Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 229

Tema: Sva djeca u čekaonici mirna, samo moje se dere

  1. #151
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Svi imaju burne osjećaje, i djeca i odrasli, ali se ne bacaju po podu jer se nauče sa njima nositi.
    A tko se ne nauči - tome treba pomoć, radi njega prvenstveno, pa tek onda radi okoline.
    Sigurno da će se naučiti nositi sa svojim osjećajima kako odrastaju i postaju zreliji - smo je pitanje u kojoj će to biti dobi, i koliko će njihovo ponašanje do tada biti prihvatljivo njima samima i ljudima oko njih.

    (što se ovog drugog tiče - roditelji, bliske osobe - u svakom slučaju netko tko im tolerira takvo ponašanje.
    To i jest problem, kao što sam u početku prepiske istaknula, što se to ponašanje ne ograničava samo na roditelje, nego se dogaša i ispred bliskih osoba - sadašnjih, a i onih budućih)

  2. #152
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku

    Probaj samo zamisliti jednostavnu situaciju kako dijete ima problem sa svijetom. Samo to.
    Uopće ju ne trebam zamišljati. Jako mi je dobro poznata. No, tko ima problem, taj treba pomoć.

  3. #153
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Da imam takvo dijete pitala bih se upravo ove stvari koje navodi Mima.

    i ne ne mislim da se djeci treba svasto nesto tolerirati jer to ubrzo postahe puno vecih razmjera. Shvacam se se roditelj umihri i da mu je pun kufer al treba imati na umu da je roditelj roditelj i ne radit djetetu medvjedju uslugu.

    sto su stariji to je teze iskorijenit odredjene obrasce ponasanja.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 20.02.2015. at 19:49

  4. #154
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pomazemo im, pa naravno da im cijelo vrijeme pomazemo. Sto je sve to citanje literature i razgovori s psiholozima, nego pomoc. Nema carobnog stapica.

    A kako ti vidis to neprihvacanje/netoleriranje od bliskih osoba prema djetetu u takvoj sceni. Kakvo je to ponasanje? I dakle mislis da postoji ponasanje bliskih odraslih koje moze dovesti do toga da se ne osjecaju tako kako se osjecaju?

  5. #155
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Cure, poludit cu, zbilja, daj se malo saberite

  6. #156
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne radi se o ponasanju. Nego o zbrci u njihovim glavicama koja uzrokuje takva ponasanja.

  7. #157
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hocu reci, mogu ja njemu "zabraniti" da se baca po podu, da baca igracke, udara nogama u vrata, udara rukama mene i vice mi da me mrzi, ali nakon sto sam mu sve to zabranila ne mogu mu zabraniti da sjedne ispod stola i place od jada.

    Mogu mu prici i pomoci mu u tom jadu, ali nisam mogla nista napraviti da do njega ne dode. Skoro nista, u ovoj fazi naravno vec znam fore i trigere koje treba izbjegavati, ali garancije nema.

  8. #158
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Bubilo, ja se recimo s Mimom slazem da takvoj deci treba pomoci, samo sto ja (licno) uvek mislim da je roditelj prvi koji treba detetu pomoci (tako sto ce ga nauciti da upozna sebe, da razvije odos prema sebi i prema drugima, da razume svet oko sebe.. i ostali bla bla truc).
    Ne tupim bzvz jer u poslednjih godinu i po prolazim kroz situaciju da mi dete od 2-3 godine ne govori, a zivim 'u stranoj zemlji'. Naravno, puno je i ekstremnog ponasanja ukljuceno, bas zato sto dete ne govori. S dve i po smo poceli da se obracamo strucnjacima, ali evo sad s 3 i mesec dana ona je pocela da govori, ali tek nakon sto sam joj ja (i onda cela nasa porodica, tata i braca) pomogli u tome. Cvrstog sam uverenja da bi bez toga sta smo mi ucinili za nju iakakv developmental pediatrician, early intervention ili speech therapist pomogao. Njima je izgledalo da je ona autisicna, a sad svi vec menjaju misljenje.

  9. #159
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    A iz cega ste dobile dojam da mi majke zahtjevne djece ne mislimo da im treba pomoci i da 23 sata dnevno to ne radimo?

    Mislite da to krivo radimo? Jer da to do dobro radimo oni bi sigurno vec prestali biti takvi?

  10. #160
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Treba im pomoći stručna osoba, a i vama. Pri čemu ne govorim o zahtjevnoj djeci, nego o djetetu koje ima tantrume sa 6 godina.

  11. #161
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Apsolutno ne, ja sam samo zelela da naglasim da pre psihologa i roditelj moze puno da uradi (i vecina nas roditelja takve dece to i radimo, mozda sam to trebala naglasiti).

  12. #162
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    IMHO, tantrum s 6 godina i dete s 2.5 koje ne govori nisu indikacija da s detetom nesto ozbiljno nije u redu, i da to iskace iz okvira u kom roditelj moze pomoci.

  13. #163
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    to i mene zanima bubilo kako se takvo ponasanje 'ne tolerira', u cilju da ono odmah prestane, ili da ga nema, ili kako?

    sta ja npr trebam tocno napraviti kad ona ima neku vrstu meltdowna, da se pravim da je nema, vicem na nju, udarim ju, odem i ostavim ju samu, da joj kazem da odmah prestane jer je meni takvo ponasanje neprihvatljivo? zamisljam si scenu gdje joj to govorim dok ona sjedi na trgu bjj u subotu ujutro. ili da sam tamo, cekam, pokusavam ne popizditi, suosjecam na neki nacin, odjebavam neumjesne prolaznike i kad zavrsi ili kasnije popricamo o tome i idemo dalje. ili da ju vodim psihologu? mislim nije da bi to napravila, ko sto rekoh mislim da je ona skroz ok i dobro se nosi sa sobom, nekad joj se skupi pa se ispuca, ali i meni se nekad skupi a ja gutam, pa mislim da je njeno zdravije.

  14. #164

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    http://www.roditelji.hr/vrtic/imamo-...-integracijom/

    Evo jedna stranica koja otprilike objašnjava na što sam mislila pod senzorikom...
    S tim da je to kod nas još uvijek prilično nerazvijena grana, i jako malo stručnjaka kod nas posvećuje pažnju ovoj problematici.

  15. #165

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    IMHO, tantrum s 6 godina i dete s 2.5 koje ne govori nisu indikacija da s detetom nesto ozbiljno nije u redu, i da to iskace iz okvira u kom roditelj moze pomoci.
    Oprosti, ali nisi u pravu.

  16. #166
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Pazi, znam da generalno nisam, i mozda se nisam precizno izrazila. To sto dete ima tantrume s 6 godine, ne mora da znaci da s detetom nesto ozbiljno nije u redu, i da roditelj ne moze samostalno pomoci. Isto mislim i za dete s 2.5 koje ne govori. To jesu pojedinacni simptomi koji mogu da ukazu na problem, ali nisu za svako dete presudni i ne moraju znaciti dijagnozu bilo koje vrste.

  17. #167

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Pazi, znam da generalno nisam, i mozda se nisam precizno izrazila. To sto dete ima tantrume s 6 godine, ne mora da znaci da s detetom nesto ozbiljno nije u redu, i da roditelj ne moze samostalno pomoci. Isto mislim i za dete s 2.5 koje ne govori. To jesu pojedinacni simptomi koji mogu da ukazu na problem, ali nisu za svako dete presudni i ne moraju znaciti dijagnozu bilo koje vrste.
    Ok, ja bih ipak u oba slučaja potražila stručnu pomoć i pustila stručnjaku da procijeni.
    Nemoj zamjeriti, ali ne sviđa mi se kad se na forumu daju ovakvi savjeti kojima se roditelju sugerira da može sam u ovakvim slučajevima procijeniti o čemu se radi i sam se nositi s time.
    Ako sam te pogrešno shvatila, sorry
    Posljednje uređivanje od rehab : 20.02.2015. at 20:51

  18. #168
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja sam rekla da poznajem mikkino dete veoma dobro (to dete koje ima tantrume s 6 godina) i da sam moje dete koje je s 2.5 imalo 'severe speech delay' odvela kod strucnjaka. Za mikkino licno mislim da je i vise nego ok, devojcica je zaista predivna i pametna, sto kaze sirius sasvim prisutna. Nase licno iskustvo je smo se s deteom trebali na drugaciji nacin povezati, i kad je to kliknulo, njoj se sve promenilo. Mojoj Luni su napisali u nalazu da sumnjaju na autizam. Sad vec pricaju drugacije. Nismo jos stigli do 'velikog testiranja', ali idemo redovno na speech therapy, i vidim kako im se misljenje menja.

  19. #169
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Dijete ima problem sa ispadima bijesa, zašto ne bi inače bilo ok i predivno?!
    Pa nije sa djetetom koje se ne zna nositi sa ljutnjom i teškoćama ništa ozbiljno loše, u smislu da ima dijagnozu.

  20. #170
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ma da, meni uopce nije jasno zasto se mikka zali na svoje dijete. : zbunj:
    Ok , mozda je bila nemoguca kao beba , ali kasnije , u doba naseg intenzivnog druzenja nikad ju nisam tako dozivjela.
    I znam je vec godinama , iz raznih sitacija i cjelodnevnih druzenja . I nikad mi ne bi palo na pamet da ima neki veci problem u nosenju sa svojim emocijama i ocekivanjima. Ako se netko druzio sa psiholozima tada sam to ja. Imam osjecaj da prolem mogu nanjusiti kilometrima daleko.
    I sigurno bih to vec i rekla mikki jer imam problem drzati jezik za zubima.
    stvarno ovo ne pisem da bi ju branila, nego mi nije jasno zasto to svoje srednje dijete spominje kao " nemoguce"

  21. #171
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja sam pricala s psihologom. I citala strucne knjige. Mislim da to je neki vid strucne pomoci.

    Neke cure s foruma idu psihologici sever. Znam neke i u RL.

    Razmisljam svaki dan o tome. I imam sto razloga zasto bih pocela njega voditi psihologu ili ne.

    Mislim da nitko od vas ne moze biti siguran da bi otrcao s djetetom od 4/5/6 god. na redovne susrete s psihologom. Ne zato sto mislim nesto lose o njima, dapace. Ali svasta tu kalkulirate, pa izmedu ostalog i to bi li to djetetu taj tren trebalo ili ga mozda i ne zelite u nekom trenu tome izlagati.

    I nemojte sad napisati da je to neodgovorno, samo mislus sto bi bilo najbolje za njega.

  22. #172
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja sam shvatila da mikka misli da to nije dovoljno velik problem da njoj (kao roditelju) treba pomoc psihologa, a ja licno smatram da to konkretno dete nema nikakav poremecaj u ponasanju koji bi trebalo 'tretirati'. Takodje smatram (poznajuci mikku i dete) da su dovoljno kompetentne da rastu i prerastu tantrume. Oni s 6, Novi s 4.5, Justin Bieber nikad.

  23. #173
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Možda misli da je cool imati nemoguće dijete.

  24. #174
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da nitko od vas ne moze biti siguran da bi otrcao s djetetom od 4/5/6 god. na redovne susrete s psihologom. Ne zato sto mislim nesto lose o njima, dapace. Ali svasta tu kalkulirate, pa izmedu ostalog i to bi li to djetetu taj tren trebalo ili ga mozda i ne zelite u nekom trenu tome izlagati.

    I nemojte sad napisati da je to neodgovorno, samo mislus sto bi bilo najbolje za njega.
    X

  25. #175
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Dijete ima problem sa ispadima bijesa, zašto ne bi inače bilo ok i predivno?!
    Pa nije sa djetetom koje se ne zna nositi sa ljutnjom i teškoćama ništa ozbiljno loše, u smislu da ima dijagnozu.
    Zato sto ja nikad u zivotu nisam vidjela njezin ispad bjesa ( ili barem u zadnje dvije godine, imam odredenu amneziju za dane prije). Isto tako nikad u drustvu druge djece nije imala napadaj bjesa ( u njihovim komunikacijama).
    mora da je samo mater i otac problem?!

  26. #176
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja ne poznajem mikku niti njeno dijete, i pišem i mišljenje formiram isključivo na temelju onoga što je ona sama ovdje napisala. A kao što sam već rekla, mislim da je to kako roditelj doživljava ovakvo ponašanje svoga djeteta, odnosno pada li mu to teško ili ne pada, manje bitno u priči, jer je ovakvo ponašanje, odnosno poteškoća problem prije svega djetetu.
    Nije lako imati tantrume, nije se lako okolini nositi sa tantrumima, a ta okolina neće uvijek biti (i već sad nije) roditelj.
    Hoće li prerasti tantrume sa 6 godina naravno ne znam. Znam da ja nisam.

  27. #177
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Možda misli da je cool imati nemoguće dijete.
    Ja mislim da to nije istina, opet, poznajem ih obe. Mislim da je u tom konkretnom slucaju razlika izmedju karaktera prvog i drugog deteta prevelika, i da je mikkina impresija drugog deteta 'ona je bomba!'
    I jeste bila beba bomba, ali razvila se super devojcicu, ali kad je uporedis s super-calm bratom, ona je i dalje bomba :D

  28. #178
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Zato sto ja nikad u zivotu nisam vidjela njezin ispad bjesa ( ili barem u zadnje dvije godine, imam odredenu amneziju za dane prije). Isto tako nikad u drustvu druge djece nije imala napadaj bjesa ( u njihovim komunikacijama).
    mora da je samo mater i otac problem?!
    Pa ona sama kaže da je tako.

  29. #179
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ona sama kaže da je tako.
    Da , ali , eto , cudim se...
    mora da je to zbog toga sto su nam kriteriji prilicno drugaciji.

  30. #180
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nisu mater i otac problem, nego se dijete rjede pred drugima (nesvakodnevnim drugima) tako ponasa. I moje frendice ne mogu vjerovati da ja to divno, brbljavo, druzeljubivo i krasno dijete planiram voditi psihologu i sto stalno citam te knjige i pricam tako o njemu.

  31. #181
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Pa blago vama. Moj se jednako ponasa sa roditeljima , sestrom, trenerom , uciteljicom , predsjednicom drzave...
    pohvalno je to sto je dosljedan u svemu.

  32. #182
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Mislim da neće biti neumjesna usporedba s hiperaktivcem (hiperaktivkinjom? ) koju imam doma jer i dijete bez adhd-a ima ispade zbog emocionalne nezrelosti i nemogućnosti racionalnog upravljanja frustracijom.
    Kod moje je ponašanje u vrtićkom i školskom kolektivu i kod drugih u gostima uvijek bilo od vrlo korektno do (češće) uzorno, uvijek same pohvale. A doma? Tantrumi, istina-noćni, ali baš zato jezovitiji od dnevnih, od 2. do 8. godine, zatim ispadi bijesa, impulzivne reakcije, ludovanje, padali smo s nogu svakodnevno. Najgore je bilo malo prije 5. godine. A inače, milina od djeteta, dobra, suradljiva....svi se čude o čemu pričam.
    Ona je imala jedan plašt za kolektiv i društvo kojeg bi doma, na poznatom terenu, skidala i postajala ono što jest, konačno nije morala paziti i suzdržavati se, obitelj je ne procjenjuje ni osuđuje jer je poznaje i voli. Može slobodno zapucat' teškom artiljerijom.
    I to nije zato što joj je to mami OK ili joj se nema snage suprotstavljati, nego zato što dijete ima emocionalni problem koji je jako poželjno riješiti prije škole.
    (Nama su 2-3 sezone psihol. radionica jako pomogle)

  33. #183
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Ajme postova! Samo ukratko mene je proganjao jos onaj jelkin post i nakon svega otici cemo doktorici da idi da nemamo neku zdravstvenu podlofu za to cendranje. Dogovirila sam i sastanak s psiholoicom koja se bavi djecom koja odbijaju hranu i najprije cemo se nas dvije naci i popricati. Midlila sam da je premala ali psih kaze da uopce nije premala i bolje reagirati prije.

  34. #184
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Isprika na nepismenosti, pisem s moba.

  35. #185
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Nisu mater i otac problem, nego se dijete rjede pr

    ed drugima (nesvakodnevnim drugima) tako ponasa. I moje frendice ne mogu vjerovati da ja to divno, brbljavo, druzeljubivo i krasno dijete planiram voditi psihologu i sto stalno citam te knjige i pricam tako o njemu.
    Bubilo ja bih rekla da mama najbolje zna.ja ne kuzim zato je takav tabu otici do psihologa pa da samo pomogne savjetom roditelju kako da pomogne djetetu i pritom sacuva svoje zivce pa to je velika stvar.

    ja bih otisla sigurno 100÷ pogotovo da vidim da mi se dijete ne osjeca dobro u svojoj kozi.

  36. #186
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Malo mi je tesko povjerovati da je netko napisao da mislim da je cool imati nemoguce dijete. Mogla bi ti malo na psihijtriju a? sto je meni nedavno rekao jedan prolaznik. mozda ona je nekom sasvim obicno dijete, mene je smrvila i trebalo mi je dugo da se slozim i pocnem ju prihvacat i ne shvacati taj njen 'normalni' karakter tako tesko. Istina da nije nikad bas imala pred frendovima ispade ili ih oni nisu na taj nacin dozivljavali. Ne znam sta to govori, nisam dovoljno proucavala psihologiju.

  37. #187
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mi smo s D. bili kod psihologa krajem drugog razreda, jer iako su se njegovi raspadi sustava bili prorijedili (na periode ih nije ni bilo pa bismo pomislili da je konačno tome došao kraj) ipak su još bili prisutni, a ja više nisam imala snage za menađiranje toga.
    Negdje u početku razgovora rekli smo nešto tipa: "S osam godina, mislimo da stvarno više ne bi smio..." na što je psihologinja rekla da se ostavimo toga s koliko bi godina što smio, jer to nema nikakvog značenja.
    Kad smo rekli da su ispadi samo za nas doma, rekla je: odlično.
    Posljednje uređivanje od vertex : 21.02.2015. at 17:42

  38. #188
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam rekla da poznajem mikkino dete veoma dobro (to dete koje ima tantrume s 6 godina) i da sam moje dete koje je s 2.5 imalo 'severe speech delay' odvela kod strucnjaka. Za mikkino licno mislim da je i vise nego ok, devojcica je zaista predivna i pametna, sto kaze sirius sasvim prisutna. Nase licno iskustvo je smo se s deteom trebali na drugaciji nacin povezati, i kad je to kliknulo, njoj se sve promenilo. Mojoj Luni su napisali u nalazu da sumnjaju na autizam. Sad vec pricaju drugacije. Nismo jos stigli do 'velikog testiranja', ali idemo redovno na speech therapy, i vidim kako im se misljenje menja.
    Dakle, ti vjeruješ da je vaše povezivanje s djetetom doprinijelo razvoju govora kod vaše kćeri, a ne redovita speech therapy?

  39. #189
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    Malo mi je tesko povjerovati da je netko napisao da mislim da je cool imati nemoguce dijete. Mogla bi ti malo na psihijtriju a? sto je meni nedavno rekao jedan prolaznik. mozda ona je nekom sasvim obicno dijete, mene je smrvila i trebalo mi je dugo da se slozim i pocnem ju prihvacat i ne shvacati taj njen 'normalni' karakter tako tesko. Istina da nije nikad bas imala pred frendovima ispade ili ih oni nisu na taj nacin dozivljavali. Ne znam sta to govori, nisam dovoljno proucavala psihologiju.
    Nije netko, ja sam. To je bilo ironično jer su tvoje prijateljice zapele pisati da tvoje dijete uopće nije onakvo kako si ti opisala, pa sam ironično prokomentirala da onda možda misliš da je cool imati nemoguće dijete, ako ga takvim opisuješ a ono nije takvo. Dakle, ironija.

  40. #190
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, ti vjeruješ da je vaše povezivanje s djetetom doprinijelo razvoju govora kod vaše kćeri, a ne redovita speech therapy?
    Znas kako, ovako kad se napise zaista zvuci blentavo, ali okolnosti su poprilicno kompleksne, tako da je krajnji zakljucak: da. Mi smo se preselili kad je Luna imala 6 meseci, a braca joj 4 i 7 godina. Ona je tad znala da kaze 'mama' (znaci bila je izlozena nasem maternjem jeziku i pocela je rano da 'govori'). Od tih njenih 6m do 2.5 godine (ukupno dve godine) u nasem okruzenju se SVE menjalo. Tesko mi je i pobrojati sta se sve desavalo. Recimo, moje najstarije dete je krenulo u skolu prvi put, ali u drugi razred, i na stranom jeziku (preskocilo K i prvi razred ovde, tamo nije jos bio skolske dobi). To najstarije dete je za godinu dana prekvalifikovano iz English learnera u kategoriju native speakera. Luna je s njim isto komunicirala, i ta promena je naravno i na nju uticala. Ali, to je samo jedan mali deo: babe, dede i tetke preselile su se u kompjuter (skype). Moji prijatelji su odjednom govorili samo engleski, mi smo se selili jos jednom, kupovali kucu, srednje dete krenulo u skolu i poceo i on da prica engleski. Dolazila nam deca, starija, prijatelji mojih decaka, sve cesce i cesce. I tako, stalna, stalna promena, i to ne mala i prilicno zgusnuta. Moj engleski se takodje drasticno menjao, a i Luna je imala razlicite interakcije s ljudima, bilo kad odemo kod novih prijatelja, ili na classes. Ja sam primecivala promene, ali veruj mi da mi je bilo tesko da sve to zajedno shvatim, u kontekstu njenog razvoja govora koji je zaista bio cudan, i da, zaostao. Pri tom, ona je super komunicirala, bila srecno i neisfrustrirano dete s super motorickim razvojem, rano puzala, rano hodala, super brza i precizna. Ljude obozava, nikakve senzoricke probleme nije imala. Gledala sam je, razmisljala, i osim tog govora nisam videla nista cudno, koliko god se trudila. Kad sam (nesto pre pocetka speech teraphyja) odlucila da pocnemo s njom samo engleski, desile su se prve promene, koje su bile ipak sitne i ja sam bila nesigurna. Onda sam je odvela, i speech pathologist mi je rekla da postoji mogucnost autizma (ona je uradila speech evaluation), i da odemo kod ped da dobijemo uputnice za developmental pediatrician. Krenuli smo s terapijom, takodje. Pedijatrica, obicna, je uradila screening test na autizam, i rekla je da joj ona ne bi rekla da Luna ima takav problem (zena i sama ima dete s autizmom i jako je cenjen pedijatar u celoj San Francisco Bay Area), ali je dala uputnice za developmental ped i za test sluha. Paralelno smo i dalje isli na speech therapy, ali sam ja insistirala da muz i deca pocnu da pricaju s njom. Mozda to zvuci bzvz, ali kad dete s 2,5 god ne govori puno, nije uopste prirodno pokusavati verbalno komunicirati s tim detetom i zahteva poseban trud, a i ljudi se naviknu. Decaci su bili navikli da razgovaraju iskljucivo medjusbno, cak i ako je ona tu (vole je i sve, ali to su deca i nemaju isti nacin 'brige' za siblinge kao roditelji).
    Speech therapy je najvise pomogao mom muzu, jer smo isli nas troje zajedno. Uvideo je da therapist u stvari radi isto, i prica isto sto i ja, i on je promenio i misljenje i ponasanje. Kad smo oboje poceli da uticemo i ne decke, promenili su i oni. Terapeutica je recimo insistirala na sign language, a ja sam znala da to luna nece pokupiti (poznajem dete) ali sam je slusala da bih probala. Nije islo. Bila je dovoljno otovrena da me poslusa da Luna lako pokupi melodiju, i da joj pridjemo na taj nacin. Tako je pocelo. Zatim su nam dosli baba i deda koji govore iskljucivo nas maternji, i tacno nedelju dana nakon sto so oni otisli (bili su mesec i po ovde) Luna je bukvalno - progovorila. Moje je misljenje bilo da smo pogresili sto nismo s njom pricali na engleskom od trenutka kad je s godinu dana pocela da peva nursery rhymes. Takodje sam misljenja da, da nije bilo ovih promena u ponasanju brace i tate, speech therapy ne bi delovala. Ono - uopste
    To ti je nabrzaka i ukratko, ugl, veoma je kompleksno. Nikakav pregled nismo otkazali, sve cemo da odradimo, ali ja mislim da je Luna sasvim ok i bez razvojnih problema. Cak sto vise, cim je pocela da govorii zna sve oblike, boje, brojeve, vecinu abecede.

  41. #191

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    najbolje ste mi vi koje sve znate i sigurno bi kod vas bilo toootalno drugacije, mos mislit.
    moj je sad divan.

    a sa 2 do 3 godine je bio Belzebub.

    šetala sam se s njim isključivo po terasi, da se ne sramotim ( one zgrade iz sumraka socijalizma koje imaju kakti terasu na prvom katu gdje su dućan, kafić , frizer itd , pa ja naručim kavu i pijem je na rate )

  42. #192

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Mi smo išli kod dečijeg psihologa, u našem DZ. Iz nekih drugih razloga, ali smo naravno pričali o detetu, i na kraju je ispalo kao kod mikke. Dakle ja odlazim tamo tri puta i kukam da je dete vako i nako, i onda dolazi dan kad ona treba da vidi dete, i posle toga psih mi kaže kako ona ništa od toga ne vidi, i ponavlja priču teta iz vrtića: komunikativna, zaigrana, voli da je u centru pažnje (tipično za jedince koji još žive i sa babom i dedom - njene reči), sarađuje, sve 5...
    Teta iz vrtića mi je rekla: pa to vam je super što je ona nemoguća i ima ispade samo kod kuće, zamislite da je obrnuto.

    Uglavnom, nikakvu specijalnu pomoć nismo dobili, niti je neko prepoznao da imamo problem.
    Tada je meni još jasnije bilo da dete nema nikakvu dijagnozu, nego da je problem u interakciji karaktera mog i njenog. MM je bolje razume od mene.
    I od tada još intenzivnije radim na sebi i trudim se da je razumem (nedavno sam baš bila na nekom predavanju o karakterima, malo mi se razbistrilo kad sam prepoznala gde je otprilike mala a gde sam ja, a i finih je saveta bilo). I još više radim na tome da nauči da imenuje emocije i da ih ne ispoljava tako burno kao sada. Ali to je teško jer oni više uče primerom, a ja emocije skupljam, a kad više ne mogu onda puknem. A pošto mala nije takva da išta može da zadrži u sebi, ona ih ispoljava opet na neprimeren način.

  43. #193
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Bubilo ja bih rekla da mama najbolje zna.ja ne kuzim zato je takav tabu otici do psihologa pa da samo pomogne savjetom roditelju kako da pomogne djetetu i pritom sacuva svoje zivce pa to je velika stvar.

    ja bih otisla sigurno 100÷ pogotovo da vidim da mi se dijete ne osjeca dobro u svojoj kozi.
    Nije tabu. Ja sam otisla, sama na razgovor, par puta. I citala stvarno svasta da nadem neke fore kako i sto u vezi svega toga. Njega jos nisam odvela, premisljam se. Cula sam razlicita iskustva, roditelje i djecu kojima je pomoglo, i one koji se nisu makli od pocetka, i one koji misle da je djeci ici na te susrete tek tesko. Pa jos vazem, i kalkuliram, gledam koliko ide na bolje. Dvije psihologice su mi rekle da jos malo pricekam, promijenim par stvari, pa cemo vidjeti, niti jedna nije zurila s terapijom za njega. A jedna od njih je vrticka psihologica, zna i njega, a dosta i mene jer sam isla kod nje na radionice o roditeljstvu prije.

  44. #194
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Bubilo

    ja sam skepticna prema vrtickom timu strucne sl.moram priznat vise vjerujem privatnicima u ovom slucaju al da bi ti dali ikakav koristan savjet moraju vidjet dijete barem jednom.

    ne mora dijete odmah na terapije moze se povremeno otici.postoje razne radionice za djecu.

    u svakom slucaju sretno Bubilo i da vam uskoro svima bude lakse i ugodnije zivjet.

    ja sam inace tip koji ako ima problem nastoji ga rjesit asap pa vjerojatno zato kad bi mi majcinski instinkt govorio da nesto nije u redu ni kako treba ja znam za sebe da ne bi gubila vrijeme nego bih se pokrenula al to sam ja.svi smo razliciti i mi i djeca.

    sretno!

  45. #195
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nas strucni tim u vrticu je stvarno super, ja sam jako zadovoljna, nisam jednom pricala s njima. Drzale su unicef radioni e, pa imaju jos ciklus 10 odlicnih radionica o riditeljstvu odobren od ministarstva.

    S druge strane, nije to problem koji je pojavi u trenu, ko visoka temperatura pa trcis pedijatru. Treba tu vremena da uopce shvatis da se nesto dogada, npr. s 3 godine su ti neke stvari prihvatljive, a i ta se ponasanja mijenjaju tijekom vremena. Drugo, to nisu stvari koje mozes rijesiti kao rukom odnesene, to traje, s psihologom i bez njega. Trece, ja nisam osoba koja odmah donosi odluke. Ja to moram prvo sama promisliti sa svih strana, pogotovo moram sama procitati sve o tome sto mogu pronaci, moram sama to razumijeti, tek sam onda potkovana necim sam otisla psihologici. Cetvrto, jako bliska obitelj ima takvo, sad 12 godisnje dijete, sve su prosli, razna testiranja, dijagnoze... Necu reci da nista od toga nije pomoglo, ali nista od toga nije pomoglo . To nisu stvari koje rijesavas, nego stvari koje prihvacas i ucis iz dana u dan kako se ti i on trebate nositi s tim.

    I ima jos jedna stvar, nemojte mi nitko zamijeriti, ne mislim nista lose, ali vazno mi je i da od djeteta ne napravim "slucaj". Inace je slabog imu iteta, bolestan 300 dana u godini, na lijekovima, pikaju ga i svasta, ne zelim mu priustiti jos "hodanja, ceka ja, susreta s nepoznatim odraslima".

    I jos, sve to sto mi pisemo da se oni bacanju, ne traje to 24 sata dnevno. To su epizode, koje sad vec jako brzo znamo shendlati. Ok, ima dana kad ti dode da se bacis u bezdan , ali veliku vecinu vremena to su krasna djeca koja su ti naravno "ok", i koju naravno oboza as.

    Svi smo razliciti, i naravno da bi svako od nas rijesio stvari na svoj nacin, ali mozda vi koji nemate iskustva s takvim djetetom ne mozete vidjeti koji je to proces kroz koji i dijete i vi prolazite. Meni se cini iz vasih postova da samo vicete "rijesite to, ja bi to rijesila, ne bi tolerirala".

    Ali nije to temp. pa cu dati paracetamol. Rijesavas to cijelo vrijeme.

    Sad mi se vec cini da se vrtimo u krug, ponavljamo iste argumente .

  46. #196
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    BB, u predskolskoj dobi svoga prvog dijeteta sam prosla unicefove radionice( psihologica iz tog vrtica je danas u Unicefu), presla u drugi vrtic i tamo dobila novi strucni tim sa kojim sam razgovarala, trazila odgodu za skolu jer sam znala da nije za skolu, kupila/ procitala masu knjiga o odgoju, prosla i neka testiranja ( senzorna integracija) ...
    tapkala sam na mjestu i ocajavala jer nisam shvacala u cemu je problem . Moje dijete je u odredenim situacijama bilo turbo u otporu, turbo frustrirano, izgledalo je na van kao da zivi u obitelji koja je kronicno nedosljadna, bez jasnih granica...
    uglavnom, treba pitati na pravom mjestu u pravom trenutku, nekoga tko moze vidjeti cijelu sliku.
    Kod nas je uzrok organske prirode, nista sto se moze " popraviti" popravkom roditeljskog ponasanja. Zivi se sa tim. Ali se zivi lakse. Jer se zna sa cim se nosi.
    To pisem zbog tvoje primjedbe na one poznanike koji problem nisu rijesili sa posjetom kod strucnjaka...
    a to da se od djeteta ne radi " slucaj"... to je vrlo pozeljno. Ali kako vrijeme prolazi , dijete moze postati " slucaj" u ocima drugih i u svojim ocima. Jer su ocekivanja velika, a ono ima neki problem za koji ne zna razlog , niti nacin kako da se nosi sa tim. Ne znam da li razumijes sto zelim reci?

  47. #197
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    I moje dijete nije nikad bilo na nikakvim psihoterapijama. Bilo je na ( grupnim ) radionicama kao prvasic, ali samo da mu se olaksa socijalizacija. Ali ja sam pohadala radionice 2,5 godine da naucim se nositi sa situacijom.
    Posljednje uređivanje od sirius : 22.02.2015. at 07:57

  48. #198
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Razumijem sto hoces reci .
    Radim na tome, mislim na to stalno.
    Ali znam da to necu "rijesiti", samo mogu staviti u neke okvire, a i to vec radimo i trudimo se svake sekunde u zivotu.

  49. #199
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kli kli, pa šta nije uobičajeno da dvojezična djeca kasnije progovore? i, kad progovore, progovore oba jezika?
    od jedne poznanice mali nije govorio do tri godine.
    tata je s njim pričao danski, mama hrvatski.
    a mali je šutio :D

  50. #200

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Već sam pisala na onim tvrdim orasima, mislim, o tome kako smo mi tražili i tražili nekog tko bi prepoznao da imamo problem. I iako sad s papirom i tih par savjeta, naš život , onaj svakodnevni, i nije radikalno izmijenjen, ali meni je u glavi i srcu toooooliko lakše kad znam s čim se nosim. Nekako dok nisam znala, nemir je bio stalno prisutan u meni. Ali usitinu je problem naći stručnjaka koji je spreman pozabaviti se djetetm od 2 godine koje govori, hoda i vidi. Naime, meni su redom govorili da je premal i da je sve u redu s njim ako hoda i govori.

Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •