Stranica 35 od 44 PrviPrvi ... 253334353637 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,701 do 1,750 od 2184

Tema: Cijepljeni protiv COVID-a i oni koji to žele postati, informacije o testiranjima....

  1. #1701
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Eto, i mm pozitivan. Od subote šmrca, na dva testa negativan, jutros pozitivan. I to crta prije kontrolne izbila. Od simptoma , boli ga grlo i ništa drugo.

    A jadno najmanje dijete je sad u bedu jer mu se izolacija produžuje do utorka. I sad kaže, kad ta istekne,opet će se produžiti. Miceku je već dosta svega.

  2. #1702
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    A naštimani smo na sedam dana razmaka između pozitivnih kućnih

  3. #1703
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    Eto, i mm pozitivan. Od subote šmrca, na dva testa negativan, jutros pozitivan. I to crta prije kontrolne izbila. Od simptoma , boli ga grlo i ništa drugo.

    A jadno najmanje dijete je sad u bedu jer mu se izolacija produžuje do utorka. I sad kaže, kad ta istekne,opet će se produžiti. Miceku je već dosta svega.
    U biti možda mu se i ne produžuje , znam jednu obitelj kod kojih naknadno nije produžena izolacija

  4. #1704

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    To cojepljenje i preboljenje plus cijepljenje je i u onom mayo guidelinesima od kaae, al amerika puno vise tradicijski cijepi i testira, nisi otezi ludjak i zesca iznimka ako cijepis (cak i nekomorbiditetno) dijete protiv gripe. Mislim da smo amerikancima mi koji pustamo djecu da prebplijevaju kozice ko neki nativesi jer cemu akp postojo cjepivo. Cijela paradigma je drugacija, nisu bolovanja toliko normalizirana, normalizirana je prevencija koja je konkretna (cijepljenje), a ne ono mediteranska prehrana i luk u sobu uz magarece mlijeko i maticnu mlijec i neke ultra lampe i sol s himalaja. Valjda.

    Na stranu Amerika i njihove preporuke, pitam se kojeg smisla imati nekomorbiditetno dijete cijepiti, pa ono ipak oboli, pa ga onda opet cijepiti tim istim cjepivom, iako se u međuvremenu pojavio novi soj za koji je poznato da izbjegava cjepivo? I sve to u razmaku manjem od godinu dana?

    Mi smo svi doma cijepljeni čim smo mogli do cjepiva, uključujući i (tada) 16-godišnjaka, uvijek ću zagovarati pozitivne učinke cjepiva, smatram i da bi situacija u Hrvatskoj bila puno bolja da je odaziv na cijepljenje u startu bio veći, ali ovo nabijanje novih i novih doza istog cjepiva istim ljudima u kratkim vremenskim razmacima mi stvarno nema smisla

  5. #1705
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    U biti možda mu se i ne produžuje , znam jednu obitelj kod kojih naknadno nije produžena izolacija
    Kod svih mojih je. Jedno dijete ispalo 40 dana doma, to je ludo

  6. #1706
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Na stranu Amerika i njihove preporuke, pitam se kojeg smisla imati nekomorbiditetno dijete cijepiti, pa ono ipak oboli, pa ga onda opet cijepiti tim istim cjepivom, iako se u međuvremenu pojavio novi soj za koji je poznato da izbjegava cjepivo? I sve to u razmaku manjem od godinu dana?

    Mi smo svi doma cijepljeni čim smo mogli do cjepiva, uključujući i (tada) 16-godišnjaka, uvijek ću zagovarati pozitivne učinke cjepiva, smatram i da bi situacija u Hrvatskoj bila puno bolja da je odaziv na cijepljenje u startu bio veći, ali ovo nabijanje novih i novih doza istog cjepiva istim ljudima u kratkim vremenskim razmacima mi stvarno nema smisla
    Slazem se. Svaka nova preporuka cijepenja ima sve manje i manje smisla. Pitam se sto uopce epidemiolozi misle o tome.

  7. #1707
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Dosad redoslijed nije bio nevažan. Bolja kombinacija bila je preboljenje + cjepivo, i Trobonjača je u onom intervjuu rekao da ta kombinacija daje superimunost (što se u praksi baš i nije pokazalo baš točnim )

    Kombinacija cjepivo + preboljenje je više kao baksuz, u ovim zadnjim preporukama (Privremene-preporuke-za-cijepljenje-protiv-bolesti-COVID-19-dopunjene-i-objedinjene-2.pdf (hzjz.hr) ) čak stoji da se nakon preboljenja preporučuje ponovno cijepljenje, bez obzira je li osoba cijepljena prije preboljenja ili ne (str. 4, točka 3, pri dnu stranice), što meni ovako sa strane djeluje van pameti.
    Redoslijed je bio možda važan u znanstvenom i suštinskom smislu, međutim, u birokratskom i administrativnom nije, a to je ono čega se mali čovjek drži.
    Meni je izolacija skraćena na 7 dana iako nisam primila booster jer sam prije cijepljenja prebolila. Da sam cijepljena pa prebolila, jednako bi mi bilo. U tom smislu sam napisala da je nevažno.

    Na superimunost ću se samo nasmijati sada, nakon preboljenja, dvije doze, pa opet preboljenja, dok čekam da se opet zarazim. Mislim, nisam ni prije nosom parala oblake uvjerena u vlastiti imunitet nad virusom ili pomišljala da se sve bolesti s mene samo sapiru kad se umijem šumskom rosom, ali mislim da ne mogu biti poniznija nego sada. Doslovno, samo čekam da me i treći put blagoslovi. Jedino što želim je da to bude nakon što napišem godišnja izvješća pa da doista mogu uživat u toj izolaciji.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 25.01.2022. at 12:42

  8. #1708
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    U biti možda mu se i ne produžuje , znam jednu obitelj kod kojih naknadno nije produžena izolacija
    Produžujem mu je ja. Iz vlastite odgovornosti. Ne pada mi napamet dijete koje nije preboljelo i nije cjepljeno poslati u kolektiv prijwe nego istekne propisana karantena .

    Inače, meni je taj sav narativ kojim se stručnjaci vode potpuno nelogičan. Kako zaboga moje cijepljenje štiti tebe? Od korone? Od bolesti čiji tijek gotovo u potpunosti ovisi o stanju imunosustava i organizma domaćina?
    Moje cijepljenje štiti mene, moje pridržavanje mjera,maska, dezinfekcija i distanca štite one oko mene. Masovno cijepljenje štiti (ili bi trebalo) zdravstveni sustav i smanjuje cirkulaciju virusa ali ne u mjeri koja bi bila dovoljna da se virus zaustavi.
    Pa eto, moja djeca sjede doma koliko treba,peremo ruke 250 puta na dan, ne grlimo se i ne ljubimo s nikim,bez obzira na cijepljenje. I da, svejedno smo se razboljeli. I da,hodam sama po svom ogradom omeđenom dvorištu s maskom na nosu dok mi se susjeda s prozora smije i okreće očima. Jer meni treba svježi zrak , ali njoj ne treba moja bolest. Možda sam luda, ali dovoljno sam ljudi pokopala i nad dovoljno strepila u ovoj pandemiji da bi mi tražila načine da umirim savjest jer mi je izolacije preko glave.
    Posljednje uređivanje od babyboys : 25.01.2022. at 12:45

  9. #1709

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Zaista ne znam koliko smisla ima vakcina nakon preboljenja, pogotovo kod novih sojeva koji delimično zaobilaze obe vrste imuniteta. Moguće da više nema smisla uopšte.

    Samo znam da niko nikoga ni u jednom momentu nije terao da vakciniše decu, i svi su imali pravo da vakcinu i za sebe i za decu glatko odbiju. I sada je realno tako, vakcina je i dalje samo preporuka.

    Međutim, zbog armije roditelja koji ne daju svoju decu, i pedijatara koji su ih mesecima tapšali po leđima, stvorila se dovoljno neprijateljska klima u kojoj smo mi nemajke i neočevi mahom izgubili mogućnost suprotnog izbora.

    Izbor koji ste tražili i dobili za sebe tako je uskraćen nama (OK, u Srbiji, ali koliko sam pratila ni vama nije bilo logistički lako da vakcinišete mlađe od 12). Dozvolićete mi da mi to ne bude pravo.
    I gle, odjednom i našim i vašim pedijatrima puna usta vakcinacije, sada kada je očigledno svejedno. Meni je to jednako besmisleno kao i vama.

    Što se tiče toga da su komplikacije i smrtnost manji nego kod gripa, pa- da, verovatno jesu.
    Sigurna sam da taj momenat pruža veliku utehu onima koji su upali sa pogrešne strane statistike.

    I naravno da isto krivim pedijatre i ostale dr koji ne nude ili aktivno odgovaraju decu i odrasle od vakcine protiv gripa, ako je npr. roditelj želi, a nema nikakvog medicinskog razloga protiv vakcinacije.

  10. #1710

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Prije podosta godina, moj suprug i ja cijepili smo sebe i dvoje naše nejačadi protiv gripe. Od toga je jedno nejako dijete dobilo to cjepivo pod prismotrom jer ima alergije i astmu. Nitko od nas nije trebao dobiti cjepivo te godine. Gripa nije bila u velikom zamahu, nismo bili rizični (osim najmlađeg djeteta, ali njemu cjepivo protiv gripe tada nije bilo ni potreba ni preporuka, dapače, bilo je blago alergično na jednu komponentu cjepiva ).
    Pa zašto smo to napravili?
    U to isto vrijeme stariji član naše obitelji borio se s uznapredovalim karcinomom. Živio je tada s nama i mi smo ga njegovali. Kemoterapije, zračenja i operacije su bile vrlo iscrpljujuće i onkolog nam je oprezno i obzirno predložio da se cijepimo protiv nadolazeće gripe, ne zbog sebe, nego da smanjimo mogućnost zaraze našeg vrlo, vrlo imunokompromitiranog člana obitelji na minimum. Jesmo li dvojili? Ni sekunde. Jesmo li ikada požalili? Ni na tisućinku sekunde.
    Dobili smo još nekoliko godina života punog uspomena, za koje bi moja djeca možda ostala uskraćena da nismo poduzeli sve što smo MI mogli da onima najslabijima među nama bude lakše.
    Naravno da tada nije samo naše cijepljenje bilo bitno. I naravno da su kemoterapije i sve drugo bili "konjica" u borbi. Ali su i naša cijepljenja bili mali "pješaci" iz pozadine, koji su podupirali jurišnike.
    S Covidom je situacija još jasnija. Svojim cijepljenjem štitimo sebe, ali podupiremo i druge, ako ničim drugim time što smanjujemo mogućnost da im zauzmemo mjesto u bolnici. Ne trebam sad nabrajati koje benefite donosimo i sebi i drugima, ne samo cijepljenjem, već i maskama, distancom , dezinfekcijom, testiranjem. odgovornim ponašanjem.... Već smo to "prožvakali" tisućama puta, a i babyboys je to lijepo napisala ranije.

    Da, mjera ima svakakvih... nemojmo zaboraviti da ih kroji i politika, a ne samo struka. Uzmimo u obzir i da struka često tapka u mraku, nagađa i nada se da je pogodila, i njima je ovo prvi put. Da uvijek znaju što rade i što treba raditi, pandemija bi bila gotova, a nije. No, s tim je kao i sa svim u životu. Koliko god bili umorni od svega, i dalje moramo svakodnevno birati hoćemo li i ovaj put biti "pješaci". Ili ćemo uteći s bojišta i iz prikrajka čekati da prirodna selekcija učini svoje, da pomru oni koji moraju, a da mi (ako budemo imali sreće) nastavimo neokrznuti.

  11. #1711

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Zaboravila sam napomenuti. To što mislim da cijepljenje pomaže i da bismo kao društvo trebali biti puno procijepljeniji da sve ovo ima smisla, ne znači da mislim da trebamo dobivati nove i nove doze cjepiva svakih par mjeseci. Upravo suprotno.

    A ovdje je članak o novim EU pravilima o Covid potvrdama koje stupaju na snagu od 1.veljače, a koje će očito i nas zahvatiti. Morate vidjeti te bisere :
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...vedno-15149512

  12. #1712
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Iako se na prvu cini da nema medicinskog opravdanja i logike u tome jel prvo cijepljenje ili preboljenje, izgleda da je ista stvar, zapravo nije bas tako. Ako se prvo cijepis, kod oboljenja ipak organizam pokrece obrambenu reakciju i nece se virus bas tako razmahati i razmnoziti u toj kolicini kao da se radi o necjepljenoj osobi. Znaci tu ce organizam reagirati prvenstveno stvarajuci antitijela na protein siljka koji mu je poznat, iz cjepiva. U suprotnom scenariju, ako je prvo preboljenje, tada organizam stvara protutijela na vise razlicitih antigena virusa. Nakon preboljenja, ako se cijepi dodatno se boosta ponovno s antigenom siljka. Zato se to nazova jos i ‘superimunost’. Tako sam ja nekako zapamtila, najvise iz objasnjenja prof. Trobonjace.
    Ako cemo sad prosiriti pricu na mutacije virusa i ucinkovitost cjepiva, naravno da nista nema smisla…

  13. #1713
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    1 dan u skoli i online svi do 4.2. Ne znam na sto ce to dalje licit sa skolom.

  14. #1714
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    1 dan u skoli i online svi do 4.2. Ne znam na sto ce to dalje licit sa skolom.
    A mislim da do kraja veljače će se valjda smiriti. Samo razred ili cijela škola? Jer postalo je u mnogim školama jako teško organizirati nastavu čak i pod pretpostavkom da su svi učenici u školi (a nisu)

  15. #1715
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Skola.

  16. #1716
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Na stranu Amerika i njihove preporuke, pitam se kojeg smisla imati nekomorbiditetno dijete cijepiti, pa ono ipak oboli, pa ga onda opet cijepiti tim istim cjepivom, iako se u međuvremenu pojavio novi soj za koji je poznato da izbjegava cjepivo? I sve to u razmaku manjem od godinu dana?
    Mi smo cijepili nekomorbiditetnu djecu (s dvije doze), u dobi od 5 i 8 godina. Za njih je trenutno odobren booster samo u visokorizicnim skupinama, s ove strane bare. Hocemo li ih odvesti na booster kad dodje vrijeme (svibanj), ne znam. Ali nismo donijeli odluku u ovom trenutku da necemo (ili da sigurno hocemo). Ima vremena za raznorazne nove sojeve, nova cjepiva, preboljenje.

    Kvotala sam ovaj dio gore jer bas cujem taj moment u zadnje vrijeme na sve strane (iz Hrvatske), a uglavnom izazvano frustracijom i nepovjerenjem prema onima koji svima kroje sudbinu (od politicara do epidemiologa), a zapravo uopce ne konkretnim cinjenicama koje imaju veze sa samom znanoscu. Zao mi je da je situacija takva kakva je, da se ne zna tko pije, a tko placa, tko kad radi, umjesto koga, a i dokle. Zao mi je i zbog djece koja pohadjaju nastavu online i na kojima se stvarno lomi ogroman dio ovog kaosa.

    No to ne znaci da je cjepivo lose i da se ne isplati i da je najbolje ne primiti ga, osim ako smo 65+ ili neke druge dobi, ali barem jednom nogom u grobu.


    Kod nas (Minnesota) je trenutno cijepljeno 36% djece u dobi od 5 - 11 godina, 64% od 12 - 15, 67% od 17 do 18. (65+ su na 97% na razini zemlje, ali 99% u svim predjelima koji nisu izuzetno ruralni, s rasprsenim stanovnistvom). Cijepljena djeca, s komorbiditetom ili bez, NE obolijevaju od kovida jednako lako kao ona koja nisu cijepljena. Na udaru su vrticka djeca (ispod 5 godina, dakle). Nije da cjepivo ne radi nista i da je bezvrijedno. Skole nismo morali zatvarati od novogodisnjih praznika 2020, znaci preko godinu dana.

  17. #1717
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

  18. #1718
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj ivana s prvotno napisa Vidi poruku
    da, bas ...mozes misliti
    koliko ce roditelja testirati djecu, a koliko ce ih reci da su testirali i ne napraviti to
    nije to za nas i nase podneblje

  19. #1719
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A kolika je točnost tih testova nitko ne ulazi u to, i kod sestre i kod mene i pcr bio nečitljiv , pa ponovljeni , koliko će tek tu biti greška?!?

  20. #1720
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mislim da je u trenutku kad je vise od 50% pozitivni zaista nebitno koliki je postotak greske kod pcr ili da li ce testirati 100% ili 80% roditelja. Rekla bih da je sad-daj sto das . Samo sa djeca idu u skolu . Jer ovo sa SI je vec suludo.

  21. #1721
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Kaae, mislim da se Tanja referirala na logiku ponovnog cijepljenja djece koja su u međuvremenu oblila od covida (a prethodno su cijepljena). Dakle cijepljen, pa prebolio, pa bi se trebao opet boostat. Ima li taj booster uopće smisla? Osobito ako nije prilagođen novim sojevima.
    Ne booster općenito, nego boostati osobu koja je cijepljena + prebolila.

  22. #1722
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Jako zanimljivo: Trenutno je u Engleskoj dvije trećine zaraženih omikronom koji su već preboljeli covid. Dakle, duplo više onih koji su preboljeli, nego onih koji nisu.

    The researchers concluded that past infection was associated with a high risk of reinfection with Omicron.
    Ovo je istraživanje koje je u tijeku: https://spiral.imperial.ac.uk/handle/10044/1/93887

  23. #1723
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Kod mene je poharaniji vrtić nego škola trenutno. U cijelom objektu je bila negdje trećina djece. U grupi moje male ih nema više od pola.
    A dok u školi vidim ima klinaca, evo razred mog malca ih ima 10 od 16 (a preboljelih ima 2-3, znači nije da su izuzeti SI)

  24. #1724
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku

    Što se tiče toga da su komplikacije i smrtnost manji nego kod gripa, pa- da, verovatno jesu.
    Sigurna sam da taj momenat pruža veliku utehu onima koji su upali sa pogrešne strane statistike.
    pulinka, svjesna si da ima djece koja su upala na pogrešnu stranu statistike dobrobiti cjepiva?
    Pogledaj Table 1 iz linka:
    https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7031e1.htm

  25. #1725

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ne samo da sam svesna, nego sam i tačno pretpostavila i osobu koja će mi postaviti pitanje.

    Ali priznavanje da ružna statistika postoji na obe strane ne menja moju poentu:

    Roditelji mogu da biraju bolest umesto vakcine, to im je savršeno omogućeno, bar kod nas- a ja govorim o našim uslovima u regionu, nemam puno koristi od uređenja drugih država.

    Ali roditelji ne mogu da biraju suprotno, tj. vakcinu (jasno sam navela Srbiju za mlađe od 12), ili im je biranje jako otežano (čitala razna iskustva kod vas, pogotovo za 5-11 kategoriju), a kod nas smo isto dugo čekali vakcinu, i sad nema bustera, i kod vas je tek pre koji dan odobren.

    Dakle, poenta je da nismo ravnopravni u svojim pravima- bolest je uvek tu, i kao izbor se nameće i tuđoj deci, jer zdravlje zavisi od ponašanja cele zajednice u kojoj deca borave, dok pravo na preventivu ne možeš da ostvariš jednako lako kao pravo na bolest.

    Zaista ne mogu biti jasnija nego što jesam. I bezveze mi je da širim priču dalje, moj komentar je trebao da bude samo kratka kritika pogubne nedoslednosti i podeljenosti pedijatrije kod nas u regionu, i posledica koje to ima.

  26. #1726
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je u trenutku kad je vise od 50% pozitivni zaista nebitno koliki je postotak greske kod pcr ili da li ce testirati 100% ili 80% roditelja. Rekla bih da je sad-daj sto das . Samo sa djeca idu u skolu . Jer ovo sa SI je vec suludo.
    X

  27. #1727
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Bez obzira što će krivo dijete ići u izolaciju, a nekrivo širiti možebitnu zarazu u razredu?

  28. #1728
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

  29. #1729

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Kvotala sam ovaj dio gore jer bas cujem taj moment u zadnje vrijeme na sve strane (iz Hrvatske), a uglavnom izazvano frustracijom i nepovjerenjem prema onima koji svima kroje sudbinu (od politicara do epidemiologa), a zapravo uopce ne konkretnim cinjenicama koje imaju veze sa samom znanoscu. Zao mi je da je situacija takva kakva je, da se ne zna tko pije, a tko placa, tko kad radi, umjesto koga, a i dokle. Zao mi je i zbog djece koja pohadjaju nastavu online i na kojima se stvarno lomi ogroman dio ovog kaosa.

    No to ne znaci da je cjepivo lose i da se ne isplati i da je najbolje ne primiti ga, osim ako smo 65+ ili neke druge dobi, ali barem jednom nogom u grobu.
    A kad i gdje sam ja napisala da je cjepivo loše i da se ne isplati i da je najbolje ne primiti ga

    Inače, i sama radim u sustavu znanosti, i to području biomedicine, ne razvijam doduše cjepiva ali dosta dobro znam neke stvari, a prije svega razdvojiti znanstvene spoznaje od političkih odluka. Kako rekoh, svi smo u obitelji (užoj i široj) cijepljeni, neki su usprkos cijepljenju preboljeli, i za to znam da se moglo očekivati i ne dovodim u pitanje. Dapače, smatram da je dobro da su ti koji su se zarazili prethodno bili cijepljeni jer su sigurno imali blaži tijek bolesti (ovo pišem da me ne bi netko optužio da nisam dovoljno pravovjerna). A pitanje sam postavila onako kako ga je i betty blue prevela malo kasnije. Dakle, koliko smisla ima dodatno boostati istim cjepivom dvaput cijepljeno + preboljelo dijete? O tome baš nisam nailazila ni preporuke ni spoznaje. Moguće da mi je promaklo.

    Doduše, "dijete" za koje pitam za malo više od pola godine ni službeno više neće biti dijete, pa će i neke odluke vezane uz cijepljenje biti lakše donositi. Jer za 18+ sve su kombinacije moguće. Još da se dotad pojavi cjepivo prilagođeno novim sojevima, bilo bi fantastično.

  30. #1730
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Bez obzira što će krivo dijete ići u izolaciju, a nekrivo širiti možebitnu zarazu u razredu?
    Po ovom bi samo pozitivni na testu u izolaciju, a negativni u skolu. Vjerojatno vise ne bi bilo samoizolacija za razredne kontakte. Jasni , uvijek moze netko ne testirati i reci da je dijete -negativno. Kao sto su i do sad slali djecu sa simptomima u skolu.

  31. #1731

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Jako zanimljivo: Trenutno je u Engleskoj dvije trećine zaraženih omikronom koji su već preboljeli covid. Dakle, duplo više onih koji su preboljeli, nego onih koji nisu.

    Ovo je istraživanje koje je u tijeku: https://spiral.imperial.ac.uk/handle/10044/1/93887
    Ovako je i kod nas, sad su po drugi put pozitivni mnogi koji su je preležali 2020. pa izbegli deltu. I po treći put pozitivni oni koji su imali i deltu. Ne svi, naravno, ali značajan broj njih.

    Škole su su totalnom raspadu, a tek je sredina druge nedelje. Oko četvrtina nastavnog kadra fali, i bar trećina učenika, a broj raste dnevno. Verovatno je deo grip a deo korona, ali činjenica je da normalne nastave nema.
    Drže se blok časovi onog predmeta gde još ima nastavnika, a oni zdravi polako odbijaju da budu celodnevne zamene. Uskače i nenastavno osoblje, ili puštaju đake kući ranije...
    Kao što sam i rekla, koji god model da se odabere, od gradiva i učenja ništa biti neće bar tri nedelje.
    Eto, bar deca rade na bondingu jer se silom prilka druže oni koji se inače izbegavaju, dok fali po pola razreda.

  32. #1732
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    pulinka, svjesna si da ima djece koja su upala na pogrešnu stranu statistike dobrobiti cjepiva?
    Pogledaj Table 1 iz linka:
    https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7031e1.htm
    Kod pregleda ove tablice treba uzeti u obzir da se radi o nuspojavama iz VAERS baze koja je self-reporting sustav i da nuspojave nisu prosle medicinsku evaluaciju tj nije (jos) uspostavljena kauzalna veza.
    Ne kazem da je nuzno nema, samo mali caveat

  33. #1733
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    A kad i gdje sam ja napisala da je cjepivo loše i da se ne isplati i da je najbolje ne primiti ga
    Ma nisi; dvojila sam je li da uopce izdvojim tvoj dio posta ili ne, jer se nisam direktno referirala na tvoj kontekst, vec na samo dio. Stvarno bas puno/cesto cujem kako je najbolje ne cijepiti djecu jer njima nista nije i gotovo (a frustracija dolazi bas zbog politike i nedostatka ikakvog smisla u mjerama). Nisi ti to rekla. I betty je dobro pojasnila.

    Sto se male djece tice, tu jos nema preporuke za docjepljivanje (ali ni ne moze biti jer su tek primili i jos primaju prve dvije doze). Srednja dobna skupina i stariji mogu i na booster.


    Ovaj link iz kolozova sto je stavila vertex, odavno je na njega odgovoreno da postoji mogucnost miokarditisa kod cjepiva (kao najcesce ozbiljnije nuspojave), ali je ucestalost manja nego kod/nakon obolijevanja, plus je tijek bolesti i oporavak laksi i brzi. Drugim rijecima, benefit cjepiva je veci od potencijalnog rizika. Naravno, osim ako je osoba uvjerena da nece dobiti kovid. A to i nije bas neko uvjerenje ovih dana, as seen in real life.

  34. #1734
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno


    Koliko se ovih dana čeka nalaz pcr testa sa Štampara?
    Hoće li se pojaviti odmah u aplikaciji Portal zdravlje? Ili moram čekati da mi se javi LOM?
    Nestrpljiva sam

  35. #1735
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A nisi mejl dala?

  36. #1736
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    školsko dijete sam naručila preko emaila
    tak da imaju sve moje podatke
    Posljednje uređivanje od kajsa : 27.01.2022. at 13:57

  37. #1737
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Mobitel?
    Na egradaninu bi trebalo bit dan kasnije nek se napravi, onda ciljano subota ujutro

  38. #1738
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    imaju sve podatke
    jučer je dan bris,
    nema nalaza niti na email, niti na mob niti na egrađani

    zato pitam koliko se čeka?
    očito da su gužve i zastoji

  39. #1739
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    imaju sve podatke
    jučer je dan bris,
    nema nalaza niti na email, niti na mob niti na egrađani

    zato pitam koliko se čeka?
    očito da su gužve i zastoji
    mi se jucer testirali u 16 i dobili nalaze danas u 9 ujutro
    tako da mi je malo cudno ovo, provjeri mail ili ih zovi

  40. #1740
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Citiraj vjerujem u bolje sutra prvotno napisa Vidi poruku
    mi se jucer testirali u 16 i dobili nalaze danas u 9 ujutro
    tako da mi je malo cudno ovo, provjeri mail ili ih zovi
    Hvala na info.

    Upravo sam dobila nalaz

  41. #1741
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Vec smo pisali o tome da nije baš logično no zanima me gdje bi mogla provjeriti da li za školsko dijete vrijedi i pošteda od samoizolacije ako ima kombinaciju prva doza cjepiva + preboljenje? Jer vidim da se svugdje u uputama spominje preboljenje + jedna doza. S obzirom da je preboljela deltu uz dva-tri dana kihanja i malo curenja nosa ne vidim nekog posebnog smisla da se još jednom cijepi (osim izbjegavanja te nesretne samoizolacije). Protiv omikrona i simptomatske bolesti ionako ni preboljenje ni cjepivo ne djeluju posebno dobro a s obzirom na povijest preboljenja vrlo vjerojatno bi joj simptomi u slučaju zaraze omikronom bili minimalni (a i pitam se da li bi uopće primjetili i uhvatili na pcr)...

    Ili po novom neće biti uopće samoizolacija za školsku djecu? Negdje sam se pogubila u tempu 3 promjene pravila tjedno a mi svi trenutno imamo poštedu od SI.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 30.01.2022. at 10:26

  42. #1742
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    https://www.rtl.hr/vijesti-hr/korona...istva-virusom/

    Sillyme, zar nece sad ukinut samoizolacije za skolsku djecu nakon ovih testova koje ce nam podijeloti?

    Naisla sam na slican clanak kao ovaj gore na bbc feedu i onog dr. campbella nurse educatora koji kao.ima veliku internet sljedbu u kontekstu toga da imanjuje brojke smrti od kovida u uk (da jedan od njih), al ne pratim bas to.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 30.01.2022. at 10:29

  43. #1743
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa ne znam hoći li ukinuti, pitam. Nisam iskreno imala više živaca čitati, gužva mi je na poslu a mijenja se valjda svaki dan... A frka me je da joj ne istekne izuzeće pa da opet zaglavi doma

  44. #1744
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A vidjet cemo na sto ce to.licit...opet, sta ce ti (mislim se ja) i zastita od samoizolacije preboljenjem, cijepljenjem, preboljenjem plus cijepljenjem, ako siknu cijeli razred / skolu online, opet dzaba si krecio prica
    Posljednje uređivanje od ina33 : 30.01.2022. at 11:18

  45. #1745

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Vec smo pisali o tome da nije baš logično no zanima me gdje bi mogla provjeriti da li za školsko dijete vrijedi i pošteda od samoizolacije ako ima kombinaciju prva doza cjepiva + preboljenje? Jer vidim da se svugdje u uputama spominje preboljenje + jedna doza. S obzirom da je preboljela deltu uz dva-tri dana kihanja i malo curenja nosa ne vidim nekog posebnog smisla da se još jednom cijepi (osim izbjegavanja te nesretne samoizolacije). Protiv omikrona i simptomatske bolesti ionako ni preboljenje ni cjepivo ne djeluju posebno dobro a s obzirom na povijest preboljenja vrlo vjerojatno bi joj simptomi u slučaju zaraze omikronom bili minimalni (a i pitam se da li bi uopće primjetili i uhvatili na pcr)...

    Ili po novom neće biti uopće samoizolacija za školsku djecu? Negdje sam se pogubila u tempu 3 promjene pravila tjedno a mi svi trenutno imamo poštedu od SI.
    Nisam sigurna, ali mislim da kombinacija jedna doza + preboljenje nije nikad ni igrala kao mogućnost poštede samoizolacije. Uvijek se govori o dovršenom primarnom cijepljenju, što podrazumijeva dvije doze.
    Ali, kako je već rečeno, ako uvedu ta testiranja školske djece onda će se valjda i te silne samoizolacije smanjiti ili će se skroz prestati s praksom da se cijeli razred šalje u samoizolaciju. Novi hit-termin bit će "samotestiranje"

  46. #1746

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    meni se ideja o testiranju djece umjesto kolektivnih SI čini jako dobrom. moja je najmlađa do sada "odgulila" 4 SI, zdravo dijete zatvoreno u kući 4x po desetak dana. i većina se djece u SI nije na kraju tijekom iste razboljela, pa bi, dakle, mogli normalno ići u školu da je tada bilo moguće testiranjem izbjeći SI.
    ne bih rekla da su džaba krećio, čak i ako je škola online, jer SI znači ne samo da ne ide u školu nego ne ide nigdje (ako se, poput nas, ozbiljno pridržavaš pravila SI), propustila je dva lijepa izleta s izviđačima zbog SI, tako da se testiranju djece, ako to bude funkcioniralo kako ga ja zamišljam, zapravo radujem.
    online škola je za moju bila sve samo ne škola - dobili bi mail što trebaju pročitati, riješiti...tako da - eto ako negativni budu normalno išli u školu, pozitivni neće biti previše zakinuti, čak i da tu poruku -na str. toj i toj riješi to i to, pošalje neki od roditelja, a ne sam učitelj.
    Posljednje uređivanje od Riječanka : 30.01.2022. at 12:03

  47. #1747
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    A vidjet cemo na sto ce to.licit...opet, sta ce ti (mislim se ja) i zastita od samoizolacije preboljenjem, cijepljenjem, preboljenjem plus cijepljenjem, ako siknu cijeli razred / skolu online, opet dzaba si krecio prica
    Ma nije, meni je bitno da može van, da redovito trenira itd. Ak su online to mi je puno manji problem nego da je u SI.

    A inače za poštedu od SI za djecu vrijedi i preboljenje + jedna doza, ne trebaju dvije. Pa zato pitam da li vrijedi i obrnuto. Odnosno gdje bi to mogla saznati službeno...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 30.01.2022. at 12:21

  48. #1748
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Šibenski HZJZ je meni odgovorio da trajna pošteda ide u slučaju da je prvo preboljenje pa jedna doza (ne može obrnuto), inače je pošteda 120 dana od preboljenja. Pitala sam jer imam isti slučaj kao ti, samo je nama povoljnije jer je on friško prebolio pa je miran do kraja proljeća.

    Međutim, već su se mijenjale preporuke pa će možda i opet.

  49. #1749
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Hvala Jurana, to sam i mislila ali sam se nadala da ipak nije.

    Nadam se da bar 1. doza pa preboljenje pa 2. doza vrijedi kao 2 doze. A najviše se nadam da će ukinuti samoizolacije za školsku djecu uz ovu najavu testiranja, znam da je u mnogim zemljama tako samo naši izvode filozofije.

  50. #1750

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    sillyme, bojim se da je ovako kako Jurana kaže, sad sam opet čitala zadnje verzije "Postupanja..." i nema ove tvoje kombinacije. I inače mi se (neovisno o njihovim dodatnim tumačenjima) čini da bi zaista trebali zaposliti nekoga da im olakša komunikaciju i upute. Previše je to neprohodno, dugo i vizualno neprivačno za današnje doba u kojem nam je, prema nekim istraživanjima, prosječni raspon pažnje 8 sekundi.
    Možda da uputiš mail HZJZ da budeš sigurna.

    Inače, slažem se s Riječankom oko testiranja i, dapače, mislim da je premalo jednom tjedno, da bi trebalo dvaput. U državama koje već dugo rade tako, npr. u UK, djeca normalno idu u školu, nema online nastave. Bolesno dijete ostane doma, svi ostali su na nastavi jer nisu bolesni, a to znaju tako da se testiraju. Jednostavna logika koja je uštedjela tisuće i tisuće sati izolacija i donijela tisuće i tisuće sati nastave djeci. Tako da su mi ovi novi prosvjedi, s jeftinim rječnikom ulice kojim se poziva da se "od.ebe" od "naše djece" i čistim populizmom kojim objave vrve, baš "divan" primjer brige za moju djecu Onda ćemo opet kasnije kukati da nam djeca zaostaju u PISA testovima. Kako vidimo, odrasli su se sasvim pretrgli da ih nauče "ljepotama" hrvatskog jezika, uz brigu za njihovo zdravlje i obrazovanje. Sapienti sat.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •