Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: Bolovi u nogama, godinama.

  1. #1
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno Bolovi u nogama, godinama.

    Znači dijete mlađe školske dobi ima sigurno 4 god.bolove u nogama, uvijek noću. Do te mjere da ometa san. Buđenje uz plač i jabuke. Obje noge, potkoljenice, iza koljena, gležnjevi. Nema oteklina, ne šepa, nema crvenila. A boli. Ponekad 3 noći uzastopno, ponekad pauza od tjedan dana, i tako u krug.
    Prva pomoć-masiranje, najčešće bezuspješno, paracetamol pomaže, smiri se i zaspe.
    Dr.objašnhavaju naglim rastom, ali mene više to jednostavno ne umiruje, toliko sirupa piti mi je neprihvatljivo.
    Je li imao tko iskustva?
    Koje pretrage se obavljaju?
    Bila bih najsretnija da su samo bolovi rasta, ma i nadam se da jesu...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Znači dijete mlađe školske dobi ima sigurno 4 god.bolove u nogama, uvijek noću. Do te mjere da ometa san. Buđenje uz plač i jabuke. Obje noge, potkoljenice, iza koljena, gležnjevi. Nema oteklina, ne šepa, nema crvenila. A boli. Ponekad 3 noći uzastopno, ponekad pauza od tjedan dana, i tako u krug.
    Prva pomoć-masiranje, najčešće bezuspješno, paracetamol pomaže, smiri se i zaspe.
    Dr.objašnhavaju naglim rastom, ali mene više to jednostavno ne umiruje, toliko sirupa piti mi je neprihvatljivo.
    Je li imao tko iskustva?
    Koje pretrage se obavljaju?
    Bila bih najsretnija da su samo bolovi rasta, ma i nadam se da jesu...
    Imala sam i sama takve bolove kroz djetinjstvo, u istoj dobi.
    Nemam pojma što je bio uzrok. Nagli rast sigurno nije, jer sam rasla sporo.
    Uzrok nikad nije otkriven, ali kasnije sam imala dosta problema s ravnim stopalima (jako spušteni svodovi), posljedično i s kralježnicom. I dalje me često bole noge, ali sad bar znam od čega
    Na vašem mjestu tražila bih za početak uputnicu za ortopeda.

  3. #3
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    tanja tražila sam, ali je pedijatrica procijenili da nije do toga, stopala su po njoj u redu.
    Idemo reumatologu pa ću vidjeti dalje.
    Grozno mi je to što se osjećam kao lopov i kao da tražim što me ne pripada
    A dijete boli i boli i boli...

  4. #4
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Flopice samo ti traži, majčin instinkt nije za zanemarit.
    I ja sam imala te bolove rasta, al puno kraćeg vijeka.

  5. #5
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Kao i Lili,imala sam mi ja te bolove rasta,ali nisu trajali godinama.Mene je bolilo jedno rame(desno ako se dobro sjećam),čak su me jednom vodili i u hitnu.Ali jesam u to vrijeme naglo izrasla(dokaz su strije po koljenima,bokovima,a u trudnoći nisam dobila ni jednu).Kad je prestao taj nagli rast,prestali su i bolovi.
    Idite vi dalje i tražite.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Moje dvoje djece je takoder imalo te bolove u nogama. I moguce je da je dijete osjetljivije na bol... Naravno, odi reumatologu, ali nadam se da je sano rast. I ne daj lupocet po noci. Daj zlicu neceg drugo da misli da si dala sirup protiv bolova. Ovo ne zato sto ne vjerujem da dijete osjeca bol, vec zato sto je lijek protiv bolova triput tjedno po meni neprihvatljiv.

  7. #7
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Pa je li to svaki tjedan,ili postoji period bez bolova?
    Ako je to svaki tjedan godinama,obavezno ići dalje.

  8. #8
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Ma naravno da je neprihvatljivo, kosa mi se diže na glavi od pomisli na posljedice.
    Ali kad se probudi u ponoć, pa u 2, pa 3 i po, vjeruj da si lud i ti i dijete i daš taj lijek jer vidiš da od masiranja nema vajde..
    Silkice gotovo svaki tjedan, u pravilu 4-5 noći mjesečno najmanje.
    Ponekad prođe mirniji mjesec, ponekad i 3x tjedno, nema pravila.
    Glupa sam što to nisam uzela u svoje ruke davnih dana i nadam se da mi se neće vratiti kao bumerang...
    A još kad me dr.dočeka kao da primam nešto na što nemam pravo stvarno se za pitam koji je to kuki sa zdravstvom s državom, s nama svima.

  9. #9
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Znam taj osjećaj.
    Mi imamo dobru pedijatricu,ali kad idem za sebe uvijek imam osjećaj da dosađujem.
    Da li je ikad radio reuma-testove?Kakav je fibrinogen?

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    tanja tražila sam, ali je pedijatrica procijenili da nije do toga, stopala su po njoj u redu.
    Idemo reumatologu pa ću vidjeti dalje.
    Grozno mi je to što se osjećam kao lopov i kao da tražim što me ne pripada
    A dijete boli i boli i boli...
    Idite samo. Gdje ste naručeni? Zagreb - Srebrnjak? (Nemam iskustava, slučajno znam jer smo dijelili čekaonicu godinama - na Srebrnjaku je fizikalna i respifit u istom dijelu zgrade gdje i dječja reumatologija.)

  11. #11
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Srebrnjak, nikakve testove nismo još radili niti je itko ikada našao za shodno da nas uputi po tom pitanju na pretrage. Zato sam i preuzela na sebe.

  12. #12
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    flopice baš mi je žao da to prolazite... Nadam se da će pregledi dati neki odgovor i savjet kako pomoći djetetu. Sretno!

    Kod mog klinca (8,5g) imam sličan problem, nije toliko učestalo, ali dovoljno da me pod zadnje baš počelo brinuti.
    I kcer je imala u jednoj fazi bolove po noći kao i on što je znao imati, ne znam kako, ali znala sam da su od rasta i nisam brinula.
    Ono na što mi se on pod zadnje žali (zadnjih mjeseci, učestalost cca 1x tjedno) su bolovi iza koljena. Bolilo ga je i prije spavanja pa je nekako zaspao i onda ga je probudilo iz sna.
    Plakao je, cvilio, baš ružno sve skupa, a obzirom da je on trpeljivo dijete to me dodatno oznemirilo. U jutro je objasnio da je to bol kao da mu netko rasteže jako nogu :/

    Dobila sam savjet da se istežemo svaku večer zatim da pripazim na obuću u kojoj trenira ili radi tjelesni i na kraju da probam davati Mg.

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Sjećam se tih bolova u svom djetinjstvu, a imala ih je moja kćer isto (sad 11 god). Obje smo reumatološki obrađivane.

    Kćer:

    Znali su se javljati bolovi u potkoljenicama uvijek noću negdje oko 4.5.-te godine - maksimalna učestalost je bila 1x tjedno, najčešće tipa 15 dana mira, pa 1 noć boli, pa 3 tjedna mira, itd. 90% je bila bila desna noga. Tada smo samo prijavili pedijatru, s obz da su noćni bolovi bilo je rečeno - bolovi rasta.
    Nakon toga je u cca 6.-toj godini bila jedna epizoda sinovitisa desnog kuka nakon skijanja - tad su bolovi trajali i danju, šepala je na tu nogu, fibre i oteklina nije imala. Promptno smo reagirali i otišli reumatologu, dobila je ibuprofen 3 tjedna i mirovanje 3 tjedna, krv je bila sasvim uredna u smislu upalnih parametara, ali je UZV pokazao izljev u kuk. Za 3 tjedna se smjela vratiti normalnim aktivnostima. M
    Mislim da je nakon cca 1 god imala još jednu takvu epizodu, desna noga isto, možda je bila 7.-ma ili 8.-ma godina ali tada sinovitis nije bio potvrđen UZV-om, samo je 3 tjedna imala ibuprof i mirovanje i opet vraćena u normalne aktivnosti.
    U međuvremenu se cijelo to vrijeme učestalost bolova smanjivala - tipa bilo bi prvo (uvijek noć) jednom u 10 dana, pa onda mjeseci pauze, pa par puta u pola godina itd.
    Sad ima 11 god i povremeno se isto žali, ali to je sad (kuc-kuc) tipa jednom u x mjeseci, par puta godišnje recimo sada. Najčešće ni ne dobije ništa, samo zaspe nazad.

    Reumatološki je obrađena je na Srebrenjaku nakon prvog sinovitisa uzduž i poprijeko u toj svojoj 6-toj godini, s obzirom da je i astmatičar, stvarno su je detaljno pregledali. Zasad nema nikakvu reumatološku dijagnozu. Te prve godine je bila kontrola tipa 3-4 puta godišnje, pa 2x godišnje, pa 1x, pa po potrebi.

    Ja:

    Imam 50 god sad i sam pacijenti reumatologije Rebro. U svojo 12.-toj godini sam prošla reumatsku upalu desnog kuka koja je ostavila svoje posljedice (artrozu kuka već u 12.-toj godini i posljedične probleme (nakon xy godina) sa lijevim kukokm, kičmom i koljenima s obzirom da tijelo komepnzira). Zadnjih 10 god sam redovna u reumatološkim kontrolama (1x - 2x godišnje). Na nalazu uvijek piše "nema aktivne zglobne bolesti" iz čega bih zaključila da me dr. drži u kontroli predostrožnosti radi (uskoro menopauza kad se autoimune stvari znaju aktivirati), ali da me zasad zapravo muči posljedica tog jednog izoliranog incidenta u djetinjstvu. Meni su se povremeno javljali u djetinjstvu "bolovi rasta" u potkoljenicama, i onda je uslijedila bolnost cijele desne noge, tada je dg. reumatska upala, koja je sanirana i kasnije dokazanih reumatskih epizoda nisam imala, ali je desni kuk ostao oštećen.

    Bottomline:
    Odi pregledaj dijete. Reumatska obrada dosta traje, čekanje nalaza zna bit izluđujuće, ali i ovako si dovoljno zabrinuta. Ja bih ti rekla da, dok je samo noć i nema nikakvih oteklina, dijete nema fibre, sedimentacija OK, nema neke panike, ali uradi to zbog svog mira, iako će ti sam proces čekanja donijeti nemir jer vjerojatno na prvu nitko neće reći 0-1 - dijete je zdravo nego "nema znakova toga i toga" i bit ćete u praćenju.

    Eto, samo da ti prilagodim očekivanja.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.04.2019. at 11:36

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Dopuna za mene:

    Tjiekom te reumatske upale u djetinjstvu imala sam jasne upalne parametre - malo povećanu temp. u trajanju od godine dana, malo povećanu sedimentaciju u trajanju od godine dana, hodala na štakama, prolazila KB Split i KB Ljubljanu (tad smo bili u Jugi).

    Znači, bilo bi dobro kao prvu stvar da znaš reći dr-ima ima li dijete povišenu temp - meni je bila tipa godinu dana oko 37.1. - subfebrilnost i blago povišena temp. je bila stalno pristutna dok je upala trajala.

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Koje pretrage - prvo će ti biti baterija krvnih nalaza (ključ je sedimentacija, a vadit će i posebne reuamtske testove - kako tko vadi - ima reuma faktor, ima još nekih koji bi ASO koji bi ukazivali na streptokok (ovaj od grla) koji event. radi upale), eventualno UZV bolnih zglobova. To je bilo iskustvo sa Srebrenjaka. Dalje će biti ovisno o nalazima. Nema ti smisla kod opće puno više od sedimentacije vaditi, ovo drugo ostavi specijalisti.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Koje pretrage - prvo će ti biti baterija krvnih nalaza (ključ je sedimentacija, a vadit će i posebne reuamtske testove - kako tko vadi - ima reuma faktor, ima još nekih koji bi ASO koji bi ukazivali na streptokok (ovaj od grla) koji event. radi upale), eventualno UZV bolnih zglobova. To je bilo iskustvo sa Srebrenjaka. Dalje će biti ovisno o nalazima. Nema ti smisla kod opće puno više od sedimentacije vaditi, ovo drugo ostavi specijalisti.
    E, baš sam se spremala ovo napisati....

    Ja sam u rizičnoj grupi (imamo RA u obitelji) ali za sad mi je dobro.

    Dodatak bitan za flopicu: streptokok je mogući uzrok (kontrolira se streptolizinski titar) ali može se dogoditi da i virus bude uzrok tih bolova. Jednom je moj stariji sin nakon virusne upale grla imao s tim veselje - virus je ušao u ovojnicu kuka. Trebalo je dugo da se oporavi...

    ***
    Flopice, nama su za L. preporučili plivanje kao preventivu protiv bolova, nakon što se oporavio od problema s kukom i to je bilo dobro. Kasnije, kad je imao bolove u leđima zbog brzog rasta, dobio je vježbe i vratio se na bazen.

  17. #17
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I Flopice, dozvoli i sebi prihvaćanje najvjerojatnije i najbolje mogućnosti - bolova rasta. Pogotovo jer je samo limitirano na noć. Ali, ako je to stvarno godinama, i redovnom učestalošću od više puta tjedno godinama, obrada nije nešto što bi izazivalo sablazan da bi se ti morala ženirati tražiti tražiti uputnice - reumatolog i ortoped bi bili neka logična mjesta. Ortopedovo mišljenje će biti brže, reumatolozi su mislim svi imunolozi pa se tu svašta gleda i traži.

    I pripremi se da možda budeš više uznemirena nego sad, jer je put do "reumatološkog mira" dug i težak najčešće- jer će doći nalaz ovaj, nalaz onaj, i jer neće biti jednoznačnog "releasa" tipa aha - to i to, tako i tako, ciao bok. Bar ne s reumatolozima .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.04.2019. at 13:21

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Silkice gotovo svaki tjedan, u pravilu 4-5 noći mjesečno najmanje.
    Ponekad prođe mirniji mjesec, ponekad i 3x tjedno, nema pravila.
    Evo, sad sam malo pobliže pročitala učestalost - ovako je slično zapravo i kod moje bilo u početku (prva godina i pol-dvije), pa smo pokušavali povezati je li bila bolesna, kašelje li - kako je astmatičarka uvijek je kašljuckala pa ko će povezat kockice od čega je. Nakon toga je išao silazni trend (negdje sam zapisivala i stala kad je palo na 10x godišnje). Ona jako dobro spava, tako da smo rijetko pribjegavali lijekovima jer bi uglavnom već i zagrljaj pomogao zbog baš dubokog sna, moralo bi je jako jako bolit da se probudi (jednom su je u nekoj hitnoj u snu pregledavali pa su nas pitali jel ona uvijek tako čvrsto spava, zna prokašljat zbog astme cijelu noć i primat lijekove, a da uopće ne zna - još i sad, u 11-toj joj je san takav da možeš s njom uspavanom radit svašta).

  19. #19
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    E, da, i nisam ti na kraju rekla koja je bila dg reumatologice dječje za te noćne bolove - bolovi rasta . Mislim, osim ako nešto ne iskrsne dalje i kasnije u životu, i njoj, i meni. Tj. nije to dg i ne piše se to, opisno je nešto napisala post synovitis coxa dex itd. - praćenje poslije sinovitisa desnog kuka. Ali usmeno obrazloženje je bilo - bolovi rasta - za te noćne bolove.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.04.2019. at 13:30

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I još ti imam potrebu nešto poručiti. Koji put za sebe želim (neostvarivo, to su teoretska promišljanja) da sam manje savjetsan roditelj koje manje toga uočava i da sam u stanju zadovoljit se s prvim odgovorom. Naime, i jednom kad (a nadam se da će to biti kad, ne ako) dobiješ potvrdu reumatologa i ortopeda da to jesu bolovi rasta, svatko od njih unosi svoje u priču - pogotovo jer su pedijatri oprezni, to je dijete, subspecijalisti koji svašta vide su oprezni na n-tu, pa ćeš dobiti upute (možda) bolje ne ovo, bolje ne ono. Koje zapravo ne znam jesu li produktivne. U nekom trenu ćeš (ako nema prilijepljene dijagnoze) morati sama presjeći i zaključiti - dijete može to i to, ne moram raditi bolesnika ako nema dokazanu dg.

    Konkretno, za sportove - ako se sjećam, reumatologinja je tada bila amenovala samo plivanje (koje nije moglo zbog astme jer joj je smetalo). Slušajući slijepo sve, dijete bi (a nema dg... barem ne još) bilo osuđeno na... ne znam, fizikalnu.

    Dakle, ovako, looking back, ne znam što bih ti savjetovala i koji je bolji course of action - ići provjeravati ili se zadovoljliti objašnjenjem opće prakse.

    Sve su to oportunitetni troškovi jer rijetki su ti (to su dr. Housevi) koji su apsolutno za dijete sigurni i mogu reći - nije mu ništa. Većina će iz opreza stavljati ograničenja. To ti je moje iskustvo. Ali, ti kao roditelj možeš postupiti samo onako kako ti možeš postupiti i s čim misliš da ćeš biti mirnija. Sretno!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.04.2019. at 15:11

  21. #21
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Dodatak bitan za flopicu: streptokok je mogući uzrok (kontrolira se streptolizinski titar) ali može se dogoditi da i virus bude uzrok tih bolova. Jednom je moj stariji sin nakon virusne upale grla imao s tim veselje - virus je ušao u ovojnicu kuka. Trebalo je dugo da se oporavi...
    To je sinovitis, bakterijski. Postoji i verzija bez bakterijske upale, odnosno "samo" upala ovojnice. Taj je moj sin imao dvaput, lijeci se kako je ina pisala, s tim da mi nismo cak ni davali ibuprofen. Samo posteda od aktivnosti par dana. No ovdje su opcenito blazi kod presuda s odmorima i oporavkom.

    Sretno, flopice! Nadam se da nije nista.

  22. #22
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    No ovdje su opcenito blazi kod presuda s odmorima i oporavkom.
    Da, svjetovi nas dijele i nisam sigurna da je bolji hrvatski pristup. I on košta - i ako zanemarim neki trošak lab pretrage i vremena specijalista, a koncentriram se samo na trošak roditeljskih živaca i strahovanja. Ne znam što bi bilo idealno. Ja mogu samo postupati kao ja - savjesno ići i pitati struku. A onda si, vrlo često, u "funnelu" iz kojeg ne možeš tek tako izaći, prevencije i opreza radi.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.04.2019. at 15:42

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    2

    Početno

    I mene su prošli mjesec zabrinuli bolovi u listovima kod moje kćeri koji su se javljali svako veče kad je legla na spavanje. Ima 9 godina i već je počela ulaziti u pubertete i doktorica je nakon pregleda rekla da je to od bolova rasta. Tražila sam da se izvadi krvna slika i još više se zabrinula kad su se u diferencijalnoj krvnoj slici pojavili atipični limfociti od 2% bez povećanja ostalih limfocita. Sad moramo ponoviti krvnu sliku za dva tjedna. Mononukleozu je preboljela sa 6 godina. Bolovi u nogama su se malo smirili - sad samo masiramo mišiće listova povremeno.
    Ima li to iskustva sa tim atipičnim limfocitima?

  24. #24
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Kratki update - reumatologica je na temelju djelomičnih nalaza isključila upalu i autoimune elemente, ali je za potpuni zaključak potrebno obaviti dodatne pretrage, i sa čekati neke nalaze koji se čekaju par tjedana.
    I ovo što kaže ina...
    Čak i ako svi ti nalazi budu uredni, stavit će je na praćenje, što znači da ćemo s vremena na vrijeme morati dolaziti na kontrolu.

  25. #25
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Flopice, nadam se da ce sve biti dobro!
    Samo mala digresija - ja bih odmah mijenjala pedijatricu /doktoricu.
    dijete ima toliko cesto bolove da pije lijekove orotiv bolova, a ona se skanijiva dati uputnicu!
    Ja bih probala svaku vecer mazati noge sa onim magnezijevim uljem.

    ja sam kao dijete isto imsla bolove rasta u listovima nogu, ali nikad takve da sam morala piti nesto protiv bolova.

  26. #26
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Kratki update - reumatologica je na temelju djelomičnih nalaza isključila upalu i autoimune elemente, ali je za potpuni zaključak potrebno obaviti dodatne pretrage, i sa čekati neke nalaze koji se čekaju par tjedana.
    I ovo što kaže ina...
    Čak i ako svi ti nalazi budu uredni, stavit će je na praćenje, što znači da ćemo s vremena na vrijeme morati dolaziti na kontrolu.
    Welcome to the club . Pls, dok tj sko se ne dokaze krivnja neke dijagnoze, a ne izgleda da hoce, zivite s prvom - bolovi rasta koje neki imaju, a neki ne zbog bioraznolikosti.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 13.04.2019. at 11:57

  27. #27
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ina ja sam tako i posložila u glavi-ali više nisam htjela/mogla pustiti to bez da mi spec.potvrdi-nema reumu, nema neko reuma autoimuno stanje, itd. MORAM imati takav zaključak crno na bijelo da bih na bolove rasta gledala kao na bolove rasta..
    seni tvoj zaključak je ispravan, ali ipak se moram nasmijati, mislim da je teško razumjeti zadatosti male sredine u kojoj imaš pedijatra tog i tog i pomiri se s tim. Jer drugog NEMA.
    A ponekad nema ni tog, jer je na bolovanju/porodiljnom, što god.
    Ja tu plivam kako znam i umijem, a najčešće tako da ne vodim djecu uopće za neke sitnije stvari, a za važne vodim tamo gdje imaju specijalisti (ortodoncija, alergolog, pulmolog, reumatolog itd), a ako nešto moram, kao što moram npr. po uputnice nastojim dobiti sve što djetetu treba i ne odstupam ni mm.
    Moguće da sam naporna i iritantna ali to mi je ok. kad se radi o zdravlju moje djece.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I da, opet bih samo voljela naglasit da u nekim dijelovima Hrvatske nema izbora pedijatra, a u nekim ni nema pedijatra. U mom kraju su u razdoblju od 2 godine djeca po otpustu iz rodilista upisivana kod dr. opce prakse... Sad imamo dva pedijatra, i njihova strucnost i suaretljivost jednostavno nije predmet promisljanja. Osjecam samo zahvalnost sto dijete do pet godina imam kome odvesti na pregled.... A jasno se sjecam kako sam za prvog sina u zg birala pedijatra... I kako nisam mogla zamisliti da pedijatra nema....

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Kratki update - reumatologica je na temelju djelomičnih nalaza isključila upalu i autoimune elemente, ali je za potpuni zaključak potrebno obaviti dodatne pretrage, i sa čekati neke nalaze koji se čekaju par tjedana.
    I ovo što kaže ina...
    Čak i ako svi ti nalazi budu uredni, stavit će je na praćenje, što znači da ćemo s vremena na vrijeme morati dolaziti na kontrolu.
    flopice nadam se da će nalazi ipak pokazati da su samo bolovi rasta

    Što ste sve od nalaza morali raditi? Kava mu je krvna slika?

  30. #30
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ina ja sam tako i posložila u glavi-ali više nisam htjela/mogla pustiti to bez da mi spec.potvrdi-nema reumu, nema neko reuma autoimuno stanje, itd. MORAM imati takav zaključak crno na bijelo da bih na bolove rasta gledala kao na bolove rasta..
    Razumijem u potpunosti, been there, done that. Upravljanje očekivanjima: neće ti reuma napisati crno na bijelo zaključak "to su bolovi rasta". Maks možeš dobiti "nema aktivne zglobne bolesti", praćenje i oprez. To ti zapravo, znači to. To vam i želim, kao i što mirnije čekanje nalaza.

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Slažem se... Ni ja nikada nisam dobila konačnu dijagnozu (erythema nodosum) samo sumnju na imunološku reakciju. Prošlo je već nekoliko godina, ništa se ne događa, a rekli su mi u startu da sumnjaju na autoimunu bolest. Nikada nisam dobila potvrdu, samo uputu da se javim ako se stanje pogorša. Na sreću, za sada se nije pogoršalo.

  32. #32
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se... Ni ja nikada nisam dobila konačnu dijagnozu (erythema nodosum) samo sumnju na imunološku reakciju. Prošlo je već nekoliko godina, ništa se ne događa, a rekli su mi u startu da sumnjaju na autoimunu bolest. Nikada nisam dobila potvrdu, samo uputu da se javim ako se stanje pogorša. Na sreću, za sada se nije pogoršalo.
    Moja prija je konkretno dobila potvrdu dg. erythema nodosum (reumatologija Rebro), ali sada nije aktivno i OK je.

    Autoimune stvari su živi zez za dijagnosticiranje ili (barem kod nas) neke jednoznačne 0-1 odgovore, osim ako nije kristalno čist slučaj reumatskog artritisa (u smislu podivljala sedminentacija i jasni upalni parametri).

    Držim palčeve svima, pa i sebi, za što više ispisa na nalazima "ne nalazim jasnih znakova aktivne zglobne bolesti".
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.04.2019. at 15:53

  33. #33
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Također, ako prođete "lišo", znači s praćenjem i s nalazom "ne nalazim jasnih parametera aktivne zglobne bolesti", trebaš paziti da se to dalje ne prepisuje po nalazima drugih specijalista, jer se (iz mog iskustva) najčešće ne "čuje" tako nego se dalje upiše i prepiše kao "dijete se prati zbog juvenilnog reumatskog artritisa". Najbolje bi bilo, ako na nalazu ne bude ništa do tog statementa, da ga ne obrćeš i ne pokazuješ evenutalnim drugim specijalistima, nego neka ostane zabilježen kod pedijatra i posrepremljen u ladicu da ne ispadne da dijete ima puste dijagnoze. I nemoj se rukovoditi sa šiframa koje moraju nekako upisati, jer u toj šifri može pisati nešto od toga, budući da nema šifre za "bolove rasta" .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.04.2019. at 16:00

  34. #34
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    flopice nisam znala da zivis u malom mjestu. jasno mi je naravno kako to izgleda. drzim fige! za casu znam da je u maloj sredini, za teba sam mislila da si u rijeci.
    ja sam u sijecnju/veljaci iztelefonirala sve zivo i nezivo i nisam uspjela naci fizioterapeuta ili nekog slicnog koji bi dosao kuci (platili bi naravno) kad mi je mamu isijas prikovao za krevet.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se... Ni ja nikada nisam dobila konačnu dijagnozu (erythema nodosum) samo sumnju na imunološku reakciju. Prošlo je već nekoliko godina, ništa se ne događa, a rekli su mi u startu da sumnjaju na autoimunu bolest. Nikada nisam dobila potvrdu, samo uputu da se javim ako se stanje pogorša. Na sreću, za sada se nije pogoršalo.
    Ja sam vec 26-27 godina u toj fazi: imam u podlozi nesto AI, tegoba osobitih nemam (osim sto sam crvena u licu). Cak imam napismeno dg koja veze s vezom nema (reumatski artritis). Ako se pogorsa, nek im se javim. Takodjer Rebro, ali toj dr se vise ne bih vratila.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 15.04.2019. at 17:23

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam vec 26-27 godina u toj fazi: imam u podlozi nesto AI, tegoba osobitih nemam (osim sto sam crvena u licu). Cak imam napismeno dg koja veze s vezom nema (reumatski artritis). Ako se pogorsa, nek im se javim. Takodjer Rebro, ali toj dr se vise ne bih vratila.
    Ja sam dobila dijagnozu na Šalati i bila sam zadovoljna kako su me zakrpali. Odmah su mi rekli da se takvim bolestima rijetko ustanovi uzrok, a ja također imam reumatoidni artritis u obitelji (mama, njezin tata, sestra itd...) pa su mi rekli da je to iz iste vreće.

    Meni je sad dobro, ali je taj akutni napad prije par godina ostavio posljedice - nisam kao prije (stopala su koma i godinama imam noćne i dnevne bolove) ali vidim da mogu biti zadovoljna ako tako ostane, tj. ako se ne pogorša.

    Na stranu naše boleštine - flopica je dobro učinila kad je za dijete zatražila mišljenje specijalista. Koliko sam shvatila, još nije dijagnostika završila do kraja. RA nije jedina bolest koju su mogli naći. Bilo bi dobro da su problemi samo uslijed rasta (kao što su bili kod mog starijeg sina) ali bolje je puhati na hladno.

  37. #37
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Valjda je. Flopice, strpaj taj nalaz duboko u ladicu ako se ne potvrdi nikakva bolest, jer će to nešto što je upitnog postojanja (ako se ne nađe ništa nego sve budu neke opisne dg), od sumnje, vrlo brzo eskalirati,kao i kod martineP, u napismeno u nešto teže, što će onda donositi možda više nemira i pitanja (od drugih liječnika - ali, ipak, znate, dijete je u obradi za dijagnozu X), nego da se nije čačkalo. Da sumiram - želim ti da ti to što si takla reumatologa donese više mira, od nemira .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.04.2019. at 09:09

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •