Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 183 od 183

Tema: Bajke i njihove interpretacije (tema nastala iz odgoja u duhu vjere)

  1. #151
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    inace, u prilog da djeca totalno drugacije percipiraju bajke od odraslih, mogu napisati da je slucajno sa svojih pet i pol pogledala aliena. ja sam poludila kad sam to cula. no onda me iznenadila mala kad je rekla kako je to ljubavni film, kako se vanzemaljac zaljubio i bio je nestrean jer je to bila neuzvracena ljubav.

  2. #152
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kao dijete imala sam slikovnice Andersenove bajke (s Kirinovim ilustracijama) ali su me se dojmile tek kad sam ih čitala nekoliko godina mlađem bratu, s odmakom. Unutra su bile priče "Vjetar priča o Valdemaru Daae i njegovim kćerima" (nije nikako za malu djecu, to je priča za odrasle), pa onda Priča o čajniku, Pastirica i dimnjačar... i naravno Snježna kraljica. Baš su mi dobro legle kad sam ja imala nekih 12-13 godina, a moj brat 4-5.
    Ma eto, to je priča iz mog djetinjstva koja mi je bila neusporedivo depresivnija i strašnija od Djevojčice sa šibicama, mislim na Valdemara Daae - definitivno nije priča za djecu, ali, eto, našla se među ostalima u mojoj knjizi Andersenovih priča pa sam ju naravno pročitala.

    Sjećam se i priče o Elizi i braći pretvorenoj u labudove, tu sam jako voljela.

    Ali - Snježna kraljica je moj apsolutni favorit među dječjim bajkama, i radi nje volim Andersena.
    Moje dijete međutim na tu priču nije niti trepnulo - uopće je se nije dojmila.

  3. #153
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    inace, u prilog da djeca totalno drugacije percipiraju bajke od odraslih, mogu napisati da je slucajno sa svojih pet i pol pogledala aliena. ja sam poludila kad sam to cula. no onda me iznenadila mala kad je rekla kako je to ljubavni film, kako se vanzemaljac zaljubio i bio je nestrean jer je to bila neuzvracena ljubav.
    leonisa, sori, ti cenzuriraš Bambija a dijete mrtvo-hladno gleda Aliena i čita o Orcima.

  4. #154
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    znam :rolleyes:

  5. #155
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Meni Tolkien nije strašan.
    Možda je više za kasnu osnovnu školu, čisto zbog duljine.
    Ja sam ko klinka gledala crtić, i bila sam fascinirana.
    Njega bih bez problema pričala djetetu, to je baš lijepa priča.

  6. #156
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    al tamo mama ne umire
    mi smo temu smrti apsolvirali s njenih 2g kad je pocela kuzit da ribice u akvariju umiru. nije joj trebala necija mama za tu lekciju :D
    tako smo i rodjenje naucili i cijeli zivotni krug.
    pa i da neki roditelji jedu svoju djecu :gupi:

    JG, uf, meni je crtic ostao u sjecanju kao jako mracan. oni konjanici...brrr.
    Posljednje uređivanje od leonisa : 29.11.2012. at 11:02

  7. #157
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    leonisa, sori, ti cenzuriraš Bambija a dijete mrtvo-hladno gleda Aliena i čita o Orcima.
    Pa to sam ja isto rekla.... Moji dečki su od malih nogu obožavali priču Bratac Jaglenac i sestrica Rutvica (gdje je zmaj ognjeni i junak Relja, vile zatočnice, strašna vučja jama s kolcima i štošta...) i to mi se uopće ne čini tak strašno kao Alien.

    S druge strane, moj mlađi od četvrte godine obožava cijelu seriju StarWars, a tam falabogu isto ima jezivih scena (npr. kad Anakin Skywalker bude spaljen) ali to se gleda s velikim zanimanjem i bez ikakvog straha.

    Offt. Toliko su ga zanimali ti filmovi da je uz teške muke prilično savladao čitanje titlova unatoč svojim teškoćama s čitanjem, he he he... Nije svako zlo za zlo!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.11.2012. at 11:03

  8. #158
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    peterlin, mislim da joj je dijalekt bio stran, pa dodaj uz to i pricu. ne znam zasto joj nije sjela, pa ni bratac jaglenac i sestrica rutvica. dok, recimo, jako voli merlina, narocito kad se pojavi zmaj. i isto tako, zbog znatizelje, pocela je citati titlove.
    i starwarse je gledala isto ljeto kad i aliena. mene nije bilo.
    no potter joj je bio prestrasan.

  9. #159
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    D. je imao za lektiru bajke Charlesa Perraulta, ne znam čije izdanje. Tamo vuk pojede baku, pojede Crvenkapicu - i to je kraj. Vuk sit i one pojedene
    Snježnu kraljicu imamo na cd-u, čak je i M. jako voli. Redovito je u điru za duže vožnje autom. I imamo onu staru veliku ilustriranu klnjigu Andersenovih bajki u kojoj je i Snježna kraljica, ali D. se dosad nije sviđalo, nije mu se dalo ni da započnemo priču iz te knjige. On i inače unaprijed odbija ili prihvaća priče/knjige po meni nepoznatom kriteriju. Ali baš bih mogla opet probat, zadnje vrijeme mu se šire vidici.
    Meni kao djetetu je Andersen bio tužan i potresan, ali divan. A Brlićka odlična, nije mi tu ništa bilo mračno.

  10. #160
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Meni Tolkien nije strašan.
    Možda je više za kasnu osnovnu školu, čisto zbog duljine.
    Ja sam ko klinka gledala crtić, i bila sam fascinirana.
    Njega bih bez problema pričala djetetu, to je baš lijepa priča.
    Ja ne volim taj crtić. Leai sam malo pokazala filmove čisto da vidi kako Međuzemlje izgleda na filmskom platnu - naime, čitala sam joj Hobita - pa je malo pogledala film da vidi kako izgledaju hobiti, Gandalf itd. - no, njoj je to prestrašno i nije htjela gledati, strašni su joj Orci i Crni jahači itd. Sad će doći Hobit u kina pa razmišljam bismo li ga išli gledati u kino - naime, Lea se boji pauka, a u knjizi se pojavljuju veliki pauci pa se ona malo boji kako će to biti na filmu.

  11. #161

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Offt. isto tako mi je trebalo dosta muke da petašu objasnim Pustolovine Huckleberryja Finna jer dijete ne zna ništa o američkom građanskom ratu, crnim robovima na američkom jugu itd.
    Upravo zbog ovog je meni Huckleberry Finn bio najdosadnija knjiga koju sam ikad čitala i mučila sam se s njom, nikad mi nije sjela. A znam da se smatra već i klasikom američke književnosti. Ali tko ga uvrsti u lektiru za 5. razred?? (nekad je bio 6., ista stvar)

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Moji dečki su od malih nogu obožavali priču Bratac Jaglenac i sestrica Rutvica (gdje je zmaj ognjeni i junak Relja, vile zatočnice, strašna vučja jama s kolcima i štošta...) i to mi se uopće ne čini tak strašno kao Alien.
    U toj bajci meni je najstrašniji bio detalj s početka - kad djeci mama umre, orao odnese Rutvicu, a odrasli pričaju kako će se lako pobrinuti za Jaglenca, a nitko mu ni vode ne da jer ga ne razumiju I to ne sad, u odrasloj dobi, nego se sjećam tog osjećaja kad sam prvi put čitala tu priču, s nekih 8-9 godina. Eto, baš zbog takvih detalja meni je Brlićka depresivna - ne zbog zmajeva, vila i strave, nego zbog sitnih, svakodnevnih, uvjerljivih detalja. Ne kažem da nije prekrasna, njezin stil je gotovo savršen, a sadržaj vrlo dubok, ali ni to nisu bajke za (mlađu) djecu.

  12. #162
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Inače, što se tiče umiranja, to je nešto što sam apsolutno najgore "odradila" sa djetetom (jer i sama imam strahove)
    Evo, nedavno sam joj čitala knjigu Dječaci Pavlove ulice i kad je shvatila da će Nemeček umrijeti prestrašila se i tražila me da preskočimo taj dio.

  13. #163

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    D. je imao za lektiru bajke Charlesa Perraulta, ne znam čije izdanje. Tamo vuk pojede baku, pojede Crvenkapicu - i to je kraj. Vuk sit i one pojedene
    Opet ja po Bettelheimu ali u njegovoj knjizi navode se i razlike između Grimmovih verzija (koje su bliže tradiciji) i Perraultovih (koje su već na tragu umjetničkih bajki). Kod Perraulta je i "Pepeljuga" dosta okrutnija nego kod Grimma, ako se ne varam.
    Ali primijetila sam da je redoslijed u lektiri takav da u 1. razredu čitaju braću Grimm, u 2. razredu Andersena, u 3. Perraulta. Očito je smišljeno tako posloženo, samo priznajem da ne razumijem logiku koja iza toga stoji.

  14. #164
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    peterlin, mislim da joj je dijalekt bio stran, pa dodaj uz to i pricu. ne znam zasto joj nije sjela, pa ni bratac jaglenac i sestrica rutvica. dok, recimo, jako voli merlina, narocito kad se pojavi zmaj. i isto tako, zbog znatizelje, pocela je citati titlove.
    i starwarse je gledala isto ljeto kad i aliena. mene nije bilo.
    no potter joj je bio prestrasan.
    Da, ovisi o djetetu... ali nema tu dijalekta. Jezik je arhaičan i ima dosta riječi koje djetetu treba objasniti. Moj mlađi je to toliko volio da je usvojio riječi u svoj govor (npr. "kopitašca" koja je imao Bagan iz priče Jagor). Imali smo i audio cd-e ali nije funkcioniralo prije nego smo polako i pažljivo objasnili djeci nepoznate pojmove, kao što je štajaznam ružičasti oblačak na kojem su bili dvori Svarožićevi i slično. Bome sam se naobjašnjavala... Stariji je volio Regoča i Kosjenku i jednom je izjavio nešto da se voda zlovoda mogla iskoristiti za hidroelektranu! Djeca 21. stoljeća!

  15. #165
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    U toj bajci meni je najstrašniji bio detalj s početka - kad djeci mama umre, orao odnese Rutvicu, a odrasli pričaju kako će se lako pobrinuti za Jaglenca, a nitko mu ni vode ne da jer ga ne razumiju I to ne sad, u odrasloj dobi, nego se sjećam tog osjećaja kad sam prvi put čitala tu priču, s nekih 8-9 godina. Eto, baš zbog takvih detalja meni je Brlićka depresivna - ne zbog zmajeva, vila i strave, nego zbog sitnih, svakodnevnih, uvjerljivih detalja. Ne kažem da nije prekrasna, njezin stil je gotovo savršen, a sadržaj vrlo dubok, ali ni to nisu bajke za (mlađu) djecu.
    Evo meni je sad ovo naravno strašno, ali kad sam bila dijete nisu mi takvi detalji uopće upadali u oči! Samo vile, ruse kose i junaci! Bajke IBM sam obožavala, bile su mi tople i nekako "domaće" - sve što je imalo slavenski etno štih mi se automatski sviđalo (pa i Baba Jaga)

  16. #166
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Opet ja po Bettelheimu ali u njegovoj knjizi navode se i razlike između Grimmovih verzija (koje su bliže tradiciji) i Perraultovih (koje su već na tragu umjetničkih bajki). Kod Perraulta je i "Pepeljuga" dosta okrutnija nego kod Grimma, ako se ne varam.
    Ali primijetila sam da je redoslijed u lektiri takav da u 1. razredu čitaju braću Grimm, u 2. razredu Andersena, u 3. Perraulta. Očito je smišljeno tako posloženo, samo priznajem da ne razumijem logiku koja iza toga stoji.
    Nešto slično je i naša učiteljica primijetila i rekla da nek djeca čitaju prepjev Ružnog pačeta, a ne integralnu verziju (ako se dobro sjećam, čak je dala knjige iz šk.knjižnice da svi imaju istu verziju).

  17. #167
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Opet ja po Bettelheimu ali u njegovoj knjizi navode se i razlike između Grimmovih verzija (koje su bliže tradiciji) i Perraultovih (koje su već na tragu umjetničkih bajki). Kod Perraulta je i "Pepeljuga" dosta okrutnija nego kod Grimma, ako se ne varam.
    Ali primijetila sam da je redoslijed u lektiri takav da u 1. razredu čitaju braću Grimm, u 2. razredu Andersena, u 3. Perraulta. Očito je smišljeno tako posloženo, samo priznajem da ne razumijem logiku koja iza toga stoji.
    Jedna okrutnija od druge! Njemu je sve bilo ok, osim osim Palčića u kojem Palčić nadmudri diva pa on greškom pojede svoje kćeri. To mu baš nije leglo :D
    edit: Oni su imali Perraulta na početku 2. razreda.
    Posljednje uređivanje od vertex : 29.11.2012. at 11:15

  18. #168

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    sve što je imalo slavenski etno štih mi se automatski sviđalo (pa i Baba Jaga)
    Ja sam odrasla uz ruske bajke, babe Jage se nikad nisam bojala, čak mi je bila i simpatična - kako god gadna, obično nekako i pomogne junaku.
    Ali trebate vidjeti ukrajinske narodne bajke, to je tek strava i užas Sad se konkretno nijedne ne sjećam (vrlo su kompleksne), ali znam da mi je prvi dojam bio: ovo nikako nije za djecu.

  19. #169
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam odrasla uz ruske bajke, babe Jage se nikad nisam bojala, čak mi je bila i simpatična - kako god gadna, obično nekako i pomogne junaku.
    Ali trebate vidjeti ukrajinske narodne bajke, to je tek strava i užas Sad se konkretno nijedne ne sjećam (vrlo su kompleksne), ali znam da mi je prvi dojam bio: ovo nikako nije za djecu.
    Ukrajinske bajke i ne poznajem, a od ruskih su mi bile lijepe Vasilisa prekrasna (+Ivanuška duračok) i Konjić Grbonjić. Ne sjećam se puno toga jer sam ih čitala iz knjižnice, nisam ih imala doma da ih mogu 100 puta pročitavati.

    Doma sam imala knjigu Kameni cvijet - to bih smjestila u grupu umjetničkih ruskih bajki. Bila mi je lijepa i draga.

  20. #170
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Meni Tolkien nije strašan.
    Možda je više za kasnu osnovnu školu, čisto zbog duljine.
    Ja sam ko klinka gledala crtić, i bila sam fascinirana.
    Njega bih bez problema pričala djetetu, to je baš lijepa priča.
    potpis

  21. #171
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne volim taj crtić. Leai sam malo pokazala filmove čisto da vidi kako Međuzemlje izgleda na filmskom platnu - naime, čitala sam joj Hobita - pa je malo pogledala film da vidi kako izgledaju hobiti, Gandalf itd. - no, njoj je to prestrašno i nije htjela gledati, strašni su joj Orci i Crni jahači itd. Sad će doći Hobit u kina pa razmišljam bismo li ga išli gledati u kino - naime, Lea se boji pauka, a u knjizi se pojavljuju veliki pauci pa se ona malo boji kako će to biti na filmu.
    Eto, vidiš kako smo svi različiti.

    Meni to uopće nije bilo strašno. Niti mi je knjiga sama po sebi strašna, nema naturalističkih opisa ubojstava, mučenja i sl. ( s time i sada u odrasloj dobi imam problema), a sami likovi su iako su inkarnacija zla nekako simbolički, apstrahirani, više za neko općenito promišljanje nego za konkretan strah od orka ili saurona. Govorim kako sam ja to doživjela kao mala...a i dan danas mi je to dosta draga knjiga.

  22. #172
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Općenito mislim da djecu ne treba štititi od priča u tom smislu da ih potpuno zaštitimo od ideje zla, smrti, nepravde i sl. To su sve osjećaji s kojima se oni trebaju susresti i trebaju iznaći način da se nose s njima.

    Kada govorimo o eventualnoj cenzuri bajki (priča), jedino što mi ima iole smisla je cenzura ili korekcija onih sadržaja koji perpetuiraju neke životna obrasce ili stavove s kojima se mi kao roditelji ne slažemo. Recimo 5 prijatelja - to što cure stalno spremaju i kuhaju dok dječaci idu u pustolovine i Anne je igra kućanice najdraža na svijetu.

  23. #173
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja sad citam Igru prijestolja, i zakljucila sam da je Gospodar prstenova totalno knjiga za djecu u kojoj nema nista strasno, zna se tocno sto je dobro, sto lose, i osim jadnog Boromira niko ni ne umre.

  24. #174
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa i nema ništa strašno, i jest za djecu, možda malo stariju koja mogu pratiti te silne količine likova i radnju - ono što je mom djetetu strašno je prikaz tih likova na filmu - Orci joj strašno izgledaju, Crni jahači su joj jezivi. Njoj su i filmovi o Harry Potteru strašni.

  25. #175
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno

    Ja svojima ne dopuštam da gledaju Gospodara prstenova, mislim da je strašan i za malo veću djecu, a kamoli moju. Orci su mi prestrašni,kao i onaj mali "my precious" , kao i oni slonovi, pa one bitke, ne, to ne budu gledale do 15 godina
    Što se tiče bajki, svojima sam čitala sve one standardne- gore nabrojene, ispočetka sam preskakala krvave dijelove, a onda je jednom prilikom MM pročitao starijoj kćeri kako piše u knjizi i.... ništa strašno se nije dogodilo, samo je rekla " pa mama tako ne čita"- malo joj je objasnio( Crvenkapicu), no nikako joj nije bilo jasno kako su Crvenkapica i bakica ostale cijele nakon žvakanja- zašto nisu postale kakač

  26. #176
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj naniluc prvotno napisa Vidi poruku
    Ja svojima ne dopuštam da gledaju Gospodara prstenova, mislim da je strašan i za malo veću djecu, a kamoli moju. Orci su mi prestrašni,kao i onaj mali "my precious" , kao i oni slonovi, pa one bitke, ne, to ne budu gledale do 15 godina
    Što se tiče bajki, svojima sam čitala sve one standardne- gore nabrojene, ispočetka sam preskakala krvave dijelove, a onda je jednom prilikom MM pročitao starijoj kćeri kako piše u knjizi i.... ništa strašno se nije dogodilo, samo je rekla " pa mama tako ne čita"- malo joj je objasnio( Crvenkapicu), no nikako joj nije bilo jasno kako su Crvenkapica i bakica ostale cijele nakon žvakanja- zašto nisu postale kakač


    Ja se sjećam da sam negdje u dobi oko 4 godine sanjala kako je mene i moju baku progutao vuk, ali je došao susjed (moj vršnjak) sa svojim njemačkim ovčarom i izvadili su nas iz vučjeg trbuha! Eto tako dječji mozak prerađuje bajke, he he he...

    A bojala sam se nekih svakodnevnih stvari (zvuka cijepanja drva - zamišljala sam da to ide div i da će me pojesti, kao iz Čarobnog graha i slično...)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.11.2012. at 22:06

  27. #177

  28. #178
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i nema ništa strašno, i jest za djecu, možda malo stariju koja mogu pratiti te silne količine likova i radnju - ono što je mom djetetu strašno je prikaz tih likova na filmu - Orci joj strašno izgledaju, Crni jahači su joj jezivi.
    Ma LOTR je zakon, prava bajka. Iako je izgledalo da dobro nema ama baš nikakve šanse protiv zla, ipak je na kraju uspjelo pobijediti. Moji ga obožavaju, i bez obzira na okrutne bitke, ja im dopuštam da gledaju.

  29. #179
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne znam, baš sam jučer malo gledala treći film, i ne bih dala djetetu da ga gleda, previše je strašan.

  30. #180
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni ne smeta kod Pepeljuge to što se udala i time promijenila život. Ona je napušteno dijete i nije kriva za svoju poziciju - radi po kući i služi onima koji joj daju samo krov nad glavom i jelo za preživjeti. Onda se udaje i za nju počinje novi život. To je sasvim u redu - ima i nekih poveznica s posvojenjem, pa mi je utoliko bliže. Ali, što je bilo ishodište njezine životne promjene - nije taj mladi kraljević, on je posljedica - to je bio čarobni štapić koji je pretvorio dronjke u plesnu haljinu, bundevu u kočiju, miševe u konje, a klompe u famozne staklene cipelice. Ja ne vjerujem u te čarobne štapiće nego više u uzdaj se u se i u Boga (da ne zaboravimo na kojem smo pdf-u). Ali, eto, moram priznati da moja kći uopće ne dijeli moje poglede, uza sve napore. Jednostavno je drugačija žena od mene. Njoj je fascinantno kako se Pepeljugi dogodilo čudo, kako je sve čarobnim štapićem pretvoreno u predivno, kako se udala i vezla ruže ili što već. Ne mislim ja da moja kći mora biti znanstvenica kao mama, voljela bih da ostvari svoj san - živi na selu, uda se, ima djecu i liječi životinje, samo se to ne može ostvariti čarobnim štapićem. I do tog kraljevića, ako nam je cilj, moramo doći same, barem do pola puta.

    A isto tako se slažem s Peterlin da bajke i njihovu poruku ne treba pojednostavljivati i svoditi na neke današnje, političke i ine kombinacije. Ima puno više u njima, psihološki, simbolički i literarno. Zato toliko i traju i trajat će.
    Baš super tema.

    I ja sam nedavno o tome razmišljala, valjda zbog trenda,, pustiti ili ne, čitati ili ne. Pa sam se onda malo zamislila, ja sam čitala Pepeljugu u djetinjstvu i nije ostavilo nikakvog traga, nisam si željela ni vilu čarobnicu, ni princa, ni haljine, ni dvorac, i te bajke sam se sjećala uvijek samokroz to kako joj je umrla mama i kako je tata oženio zločestu mačehu i kako je dobila dvije zločeste sestre i to je sve. Mene se valjda to više dojmilo od sjaja i zlata.

    Pa sam odlučila ipak i čitati i pustiti joj tu Pepeljugu i to onu staru verziju iz 60-tih mislim. Našli na netu.

    Moju se pak kćer navjiše dojmila očigledno zločesta mačeha, i ona Grizela, pa viče kako je ona zločesta maćeha i grebe i falša sve u šesnaest dok pjeva Pjevaj ptičice, ko i Grizela U Autima je policajac ili Šlep, u Šreku je ona Zmajica, a mama, je viče pod zadnje, Magarac

    A inače mislim, da se kao "sponzoruša" (ma šta do značilo) više manje rodiš, ili naginješ tome ili ne, mislim da tu bajke ne mogu puno ni pomoći ni odmoći.

    Meni su bajke drage, te prave, izvorne, netko je rekao odražavaju život ljudi kroz vijekove i u tome je njihovo veliko bogatstvo i sa time se slažem. Mislim da je šteta to i današnjoj djeci uskratiti. Ne odgajaju djecu samo bajke, niti su samo one neki normativ u njihovom odrastanju i kreiranju stavova o vrijednostima.

  31. #181
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam odrasla uz ruske bajke, babe Jage se nikad nisam bojala, čak mi je bila i simpatična - kako god gadna, obično nekako i pomogne junaku.
    To je bio Afanasjev, ako se ne varam, njega sam obožavala, imala sam 8 uveza, još ih imam u Hrvatskoj, baš bi ih trebala dofurati sljedeći put sa nama. Njih sam čitala mislim godinama, stalno iznova.

  32. #182
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Ustvari baš sad kad malo razmislim, u tri prašćića je vuk, u Kung Fu Pandi je zločesti tigar itd.. ustvari pošto znam da je vrlo empatična u realnom životu, primjećujem da se moja cura prirodno poistovjećuje sa moćnijim likovima, a ne onim slabijim, princeze je još uvijek ne tangiraju ni najmanje. ustvari ne bi se začudila da kao starija izjavi da je ona onaj koji ima dvorac

  33. #183

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ideš, vi ste ovdje razvile prave teorije zavjere oko bajki Bajke sam obožavala čitati kao mala, a i sada ih čitam i gledam Disney ekranizacije s malim. I ne mislim da će zbog toga postati šovinist, dapače, oni zadrtiji bi prije rekli da će jednog dana biti pod zastavom duginih boja jer obožava Pepeljugu i sve te princess crtiće Kada čitamo originalne bajke, preskačem dijelova tipa odrubljena glava, ples po užarenom podu i slično, jer ne želim da me propituje i da sluša o takvom nasilju. Dovoljan mi je bed bila Mufasina smrt u Kralju lavova, mislim da je premalen da se susreće s takvim temama. O ovim sofisticiranijim porukama bajki koje ste navele nisam nikada ni sama razmišljala dok sam ih čitala, pa nisam ni pomislila da bi mogle tako utjecati na moje dijete (a to ne mislim ni sad kad sam pročitala ovu raspravu).

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •