Stranica 161 od 383 PrviPrvi ... 61111151159160161162163171211261 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 8,001 do 8,050 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #8001
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    https://www.index.hr/mobile/clanak.a...ndex_tid=73421

    Evo mene ovakvi ljudi fakat zbunjuju. Bakic je stvarno inteligentan- i mrtav hladan u clanku izjavi da je dobra vijest da su brojevi danas manji za 12% nego prosli tjedan. A ne kaze da smo znacajno manje testirali nego prosli tjedan i da je udio zarazenih u testiranima tocno 35% kao i proslu nedjelju. Evo ja fakat ne mogu shvatiti zasto bi netko bio motiviran tako namjerno krivo interpretirati, jer sam sigurna da je njemu jasno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #8002
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.index.hr/mobile/clanak.a...ndex_tid=73421

    Evo mene ovakvi ljudi fakat zbunjuju. Bakic je stvarno inteligentan- i mrtav hladan u clanku izjavi da je dobra vijest da su brojevi danas manji za 12% nego prosli tjedan. A ne kaze da smo znacajno manje testirali nego prosli tjedan i da je udio zarazenih u testiranima tocno 35% kao i proslu nedjelju. Evo ja fakat ne mogu shvatiti zasto bi netko bio motiviran tako namjerno krivo interpretirati, jer sam sigurna da je njemu jasno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Meni to isto nije jasno. Osim ako je medu ekipom koja je dobila zadatak da smiruje raju.
    Kao sto Capak mirno kaze da u Evropi od nas vise pozitivnih imaju Slovenija, Austija i jos netko koga sam zaboravila, a te zemlje testiraju puno vise i imaju puno manji postotak pozitivnih u testiranima.
    Stvarno nisam neka matematicarka , ali kad se nesto protivi mom zdravom razumu kosa mi se digne na glavi.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.11.2020. at 13:33

  3. #8003
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Kako smo značajno manje testirali? Ovaj tjedan je napravljeno 67354 testa, a prošli 65608. Sad sam zbrajala podatke s koronavirus.hr.

  4. #8004
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa jest, čovjek ne može da se ne pita kakvu motivaciju imaju neki sudionici ove živahne javne rasprave o koroni, nije problem što netko piše po svom FB zidu, problem je kad to prenosi netko tko je član misterioznog savjeta za koji zapravo ne znamo koja mu je točna uloga. Savjetuje li savjet Vladu ili Vlada savjetuje savjetu što da plasira u javnost

    Hoću reći, kad BAkić crta grafove o padu rasta to je meni nebitno, ali kad Plenković pošalje svog malog da da izjavu, a ovaj citira Bakića, e to već vidim kao problem.

  5. #8005
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Kako nam je Bakić pametan, on predviđa da će biti 3000 umrlih do kraja godine.
    Mi ostali kao ne znamo da je 1.700+32*50=3.300
    Nek bude "faca" i predvidi kad će 7-dnevni moving average broj umrlih početi padati

    I još komentar da je "već" milijun bio izložen virusu - znači ako od 1 milijun ima 3000 mrtvih - sasvim je ok da još ca 9000 ljudi umre dok se preostalih 3 milijuna ne zarazi? Plus ničim nije dokazao da ih je milijun nego čisto nagađanje.

    Pred točno tjedan dana bilo je potvrđenih/testiranih 3308/9216 = 35,9%
    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2232484.aspx

    Danas ih je bilo potvrđenih/testiranih 2919/8217 = 35,5% odnosno ta razlika je jer smo imali i 1000 manje testiranih PCR testovima (11%) pa je logično i broj zaraženih proporcionalno manji
    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2234499.aspx

    A razlika se naravno krije u ovom citatu od danas (čega prošli tjedan nije bilo) i što se ne dodaje u "total" o kojem on piše:
    Antigenskim testovima u protekla 24 sata testirano je 1014 osoba, a među njima je pozitivno bilo 414 osoba ili 40,8 posto.
    Bakić se sramoti za jednog doktora matematike... i to jako.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 29.11.2020. at 14:39

  6. #8006
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Kako smo značajno manje testirali? Ovaj tjedan je napravljeno 67354 testa, a prošli 65608. Sad sam zbrajala podatke s koronavirus.hr.
    Znacajno manje od drugih zemalja . U odnosu na njih nekoliko puta manje gledaju broj stanovnika.
    Plus pitanje je sto uopce ulazi u statistiku. Ne ulaze" vjerojatni pozitivni " sto nekad budu cijele obitelji , a testiran samo jedan clan. Plus ne ulaze brzi zagrebacki testovi. Kad se sve to zbroji i oduzme najgori smo u Evropi.
    Sto opet ne bi bilo previse vazno da nije problem zbrinuti po bolnicama sve ljude koji trebaju bolnicku terapiju.

  7. #8007
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Saša je usporedila dva zadnja tjedna međusobno, pa se i ja samo na to referiram.

  8. #8008
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Kako smo značajno manje testirali? Ovaj tjedan je napravljeno 67354 testa, a prošli 65608. Sad sam zbrajala podatke s koronavirus.hr.
    Na danasnji smo dan testirali manje nego u proslu nedjelju 22.11., radi cega je i manji ukupni broj novozarazenih na dan 29.11., u odnosu na 22.11. A Bakic taj manji broj predstavlja kao pozitivan znak usporavanja epidemije, sto nema nikakvog smisla, jer je udio pozitivnih medju testiranima na 22.11. i 29.11. identican.

  9. #8009
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ma u stvari smo testirali isto a zaraženih je nešto više, samo se njih 414 nije prikazalo u statistici (kao ni tih 1014 testiranih antigenigenskim testovima).

    Da Bakić piše usporedve brojke i onda donosi zaključke temeljem toga mogli bi komentirati da li se slažemo sa zaključcima, ovako kad uspoređuje kruške i jabuke i temeljem toga piše kako je "situacija bolja" a u realnosti nije - i onda to dalje citiraju iz stožera (a da se nisu potrudili ni najmanje provjeriti brojke koje Bakić plasira) - sramota.

  10. #8010
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Osim za ZG izvještava li se igdje o tim dodatnim antigenskim testiranjima i njihovim rezultatima? Sigurno ih ne koriste samo u Zg...
    To je "mračna brojka" o kojoj bi više trebalo pisati, kao i o dijagnozi "vjerojatni covid" i koliko je takvih...

  11. #8011
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Sad sam shvatila što pišeš, saša.
    Ne znam što je htio reći tom primjedbom, glupa je. Ali moram reći također da je sasvim usputna, i da nije to ono čime tumači usporavanje epidemije.

  12. #8012
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Djikic vec dugo propituje razne stvari u RH. Nekad je bio jako aktivan na Connectu, zajedno s Lenhardom.
    S vecim utjecajem drustvenib merza prebacio se na njih.

    Ja jos do sad nisam uopće pogledala danasnje brojke. Imam nekih drugih poslova.
    Ali kao i vecina ovdje mislim da je sve lagano otislo k vragu

  13. #8013
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Tek sad vidim drugi stranu.
    Sto se tice broja kad se svi rade pametni evo i ja predviđam sutra znatno manji broj zarazenih nego recimo u petak.

  14. #8014
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Pa pročitajte samo današnjeg Lauca...ne znaš je li ljut što ga Vlada nije poslušala (iako ga je zadnjih mjeseci pobožno slijedila) ili mu je pisanje kontradiktornosti postala zabava.

  15. #8015
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Oko dijaspore sam dvojaka jer u svim razvijenim zemljama EU (ili bar većini)to pravo postoji. Neće nikad jedan Francuz ili Nijemac koji živi drugdje izgubit pravo glasa al da ne idemo OT.
    Ovo nije točno! Al nije ni tema.

    A komentar o zicanju love iz dijaspore je u najmanju ruku uvredljiv. A kad bi i bilo istonito, godinama sam placala neki doprinos za srednju skolu u Bujumburi, pa nisam trazola pravo glasa ni na sjednicama skole, a kamoli u drzavi.

  16. #8016

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    ja optimisticna!

    Jer:
    Ako znamo da je sluzbeni broj dosad oboljelih preko 100.000
    onda je minimalno 3x vise u stvarnosti, i to su ljudi koji najvise kolaju (ocito) i ti vise kad odrade ne mogu siriti zarazu okolo

    a zamislite da je broj jos veci, ak uzmem najoptimisticniji scenarij da je na 1 potvrđenog jos 5, koji su prehodali a da nisu ni znali, dosli smo do brojke koja itekak pomaže u smanjenju širenja

    evo u nasoj zgradi; od 30 stanova 3 obitelji odradile
    ne bi bilo tak da je bilo lockdown od kraja ljeta;
    ne mogu ni zamisliti koliko bi ljudi ostalo bez posla da je lockdown od pocetka jeseni, ko bi to platio?
    realno zima jos nije ni pocela, sljedecih 3-4 mjeseca treba prezivjet, bolje nam je da se vec toliko odradilo
    a ak budemo iskreni, ovo sad nije niš strašno za veliki dio nas, svi mi mozemo izdrzat 3 tjedna nerada kafica..

    i kolko god mislim da nasa aktualna vlada svasta moze bolje i pametnije, skidam im kapu jer skole i dalje rade

    i drzim nam palce da do kraja godine i dođemo do tih famoznih 1.000.000 zaraženih, da na burzi ne zavrsi vise do 10.000 ljudi i da brojka umrlih ne pređe 3.000

    ako to uspijemo, na konju smo i puuno bolje od drugih zemalja, pogotovo onih koje si mogu priustiti drugacije mjere
    jer mi si ih jednostavno priustiti ne mozemo
    Posljednje uređivanje od mama pticica : 29.11.2020. at 18:13

  17. #8017
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Nažalost ne dijelim optimizam, mislim da ćemo duže zaglavit od 21.12.

  18. #8018

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost ne dijelim optimizam, mislim da ćemo duže zaglavit od 21.12.
    Ja bih optimistično rekla do kraja ožujka da smo sigurno zaglavili.
    To je optimistilni scenarij.
    O pesimističnom se ne usudim ni misliti.

  19. #8019
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Pitanje je koliko ce hospitalizacija ( kako i gdje, uz kakvu medicinsku pomoc) biti do Bozica , koliko komplikaciha nonih kkji se lijece doma od covida ili neceg treceg jer ne mogu do adekvatne medicinske pomoci, a stk se tice mrtvih ocekujem da se sluzbeno popnemo na 100 dnevno uz pitanje sto je s korisnicima doma za starije koji ne ulaze u statistiku.
    Plus tko ce lijeciti ljude nakon covida kad medicinsko osoblje ode na kvasinu i napuste zemlju nakon ovog silnog stresa i neorganiziranosti.

  20. #8020

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Ovo je moja procjena, naravno moguće da sam u krivu potpuno.
    21.12. se mjere nastavljaju ili se ugostiteljski objekti otvaraju na 2 tjedna do 3.1. šta bi bila totalna glupost i nadam se da neće.
    Ide još i neko pooštravanje mjera.
    U siječnju nam slijedi totalni kolaps, za praznike se neće propustiti družiti i slaviti ako treba u ilegali i očekujem velik broj zaraženih.
    Škole se neće otvorit nakon Nove, jedino za male, od 5. pa na dalje će bit kao online do kraja siječnja, ustvari će se produljit do ko zna kad.

    Siječanj i veljača, ako gripa odradi svoje, neće se više znat ni ko ima gripu ni ko koronu niti će se to više moć pratit.
    Iza Nove bi i shopping centri mogli u LD, možda i ostali dućani neprehrambeni, prije neće, jer se nadaju nekoj blagdanskoj potrošnji.

    E sad, optimističan scenarij bi bio da se u ožujku situacija nekako sama od sebe smiruje i polako se otpuštaju mjere.
    Ako do toga ne dođe, onda ide panični LD do svibnja u nadi da će se spasiti sezona. U tom slučaju djeca od 5. se više ne vraćaju u škole od Božića do jeseni.

    Nadam se najiskrenije da sam sve pogriješila.

  21. #8021
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Prednost kasnjenja u mjerama od mjesec dana je u tome da vidis kako je drugima. Tako da cemo sigurni imati odredene prognoze za dva tri tjedna kad drugi ( koji vise testiraju pa imaju realniju sliku) pocnu popustati mjere.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.11.2020. at 19:00

  22. #8022
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Osim ako je medu ekipom koja je dobila zadatak da smiruje raju.
    X. Meni je jos veca misterija lauc - na proljece nema korone itd Ne znam koja je njegova pozadina, pretpostavljam da je bakicu svejedno za bakice, a lauc je ipak neki znanstvenik blizi bolestima, ne samo prohodu, dobiti itd. Ko zna kija je tu pozadina...
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.11.2020. at 19:09

  23. #8023
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja svaki put ostanem u nevjerici dok ljudi istovremeno navijaju za što više zaraženih a kao istovremeno i za manje umrlih. Nema toga. Pogotovo ne sad zimi. Više zaraženih = više umrlih.

    A inače prognoziram da nećemo iz lockdowna van prije 18.1. I do tad ćemo imati bar 4000 umrlih.
    Dalje jako ovisi hoće li krivulje padati ili ne, kakav kaos će biti kad taj val teško bolesnih zapljusne bolnice i koliko toga će biti poznato javnosti i kakva će biti reakcija javnosti. I naravno kad ćemo početi s cijepljenjem, kojim tempom,...

    Područje nepredvidivosti je preveliko ali na žalost nisam nimalo optimistična jer su se za sad prilično konzistentno ostvaruju pesimistične prognoze (i za razliku od nekih tu mislim da nas tvrdoglavo forsiranje otvorenih škola, pogotovo srednjih, vodi u prolongiranu eskalaciju epidemije i u konačnici dulji lockdown)

  24. #8024
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Za vas koji pratite više nego ja: Da li postoje neke aktualne procjene, koliko se računa da ljudi ima antitijela povrh evidentiranih slučajeva, dakle oni koji su bili u kontaktu s bolesti a da nisu razvili simptome i nisu uopće evidentirali?

  25. #8025
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Za vas koji pratite više nego ja: Da li postoje neke aktualne procjene, koliko se računa da ljudi ima antitijela povrh evidentiranih slučajeva, dakle oni koji su bili u kontaktu s bolesti a da nisu razvili simptome i nisu uopće evidentirali?
    Koliko znam kod nas nisu radena takva istrazivanja nakon onih ( po meni upitnih) u proljece nakon otvaranja.

  26. #8026
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko znam kod nas nisu radena takva istrazivanja nakon onih ( po meni upitnih) u proljece nakon otvaranja.
    nisu radena istrazivanja, ali su neke firme slale svoje djelatnike na testiranje (dobrovoljno). gotovo nitko nije imao antitijela, osim potvrdenih slucajeva

    Poslano sa mog SM-A515F koristeći Tapatalk

  27. #8027
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    uz pitanje sto je s korisnicima doma za starije koji ne ulaze u statistiku.
    Ma daj, stvarno? Nama je to najveci dio umrle populacije.

  28. #8028
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    U zaražene ne pribrajaju mi one s pozitivnim brzim testom,tako su prošli tjedan rekli na radiju

  29. #8029

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Evo za optimistične, autor je radiolog koji je i sam imao teži oblik kovida, inače činjenice koje on iznosi o virusu nisu teško proverljive i mahom ih srećem po relevantnijim stranim naučnim radovima, koliko već imam pristup njima, matematika je izvedena za Srbiju ali lako se preračuna i za Hrvatsku http://ljudilazi.blogspot.com/2020/11/sta-se-krije-iza-navodno-male-smrtnosti.html


  30. #8030
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    a ovo je bas za teske pesimiste...
    ako dobro citam, proracun da se razboli 100% stanovnistva i umre 1%
    a i postotak tezih oboljenja je super
    znaci od 7 milijuna stanovnika, po njegovim procjenama 2,5 milijuna bi bilo ili mrtvo ili s teskim drugim oboljenjima
    stvarno?

  31. #8031
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Kako nam je Bakić pametan, on predviđa da će biti 3000 umrlih do kraja godine.
    Mi ostali kao ne znamo da je 1.700+32*50=3.300
    Nek bude "faca" i predvidi kad će 7-dnevni moving average broj umrlih početi padati
    .
    bit će više
    jer 50 dnevno umire sada kada umiru oni koji su oboljeli kada je dnevno bilo 2000 i manje oboljelih
    sad umiru oni koji su se zarazili pd početka do polovine 11. mjeseca
    za 10-14 dana će umirati oni koji su se zarazili sada kad imamo 4000 oboljelih dnevno, tako da se bojim da je 3000 do kraja godine jako, jako, jako optimistično
    bojim se da broj neće biti ispod 4000

  32. #8032
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Pitanjce, ja jos nove mjere proucila nisam,
    ali ako sam sama u uredu, jer moram imati masku cijelo vrijeme?

  33. #8033
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanjce, ja jos nove mjere proucila nisam,
    ali ako sam sama u uredu, jer moram imati masku cijelo vrijeme?
    Ne moraš. Ja nemam masku dok kolega nije u sobi (dijelimo sobu), ni on kad mene nema. Kad smo zajedno, imamo maske jer ne možemo osigurati 2 metra. Mjerili smo, ima 10 cm manje.

    Ali nosimo maske u sobi za sastanke koju smo i organizirali tako da bude maksimalan razmak, nosimo maske u svim prostorijama gdje se ljudi sreću i ne mogu održavati distancu. Za sad je dalo rezultate - nemamo puno oboljelih, ali opet - pokupiš virus i drugdje, ne nužno na poslu...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.11.2020. at 07:44

  34. #8034
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    bit će više
    jer 50 dnevno umire sada kada umiru oni koji su oboljeli kada je dnevno bilo 2000 i manje oboljelih
    sad umiru oni koji su se zarazili pd početka do polovine 11. mjeseca
    za 10-14 dana će umirati oni koji su se zarazili sada kad imamo 4000 oboljelih dnevno, tako da se bojim da je 3000 do kraja godine jako, jako, jako optimistično
    bojim se da broj neće biti ispod 4000
    Ma znam to, ja sam moju računicu navela da pokažem da je ta “pamet” koju nam je dao u intervjuu na nivou 3. razreda oš, jer već sad nam je dnevni prosjek preko 50 (kako neko reče - svaki dan umre autobus ljudi) a on temeljem totalno krivih brojki ima obraza izjavljivati da je to dokaz da epidemija staje. On je “dokazivao” da ne treba lockdown u proljeće, imali smo lockdown, nismo trebali Arenu i dokazao je što? Sad nismo imali lockdown i gle čuda - imamo Arenu i koristimo je. I još tvrdi da su današnje brojke sve iznenadile - meni se čini da su najviše iznenadile njega i njegove uzore. Ako su te njegove uzore i njega iznenadile - možda ipak nešto krivo rezoniraju?

    U stvari sam razočarana, znam da je i u početku imao neke biser teorije no sad kad je jasno iz aviona da je otišlo sve u jako jako lošem smjeru on daje takve izjave? Nekad je imao zanimljivih i korisnih analiza (ja volim statistiku) ali ovo u zadnje vrijeme je baš da zaključim da je u međuvremenu negdje pokupio sindrom nepogrešivosti i briga ga za bilo što samo da dokazuje svima da je on uvijek u pravu da ne spominjem totalnu neosjetljivost i neempatičnost za te svakodnevne “autobuse” mrtvih
    Posljednje uređivanje od sillyme : 30.11.2020. at 07:55

  35. #8035

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    a ovo je bas za teske pesimiste...
    ako dobro citam, proracun da se razboli 100% stanovnistva i umre 1%
    a i postotak tezih oboljenja je super
    znaci od 7 milijuna stanovnika, po njegovim procjenama 2,5 milijuna bi bilo ili mrtvo ili s teskim drugim oboljenjima
    stvarno?
    Ne baš 2,5. Više oko 2mil.
    70 000 mrtvih za smrtnost oko 1%- u državama sa najboljim zdravstvenim sistemom i idealnim uslovima smrtnost je oko 0,5%. Kod nas, mislim da je 1% realan procenat, a ne pesimističan.

    I oko 1,3 miliona ljudi sa nekakvim posledicama na srcu, broj koji će zapravo u sebi mahom sadržati i one druge procenjene probleme- oštećena pluća, moždani udar, neurološke, kognitivne probleme itd.

    I sve to naravno uz 100% oboljevanje u državi.

    Ti problemi ne moraju nužno svi biti teški - deo njih će verovatno biti minoran, ali ne i nepostojeći. Za sada nema procena koliko ljudi ima teže i dugotrajnije posledice, jer je virus toliko nov.

    A od 70 000 umrlih njih 60 000 verovatno biti ljudi stariji od 40 god. i oni sa nekim teškim hroničnim bolestima.

    Ali uz najoptimističniji stav, to znači da će oko 10 hiljada zdravih mladih ljudi umreti, i još oko stotinu hiljada njih ostati trajni lakši ili teži invalidi koji zahtevaju doživotni pojačani lekarski nadzor, u nekim slučajevima lekove, imaju ograničenja u izboru profesije i skraćeni životni vek.

    Meni su ove cifre u rangu posledica ratnog sukoba i ne vidim kako mogu biti dobre i pozitvne kako za ekonomiju tako i za mentalno zdravlje.

    I ponavljam, to su cifre na 100% obolelih, koje priziva logika "bolje da svi to odradimo pre strašne vakcine".

  36. #8036
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne moraš. Ja nemam masku dok kolega nije u sobi (dijelimo sobu), ni on kad mene nema. Kad smo zajedno, imamo maske jer ne možemo osigurati 2 metra. Mjerili smo, ima 10 cm manje.

    Ali nosimo maske u sobi za sastanke koju smo i organizirali tako da bude maksimalan razmak, nosimo maske u svim prostorijama gdje se ljudi sreću i ne mogu održavati distancu. Za sad je dalo rezultate - nemamo puno oboljelih, ali opet - pokupiš virus i drugdje, ne nužno na poslu...
    Hvala. Nosim masku u svim slucajevima koje si i sama nabrojala. Ali kolegica i ja u sobi imamo izmedju sebe 234 cm. No ona je trenutno van ureda, pa zato pitam, jer citam samo da su maske obavezne po portalima i sl. Naslovima. A zbilja mi je vise muka citati sve preporuke i obaveze. Tako da nisam citala ove koje vrijede od subote.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 30.11.2020. at 08:00

  37. #8037
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    A komentar o zicanju love iz dijaspore je u najmanju ruku uvredljiv. A kad bi i bilo istonito, godinama sam placala neki doprinos za srednju skolu u Bujumburi, pa nisam trazola pravo glasa ni na sjednicama skole, a kamoli u drzavi.
    Ako nisi bila u jednoj stranci do devedesetih, tada presla u drugu stranku i s kolegama zakuhala rat na Balkanu pa zicala novce za oruzje koje si onda preprodavala, ne vidim zasto bi taj komentar za tebe bio uvredljiv.

  38. #8038

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ne baš 2,5. Više oko 2mil.
    Zapravo, ako idemo pretpostavkom da će ostalih posledica (neuroloških, plućnih, kognitivnih, moždanih udara itd) biti strogo i samo među onim koji imaju i posledice na srcu (što nažalost ne mora biti), onda strogo gledano 1, 260 000+70 000 dođe na 1,330 000 mrtvih +onih sa posledicama.
    Što je eto još optimističnije jer nekih 5,7 miliona Srba neće imati posledice. (osim mentalno ekonomskih jel., mada s obzirom na stepen empatije koji pokazuju, mentalnih možda i neće biti tako puno...).

    Mislim, može čaša biti i polupuna, zašto da ne...

  39. #8039
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala. Nosim masku u svim slucajevima koje si i sama nabrojala. Ali kolegica i ja u sobi imamo izmedju sebe 234 cm. No ona je trenutno van ureda, pa zato pitam, jer citam samo da su maske obavezne po portalima i sl. Naslovima. A zbilja mi je vise muka citati sve preporuke i obaveze. Tako da nisam citala ove koje vrijede od subote.

    Ja ne znam koja pravila vrijede općenito, ali kod nas u uredu je pravilo da samo oni koji su sami u uredu ne nose masku dok su sami, čim im netko dođe stavljaju masku. Mi koji dijelimo ured imamo puno više od preporučena dva metra razmaka, ali nosimo maske svo vrijeme.
    I oni koji su koronu prebolili prošli mjesec nose masku po cijeli dan.
    To je pravilo uvedeno nakon što je u uredu bilo nekog prijenosa korone, dotad je bilo prilično ležerno s maskama

  40. #8040

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Ok, ili sam ja nešto krivo shvatila, ili Gradski ured za školstvo, ali jutros slušam na radiju, a sad i čitam, o tom masovnom testiranju učenika u Zagrebu:

    Iva Milardović Štimac, pomoćnica pročelnika Ureda za obrazovanje Grada Zagreba, rekla je u emisiji U mreži Prvog da danas kreće antigensko testiranje u zagrebačkim školama, njih 15." Danas je na redu testiranje u tri škole. Testirat će se 587 učenika i djelatnika. Negativni rezultati neće se dodatno potvrđivati, a pozitivni će se potvrditi PCR testom", rekla je.
    http://hr.n1info.com/Vijesti/a581288/Koronavirus.html

    Zar ne bi trebalo obrnuto? Da se negativne rezultate dodatno potvrdi PCR testom? Kakva je ovo logika?

    Da ne govorim kako je Lovrić jutros tvrdio da je svrha tog masovnog testiranja "otkriti asimptomatske nositelje virusa", nakon što je više puta ponovljeno da su ti antigenski testovi pouzdani samo kod osoba koje su već razvile simptome.

  41. #8041
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ma nisi krivo shvatila što će raditi > samo se čovjek treba obrnuto zapitati, što u stvari žele dokazati?
    Koliko ima zaraženih uključivo asimptotskih ili "dokazati" da nema puno zaraženih uključivo asimptotskih
    Ja bih rekla da je jasno što žele dokazati, a to što pričaju nešto drugo je uobičajeno zamagljivanje.

    Osim ako se pokaže da je krivo rekla i da će raditi obrnuto, onda se unaprijed ispričavam što sumjnam u njihove dobre namjere...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 30.11.2020. at 08:31

  42. #8042
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    To je masovno testiranje, sigurno neće negativne testove potvrđivati PCR-om. To bi bila još gomila testova.

    Testovi su nepozdani na asimptomatskima u nekom postotku, znači da će se ipak otkriti neki postotak zaraženih.
    Nije niti ideja kod masovnog testiranja da se otkrije 100% zaraženih. Nisu niti u Slovačkoj potvrđivali negativne testove PCR-om i sigurno nisu otkrili SVE zaražene, ali su otkrili neki postotak.

    Samo, ideja bi imala smisla da se testira cijela škola, ovako ne znam što žele pokazati

  43. #8043
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Rekli su da će negativne testirati ponovno

  44. #8044

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Ja je nisam slušala, ali svi mediji su prenijeli da je rekla da će ponovno testirat pozitivne.

  45. #8045
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    bit će više
    jer 50 dnevno umire sada kada umiru oni koji su oboljeli kada je dnevno bilo 2000 i manje oboljelih
    sad umiru oni koji su se zarazili pd početka do polovine 11. mjeseca
    za 10-14 dana će umirati oni koji su se zarazili sada kad imamo 4000 oboljelih dnevno, tako da se bojim da je 3000 do kraja godine jako, jako, jako optimistično
    bojim se da broj neće biti ispod 4000
    Lenhardt je napisao da bi bez mjera za hrv broj umrlih bio 7.500 (neka njegova projekcija prema manausu, tada mi je izgledalo strasno, mislim da je zo krajem ljeta pisao). Onda bi mjere ipak znacile 3500 spasenih zivota, ako se ovaj trend ne pogorsa.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 30.11.2020. at 09:43

  46. #8046
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Meni se sviđa što će ipak uvesti kazne za kršenje mjera, čak i za privatna okupljanja tipa novogodišnje proslave.

    Evo ja sam već dobila poziv da družimo za NG u jednom stanu, nas 3-4 obitelji s djecom, šta reći osim da sam ostala užasnuta samom idejom, pa šta ljudima pada na pamet za ne vjerovat...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.11.2020. at 10:03

  47. #8047
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    To je masovno testiranje, sigurno neće negativne testove potvrđivati PCR-om. To bi bila još gomila testova.

    Testovi su nepozdani na asimptomatskima u nekom postotku, znači da će se ipak otkriti neki postotak zaraženih.
    Nije niti ideja kod masovnog testiranja da se otkrije 100% zaraženih. Nisu niti u Slovačkoj potvrđivali negativne testove PCR-om i sigurno nisu otkrili SVE zaražene, ali su otkrili neki postotak.

    Samo, ideja bi imala smisla da se testira cijela škola, ovako ne znam što žele pokazati
    Pa zato i nije jasno sto i kako rade?
    Ako zele masovno testiranje zbog eliminacije bar dijela pozitivnih iz razreda i smanjenje cirkulacije virusa - onda treba teatirati antigenskim sve u 2 kruga (kao Slovacka)

    Ako zele napraviti analizu koliko ima zarazenih ukljucivo asimptomatskih metodom reprezentativnog uzorka onda teatiraju uzorak antigenskim a negativne provjetavaju s PCR

    Ovo sto piae da ce raditi je glupo ili namjerno krivo, no nemam namjeru nagadjati koje od tog dva. Jedino mi je zakljucak da ce rezultati biti vrlo ograniceno korisni a potencijalno stetni zbog mogucnosti naknadne manipulacije rezultatima.

  48. #8048
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa da, ako žele masovno testiranje onda bi prvi uvjet bio da bude masovno

    Znači, testiraš cijelu školu (dvije, tri, deset), dobiješ neki postotak pozitivnih, nisi dobio sve ali jesi neki postotak, kao prvo izdvojiš ih s nastave, a kao drugo imaš neke brojeve na temelju kojih možeš donositi zaključke.

  49. #8049
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, ako žele masovno testiranje onda bi prvi uvjet bio da bude masovno

    Znači, testiraš cijelu školu (dvije, tri, deset), dobiješ neki postotak pozitivnih, nisi dobio sve ali jesi neki postotak, kao prvo izdvojiš ih s nastave, a kao drugo imaš neke brojeve na temelju kojih možeš donositi zaključke.
    Po školi ide tri po razredu. Koji se prijave, za škole koje su odabrane.
    Dobili smo mail, pa znam.
    Ovo tvoje bi bilo super, ali uvijek ima određeni postotak roditelja koji ne žele potpisti pristanak pa pada u vodu.

  50. #8050
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Po školi ide tri po razredu. Koji se prijave, za škole koje su odabrane.
    Dobili smo mail, pa znam.
    Ovo tvoje bi bilo super, ali uvijek ima određeni postotak roditelja koji ne žele potpisti pristanak pa pada u vodu.
    da mali postotak, frapirali su me komentari na Facebooku pod objavama o tom testiranju u školama, prestrašno gdje mi živimo

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •