Stranica 113 od 383 PrviPrvi ... 1363103111112113114115123163213 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 5,601 do 5,650 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #5601
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nikad se još nitko u obitelji nije cijepio. Nismo imali gripu petnaestak godina.
    Ki ki,

    Mi se nikad nismo cijepili ni nećemo.
    Situacija slična Betinoj. Nikad nitko od nas 4 u životu nije imao gripu, djeca nikad bolesna, nikakve respiratorne probleme nemamo, općenito smo jako dobrog imuniteta i zdravlja sve četvero kuc-kuc.

    Naši roditelji, moji i muževi se znaju povremeno cijepiti zbog svojih godina i zdravstv.stanja.

  2. #5602
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Mene ove godine jedino zbog te korone privlači cijepljenje pa ne znam kaj da radim

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  3. #5603

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Ni mi se ranijih godina nismo cijepili, kao, "nikad nemamo gripu pa nam ne treba".
    Doduše, prilično sam uvjerena da smo 2009. i MM i ja preboljeli svinjsku gripu, iako nam nije bila dijagnosticirana. Simptomi su bili točno kao u gripe, ja sam se osjećala bitno lošije nego kod uobičajenih viroza, MM se davio u kašlju još tjednima nakon toga, a djetetu nije bilo ništa. Ali javnost je tada bila prilično u strahu pred opasnom varijantom gripe, pa mi doktorica nije ni spominjala riječ na "g" nego je govorila o bronhijalnom kataru, tako nekako

    Prošle godine smo se sin i ja cijepili. Mene su na poslu počastili cjepivom, a sina sam natjerala da se cijepi jer je stalno u tramvaju, u dvije škole, u grupama ljudi, on je od svih nas najizloženiji. Nismo imali nikakvih nuspojava od cjepiva. Planiramo se cijepiti i ove godine, a priključit će se i MM nakon što je saznao da ima pravo na besplatno cjepivo (zbog terapije za visoki tlak spada u rizičnu skupinu, tako mu je dr rekla). I cijepili bismo se protiv gripe i da nije korone - mislim da je sigurnije tako, nego riskirati dulje bolovanje i komplikacije.

  4. #5604
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Evo sam pogledala kćerinu cijepnu knjižicu, cijepimo se od 2010. zapravo, znači već 10 god u kontinuitetu.

    Zapravo je dg. astme dobila ranije nego što se sjećam - u 2. godini. onda valjda, biće sam i ja potisnula jer nije lako prihvatit tu "presudu" da je to to - valjda astmu zamišljamo ono da se čovjek guši i pada po stepenicama, a ne taj kašljuc-kašljuc-kašljuc suhi.

    Evo naših anegdotalnih iskustava:

    To s 2 god 2010. je cijepljena u 2 takta - s razmakom od mjesec dana, Vaxigrip 0,25.
    2012. Vaxigrip 0,25
    2012. Vaxigrip
    2013. Vaxigrip
    2014. Vaxigrip
    2015. Influvac
    2017. Influvac
    2018. Vaxigrip
    2019. Vaxigrip tetra

    Od tada se svi 3 cijepimo. Nuspojave kod nas - kod muža i male boli mjesto uboda dan-dva, kod mene mjesto uboda i nekako kao reumatski vrti cijela lijeva ruka.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.09.2020. at 12:10

  5. #5605
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mi nemamo nuspojava, osim mozda minimalne boli na mjestu uboda negdje drugi dan, kad zakrenes ruku. Cini mi se da zapravo ovisi o onome tko daje injekciju, kao i kod vadjenja krvi, na primjer.

    Cjepivo protiv gripe sadrzi umrtvljen/neaktivni virus, tako da se od toga ne moze zaraziti. U nasal mist varijanti je oslabljen, zivi virus, ali ni od toga se ne dobije influenza. Eventualno od bilo koje verzije moze doci do reakcije imunosustava pa se jave nekakvi relativno brzo prolazni simptomi koji nisu influenza.

    Ne kuzim ovaj savjet oko necijepljenja male bebe; tu se preporuca posebno starijim osobama i maloj djeci (starijoj od 6 mjeseci). Mi se cijepimo prvenstveno zbog zastite muza (i bake i dede koji su u gradu), a i zbog sebe. Imali smo dijagnosticiranu influenzu (nekad A, nekad B) 2016, 2017 i 2018 i svima bih pozeljela da je takva, ako je vec moraju dobiti. Znali smo da je influenza jer je bris pokazao taj rezultat; simptomi nisu niti jednom imali veze s opisima koje citam/cujem od ljudi koji se ne cijepe. Mi smo redoviti korisnici brisa u sezoni gripe (tu je to od studenog do negdje pocetka svibnja, otprilike).

  6. #5606
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Danasnji JL:

    https://net.hr/danas/hrvatska/uskoro...imiti-cjepivo/

    Mislim da je korona probudila mozda kronicne bolesnike koji su spavaci vezano za cijepljenje (mi smo kao roditelji astmaticara mislim medju zesscim iznimkama vezano za redovito cijepljenje, nekako je to fellow pacijentima dosad izgledao kao preekstreman korak).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.09.2020. at 16:26

  7. #5607
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Kaae, ni meni bas nije skroz jasno, ali pitala sam 3 razlicita doktora i uvijek dobila isti odgovor.
    Ja sam vakser. Cijepila bih ju protiv svega sto potencijalno moze izazvati komplikacije.

  8. #5608
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    A jel u ove doze racunaju samo ono sto ide preko hzzo free il i ono sto mi ostali kupujemo u ljekarnama?

  9. #5609
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ne znam, ja mislim sve.

  10. #5610
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, ni meni bas nije skroz jasno, ali pitala sam 3 razlicita doktora i uvijek dobila isti odgovor.
    Ja sam vakser. Cijepila bih ju protiv svega sto potencijalno moze izazvati komplikacije.
    Poznavajuci kaae, ja mislim da ti kaae zeli reci da kako znas da je bila gripa taj jedan put (ako ti nisu radili bris). Mislim da njoj nije good enough argument 'tri razlicita dr su rekla'. Koja dr? Infektolozi? Tad je valjda bilo klinicki nevazno.

  11. #5611
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Dok ne krenem citati po netu uopce ne mislim da treba biti panika za dobavu cjepiva. A glupo mi sad ici ispitivati dr il rezervirati. Ne znam eto

    Svih 6 iz kuce se cijepimo. Moj roditelji imaju besplatno, a nas 4 kupujemo. Za klince me prosle godine ljekarna u njihovom DZ trazila bijeli recept za kupnju cjepiva, a ona gdje mi opca praksa nista

  12. #5612
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Poznavajuci kaae, ja mislim da ti kaae zeli reci da kako znas da je bila gripa taj jedan put (ako ti nisu radili bris). Mislim da njoj nije good enough argument 'tri razlicita dr su rekla'. Koja dr? Infektolozi? Tad je valjda bilo klinicki nevazno.
    Ja sam razumjela da Kaae pita zasto ne zele cijepiti bebu.

  13. #5613
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    A, ne znam. Zguglajte kaicev clanak cijepljenje protiv gripe, ovaj, iz 2011. Medju nuspojavama.jest i frbrilitet, zato se, ko i kod svega, vazu cost-benefiti, kronicmi plucni, srcani, secerasini mrtabolicari i stariki od 65-kod njih je omjer rizika i benefita za cijepljenje. Ostalima je bolje da je prebole pa ce im imunitet trajat duze, on pise da su za spanjolu bili dozivotno imuni. Cijepljenjem ne traje toliko dugo. Mijenjaju li de te paradigme sad u vrijeme covida da se i zdravi cijepe - ne znam. On se osvrce na americke paradigme i smatra da je, ako sam dobro procitala, neeticno stitit stare cijepljenjem mladih - status 2011:

    https://hrcak.srce.hr/77362

    Vise se bas ne javlja, valjda se sve previse ispolitiziralo za njegov gust.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.09.2020. at 18:19

  14. #5614
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam razumjela da Kaae pita zasto ne zele cijepiti bebu.
    Da, to je suprotno onom sto se savjetuje ovdje. Mislim da nema pedijatra (s MD titulom) koji ce reci da ne treba. Cijepljenje je na popisu za svako dijete starije od 6 mjeseci i vrlo rijetko se odgadja. Cijepe se i osobe s alergijom na jaja (mi smo bili u toj kategoriji tri puta), a ne odgadja se ni zbog minornih bolesti tipa prehlade. Jedino sto je kontraindicirano je temperatura preko 38 i stvarno nesto s aktivnom dijagnozom sto direkt utjece na imunoloski sustav.

    A za dijagnosticiranje gripe bez ikakvog brisa, to ne priznajem. Ja volim crno na bijelo.

  15. #5615
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    A za dijagnosticiranje gripe bez ikakvog brisa, to ne priznajem. Ja volim crno na bijelo.
    Pa da. Ja nemam pojma jesam li imala gripu kao odrasla. Sjećam se iz djetinjstva onog ležanja kad se zalijepiš za krevet i mame kako mi skida temperaturu. Ali bez brisa. Kao odrasla stvarno ne znam da sam bila tako jako gripozna da bi me prikovalo za krevet. To je zato što dobro jedem

  16. #5616
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    A ko mala si znala da imaš gripu?

  17. #5617
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Navodno djeca do 9 godina koja se nisu cijepila protiv gripe do sada moraju primiti 2 puta cjepivo u razmaku od mjesec dana.
    Tako sam čula ne znam jel istina baš ću pitati svoga pedijatra.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  18. #5618
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Mislim da je istina, moja ga je tako primala kad je imala 2 god prvi put. Sto je bilo pred 10 god.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.09.2020. at 20:32

  19. #5619
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Da

    Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

  20. #5620
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    A, ne znam. Zguglajte kaicev clanak cijepljenje protiv gripe, ovaj, iz 2011. Medju nuspojavama.jest i frbrilitet, zato se, ko i kod svega, vazu cost-benefiti, kronicmi plucni, srcani, secerasini mrtabolicari i stariki od 65-kod njih je omjer rizika i benefita za cijepljenje. Ostalima je bolje da je prebole pa ce im imunitet trajat duze, on pise da su za spanjolu bili dozivotno imuni. Cijepljenjem ne traje toliko dugo. Mijenjaju li de te paradigme sad u vrijeme covida da se i zdravi cijepe - ne znam. On se osvrce na americke paradigme i smatra da je, ako sam dobro procitala, neeticno stitit stare cijepljenjem mladih - status 2011:

    https://hrcak.srce.hr/77362

    Vise se bas ne javlja, valjda se sve previse ispolitiziralo za njegov gust.
    Mislim da se mjenjaju . Ove godine masovno pozivaju zdravstvene radnike da se cijepe. Bas sutra imam web seminar za zdravstvenjake na tu temu pa ti mogu napisati izvjestaj nakon.
    Posljednje uređivanje od sirius : 24.09.2020. at 20:55

  21. #5621
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Navodno djeca do 9 godina koja se nisu cijepila protiv gripe do sada moraju primiti 2 puta cjepivo u razmaku od mjesec dana.
    Tako sam čula ne znam jel istina baš ću pitati svoga pedijatra.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
    Prvi put čujem i bilo bi mi jako neobično da je to istina. Mislim da je neprovjerena info. Živi bili, pa vidjeli.

  22. #5622
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Prvi put čujem i bilo bi mi jako neobično da je to istina. Mislim da je neprovjerena info. Živi bili, pa vidjeli.
    Malo sam zguglala
    http://ordinacija.vecernji.hr/zdravl...ijatrica-kaze/

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  23. #5623
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Istina, tako pise i u uputama cjepiva.
    Moje oboje prosle godine primilo po 2 doze, sad ce po jednu

  24. #5624

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Prvi put čujem i bilo bi mi jako neobično da je to istina. Mislim da je neprovjerena info. Živi bili, pa vidjeli.
    Istina je, piše u uputama cjepiva.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #5625
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Navodno djeca do 9 godina koja se nisu cijepila protiv gripe do sada moraju primiti 2 puta cjepivo u razmaku od mjesec dana.
    Tako sam čula ne znam jel istina baš ću pitati svoga pedijatra.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
    I tu je tako, za bebe od 6+ mjeseci i bilo koga tko nikad nije primio cjepivo. Mislim da odrasli ne trebaju, ali nisam sigurna. Mislim da sam ja primila samo jedno, kad sam ga uzela prvi put. Ali ne sjecam se vise.

  26. #5626
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Navodno djeca do 9 godina koja se nisu cijepila protiv gripe do sada moraju primiti 2 puta cjepivo u razmaku od mjesec dana.
    Tako sam čula ne znam jel istina baš ću pitati svoga pedijatra.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

    ki ki
    , ha ha tek sad vidim nakon odgovora forumašica da se tvoj post može dvojako tumačiti tj, da sam ga ja drugačije shvatila.

    Ovo boldano sam shvatila kao obvezu za djecu koja se dosad nicu cijepila da se moraju cijepiti, a ti pišeš o onima koji se nisu cjepili, a sada bi htjeli.

  27. #5627
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    A za dijagnosticiranje gripe bez ikakvog brisa, to ne priznajem. Ja volim crno na bijelo.
    ozbiljno
    dakle po tebi spanjolske gripe nije ni bilo
    Posljednje uređivanje od spajalica : 25.09.2020. at 08:44

  28. #5628
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Meni je mama jednom imala gripu (prije par godina), sigurna je 100% bila da je gripa, bolile su je sve kosti i mišići, nije se mogla dići iz kreveta, takva je bila 2 tj, nikad se nije bilo gore osjećala. Otada se manje-više cijepi pred zimu.

  29. #5629
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Za gripu to kažu, ako ne znaš jesi li je imao onda nisi.
    Ja nisam nikad.

  30. #5630
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Gripa se može vidjeti i iz krvne slike kaj ne?

  31. #5631
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Gripa se može vidjeti i iz krvne slike kaj ne?
    kako?

  32. #5632
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Mojem velikom su pred koju godinu vadili krv i rekli da je gripa,ništ drugo ne znam

  33. #5633
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A ko mala si znala da imaš gripu?
    Pa nisam 100%, al sam imala vrlo visoke temperature, preko 39, i danima sam lezala u krevetu. Nije bas neka virozica bila. Niti sam pila antibiotike. Navodno sam vise puta imala, ali se ne sjecam osim tog jednog.

  34. #5634

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Za gripu to kažu, ako ne znaš jesi li je imao onda nisi.
    Ja nisam nikad.
    Najtočnija rečenica, hahaha!
    Ja dvaput u životu!
    Sve ostalo su viroze....


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  35. #5635
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se mjenjaju . Ove godine masovno pozivaju zdravstvene radnike da se cijepe. Bas sutra imam web seminar za zdravstvenjake na tu temu pa ti mogu napisati izvjestaj nakon.
    Moze, ja nisam spominjala zdravstvenjake jer sam mislila da se oni svake god enivej cijepe, oni bi isto trrbali, ja sam mislila na nas bez bijelo-plavih kuta. Al bice postojao otpor prije i kod zdravstvenjaka, pa ja sam na pulmologe nasla da se ne treba kod astme cijepit, ap su pretezali da treba. Sadbsu se vjer svi vise uskladili. Jos 2011 se kaic osvrnuo na zbrku koju proizvode i dri, mislim da nije mislio samo na sladoljeva i gajski
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.09.2020. at 13:48

  36. #5636
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Dosta zdravstvenih se nije nikada cijepilo protiv gripe.
    Oko mene.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  37. #5637
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Za gripu to kažu, ako ne znaš jesi li je imao onda nisi.
    Citiraj angelina1505 prvotno napisa Vidi poruku
    Najtočnija rečenica, hahaha!
    Sve ostalo su viroze....


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Upravo tako. Točno znaš! Jednom sam u životu imala gripu. U podne zdrava, sat kasnije bolesna tako da se ne mogu dići iz kreveta. Uf!

  38. #5638
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Dosta zdravstvenih se nije nikada cijepilo protiv gripe.
    Oko mene.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
    Mislim samo da se penzići pobožno cijepe, i ovakvi ala ja. Mislim da se većina ostalih ne cijepi - ni medicinari, ni kroneri - ovih na koje su upućene preporuke standardno i inače. To mi moje anegdotalno iskustvo govori, ono, znam čija sva djeca imaju astmu na poslu, ili kolege, kad spomenem da smo se cijepili - oni su , pa zašto??? Tko ti je rekao da se cijepiš? Ne, ja ne. Osvane tu i tamo jedna mala vazica s lukom u njoj ili savjet o crnom kimu ili sezamu, zaboravila sam više koji pripravak je za to .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.09.2020. at 14:06

  39. #5639
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Ja sam imala 2x.
    Jednom u 20-tima i jednom u 40-toj.
    Više nikad to ne želim imati, toliko mi je bilo loše da sam mislila da sam gotova.
    I da, potvrđena je gripa, uzet bris na zaraznoj, bila je tip a.
    Nakon toga se obavezno cijepim.

    Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

  40. #5640
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim samo da se penzići pobožno cijepe, i ovakvi ala ja. Mislim da se većina ostalih ne cijepi - ni medicinari, ni kroneri - ovih na koje su upućene preporuke standardno i inače. To mi moje anegdotalno iskustvo govori, ono, znam čija sva djeca imaju astmu na poslu, ili kolege, kad spomenem da smo se cijepili - oni su , pa zašto??? Tko ti je rekao da se cijepiš? Ne, ja ne. Osvane tu i tamo jedna mala vazica s lukom u njoj ili savjet o crnom kimu ili sezamu, zaboravila sam više koji pripravak je za to .
    Rijetki se cijepe. Osim u infektivnim bolnicama/odjelima gdje obavezno.
    Ja se nisam nikad, ali ove godine budem.
    Vise zbog covida preklapajucih simptoma i kombinacije nego zbog gripe ( imala sam ju 2x u 25 godina staza, nije ugodno, ali proslo je bez komplikacija nakon 3 dana u krevetu).
    Zapravo , ove godine ce zbig maski i trijaze medicinsko osoblje biti i vise nego inace zasticeno od gripe i ostalih viroza.

  41. #5641
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Evo iz Kaićevog članka iz 2011. "Cijpeljnje protiv gripe ", gugljivo je, o cijepljenju djece u Americi :

    "Neke zemlje, npr. Sjedinjene Američke Države u prioritetne skupine za cijepljenje ubrajaju zdravu predškolsku i školsku djecu jer su ona glavni pokretač epidemije gripe s najvišom dobnospecifičnom incidencijom i smatra se da će se smanjenjem cirkulacije virusa gripe među djecom smanjiti mogućnost prijenosa gripe na starije koji su pod povećanim rizikom od komplikacija i smrti. Međutim kod tih je preporuka upitna etičnost masovnog cijepljenja djece u svrhu zaštite starijih osoba, pogotovo u svjetlu činjenice da gripa u dječjoj i adolescentnoj dobi vrlo rijetko dovodi do komplikacija, a preboljenje gripe ostavlja solidniji i trajniji imunitet na slične varijante virusa gripe nego cijepljenje."

    Vezano za zdrav. djelatnike, ovako je postavio (ja znam samo da se moja opća cijepi):


    "Zdravstveni radnici koji rade s bolesnicima (koji imaju povećan rizik od razvoja komplikacija gripe ili im gripa donosi rizik od pogoršanja osnovne bolesti) moraju učiniti sve da smanje rizik od zaražavanja svojih bolesnika. U tu svrhu, uz standardne mjere zaštite, cijepljenjem zdravstvenih radnika smanjuje se rizik da zdravstveni radnik prenese gripu na pacijente. Otuda preporuka za cijepljenje zdravstvenih radnika, ali i osoblja domova umirovljenika."

    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.09.2020. at 16:05

  42. #5642
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Rekla bih da je rizik prijenos gripe sa zdravstvenog djelatnika na bolesnika gotovo nikakakav , ako poslodavac postuje preporuke da djelatnik ostane doma kad je bolestan i pod temperaturom. Druga stvar je ta da se bolesne ljude cesto stiskalo da uzmu ibuprofen i bolesni odraduju svoju smjenu.

  43. #5643
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    A nemam pojma, to je kaic pisao 2011 (to je bilo nakon svinje).

  44. #5644
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    https://www.researchgate.net/publica...eness_campaign

    Gledala sam njem guideline jer imaju dobro radno zakonidavstvo pa valjda ne tjeraju na rad pod temp (moja neka pretpostavka) - isto je preporuka da se cijepe, isto ih se malo cijepi, nesto vise lijecnika nego sestara, al malo sve skupa.

    Ove god nema sanse da se svi zaint cijepe, cjepiva zasad fakat planu po apotekama, al ce bit vise nego prosle god sig.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.09.2020. at 18:38

  45. #5645
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    A daljnje moje filozofsko pitanje je usporedit koliko mi na x ljudi imamo umrlih od gripe, a koliki amerikanci, dal manje cirkulira ako postoji i prirodni imunitet.. (kaze kaae da joj je obrisana svake god, al je to onda neka slaba valjda). Vecina nas se ne sjeca da ju je imala tako cesto (kad nam je to skoeo pa jedino tool). Ja mislim da sam.je imala jednom kad je temp krenula naglo, imala.sam temp tipa 39.5 valjda 5 dana i bila bez vecih bolova al potpuno nemocna, tipa skuhat caj il ic u wc je bio projekt i stari je avionom iz st-a doso brinut se o meni).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.09.2020. at 18:44

  46. #5646
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    ozbiljno
    dakle po tebi spanjolske gripe nije ni bilo
    E, tad nisu imali stapic za u nosic.

    Ja sam od onih koji ne zaziru od jednostavnih, neinvazivnih metoda koje se mogu iskoristiti u raznorazne korisne svrhe. Bez rezultata testa, stvarno se moze samo nagadjati o tome tko ima influenzu, a tko nema, a kamoli jos da se zna o kojem je tipu rijec. Dok to svakoj pojedinacnoj osobi vise-manje ne znaci nista, ako se nitko ne testira, onda ne postoje konkretne informacije ni o cemu, od prevalencije odredjenog soja, do dobi onih koji su se razbolili ili ikakve mjerne jedinice za ocjenu kvalitete cjepiva. Tako da, sto se mene tice, stap u nosic mi je skroz ok, tim vise sto ne moram zbog toga zvati doktoricu sedam puta, vidjeti je deset, moliti na koljenima i slicno. Tu je dio standardne procedure da se, u vrijeme sezone gripe, gura stapic u nosic svakome tko se pozali na simptome slicne gripi. Isto tako rade bris na streptokok svaki put kad postoji sumnja (umjesto da daju antibiotik za grlo s bijelim naslagama koje cesce nema veze sa strepom, nego sto ima).

    Nama je bris bitan i zbog profilakse. Ako smo pozitivni, onda D. uzima Tamiflu. Da se ne testiramo, ne bismo niti jedan jedini put do sad znali da imamo influenzu, s obzirom da opis nikako ne odgovara onome sto citam/vidim, a to je da bolest obara s nogu i da prakticki umires... dok ne uskrsnes. Da kucnem o drvo, kod nas je do sad bila rijec samo o simptomima blage viroze s temperaturom.

  47. #5647
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Za gripu to kažu, ako ne znaš jesi li je imao onda nisi.
    Ja nisam nikad.
    Vidis, to uporno ponavljam - da se nisam testirala, ne bih nikad znala da sam je imala (imala sam i A i B, a i vjerojatno prasecu, ali taj put nisam bila na testu -- muz je bio pozitivan). Moji simptomi, svaki put do sad, glavobolja, zacepljen nos, temperatura 24h do 38C. Nakon toga oko tjedan dana zacepljenog nosa bez osjetila okusa i mirisa uz vrlo blagi kasalj zbog slajma koji se cijedi niz grlo. Nikakva kostobolja, nikakav krevet. Mislim, ok, mozda bih nekad i legla, ali nemam najcesce kad. To s influenzom, ili bez. Racunam, u principu, da je ovako zbog cijepljenja. Nisam nikad izostala s posla dulje od 48h.

    Kod djece, temperatura obicno traje 2-4 dana, nakon toga isti simptomi kao moji, ali kod njih ne nestaju okus i miris. Njihova temperatura zna ici i do 39.5 - 40, ali dobro podnose pa nije nesto vrijedno spomena. Oni obicno izostanu iz skole/vrtica cijeli tjedan, osim ako se ne poklopi vikend. I oni su cijepljeni.

  48. #5648
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    cekaj, ovakvu gripu imate cijepljeni? pa onda je jasno da se tvoji simptomi ne poklapaju s onima koji se pisu okolo, jer ti su simptomi obicno onih necijepljenih

    ja sam imala gripu jednom, pred 11 godina, satralo me u krevet na 2 dana. drhtavica, temp 39,5, sve me bolilo. zakoniti isto tako.
    sve ostalo su bile viroze, ako ih je bilo

  49. #5649
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    cekaj, ovakvu gripu imate cijepljeni? pa onda je jasno da se tvoji simptomi ne poklapaju s onima koji se pisu okolo, jer ti su simptomi obicno onih necijepljenih

    ja sam imala gripu jednom, pred 11 godina, satralo me u krevet na 2 dana. drhtavica, temp 39,5, sve me bolilo. zakoniti isto tako.
    sve ostalo su bile viroze, ako ih je bilo
    Pa da, i ja isto tako. 3 dana se nisam ustala iz kreveta temperatura preko 39.
    Ne mozes fulati. Ne trebas bris.
    Kao niti za streptokoknu upalu grla. Kad se rusim od bolova pri pokusaju samodijagnoze pred ogledalom.

  50. #5650
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Pa ja mislim da ja često imam gripu.
    A i mislim da sam imala i koronu. Još u orosinc7 sam imala neku čudnu boleštinu pa se stalno zezam da je bila korona.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •