Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 185

Tema: Što radite s viškom upotrebljivih stvari?

  1. #101
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Slažem se s Peterlin da je najvažnije spriječiti ulaz u kuću stvarima koje će vrlo brzo biti proslijeđene ili bačene. Sve ostalo je zavaravanje samog sebe.

  2. #102
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s Peterlin da je najvažnije spriječiti ulaz u kuću stvarima koje će vrlo brzo biti proslijeđene ili bačene. Sve ostalo je zavaravanje samog sebe.
    Pa meni nije logično da netko prazni kuću/stan da bi ih opet punio
    Valjda kad ne želiš imat zatrpan stan onda ni ne kupuješ/nabavljaš nove bespotrebne stvari.

    Moja mama zna reći joj kako su velika sniženja u XY dućanu ima svakakvih sitnica za male novce. Ja joj odmah kažem nemoj tamo ni ići, ne treba ti to. Te stvari za male novce znaju ljudima biti mamac.

    Svima nam treba zapravo jako malo stvari, dosta ljudi je to osvijestilo tijekom korone.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 23.09.2020. at 11:46

  3. #103
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa meni nije logično da netko prazni kuću/stan da bi ih opet punio
    Pa naravno, ali to se radi nesvjesno. Mene je iznenadio post da se haljina zametne u ormaru. Kako? Koliki je to ormar?

  4. #104
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Hahaha Jelena, pa to je zaista neobično, al moguće da je netko neuredan i da mu je razbacano sve. Imala sam takvu jednu frendicu, tamo se nitko ne bi mogao snać pa tako ni ona.

    Al mislim da je to pražnjenje da bi se punilo-teorija konzumerizma više izlika i opravdanje koje hrčci traže za nehrčke

    Al zaista čuvati neke stvari godinama koje se ne koriste zaista nema smisla, bolje da budu kod nekoga tko ih stvarno koristi bilo d ase radi o haljini, lusteru, komadu posudja, igračci....

  5. #105
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Lili, zašto bi "hrčci" (ne sviđa mi se taj izraz, čini mi se pogrdan) tražili opravdanje za one koji nisu hrčci?
    Koja bi bila svrha tog opravdanja?

    Ja osobno ne mislim da je ponašanje oko čuvanja stvari tako polarizirano kako se ovdje doima. Osobno, ne bih se svrstala ni u jednu skupinu, a mislim da je i većina ljudi u toj "zlatnoj sredini" Ekstremi sigurno postoje. Al je distribucija vjerojatno normalna.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 23.09.2020. at 12:34

  6. #106
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Naravno da je normalna distribucija.
    A činjenicu da ljudi vole popuniti prazan prostor nisu izmislili "hrčci", nego je to normalno ljudsko ponašanje, koje recimo iskorištavaju npr. dućani koji imaju kolica za kupovinu. Prije su ona bila puno manja i skladištila su se u samom objektu dućana. Međutim, kako je naravno svim dućanima u cilju povećanje prodaje, tako su ih stručnjaci uputili da povećavaju kolica, jer ljudi imaju nesvjesnu potrebu da ta kolica napune. Tako su s malih košarica presli na malo veće, a s malih kolica na maksimum koji jedna osoba može gurati.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    ja sam sredina

    nisam baš veliki hrčak, ali s brojem djece, njihovim godinama raste i količina stvari, a o veličini robe da i ne govorim
    nije isto spremiti 3 para cipelica br. 26 i 15 pari (ako računamo da svatko od nas ima samo 3 para cipela (a imamo više!!) x 5 x br.38 i više)


    evo još jedan detalj - kablovi.... osjećam se kao u Indiji ... mobiteli, slušalice, laptopi, satovi, printer, reciver, plejka, wi, tv-i, svjetiljke, pojačivač signala... sustav charging station je brzo pao u vodu...

    https://www.google.com/search?q=indi...hrome&ie=UTF-8

  8. #108
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    da, zato mi i jeste bolja ta "does it spark joy" metoda

    a hrčkarenje ima svoju pozadinu koja nije isključivo vezana za tip osobnosti. Primjetila sam da sam, s rastom osobnih prihoda, sklonija rješavati se stvari. To vjerojatno dolazi iz nesvjesnog razmišljanja kako ću, ako mi nešto slično i zatreba, biti u mogućnosti priuštiti si. U suprotnom, sve se čuva, da se ne kupuje kada zatreba. Barem je u mojoj šparnoj familiji to tako bilo.
    I ne mislim da je to tako loše, tj može postat loše ako se pretvori u hoarding, ali to se zapravo vrlo rijetko događa. Ja sam u mladosti nosila dosta odjeće koju je moja majka nosila u svojoj mladosti i sačuvala. A nosila sam jer mi je bila lijepa ta odjeća, jer je bila posebna, drugačija od meni dostupne konfekcije itd. Možda će i moja kćer jednog dana prebirati po mojim stvarima, a možda će joj sve to biti bezveze pa ćemo nekome pokloniti. Do tad, neke fine komade sam zadržala, uz par sentimentalija.

    Evo citiram s prve stranice i totalno se slažem, mislim da čuvanje stvari ima jako puno veze sa financijskom situacijom, i osobe, a i općenito u sredini gdje živiš.
    U mojoj obitelji se itekako vidi da je 'šteta baciti' mentalitet bio puno jači kod moje mame nego kod mene npr. iako ga i ja itekako imam.
    Ako si doživio da izvlačiš godinama nekorištene stvari i stavljaš ih u upotrebu, jer tako ne moraš trošiti novce na novo, normalno da tri puta razmisliš prije nego što baciš.
    Inače, imam jednu vrlo imućnu prijateljicu, uvijek me oduševi njen ormar jer u njemu visi vrlo malo odjeće - prava je minimalistica. Naime, sve što nosi malo duže odmah prosljeđuje, poklanja, i kupuje novo.

  9. #109
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno, ali to se radi nesvjesno. Mene je iznenadio post da se haljina zametne u ormaru. Kako? Koliki je to ormar?
    Eh, ovo sam i ja primijetila... Meni se roba zametne samo ako ju odnesem u vikendicu i zaboravim na to, ali uglavnom je riječ o stvarima za grunt, ne o onima koje nosim svakodnevno.
    Mislim da mogu nabrojiti sve svoje haljine - imam dvije zimske i četiri ljetne.

  10. #110
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno, ali to se radi nesvjesno. Mene je iznenadio post da se haljina zametne u ormaru. Kako? Koliki je to ormar?
    Veliki. Za gornji dio moram na one ogromne lojtre. One obične su mi preniske.

    Da da, i na se slažem da je važna stvar ne doći u napast kupiti. Od stvari za kuhinju do odjeće

  11. #111
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Veliki. Za gornji dio moram na one ogromne lojtre. One obične su mi preniske.

    Da da, i na se slažem da je važna stvar ne doći u napast kupiti. Od stvari za kuhinju do odjeće
    Jao, meni su godinama knjige predstavljale generator užasa u kući. I dalje je tako, ali u manjoj mjeri, s tim da u garaži i podrumu i vikendici imam hrpe koje ne bih bacila ni dala dalje, a morat ću s njima nešto napraviti. Uz alergičare i astmatičare ne mogu ih u velikim količinama držati u sobama u kojima se svakodnevno boravi. Blažena knjižnica s jedne strane i e-formati s druge...

  12. #112
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ajoj, sad sam vam objasnila. Znači, neke stvari koje trenutno ne nosim, stavim na vrh ormara. I da bih poslije došla do njih moram se jako jako pomučiti a i angairati MMa.

    I ja imam jako bogatu frendicu. Ona svake sezone makne svu odjeću i dio obuće i kupi sve novo.

    Na na žalost nit imam tih novaca nit bih to radila jer mi je žao riješit se lijepih stvari koje nisu potrgane

  13. #113
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Nano a to si bila ti s tom haljinom i ormarom nisam povezala.

    Betty blue isprika ako te vrijedja izraz, no nisam ga ja uvela na ovoj temi nego kako upravo osobe (kako da ih nazovem da nije kobasica od texta ): osobe koje godinama skupljaju stvari i ne vole ih se riješiti iako ih ne koriste.

    Ja također povezujem strah od "rješavanja od stvari" sa strahom od budućnosti i naslijeđenim obiteljskim mindsetom.

    Vrijeska, kad vas je toliko u kući ni ne možeš imati "malo" stvari. Ja sam u prošlom stanu vansezonsku obuću spremala u podrum jer nisam imala dovoljno prostora za obuću za nas 4 a i ne volim imat natrpan ormar. Sad ću vidjet kako ću. Djeci rastu noge ko lude :skartoc:, ne može ista cipela izdržat par mjeseci, pa ću odmah razdijelit frendicama obuću koja je na knap, nema šanse da to mogu obuć iduće godine. S obućom je najgori MM, voli skupljat i ne da bacit već totalnu iznošenu cipelu, koja nije nosiva više, a ja ludim. Prvo spustim u podrum, pa kad i zaboravi da ih je imao onda ih se riješim.

  14. #114
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    I ja imam jako bogatu frendicu. Ona svake sezone makne svu odjeću i dio obuće i kupi sve novo.
    užas!

    Pa kako joj se da ići u shoppinge toliko često??!!

  15. #115
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ajoj, sad sam vam objasnila. Znači, neke stvari koje trenutno ne nosim, stavim na vrh ormara. I da bih poslije došla do njih moram se jako jako pomučiti a i angairati MMa.

    I ja imam jako bogatu frendicu. Ona svake sezone makne svu odjeću i dio obuće i kupi sve novo.

    Na na žalost nit imam tih novaca nit bih to radila jer mi je žao riješit se lijepih stvari koje nisu potrgane
    Da sam slučajno bogata kao Bill Gates, ne bi mi padalo na pamet ovako nešto raditi. Ali to sam ja - imam muke da nađem cipele koje mi odgovaraju, a i s odjećom je slično. Osim toga, čemu baciti nešto što je upotrebljivo?? To mi čak nije ni stvar cijene, nego ekološke osviještenosti. Razumijem da postoje radna mjesta gdje je odjeća bitna i ne možeš (štajaznam ako si spikerica na TV-u) nositi deset godina istu košulju, ali većina nas nije u tim vodama.

    S druge strane, nisam osoba koja bi puno potrošila na odjeću. Više vodim računa da mi odgovara, a modne trendove uspješno zaobilazim birajući klasične krojeve. Može mi biti, imam dovoljno godina za to. A opet - kad pogledam svoje sinove, njima se isto odjeća mora baš raspasti (hlače, košulje) da se odluče nabaviti novu, ali doma imaju hrpe iz kojih mogu birati (porijeklo su donacije i razmjene, ne kupujem baš često osim u Lidlu , jer moji dečki gotovo isključivo nose njihove i Harpijine hlače. Eh, sad, da su ženskog spola, vjerojatno bi priča izgledala drugačije... Uglavnom, potroše na kozmetiku (losioni poslije brijanja, muški parfemi i dezodoransi), vole satove, vole kožne jakne... ali takav je i mm. Kad se namjeri na neku jaknu ili hlače, u stanju je to nositi 20 godina i više.

  16. #116
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ma da, ja sam spomenula ormar.

    Al isto tako dječje stvari koje su prerasli ne čuvam. Samo svoje. I ja baš puno ne kupujem. Mozda koji komad idjeće godišnje. Al kako sve što nije strgano čuvam, tako se u mojih puno godina života toga nakupilo. Imam cioela i odjeće još iz osnovne škole.

    A staro suđe baš volim. Ne kužim se u antikvitete al tak stari stil mi je puno ljepši.

  17. #117
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Peterlin, tako ni ja. Jako teško si primjerice nađem hlače da mi dobro stoje (poveća razlika bokovi-struk) i još da mi se sviđa kroj, dezen, materijal,...kad takve nađem kupim i nosim godinama.
    Kćerka će imati isti "problem" sa strukom ko i ja, sve pleše oko struka tako da znam par dućana u kojima mogu naći to što mi stoji, ne žalim novaca, kupim kvalitetu, koja traje zaista dugoo.

    Ja sad kćerki od 11 god ne mogu nigdje naći tajice/hlače a da su joj uske u struku (ima uz to duge noge) nego moram ići u Calzedoniju i kupit za odrasle XS. Prije sam hodala po krojačkim salonima radi sužavanja, više mi se ne da.

    Lidl ima super tekstil, tamo sam djeci često kupovala pidžame, trenirke i sl.

  18. #118
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Betty blue isprika ako te vrijedja izraz, no nisam ga ja uvela na ovoj temi nego kako upravo osobe (kako da ih nazovem da nije kobasica od texta ): osobe koje godinama skupljaju stvari i ne vole ih se riješiti iako ih ne koriste.

    Ja također povezujem strah od "rješavanja od stvari" sa strahom od budućnosti i naslijeđenim obiteljskim mindsetom.
    Referirala sam se više na polarizirano razmišljanje u stilu: hrčci - skupljači - loše / nehrčci - minimalisti - dobro.
    A mislim da nije tako polarizirano i ne bih nikada jednom ili drugom prišivala dobro/loše atribute. Puno toga je između ta dva ekstrema. Također, za naša ponašanja postoje razlozi.
    Evo primjerice, meni je sva odjeća/posteljina/ručnici u jednom ormaru, sve sezone, nemam ništa u podrumu. Toga ima dosta, al opet, sve stane u ormar i ništa nije natrpano.

    Čini li me hrčkom činjenica da u tom ormaru ima stvari koje nisu nove, odnosno stare su (neke i više od 20 godina)? Čak i kada mi ormar nije natrpan?

  19. #119
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    A staro suđe baš volim. Ne kužim se u antikvitete al tak stari stil mi je puno ljepši.
    pa super kad uživaš u njemu

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Imam cipela i odjeće još iz osnovne škole.


    aaaa, suzdržat ću se od komentara


  20. #120
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Referirala sam se više na polarizirano razmišljanje u stilu: hrčci - skupljači - loše / nehrčci - minimalisti - dobro.
    A mislim da nije tako polarizirano i ne bih nikada jednom ili drugom prišivala dobro/loše atribute. Puno toga je između ta dva ekstrema. Također, za naša ponašanja postoje razlozi.
    Evo primjerice, meni je sva odjeća/posteljina/ručnici u jednom ormaru, sve sezone, nemam ništa u podrumu. Toga ima dosta, al opet, sve stane u ormar i ništa nije natrpano.

    Čini li me hrčkom činjenica da u tom ormaru ima stvari koje nisu nove, odnosno stare su (neke i više od 20 godina)? Čak i kada mi ormar nije natrpan?
    Po mom mišljenju uopće nisi nikakav tip "hrčka".

    Istina, u pravu si većina ljudi je zapravo u zlatnoj sredini. Nešto vole čuvati, a nečega se "rješavaju".

  21. #121
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Nano, ja ti najviše zavidim na visokom stropu
    A za cipse iz osnovnjaka potpisujem lili

    Da me ne koči ekologija, i meni bi bilo OK to izbaci-ubaci par komada odjeće. Zanemarit ću neproporcionalnu građu, jer nas je većina neproporcionalna
    U dućanima u dalekoj Italiji gdje sam ono nekad davno prije korone, dok nije bilo tako strašno opasno odlazila kupiti odjeću, ja bih stajala u garderobi, a teta bi mi nosila na isprobavanje i kombinirala, donosila iz skladišta, sjetila se još onog nečega itd. Lako ti je tako kupiti za jednu sezonu. U istom dućanu i cipele i odjeću, i hvala doviđenja. Tako da vjerujem da ima za bogate ovdje takvih dućana. Jednom sam pred desetak godina na riječkom korzu tako u Max Mari ili Max and Co bila, isto je bila neka super trgovkinja. U Zg sam samo u Triumphu nalijetala na dobre trgovkinje. Ne mogu se sjetiti još nekoga.

    Inače, zadnji sam put bila u Italiji u veljači ove godine, taman prije korone.

  22. #122
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ja sam baš pravi hrčak, iako se ni meni ne sviđa taj naziv.

    Čuvam svašta iz sentimentalnih razloga, jako se vežem za stvari, a volim i kupovati. I nosim par komada odjeće što sam si uzela iz bakinog ormara.
    Meni je to sve previše drago da bih bacala. I nebitno mi je koliko je staro. Ako nije izbljedilo, otrcano, nema rupe i lijepo mi je, nosim. Nije mi prenatrpan stan, sve stane u ormare. Kad ne bude stalo, kupit ću si skladište.

    Problem mi je jedino kupovina, jako puno kupujem i imam neke stvari sa etiketama, neraspakirane šminke i tako.. Danas sam izbrojala 12 novih neotvorenih gelova za tuširanje, nemam ja pojma zašto sam toliko kupila ni kad. U biti svašta sam danas spakirala što je novo i neotvoreno (ovih 12 gelova je najmanje sramotno haha) i rasporedila na par kutija pa ćemo sutra muž i ja odnijeti u nekoliko obitelji kojima treba.

    To uvijek i radim sa viškom stvari koje su nove ili upotrebljive, dajem. Ne volim bacati.

  23. #123
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno, ali to se radi nesvjesno. Mene je iznenadio post da se haljina zametne u ormaru. Kako? Koliki je to ormar?
    I to dolazi s konzumerizmom, onako generalno, ali i s cinjenicom da je u nasim krajevima super lako imati OGROMNE kuce i da to nije nuzno (ako uopce) stvar velicine novcanika. Zivimo u pustopoljini i gradi se veliko. U mojem ormaru, slucajno ili namjerno, mozes izgubiti i macku, a i dijete. Mozda i odraslu osobu (ormar je velicine sobe mojeg brata u Zagrebu). I nije jedini ormar koji imamo; naprotiv.

    Ja sam vjerojatno totalni hrcak, prema definiciji iz postova, a zapravo imam uzasno puno prostora i sve ima svoje mjesto. Ponekad stvari nisu bas na tom mjestu (helouuuu, svi smo doma od 13.3., bez skole, vrtica i posla), ali nemam kutije nepoznatog sadrzaja nigdje.

    U prostoriji na donjem katu (nije bas podrum) imam plasticne kutije sa stvarima koje nam ne trebaju, ali i to odlazi kad im dodje vrijeme. Malo sam zastala zbog korone; nije mi sad zgodno iz razloga Neke stvari ostavljamo iz sentimentalnih razloga i to me uopce ne smeta, pogotovo kad imam prostor u kojima mogu biti, a da nitko ne pada preko njih.

    Volim kupovati, ali nije mi problem ni proslijediti dalje, a ni baciti, ako je stvar prosla zivotni vijek.

  24. #124
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja imam Pax 75 širine, i 35 dubine (onaj plitki) - u tom mi je sva odjeća + posteljina i ručnici + na jednoj polici su mm-ove hlače (realno moje su 2 police i 3 ladice sve skupa) + 1 srednja vakum vreća iz ikee za vansezonsku odjeću. Mm ima takav plitki ali 50cm široki i još pri tom niski (jer nam je iznad klima) i još jedan kutni imamo između gdje nam vise košulje i sakoi - njegova šipka je puna a moja polu-prazna. Djeca isto svu svoju odjeću i posteljinu imaju u zajedničkom ormaru 35 dubine... U tim uvjetima je prilično neizvedivo da zagubim neki komad odjeće jer je sve odmah na oku I iskreno, ponekad zaključim da mi je i to izgleda previše jer pol toga ne obučem i već je kraj sezone. Tako da sad planiram još toga izbaciti, nagovaram i mm da se riješi svoje polovice koju uopće ne nosi a zauzima mjesto...

  25. #125

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    o zagubljenim stvarima u ormaru: imate li ideju kako složiti police dubine 60 cm?
    Naprijed složene majice, na pola; otraga se obično nešto zgura, nagužva...beskrajno mi ide na živce jer je načelno svaka polica poluprazna
    slažete li u dvije hrpe, prednju i stražnju?

  26. #126
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    o zagubljenim stvarima u ormaru: imate li ideju kako složiti police dubine 60 cm?
    Naprijed složene majice, na pola; otraga se obično nešto zgura, nagužva...beskrajno mi ide na živce jer je načelno svaka polica poluprazna
    slažete li u dvije hrpe, prednju i stražnju?
    Ja imam po sezoni pa vrtim. Recimo sada mi je napred zimsko unutra ljetno. One otraga složim po širini, napred po dubini ako stane.

  27. #127
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    o zagubljenim stvarima u ormaru: imate li ideju kako složiti police dubine 60 cm?
    Naprijed složene majice, na pola; otraga se obično nešto zgura, nagužva...beskrajno mi ide na živce jer je načelno svaka polica poluprazna
    slažete li u dvije hrpe, prednju i stražnju?
    Da - sezonsko je naprijed, a vansezonsko straga, ali to je generator nereda. Trebala sam napisati da je sezonska roba PRETEŽNO naprijed, ali u ovo doba godine često vučeš i s drugih hrpa i guraš otraga bzvz... Svaki čas to preslažem, bez rezultata.

  28. #128
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    o zagubljenim stvarima u ormaru: imate li ideju kako složiti police dubine 60 cm?
    Naprijed složene majice, na pola; otraga se obično nešto zgura, nagužva...beskrajno mi ide na živce jer je načelno svaka polica poluprazna
    slažete li u dvije hrpe, prednju i stražnju?
    Meni je još najkorisniji savjet od ovdje spominjane Marie Kondo taj način okomitog slaganja robe. Za police su onda dobre kutije, ja sam koristila obične od cipela dosta. Ali u ladicama je još bolje, sve ti je pregledno i kad jedno vadiš ne mičeš druge stvari
    Dugo su mi tako stajale uredne ladice, sad nakon dvije godine se ipak uneredilo i morat ću ponovit postupak
    Evo ovdje prikaz: https://www.youtube.com/watch?v=Ijkm...nel=MarieKondo

  29. #129
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    o zagubljenim stvarima u ormaru: imate li ideju kako složiti police dubine 60 cm?
    Naprijed složene majice, na pola; otraga se obično nešto zgura, nagužva...beskrajno mi ide na živce jer je načelno svaka polica poluprazna
    slažete li u dvije hrpe, prednju i stražnju?
    Ja imam ove kutije i u njih poguram ono što gotovo nikad ne nosim. Kod mene su to majice sa sportskih natjecanja i sl. Problem je što onda i zaboravim da to imam. Kutije mi stoje odostraga, taman mi po visini stanu. Ali ja imam samo jednu takvu policu, s 3 takve kutije, jer ostalo su mi ladice u ormaru, to je zakon, možeš organizirati kako želiš.

    https://www.ikea.com/hr/hr/p/skubb-k...jela-90186391/

  30. #130
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je još najkorisniji savjet od ovdje spominjane Marie Kondo taj način okomitog slaganja robe. Za police su onda dobre kutije, ja sam koristila obične od cipela dosta. Ali u ladicama je još bolje, sve ti je pregledno i kad jedno vadiš ne mičeš druge stvari
    Dugo su mi tako stajale uredne ladice, sad nakon dvije godine se ipak uneredilo i morat ću ponovit postupak
    Evo ovdje prikaz: https://www.youtube.com/watch?v=Ijkm...nel=MarieKondo
    Ovo je ok za ladice. MM ima tak složeno, a moji sinovi samo čarape i donje rublje. Nemamo dosta ladica za ovakav postupak. Mene spašavaju košare u kojima držim separirano svoje rublje, a i sinovi imaju dio svoje robe separiran na taj način - ovo: https://jysk.si/shranjevanje/kosare-ipd

  31. #131
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ja imam ove kutije na policama. taman je dubina ormara, lijepo se izvuce i sve je pregledno
    https://www.ikea.com/hr/hr/p/stuk-ku...siva-40309549/

    sad vidim da sam stavila link na plitke kutije. moje su duboke
    Posljednje uređivanje od magriz : 24.09.2020. at 14:18

  32. #132
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    ja imam ove kutije na policama. taman je dubina ormara, lijepo se izvuce i sve je pregledno
    https://www.ikea.com/hr/hr/p/stuk-ku...siva-40309549/

    sad vidim da sam stavila link na plitke kutije. moje su duboke
    Duboke su izbačene iz asortimana.

  33. #133
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Najbolji su ormari s ladicama! To sam pročitala ovdje na Rodi , i kćeri za sobu kupila ormar s ladicama i vješanjem, nikakve police. Odličan je, baš sam zadovoljna.

    Na vrhu ima jednu policu na koju sam stavila kutije iz Ikee i gdje mijenjamo ljetno/zimsko.

    Planiram i nama raditi ormare uskoro, i sebi ću isto staviti ladice. Nadam se da neće biti preskupo.

  34. #134
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Duboke su izbačene iz asortimana.
    pise da ih jos ima
    https://www.ikea.com/hr/hr/p/stuk-ku...siva-10309555/

  35. #135
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ove kutije "organizatori" su spas, predobro rješenje. Ima ih kćerka u svom ormaru, morala bih nabaviti i sinu da sve to zajedno bude urednije i lakše za snalaženje.

  36. #136
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    ja imam ove kutije na policama. taman je dubina ormara, lijepo se izvuce i sve je pregledno
    https://www.ikea.com/hr/hr/p/stuk-ku...siva-40309549/

    sad vidim da sam stavila link na plitke kutije. moje su duboke
    Ja imam ove plitke, taman stanu u Hemnes ladicar u sobi i cuvaju carape i slicno.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 24.09.2020. at 16:34

  37. #137
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

  38. #138
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Imam osjećaj da je tema otišla u suprotnom smjeru na "kako spremiti što više stvari"

  39. #139
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Jelena, identično sam pomislila još prije 2-3dana
    Ne kako se riješiti stvari nego zašto treba čuvati i kako čuvati što više i što duže
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.09.2020. at 18:38

  40. #140
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    A ja imam osjećaj da i vi zamećete stvari. He he.

    A ja sam se taman sjetila jednog odjelca koji bi sad bio turbo moderan. Star je 30tak godina. Jos samo se moram sjetiti gdje sam ga pispremila

  41. #141
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Nano

  42. #142
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Ja redovito pročišćujem stan, ne vežem se za stvari.
    Dijelim drugima što im treba, isto tako i drugi daju i meni (najčešće robu za djecu i igračke).
    Kupujem planirano i kad moram. Kupnja me smara i opterečuje.
    Ova tema me podsjetila da dugo nisam uredila ormar, pa sam tako izbacila 4 vreće van, nešto je otišlo u kontejner za robu, nešto će bakama a nešto kolegicama.
    Ja sretna.


    Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

  43. #143
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Meni je problem što obavezno nakon kaj nešto bacim u roku mjesec dana to isto trebam.
    I tako svaki put.

  44. #144
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Onaj video o slaganju odjeće je mrak, pogotovo 2. minuta s inspirirajućim Joy Tip: While folding, apply firm loving pressure and thank your clothes for supporting you.

    Koliko shvaćam rezultat tog firm loving slaganja je da je sva odjeća otprilike u obliku podeblje poštanske kuverte i ničim ne odaje što je u kuverti. Potencijalni problem - ako ti je 90% odjeće sivo, crno ili bordo - kako prepoznati u ladici što je što
    Posljednje uređivanje od sillyme : 24.09.2020. at 21:03

  45. #145
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nikako, rascerupas sve kad ti se zuri.

  46. #146
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku

    Koliko shvaćam rezultat tog firm loving slaganja je da je sva odjeća otprilike u obliku podeblje poštanske kuverte i ničim ne odaje što je u kuverti. Potencijalni problem - ako ti je 90% odjeće sivo, crno ili bordo - kako prepoznati u ladici što je što

    A kako prepoznaš kada je složeno vodoravno jedno na drugo? Listaš jedan po jedan komad dok ne vidiš? Tako i ovdje

  47. #147
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    A kako prepoznaš kada je složeno vodoravno jedno na drugo? Listaš jedan po jedan komad dok ne vidiš? Tako i ovdje
    ma nije tang, ipak kad odigneš komad robe iznad vidiš veću površinu i lakše prepoznaš o kojem komadu robe se radi (ako je ista boja onda po šavovima, džepovima, nekom detalju, logu...).

    Moram priznat da mi nikako ne odgovara takav način slaganja, ono ne sviđa mi se, al vidim da si ti impresionirana time već duže vrijeme. Go for it !

  48. #148
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Onaj video o slaganju odjeće je mrak, pogotovo 2. minuta s inspirirajućim Joy Tip: While folding, apply firm loving pressure and thank your clothes for supporting you.

    Koliko shvaćam rezultat tog firm loving slaganja je da je sva odjeća otprilike u obliku podeblje poštanske kuverte i ničim ne odaje što je u kuverti. Potencijalni problem - ako ti je 90% odjeće sivo, crno ili bordo - kako prepoznati u ladici što je što
    Meni je veći problem gužvanje. Ovo slaganje (svejedno je li po vertikali ili horizontali) dobro je za neformalnu odjeću - majice i slično, ali košulje - bratemili, izvučeš iz ladice, a ono kao da je krava žvakala... Nije to za mene.

    Inače, ovaj problem prepoznavanja uglavnom imam s tajicama, jer ne vidim koje su do koljena, a koje duge... Doskočila sam tome tako da ih imam na dvije različite hrpe, ali nisam uvijek dosljedna.

    Danas ujutro sam imala prekopavanje ormara u mraku, jer se vrijeme promijenilo, pa sam tražila duge rukave. Posvijetlim mobitelom i to je to.

  49. #149
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Da, meni je većina odjece pamuk ili viskoza s elastinom, nešto i onih modernih sintetika koje su jako udobne (bar meni).
    Kosulje vise na vješalicama, ne znam kako drugačije, srecom nemam puno a i pretežno se ne peglaju (one koje treba peglanje nosim 1x godisnje jer mi se neda peglati )

    Nego da se vratimo na temu, trebam savjet. Imam 2 madraca koji su stari samo 2g i oprana je ona navlaka na njima, ali su zaflekani jer su podstanari bili nemarni i nisu stavljali zaštitu, pa sad moram kupiti nove jer teško da netko želi placati da to koristi Koga zvati da ih pokupi i proslijedi nekome tko treba? Jer su sasvim velim ok ali vizualno neprivlacni... 200*90

  50. #150
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Danas ujutro sam imala prekopavanje ormara u mraku, jer se vrijeme promijenilo, pa sam tražila duge rukave. Posvijetlim mobitelom i to je to.
    Nisi jedina

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Nego da se vratimo na temu, trebam savjet. Imam 2 madraca koji su stari samo 2g i oprana je ona navlaka na njima, ali su zaflekani jer su podstanari bili nemarni i nisu stavljali zaštitu, pa sad moram kupiti nove jer teško da netko želi placati da to koristi Koga zvati da ih pokupi i proslijedi nekome tko treba? Jer su sasvim velim ok ali vizualno neprivlacni... 200*90
    Znači madraci su udobni al imaju neke fleke no kad se stavi plahta itekako su još upotrebljivi.
    Na pamet mi padaju neka prihvatilišta za beskućnike, nažalost u Hrvatskoj ima toliko sirotinje da bi se našlo sigurno nekoga potrebitoga kome bi ti madraci bilo jako korisni. Pošaljem ti na pp neke forumašice koje skupljaju stvari za potrebite.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •