Stranica 176 od 279 PrviPrvi ... 76126166174175176177178186226276 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 8,751 do 8,800 od 13912

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #8751

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Može mala pomoć, otkud krenuti s istraživanjem koji predmeti se gledaju kod upisa te koja je satnica pojedinih predmeta u konkretnoj školi? Na stranici svake škole ili ima negdje više općenitih informacija? D. bi " za programera ili nešto vezano za komp..." kao valjda i većina neodlučnih...Koja su to uopće zanimanja ?
    I da, neće imati bajan broj bodova pa ako netko ima kakav alternativni prijedlog...
    Posljednje uređivanje od cappy : 13.04.2021. at 18:29

  2. #8752
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Može mala pomoć, otkud krenuti s istraživanjem koji predmeti se gledaju kod upisa te koja je satnica pojedinih predmeta u konkretnoj školi? Na stranici svake škole ili ima negdje više općenitih informacija? D. bi " za programera ili nešto vezano za komp..." kao valjda i većina neodlučnih...Koja su to uopće zanimanja ?
    I da, neće imati bajan broj bodova pa ako netko ima kakav alternativni prijedlog...
    Racunalni tehnicar. To je ono sto trazis. I za to treba solidan broj bodova.

    Potrazi po tablicama od proslih godina.
    Ima ga u vise skola.

  3. #8753
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    https://www.google.com/amp/s/ucenici...aznih-za-upis/

    tu ima tablica za sve programe u pdf formatu.

  4. #8754
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Satnicu pojedinih predmeta gledaš na webu pojedine škole

  5. #8755
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Može mala pomoć, otkud krenuti s istraživanjem koji predmeti se gledaju kod upisa te koja je satnica pojedinih predmeta u konkretnoj školi? Na stranici svake škole ili ima negdje više općenitih informacija? D. bi " za programera ili nešto vezano za komp..." kao valjda i većina neodlučnih...Koja su to uopće zanimanja ?
    I da, neće imati bajan broj bodova pa ako netko ima kakav alternativni prijedlog...
    Ovo je moj mlađi sin završio - TŠRB, tehničar za računalstvo https://www.tsrb.hr/tehnicar-za-racunalstvo/ (na stranici dolje imaš link gdje se može skinuti nastavni plan i program, pa se vidi broj sati). Sad je na TVZ-u, ne samo da redovno daje ispite nego ima i bolji prosjek nego u srednjoj školi, jer ga zanima gradivo.

    Ima sličnih programa i u drugim školama.
    Elektrotehnička škola Zagreb (bivša Končareva, Konavoska 2): http://ss-elektrotehnicka-zg.skole.h...ovi?ms_nav=aab
    Tehnička škola Zagreb (bivša željezničarska, u Palmotićevoj): http://www.ss-tehnicka-zg.skole.hr/u..._2018-2019.pdf

    Samo da napomenem - treba prilično visoki broj bodova, bez obzira na lokaciju škole.

    Alternative - svi tehnički smjerovi u navedenim školama + još treba pogledati Vrančića (bivša Prvomajska). Iako je to u načelu strojarska škola, ima tamo smjer "računalni tehničar za strojarstvo":
    https://www.stsfv.eu/usmjerenja-u-skoli/
    Općenito, škola ima dobre programe i dobru ravnateljicu. Kolegin sin je tamo i dijete je doslovno procvjetalo nakon kvartovske osnovne škole.

    Ne škodi ni pogledati škole izvan Zagreba, ako vam lokacija odgovara. Velika Gorica je imala odličnu srednju strukovnu školu. Ovdje su programi: http://www.ss-strukovna-velikagorica.skole.hr/zanimanja

    U Dugom Selu isto postoji srednja strukovna škola u kojoj ima taj smjer: https://www.srednja.hr/skole/srednja-skola-dugo-selo/

    ***

    Ako ne uspije upisati prvi izbor, svaki tehnički smjer je dobar. Oni u pravilu imaju dovoljno matematike, fizike, informatike i drugih tehničkih predmeta koji omogućuju upis dalje, često bolje nego opća gimnazija.
    Budući da je moj sin završio TŠRB, mogu samo reći da su i svi njegovi kolege iz raznih smjerova uspješno upisali željene fakultete. Puno ih je na Tehničkom veleučilištu, neki na FER-u, neki na građevini, prometu i drugim fakultetima.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 14.04.2021. at 07:44

  6. #8756
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    I Tesla

  7. #8757
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    I Tesla
    Da, fakat, to sam smetnula s uma. Evo ga: http://www.ss-prva-tehnicka-tesla-zg...tavni-programi

    Možda bi se našlo još toga.

    Ovdje je popis svih strukovnih škola u Zagrebu: https://www.zagreb.hr/userdocsimages...kovneSkole.doc

  8. #8758
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,504

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    i upisuju sve te fakultete jer je 16. gimnazija odlična

    Moja je na maturi iz kemije imala 86%,matematiku i izbornu biologiju također odličan postotak (ne sjećam se više)

  9. #8759
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je na maturi iz kemije imala 86%,matematiku i izbornu biologiju također odličan postotak (ne sjećam se više)
    bravo, svaka čast!
    imam curku koja je izvrsna u jezicima, vidjet ćemo gdje će ona kad dođe vrijeme

  10. #8760

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Hvala vam, što kažeš Petrlin, dosta matematike i fizike, to me isto brine, nisu mu to jace strane pa se.brinem da je to jos jedan razlog za izabrat nesti drugo, uf...

  11. #8761
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam, što kažeš Petrlin, dosta matematike i fizike, to me isto brine, nisu mu to jace strane pa se.brinem da je to jos jedan razlog za izabrat nesti drugo, uf...
    Da, tehničar za računalstvo ima matematiku 4 sata tjedno u prvom i drugom razredu, pa 3 sata tjedno u trećem i četvrtom, osnove elektrotehnike 4 sata tjedno u prvom razredu (i jako puno ljudi je s tim imalo problema), fiziku po 2 sata tjedno sve četiri godine i još hrpu stručnih predmeta. Ali većina tih klinaca želi se dalje školovati za inženjere, pa još dodatno upisuju izbornu matematiku u trećem i četvrtom razredu. Moj mlađi sin je na maturi imao bolji rezultat iz matematike nego stariji (mioc), a stariji je bio bolji iz fizike.

    Mislim da to što djetetu nije išla matematika u osnovnoj školi ne bi nužno trebala biti zapreka za odabir tehničke škole. Ponove oni gradivo... Često je taj otpor prema matematici generiran lošom podlogom u osnovnoj školi. Ako izbaciš tehničke škole s popisa, ne ostaje puno... Graditeljska tehnička škola ima smjerove za arhitektonskog i građevinskog tehničara - oba imaju po 4 sata matematike tijekom svih godina. Prometna škola isto ima matematiku 4+4+3+3. Nije bitan samo broj sati, nego i opseg gradiva. Moj mlađi sin je uz odabir dodatnih sati u tehničkoj školi imao matematiku ekvivalentnu matematičkoj gimnaziji.

    Ako djetetu ne ide matematika i fizika, možda je opća gimnazija bolja solucija, ali ako želi imati struku nakon završene srednje škole, nek pregrize i odluči se za neki od strukovnih smjerova. Ako bude teškoća, uvijek može ići na dopunsku nastavu u školi (to je redovna praksa u prvom razredu, da djeca pokrpaju rupe iz osnovne škole). Iz mog iskustva, važnije su radne navike od predznanja. Gdje je volje, nađe se i načina. Sretno!

  12. #8762
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, francuski je u fokusu, nigdje ga ne može "dobiti" u toj količini. Pa kad krenem gledati strukovne (a gledala sam ih detaljno), onda mi je prvo to na umu.

    Na stranu francuski, što od strukovnih uopće ostaje jednom društvenjaku, koji mrzi prirodne predmete? Sve što bi eventualno bilo za nju uključuje barem jedan prirodni predmet među bodovima, pretpostavljam da to znači puno takvih predmeta u sva 4 razreda. Nisam uspjela naći za sve škole nastavni plan da to i provjerim.

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
    Nekako se jučer iskristalizirao hotelijersko-turistički tehničar. 4x4h hrvatskog, 3 strana jezika, 4+4+3+3h matematike. Nema prirodnih predmeta. Zapravo idealno. Pretpostavljam da ta količina hrvatskog i matematike znači znanje na barem razini B na maturi?

    A 6. predmet koji se traži za upis je likovni (umjesto biologije za jezičnu)! Kako cool! Znači još par bodova više!

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

  13. #8763
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    To je sve jako relativno i treba prije provjeriti.
    Ja sam se šokirala kad sam saznala da maturanti u prometnoj polažu A razinu mature iz matematike.
    I sad je to mojem nećaku veliki problem.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #8764
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Hm, koja je jača razina, A ili B? (tutlek sam za cijeli taj sustav, uopće nisam popratila)

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

  15. #8765
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    I shvatila sam da učenik sam bira koju će razinu polagati, ovisno što traži fax na koji planira ići. Ako fali znanja, onda se ide na dodatnu edukaciju (valjda instrukcije?).

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

  16. #8766
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A razina je jača. Ali ne razumijem, zar djeca sama ne biraju razinu koju će polagati?

  17. #8767
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Naravno da dijete samo bira razine.
    Ali uzimajuci u obzir koji fakultet zeli upisati.

  18. #8768
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Dijete samo bira. A fakulteti sami traže potrebnu razinu.

  19. #8769

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Pa da. Nema veze sta je on u prometnoj nego je ocito zelio na fax za koji mu treba razina A

  20. #8770
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Prometna škola i
    Prometni faks


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #8771
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Isto kao što je u moje vrijeme bilo uobičajeno da iz srednje medicinske ideš na Mef.
    Danas je to nemoguće.
    Jednostavno im fali kemije, fizike, matematike...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #8772

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Pa tako je to nekako i bilo zamisljeno, iz gimanzija na fakultete, iz strukovnih u struku. Kako nase trziste rada ne prati ono sta je zamisljeno u glavama onih koji oblikuju skolovanje, tako i djeca iz strukovnih upisuju fakulteta i to masovno.
    Ono sta bi trebalo omoguciti po meni je da se na strucne studije lakse upisati iz strukovne skole. Npr. da fizioterapeutski tehnicar ima olaksan upis na strucni studij svoje struke. Akko bas zeli na medicinu, to mora biit svjestan da nece lako upisati, ali ne postoji valjan razlog da je za upis na zdravstveno veleuciliste smjer fizioterapeuta on u losijoj poziciji od gimnazijalca jer je imao ne znam manje sati matematike. Pisem napamet ne znam koliko sati imaju .

  23. #8773
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Isto kao što je u moje vrijeme bilo uobičajeno da iz srednje medicinske ideš na Mef.
    Danas je to nemoguće.
    Jednostavno im fali kemije, fizike, matematike...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Nije nemoguće. Dijete moje kolegice je upisalo

  24. #8774

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Naravno da nije nemoguće. Sve je moguće. Treba sigurno više rada i muke, ali ak je motivacija toliko jaka, sve se može.
    Kad sam ja upisivala pmf bilo nas je iz svakakvih škola. Prijemni je bio banalan, na razini prvog srednje, primalo nas se više nego je bilo prijavljenih, doslovno je svatko mogao upast. Isto tako su masovno i ispadali nakon prvih rokova. Ali bila je sa mnom na godini cura iz turističke škole. Nije bilo teoretske šanse da ona sa svojim predznanjem uopće prati analizu 1.
    Išla je na repeticije kod prof na fesb-u, nekako progurala tu prvu godinu, na kraju diplomirala među prvima.

    Mučila se više od onih iz mioca, ali i mi iz općih smo se mučili više od onih iz mioca tako da sve je u volji.

  25. #8775
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Nije nemoguće. Dijete moje kolegice je upisalo
    Drago mi je čuti jer je to jedini slučaj za koji sada znam.
    Puno ih je pokušavalo i nitko, od mojih poznatih, nije uspio. Čak ni uz instrukcije.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #8776

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Nekako se jučer iskristalizirao hotelijersko-turistički tehničar. 4x4h hrvatskog, 3 strana jezika, 4+4+3+3h matematike. Nema prirodnih predmeta. Zapravo idealno. Pretpostavljam da ta količina hrvatskog i matematike znači znanje na barem razini B na maturi?

    A 6. predmet koji se traži za upis je likovni (umjesto biologije za jezičnu)! Kako cool! Znači još par bodova više!

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
    Satnica hrvatskog je jednaka satnici hrvatskog u gimnaziji, a satnica matematike je jednaka satnici matematike u opcoj gimnaziji, a veca satnici matematike u jezicnoj gimnaziji. Dovoljno je to i za A razinu ako bude treba, mozda uz malo dodatnih priprema...

    satnica opce gimnazije
    https://www.prva.hr/index.php/opca-g...nastavni-plan/

    satnica jezicne gimnazije
    http://ss-hotelijersko-turisticka-zg...i_na_gimnazija

    satnica hotelijersko-turistički tehničar
    http://ss-hotelijersko-turisticka-zg...ti_ki_tehni_ar

  27. #8777
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, koja je jača razina, A ili B? (tutlek sam za cijeli taj sustav, uopće nisam popratila)

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
    Jača je A
    ko ocjene u Engleskoj

  28. #8778
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    To je sve jako relativno i treba prije provjeriti.
    Ja sam se šokirala kad sam saznala da maturanti u prometnoj polažu A razinu mature iz matematike.
    I sad je to mojem nećaku veliki problem.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Većina njih koji planiraju tehnički faks i treba matku A, jako puno tehničkih traži i A iz jezika, recimo svi poznanici od velikog su imali hrvatski A ,a nikome nije trebao
    Znam dečka iz Ruđera koji je upisao medicinu,ako se to moglo u naše vrijeme može se i sad


    Problem prijašnjih medicinara je isti ko i sad manje matke,ali imaju mogućnost izbora predmeta .
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 14.04.2021. at 13:36

  29. #8779
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Većina njih koji planiraju tehnički faks i treba matku A, jako puno tehničkih traži i A iz jezika, recimo svi poznanici od velikog su imali hrvatski A ,a nikome nije trebao
    Znam dečka iz Ruđera koji je upisao medicinu,ako se to moglo u naše vrijeme može se i sad


    Problem prijašnjih medicinara je isti ko i sad manje matke,ali imaju mogućnost izbora predmeta .
    Pa i u vrijeme dok je moj sin bio u tehničkoj školi, njegov školski kolega je upisao medicinu (ne iz njegovog razreda, nego iz paralelnog). Pripremala ga je profesorica iz biologije za maturu iz predmeta koji su trebali za upis. Bilo je još tih primjera - uvijek su ih isticali na vijeću roditelja i roditeljskim sastancima, ali to su iznimke.

    A što se tiče hrvatskog jezika, moji su sinovi obojica polagali A razinu, iako im za faks to nije trebalo. Stariji je na popisu fakulteta imao Akademiju dramskih umjetnosti, a mlađi vojsku. Na kraju im nije trebalo, ali nikad se ne zna - mogli su i drugačije odabrati. Čim treba A razina iz nekog predmeta za jedan faks na popisu od deset mogućih, treba na državnoj maturi polagati tu razinu. Inače, nije da je neka drama, ali moji su obojica imali instrukcije baš iz hrvatskog i to im je bilo teže nego matematika i fizika

  30. #8780
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Prometna škola i
    Prometni faks


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ne treba A razina matematike za upis na Fakultet prometnih znanosti u Zagrebu: https://www.fpz.unizg.hr/web/upisi/preddiplomski-studij

    Moji sinovi su taj faks obojica imali na listi, zajedno sa FSB i još hrpom drugih obrazovnih ustanova.

    Evo, za one kojima sada to treba - ovdje je Trinomova pregledna tablica: https://www.trinom.hr/trinom/drzavna...is-na-fakultet

    S druge strane, treba pažljivo pregledati web stranice svakog odabranog fakulteta, jer kod upisa mnogi daju dodatne bodove za npr. informatiku i druge predmete, pa je korisno i to prijaviti na državnoj maturi. Sjećam se da je tako bilo za geodeziju i geoinformatiku. Potražit ću link kad stignem...

  31. #8781
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,504

    Početno

    Uvijek me fascinira priča jedne divne ginekologice iz malog mjesta,koja je završila srednju ekonomsku školu i upisala medicinski fakultet.

  32. #8782
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,504

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    I shvatila sam da učenik sam bira koju će razinu polagati, ovisno što traži fax na koji planira ići. Ako fali znanja, onda se ide na dodatnu edukaciju (valjda instrukcije?).

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
    Ajd opusti se, nemoj sad već o fakultetu razmišljati

  33. #8783
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,504

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da dijete samo bira razine.
    Ali uzimajuci u obzir koji fakultet zeli upisati.
    Uz obvezne predmete koje fakultet zahtjeva, može se izabrati i izborni/dodatni predmet za dodatni broj bodova

  34. #8784
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Nije nemoguće. Dijete moje kolegice je upisalo
    isto tako upisuju i završavaju stomatologiju nakon srednje medicinske škole i pmf nakon umjetničkih škola
    važno je koliko učenik uloži truda

  35. #8785
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993
    Posljednje uređivanje od n.grace : 14.04.2021. at 15:10

  36. #8786

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa Vidi poruku
    Ajd opusti se, nemoj sad već o fakultetu razmišljati
    A bas. Cekaj da se u srednju upišu.

  37. #8787
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne treba A razina matematike za upis na Fakultet prometnih znanosti u Zagrebu
    treba za smjer aeronautika
    Posljednje uređivanje od n.grace : 14.04.2021. at 15:39

  38. #8788
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    A možda taj netko pokora na neki faks koji treba A matku,pa zajednički nazivnik. ....

  39. #8789
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Ima li šanse da se I. Ekonomska vrati u svoje prostore na jesen (ako sam dobro polovila, sad su u Prelogu)?
    Podmladak razmišlja o prirodoslovnoj gimnaziji u Prelogu, a nastava u jednoj smjeni bi dosta olakšala putovanje.

  40. #8790
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Jel tko gledao onaj neki web MZO-a, ako.powerbi.com pa nešto, nemojte me pitati kako do toga doći, ne znam ni sama kako sam uspjela. Uglavnom, svašta tamo piše za sve škole, npr. usporedba ocjena hrv/eng/mat u 8.r., 4.r.SŠ i na maturi, pa recimo prosjek na maturi u odnosu na prosjek županije itd.

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

  41. #8791
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Joj, ne ako. nego app.powerbi.com

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

  42. #8792
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da se to zove školski rudnik znanja

  43. #8793

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Evo i nas na sto muka i šarolikog izbora jer g.đica nema pojma kaj bi...
    Posljednje uređivanje od navi : 16.04.2021. at 00:53

  44. #8794
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj navi prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i nas na sto muka i šarolikog izbora jer g.đica nema pojma kaj bi...
    Probaj joj pomoći koliko možeš, ali odluka je njezina.

    Vjerojatno ste već ovo vidjeli, ali ne škodi ponoviti - CISOK ima online upitnik za samoprocjenu osobina i odabir zanimanja:
    https://cisok.hr/usluge-u-cisok-cent...znih-s-poslom/

    Osim toga, ako treba neko mišljenje sa strane, konzultirajte se s razrednikom i profesorima određenih predmeta u školi. Dijete točno zna što joj dobro ide, a što ne. Čest problem je to što nemaju pojma kako izgleda posao danas-sutra...

    Budući da roditelji dobro poznaju svoju djecu, znat ćeš kako se približiti i pristupiti... Npr. moj stariji sin rado prima savjete i naše mišljenje uzima u obzir, ali odlučuje samostalno. S druge strane, moj mlađi sin je tvrdoglav i ne prihvaća nikakve savjete, iako se kasnije često pokaže da smo bili na dobrom tragu. Na primjer, pokušala sam ga odvratiti od polaganja ispita psihofizičke spremnosti za vojnu akademiju (astmatičar i alergičar, dugogodišnje smetnje disanja), jer on je to želio od malih nogu, ali nije prihvatio da to nije najbolje za njega sve dok se to nije pokazalo upravo na testiranju. Sve je odradio kako treba, ali nije mogao istrčati propisani broj kilometara u zadanom vremenu. Jedva se nekako pomirio s tim da to nije za njega pravi odabir. Ja nisam strahovala od upisa na vojnu akademiju, jer on bi to intelektualno sigurno mogao, ali fizički dril (kampovi) nije najbolje što on može učiniti za svoje zdravlje. Njegova plućna funkcija nikad neće biti savršena. Dugo mu je trebalo da to prihvati, čak nisam sigurna da i dalje ne traži alternativne načine da se ugura onamo. Kompromis - rekli smo mu (što je i prihvatio) da je bilo kakav tehnički fakultet ok, a kasnije se s tom strukom može zaposliti kao civilna osoba u vojsci.

    ***
    Još malo o neodlučnosti - djeca/mladi često ne znaju što odabrati, jer nemaju pojma kako takav posao izgleda.

    Ako djetetu dobro ide matematika i fizika - dijete zna kako izgleda npr. posao profesora tih predmeta, ali ako joj se to ne sviđa, treba reći da postoje alternative: npr. ako završi fiziku na PMF-u s tim može biti meteorolog kao Zoran Vakula, a ako završi matematiku - može raditi u banci i investicijskom fondu, ne nužno u školi.

    Razmisli o ljudima koje poznajete i koji bi djetetu mogli opisati kako izgleda njihov posao. Možda nešto zanimljivo iskrsne... Moj mlađi sin je osim računalstva na popisu imao geodeziju i geoinformatiku, jer on je radioamater i to mu je bilo blisko (komunikacijski sateliti i slično).

    Ako se djetetu sviđa kemija, može se baviti nečim vezanim uz zaštitu okoliša. Ako više naginje društvenim predmetima - ima cijela hrpa zanimanja od pravnika, pedagoga, psihologa, socijalnog radnika...
    Osim toga, zaštita na radu je studij s kojim bi danas bile dobre šanse za zapošljavanje. Našlo bi se toga još.

    Možete zajedno pogledati i ponudu poslova na Mojposao.hr ili na HZZ-u, tek da dobijete ideju što se traži i što sve postoji.

  45. #8795
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ako nekome treba moja je upravo na satu SR-a gledala video o samom procesu upisivanja: Upisi u srednju školu za školsku godinu 2020./2021. - YouTube

  46. #8796
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Treba jako paziti na datume

  47. #8797
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

  48. #8798

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Hvala❤️

  49. #8799
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    Pokušavam shvatiti sistem bodovanja natjecanja znanja... Npr. ako dijete više godina za redom, evo primjer matematike koja natjecanja kreću od 5.razreda, ima plasman na državno natjecanje bez plasmana u prva tri mjesta - dobiva samo jedan dodatni bod?
    Što je u drugoj varijanti, kada npr jedne godine prođe na državnom iz primjerice matematike, a iduće se na državno iz hrvatskog, opet bez plasmana 1-3mjesta. Jesu to onda 2 boda ili?
    Posljednje uređivanje od ekica : 18.04.2021. at 13:33

  50. #8800
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Ne, jedan bod. Odnosno koliko god ukupno bodova kroz 4g dijete osvoji, uzima se najbolji uspjeh, najviše osvojen broj bodova u jednom natjecanju u jednoj godini.

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •