisivati kojem stoljeću i tisućljeću pripadaju, i to rimskim brojevima!
    Pa onda obrnuto: napiši kojeg datuma počinje 11. stoljeće, kojeg datuma završava 19.st., Petar je rođen 11.2.2005. do kojeg datuma traje njegovo prvo desetljeće...itd.
    Napominjem - sve u formi DIKTATA.
    Pa ti ne radi doma s djecom .

  40. #90
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,370

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Neki me dan nešto sjetilo kako je velika u 3.r. imala korelaciju matematike i prirode.
    Pisali su diktate: učka bi diktirala različite godine (900., 1671., 2029...), a oni bi morali zapisivati kojem stoljeću i tisućljeću pripadaju, i to rimskim brojevima!
    Pa onda obrnuto: napiši kojeg datuma počinje 11. stoljeće, kojeg datuma završava 19.st., Petar je rođen 11.2.2005. do kojeg datuma traje njegovo prvo desetljeće...itd.
    Napominjem - sve u formi DIKTATA.
    Pa ti ne radi doma s djecom .
    Mene bas briga. Mozda ce moja razdoblja iz povijesti nauciti samo po odjeci i frizurama iz tog vremena.
    Tek je prosli mjesec shvatila kako se cita vrijeme sa sata u kazaljkama. Nije da se sve ove silne godine nisam potrudila objasniti to na razne nacine.
    Posljednje uređivanje od sirius : 13.04.2019. at 11:00

  41. #91
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,370

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ma preglupo je to sa skraćenicama. SL može biti i sladoled i slovo i Studentski list itd. Teško je to prepoznati izvan konteksta. Uffff...
    Tesko da moze biti sladoled.
    Ali sto je babi milo to se babi snilo.


    Inace imali su skracenicu TJ , cijeli razred je napisao - talijanski jezik. Tako im pise u rasporedu. Svima je priznato.

  42. #92
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    sirius, oprosti sto se smijem, ali meni je taj sladoled bas sladak!

    no sad za ozbiljno, sirius, cokolada, peterlin, da li ste vi ikada razmisljale da osnujete nekakav edukativni obrt za probleme sa ucenjem?
    vi ste bas expertice, a i svaka vam cast, bome ste se naradile sa djecom (da mi je tako pao grah, na srecu nije, i ja bih kao vi)

    kada bi dijete imalo neke probleme u vezi skole i ucenja, prije bih isla do vas, negi sto bih trazila pomoc u sustavu.

  43. #93
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,262

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Tesko da moze biti sladoled.
    Ali sto je babi milo to se babi snilo.


    Inace imali su skracenicu TJ , cijeli razred je napisao - talijanski jezik. Tako im pise u rasporedu. Svima je priznato.
    Eto vidiš, ne ide bez konteksta.

  44. #94
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Seni, ne, trebalo bi biti obrnuto, da na učiteljskim fakultetima bude 1 cijela godina individualnog rada s djecom s poteškoćama, da učitelji shvate kakvim se sve trikovima mogu služiti da im takva djeca shvate i nauče jer bi to bilo od koristi i svoj drugoj djeci.
    Namjerno ne spominjem praksu s darovitom djecom jer, shvatila sam iz razgovora s ljudima koji s takvom djecom rade, s njima mogu raditi samo - daroviti učitelji. Obični im samo štetu naprave.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 13.04.2019. at 13:00

  45. #95
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,262

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, oprosti sto se smijem, ali meni je taj sladoled bas sladak!

    no sad za ozbiljno, sirius, cokolada, peterlin, da li ste vi ikada razmisljale da osnujete nekakav edukativni obrt za probleme sa ucenjem?
    vi ste bas expertice, a i svaka vam cast, bome ste se naradile sa djecom (da mi je tako pao grah, na srecu nije, i ja bih kao vi)

    kada bi dijete imalo neke probleme u vezi skole i ucenja, prije bih isla do vas, negi sto bih trazila pomoc u sustavu.
    Eh, tako nam je pao grah... Nisam sigurna da bih mogla to stalno raditi, jer rad s djecom koja imaju teškoće nije lagan ni jednostavan. Naučile smo od muke, krpale doma rupe koje je ostavio sustav neprilagođen djeci s teškoćama, a često i djeci bez posebnih smetnji, ali malo sporijima...

    Čokolada je dobro rekla, trebalo bi pojačati edukaciju učitelja u tom smjeru. Iz aviona se vidi da im to nedostaje, a nisu ni senzibilizirani za rad s djecom koja na bilo koji način odstupaju od prosjeka.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Moja su djeca dosad promijenila podosta nastavnika i od brojke od dvadesetak, tridesetak nastavnika, dvoje ih je bilo takvo da mi se cini da su prekruti. Sad, ili sam turbo sretna ili sam nezahtjevna.
    I djeca mi nisu bas sva suradljiva i mila. A sto se tice ocjenjivanja u prvom razredu, u nasima je isto bilo svakakvih ocjena. I neka je tako... Jedino sto mi se cini pogresnim jest to da se roditeljima predskolaraca ne objasni da zele li imati odlikasa prvasa, nauce dijete citat toliko dobro da prati titlove na tv. Ja naucila s prvim djetetom, i evo cetvrti sin ce uskoro krenut u svijet slova, odmah nakon treceg rodendana.... Kroz igre rastavljanja na slogove, go vo ri ro bot, pa onda polako i u oblikovanje slova... I tako, polako ce do pete godine bit u stanju citati. Naravno, ako ne pokaze neke teskoce.

  47. #97
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Došla sam vas obavijestiti da se brojevna crta više ne zove brojevna crta nego koordinatni sustav na pravcu. Molim lijepo.

  48. #98
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,498

    Početno

    Sve mi se cini da ne radite po matematickim pricama

  49. #99
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    U prvom se iz matematike uce ciste osnove, likovi i tijela, ravne i zakrivljene crte i plohe, zbrajanje i oduzimanje do 20, uspoređivanje (vece, manje, jednako), brojevna crta, osnovni nazivi i dva pravila (o zamjeni mjesta pribrojnika i o vezi zbrajanja i oduzimanja). Apsolutno nista pretjerano teškog niti neobičnog ili drugačijeg.

  50. #100
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ja na svojoj curi nisam primjetila da joj je bilo teško.Krenula je u školu i znala je čitati,ali ne,kao što neko reče,titlove na filmu.U prvom su odskočili oni najbolji,srednji i loši.Ali po meni,tako je oduvjek i bilo.Sve do kraja prvog su koristili prste,ali su ohrabrivani da se trude da to rade sve manje i manje.Ono-da se trude ne koristiti prste,ali nije problem.Koliko se sjećam,bilo je tekstualnih zadataka,ali jednostavnih.Ponekad se ubaci neki komplikovaniji.
    Ove godine manja kreće u 1r.Manja još ne zna da čita.Zna rastavljati na slogove,zna slova i brojeve.Mooožda uspijemo savladati do škole.Na testovima bila odlična.Vidjećemo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •