Stranica 72 od 80 PrviPrvi ... 22627071727374 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,551 do 3,600 od 3965

Tema: Što čitate 3.

  1. #3551

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Vasilij Grossman: Život i sudbina - izvrstan, fantastičan, ali i prilično težak i tragičan roman. Radnja se vrti oko bitke kod Staljingrada.

    Onda, na ovoj temi smo spominjali finskog autora Kjella Westoa: Ovuda smo nekada hodali - presjek finskog društva prve polovice 20. stoljeća

    Meni osobno su izvrsni bili dnevnici Viktora Klemperera, Želim svjedočiti do kraja - 2. svjetski rat u Njemačkoj iz perspektive židovskog profesora kojem su postupno oduzimana sva prava

    Richard Flanagan: Uskim putem duboko na sjever - 2. svjetski rat u jugoistočnoj Aziji, ali i život nakon rata

    Irene Nemirovsky: Francuska suita - dojmljiva, snažna slika Francuske u prvim danima rata (2. svjetskog), i za vrijeme okupacije. Na žalost, "suita" je ostala nedovršena zbog autoričinog nepoželjnog porijekla.

    Charles Lewinsky: Sudbina obitelji Meijer - presjek života dvije židovske obitelji u Švicarskoj od kraja 19. stoljeća do 2. svjetskog rata. Interesantno jer prikazuje naličje švicarske neutralnosti i demistificira njihovu poznatu toleranciju

    Od domaćih autora, dosta hvale dobio je nedavno objavljeni roman mlade Ene Katarine Haler: Nadohvat - drugi svjetski rat na Baniji i u Zagrebu. Roman ima svojih mana, ali treba uzeti u obzir da ga je napisala 24-godišnja studentica, a napisani roman bolji je od mnogih djela etabliranih pisaca

    A i roman Vošicki, o kojem sam pisala prije par dana, daje zanimljiv uvid u 20. stoljeće kroz sliku podravskog gradića, s dosta autentičnih likova i događaja.

  2. #3552
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    U Europi, Geerta Maka

    nije fikcija, ali je meni genijalna i baš zanimljiva
    (volim povijest, a posebno povijest 20. stoljeća)

  3. #3553
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Zeleni šator, Ljudmile Ulicke
    sjajan roman!

  4. #3554
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Ako ima stripopratiteljica... Treba mi preporuka za neki Fibrin noviji strip, izašao oko sajma... Sin city, tako nešto.... Hvala!

  5. #3555

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ima stripopratiteljica... Treba mi preporuka za neki Fibrin noviji strip, izašao oko sajma... Sin city, tako nešto.... Hvala!
    Je li to ovaj koji tražiš?

  6. #3556
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Tanja, je li se sjecas u koliko knjiga dolaze kempererovi dnevnici?

  7. #3557

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Tanja, je li se sjecas u koliko knjiga dolaze kempererovi dnevnici?
    Klempererovi, misliš? To je jedna knjiga, predstavlja izbor iz dnevnika 1933.-45., ova: https://disput.hr/shop/zelim-svjedociti-do-kraja/

  8. #3558
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    tanja_b, ne taj najskuplji. Mislila sam uzeti onaj najjeftiniji plus još neki novi Fibrin, za jednog kolekcionara. A ne kužim se dovoljno.

  9. #3559
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj anitalu prvotno napisa Vidi poruku
    Ne nužno povijesni roman, ali da ima neke povijesne elemente. Nisam mislila na neko posebno razdoblje iako ga razdoblje drugog svj.rata kao povjesničara najviše zanima
    Kradljivicu knjiga ima. Znam da ga je primjerice Jarčevo slavlje oduševilo.
    Hvala na preporukama.
    Ako nije pročitao Put u Gonars Nikole Petkovića - evo poveznice s drugim svjetskim ratom, a fantastičan roman i dobitnik T-portalove nagrade za roman godine

  10. #3560
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Zelim vam svima zahvaliti na preporukama knjiga hrvatskih autora.

    Postovani kukci i druge jezive price - procitala sam ju prije par mjeseci. Jos uvijek mi se vracaju slike iz knjige u svakodnevnim situacijama. Nedavno smo morali u banci uzeti osiguranje. Doslo mi je da pobjegnem glavom bez obzira.

    Pedeset cigareta za Elenu - nije mi se svidio stil pisanja i taj izrazen patnicko-pateticni ton koji se provlaci kroz cijelu knjigu, zajedno s izrazima koji samo pridonose toj atmosferi. Izrazi tipa pulsirajuce obecanje (?!) po meni vise pripadaju Glorijinim ljubavnim romanima...

    Sjecanje sume - predivna. Zavrsila sam ju sinoc. Toliko jednostavna, a niti jedna rijec ne manjka. Ne znam kako ju drukcije opisati.

    Izmedju ovih naslova sam procitala novu Ferrante (nadam se nastavku) i zadnji nastavak serije Cormoran Strike, koji je za preporuku ako ste ljubitelj lika.

  11. #3561
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Pavao Pavličić, Soba za plakanje
    ah ne znam, ne dijelim baš neko veliko oduševljenje Pavličićevim krimićima, al zapravo je to moja boljka s krimićima općenito. Rijetko kad su mi likovi zanimljivi i njihove motivacije dovljno uvjerljive. Iako, ima proplamsaja duhovitosti u ovoj knjizi, naročito kad je riječ o odnosu između glavnog lika i njegove žene, tako da dobija prolaznu ocjenu, ali mislim da mi je to zadnji njegov krimić koji sam pročitala.

  12. #3562
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Pedeset cigareta je i meni bila bezveze.

  13. #3563
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    tanja_b, imala si pravo, novi je taj od 530 kn pa otpada kao ideja....

  14. #3564

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Procitala sam ovdje vec pohvaljenu zbirku pripovjedaka Rumene Buzarovske Nikuda ne idem, odusevljena sam. Sad da mi se jos nekako dokopati Mog muza. Buzarovsku sam otkrila na youtube snimkama Pricigina, ova mi je genijalna: https://www.youtube.com/watch?v=B2yHhMyh2Go, ona ulece oko 15e minute.
    Posljednje uređivanje od lunja : 17.12.2020. at 07:34

  15. #3565
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Ante Zlatko Stolica - Blizina svega
    Knjigu čine samo crtice, opažanja svakodnevice, ponekad i prisjećanja iz djetinjstva. Katkad simpatično, katkad banalno, katkad razumljivo samo piscu. Koji je inače i scenarist pa pojedine crtice izgledaju kao ideje za scene neimenovanog, bilo kojeg budućeg filma. Ništa posebno, ali prigodno za čitanje koje ne zahtijeva koncentraciju, gotovo kao skrolanje vijesti na mobitelu.

  16. #3566
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Mani Gotovac: Rastanci

  17. #3567

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Daniel Kahneman: Thinking, Fast and Slow.

    Pise na koricama da se polako cita, i stvarno je tako .
    Citam je paralelno s beletristikom, trazi koncentraciju, ali je definitivno vrijedna truda. Zapravo vrlo citljiva, jasno pisana s puno zivopisnih primjera, samo sto je puna novih (barem meni) informacija, novih nacina gledanja na stvari.
    Nakon ovakvih knjiga osjecam se pametnije, nadam se da je istina.

  18. #3568
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mani Gotovac: Rastanci

  19. #3569
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj lunja prvotno napisa Vidi poruku
    Daniel Kahneman: Thinking, Fast and Slow.

    Pise na koricama da se polako cita, i stvarno je tako .
    Citam je paralelno s beletristikom, trazi koncentraciju, ali je definitivno vrijedna truda. Zapravo vrlo citljiva, jasno pisana s puno zivopisnih primjera, samo sto je puna novih (barem meni) informacija, novih nacina gledanja na stvari.
    Nakon ovakvih knjiga osjecam se pametnije, nadam se da je istina.
    I ja je čitam, također sporo. Dobra je

  20. #3570
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj chesil prvotno napisa Vidi poruku
    Edouard Louis - Raskrstimo s Eddyjem

    Kratak, ali brutalan roman o odrastanju pisca u mjestašcu u sjevernoj Francuskoj 2000-ih (autor je rođen početkom 90-ih).
    Gotovo naturalistički prikaz siromaštva francuske radničke bijele klase (svojevrsni francuski white trash), rasizma i homofobije.
    Pisac je rano shvatio da je drugačiji jer ima "ženskaste" pokrete, a cure ga nimalo ne zanimaju. No taj odnos homofobne okoline i vlastite obitelji prema drugačijem me nije toliko iznenadio koliko odnos prema školovanju, životnim perspektivama te sveprožimajući tzv.toxic masculinity. Oni su odmah pomireni sa sudbinom rada u tvornici, crnčenja i teškog fizičkog rada. Autorov otac se u takvim okolnostima silno uvrijedi kad mu supruga počne tražiti posao jer sve teže othranjuju djecu, a silno ga pogodi kad doma jedan mjesec ona donese više nego što on zaradi u tvornici (700 eura) brinući se za starije i nepokretne. Za alkohol se, naravno, uvijek nađe novca pa su gotovo svi u selu alkoholičari.
    Također me iznenađuje to što je autor izložen svojevrsnoj poruzi obitelji jer mu ide donekle dobro u školi, a posebno mi je upala u oči majčina opaska-što, ti ćeš sad biti neki intelektualac?
    Kao da su pomireni da su kasta na dnu i da nema prelaska u višu štogod napravili.
    Tim je zanimljiviji trenutak u kojem autor dobiva priliku za nastavak srednjoškolskog obrazovanja u obližnjem većem gradu, a otac mu prvi put daje novce, vozi na kolodvor da ne zakasni na audiciju, ali sve glumeći da mu nije stalo. I, naravno, dajući upute da se dobro pazi crnčuga i Arapa kojih je grad prepun.
    Tamo se pisac prvi put sreće s djecom iz boljestojećih obitelji iznenađen njihovom odjećom i načinom kretanja dječaka koje bi, kako kaže, njegovi u selu odmah sve proglasili pederima.

    Roman je izazvao pravu pomutnju u Francuskoj, tvrdeći da autor pretjeruje, hiperbolizira. Takav diskurs najniže klase (a da nisu useljenici) se teško probija do javnosti, ali očito dobro objašnjava sljepoću političkih elita i uspon radikalnih desničara poput Le Pen.
    Upravo i ja pročitala Eddyja i da ne ponavljam, chesil je sve super sažela

  21. #3571
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Klempererovi, misliš? To je jedna knjiga, predstavlja izbor iz dnevnika 1933.-45., ova: https://disput.hr/shop/zelim-svjedociti-do-kraja/
    Hvala ti! Zapravo sam ga mislila slušati na Audibleu, ali tamo imaju neku drugu knjigu (Čovjek želi vječno plakati, tako nekako, a ta na Goodreadsu ima nižu ocjenu), nemaju dnevnike, a baš sam se veselila tom formatu. Mene oduševila publicistika O tiraniji od Snydera koju je Angie preporučila, napravila sam cijeli popis preporučene literature iz te knjige koju ću dalje uzimati s Audiblea, Klemperer je preporuka iz te knjige. Angie, hvala ti - baš mi je ta knjiga kao referentna literatura, 2x sam je odslušala jer je slušanje u vožnji i dok se kuha ipak manje koncentrirani oblik "čitanja".

    Eddy mi je isto odličan, to se proguta u jednom danu, je li netko čitao njegove druge knjige?

  22. #3572
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Pročitala sam Povijest nasilja. Louisovo prisjećanje na silovanje koje je doživio kad se doselio u Pariz, netom prije nego što je izdao Raskrstimo s Eddyjem. Vrlo kratko, ali opet mučno štivo. Zanimljivo je da se to dogodilo prije više od 6 godina, a stvarni sudski proces je svoj epilog dobio tek prije 2 mjeseca.

  23. #3573
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da još malo reklamiram domaće autore:

    Marko Gregur: Vošicki

    Ovaj roman bi mi sasvim sigurno promaknuo da nije ušao u finale nagrade "Fric" pa se o njemu zadnjih dana malo više piše.
    Super, tanja_b, ja baš volim čitati domaće autore .

    Evo, prijavljujem i ja jednoga od kandidata za nagradu "Fric":

    Ivica Prtenjača: Plivač
    Prtenjača ima jedan osebujan stil, lijepu rečenicu, puno refleksivnosti u stilu, čak i poetične trenutke...
    Njegovo mi je "Brdo" svojevremeno bilo ugodno iznenađenje, vrhunski kratak roman!
    Plivač je knjiga o tome kako se osjeća mladi čovjek u situaciji neposredno pred rat. Glavni junak je zapravo antijunak, preplašeni dvadesetogodišnjak koji strahuje od nadolazećeg rata, odlazi na otok (evo još jednog djelomice "otočnog" romana!), upoznaje djevojku, obuzet je raznim mislima...
    U svakom slučaju, zgodno, meni se svidjelo...

  24. #3574

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Joj, meni "Plivač" baš nije sjeo. Djelovao mi je kao neuspjela reminiscencija na "Kiklopa"
    Prtenjača ima krasnu rečenicu i poetičan stil, ali mislim da bi dobro napravio da u narednim djelima prestane pokušavati ponoviti "Brdo" koje je naprosto neponovljivo.
    Zabavljalo me tijekom čitanja pokušati pogoditi o kojem otoku je riječ. Vjerojatno se ne radi ni o jednom konkretnom otoku, kao i u većini sličnih romana, ali sve skupa me dosta podsjećalo na Lošinj.

  25. #3575
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, meni "Plivač" baš nije sjeo. Djelovao mi je kao neuspjela reminiscencija na "Kiklopa"
    Prtenjača ima krasnu rečenicu i poetičan stil, ali mislim da bi dobro napravio da u narednim djelima prestane pokušavati ponoviti "Brdo" koje je naprosto neponovljivo.
    Zabavljalo me tijekom čitanja pokušati pogoditi o kojem otoku je riječ. Vjerojatno se ne radi ni o jednom konkretnom otoku, kao i u većini sličnih romana, ali sve skupa me dosta podsjećalo na Lošinj.
    Haha, djelomice bih se složila s tobom.
    No, "Plivač", doduše, možda razmišljanjima podsjeća na "Kiklopa", ali "Kiklop je ipak nedostižan!
    I da, "Brdo" je neponovljivo, također sam imala osjećaj da u "Plivaču" intenzivno pokušava ponoviti dubioznost "Brda", ali to jednostavno nije moguće...
    Što se otoka tiče, hm, teško ga je locirati, ali i meni se činilo da je neki sjeverniji...
    Sve u svemu, nije mi bilo tako loše...

  26. #3576
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Najbolje knjige u 2020. po New Yorkeru
    https://www.newyorker.com/culture/20...e-read-in-2020

  27. #3577
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Najbolje knjige u 2020. po New Yorkeru
    https://www.newyorker.com/culture/20...e-read-in-2020
    Ah, sram me priznati, ali s ovog popisa pročitala sam samo jednu (Blindness), no to i nije knjiga iz 2020.

  28. #3578
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Zavrsila sam Led. Moram priznat da sam nakon 2/3 knjige zakljucila dobro je rekla tanja-b, balticka pastorala, malo me poceo dosadjivat opis izmjene godisnjih doba na baltickom otoku i vec kad sam mislila da nece bit promjene radnje, pocela su sudbonosna zbivanja. Bas mi je dala za mislit, zapravo je tako i zapravo, dogodi se sudbonosno da ni n slutis i slicno se reagira. Preporucam.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.12.2020. at 19:52

  29. #3579
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Zavrsila sam Led. Moram priznat da sam nakon 2/3 knjige zakljucila dobro je rekla tanja-b, balticka pastorala, malo me poceo dosadjivat opis izmjene godisnjih doba na baltickom otoku i vec kad sam mislila da nece bit promjene radnje, pocela su sudbonosna zbivanja. Bas mi je dala za mislit, zapravo je tako i zapravo, dogodi se sudbonosno da ni n slutis i slicno se reagira. Preporucam.
    Ja je isto upravo čitam, baš sam negdje na 2/3, tako guštam
    Podsjeća me malo na Knut Hamsuna i Plodove zemlje, samo što mi je ova puno bolja, autorica tako sveznajuće i vješto opisuje razmišljanja likova da se ne mogu nadiviti koliko jednostavno i izravno naziva stvari svojim imenom.

  30. #3580
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Ah, sram me priznati, ali s ovog popisa pročitala sam samo jednu (Blindness), no to i nije knjiga iz 2020.
    Ne da nisam čitala, nego nisam ni za jednu čula, ali već vidim publicističkih potencijala za Audible, a drugo stavljam na potencijalni popis . Uvijek je dobro imati popise .

  31. #3581
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne da nisam čitala, nego nisam ni za jednu čula, ali već vidim publicističkih potencijala za Audible, a drugo stavljam na potencijalni popis . Uvijek je dobro imati popise .
    Apsolutno

  32. #3582
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja je isto upravo čitam, baš sam negdje na 2/3, tako guštam
    Podsjeća me malo na Knut Hamsuna i Plodove zemlje, samo što mi je ova puno bolja, autorica tako sveznajuće i vješto opisuje razmišljanja likova da se ne mogu nadiviti koliko jednostavno i izravno naziva stvari svojim imenom.

    I ja sam počela, tek sam na cca 1/7, uglavnom čitam na silu (da sam na mjestu one svoje prijateljice, lijepo bih ju vratila u knjižnicu bez grižnje savjesti , ali nisam , čekam onaj trenutak preokreta

  33. #3583
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    I, zaboravila sam prijaviti da sam pročitala još jednog kandidata, zapravo kandidatkinju za "Frica":

    Mihaela Gašpar: Nemirnica

    Posve lijepo pisana knjiga, vrlo pismeno i poetično (zanimljivo, autorica je kiparica), ali je tema takva da mi nije nikako sjela
    .
    Previše je smrti u knjizi, em glavni lik iščekuje vlastitu smrt, em mu je poginuo brat, umrla žena, em je on sam, k tome, totalno antipatičan lik...

    (Aj' sad uzmite knjigu čitati, ako ste face ).

    Naslov je vrlo zanimljiv, povezan s profesijom glavnog lika, ali neću vam otkrivati o čemu se radi .

  34. #3584
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Slažem se s tanjom_b oko Plivača. Nije mi bio dobar.
    Nemirnica mi je njezin najlošiji roman, ali je ona svakako ugodno otkriće.
    Zadnja dva mjeseca možda sam pročitala jednu knjigu. To mi se dugo nije dogodilo.

  35. #3585
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam počela, tek sam na cca 1/7, uglavnom čitam na silu (da sam na mjestu one svoje prijateljice, lijepo bih ju vratila u knjižnicu bez grižnje savjesti , ali nisam , čekam onaj trenutak preokreta
    Nemoj, dodje skoro pred kraj. Ako ti pastorala nije gust (meni je bila!), vrati! Nije bas da je taj kraj za knjizevnog nobela pa ces ne znam sta propustit. Ima toliko knjiga u knjizevnom moru!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.12.2020. at 11:51

  36. #3586
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj, dodje skoro pred kraj. Ako ti pastorala nije gust (meni je bila!), vrati! Nije bas da je taj kraj za knjizevnog nobela pa ces ne znam sta propustit. Ima toliko knjiga u knjizevnom moru!
    Ja sam se mučila s tom knjigom, imajući u mislima da je mnogima od vas bila dobra, ali zadnju četvrtinu sam shvatila da neće biti neke značajnije radnje, nema preokreta, nema drame .... oni su dobri, svi ih vole, žena je super (samo ne voli svoju svekrvu), sve probleme rješava, uživa na otoku, u ljudima, u prirodi - i onda sam napreskokce do kraja došla, život je ipak prekratak za tako duge dosadne knjige.

  37. #3587
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Meni je baš bila super... Obožavam kad pisac opisuje svoje likove onako nekim usputnim komentarima, a tako ih zapravo dobro izsecira, kad velike mudrosti kaže onako tek slučajno, kao da su nešto općepoznato...
    Jedino me jako rastužio taj obrat, stvarno ga nisam očekivala, ostala sam tužna. Morala sam ići raditi kolače da se zaposlim i ne tugujem, baš kao glavna sporedna junakinja

  38. #3588
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,649

    Početno

    Jokha al Harti: Nebeska tijela knjige one vrste koju volim. Život u Omanu ispričan kroz razne likove i njihove sudbine, tradicija, pro.jene u zemlji. Zanimljivi likovi. Razne ženske a i muške sudbine. Jefan neni skroz novi svijet iako me frendica već godinama nagovara da posjetimo Oman

  39. #3589
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Nano, odite obavezno! Meni jedna od najljepsih i najdrazih zemalja na svijetu. Knjiga mi je na listi.

  40. #3590
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Juhu, knjiga mi je na polici, javim Angie kad procitam !

  41. #3591
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,649

    Početno

    Nisam ju još pročitala. Dogovoreni brakovi u koje ulaze djevojčice me staalno iznova zdrmaju. Iako ni mueki nemaju neke "lijepe" sudbine. Skroz neka druga kultura od naše. Zanimljiva knjiga, svakako. I lagano se čita.

    Ovo lagano se čita je meni u zadnje vrijeme najvažnija stvar kod odabira knjige

  42. #3592
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    ina,
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 23.12.2020. at 11:47

  43. #3593

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Charlotte Link - Prevarena, zanimljiv i napet triler, preporučam...

  44. #3594
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Charlotte Link - Prevarena, zanimljiv i napet triler, preporučam...
    Jao, ovo mi je poznato, ali ne mogu se sjetiti radnje....

    (To mi je najgore - uđem u knjižnicu, namjerim se na neki novi krimić i nakon 20 stranica zaključim da sam to i prije čitala, uffff....)

    Kad sam već spomenula krimiće - trenutno sam počela čitati Duboku tamu https://www.hocuknjigu.hr/proizvodi/...ki/duboka-tama - na prvu izgleda sasvim dobro. Moglo bi se sviđati mojim sinovima (hakeri i slično).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.12.2020. at 14:17

  45. #3595

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Kad sam već spomenula krimiće - trenutno sam počela čitati Duboku tamu https://www.hocuknjigu.hr/proizvodi/...ki/duboka-tama - na prvu izgleda sasvim dobro. Moglo bi se sviđati mojim sinovima (hakeri i slično).
    Zvuči zanimljivo...stavljam na svoj popis...skužila sam da čitam dosta krimića u zadnje vrijeme : ) Vidim tu na tvom linku dolje " A onda je nestala " Lise Jewell, nju sam nedavno čitala, početak me baš zaintrigirao no kasnije su me neki elementi razočarali, no dajem joj prolaznu ocjenu. Prije Prevarene sam čitala Paket , Sebastiana Fitzeka , on mi je baš sjeo...

  46. #3596
    chesil avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    288

    Početno

    Despentes - Vernon suboteks trilogija

    Ako nekog zanima suvremeno francusko društvo, nema boljeg romana od ovog. Presjek svih slojeva, od kreme filmske industrije, boboa (pariška kulturna elita, prezrena zbog snobovštine), useljenika, prekarnih milenijalaca, Le Penovskih desničara, lijevih desničara, salonske ljevice do beskućnika; zatim presjek svih rodnih i seksualnih identiteta... Duboko uronjen u francusku stvarnost, strah od terorizma, kulturni život...
    Roman vrvi likovima, ponekad ga je nemoguće pratiti, ja sam morala raditi bilješke tko je tko. Svakome od njih autorica poklanja precizan opis, jasan psihološki, kulturološki i socijalni portet.
    Kraj mi je zbrzan, tj.fali mi karakterizacija tog zadnjeg lika koji uzrokuje grand finale, a zadnje stranice su i wtf, što sam sad pročitala.
    Neka zapažanja autorice, tj.likova su genijalna. U 3 rečenice objasni neki fenomen, od toga kakav je položaj žene u (užasno mačističkom francuskom) društvu do uvjerljivog prikaza kako se lako postaje beskućnik.
    Zahtjevno štivo, ponekad zamorno, ali krajnja ocjena je plus.
    I velika velika pohvala prevoditeljici Iti Kovač, fantastičan posao je odradila.

  47. #3597
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Je, Vernon Suboteks je i meni bio super, pogotovo prva dva dijela. A treci sam morala i kupiti jer gabtad jos nije bilo po knjiznicama.
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 24.12.2020. at 07:46

  48. #3598
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Ja sam prvi dan u Parizu išla u taj park i sve sam našla, i kafić, i tračnice kraj kojih su spavali i McDonald's iz kojeg su uzimali kave... Jedino me iznenadilo što je park daleko otmjeniji nego što sam ga zamišljala

  49. #3599
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam prvi dan u Parizu išla u taj park i sve sam našla, i kafić, i tračnice kraj kojih su spavali i McDonald's iz kojeg su uzimali kave... Jedino me iznenadilo što je park daleko otmjeniji nego što sam ga zamišljala
    kad mi gledamo sve kroz svoje naočale, a oni pak kroz svoje
    al sjećam se tvog upisa nakon tog puta, isto kao kad je sasa javila da je obilazila Napoli prema mjestima iz tetralogije

  50. #3600

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Apsolutno nema bolje knjige kojom bih zaključila ovu groznu i nevjerojatnu godinu, od najnovijeg romana Nade Gašić, Devet života gospođe Adele

    Mogu samo konstatirati, šteta što Gašićka ne piše i ne objavljuje više, jer je naprosto genijalna.
    U nevelikom romanu uspjela je na nevjerojatno uvjerljiv način prikazati Zagreb ovog proljeća, atmosferu u njemu, odnos građana prema epidemiji, te mušice, ali i strahove starih ljudi. Iako se gospođa Adela na početku možda čini kao neka karikatura, ona je u stvari vrlo slojevito razrađen lik. Pritom ni ostali likovi nisu ostali zanemareni, odnosi među njima itekako su važni, i nitko nije ostao savršen i bez mrlje. Završni, fantastični motiv jajeta u stvari je brzi pregled zagrebačke sadašnjosti, onakve kakva jest.
    Definitivno jedna od najboljih knjiga pročitanih u ovoj godini. I moram reći da mi je puno pomogla ovih dana, kad su nam živci ionako nategnuti zbog najnovijih potresa.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •