Stranica 34 od 74 PrviPrvi ... 24323334353644 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,651 do 1,700 od 3685

Tema: Kuharske nedoumice

  1. #1651
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Stavljate li luk u proju? I koji? Češnjak ili crveni?
    Proja mi uvijek ispadne malo gorčasta. Onako se osjeti pod jezikom, ne znam. A kada radim žgance s istim brašnom sve ok.
    Ne. Radila je kolegica. Imam negdje zapisano, ali ja pečem zlevenke (bazlamače), pa se ni ne sjetim.

    Unutra ide (koliko se sjećam) jogurt, jaja, malo soli, mineralna voda i brašno 2:1 (kukuruzno + pšenično). Nema luka.

  2. #1652
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Daj pliz recept za zlevanku!

  3. #1653
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Po ovom receptu pravim i bude odlična:
    3 jaja
    3-4 kašike kiselog vrhnja
    400 gr svježeg sira
    pola praška za pecivo
    2 kašike ulja
    100 gr pšeničnog griza (nekad stavim pola palente pola griza)
    sol
    jogurt po potrebi (ako bude dosta gusto, ne stavim više od 100 ml jogurta
    Ulupati jaja, dodati ostalo. Peći na 200 C dok ne porumeni. Mislim da ne treba više od pola sata.

  4. #1654
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Koja je razlika između zlevanke i proje, jer moj recept je vrlo sličan ovome?
    Nego, ja stavila malo češnjaka. Dobro primljeno od dece.
    Čime bih mogla ujutro potopiti proju za doručak? Mislila sam možda omekšalim maslacem mazati, ili nasjeći na kocke pa u toplo mleko?

  5. #1655

    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    155

    Početno

    Radila sam tortu. Ostalo mi je puno cokoladne kreme od zumanjaka i mlijeka. Ima li tko ideju kako da je iskoristim na najbolji nacin? Neki kolac,rolada ali da ne bude okusom bas isti kao i torta?

  6. #1656
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Obični biskvit i zarolaj u roladu.

  7. #1657
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Kakav GOD Biskvit bio krema ce ti prevladati. Ja bi napravila kremu od kestena pa preko nekog Biskvita kesten pa čokoladnu kremu, možes i ruma dodati

  8. #1658
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Koja je razlika između zlevanke i proje, jer moj recept je vrlo sličan ovome?
    Nego, ja stavila malo češnjaka. Dobro primljeno od dece.
    Čime bih mogla ujutro potopiti proju za doručak? Mislila sam možda omekšalim maslacem mazati, ili nasjeći na kocke pa u toplo mleko?
    Žuta, možda je do količine brašna/griza?
    Pita, po ovom receptu sto sam napisala, bude mekana i ne baš visoka.
    U Bosni pod pojmom proja mislimo na čisto kukuruzno brašno sa vodom i solju. A pod projarom mislimo na pitu sličnu ovome što sam ja napisala ali sa mnogo više kukuruznog brašna, domaćeg kajmaka i jaja.

  9. #1659
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Daj pliz recept za zlevanku!
    Imali smo cijeli topic o tome, evo ovdje: http://forum.roda.hr/threads/56564-B...bazlama%C4%8Da

    Ali ja to radim iz glave kad mi ostane sira i vrhnja koji nitko ne bi jeo... Mi volimo slatku, ali to je kolač neutralnog okusa - ni sladak ni slan.

    Obično zamutim 2-3 jaja i taj sir (cca 15 dag i pol čašice kiselog vrhnja), ubacim prstohvat soli i vrećicu vanilin šećera (nije obavezno). Tko voli slađe, može se dodati još jušna žlica šećera. Ako je sir posni, dodam 2-3 žlice ulja, onak otprilike, drito iz boce...

    Dalje - recimo 1 šalica (čaša od jogurta) kukuruznog brašna ili krupice, isto toliko ili malo manje pšeničnog i sad ide mudrost - dodam mlijeka da bude smjesa kao gusto tijesto za palačinke ili kao smjesa za biskvit... dosta tekuće, ali nije rijetko. 1-2dl...stvarno ne znam jer ne mjerim.

    Pećnica se unaprijed mora zagrijati na 200oC (ili 180, ovisno o muhama konkretne pećnice). Ja koristim uski pleh duljine 34 cm... Pleh namažem uljem i posipam kukuruznim brašnom /krupicom, pa ulijem smjesu unutra.Gore na sirovo stavim džem od šljiva, onako na točkice, da bude šareno kao pas dalmatiner. Preostalo vrhnje (koje nije otišlo u tijesto) se razmuti i pokapa po kolaču, pa frk u pećnicu. Obično ga pečem prvih deset min na donjem grijaču i ventilatoru, pa onda još 10-15 na oba grijača i ventilatoru. Gotovo je kad se uhvati lijepa rumena korica.

    Iz glave pišem - valjda nisam ništ zaboravila. U ovo ne ide nikakav prašak za pecivo, jaja su ta koja "dižu" smjesu, ali ona nije jako dignuta nego relativno tanka. Ne tučem tijesto mikserom nego mutim drotom za bjelanjke (to se službeno zove pjenjača, hehehe...)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 05.11.2017. at 13:06

  10. #1660
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Koja je razlika između stew - tagine - wok - soup? Tražim nešto i ima svačeg, a sve izgleda isto, a zove se drugačije.

  11. #1661
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Stew - po naški gulaš

    Tagine je zatvorena glinena posuda s poklopcem nalik na čunjasti dimnjak koja se koristi uglavnom na sjeveru Afrike. Ovako nešto https://www.amazon.com/Reston-Lloyd-.../dp/B00LO7P7TM Jela su kao ispod peke (mesna - piletina, janjetina ili povrtna), ali sa puno začina (npr. cimet, klinčić, menta...) i obično s dodanim nečim slatkim (grožđice, suhe marelice..)

    Wok - azijski lonac okruglo-lijevkastog oblika (različiti su na Tajlandu, Kini, Japanu oblikom i debljinom) Jakooo se zagrije i u njemu se vrlo kratko prži meso i povrće u malim količinama narezano na trakice kako bi ostalo hrskavo i što se manje mrcvarilo. Rekla bih, šokira se. Postoje i "nastavci"/ umetci za kuhanje na pari, npr. dumplings, zamotuljci u rižinom papiru. U woku se mogu i pržiti zamotuljci, npr. spring rolls ili riža (fried rice). Mogu se dodavati začini (đumbir, sezan, češnjak, soja ili fish sauce....) u ulje prije dodavanja povrća, sastojci se mogu marinirati ili raditi natur pa se poslije poslužiti uz neki umak (soja sos s nečim, hoisin, slatko kiseli...)

    Soup - a, ono, juha

    Ovo je samo ukratko. Ima tu još puno tehnika, začina, umaka...

  12. #1662
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Koja je razlika između stew - tagine - wok - soup? Tražim nešto i ima svačeg, a sve izgleda isto, a zove se drugačije.
    Stew je bilo što dinstano. To nije samo gulaš, nego i paprikaš i perkelt i štajaznam pašticada. Dobro Munkica kaže - da bi se mogla poslužiti receptima na engleskom, moraš znati nešto o specifičnostima određene kuhinje (europska, dalekoistočna...)

    Ali da ne prodajem pamet - evo ovako:

    Tagine je marokanska posuda za polagano kuhanje, ali se naziv odnosi i na recepte pripremljene na taj način. Nisam probala. Najsličnije što kod nas ima je zemljana posuda u kojoj u pećnici kuhaš štajaznam sarmu ili arambašiće. Nešto kao pekač, ali s poklopcem. Možeš se za te recepte poslužiti običnom vatrostalnom posudom koju sigurno imaš, ovakvom: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...a_WTfcFseMLqeg

    Wok je tava - meni je to nezamjenjiv dio kuhinjskog pribora, ali se odnosi i na recepte. Prednost je to što je hrana pripremljena u woku brzo gotova, ali wok nije baš pogodan ako kuhaš na struju. Mislim, može, ali onda mora biti od gusa i grije se sto godina.

    Vrijeme termičke obrade u woku je kratko, ali priprema nije, jer povrće za wok mora biti nasjeckano na male, zapravo tanke komade, a meso na trakice. Wok najbolje funkcionira ako ide drito na vatru. Ja kuham na plin i to mi je savršeno. Moja djeca čak i jaja prže u tome jer je dubok i nema šanse da bilo što šprica okolo. Može se u woku raditi hrana i na klasičan način, ali onda moraš imati poklopac.

  13. #1663
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijeme termičke obrade u woku je kratko, ali priprema nije, jer povrće za wok mora biti nasjeckano na male, zapravo tanke komade, a meso na trakice. Wok najbolje funkcionira ako ide drito na vatru. Ja kuham na plin i to mi je savršeno. Moja djeca čak i jaja prže u tome jer je dubok i nema šanse da bilo što šprica okolo. Može se u woku raditi hrana i na klasičan način, ali onda moraš imati poklopac.
    Peterlin, dali imaš možda poseban plamenik za wok?
    Gledala sam na ove na 3,2,1 imaju neki nastavak za plamenik pa ga su ga pohvalili.
    Nadam se skoro promijeniti ploču za kuhanje, ne bi uzimala onu sa pet plamenika ali našla sam https://www.ekupi.hr/Koncar-ploca-UK...V2-912110.aspx
    Ne znam koliko je korisno i dobro za ostale vrste tava i rajngli.
    I kad smo kod tava, ako može pitanjepod nedoumice. Kako ih održavate?
    Moje tave su užasne, bila neka obična za 30-50kn ili wmf, tefal bilo koji brend meni su te tave odvratne. Ribam ih kremastim deterđentima, ali ne vrijedi. Sad planiram par "boljih" nekako opkuhati i probati srediti, a ove pobacati i u konzumu one kitchen aid uzeti. Te nove bi milovala i pazila od početka,al ni ne znam kako.

  14. #1664
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, dali imaš možda poseban plamenik za wok?
    Gledala sam na ove na 3,2,1 imaju neki nastavak za plamenik pa ga su ga pohvalili.
    Nadam se skoro promijeniti ploču za kuhanje, ne bi uzimala onu sa pet plamenika ali našla sam https://www.ekupi.hr/Koncar-ploca-UK...V2-912110.aspx
    Ne znam koliko je korisno i dobro za ostale vrste tava i rajngli.
    I kad smo kod tava, ako može pitanjepod nedoumice. Kako ih održavate?
    Moje tave su užasne, bila neka obična za 30-50kn ili wmf, tefal bilo koji brend meni su te tave odvratne. Ribam ih kremastim deterđentima, ali ne vrijedi. Sad planiram par "boljih" nekako opkuhati i probati srediti, a ove pobacati i u konzumu one kitchen aid uzeti. Te nove bi milovala i pazila od početka,al ni ne znam kako.
    Nemam plamenik za wok, jer mi je dobar običan plinski... Inače, ovako izgleda baš plamenik za wok:
    http://www.njuskalo.hr/image-w920x69...a-68077086.jpg

    To se isplati imati ako štajaznam imaš veliku kuhinju, u njoj staklokeramiku na štednjaku, a voliš kuhati i u woku, pa si nabaviš nešto odvojeno. Nisam o tome razmišljala, ali to je dobra fora jer ima zaštitu od prevrtanja.

    Inače, ja imam običan štednjak s tri plinska plamenika i jednom električnom grijaćom pločom. Zaribala sam se kad sam birala kuhinju, jer mi se ne sviđa kako je izvedena žica na kojoj stoje posude na peći - to se skliže. Zbog te peći sam likvidirala stari wok koji je imao fi 10 cm na dnu i uzela jedan noviji (vulkanski kamen) koji ima fi nekih 12,5 cm ili tu negdje - malo je veći, a puno stabilniji. Kad smo birali ploču za kuhinju, nisam ju fizički vidjela, nego samo u katalogu, pa nisam primijetila mane... Zamijenit ću to, zapravo raspitati se kod proizvođača da li postoji alternativa. U rezervnom stanu imam drugačiju ploču od istog proizvođača, ali s boljom rešetkom za rajngle i baš si mislim provjeriti da li se samo to može zamijeniti, da ne mijenjam cijelu grijaću ploču jer je tek 3,5 godina stara. To je definitivno najlošiji dio kuhinje - nisam prezadovoljna ni sa grijaćom pločom ni sa pećnicom. Sviđa mi se ova koju si linkala. Kad bude prilike, neću predugo čekati sa zamjenom, ali tada ću biti pametnija.

    * * *
    Održavanje tava - nema tu pomoći, jer problem je u tome što ti uvijek izvana dospije malo masnoće, koju onda plamen zapeče. Ja svoje izvana ribam finim drotom i krem deterdžentom, a ponekad i sredstvom za odmašćivanje, ovim: https://static.zena.hr/images/proizv...oduct_2864.jpg , ali nije to sjajno. Odavno sam se prestala opterećivati time. Evo, kupila novu tavu nakon godišnjeg odmora i sad 3 mjeseca kasnije primjećujem prve znakove korištenja... oko ručke i na samom dnu ima flekova koje teško mogu oribati. Pomaže ako ih se opere odmah, dok su još tople, jer tada se lakše skida masnoća koja se uhvatila sa strane i može se relativno dobro oprati običnom spužvom za suđe. Nerado ih guram u suđericu, iako i to ponekad napravim (uzmu puno mjesta, a i oštećuje se unutarnja površina, pa to izbjegavam). Može se njih opkuhati i u loncu, ali moje tave su velike, pa nemam dovoljno veliku posudu za opkuhavanje. AKo to budeš radila, uzmi detergent za bijeli veš. Treba ga promijeniti nakon što otopi najgoru masnoću.

  15. #1665
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Peterlin, radila sam na koncu po ovom receptu - https://www.coolinarika.com/recept/k...meta_refresh=1, ali ću svakako probati i tvoj. Zanimljiva mi je tekstura, a takvi jednostavni kolači su dobra fora klincima za školsku užinu.

    Nisam skužila, wok može na struju? Odnosno u mom slučaju staklokeramika. Imamo divan guseni wok, ali više nemamo plin, i sad se bojim da moramo prekrižiti wok forever.

  16. #1666
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, radila sam na koncu po ovom receptu - https://www.coolinarika.com/recept/k...meta_refresh=1, ali ću svakako probati i tvoj. Zanimljiva mi je tekstura, a takvi jednostavni kolači su dobra fora klincima za školsku užinu.

    Nisam skužila, wok može na struju? Odnosno u mom slučaju staklokeramika. Imamo divan guseni wok, ali više nemamo plin, i sad se bojim da moramo prekrižiti wok forever.
    Zlevenka je kolač u koji utrpaš sve ostatke iz frižidera - ne možeš tu puno pogriješiti. Moji su isto to prije jeli za užinu (naročito stariji) ali sad mu je to premalo, treba mu malo jači obrok. Ponekad nosi kao dopunu uobičajenom gablecu (faširanci ili slično).

    Wok - zapravo, nemam iskustva s korištenjem woka na struji jer imam plin, ali bio je stari topic o tome... probat ću ga potražiti. Ako je wok tanak (jeftine aluminijske tave) mislim da to ne bi bilo dobro, ali ako je od gusa, pa probaj... Najgore što se može dogoditi je da ne ispadne kako si zamislila. Jer kad wok griješ na plinu, vatra ga obilazi sa svih strana, a kad ga staviš na staklokeramiku, grije se direktno samo mali promjer koji leži na ploči, a ostali dio samo konvekcijom (provođenjem topline s tog donjeg dijela).

    Evo starog topica - kažu žene da je ok: http://forum.roda.hr/threads/3365-Wo...Dka-plo%C4%8Da

    Moguće je da će trebati malo dulje vremena za pripremu nego na pravoj vatri, ali probaj, pa dojavi rezultate.

  17. #1667
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Perem ih u perilici, a sve tamnije mrlje od hrane koja se primila ili tamne kapljice od ulja "stružem" sodom bikarbonom i glatkom stranom spužvice. Ili nakon namakanja ili ako se nije najbolje u perilici opralo, npr. često mi se slabo opere pjena koja se uhvati po rubovima nakon kuhanja juhe.

    Ne znam za kvalitetu KitchenAid posuđa, ali sve lopatice, ribeži i ostale đinđe koje sam dobila uz mikser nisu baš neke kvalitete.
    Ja volim kupovati kvalitetno posuđe. Netko troši na cipele, ja na lonce
    Meni su jako dragi od "našeg" posuđa crni lonci (Metalac iz Srbije ili EMO Celje). Teški, kvalitetni, cijenom prihvatljivi, a mislim da ih možeš ostaviti u nasljedstvo jer će trajati 100 godina.
    A od ostalog Silit i Le Crouset koji su dosta skupi, ali ja ih stvarno volim i ne bih ih mijenjala

  18. #1668
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Hvala.
    Isto planiram uzeti Kitchen Aid, samo to meni izgleda kao teflon. Piše da su premazane, i to je to. Ne piše čime preko čega.

  19. #1669
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala.
    Isto planiram uzeti Kitchen Aid, samo to meni izgleda kao teflon. Piše da su premazane, i to je to. Ne piše čime preko čega.
    Jedino što je od tih tava potpuno sigurno je obični čelik - rostfrei i emajlirani, ali i bez premaza. I lijevano željezo iliti gus.

    Sve ostalo, ali baš sve od ovih novih materijala u kojima se hrana ne lijepi ima ili teflon ili čestice keramike ili čestice vulkanskog kamena koje se opet vežu nekakvim ljepilom za tavu. U biti, te tehnologije ne postoje dovoljno dugo da bi se znalo kako utječu na zdravlje.

    Ali nismo mi prvi - nekad su koristili olovo za glaziranje keramike pa je bilo trovanja olovom, koristilo se aluminijsko suđe dok nisu otkrili da je to jedan od uzročnoka Alzheimerove bolesti (i zato aluminijska folija ne smije na toplo ni u pećnicu) i tako dalje.

    Ali sad smo jako offt. Za wok i grill tavu od gusa bez premaza treba poseban tretman (premazuje se svinjskom mašću ili nekom drugom masnoćom koja dobro podnosi visoke temperature). Imam samo grill tavu takvu. Ako te bude zanimalo, potražit ću postupak. ALi ti si spretnija s internetom - traži "cast iron pan seasoning"
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.11.2017. at 11:52

  20. #1670
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ali nismo mi prvi - nekad su koristili olovo za glaziranje keramike pa je bilo trovanja olovom, koristilo se aluminijsko suđe dok nisu otkrili da je to jedan od uzročnoka Alzheimerove bolesti (i zato aluminijska folija ne smije na toplo ni u pećnicu) i tako dalje.
    Super. A ja pripremala oslića u foliji - i to još djeci!

    Ma odustajem onda od Kitchen Aida. Budem tražila samo gus.

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Za wok i grill tavu od gusa bez premaza treba poseban tretman (premazuje se svinjskom mašću ili nekom drugom masnoćom koja dobro podnosi visoke temperature). Imam samo grill tavu takvu.
    To samo prije pečenja?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 06.11.2017. at 12:09

  21. #1671
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Ovaj postupak s gusom sam davno radila i za wok i za tavu za palačinke, ali koliko se sjećam koristila sam ulje i zagrijavala do točke dimljenja, a zatim obrisala.
    Recimo, tava za palačinke je željezna i nju nikada ne perem, nego po završetku pečenja samo zagrijem ulje u njoj i papirnatim ručnikom obrišem. Ako ju operem, počinje hrđati i palačinke mi se lijepe.

    Wok je gusani i prije početka pečenja samo dobro u njemu zagrijem ulje. Kasnije ga perem kratko i po potrebi izribam žicom.
    Posljednje uređivanje od Munkica : 06.11.2017. at 12:15

  22. #1672
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Super. A ja pripremala oslića u foliji - i to još djeci!

    Ma odustajem onda od Kitchen Aida. Budem tražila samo gus.

    To samo prije pečenja?
    Prije prve upotrebe i nakon svakog pranja u detergentu.

    Kaj se tiče oslića, kupi si kikiri (pleh s poklopcem) i peci u tome u pećnici. To je isto žeLEzo, emajlirano. Ili uzmi staklo, onakvu posudu s poklopcem, vatrostalnu, koju sam linkala gore.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.11.2017. at 12:16

  23. #1673
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    zutaminuta, samo da znaš - ja imam te keramičke tave (nemam teflon, samo keramiku i vulkanski kamen) ali pazim da je priprema u tome kratka. Za pohanje - rostfrei, ekspres lonac - rostfrei, ali tave nisu. Bratemili, ne možemo od svega uteći.

    Ne brini zbog toga što si oslića nekoliko puta pripremila djeci. Ništa im neće biti. Ali nemoj to raditi godinama 2x tjedno, e-to ne bi valjalo.

  24. #1674
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Kikiri:

    - moj najveći je ovakav - 42 cm: https://coolinarika.azureedge.net/im...view_l.jpg?v=4
    - moj srednji i mali su ovakvi - ne znam točno koliko cm: http://www.njuskalo.hr/image-bigger/...a-60507565.jpg

    Mali je takav kakav bi tebi dobro došao - dimenzija je takva da unutra stane pola piceka, cijeli ne stane.

    Staklena vatrostalna posuda s poklopcem ima manu kad se koristi u pećnici - zna curiti kondenzirana tekućina, jer rub poklopca nema dovoljno velik utor. Zbog toga u pećnici stalno držim onaj plitki pleh koji sam dobila s njom, lakše mi je očistiti taj pleh ako nešto iscuri nego pećnicu.

    Inače, oslića kao u foliji možeš raditi u rostfrei tavi ili rajngli, samo poklopiš. I u ekspres loncu, gotovo ti je za 5 minuta, doslovce. Ma tko bi grijao pećnicu za to? Ekspres lonac je meni nezamjenjiv za te stvari.

  25. #1675
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kupila sam bila u Pevecu jeftinu verziju casserole, obična keramička posuda za pečenje s poklopcem, i kasnije pročitam da i to ima nekih premaza. Sada samo gotovo serviramo u tome. Ma mislim, ne ide mi u glavu da tako truju ljude. Teflonske tave su reklamirali kao da su novo svjetsko čudo, a ono otrov koji ubija. Moji su doma godinama grebali žlicama i čeličnim spužvama po teflonskim tavama. Očekujem rak do svoje 45.-e.

    A što bude gusu ako ga se ne tretira mašću? Ohrđavi?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 06.11.2017. at 12:45

  26. #1676
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Evo jednog kratkog pregleda o (ne)zdravosti posuđa u kojem kuhamo: https://www.vecernji.hr/lifestyle/em...ksicno-1036472

    Kad bolje razmislim, kod mene doma nije loše, ali nije ni sjajno.

    Imam plehove za kolače i meso emajlirane, imam jedan teflonski s poklopcem od plastike, ali taj nije vidio pećnicu nikada - to koristim samo za transport hrane
    Imam dva (sad već rasparena i uništena) seta suđa za kuhanje od rostfraja
    Imam dva ekspres lonca od rostfraja (jeftini Lagostina klonovi iz Spara)
    Imam hrpu (5 ili 6) staklenih vatrostalnih zdjela
    Imam hrpu (4 ) kaserole od keramike za pečenje bez poklopca
    Imam grill tavu od gusa
    Imam dva tradicionalna kalupa za kolače od gline. (Offt. moram kod mame potražiti kalup za kuglof takav, to mi je obiteljsko nasljeđe - njezin tata je to proizvodio)

    Od problematičnog suđa imam:
    Wok presvučen vulkanskim kamenom
    Klasičnu tavu presvučenu kamenom
    Dvije tave za palačinke isto s nekim premazom
    Kalup za muffine s premazom
    Kalup za kuglof s premazom
    Kalup za torte je Zenkerov s premazom, ali raspao mi se lani perni mehanizam i mislim da neću kupiti novi

    Nisam tu pobrojala plastiku i silikon, sve one spatule za omlete i razne gluposti kojih imaaaa...

    Aluminijsku foliju koristim, ali ne za termičku obradu niti za stvari koje oksidiraju (jednom sam još u srednjoj školi time pokrila hladnu platu s kiselim krastavcima - sve mi je pocrnilo, uffff).
    Prozirnu foliju i najlon vrećice sto koristim. Imam i mikrovalnu pećnicu, ali u njoj samo podgrijavamo, ne koristim ju za kuhanje. Imam i odgovarajuće stakleno suđe koje ide unutra, zbog toga mi treba puno staklenih zdjela.

    Eto, lijepo piše u onom članku s linka - korištenje posuđa ovisi o našem poimanju zdrave prehrane. Štajaznam, za mm-a koji ima visoke masnoće manje je zlo kuhati u keramičkoj tavi bez masnoće nego koristiti gus tavu koju treba tretirati svinjskom mašću. Batina uvijek ima dva kraja.

  27. #1677
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kupila sam bila u Pevecu jeftinu verziju casserole, obična keramička posuda za pečenje s poklopcem, i kasnije pročitam da i to ima nekih premaza. Sada samo gotovo serviramo u tome. Ma mislim, ne ide mi u glavu da tako truju ljude. Teflonske tave su reklamirali kao da su novo svjetsko čudo, a ono otrov koji ubija. Moji su doma godinama grebali žlicama i čeličnim spužvama po teflonskim tavama. Očekujem rak do svoje 45.-e.

    A što bude gusu ako ga se ne tretira mašću? Ohrđavi?
    Da

    Ont. emajlirano suđe ti je najjeftinije i najmanje zlo. Samo treba paziti da se ne okrhne, jer ako pojedeš "cinju", opet je opasno.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.11.2017. at 12:49

  28. #1678
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kupila sam bila u Pevecu jeftinu verziju casserole, obična keramička posuda za pečenje s poklopcem, i kasnije pročitam da i to ima nekih premaza. Sada samo gotovo serviramo u tome. Ma mislim, ne ide mi u glavu da tako truju ljude. Teflonske tave su reklamirali kao da su novo svjetsko čudo, a ono otrov koji ubija. Moji su doma godinama grebali žlicama i čeličnim spužvama po teflonskim tavama. Očekujem rak do svoje 45.-e.

    A što bude gusu ako ga se ne tretira mašću? Ohrđavi?
    Ne moraš se bojati premaza na keramičkim posudama, to je inertno (glazura). I svakako je sigurnije od teflona i keramičkog premaza na tavama (aluminijskim).

  29. #1679
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja imam gusani wok u nakon upotrebe ga perem njezno a potom grijem i premazem s uljem. Tako i sa Le creuset tavama. Velike dutch oven rajngle perem u perilici.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  30. #1680
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam gusani wok u nakon upotrebe ga perem njezno a potom grijem i premazem s uljem. Tako i sa Le creuset tavama. Velike dutch oven rajngle perem u perilici.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Da li posipaš solju? Ja tako moram čistiti grill tavu jer ima rebra. Očistim solju i onda na kuhinjski ručnik stavim ulje i očistim sve još jednom.

  31. #1681
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

  32. #1682
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Je li tko radio juhu od kestena sa onom kockom od kesten pirea iz škrinje?

  33. #1683
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Je li tko radio juhu od kestena sa onom kockom od kesten pirea iz škrinje?
    Nisam, prvi put čujem za tako nešto, ali ovo mi pada na pamet (radila kesten šnitu sad nedavno): Ledo kesten pire je zaslađen. To vjerojatno nije najsretnija kombinacija za juhu.

    Mislim (ali nisam sigurna) da Lidlov kesten pire nije zaslađen. Svakako je manje sladak nego Ledo. Probala sam Ledo kesten pire prije stavljanja šećera u prahu, jedva da ga je trebalo dodavati, a u originalnom receptu ide 180g šećera ako radiš kesten pire od kuhanih kestena.
    http://www.ledo.hr/hr/proizvodi/slad...en/kesten-blok
    Dakle, samo pripazi na to. Uzmi kocku kesten pirea - ako je sladak, pojedite ga sa šlagom, a ako nije - možeš napraviti juhu.

    Ja sam jučer dobila od svekrve kilu kestena, kuhat ću ih danas. Naravno, u ekspres loncu. Ako moji ne pojedu sve, možda bude i za kesten pire.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.11.2017. at 14:56

  34. #1684
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Tnx.

  35. #1685
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Eh, ostao mi je gore krivi link - to je blok kesten pirea sa šlagom, a kocka je onaj koji izgleda kao maslac. Ali i u njemu je šećer. Ne znam... Meni se to ne bi sviđalo.

  36. #1686
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Moji su jučer pojeli kilu kuhanih i kilu i pol pečeni kestena. Mi ne radimo kesten pire

  37. #1687
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Moji su jučer pojeli kilu kuhanih i kilu i pol pečeni kestena. Mi ne radimo kesten pire
    Ne bi ni ja, ali ima tu mene nekih koji imaju fiksni ortodontski aparat i nekih drugih, malo starijih, koji imaju gebis.

  38. #1688
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Trebalo je pisati OKO mene...

  39. #1689
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da li posipaš solju? Ja tako moram čistiti grill tavu jer ima rebra. Očistim solju i onda na kuhinjski ručnik stavim ulje i očistim sve još jednom.
    Jesi probala sa sodom bikarbonom? Zadovoljna sam kako očisti zapečene dijelove. Sol mi je znala ostaviti sitne ogrebotine.

  40. #1690
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi probala sa sodom bikarbonom? Zadovoljna sam kako očisti zapečene dijelove. Sol mi je znala ostaviti sitne ogrebotine.
    Da.

    A ako ne ide, posipam sol na još toplo. Mora biti kamena jer ona ima sitnije kristaliće. Zadnje sam uspjela upropastiti tavu kad sam pokušavala zapeći palentu našnitanu na kocke. Katastrofa... Tu je samo sol pomogla donekle. Došla sam u napast i jedva se okanila ideje da zašpricam s nekim jačim sredstvom (s tim inače čistim samo donje strane tava, ne i unutrašnost).

  41. #1691
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Našla sam špek bez nitratnih soli. Sad me još jedino muči što ima 7g obične soli na 100 g špeka. Mislite li da se to može izbaciti ako špek narežem tanko i kratko iskuham prije prženja?

  42. #1692
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    A zašto bi to radila?
    Ja izbalansiram tu sol tako da ne dodam u jaja ili što god da mislim kombinirati sa prženim špekom.
    A sirovi jedemo sa neposoljenim paradajzom, svježim kravljim sirom, krastavcima ili mladim neslanim sirom...

  43. #1693
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Previše je to soli, 7g.

  44. #1694
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Mora biti da se ne pokvari.
    Ili 7 g obične soli ili manje ali nitritne

  45. #1695
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    LOL žuta, pa koja je poanta uzet pancetu i onda ispirat sol da bude gluvo? bi tako i sa pršuta?
    ako ti je previše, iskombiniraj kako cure kažu sa više neslane hrane, ili jednostavno nemoj još davat pancetu

  46. #1696
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Apricot je svojedobno pisala da postoji panceta nesoljena, odnosno slanina ili kako se onda već zove. Ja tada prvi put čula za tako nešto.

  47. #1697
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Da to nije ono što se još na kontinentu zove hamburger? Izgleda kao već kuhani špek.

  48. #1698
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    usput kolko dugo smije biti hamburger u frižideru , onaj o kom priča munkica

  49. #1699
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Vidiš sama kad se počne kiselit.

    Koja je razlika između rum arome i baš ruma?

  50. #1700
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Rum aroma nema alkohola i pakiranje se u puno manje flašice
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 11.11.2017. at 15:36

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •