Stranica 7 od 8 PrviPrvi ... 5678 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 301 do 350 od 372

Tema: Što čitaju i što biste vi htjeli :D da čitaju

  1. #301
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Moj stariji je prezentirao knjigu The Giver (autorica Lois Lowry - to je prvi dio tetralogije https://en.wikipedia.org/wiki/The_Giver_Quartet - jednostavan jezik i radnja koja mlade ljude potiče na razmišljanje). Njemu to je doslovce prva omiljena knjiga (i film, koji su kasnije pogledali na satu engleskog jezika). Ne znam smatra li se to dječjom literaturom, ali ne bih rekla... To je prava literatura za mlade. Mislim da bih je mogla naći ako se jako potrudim (pdf i audio). Ista autorica napisala je još hrpu knjiga koje nisu sve sf. Ima i povijesne literature iz doba prve industrijske revolucije, npr. jedna knjiga o autističnom dječaku - naslov je The Silent Boy, ali to se više dojmilo mene nego što je zanimalo moju djecu.

    Dalje, sin je imao prezentacije ovih knjiga (znam, jer sam mu prikupljala materijal):

    The Darling Buds of May - autor H.E. Bates (ne znam puno ime bez interneta) - ustupak omiljenoj seriji moje djece
    The Winter Market - William Gibson (opet SF, to je iz zbirke priča "Burning Chrome")
    Who Moved My Cheese - Spencer Johnson
    Animal Farm - George Orwell (ali to svi čitaju i često prezentiraju... Probala sam mu podvaliti da pročita 1984, ali nije se dao. To je literatura kakvu voli moj mlađi sin)
    Mimsy were the Borogoves ( još jedan SF, autori su Henry Kuttner i njegova supruga https://en.wikipedia.org/wiki/Mimsy_Were_the_Borogoves)

    Ne mogu preskočiti knjigu Čudo (Wonder) J.R.Palacio - https://en.wikipedia.org/wiki/Wonder_(Palacio_novel). To jest dječja knjiga, ali smatram da bi je trebali pročitati i odrasli. Odlična za ovu dob, a napisana jednostavnim jezikom. Vrlo je emotivna i korisna za tu dob, jer govori o osobama koje su različite od većine. Evo linka i na hrvatsku verziju https://shop.skolskaknjiga.hr/cudo.html
    Sad vidim da postoje i nastavci, ali nisam ih čitala. Baš bih mogla...

    Još malo klasike:
    Omiljeni Tolkien: Hobbit, Farmer Giles of Ham, Silmarillion...
    Od lektire može pročitati Salingera u originalu: The Catcher in the Rye

    Od zabavne i ne preteške literature - Indiana Jones u originalu, The Martian... ne znam.

    Treba potražiti nešto s tematikom koja ga zanima... Možda glazba ili neki putopis kao ovaj, biciklom oko svijeta u 80 dana
    https://www.bookdepository.com/Aroun...saAspaEALw_wcB

    Dobru zabavu!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.09.2020. at 16:09

  2. #302
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Hobbit?

  3. #303
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Još malo ideja:

    Neki dan su ovo spomenuli na TV Kalendaru: Tarzan https://www.planetebook.com/free-ebo...f-the-apes.pdf

    Malo zahtjevnije - Steven Hawking ili Albert Einstein

  4. #304

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mimsy were the Borogoves ( još jedan SF, autori su Henry Kuttner i njegova supruga https://en.wikipedia.org/wiki/Mimsy_Were_the_Borogoves)
    Ovo čak i meni zvuči zanimljivo
    Ima još prijedloga koji mi se čine zanimljivima, ponudit ću mu, pa možda nadođe na još neku ideju.

    Da, Orwella je već netko izabrao, on je popularan pisac. Iako, ima i Orwellovih knjiga koje nisu toliko poznate.

    Treba potražiti nešto s tematikom koja ga zanima... Možda glazba ili neki putopis kao ovaj, biciklom oko svijeta u 80 dana
    https://www.bookdepository.com/Aroun...saAspaEALw_wcB
    Mislim da mora biti čista beletristika. Putopis bi mogao čitati za svoj gušt, kad bude imao vremena ljetos sam mu ponudila memoare "Born on the 4th July", po kojima je snimljen film, pa nije htio, rekao je da mora biti fiction.

  5. #305
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Moj mlađi trenutno čita Gleickov Kaos i sigurna sam da bi to radije čitao na engleskom, ali nemam. Hrvatski prijevod imam doma.

  6. #306
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo čak i meni zvuči zanimljivo
    Ima još prijedloga koji mi se čine zanimljivima, ponudit ću mu, pa možda nadođe na još neku ideju.

    Da, Orwella je već netko izabrao, on je popularan pisac. Iako, ima i Orwellovih knjiga koje nisu toliko poznate.



    Mislim da mora biti čista beletristika. Putopis bi mogao čitati za svoj gušt, kad bude imao vremena ljetos sam mu ponudila memoare "Born on the 4th July", po kojima je snimljen film, pa nije htio, rekao je da mora biti fiction.
    Mimsy Were the Borogoves - full text: http://jabberwockland.blogspot.com/2...s-padgett.html

    Uživajte!

    (Inače, to je baš prava tema za ovaj forum, ali ne bih htjela pokvariti dojam... )
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.09.2020. at 16:26

  7. #307
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Agatha ?
    Moj veliki je neku knjigu pročitao na eng ovo ljeto

  8. #308
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    samo neka ne izabere Starac i more
    ne znam koju profu ima, ali Vanjina je rekla odmah da joj je više dosta te knjige, da svi to biraju
    V je Harry Pottera

  9. #309
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ove knjige imaju jednostavan jezik i stil (ali lijep):

    K. Ishiguro: Never Let Me Go, i druge njegove
    M. Haddon: The Curious Incident of the Dog in the Night-time
    J. Boyne: The Boy in the Striped Pyjamas

    Pisat ću još.

  10. #310
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Pitala sam svoju. Prvo joj je Orwel pao na pamet.

    I sad smišlja:
    1. Dune, Herbert
    2. Hitchhiker's guide to the galaxy
    3. Brave new world
    4. Oryx and crake
    5. Handmaid's tale
    6. To kill a mockingbird
    7.Island, Huxley
    8. Animal farm

  11. #311
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    http://kierandonaghy.com/seven-best-...uage-students/

    Evo, na ovom linku predlažu isto što i mi

  12. #312
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ima li u razredu koje dijete forumašice? Da ne bu ispalo da će ipak imati istu knjigu

  13. #313
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    samo neka ne izabere Starac i more
    ne znam koju profu ima, ali Vanjina je rekla odmah da joj je više dosta te knjige, da svi to biraju
    V je Harry Pottera
    da, HP i LOTR im je zabranila

  14. #314
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    The Perks of Being a Wallflower
    The Lord of the Flies
    nešto Hornbyjevo

  15. #315

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Hvala svima, ima super prijedloga, isprintat ću mu pa neka odabere po svom ukusu.

    Lord of the Flies je htio još ljetos, pa ga nije mogao nabaviti. Onda je ispalo da je još jedan dečko iz razreda odabrao tu knjigu, pa i bolje da se ne preklapaju. Uglavnom, to je očito popularna knjiga kod srednjoškolaca, kao i Orwell (kojeg su neki prošle godine birali za izbornu lektiru na hrvatskom).

  16. #316
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Od klasike još mi pada na pamet Robinson Crusoe, Guliverova putovanja ili Oliver Twist, The Jungle Book...Tom Sawyer i Huckleberry Finn. Ova zadnja je meni bila prva koju sam pročitala na engleskom.

  17. #317
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Huxleya je čitao moj mlađi sin greškom, jer je na popisu lektire za strukovne škole bila knjiga Otok, ali ne Huxley nego Victoria Hislop Na kraju je pročitao tj odslušao i to, ali ne na engleskom.

  18. #318
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Huxleya je čitao moj mlađi sin greškom, jer je na popisu lektire za strukovne škole bila knjiga Otok, ali ne Huxley nego Victoria Hislop Na kraju je pročitao tj odslušao i to, ali ne na engleskom.

    Na engleskom je obožavao Star Wars, a tome se vraća i danas, samo nisam sigurna je li to literatura primjerena za prezentaciju. Ja sam zadovoljna ako išta pročitaju, jer tkoliko vidim, a generacija baš ne ljubi knjige, bez obzira na jezik.

  19. #319

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Od klasike još mi pada na pamet Robinson Crusoe, Guliverova putovanja ili Oliver Twist, The Jungle Book...Tom Sawyer i Huckleberry Finn. Ova zadnja je meni bila prva koju sam pročitala na engleskom.
    Svaka čast klasicima, ali njih ipak ne bih preporučila za ovu prigodu svakako ne Dickensa ili Swifta, taj jezik je dosta zahtjevniji od jezika 20. stoljeća i kasnije.

    Jučer sam čula i nadopunu pravila: ne mora biti isključivo engleski original, može biti i knjiga originalno napisana na nekom "egzotičnom" jeziku (npr. litavskom), pa prevedena na engleski. Pa sam mu preporučila Amosa Oza (ima on i kraćih romana od Priče o ljubavi i tmini, koju mu sigurno ne bih još preporučila da čita), ali nije nešto oduševljen. On bi najradije neku knjigu po kojoj su kasnije snimane serije ili filmovi kao što je ljetos čitao Jurassic Park.
    Kako god, dala sam mu popis prijedloga, dalje neka se sam snalazi.

  20. #320
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Slažem se s oprezom prema klasicima radi jezika.

    Pada mi na pamet još Noughts and Crosses, nedavno je snimljena serija, ili Artemis Fowl, novi film.

    Ako treba pomoć s traženjem originala, javi

  21. #321
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    I Circle Davea Eggersa ima nezahtjevan jezik. I film

  22. #322
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa zašto ne uzme Agathu Christie ili recimo Stephena Kinga, ako može biti krimić ili horor. Po nizu Kingovih knjiga su snimljeni vrlo poznati filmovi, recimo Misery. Ili Stand by me, snimljen po priči.

  23. #323
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ili Nick Hornby
    Pa ima i onaj koji je napisao Attonement, baš sam gledala film ponovo neki dan.
    James Mc Avoy [emoji7]

  24. #324

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zašto ne uzme Agathu Christie ili recimo Stephena Kinga, ako može biti krimić ili horor. Po nizu Kingovih knjiga su snimljeni vrlo poznati filmovi, recimo Misery. Ili Stand by me, snimljen po priči.
    I to dolazi u obzir, raspitivao se i za Stephena Kinga.



    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    I Circle Davea Eggersa ima nezahtjevan jezik. I film
    Joj, Circle bi bilo jako dobro da pročita, bez obzira na lektiru, engleski ili štoveć Kažeš, jezik nije prezahtjevan...

    U svakom slučaju, skupljam ideje, bit će engleske lektire i sljedeće godine

  25. #325
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Moj Englesku i njemačku literaturu posuđuje u knjižnici Preradovićeva

  26. #326
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Moj Englesku i njemačku literaturu posuđuje u knjižnici Preradovićeva
    Da, ta knjižnica je preuzela kompletan fond knjižnice koju je imao British Council. Darling Buds of May smo tamo posudili. To nisam uspjela naći u e formatu.

  27. #327

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Nije spomenuto Jerome K. Jerome Three Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog). Humoristično, možda bi moglo proći.

  28. #328
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    A one knjižice od Oxford?

  29. #329
    susmiga avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    PGŽ
    Postovi
    330

    Početno

    Neil Gaiman: The Graveyard book ili Terry Pratchet- bilo što

  30. #330
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Phillip K Dick - Do androids dream of electric sheep (Blade runner) ili We can remember it for you wholesale (Total recall)

  31. #331
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Phillip K Dick - Do androids dream of electric sheep (Blade runner) ili We can remember it for you wholesale (Total recall)
    Hvala na podsjetniku! Moram ovo pokazati mlađem sinu.

    Btw. bacila sam pogled na knjige koje im se povlače po sobi. Nema iznenađenja - uvijek isto područje:

    Wasteland https://www.goodreads.com/book/show/14815112-wasteland

    Kraken https://www.goodreads.com/book/show/6931246-kraken

    Buđenje Levijatana https://www.hocuknjigu.hr/proizvodi/...nje-levijatana - ovo sam ja pročitala na hrvatskom, a kako serijal nije preveden do kraja, ostale knjige sam pročitala na engleskom. Sad vidim da ih ima više nego sam ih uspjela naći na internetu: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Expanse_(TV_series). Moram potražiti dvije zadnje.
    To je prava literatura za srednjoškolce koji vole SF - nije preteška, a daje im misliti o nesavršenostima društvenih sustava (SF je tipičan po tome, ali moram ovo napomenuti - nije lako čitati znanstvenu fantastiku na engleskom ako čovjek nema čitalačkog iskustva iz tog područja).

  32. #332

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Trebam preporuku za neku beletristiku na engleskom, za srednjoškolca.
    Mora pročitati za lektiru iz engleskog, slobodan izbor, ali ne smije ih dvoje iz razreda prezentirati istu knjigu. Tako da treba mudro odabrati nešto što nije toliko popularno među mlađarijom.
    Nije baš oduševljen engleskim (nije nikad ni bio), zna ga solidno, ali je pomalo nesiguran. Zato ne bih baš neku tešku literaturu.
    Ljetos je pročitao Jurassic Park, to je bio pun pogodak, svidjela mu se knjiga i nije imao poteškoća u čitanju bez prijevoda. Ali mora pronaći još jednu knjigu za prezentiranje.
    Žanr nije bitan, bitno je samo da nije dječja knjiga i da je original pisan na engleskom (tj. da nije prijevod na engleski).
    Moja je izabrala Gospodara muha i jako ju se dojmila.
    Posljednje uređivanje od larmama : 21.09.2020. at 00:21

  33. #333
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Jurana svom sam preporucila ovog Horowitza- totalno je otkinuo- prvi je dio procitao u dva dana. Hvala!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sasa, sjetila sam se tvog sina jer je moj sad naišao na novi sličan serijal koji guta - zove se Cherub autora Muchamorea.
    Možda je već i čitao?

    Vidim da je i Kosjenkinom sinu sličan ukus.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 14.10.2020. at 16:16

  34. #334
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Vec ih je citao i odusevljen je! Sada je citao Chrisa Bradforda- serija romana Bodyguard i Spy School od Stuart Gibbsa!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  35. #335
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Sasa, sjetila sam se tvog sina jer je moj sad naišao na novi sličan serijal koji guta - zove se Cherub autora Muchamorea.
    Možda je već i čitao?

    Vidim da je i Kosjenkinom sinu sličan ukus.
    Nažalost oba autora su nam nedostupna.
    Moji sve manje čitaju, mislila sam da kad im kupim kindl da će ih zaintirgirati, da će tražiti nove autore, čitati više na engleskom, no ništa od mojih maštarija...tu i tamo nešto preko praznika , stariji sve manje...

  36. #336
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Preporuka za prvi srednje
    Lektira po izboru

  37. #337
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Preporuka za prvi srednje
    Lektira po izboru
    Na hrvatskom? Za djevojke?

    Na drugom topicu (Serije za preporuku) spominjali su Beartown - evo ga i na hrvatskom, ali nisam čitala: https://novaknjiga.com/gknjizara/boo...AD--38227.html

    Ostalo (iz glave):
    J.R. Palacio - Čudo https://citajknjigu.com/cudo-r-j-palacio/ , također postoji i nastavak - zove se Augie i ja
    Baletne papučice za Anu https://www.njuskalo.hr/beletristika...oglas-28854971

    Moj E. je volio ovo:
    Kradljivac luridija https://knjigaljetateens.wordpress.c...ivac-luridija/, a mislim da knjiga ima i nastavke.

    Moj L. je volio ovo (pokušavam se prisjetiti što je bilo na polici, a da nije neprekinuti niz SF literature):
    Melita Rundek - Hi, ja sam online
    Lois Lowry - Davač https://www.zuzi.hr/proizvod/lois-lowry-davac/
    Pavličić - Trojica u Trnju

    Od publicistike:
    Stephen i Lucy Hawking - George i veliki prasak https://www.superknjizara.hr/?page=k..._knjiga=118134
    (Kasnije u obzir dolaze i druge Hawkingove knjige: Kratka povijest vremena, Teorija svega... i najnovija Otključaj svemir )
    Albert Einstein: Moj pogled na svijet (zbirka eseja)

  38. #338
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Viš baletne papuče je čitala davno ,moglo bi i to
    Bumo vidli kaj budi usput u knjižnici
    Stephena sam dala predlog,veliki je to čitao u sedmom isto ektira po izboru
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 06.11.2020. at 15:19

  39. #339
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Radnja u Beartownu se vrti oko silovanja mlade djevojke na tulumu, jest da je poučno ali ne znam baš da bih preporučila 15-godišnjakinji, posebno ne za lektiru.

    Pretpostavljam da dijete ima neke knjige koje voli, koje je ev. već čitalo itd. , najbolje da samo odabere.

    A inače, kao "najsigurnija" opcija za te izborne lektire, da odabir ne bi bio proglašen za previše djetinjast ili nešto tome slično, je po meni odabrati drugu knjigu nekog pisca koji je i u obaveznoj lektiri.

  40. #340
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ovo čudo mi se sviđa moglo bi se vidjeti i pročitati mi stariji

  41. #341
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ona je odma rekla
    Waitapu možda je to malo djetinjasto,ništ ima izbor pa kaj upeca je ok

  42. #342
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo čudo mi se sviđa moglo bi se vidjeti i pročitati mi stariji
    Da, to nije samo knjiga za mlade. To je i za odrasle. Imam negdje i pdf na engleskom, jer to je literatura koju srednjoškolac može uredno pročitati i u originalu.

    Ček malo, potražit ću link... Evo ga: https://www.readingsanctuary.com/wp-.../10/Wonder.pdf

  43. #343
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Budemo probali
    A u međuvremenu sam rezervirala jedini knjigu u blizini
    Po gradu ih više mi nema

  44. #344
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ona je odma rekla
    Waitapu možda je to malo djetinjasto,ništ ima izbor pa kaj upeca je ok
    Evo još ideja:

    Gospodar munja (Ivica Ivanac - to je o Nikoli Tesli)

    Ivana Brlić Mažuranić: Jaša Dalmatin http://baza.ivaninakucabajke.hr/hr/o...alj-gudzerata/

    Ransom Riggs: Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu https://shop.skolskaknjiga.hr/djeca-...atu-djecu.html

    Eleanor Hodgman Porter: Pollyanna https://gkr.hr/Magazin/Prikazi/Elean...rter-Pollyanna (pamtim rečenicu "U svakoj stvari treba tražiti dobru stranu")

    Louis de Bernieres: Crveni pas https://mojaknjiga.hr/crveni-pas/ - ima i film o tom cucku https://www.youtube.com/watch?v=3cui5D5sDmE

  45. #345
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    samo reci je li pas ostavljen, ako su ga napustili nema teorije da to čitam

  46. #346
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    samo reci je li pas ostavljen, ako su ga napustili nema teorije da to čitam
    Nisu ga napustili. Ako se dobro sjećam gazda mu je umro ili stradao, a on ga je nastavio tražiti. Vozio se autobusom, jeo gdje god se zatekao i svi su ga voljeli. Cijela pokrajina je brinula o njemu. Na kraju su mu digli spomenik.

  47. #347
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Neka slična priča je bila i u Americi bar mislim,priča o baki i unuku ili unuci i spomeniku pesu

  48. #348
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Neka slična priča je bila i u Americi bar mislim,priča o baki i unuku ili unuci i spomeniku pesu
    To je film - Hachiko

  49. #349
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Tvoj je u Japanu,a ova moja priča je ipak mislim u Americi

  50. #350

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Preporuka za prvi srednje
    Lektira po izboru
    Sad sam pitala svojeg koji ide u 2. srednje, što su uzimali prošle godine njegovi iz razreda. Evo nekih naslova (kojih se na brzinu mogao sjetiti):

    George Orwell: 1984.
    Michael Cunningham: Sati
    Markus Zusak: Kradljivica knjiga
    Bret Easton Ellis: Američki psiho (po onom što mi je ispričao, ovo definitivno NIJE knjiga za 1. srednje )
    J. R. Tolkien: Hobit
    J. Rowling: Harry Potter
    Edgar Allan Poe: Crni mačak (ovo je lektira za 2. razred)
    Mile Budak: Opanci dida Vidurine

    Moj je uzeo za izbornu lektiru Pavličićeva Koraljna vrata i profa je komentirala da je to izvrstan odabir. Nekako u to vrijeme je čitao i Pavličićeve Bakrene sove, to je sličan tip romana. Trojica u Trnju koji se spominju ranije su, inače, lektira za 5. osnovne, pa mislim da to ne bi prošlo u 1. srednje ipak je to skroz dječja knjiga, a Pavličić je falabogu napisao gomilu romana, od kojih su mnogi pristupačni i tinejdžerima.

Stranica 7 od 8 PrviPrvi ... 5678 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •