Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 104

Tema: faza destrukcije i nihilizma

  1. #1
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno faza destrukcije i nihilizma

    Uf..odakle da krenem..dakle, devojce moje od 2 godine je usla u fazu kad sve ama bas sve trga,unistava,razbija,baca..nevezano uz tantrum,jer se nakon toga smije,njoj je to zabavno i veselo. Pritom ne mislim na razbijanje suda i sl nego trganje sVojih igracaka,slikovnica,sve lutke su posarane (oci?) i sve mora bit aposlutni kaos i nered. Taj nered je usvojila i u svoju prehranu i spavanje tako da ne zeli vise jesti ono sto je voljela,ne zeli spavati kad i inace i nista ju ne zanima osimnda pravi ogroman nered. Nije bas nesto ljuta osoba tako da to ne mogu povezati s tim osjecajima,i kad plane smiri se jako brzo, ali ne znam sto bi taj nered trebao predstavljati. E da,i sve joj je NE,ne mama,ne tata... Recite,pomozite...pa to je ludilo vec postalo. U vrtic ne ide, ja sam s njom doma i prilicno je sretno dijete pa cak i kad radi nered, al govorim o atomskoj bombi neredu. Ostajem smirena maksimalno,poticem ju da sama posprema,ponekad mislim da joj je dosadno pa svako malo smisljamo nove aktivnosti ali koncentracija joj pada vrlo brzo i vec gleda sta ce rasturit sljedece

  2. #2
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Draga, to ti je neka fora s njohvim osvješćivanjem sebe kao osobe, odvajanjem od roditelja i shvaćanjem da su oni osobe za sebe, zato ne...

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Moj stariji je lupao glavom o pod i to kulir u kuhinji, gdje je najtvrđe... ufff.... muka mi je kad se sjetim. Potrajalo je štajaznam pola godine. Bilo mi je teško ignorirati, ali to je bilo jedino što je na kraju donijelo rezultat.

  4. #4
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    To nazovi sklonošću analizi. Zanima je od čega se nešto sastoji, što ima unutra.

    A s dvije godine je prvi mali pubertet, prva borba za samostalnost.

    Što te to malo izluđuje, nije ništa neobično, znaš da postoji naziv terrible twos za to razdoblje.

  5. #5
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Da da, ni bebe ni djeca-

    Čudna faza i za njih, često razmišljam kak je njoj što je toliko znatiželjna a dosta toga još ne može sama, sigurno je frustrirana jadničak.

    Izluđuje ova faza i mene i sve oko mene a bome i ona sama sebe.

    Na svu sreću pa smo COOL.

  6. #6
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj nanimira prvotno napisa Vidi poruku
    Uf..odakle da krenem..dakle, devojce moje od 2 godine je usla u fazu kad sve ama bas sve trga,unistava,razbija,baca..nevezano uz tantrum,jer se nakon toga smije,njoj je to zabavno i veselo. Pritom ne mislim na razbijanje suda i sl nego trganje sVojih igracaka,slikovnica,sve lutke su posarane (oci?) i sve mora bit aposlutni kaos i nered. Taj nered je usvojila i u svoju prehranu i spavanje tako da ne zeli vise jesti ono sto je voljela,ne zeli spavati kad i inace i nista ju ne zanima osimnda pravi ogroman nered. Nije bas nesto ljuta osoba tako da to ne mogu povezati s tim osjecajima,i kad plane smiri se jako brzo, ali ne znam sto bi taj nered trebao predstavljati. E da,i sve joj je NE,ne mama,ne tata... Recite,pomozite...pa to je ludilo vec postalo. U vrtic ne ide, ja sam s njom doma i prilicno je sretno dijete pa cak i kad radi nered, al govorim o atomskoj bombi neredu. Ostajem smirena maksimalno,poticem ju da sama posprema,ponekad mislim da joj je dosadno pa svako malo smisljamo nove aktivnosti ali koncentracija joj pada vrlo brzo i vec gleda sta ce rasturit sljedece
    Isto i kod nas (kao u onom vicu - ništa ne tražim, samo se hvalim). Također je u fazi "sve je moje", otima, udara, gura. Ide u vrtić i mislim da je taj rezon "tko jači, taj tlači" povukao odatle jer je daleko najmanji i najmlađi u grupi i vjerojatno potlačen, pa kad nije u vrtiću i druži se sa ravnopravnima, onda on harači

    Također, puno je bolji kada je sam sa mnom i sa MM. Kada mu dođu njegovi mali prijatelji i rođaci - a to je svakodnevno - naprosto poludi, čitavu sobu preokrene naopačke, podivlja, da može, prevrtao bi se u zraku.

    Što radim?

    1. - brinem da je naspavan, nahranjen, dakle, da su sve osnovne potrebe zadovoljene, jer ako nisu, nastaje kaos
    2. - kad god je moguće, sklanjam tehnologiju jer ona pogoršava koncentraciju i smirenost. Tu malo falimo jer je često bolestan, ja radim od doma i, nažalost, najlakše mi je primiriti ga na taj način da odradim ono što moram. No, zato sve nadoknađujemo kada je zdrav.
    3. - Strogo mu zabranjujemo "nasilno" ponašanje (možda malo preteška riječ, ali što jest guranje i udaranje druge djece?), u krajnjem slučaju odlazi u sobu na hlađenje i to uvijek djeluje. U zadnje vrijeme kada mu dođu djeca na igru, sklanjamo sve igračke iz sobe osim jedne pune kutije. To možda nije najsretnije rješenje, ali istodobno mu stalno napominjemo da ne divlja s igračkama, pa to dvoje u kombinaciji nekako izdrži. Lakše mu je se kontrolirati kada je jedna kutija igračaka pred njim nego njih deset.
    3. Pokušavam mu osmisliti neke aktivnosti koje su više strukturirane, npr. bojenje, crtanje kredom, slaganje željeznice, kockica, čitanje... Interes za sve to je vrlo kratak, osim za čitanje, ali tješim se - malo pomalo.
    4. Napredan je za svoje dvije godine (zato i jest u skupini sa starijom ekipom). Visok je, govori kao dijete od 4-5 godina, nevjerojatno upija i razumijeva, muzikalan je, tehnicira s loptom (tata ga naučio :wink, samostalno jede, samostalno ide obavljati nuždu (ja mu samo brišem guzu nakon velike nužde) i to znači da sam skine hlače, obavi nuždu, obriše se, obuče se, prospe sadržaj u wc šolju ako je to obavio na tuti, pusti vodu i opere si ruke. Sam se izuva i obuva, zna obući sve osim majice.
    Fizički je nevjerojatno zahtjevno dijete. Neprestano skače, nekada mu je dosadno normalno hodati pa samo skakuće od vrata do lifta, auta... A nedavno mu je i to bilo prejednostavno pa je skakutao na jednoj nozi Toliko se penje da ga u vrtiću zovu alpinist. Ništa mu od toga ne branim jer stručnjaci vele da je to super za razvoj motorike i inteligencije , samo se navečer sklupčam na kauču i poželim, što je jednom jedna forumašica rekla na temi o vježbanju, leći od umora i praviti se da sam mrtva.
    Posljednje uređivanje od *mamica* : 03.12.2015. at 07:52

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    93

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Isto i kod nas (kao u onom vicu - ništa ne tražim, samo se hvalim). Također je u fazi "sve je moje", otima, udara, gura. Ide u vrtić i mislim da je taj rezon "tko jači, taj tlači" povukao odatle jer je daleko najmanji i najmlađi u grupi i vjerojatno potlačen, pa kad nije u vrtiću i druži se sa ravnopravnima, onda on harači

    Također, puno je bolji kada je sam sa mnom i sa MM. Kada mu dođu njegovi mali prijatelji i rođaci - a to je svakodnevno - naprosto poludi, čitavu sobu preokrene naopačke, podivlja, da može, prevrtao bi se u zraku.

    Što radim?

    1. - brinem da je naspavan, nahranjen, dakle, da su sve osnovne potrebe zadovoljene, jer ako nisu, nastaje kaos
    2. - kad god je moguće, sklanjam tehnologiju jer ona pogoršava koncentraciju i smirenost. Tu malo falimo jer je često bolestan, ja radim od doma i, nažalost, najlakše mi je primiriti ga na taj način da odradim ono što moram. No, zato sve nadoknađujemo kada je zdrav.
    3. - Strogo mu zabranjujemo "nasilno" ponašanje (možda malo preteška riječ, ali što jest guranje i udaranje druge djece?), u krajnjem slučaju odlazi u sobu na hlađenje i to uvijek djeluje. U zadnje vrijeme kada mu dođu djeca na igru, sklanjamo sve igračke iz sobe osim jedne pune kutije. To možda nije najsretnije rješenje, ali istodobno mu stalno napominjemo da ne divlja s igračkama, pa to dvoje u kombinaciji nekako izdrži. Lakše mu je se kontrolirati kada je jedna kutija igračaka pred njim nego njih deset.
    3. Pokušavam mu osmisliti neke aktivnosti koje su više strukturirane, npr. bojenje, crtanje kredom, slaganje željeznice, kockica, čitanje... Interes za sve to je vrlo kratak, osim za čitanje, ali tješim se - malo pomalo.
    4. Napredan je za svoje dvije godine (zato i jest u skupini sa starijom ekipom). Visok je, govori kao dijete od 4-5 godina, nevjerojatno upija i razumijeva, muzikalan je, tehnicira s loptom (tata ga naučio :wink, samostalno jede, samostalno ide obavljati nuždu (ja mu samo brišem guzu nakon velike nužde) i to znači da sam skine hlače, obavi nuždu, obriše se, obuče se, prospe sadržaj u wc šolju ako je to obavio na tuti, pusti vodu i opere si ruke. Sam se izuva i obuva, zna obući sve osim majice.
    Fizički je nevjerojatno zahtjevno dijete. Neprestano skače, nekada mu je dosadno normalno hodati pa samo skakuće od vrata do lifta, auta... A nedavno mu je i to bilo prejednostavno pa je skakutao na jednoj nozi Toliko se penje da ga u vrtiću zovu alpinist. Ništa mu od toga ne branim jer stručnjaci vele da je to super za razvoj motorike i inteligencije , samo se navečer sklupčam na kauču i poželim, što je jednom jedna forumašica rekla na temi o vježbanju, leći od umora i praviti se da sam mrtva.
    Dakle,moj je isti takav samo sto ne ide u vrtic i ima malu seku od 6 mj.
    Kaos, opci i potpuni kaos.

  8. #8
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Citiraj bubumam prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle,moj je isti takav samo sto ne ide u vrtic i ima malu seku od 6 mj.
    Kaos, opci i potpuni kaos.
    Draga,znam da zvuči ludo ali utješila si me. I, žao mi je

  9. #9
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Stavila sam i novi avatar Velikog psa je uokvirila kockama a maloj je dala svoju dekicu i konja da spavaju skupa. Psi nisu reagirali nikako jer je prošla ponoć i bilo im je svejedno.

    Posljednje uređivanje od nanimira : 04.12.2015. at 00:47

  10. #10
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja djeci nedam da trgaju stvari. Mogu se igrati, mogu raditi nered - ali trganja slikovnica, saranja kojekuda i ostalih destruktivnih radnji - nema medju dozvoljenima. Kao ni npr. bacanja metalnih i drvenih igracki na sve strane, cupanja/grizenja/stipanja/udaranja, namjernog prolijevanja vode, bacanja hrane na pod i sl. S obzirom da su stvari tako postavljene od pocetka - brzo su naucili. A bili su izlozeni i "tehnologiji" - nisu zbog nje nimalo bili destruktivniji ili hiperaktivniji ili stovecsve ne.

    Ako roditelj to dopusta - onda ne razumijem zasto se zali. Ako mu nije ok - onda takvo ponasanje treba sprijeciti. I to je vise-manje to.

  11. #11
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Ne dopustamo mi takve stvari nikako, no unatoc nasim zabranama ona svejedno testira granice. umjetnost je ostat smiren u situaciji u kojoj dijete unatoc zabrani svejedno odluci napraviti bas to

  12. #12
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj nanimira prvotno napisa Vidi poruku
    Ne dopustamo mi takve stvari nikako, no unatoc nasim zabranama ona svejedno testira granice. umjetnost je ostat smiren u situaciji u kojoj dijete unatoc zabrani svejedno odluci napraviti bas to
    Pa probaj ostati ne mirna, ako nisi. Mislim, kako da dijete shvati da to ozbiljno ako ostajes posve mirna, isto kao i kad radi nesto sto ti je ok. Djeci treba jasno dati na znanje da to sto su napravili nam nije ok, i da smo zbog toga ljuti, razocarani i sl. Bar je takvo moje iskustvo. Kad roditelj reagira odlucno, istog trena i na nedvosmislen nacin pokaze da mu je nesto neprihvatljivo, i tako dosljedno svaki put, onda djeca to shvate i prihvate, neki brze, neki sporije, ponekad zaborave pa ponove i sl - ali sigurno nemas svakodnevno situaciju koja ti smeta ako se tako postavis svaki put.

  13. #13
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Upravo to. Sillyme, ne znam kako si stekla dojam da mi to dopuštamo svojoj djeci. Ovdje sam i navela korake koje poduzimam kako bih spriječila to divljanje. Što je stariji, uspjeh je veći, ali ne mogu tvrditi da se u 100% situacija kutija sa igračkama neće razletjeti po čitavoj sobi. Ali hajde, sada barem pokupi igračke nazad u kutiju.

    Imam iskustvo sa dvoje djece. I iskustvo je takvo da je moje prvo dijete savršeno čuvalo sve igračke, igralo se konstruktivno i tada mi nikako nisu bila jasna djeca koja deru slikovnice, obezglavljuju lutke, šaraju po zidovima i slično. Mogu čak priznati i da sam se pomalo zgražala nad tim. Pa sam na poklon dobila baš takvo dijete. Ali radimo na tome.

    Zid u njegovoj sobi je pošaran - ali pošarao ga je dvaput (jednom naš, jednom tuđi ) i nikad više. Jer smo mu tuvili u glavu da to ne smije raditi i jer smo ga nadzirali dok je imao boje u ruci i vraćali mu ruku sa zida prema bojanci dok nije definitivno odustao.

    Šta misliš koliko puta sam ga odvraćala od utičnica? Svom prvom djetetu sam JEDNOM rekla da se utičnica ne dira i da je opasna, nikada je nije dirnula i zaštita nam uopće nije bila potrebna. A njemu je silno zabavno čačkati po njima i uvijek iznova testira to naše "ne".

    Dulje mi je trebalo i da mu objasnim da mi mora dati ruku dok hodamo cestom, da su auta opasna..

    Ma ne bih rekla niti da on toliko voli testirati naše granice koliko voli uzbuđenje, otkrivanje novoga, isprobavanje novoga. Obožava hodati po rubu zidića održavajući ravnotežu, obožava skakati sa što veće visine, što veći tobogan/mreža za penjanje to bolje. Sa njim je skoro uvijek akcija, "Brzi i žestoki".

    I ja ga volim takvog, volim što je tako živahan, svoj, znatiželjan... samo radimo na tome da ne čini štetu sebi i drugima, radimo na tome da usvoji tu granicu.

  14. #14
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa imam i ja doma primjerak izuzetno tvrdoglav i primjerak koji je suradljiviji. Ali ni za jednog nisam rekla da u situacijama koje nisu ok "ostajem maksimalno smirena" - jer je to kontraefekt po meni. I ne dozvoliti da stvari odu do tocke koja je opisana kao

    ...trga,unistava,razbija,baca..nevezano uz tantrum,jer se nakon toga smije,njoj je to zabavno i veselo... govorim o atomskoj bombi neredu
    To je vise-manje to.

  15. #15
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    I ne dozvoliti da stvari odu do tocke koja je opisana kao

    To je vise-manje to.
    Slažem se. Samo što se to kod nas događa totalno nepredvidivo i nije posljedica frustracije nego prevelikog veselja i uzbuđenja.

    Evo dva primjera:

    Slažemo kockice ili željeznicu. I njemu se to sviđa i sudjeluje u igri nekih 15-ak minuta. I kako se dulje igramo i zabavljamo, on odjednom, bez ikakve najave, zgrabi rukama to što smo izgradili i pobaca to po sobi uz kliktanje i veselo "vidi ovo mama". Ali to izgleda kao vihor od kojeg pokoji dio doleti i meni u glavu.

    Ili slikovnica. Lijepo bojimo (to traje još kraće, 5 min) i on odjednom počne divlje šarati po njoj, zgrabi je i raskupusa.

    To se naprosto dogodi u sekundi.

  16. #16
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se. Samo što se to kod nas događa totalno nepredvidivo i nije posljedica frustracije nego prevelikog veselja i uzbuđenja.
    ...
    Primjer: igramo se, smijemo, skakljamo - i ona me ugrize. Od radosti. Jednostavno tu nije imala kontrolu da to nije dio igre.
    E sad mogli smo mirno reci "ne, ne gristi" i nastaviti se igrati, ali mislim da to nije efikasno. Mi smo prekidali igru istog trena uz napomenu da se igra prekida jer je grizla (naravno, dijete roni ogromne suze jer je bilo sretno i veselo i igralo se - ali helou, grize, to boli, zar da se pravim da je to mali problem - meni nije, meni je to ozbiljan problem, da grize). Uglavnom, ugrizi su se brzo prorijedili, i nakon nekog vremena nas vise nije grizla.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 04.12.2015. at 12:14

  17. #17
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Meni je obicno smireno ali cvrsto ne do sad palilo svaki put, sad vise ne prolazi bez barem 3-4 ne s tim da zadnji obicno bude povisenog tona. I tu se malo gubim jer mi deranje nije opcija, ostavljanje djeteta samog da ' promisli ili se ohladi' takoder jer vidim da uopce ne zna sto bi sa sobom i tak..

  18. #18
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Ja sam u otprilike tom stadiju uvela pojam kazne -mirna stolica "2 minute" (ja ih određujem, jel).
    A bogami i dreknem kad pretjera. Koliko god ne bih htjela, ne mogu si pomoći. Dvoje djece u dvije godine malkoc su mi istanjili živce. A njegovo testiranje granica tako da me gađa, udara i uništava mi jednostavno nije opcija.

    Btw, nanimira, u ponoć je bacala i demolirala?

  19. #19
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    da...nije htjela spavat, jest, ma ništa..probali smo sve što nam je palo na pamet i na kraju je zaspala valjda od umora. nisam popustljiva mama, u smislu da joj dozvoljvama da radi što i kad god hoće, i naravno da imam svoje granice i čvrsto i glasno ne ali smireno tome pristupam, ne dozvoljavam da me to izbaci iz takta. barem za sada uspijevam
    Posljednje uređivanje od nanimira : 04.12.2015. at 23:47

  20. #20
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Dale ste mi par ideja, i jedna ( ali vrijedna) koja pali (barem za sada) je da joj "zabranim" da radi nered tako što joj nudim da zajedno pospremamo ( neće no ne radi kaos više). ALi, i smirila se sama od sebe - valjda je bila neka luđačka faza.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam u otprilike tom stadiju uvela pojam kazne -mirna stolica "2 minute" (ja ih određujem, jel).
    A bogami i dreknem kad pretjera. Koliko god ne bih htjela, ne mogu si pomoći. Dvoje djece u dvije godine malkoc su mi istanjili živce. A njegovo testiranje granica tako da me gađa, udara i uništava mi jednostavno nije opcija.

    Btw, nanimira, u ponoć je bacala i demolirala?
    Potpis do zadnjeg slova. Uključujući i dvoje djece u 2 godine, kao i pitanje iz zadnje rečenice.

    Nama je pomoglo
    - pomicanje spavanja pola sata ranije a ankon toga čvrsta struktura, uvijek sve u isto vrijeme
    - večera na vrijeme jer kod mog mlađeg je okidač cirkusa bila glad tj.pad šećera u krvi
    - rituali: spremanje igračakq, pranje ruku, večera, kupanje, pričica, spavanje

    Naravno da nije sve idealno, ali s vremenom dođe na svoje mjesto. Sretno!

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    12

    Početno

    Moja izgleda ulazi u tu fazu,za sada smo na šaranju svega,probala je zidove pa sam poludila,za sada je mir....dobije živčani ispad ako ju ne razumijem u sekundi šta želi,ali mislim da si tu ne možemo baš nekako prejako pomoći,trajati će kod svakoga...kako mu je pao grah,bez obzira na naše reakcije.
    Samo roditelj treba ostati smiren i sabran,što je nekada izuzetno teško,ali nekako mi se čini najpametnije kada se dogodi neki ispad ponašanja da se to treba istu sekundu prekinuti i idemo dalje,negdje drugdje ili nešto drugo raditi,to mi se za sad pokazalo najbolje.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    276

    Početno

    Evo mene opet....jedno vrijeme se super slagale...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    276

    Početno

    Sada opet baca sve oko sebe pita vode kao zedna je ali prolije vodu i baci casu jucer uzela sestri mob sa stola i baci ga. Ja pricala kaobtobje ruzno ponasanje tibsiblijrpa i pametna curica i bla bla ali nista. Probala kao neku kaznu u sobu na hladjenje da sjedne dvije min ali ona ne sjedi skace igra se smije se kze mama ovo je moj krevet a ne kazna,ne kuzi mozda je prerano ili...2,7g

  25. #25
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Koji naslov teme

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj inaa prvotno napisa Vidi poruku
    Sada opet baca sve oko sebe pita vode kao zedna je ali prolije vodu i baci casu jucer uzela sestri mob sa stola i baci ga. Ja pricala kaobtobje ruzno ponasanje tibsiblijrpa i pametna curica i bla bla ali nista. Probala kao neku kaznu u sobu na hladjenje da sjedne dvije min ali ona ne sjedi skace igra se smije se kze mama ovo je moj krevet a ne kazna,ne kuzi mozda je prerano ili...2,7g
    Sjedenje na stolici bi mozda bilo ucinkovitije, jer stolica je manje zabavna nego soba.
    I plus, zabraniti mobitel kad ga baci, dati joj krpu da pobrise kad prolije vodu..

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    A za razumijevanje u dobi od 2,7 godina ne brini. U toj dobi vec imaju zavrsene sve fakultete.

  28. #28
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Kako sam ja lijepo i "super pametno" odgovorila nanimiri kad je pokrenula ovu temu..a sad u istim govnima i ja! Pocelo je! Ako smo se nesto.i mogle dogovoriti prije, sad vise nista. Namjerno radi štetu, kazem ne ali ona kažepet i ide opet raditi to isto. Imam osjećaj da cijeli dan trcim za njom i vičem ne.
    Proći ću ovu temu da vidim savjete.

  29. #29
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Vidim da bih je i ja mogla pročitati otpočetka.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    276

    Početno

    U pravu si lavko i ja sam u teoriji imala "pametne" savjete

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    276

    Početno

    Ali praksa je nesto sasvim drugo.Rehab totalno si u pravu,u toj dobi vec imaju zavrsen fakultet.Alibmeni se cini da se stanje samo pogorsali otkako ide "na hladjenje"

  32. #32
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Mene zanima kako reagirati na neposluh - ovdje su savjeti od ostati miran do ne ostati miran.
    I kada ne posluša prvi put, da li odmah odredim n eku disciplinsku? Hlađenje na 2 minute..i slično.
    Ali u skroz neobranom grožđu sam.

  33. #33
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    auf
    tu se recimo moj muž i ja do dana današnjeg nismo složili. on misli da treba reagirat na svaki neposluh jer nije stvar u tome o čemu se radi, nego u tome što nas dijete nije poslušalo, dakle neće ni kad bude važno.
    ja mislim obrnuto, ako tražiš poslušnost na nebitnim stvarima, vjerojatnije je da će dijete naučit ignorirat te roditeljske zahtjeve

    baš razmišljam kako mi toliko drugačije reagiramo na ovo svoje djece, u ovoj dobi smo sa starijim već primjenjivali oduzimanje igračaka i slično, čini mi se
    a s malom baš i ne, jedino npr ako uporno baca bojice na pod sa stola, onda ih maknem

    to hlađenje i slično nama nikako nije funkcioniralo, situacija bi postala više usijana nego ohlađena, ja uopće ustvari ne razumijem kako to ljudi rade

  34. #34
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Vidiš..ja sad vjerujem i tebi i tvom mužu.
    I uopće ne znam kako da se postavim..

  35. #35
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Nasa je ocito rodena u toj fazi. Sa godinu i pol sve sto je dohvatila ako si pokusao uzeti, tresnula bi od pod. Prilazili smo joj kao mitskom bicu da sacuvamo sto god joj je u rukama uz objasnjavanje da ne treba baciti vec samo dati.Trajalo je dva mjeseca uz cerek ili vristanje kada bi bacila. Jos uvijek vristi cim nesto ne moze ili joj ne das. Zna i poplaviti. Trazi uporno i ne prihvaca ne kao odgovor.Cak pocne i tuliti daaaaaaaaj. Ucimo ju da kaze pliz. Brzo je pokopcala to pa kada zica nesto kaze pljiiiiiz. Ako joj to ne upali zaleti se prema onome tko se drznuo ne ispuniti njene zahtjeve i kaze tipam(stipam)i hoce ustipnuti, ugristi ili tuci.Neki dan smo ustvrdili da ona uopce ne shvaca da bi nas trebala slusati. Ima 20mj. Izgleda kao minijaturna verzija tinedjerice iz američkih filmova.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  36. #36
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Eh da. Hladenje. Probano. Promaseno. Nakon 3 puta ona se zaigra sa imaginarnom tockicom i ludo se zabavlja tih 30 sec koje kao olfo treba provesti sjedeci u jednom kutku.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  37. #37
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    lavko, mislim da je kod toga kako se postavis bitno kakav je tvoj unutranji osjecaj, te kako ti hendlas stvari.
    nema smisla raditi nesto, sto preporucuju drugi ljudi ili knjige, ako ti to dubinski ne podrzavas.

    nacelno se slazem s teorijim da "ne" treba vrijediti za mali broj stvari, jer inace ako je sve ili prepuno toga "ne" dolazi do inflacije, te dijete na kraju uopce ne razlikuje bitne i nebitne "ne".

    sto se tice poslusnosti, prvo je bitno razmisliti sto ti pod tim podrazumjevas, te koliko ti je to sto podrazumjevas pod poslusnoscu vazno.
    meni npr. ne samo da poslusnost u klasicnom stilu, kako ju je razumjevala generacija nasih roditelja nije vazana, nego sasvim iskreno osjecam prilicnu averziju prema toj vrsti poslusnosti. tako da mi ona nije bila nikakva stavka u odgoju/suzivotu.
    moje je djetinstvo bilo jedno veliko ne, i zaklela sam se da to nikad necu ponoviti sa svojim djetetom.
    svaki put kad sam instiktivno htjela reci ne (jer pocesto regiras sa "ne", jer je to ubicajno, normalno...itd), sam se upitalo zasto, te da li ja iza toga ne zaista stojim. trebalo mi je odredeno vrijeme da to iskristaliziram, te je "ne" bio odreden za mali broj stvari, koje su mi bile vazne. kroz to si naprosto autentican, dijete osjeca da je to "ne" jasno, logicno, te ti to djetetu mozes tako i iskomunicirati.

    sa kaznama je isto tako, po mom misljenju. ja/mm, mi nismo nikada kaznjavali, ja naprosto imam nelijepa sjecannja i modrice na dusi iz djetinstva vezano na kazne i bilo mi je jasno da ja to ne mogu autenticno "iznjeti". najvise sto sam radila bilo je ono juulovsko djelovanje konzekvencama. to mi je bilo u skladu sa mojim stavom, te je i funkcioniralo.
    i dosadasnji "rezultati" su prilicno ok.
    ovim ne mislim reci da neka vrsta kaznjavanja ne moze funkcionirati ok. naravno da moze. ima zaista dovoljno razlicitih metoda odgoja/suzivota, jer su i roditelji naprosto razliciti ljudi.
    nego je vazno da roditelj svoj odgoj i zivot s djecom izgraduje ne samo refleksije o odgoju (kroz knjige, razgovore s drugim ljudima, promatranje okolinu, common sense zajednice) nego i velikim djelom kroz to sto je, tko je, te koje ga vrijednosti u zivotu vode.

  38. #38
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Ja to moram debelo iskristalizirati. Pojma nemam koji je moj stav - nemam ga!
    Najviše me pritišće to što joj kao moraš usaditi principe, pa bi onda usađivala principe i na malim i velikim stvarima, a sad vidim da ne moraš.

  39. #39
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    lavko, aj daj par primjera, o kakvim neposlusima pričamo?

  40. #40
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Na primjer..jučer smo bili kod mojih i ode ona trgati grožđe kjoe je još nezrelo. Otrgne, stai u usta, kaže ljuto i pljune. I ja fino objasnim da moramo još čekati, grožđe još nije fino za papati, bolit će nas trbuh. Ona ne ferma, ode opet i otgne još, u usta, pljune. Ja opet priču. I ona me pogleda i kaže: "Opet!" sva sretna i ode trgat grožđe. Tu sam već bila ljuta, pa sam je odnijela doslovno u kuću.

    I sad - objašnjavati milijun puta? Reći jednom, pa kad drugi puta zariba, odmah u kuću? Kaj?

  41. #41
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    pa gle
    ja od moje ne bih očekivala da to skuži
    nema ona još pojma o poslije i sličnim vremenskim oznakama
    dakle jedino "ne, ne", ali ako neće to poslušat (a moguće da ne bi htjela jer joj je isto napeto nešto stlano brat), privuć pažnju nečim drugim, jednostavno je odvest na drugu stranu i "gleeeee vidi ovoooo"
    e sad neka djeca su tu više tvrdoglava pa će se upornije htjet vratit u grožđe, neka će poslušat na prvo ne, a neka imaju pažnju ko Dora iz Nema pa ih lako odvučeš

  42. #42
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    s tim da, ne znam koliko ima tog grožđa, ako je manja količina, razumijem da ga čuvate
    ali ako ga ima više, ja bih joj malo i pustila (ako se vlasnici ne bi bunili) da isprobava i da joj dosadi
    neće tako potrgat pola vinograda, jedan grozd maksimalno
    mislim, pustila bih možda 5-6 zrna i onda rekla "okej, to je kiselo i fuj, ajmo sad nešto drugo"
    možda bi lakše popustila kad je malo kušala

    i ono, ta situacija se može razlikovat po značenju
    ako vidiš da dijete kad to radi samo gleda u tvoje reakcije i imaš dojam da privlači pažnju i da je najvažnije kako ćeš ti reagirat, možda testira granice
    a ako ti izgleda ko da jednostavno strašno uživa u tome, možda bi ona i htjela tebe poslušat i da se vi lijepo slažete, ali branje bobica je jednostavno toliko privlačno da je jače (kao pljaskanje u lokvicama, neke stvari su djeci jednostavno toliko napete da će preći preko svega) - meni s eovo čini privlačnije, ali ja zamišljam svoje dijete u toj situaciji
    ja sam se najela cherry rajčica koje je ona nabrala ali uspjela sam obranit da mi cvijeće ne čupa

  43. #43
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Dal tu spada i faza bezrazložne šize?

    Moj zadnjih mjesec dana taaako često cvili i plače i urla, već mi bude dosta. Npr sad može do nekih prekidača za svjetlo da pali/gasi. Onda dođe u jednu sobu gdje je previsoko i udriiii u cviljenje jer ne može upaliti svjetlo.
    Želi se igrati stvarima koje nisu za igru (npr. garažna vrata stišće da se otvaraju/zatvaraju). Pogleda me, kažem ne, i on kaže da i smije se. Objasnim da to nije igračka, ne smije, on samo otrči i stisne prekidač. I tako za sve. Ili još bolje, sam sebi kaže ne ne i onda to napravi.

    Ali sve što ne može ili ne smije urla...ne znam jel tako zato što još ne priča kako spada.

    Jedino što je za sad uništio je zid - tj.pošarao ga je, al tu smo i mi krivi. Jer sve što jednom vidi ponavlja. Stavila sam ga uz naš zeleni zid da izmjerim visinu i označila zelenom pastelom, skoro pa se nije vidjelo. E onda se on par dana kasnije dočepao crvene pastele i išao se mjeriti. Leđa prema zidu i označava, i onda poslije šara.
    Nismo vikali na njega jer je naravno nas vidio, ali smo pojasnili da se crta po papiru. Više ga ne mjerimo tako

  44. #44
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Citiraj lavko prvotno napisa Vidi poruku
    Na primjer..jučer smo bili kod mojih i ode ona trgati grožđe kjoe je još nezrelo. Otrgne, stai u usta, kaže ljuto i pljune. I ja fino objasnim da moramo još čekati, grožđe još nije fino za papati, bolit će nas trbuh. Ona ne ferma, ode opet i otgne još, u usta, pljune. Ja opet priču. I ona me pogleda i kaže: "Opet!" sva sretna i ode trgat grožđe. Tu sam već bila ljuta, pa sam je odnijela doslovno u kuću.

    I sad - objašnjavati milijun puta? Reći jednom, pa kad drugi puta zariba, odmah u kuću? Kaj?
    A sad vidim da je moje pitanje na tragu ovog

    Moj se tako bavi trganjem cherry rajčica. Jedan dan donio crvenu zrelu, narančastu i zelenu nezrelu i slagao semafor

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Nama je hladjenje na stolici krajnja metoda kada vise nista ne pali. Upotrijebili smo to svega nekoliko puta. Najcesce se sluzimo metodom tipa ako si namjerno nesto bacio iz ljutnje - pokupi, ako si nesto prolio - pobrisi, ako si udario i gurnuo - ispricaj se, i slicno. Ali opet, slozit cu se s ostalima, dobro je zazmiriti na sitnice, jer to "ne" gubi smisao ako se precesto koristi. Isto tako, jaaako dobro pali ako zamijenimo negativne naloge konstruktivnim nalozima. Npr.umjesto "nemoj pljuvati grozdje", mozemo reci "ok, hajdemo sada brati grozdje". Naravno, ni ova metoda nije carobna, ali cesto upali i sacuva mir.

  46. #46
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Dobro a di vi saznate sve te metode?

  47. #47
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    pa za to hlađenje sam čula od drugih roditelja i čitala ovdje
    a i u mom djetinjstvu su moji znali primjenjivat taj odlazak u kut
    kako su ga postavili na noge ne znam, znam samo priču da bih ja i sama otišla tamo, recimo sjedimo za večerom i ja nešto izvodim, i onda sama ustanem odem u kut isplačem se, smirim i vratim za stol
    to bi bilo neko hlađenje u pravom smislu, to i sad kao odrasla osoba prakticiram na pomalo izmijenjen način
    makneš se iz situacije, malo sama sa sobom izbaciš emocije, smiriš se i nastaviš dalje

    ali kad sam ja to pokušala primijenit sa sinom dobila sam to da je on bio još luđi od vrištanja, jer apsolutno nije htio recimo maknit se od mene, stajat negdje mirno i slično
    on je htio ić za mnom i tulit
    pojma nemam kako sam ga smirivala, potisla sam pola toga, sjećam se samo da sam se osjećala nedoraslo u puno situacija

    mala je drugačiji karakter
    ali i mi smo drugačiji
    imam sad osjećaj da smo sa starijim mislili "evo to je sad taj trenutak kad mi moramo odgojit dijete da nas sluša i bude dobro jer ako sad popustimo postat će kriminalac"
    ne doslovno, ali nesvjesno
    sad mi se isto čini da su sa dvije godine vrlo mali, i puno toga ne razumiju
    sa nekim velikim objašnjavanjima nećeš daleko
    ja sam malu naučila da kad kažem "ide brm brm!" mora mi dat ruku, i to je poslušnost koja mi je važna
    a proliveni kakao manje-više

  48. #48
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    I ja kazem nasoj ide auto. Ona vice da ce sama i onda jos bi stala nasred ceste da vidi koji ide. Auti su njezin the thing. Raspoznaje skoro sve marke.
    Danas je sarala po zidu. Uzeli smo flomice i dobila je krpicu da obrise. Rekli smo da se to ne smije i da nema crtanja vise. Prilicno je bezbolno proslo.
    Imam ih troje pa se sa njom nekada osjecam nedoraslo, pogotovo jer ima svakodnevne ispade min 3x a to je ono sto treba izbjeci. Sa njima nikada nisam trebala ici u krajnost pa mi je ovo novitet.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  49. #49
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    imam sad osjećaj da smo sa starijim mislili "evo to je sad taj trenutak kad mi moramo odgojit dijete da nas sluša i bude dobro jer ako sad popustimo postat će kriminalac"
    ne doslovno, ali nesvjesno
    E upravo to! To mi je uteg oko vrata - kak da znam? Ja ne mogu ni naslutit kakav će biti krajnji rezultat - kakva će osoba postati a ako propustim nešto, ioono, zeznut ću i nju i nas..

  50. #50
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    još i ono "prve tri su najvažnije" ne pomaže
    imala sam osjećaj kad otpuhne tri svjećice na torti- sve je gotovo

    uglavnom, generalno ja kao i seni imam problem sa tom poslušnošću, to meni nije neka osobina samo pozitivna
    nekad je pozitivna, nekad negativna
    ali više mi leži termin suradnja

    ti mali toddlerići od 2 godine, rijetko kojem je u prirodi da će te samo slušat
    njih svijet vuče da ga isprobavaju i to treba i dalje imat na umu
    naravno pri tom im svijet ne treba zaista služit samo tome da ga isprobavaju koliko hoće
    šta je ne, to je ne
    ali ako dvaput kažeš ne, i onda hoće opet, mijenjaš situaciju ako ikako možeš

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •