Stranica 19 od 24 PrviPrvi ... 91718192021 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 901 do 950 od 1196

Tema: Sobno bilje

  1. #901
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Zima je problem. Kako će maslina zimi u grijanom? A možda joj bude dobro, ne znam. Bolje nego ovoj mojoj koju cijeli dan vani tuče jugo, a sad će bura.
    Ima li koja maslina po hodnicima šoping centara? Nisam nikada razmišljala o maslini kao kućnoj biljci. Ima li iskustva po netu o tome?

  2. #902
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Sve masline za koje znam da su ljudi drzali u stanovima su krepnule u roku godinu, dvije.

  3. #903
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ova susedina ide u zimu u hodnik ispred stana,tam je stalno viđam u prolazu,ogromna je tegla
    Živi više od šest osam godina,stvarno ne znam koliko je stara

  4. #904
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    A radi grijanja misliš?
    Nama je ovaj stan sam po sebi topao pa recimo dosad još nismo uopće grijali, ali mi smo jako malo u stanu, a grijanje palimo samo kad jr netko doma i vani baš hladno. Evo danas je u Zg mislim bilo oko 10-12 C,nismo ni osjetili zahladjenje, ni palili grijanje.

    Ja sam je vidjela kao sobnu biljku kod frenda u Kopenhagenu, pa me iznenadilo. Izgledala mi je prekrasno.

  5. #905
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

  6. #906
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    jeste stavile kaktuse unutra? ili još ne?

  7. #907
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    jeste stavile kaktuse unutra? ili još ne?
    Još ne, stoje mi na uvučenom dijelu balkona. Nisu izloženi mrazu. Obično ih unesem u kuću nakon Svih svetih.

    Pelargonije su na vanjskom dijelu, ali njima ne smeta.

  8. #908
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Još ne, stoje mi na uvučenom dijelu balkona. Nisu izloženi mrazu. Obično ih unesem u kuću nakon Svih svetih.

    Pelargonije su na vanjskom dijelu, ali njima ne smeta.
    Ups nisma ni pomislila da treba unosit pelargonije. Tek od ove godine ih imam, pa baš i ne znam puno o njima.

    jel one mogu preživit zg zimu na balkonu (orijentacija jug)?

  9. #909
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    ajd kad sam već na temi da pitam.

    Bugenvijilu i japansku vrbu jel bolje ostavit na balkonu preko zime, pa malo zaštitit ili stavit u haustor u kojem ima dnevnog svjetla i svježeg zraka (ako se otvori prozor)?

  10. #910
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ne mogu ti pelargonije preživit zg zimu, a ne bih rekla ni bugenvilija

  11. #911
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    https://www.vrtlarica.hr/uzgoj-masline-u-tegli/

    Evo za masline, lili, relevantniji link od onog dizajnerskog, čini mi se. Ne podnosi nagle razlike - znači - mislim da je ne možeš tipa direktno s mraza na grijano (mislim da je to trik i sa svima drugima). Južni prozor, daleko od izvora topline.

    Pelargonije imam valjda već 10 god (sjeverni i istočni balkon). Mislim da one ZG jug neće preživjeti i da ih moraš unijeti, ako možeš u haustor, tu će preživjeti. Meni prežive samo one koje prebacim, ali ne budu sad nešto predivne. Uglavnom ih ne tretiram kao trajnice, znači, svake godine iznova - na proljeće kupim, najesen bacim, osim malog broja koje mogu iznijet u zajedički haustor, ako imaš kuću pa ih možeš ful načikat po svom stepeništu, druga priča.

    Pazi kod tih unošenja bilja doma - mislim da većina neće reći jeeej na temperaturni šok i da bi to mogla biti kosa za dobar broj njih.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 13.10.2020. at 13:07

  12. #912
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ups nisma ni pomislila da treba unosit pelargonije. Tek od ove godine ih imam, pa baš i ne znam puno o njima.

    jel one mogu preživit zg zimu na balkonu (orijentacija jug)?
    Nema šanse. To staviš na stubište. Ja svoje obrežem (uklonim višak lišća - prebujne su i rade puno smeća ako ih ostavim kakve su izvorno). Ošišam štajaznam na trećinu ako su velike ili na pola ako nisu prebujne. Zimi zalijevam kad je plaća, odnosno 1x mjesečno, običnom odstajalom vodom. Ne prihranjujem.

    Bugenvilije isto. Nemam, ali ima kolegica. Drži ih u sobi koja se ne grije.

  13. #913
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    i šta bih sad trebala, unosit ih, jooj ne da mi se unosit pelargonije al fakat jer su među njima i prkosi i te su mi duguljaste posude za cvijeće posebno jako pričvršćene na ogradu balkona.

    Stara bugenvijila mi je bila preživjela 2 ZG zime al 3. nije
    Dakle bugenvilija definitivno ide na haustor di ima svjetla i zraka.

    Japanska vrba je dosad isto preživjela zg zime (mislim 2), al sad razmišljam jel bi i njoj bilo bolje da je unesem?

  14. #914
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nema šanse. To staviš na stubište. Ja svoje obrežem (uklonim višak lišća - prebujne su i rade puno smeća ako ih ostavim kakve su izvorno). Ošišam štajaznam na trećinu ako su velike ili na pola ako nisu prebujne. Zimi zalijevam kad je plaća, odnosno 1x mjesečno, običnom odstajalom vodom. Ne prihranjujem.

    Bugenvilije isto. Nemam, ali ima kolegica. Drži ih u sobi koja se ne grije.
    Joj onda ih ne smijem više ni saditi jer meni su te ukrasne posude za cvijeće ujedno i ukras na balkonu, nisam ih namijenila za stavljanja i skidanja, balkon mi je bez njih prazan. Mislim da ću onda žrtvovat ove pelargonije :/ a dogodine sadim nešto drugo. Prkosi uredno prežive zimu.

  15. #915
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    izvadi pelargonije i stavi vrijesak, maćuhice i ciklame i mirna si do proljeća, a izgledat će predivno
    Posljednje uređivanje od tangerina : 13.10.2020. at 13:16

  16. #916

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Kad ocvatu, iščupaj, stavi neki borić ili sl.
    Bugenviliju unesi u haustor. Ja znam za jednu koja tako već godinama raste i cvjeta.
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 13.10.2020. at 13:19

  17. #917

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Baš sam mislila isto napisati vrijesak, ali meni u teglama svaki strune... i već godinama isprobavam i ne mogu shvatiti je l premalo vode,je l previše...

  18. #918
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    moja je mama na stepenište ispred kuće poslagala krizantemu, ciklame, maćuhice i vrijesak, to tako divno izgleda, još fale 2-3 lijepe tikve

  19. #919
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Meni su se jedino brsljani i sukulenti pokazali kao trajnice. Sve drugo sto sam.probala, ukljucivo oni borici, ipak znaci 2x godisnje mijenjaj zemlju, cupaj itd. Il nosi u haustor, al su onda cirkusi sa predst stanara - ne smijes zapustit, ostavljat pribor za zalijevanje itd. Vrijesak bi mi isto il strunuo, il se sasusio.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 13.10.2020. at 13:32

  20. #920
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    i šta bih sad trebala, unosit ih, jooj ne da mi se unosit pelargonije al fakat jer su među njima i prkosi i te su mi duguljaste posude za cvijeće posebno jako pričvršćene na ogradu balkona.

    Stara bugenvijila mi je bila preživjela 2 ZG zime al 3. nije
    Dakle bugenvilija definitivno ide na haustor di ima svjetla i zraka.

    Japanska vrba je dosad isto preživjela zg zime (mislim 2), al sad razmišljam jel bi i njoj bilo bolje da je unesem?
    Pa pelargonije su jeftine - kupiš nove iduće godine.

  21. #921
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    ja sam baš tip od trajnica, ne volim stalno neke nove biljke sadit, presadjivat, al eto bila korona pa naručial iz nekog OPG-a pelargonije, bile su divneee.

    Tang i curke hvala na idejama.

  22. #922
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

  23. #923
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno


  24. #924
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    već danima razmišljam što ću.
    Ove godine mi je preživjelo ono što nikad ne dočeka jesen: ružmarin, kadulja, imam ogroman grm bosiljka, mente, monstera mi je na balkonu, dvije spider plant, plus ona ogromna crassula koju sam ti poslala, a dnevni boravak je već pun: dracene, drva života, fikusa, orhideja...
    jedino ako dio odnesem u spavaće sobe, ali ni tamo nema baš mjesta

  25. #925
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    već danima razmišljam što ću.
    Ove godine mi je preživjelo ono što nikad ne dočeka jesen: ružmarin, kadulja, imam ogroman grm bosiljka, mente, monstera mi je na balkonu, dvije spider plant, plus ona ogromna crassula koju sam ti poslala, a dnevni boravak je već pun: dracene, drva života, fikusa, orhideja...
    jedino ako dio odnesem u spavaće sobe, ali ni tamo nema baš mjesta
    Ja sam još prije 2 tjedna udomila višak sukulenata, jer nemam mjesta u stanu, a obećala sam razdijeliti i dio pelargonija. Kolega i kolegica su mi mušterije za to.

    S druge strane, dovukla sam i u svoj ured jednu pileu - ovakvu: https://www.thetutuguru.com.au/wp-co...ey-Plant-2.jpg
    Kažu da donosi sreću, blagostanje i novac, pa neka je

    Malo mi se oštetila dok sam je dovlačila, jer joj je lišće osjetljivo, ali bude se ona oporavila.

  26. #926
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Jaooooo . Znaš da mene znaju pitat gosti koji je plan, di su lijane, kad ćemo vježbat na lijanama (posred dnevnog su strunjače za vježbanje).

  27. #927

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je jutrošnji lajtmotiv... A već sam podelila gomilu bilja kome god sam stigla, samo još da počnem da zaskačem nepoznate na ulici da uzmu od mene

    Ovog proleća sam od dosade ponovo počela sa kaktusima i sukulentama (obradovala me rođaka sa svojim viškovima) nakon višegodišnje pauze, i kasno sam se setila da sam pauzu i napravila jer nisam znala kud ću sa svim tim pelcerima koji se besmisleno lako prave i primaju...
    Sad raspremam uobičajeno mesto na zatvorenoj terasi i naravno da ne mogu svi da stanu...

    Obično sve viškove udomim na školske prozore, ali ovog proleća je većina propala zbog karantina, valjda će ova godina biti bolja.

    Slično kao ina, imam u dnevnom boravku dva bendžija stara 20 godina, već su besmisleno veliki, dobro preko 1,5m, i jedva sam ih unela (leti su u napolju u bašti), ali deca ih obožavaju i ne daju da ih poklonim dalje. I pošto to nije dovoljno, tu je i Hoya nasleđena od pok. bake, i petnaestogodišnje japansko drvo, i afričke ljubičice, i Dipladenija, kojoj nikako ne mogu da nađem dovoljno svetlo mesto zimi, i verovatno još ponešto. Čudim se gde mi stanemo u tu sobu

  28. #928

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je jutrošnji lajtmotiv... A već sam podelila gomilu bilja kome god sam stigla, samo još da počnem da zaskačem nepoznate na ulici da uzmu od mene
    Pulinka, hoćeš udomiti koju moju biljkicu?
    Ja još uvijek zaskačem nepoznate...

  29. #929
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je jutrošnji lajtmotiv... A već sam podelila gomilu bilja kome god sam stigla, samo još da počnem da zaskačem nepoznate na ulici da uzmu od mene

    Ovog proleća sam od dosade ponovo počela sa kaktusima i sukulentama (obradovala me rođaka sa svojim viškovima) nakon višegodišnje pauze, i kasno sam se setila da sam pauzu i napravila jer nisam znala kud ću sa svim tim pelcerima koji se besmisleno lako prave i primaju...
    Sad raspremam uobičajeno mesto na zatvorenoj terasi i naravno da ne mogu svi da stanu...

    Obično sve viškove udomim na školske prozore, ali ovog proleća je većina propala zbog karantina, valjda će ova godina biti bolja.

    Slično kao ina, imam u dnevnom boravku dva bendžija stara 20 godina, već su besmisleno veliki, dobro preko 1,5m, i jedva sam ih unela (leti su u napolju u bašti), ali deca ih obožavaju i ne daju da ih poklonim dalje. I pošto to nije dovoljno, tu je i Hoya nasleđena od pok. bake, i petnaestogodišnje japansko drvo, i afričke ljubičice, i Dipladenija, kojoj nikako ne mogu da nađem dovoljno svetlo mesto zimi, i verovatno još ponešto. Čudim se gde mi stanemo u tu sobu
    Imam ti ja prijedlog - imaš li prozore na ulicu? Stavi u prozor višak biljaka, natpis "prodajem" i neku cifru koja je ljudima interesantna.

    Nisam se ja sama sjetila toga - sestra moje svekrve godinama se rješavala viškova biljaka na taj način, a još je dobila i nešto para za njih.

    ***
    U današnje vrijeme možeš biljke oglasiti i preko društvenih mreža. Zašto ne bi zaradila ako možeš, a još ih pošalješ u dobre ruke...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 14.10.2020. at 11:06

  30. #930

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Imam ti ja prijedlog - imaš li prozore na ulicu? Stavi u prozor višak biljaka, natpis "prodajem" i neku cifru koja je ljudima interesantna.
    Nema teorije, selo je puno ovakvih prozora , možemo se samo menjati između sebe .
    Ovde ima dosta zaljubljenika u cveće, i gomila komercijalnih rasadnika po selu, dva samo u mojoj ulici, tako da nam je grad jedina šansa .

    Nemam živaca za društvene mreže, kurirske službe itd., jer za sada ne bih prodavala velike i meni jako drage primerke, a računam da ću pelcerčiće već podeliti negde. Iz iskustva, atraktiviji primerci brzo "ispare" sa školskih prozora i hodnika, svakako više i volim da ih uzme neko ko će ih paziti nego da se smrznu bez grejanja za zimski raspust.
    Tako da, MikiMama, pravac škola, DZ i ostale institucije, i usreći nekoga (ako ti dozvole da uđeš, tj.- ja imam MM-a insajdera pa je lako...)

  31. #931

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    blago tebi pulinka.
    zamišljam da su ti dvorište i kuća ko kod moje mame: cijela tropska šuma

    ja sam druga priča, ne znam da li je (i) do toga što nam je dnevni boravak jako svijetao, topao i zrak zna biti suh,
    ali ja stalno imam problema sa velikolisnim biljkama.
    evo sada npr. imam jedan, ja mislim filodendron (ne mogu naći sličan na netu), dakle veliki listovi, izdubljeni
    kao kod Monstere, ali ne oštro nego baš kao veliki (debeli) prsti, uzela sam ga mami, već je kod nje bio bljedunjav, svjetlozelen,
    ja mislila da je zbog toga što je kod nje u sjeni pa ga ja stavila kod sebe u boravak.
    no on sada postaje još svjetliji, strah me da se ne počne sušit. imate li kakav savjet, baš mi je lijepa biljka

  32. #932
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Veliki listovi brže gube vodu. A i to je biljka sjene. Vrati ga mami, bit će mu bolje u sjeni i na vlažnom.

  33. #933

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    blago tebi pulinka.
    zamišljam da su ti dvorište i kuća ko kod moje mame: cijela tropska šuma

    ja sam druga priča, ne znam da li je (i) do toga što nam je dnevni boravak jako svijetao, topao i zrak zna biti suh,
    ali ja stalno imam problema sa velikolisnim biljkama.
    evo sada npr. imam jedan, ja mislim filodendron (ne mogu naći sličan na netu), dakle veliki listovi, izdubljeni
    kao kod Monstere, ali ne oštro nego baš kao veliki (debeli) prsti, uzela sam ga mami, već je kod nje bio bljedunjav, svjetlozelen,
    ja mislila da je zbog toga što je kod nje u sjeni pa ga ja stavila kod sebe u boravak.
    no on sada postaje još svjetliji, strah me da se ne počne sušit. imate li kakav savjet, baš mi je lijepa biljka

    Hvala, sad vidim, tropski je, čak i previše ponekad . Podelila sam sve viškove kako sam i očekivala, čim su otišli u školu našli su sebi nove vlasnike ili mesto na prozoru. Baš sam srećna .
    Filadendron nikad nisam imala i ne znam o njima puno, ali ja bih rekla slično kao Vera M, da oni vole vlažan vazduh i senku, kao i većina tih tropskih velikolisnih biljaka. Ipak, listovi mogu da žute iz niza suprotnih razloga- previše vode, premalo vode, prehladno, pretamno, neke štetočine u zemlji ili na lišću, siromašna zemlja bez dovoljno humusa... Pok. baka je držala velike monstere i uvek su najbolje rasle leti u dubokoj senci, čak su i redovno cvetale, dok bi zimi uvek malo patile i žutile koliko god se baka trudila da im ugodi.

    Pre par godina sam pročitala da tropske biljke treba staviti na povišeno ili toplotno izolovati od poda, npr. staviti saksiju na podlogu od par cm stiropora, jer su osetljivi na hladnu zemlju oko korena. Otkako to radim sa bendžijima, uopšte mi više ne bacaju lišće kad ih unesem unutra, budu predivni zeleni i lisnati čitave zime. Iako mi je soba na 23-25 C zimi i podovi nisu hladni, očigledno im znači ta dodatna izolacija korena.

  34. #934
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ne znam više jel se ovdje pisalo o unošenju balk.cvijeća.
    Uglavnom poslušala sam prijedlog od tangerine (mislim) i kupila maćuhice za balkon.
    Jako su lijepe, one krupnije,ljubičasto-bijele.

    U Bauhausu imate za samo 3,30kn/kom.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.10.2020. at 22:56

  35. #935
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Gledala sam ciklame, maćuhice i vrijesak.
    Odlučila se za maćuhice jer mi vrijesak nije baš lijep a ciklame mi skupe trenutno a trebami ih bar 10.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.10.2020. at 23:01

  36. #936
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    No sljedeću jesen nabavljam ciklame sasvim sigurno.

  37. #937

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    No sljedeću jesen nabavljam ciklame sasvim sigurno.
    Ne znam hoće ti ciklame preživeti mraz na balkonu :/? Meni je jedna velika propala zimus, mislim baš zbog hladnoće, mada nije bilo niže od 0 C na terasi. Ove godine ću ih još bolje utopliti, imam ih pet i sve su nikle iz semena te prve koja je propala.

    A hrizanteme nisi htela, ili su ti suviše "grobljanske"? Ja ih jako volim, cenom su iste kao ciklame, a puno šire, pa ti ne treba deset . One niske su taman za žardinjere.

  38. #938
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Joj da one su mi više za groblje i nisu mi nekako za balkon.

  39. #939

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Ja sam neki dan krasnu krizantemu kupila za balkon. Prekrasne tamno crvenoljubičaste boje

  40. #940
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Maćuhice su zakon, još ako se pognoje 1x tj.npr. sa substralom stalno budu cvale. Meni su prošlogodišnje bile krasne do kraja 6.mj.

    Kod nas na selu i mini i velike se prodaju po 3kn po poljoapotekama...ima velikog izbora baš.

  41. #941
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Mašnice, evo ja ih prvi put nabavila, pa ćemo vidjet. Balkon je na jug, pa vjerujem da će im biti lijepo.

  42. #942
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Povlačim rečeno.

    U povratku sa šetnje, slučajno nabasah na štand s predivnim rozim vrijeskom
    Nisam odolila, eno ga sad je cimer ljubičastim maćuhicama.

  43. #943
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    maćuhice su stvarno zahvalne, ako su dobre biljke, nekad ih previše isforsiraju cvjećari pa poslije uginu, ali ako su ok, cvjetaju dok ne krenu prave vrućine
    ja sam ih sijala ljetos, još sam ih i prerano posijala, nikle su i rastu, ali još ni blizu cvijeta.
    Isto sam uzela jednu krizantemu koja mi je divna, meni je žao da se njih asocira samo uz groblje, stvarno su lijepe. Još mi cvate plumbago i cosmos.

    Ja sam posijala proljetnice: ranunkuluse, anemone i mirisne grahorice, hrpu njih. Nadam se na mojoj klimi da će neke krenut ranije cvjetat, da olakšaju čekanje ostlaog proljetnog cvijeća. Nabavila sam hrpu sjemenki cvjetnica za sljedeću godinu, uopće ne znam gdje će sve stat, ali o tome ću brinit za 6 mjeseci.

  44. #944
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ALi moram vam reć tragičnu priču o pilei raindrop od moje sestre. Kupila je prije nekoliko godina u Ikei, i već mi se dugo žali kako joj je sva izdužena i rijetka. Malo sam joj dala neke savjete, ali tek ljetos i namolila da donese jednu grančicu meni na rehabilitaciju. Donijela mi malu biljčicu, nisam ni gledala korijen, samo je bocnula u dobru zemlju, na dobro osvijetljeno mjesto. I stvarno krenula ona puštat hrpu novih listova, nekako sporo, ali baš gusti lijepi čvrsti zdravi listovi. NEki dan sam je išla presadit, izvadim je iz zemlje i tek onda skužim da oko korijena ima neku spužvu, još od rasadnika očito, kroz koju jako teško i sporo raste korijen. Dok sam očistila spužvu ostala je na tankom malom korjenčiću, čudo da su i izrasli ti listići. Računam: oslobodila sam je i sad će napokon ostvarit svoj pravi potencijal.
    Sutradan: nađem je sažvakanu na podu. Mačka je izvadila i igrala se s njom. Živa je, ali set backala nas je glupa mačka bar za 6 mjeseci.
    Tako je sirota biljka definitivno dobila ime: zove se Sansa Stark.

    i onda na instagramu kažu: low maintenance

  45. #945

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    A dobro, Lili, de gustibus... . Moja mama ne voli kale iz istog razloga, ja volim i njih i hrizanteme, to je valjda prvo cveće koje sam u životu videla, kad sam dete poslednjih dana oktobra . Inače bih rado slikala jedan balkon u selu, da vidiš kako može biti lep pod hrizantemama.
    Ali i rozi vresak bi rado i ja imala, nikako da se usudim da ga kupim, moja jetrva ga kupuje godinama i nikad joj ne poživi dugo, a baš je spretna i iskusna sa cvećem, bašta joj je divna, ali vresak joj je uvek jednogodišnji...Pa računam da je to bacanje para (razuverite me, ima li neka tajna, kiselo zemljište ili tako nešto?)

    Tangerina, moje mačke su idioti po tom pitanju. Zbog njih i dočekam svaku jesen sa gomilom malih pelcera (čitaj slome sve što stignu )

  46. #946
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja sam se udala s buketom kala u ruci

  47. #947
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A dobro, Lili, de gustibus... . Moja mama ne voli kale iz istog razloga, ja volim i njih i hrizanteme, to je valjda prvo cveće koje sam u životu videla, kad sam dete poslednjih dana oktobra . Inače bih rado slikala jedan balkon u selu, da vidiš kako može biti lep pod hrizantemama.
    Ali i rozi vresak bi rado i ja imala, nikako da se usudim da ga kupim, moja jetrva ga kupuje godinama i nikad joj ne poživi dugo, a baš je spretna i iskusna sa cvećem, bašta joj je divna, ali vresak joj je uvek jednogodišnji...Pa računam da je to bacanje para (razuverite me, ima li neka tajna, kiselo zemljište ili tako nešto?)

    Tangerina, moje mačke su idioti po tom pitanju. Zbog njih i dočekam svaku jesen sa gomilom malih pelcera (čitaj slome sve što stignu )
    Ja si ne mogu pomoći, meni su krizanteme samo za groblje.
    I svaki puta se iščuđavam kada vidim slike, kako su u Japanu obićno cvijeće.

  48. #948
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    pa nisu samo u Japanu
    meni je jako lijepo na netu kad vidim "fall entrance" dekoracije: krizanteme i razne vrste bundeva
    i onaj šareni kukuruz glass gem, baš sam nabavila sjeme za sljedeću godinu, nije baš jestiv, ali tako je nestvarno divan

  49. #949
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Tang ja sam zadivljena tvojim poznavanjem flore

  50. #950

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam se udala s buketom kala u ruci
    Eto vidiš . Da sam pravila svadbu i ja bih uzela kale ili đurđevak, kao moja svekrva. Ovako ih imam u bašti kad se poželim . (ali valjda su u nekom momentu bile jako popularne za groblje, pa mojoj mami ostala asocijacija. Mene tako malo štrecne za gerbere, ali svejedno bi ih stavila u baštu da hoće kod nas da rastu kao u Dalmaciji).

    Cathy, ja bih i inače rado videla Japan da mogu, ali u proleće i u jesen, mogu samo zamisliti kako je prelepo. Ma imam valjda 10 sorti hrizantema u dvorištu, i dovukla bih još toliko u momentima nerazumnosti, baš mi nekako osvetle dan kad ih vidim, juče kiša, magla, a one jedine blistaju . Ali inače nemam problem sa grobljem i Svisvetima, meni je taj praznik uvek više utešan nego tužan, čudna sam, znam...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •