Stranica 11 od 16 PrviPrvi ... 910111213 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 501 do 550 od 774

Tema: Reciklaža u mom gradu (ha-ha)

  1. #501

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    P.S. Ovdje biorazgradive četkice nisu tako skupe, a btw. u dm-u u RH su jeftinije nego ovdje, 16 kn sam kupila zadnju u ZG.

    Isto tako za recimo refill pack deterđenta za suđe- ako uzmeš refill, već si uštedjela plastiku naspram boce, iako nisi išla po refill bez ambalaže i kupila u obližnjem dm-u/mùlleru/...

  2. #502

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    To su samo načini na koje JA izbjegavam smeće i što kupujem i koristim i na što pazim , jer je to meni bitno.
    Napisala sam što i kako ja to prakticiram jer se možda nekom svidi neka ideja.
    Ni više ni manje. A svatko radi kako želi, moj post nije tu da krenu rasprave "da, ali...ja...a ti...".

    Ugodan dan vam želim

  3. #503

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Aha, @ninaXY, ti si pričala o malim, jednokratnim plastičnim posudicama od jogurta/vrhnja vjerujem? Onda sam te bila krivo shvatila prvi put. Mislila sam da pričaš o bocama za vodu.

    U tom slučaju, pravilo je da mogu ostati normalni ostaci hrane, tipa sve iskoristivo si već maknuo žlicom, ne treba se ispirati vodom.
    Jer, kao što si sama napisala, u tom slučaju je šteta vode. Ako baš treba, ispere se samo vrlo kratko s vrlo malo vode, ne detaljno.

  4. #504
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Je l se te biorazgradljive četkice ne razgrađuju pri pranju zuba? Znam da se neće raspasti u ustima, ali zna li se što pojedemo pri pranju.

    Usput, meni su iz istog razloga grozne papirnate slamke, osim što su i propusne za zrak pa se i zraka nagutaš, a i jelo drvenim beštekom mi je problematično, osjeća se okus i tekstura bešteka. Srećom slamke mi ni ranije nisu ništa značile, a drveni pribor mi isto dođe u ruke 2x godišnje. Štapići za uši se prelome kod upotrebe. Uglavnom, meni to ništa nije adekvatna zamjena. Što ne znači da sam pobornik upotrebe jednokratnog pribora, nego to sve meni nije dobro rješenje.

    Mi koristimo više puta plastičnu bocu, popije se npr. ledeni čaj i onda se nosi ta ista bočica mjesecima s vodom. Ni to mi nije jasno zašto je ok popiti čaj koji stoji 6 mjeseci na polici u flaši, a nije u redu vodu koja stoji par sati u toj istoj flašici. Imamo set plastičnog posuđa za kamp već 20 godina isti, i čaša i tanjura i šalica.

  5. #505
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Je l se te biorazgradljive četkice ne razgrađuju pri pranju zuba? Znam da se neće raspasti u ustima, ali zna li se što pojedemo pri pranju.

    Usput, meni su iz istog razloga grozne papirnate slamke, osim što su i propusne za zrak pa se i zraka nagutaš, a i jelo drvenim beštekom mi je problematično, osjeća se okus i tekstura bešteka. Srećom slamke mi ni ranije nisu ništa značile, a drveni pribor mi isto dođe u ruke 2x godišnje. Štapići za uši se prelome kod upotrebe. Uglavnom, meni to ništa nije adekvatna zamjena. Što ne znači da sam pobornik upotrebe jednokratnog pribora, nego to sve meni nije dobro rješenje.

    Mi koristimo više puta plastičnu bocu, popije se npr. ledeni čaj i onda se nosi ta ista bočica mjesecima s vodom. Ni to mi nije jasno zašto je ok popiti čaj koji stoji 6 mjeseci na polici u flaši, a nije u redu vodu koja stoji par sati u toj istoj flašici. Imamo set plastičnog posuđa za kamp već 20 godina isti, i čaša i tanjura i šalica.
    Zato što to nije dobro za TRŽIŠNU ekonomiju. Netko je prepoznao nišu "biorazgradivog" posuđa i pribora. Što fali staklu, bratemili? Moji sinovi koriste termosice za vodu i ljeti i zimi, stalno iste, izbacili smo plastične boce. Unutra si stariji sin utoči čaj (doma skuhani) i to pije. Mlađi češće vodu. Nije toliki problem plastika ako istu koristiš 20 godina (imam posude za tijesto koje su starije od 30 godina i još uvijek se koriste), problem je za okoliš jednokratna plastika koju bacaš nakon svake upotrebe. Ono što je biorazgradivo navodno nije toliki problem za okoliš, ali je povoljnije za one koji to proizvode i/ili prodaju. Ima tu i element pomodarstva, ali o tom potom.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.11.2022. at 10:24

  6. #506

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    @peterlin

    Nažalost to "biorazgradivo" vrlo često nije razgradivo u smislu komposta, a ono što je razgrađuje se goooodinama.
    Tako da i na to treba mislit.
    Da, jednokratna ambalaža i sve sto općenito koristimo jednokratno pa bacimo je problem.

    @jelena - ove koje sad koristim mi se nisu nikad raspadale u ustima, prijašnja je znala gubiti dlačice, tu nisam ponovo kupila :D

  7. #507
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Zato što to nije dobro za TRŽIŠNU ekonomiju. Netko je prepoznao nišu "biorazgradivog" posuđa i pribora. Što fali staklu, bratemili? Moji sinovi koriste termosice za vodu i ljeti i zimi, stalno iste, izbacili smo plastične boce. Unutra si stariji sin utoči čaj (doma skuhani) i to pije. Mlađi češće vodu. Nije toliki problem plastika ako istu koristiš 20 godina (imam posude za tijesto koje su starije od 30 godina i još uvijek se koriste), problem je za okoliš jednokratna plastika koju bacaš nakon svake upotrebe. Ono što je biorazgradivo navodno nije toliki problem za okoliš, ali je povoljnije za one koji to proizvode i/ili prodaju. Ima tu i element pomodarstva, ali o tom potom.
    Sve je dobro što se dugo koristi. A zašto meni nije dobro staklo - ima dvostruko veću gustoću od plastike, a i stjenka je puno deblja, tako da je masa ambalaže višestruko veća. Tvojim sinovima vjerojatno nije big deal, ali meni je. Moj mali bi vjerojatno razbio svaki tjedan jednu flašicu, tako da bi to i za njega bilo loše rješenje. U razredu imaju problematično dijete koje bi staklo mogao iskoristiti kao naoružanje, kao što već koristi našiljenu olovku. Mogu si zamisliti i situaciju u kojoj se djetetu otkrhne staklena flasica, ali se ne usudi priznati pa pije dalje iz iste flašice, em se može porezati, em može progutati otkrhnuti dio. Staklo i kod transporta do trgovina više onečišćuje jer ima veći masu i veću potrošnju goriva. I na kraju nije razgradljivo, a pretaljuje se na značajno višim temperaturama od plastike.

  8. #508
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    @jelena - ove koje sad koristim mi se nisu nikad raspadale u ustima, prijašnja je znala gubiti dlačice, tu nisam ponovo kupila :D
    Ja mislim na male količine nečega što se kroz 2-3 pranja dnevno oslobađa u ustima. Mora se nešto osloboditi ako je biorazgradivo. Ne mislim na dlačice. To će valjda na indexu kao senzaciju napisati da se nešto otapa u ustima od biorazgradivog pribora za jelo i četkica.

    annie, tebi skidam kapu na angažmanu. Meni je to još dosta daleko. Ja sam samo mali potrošač svega.

  9. #509
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ne znam jesmo li pisali već, čak mi se čini da jesmo, ali sam zaboravila - kamo bacate šmrkave papirnate maramice? Ja sam sad plavu napunila s tim otpadom, jer mi to nije ok da viruse prebacujem u papir i bio otpad. Papirnate role koje koristimo oko jela bacam u biorazgradivo, a opet ako obrišem kakav otrov (sredstvo za čišćenje npr) s tim, ne ide mi to ni u papir ni u biorazgradivo.

  10. #510
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim na male količine nečega što se kroz 2-3 pranja dnevno oslobađa u ustima. Mora se nešto osloboditi ako je biorazgradivo.
    Zar nije u tom slučaju više zabrinjavajuća mala količina mikroplastike koja bi se mogla oslobađati trenjem, nego mala količina celuloze?

  11. #511
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Mi papirnate maramice isto bacamo u miješani otpad.

  12. #512
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam jesmo li pisali već, čak mi se čini da jesmo, ali sam zaboravila - kamo bacate šmrkave papirnate maramice? Ja sam sad plavu napunila s tim otpadom, jer mi to nije ok da viruse prebacujem u papir i bio otpad. Papirnate role koje koristimo oko jela bacam u biorazgradivo, a opet ako obrišem kakav otrov (sredstvo za čišćenje npr) s tim, ne ide mi to ni u papir ni u biorazgradivo.
    Po meni bi maramice mogle ići u biorazgradivo, ali ne znam kakve su službene preporuke. Bio otpad pri kompostiranju postiže visoku temperaturu pri kojoj bi se trebali uništavati patogeni, maramice spadaju pod smeđi materijal koji svakako ide u kompost. Kod kućnog vrućeg kompostiranja idu u kompost bez problema.

  13. #513
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni bi maramice mogle ići u biorazgradivo, ali ne znam kakve su službene preporuke. Bio otpad pri kompostiranju postiže visoku temperaturu pri kojoj bi se trebali uništavati patogeni, maramice spadaju pod smeđi materijal koji svakako ide u kompost. Kod kućnog vrućeg kompostiranja idu u kompost bez problema.
    Tenks.

  14. #514
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Zar nije u tom slučaju više zabrinjavajuća mala količina mikroplastike koja bi se mogla oslobađati trenjem, nego mala količina celuloze?
    Kad bih ja to barem znala. Tj. ne znam što će se otopiti u ustima. Niti će se otopiti polimer od plastike za četkicu, niti će celuloza (prirodni polimer). Pitanje je čime je tretirano i jedno i drugo. Plastika je turbo pod povećalom, dok nisam sigurna u "alternativce" tko njih gleda i prati čime su tretirali svoje proizvode. Osim što se plastika stavlja u usta desetljećima i peru se zubi i nema dokaza da nekako djeluje, dok za alternativne namjerno razgradive proizvode ne znamo. Očekujem da će bakterije i plijesni biti sretnije na drvenoj četkici nego na plastičnoj (nemam pojma, nagađam) i kad bih to htjela spriječiti, tretirala bih nečim da se to ne dogodi. Ne znam čime se tretiraju biorazgradive četkice npr.

    Ono što se stalno provlači - mikročestice plastike, ja stvarno ne mislim da je to dobro za okoliš, prvenstveno za marikulturu, ali nema još jasnih dokaza kako djeluje na ljude. A non stop se čačka po tome. Ne znam ima li išta što je više pod povećalom. Pa prolaze i znanstveni članci koji krivo citiraju pa se dalje krivo citira.
    Evo primjer:

    The alternate ingestion of microparticles can cause alteration in chromosomes which lead to infertility, obesity and cancer (GESAMP 2015).
    Izvor: Sharma, S., Chatterjee, S. Microplastic pollution, a threat to marine ecosystem and human health: a short review. Environ Sci Pollut Res 24, 21530–21547 (2017). https://doi.org/10.1007/s11356-017-9910-8

    I onda odeš na taj GESAMP da vidiš tko je to istraživanje napravio i što piše:
    http://www.gesamp.org/site/assets/fi...essment-en.pdf

    Dokument na stotinama stranica piše samo ovo:
    5.4.3 Human health implications
    The impacts of micro- and specifically very smallmicroplastics (i.e. nanoplastics – particles <1000 nm inat least one of its dimensions) on human health are notwell documented (Eerkes-Medrano et al. 2015) and ourknowledge about the fate and toxicity of plastic particles for humans is unknown (Van Cauwenberghe andJanssen 2014; Bouwmeester et al. 2015; GESAMP 2015).In relation to food safety, the possible impacts of microplastic on human health will rely on dietary exposurevia contaminated marine foodstuffs. In general threepossible effects of plastic particles can be recognized:1) particle toxicity caused by the very small (nano-sizeand lower micro-size range) plastic particles themselves due to interaction with external tissues and cellsor after translocation into tissues and cells; 2) chemicaltoxicity due to the leaching of additives added to themicroplastics during manufacturing or the release ofpollutants that have accumulated onto the plastics innature and 3) disease risks due to microbial contamination of microplastics. In theory, cumulative effects canoccur through particle and chemical toxicity after theparticles have been internalized in tissues or chemicalmixture toxicity effects (see Chapter 4).
    Dakle, ovo se puno istražuje, ja još nisam pročitala kvalitetnu studiju s jasnim dokazima. Ne znači da nema, i mene zanima, samo ja još nisam vidjela, a vidim stalno neko paušalno nabacivanje tipa "svi znamo". Neko istraživanje sa solidno velikim uzorkom i bez "possible" ili "in theory".

    Ne znamo ni za ove nove proizvode, ali oni su značajno manje pod povećalom.

  15. #515
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Tj. u izvoru na kojeg se onaj prvi poziva uopće ne piše to što ovaj tvrdi. I onda se to dalje prenosi.

  16. #516

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    annie84, svaka čast, ti baš živiš načelo "budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu"

    Hvala i svima drugima na idejama kako bolje reciklirati i paziti na okoliš.

    Dosta toga već dugo radimo, no uvijek ima prostora za poboljšanja. Sumnjam da ćemo doći na tvoj level annie84 , ali možemo bar koju stepenicu bliže.

    Nas je inače 5, kuhamo svaki dan, sad smo na petoj vrećici od 10 litara. Moglo bi i manje, ali kao i kod svih, problem su nam kosti i ostatci ribe, pa bacimo.

  17. #517

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Zaboravih napomenuti: za kupnju voća i povrća (a i držanje u hladnjaku) koristimo ove vrećice iz Spara https://progressive.com.hr/?p=1936. Imamo ih bar desetak.
    Odlične su, mrežaste pa se povrće duže održi, mogu se prati, imaju sa strane prostor gdje zalijepite etiketu s cijenom koju izbaci vaga pa se jednostavno očitaju na blagajni.
    I da, u "našem" Sparu su bile na nekom sniženju po 1 kn, ova cijena iz članka je pretjerana. Pretpostavljam da ih se može i negdje drugdje nabaviti.
    Najavili su da će se od proljeća sljedeće godine naplaćivati i one prozirne vrećice za voće i povrće u trgovinama, pa će onda biti još korisnije.

  18. #518

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni bi maramice mogle ići u biorazgradivo, ali ne znam kakve su službene preporuke. Bio otpad pri kompostiranju postiže visoku temperaturu pri kojoj bi se trebali uništavati patogeni, maramice spadaju pod smeđi materijal koji svakako ide u kompost. Kod kućnog vrućeg kompostiranja idu u kompost bez problema.
    U službenom letku grada Zagreba kojeg smo nedavno dobili "Provjerite odvajate li svoj otpad pravilno" piše:"u biootpad odlažite male količine papirnatih maramica, ubrusa, salveta itd.". E sad, ni ja nisam pametna što to točno znači, koje su male količine, a koje velike ? I smiju li biti šmrkave ?
    Mi također šmrkave stavljamo u miješani otpad, a možda ne moramo, nije mi sasvim jasno. Koliko god su se potrudili napraviti letak (i pozdravljam trud), ipak mi se čini da ima još nedorečenosti, što je zapravo i očekivano kad se nešto tek implementira negdje.

  19. #519

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Hvala dota & jelena!

    Nije ni to kod mene došlo sve odjednom, sve postepeno pa se nakupilo novih navika. Tako da što god radite u tom smjeru, pa makar i dvije-tri ekološke navike, super, go for it!
    Ako netko treba ideje ili savjete, slobodno mi se javite i porukom.

    Na temu jednokratnih maramica, kod nas (AT) su rekli da korištene maramice, salvete, kuhinjske role - idu u miješano smeće, ne u papir i ne u bio.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 21.11.2022. at 18:50

  20. #520
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala dota & jelena!

    Nije ni to kod mene došlo sve odjednom, sve postepeno pa se nakupilo novih navika. Tako da što god radite u tom smjeru, pa makar i dvije-tri ekološke navike, super, go for it!
    Ako netko treba ideje ili savjete, slobodno mi se javite i porukom.

    Na temu jednokratnih maramica, kod nas (AT) su rekli da korištene maramice, salvete, kuhinjske role - idu u miješano smeće, ne u papir i ne u bio.
    To su rekli i kod nas.
    Maramice, ubrusi, salvete, sve što je korišteno ide u miješani otpad (nema veze jesu šmrklji, obrisana masnapovršina, salveta zaprljana šta ja znam sokom, sve ide u miješani otpad.

    To sam baš zapamtila i naglasila bakama da znaju kad dodju kod nas.

    Annie84, svaka ti čast
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 22.11.2022. at 00:34

  21. #521

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    @jelena: nisu sve staklene boce iste, nama su boce od marke "Emil Flasche" super, jer imaju zaštitu od stiropora pa navlaku (perivu), mogu se koristiti za toplo i hladno jer stiropor izolira, a koriste ih i mlađi i stariji za školu i nije im se nikad ništa razbilo. Čepove su izgubili svaki jednom, ali njih se može kupit dodatno (u biti sve se može kupit posebno što je super ako se nešto izgubi/strga).
    https://www.emil-die-flasche.de/shop/Trinken/

    Super mi je što ima više veličina i hrpa uzoraka, pa se dizajn može promjenit po potrebi.

    Lili

  22. #522
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Sve je dobro što se dugo koristi. A zašto meni nije dobro staklo - ima dvostruko veću gustoću od plastike, a i stjenka je puno deblja, tako da je masa ambalaže višestruko veća. Tvojim sinovima vjerojatno nije big deal, ali meni je. Moj mali bi vjerojatno razbio svaki tjedan jednu flašicu, tako da bi to i za njega bilo loše rješenje. U razredu imaju problematično dijete koje bi staklo mogao iskoristiti kao naoružanje, kao što već koristi našiljenu olovku. Mogu si zamisliti i situaciju u kojoj se djetetu otkrhne staklena flasica, ali se ne usudi priznati pa pije dalje iz iste flašice, em se može porezati, em može progutati otkrhnuti dio. Staklo i kod transporta do trgovina više onečišćuje jer ima veći masu i veću potrošnju goriva. I na kraju nije razgradljivo, a pretaljuje se na značajno višim temperaturama od plastike.
    Nisam mislila da staklo treba davati djeci. Staklo mi je primjerena ambalaža za litrene tekućine (vino, mineralna voda, pivo, sokovi npr. od aronije...). Termosice ne moraju biti staklene. Moji imaju ovakve nekakve, bijelu i plavu https://jysk.hr/kucanstvo/dekoracija...rik-450-ml-raz

  23. #523
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    @peterlin

    Nažalost to "biorazgradivo" vrlo često nije razgradivo u smislu komposta, a ono što je razgrađuje se goooodinama.
    Tako da i na to treba mislit.
    Da, jednokratna ambalaža i sve sto općenito koristimo jednokratno pa bacimo je problem.

    @jelena - ove koje sad koristim mi se nisu nikad raspadale u ustima, prijašnja je znala gubiti dlačice, tu nisam ponovo kupila :D
    Baš sam i ja mislila spomenuti - moj mlađi sin koristi platnene maramice za brisanje nosa, jer mu iz papirnatih smetaju sitne mrvice/dlačice, a i ekološki je prihvatljivije. Ja imam paketić papirnatih maramica u torbi za slučaj hude sile, ali ako sam stvarno prehlađena i curi mi nos, platnene maramice su mi bolje rješenje iako ih treba peglati nakon pranja. Nedavno sam prekopavala po ormaru i našla bakine platnene salvete, pa si mislim kako bi bilo pametno vratiti ih u upotrebu. Trudim se ne koristiti kuhinjske ručnike u pretjeranim količinama. Ranije sam povrće čistila na papirnatoj salveti, a sad direktno na pladnju i ostatke frknem u kanticu za biološki otpad bez ikakvog papira. WC papira se ipak ne odričem ali ima dosta prostora da se vratimo na višekratne upotrebne stvari bez većih drama. Kutija za hranu u kojoj je gablec bolje mi je rješenje od jednokratne vrećice, a ako i koristim vrećicu, ne bacam je nakon svake upotrebe ako je moguće. Aluminijsku foliju imam u kući još samo za ukras, bome se ne sjećam kad sam je kupila. Morat ću staviti u torbu platnenu vreću za pekarske proizvode, jer mi se često dogodi da je nemam kod sebe, a zatreba...

    S druge strane, nisam uvijek dosljedna. Jučer je tako puhalo i pljuštalo da mi je bilo mrsko otvarati balkonska vrata i bacati ambalažu u plastiku, pa sam vrećicu od kranjskih kobasa frknula u miješani otpad koji mi stoji u kuhinji. Danas sam zaboravila prebaciti u vreću za plastiku koja stoji na balkonu, pa je tako i ostalo ako je sin odnio smeće jutros. Inače, takva hrana mi je za slučaj nužde, ako baš nitko ne stigne kuhati nešto drugo, ali eto - ne mogu tvrditi da takve stvari ne kupujemo.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.11.2022. at 16:48

  24. #524
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    I ja koristim platnene maramice.

  25. #525
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Anie ima li po gradu ima šarenih kutija da netko odbci plastiku od jogurta i slično!

  26. #526

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    @peterlin

    Ja sam izbacila kuhinjske role prije nekoliko godina, prošlo je super, mislila sam da će mi teže past.

    Isto koristim platnene maramice, nažalost nemam ih dovoljno pa koristim i dm-ove u kutiji (recycled) , morat ću si poželjet za Božić il roćkas

    Moji roditelji su ih baš voljeli koristit, morat ću pitat mamu jel ostalo par komada

  27. #527
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Platnene maramice kupujem u Nami na Kvatriću. Zna ih biti na tom placu i na štandovima. Ne volim ženske jer su mi premalenog formata, pa sin i ja koristimo muške. Naslijedio je hrpu od tatinog pokojnog ujaka prije par godina i od tada je praktički izbacio papirnate, osim za putovanja. Ne poderu se, ali ih često izgubimo i zametnemo, pa treba obnavljanje zaliha.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.11.2022. at 22:55

  28. #528
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Zaboravih napomenuti: za kupnju voća i povrća (a i držanje u hladnjaku) koristimo ove vrećice iz Spara https://progressive.com.hr/?p=1936. Imamo ih bar desetak.
    Odlične su, mrežaste pa se povrće duže održi, mogu se prati, imaju sa strane prostor gdje zalijepite etiketu s cijenom koju izbaci vaga pa se jednostavno očitaju na blagajni.
    I da, u "našem" Sparu su bile na nekom sniženju po 1 kn, ova cijena iz članka je pretjerana. Pretpostavljam da ih se može i negdje drugdje nabaviti.
    Najavili su da će se od proljeća sljedeće godine naplaćivati i one prozirne vrećice za voće i povrće u trgovinama, pa će onda biti još korisnije.
    Na koliko stupnjeva se te peru? Kupila sam neke na kojima piše 30 °C. Mislim da to baš i nije dovoljno za vrećicu na kojoj ima i zemlje i pesticida.

  29. #529
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Dovoljno je 30°. Ni voće ni povrće se ne treba prati u vodi toplijoj od toga, zašto bi onda vrećice.
    Ja to na ruke, malo tekućine za suđe i pod vodu.
    Dobila sam ih i u Sparu i u Konzumu, kad su otvarali nove dućane.

  30. #530
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Na koliko stupnjeva se te peru? Kupila sam neke na kojima piše 30 °C. Mislim da to baš i nije dovoljno za vrećicu na kojoj ima i zemlje i pesticida.
    Ma ide to do 60 stupnjeva, ja ih koristim i za veš, ali ne znam sad jesu li to baš iste mrežice. Mislim da su moje iz Konzuma ili su isto iz Spara. Imala sam prije originalne mrežice za fino rublje, ali su mi se poderale, pa sam uzela te za voće i ok.

  31. #531
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Zaboravih napomenuti: za kupnju voća i povrća (a i držanje u hladnjaku) koristimo ove vrećice iz Spara https://progressive.com.hr/?p=1936. Imamo ih bar desetak.
    Odlične su, mrežaste pa se povrće duže održi, mogu se prati, imaju sa strane prostor gdje zalijepite etiketu s cijenom koju izbaci vaga pa se jednostavno očitaju na blagajni.
    I da, u "našem" Sparu su bile na nekom sniženju po 1 kn, ova cijena iz članka je pretjerana. Pretpostavljam da ih se može i negdje drugdje nabaviti.
    Najavili su da će se od proljeća sljedeće godine naplaćivati i one prozirne vrećice za voće i povrće u trgovinama, pa će onda biti još korisnije.
    ove sparove su mi super, kupit ću si.

    tanke plastične vrećice koje su sad besplatne za voće i povrće ja iskoristim za mačji pijesak.

  32. #532

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Na koliko stupnjeva se te peru? Kupila sam neke na kojima piše 30 °C. Mislim da to baš i nije dovoljno za vrećicu na kojoj ima i zemlje i pesticida.
    Ove iz Spara se mogu prati na 60 stupnjeva, piše na etiketi.

  33. #533
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Vratila sam se kupovanju na placu. Manje ambalaže, kvalitetnija hrana. Meso je bolje iz mesnica, doduše oni u vrećice dve tri sve stavljaju. Ostaju tetrapaci. Stvarno ne radimo neki pretjeran otpad. Ne uzimam male jogurtiće i tome slično.

  34. #534
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    evo update za sparove mrežaste višekratne vrećice - pakiranje od 4 komada košta 4 kune. ja kupila.

  35. #535
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Naš smetlarnik nakon upornih mejlova predstavnika stanara da se papir mora spljoštiti, da se ne ostavljaju glomazne stvari i par incidenata oko toga izgleda trenutno kao u Švicarskoj, za ne povjerovat koja razlika u odnosu na pred par mjeseci kad je izgledalo (od papira na podu) da si ušao u nagradne igre sa srećkama, papiruština po podu, kulja odasvud. U miješanom 100% ZG vrećice, u plastici žute vrećice, papir uredno spljošten i uguran u kontejnere, ne izgleda više kao da si došao negdje gdje vlada kaos. Ja zadovoljna! Zgrada ima arhitektonski predviđen smetlarnik koji smo širili na duplu veličinu.

  36. #536
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Kolko sad kvadrata imate?

  37. #537

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Naš smetlarnik nakon upornih mejlova predstavnika stanara da se papir mora spljoštiti, da se ne ostavljaju glomazne stvari i par incidenata oko toga izgleda trenutno kao u Švicarskoj, za ne povjerovat koja razlika u odnosu na pred par mjeseci kad je izgledalo (od papira na podu) da si ušao u nagradne igre sa srećkama, papiruština po podu, kulja odasvud. U miješanom 100% ZG vrećice, u plastici žute vrećice, papir uredno spljošten i uguran u kontejnere, ne izgleda više kao da si došao negdje gdje vlada kaos. Ja zadovoljna! Zgrada ima arhitektonski predviđen smetlarnik koji smo širili na duplu veličinu.
    svaka čast ljudi

    mi jos kao zgrada radimo na edukaciji pogotovo za papir..
    ali, ipak se krece! u obicnom kontejneru gotovo 100% plave vrecice!

  38. #538
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Kod nas su kontejneri na javnoj površini, unutra je sve po p.s.-u medjutim odvoz šteka jako (čitaj rijetko odvoze) tako da je užasno neuredno oko kontejnera za plastiku i papir. Negledljivo, iako je sve uredno u žutim vrećama posloženo, ali oko kontejnera.:/
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 23.12.2022. at 15:46

  39. #539
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kolko sad kvadrata imate?
    Uh, dosta. Nisam ja stručnjak za kvadrate, ali evo - stanu 2 reda sljedećih kontejnera: 1 bio, mislim 5-6 miješanij, mislim 4 papira, mislim 4 plastike. Ogromno je, ogromna je i zgrada. Konačno je red i u tom našem smetlarniku, a i okolo po kontejnerima za papir i plastiku i staklo koji nisu pod ključem. Prije je npr. papir koji je bio vani... ne znam kako da opišem. Bilo je tako da je još vani pobacano bilo toliko da je jedva virio prozorčić za ubacivanje papira, a tako je bilo i u smetlarniku. Inzistralo se spljoštavanja papira jer ako ljudi nisu uredni, onda se zatrpa začas.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.12.2022. at 17:27

  40. #540
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Gdje se može odnijeti telefone slupanih ekrana koji još rade? U sancta domenici, telekomu, tomatu ih neće. Meni je to glupo baciti u miješani otpad. Ovaj prvi čak sasvim radi samo da mu se promijeni ekran.

  41. #541
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Nitko više ne mijenja ekrane jer su toliko skupi da se više isplati kupit novi uredjaj.

  42. #542
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Znam, ali unutra ima puno lijepe dragocjene elektronike koja sasma radi pa mi glupo to šiknut među miješano smeće.

  43. #543
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Ako imaš vremena,probaj dati u onim malim kvart.dućanima koji se bave servisima mobitela.

    Čini mi se da bi trebao mob u reciklažno.

  44. #544

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Sva elektronika bi trebala ići u reciklažno.

  45. #545
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje se može odnijeti telefone slupanih ekrana koji još rade? U sancta domenici, telekomu, tomatu ih neće. Meni je to glupo baciti u miješani otpad. Ovaj prvi čak sasvim radi samo da mu se promijeni ekran.
    U reciklažno dvorište.
    https://www.cistoca.hr/usluge/odvoje...ista-1380/1380
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.01.2023. at 18:24

  46. #546
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Huh nemam povjerenja da se bilo što od tog tamo uopće reciklira.

  47. #547
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Huh nemam povjerenja da se bilo što od tog tamo uopće reciklira.
    Reciklira se, ali ne onako kako bi trebalo. Ima tu puno prostora za poboljšanje

  48. #548
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Inače, stare mobitele su htjeli uzeti u T. Comu i sličnim firmama, ali samo kad kupuješ novi. Dugo nisam, pa ne znam kako sad to ide.

  49. #549
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Ne, gledali su me ko idiota kaj im dolazim uopće.

  50. #550
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Žuta onda baci u mješani i bok. Pa nemaš ti svo vrijeme svijeta uz troje male djece da obilaziš teleoperatere, servisere i reciklažna.

Stranica 11 od 16 PrviPrvi ... 910111213 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •