Stranica 3 od 29 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 1433

Tema: Brak je OUT? Nije, nije...

  1. #101
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ubijali u prenesenom smislu - jer Massajke, koje bolje ne znaju - vjerojatno im je to neka datost ženske sudbine, tako se mora itd, nezamislivo im je da je drugačije moguće. Meni to nije nimalo romantično, to mi je koma, i rađe imat fluidne veze, nego brakove-zatvore.

  2. #102
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    Ja potpisujem Betin post sa kojim je otvorila temu. Ja sam ZA brak, ali nemam ništa protiv izvanbračnih zajednica, neka svatko živi kako želi, njegov izbor. Za mene osobno je brak nešto sveto, a ljubav i romantika, naravno da ne moraju ići u paketu sa brakom jer znamo da ima svakakvih brakova i problema u braku. Na svakom odnosu (u braku ili izvan njega, i kad ste cura i momak) treba raditi i njegovati, pa tako i u bračnoj zajednici. Da se nisam vjenčala sa mojim mužem, znam da bi mi falilo ono nešto, ona neka potvrda (napominjem da govorim u svoje ime), ipak službeno je službeno i uz sve probleme nećeš tako lako izaći iz braka, osim u ekstremnim situacijama (nasilje, raznorazne ovisnosti..varanje). Danas je brak obezvrjeđen i općenito moralne i obiteljske kategorije. Mi nismo radili veliki pir, večera za nas 20-tak i bilo mi je super, bez stresa i baš sam bila radosna i sretna na dan svog vjenčanja. A momenat u crkvi pogotovo, to mi je najbitniji dio (znam da ima onih koji nisu vjernici), kad se pred Bogom zaklinjemo na ljubav u dobru i zlu dok nas smrt ne rastavi...To je bit braka, zajedno prolazit kroz život, uz sve teškoće, probleme i izazove koje život nosi. I jednostavno volim reći MOJ MUŽ, a i on isto tako MOJA ŽENA.

  3. #103
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Ja uopće ne vjerujem u ovo. Ako par nije vjenčan a živi zajedno x godina, ima djecu, zajedničku imovinu, krug prijatelja, ma cijeli život, zašto misliš da je njima išta lakše rastati se nego nekom ko je formalno u braku, a u sličnoj je životnoj situaciji?
    X!

    Da se nadovežem na gornji post, meni je još uvijek smiješno/čudno (16 godina od the papira), a i MM-u, nazivat se "supružnici/muž-žena". Zovemo se nadimcima, čim se krene na puno ime - već znaš da je frka, a kad opališ "muž" - to je tek pred nekim ko nas nimalno ne poznaje, a treba malo službeno nacifrat stvar.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.09.2013. at 12:23

  4. #104
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim na banku, javnog bilježnika, državne institucije - jedino tad posežem za "moj muž".

  5. #105
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    X!

    Da se nadovežem na gornji post, meni je još uvijek smiješno/čudno (16 godina od the papira), a i MM-u, nazivat se "supružnici/muž-žena". Zovemo se nadimcima, čim se krene na puno ime - već znaš da je frka, a kad opališ "muž" - to je tek pred nekim ko nas nimalno ne poznaje, a treba malo službeno nacifrat stvar.
    Joj, kak mi je ovo poznato, he he he....

    A sad ozbiljno - ovaj topic me natjerao da razmislim zašto sam se uopće udala. Paaa nekako smo i mm i ja išli linijom manjeg otpora. Roditelji su očekivali da vezu ipak ozakonimo (to je generacija rođena debelo prije 2. svjetskog rata), a mi smo to i napravili s minimumom cirkusa i troškova (po našoj procjeni) jer nam je tak i tak bilo svejedno. S druge strane, starijoj generaciji je to puno značilo.

    Ja imam i svoje djevojačko prezime jer mi je bilo glupo mijenjati identitet u dobi bližoj četrdesetoj nego tridesetoj i s blizu 15 godina staža. Svadbe nije bilo, samo večera za manje od 20 ljudi i gotovo. Kostim koji sam imala na sebi imam i danas (jest malo tijesna suknja , ali nema veze...) Nije mi se činilo isplativim kupovati ama baš ništa namjenski, a što poslije ne bih mogla obući ili koristiti. To vjenčanje definitivno je više značilo mojoj mami i svekrvi nego nama. I vrijedilo je - mir u kući = neprocjenjivo. A da su nam roditelji bili 15 godina mlađi (i mi skupa s njima) sumnjam da bi se išli potpisivati.

  6. #106
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Sve ovisi. Ako je veza takva da joj treba malli push da bi se spasila - možda da. Ako je veza koma - onda je zatruje do kraja (ovi bi se makli jedan od drugoga, a ne mogu zbog papira/ljudi/kredita/kuće itd.). Ti se valjda pretvaraju u Otrovne roditelje... i lijepu popudbinu daju djeci.

    .
    da, i ina ima point.
    ne mislim na massaie, šta mi znamo o massaima u africi, pusti njih sad. govorimo o ovim našim, običnim vezama.
    na ovo sam mislila jen.
    ako imaju sve to zajedničko, onda im je svejedno jesu li ili nisu u braku.

  7. #107
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    Pa naravno da ne zovem moga muža 24h na dan mužu ili on mene ženo...
    Al npr. kada pričam s nekim tko ne pozanje dovoljno moga muža i ne zna njegovo ime (a pričamo o njemu), kažem moj muž ovo...ili moj muž ono....pa neću reć moj xxxxx - mislim na nadimak, i naravno da imamo milijun nadimaka sa kojim se zovemo kao i svaki par.
    Ja sam samo istakla svoje viđenje braka i onoga što volim u braku, ovdje možemo izreći svoj stav o tome, za to je i otvorena tema..
    A ja kad se naljutim na muža zovem ga imenom ili čak nekad i prezimenom (što zvuči službenije i ozbiljnije), e onda zna da je frka....

  8. #108
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    i ja svog nevjenčanog zovem mužem..
    što drugo mi je?

  9. #109
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    a vidiš, meni često izleti "moj muž"... pojma nemam zašto... valjda zato da ne kompliciram kad ljudima objašnjavam... ljudima koji nas ne poznaju, svima ostalima je on D.

  10. #110
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    dok ga ne zovete "tata" sve je super.

  11. #111
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Naravno da ina ima ponit, na takve sam situacije i mislila.
    Samo, malo mi je previše sad ić do totalnih crnjaka od bračnih običaja, i ja sam shvatila da razgovaramo o nam danas i ovdje.

  12. #112
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    I ja se uvijek čudim filmskoj rečenici da sam odmalena planirala vjenčanje. Mene je moj muž zaprosio nakon 20 dana hodanja, sve jako romantično i jako filmski i možda jedan od mojih najnevjerojatnijih doživljaja. U brak smo dakle uletili u trenutku lude zaljubljenosti i sve je bilo vrlo dinamično i mislila sam si i ako pukne, nema veze isplatilo se ovo proživjeti. Srećom nije puknulo i dalje se ne mičemo jedan od drugog. Svadbe same po sebi su mi užasne, svejedno u kojoj ulozi nastupam, tako da to nije dolazilo u obzir. Maškare - duga šampanj haljina i trodjelno odijelo - must have! To naravno nismo propustili.

    U dugim vezama ne znam što bi trebalo biti trigger da se baš sad netko vjenča - možda "kad dođe tetak iz Novog Zelanda na godišnji u Hrvatsku". Tako da mislim da se nismo tada vjenčali, pitanje je da li bismo se sjetili nakon 2 godine - sad bi bio dobar trenutak i bilo bi nam jednako dobro kao i sada, samo bismo preskočili jednu kratku ali slatku epizodu.

    Ipak, ako nešto ne štima ne znam kako to ide s izvanbračnim zajednicama. Poznajem bivši par koji se 2 godine razvodio, ona nije htjela dati pristanak za razvod. Ne znam, al mislim da se to ne može dogoditi u izvanbračnoj zajednici. Tako da ako je par skladan i u odluci da se razvede, onda je svejedno, al ako netko iz nekog inata ne da razvod, onda to dosta otežava život.

  13. #113
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    zato ni meni nema smisla ovo "svatko ima pravo izabrati svoj put", jer put je zapravo isti, ovo su mi sve onako, mašnice sa strane.
    Zovi to kako želiš, ali činjenica je da prije 100 ili 50 godina nije bilo mašnica, bila je jedna mašna i bila je obavezna.

  14. #114
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Poznajem bivši par koji se 2 godine razvodio, ona nije htjela dati pristanak za razvod. Ne znam, al mislim da se to ne može dogoditi u izvanbračnoj zajednici. Tako da ako je par skladan i u odluci da se razvede, onda je svejedno, al ako netko iz nekog inata ne da razvod, onda to dosta otežava život.
    ovo sam i ja ustvari htjela napisati - sa papirom ili bez, ako netko od partnera želi raditi probleme uvijek ih može raditi, nema neke garancije da će u bilo kojem slučaju biti bolje...

  15. #115
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj sara10 prvotno napisa Vidi poruku
    Danas je brak obezvrjeđen i općenito moralne i obiteljske kategorije.
    Joj, meni se diže kosa na glavi od ovakvih fraza.
    Na koji je način brak danas obezvrijeđen?

    Tako što se ljudi varaju? Toga je bilo oduvijek.
    Tako što se rastaju? Bilo je bolje dok se nisu rastajali i živjeli u prisilnim zajednicama bez ljubavi i poštovanja? Ili kad žena nije mogla ostaviti supruga koji je maltretira?
    Tako što se više ne podrazumijeva da je žena samo majka i domaćica?

    Tad je brak bio nešto više nego danas?

    O moralnim i obiteljskim kategorijama imam ista pitanja. Kad je to nešto nekad bilo bolje? Pogotovo za ženu?

  16. #116
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Zovi to kako želiš, ali činjenica je da prije 100 ili 50 godina nije bilo mašnica, bila je jedna mašna i bila je obavezna.
    mislim da se ne kužimo.
    recimo da je danas brak obavezan. i da vanbračne zajednice nemaju ista prava.
    što bi se tebi, realno, u životu promijenilo?
    osim što bi morala unić kod matičara i potpisati neke papire.

  17. #117
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Što se romatike tiče, može je bit i ne bit u oba vrste veze. Kao što brak može biti reda radi, tako i odbijanje braka može biti osiguravanje lakšeg bijega. Romantike može biti u želji da daš obećanje i proslaviš vezu, kao i u ideju da ćeš živjeti samu srž stvari bez potrebe za formaliziranjem.

  18. #118
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da se ne kužimo.
    recimo da je danas brak obavezan. i da vanbračne zajednice nemaju ista prava.
    što bi se tebi, realno, u životu promijenilo?
    osim što bi morala unić kod matičara i potpisati neke papire.
    Pa to što ne moram mi se više sviđa od onog da moram

  19. #119
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Majuška prvotno napisa Vidi poruku
    i ja svog nevjenčanog zovem mužem..
    što drugo mi je?
    Ja svog zovem divljim mužem.
    Jer što drugo je kad živimo u divljem braku.
    I naravno, ja sam divlja žena...

    Kako samo mrzim te etikete...

  20. #120
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    cvijeta hoće reći da, kako je izvanbračna zajednica (skoro) izjednačena s brakom, ne radi se više baš o izboru nekog alternativnog načina života, nego više o ukusu.

  21. #121
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku

    Ipak, ako nešto ne štima ne znam kako to ide s izvanbračnim zajednicama. Poznajem bivši par koji se 2 godine razvodio, ona nije htjela dati pristanak za razvod. Ne znam, al mislim da se to ne može dogoditi u izvanbračnoj zajednici. Tako da ako je par skladan i u odluci da se razvede, onda je svejedno, al ako netko iz nekog inata ne da razvod, onda to dosta otežava život.
    Meni ovo nije jasno da netko "ne da razvod". Pa zar se ne možeš razvesti i bez da ti netko da pristanak?
    Naravno da je sve brže kad je razvod sporazuman, i kad se supružnici lijepo dogovore o skrbništvu i imovini.
    Ali "rastave" izvanbračnih zajednica se isto mogu tako odvijati, ako ima djece i imovine. Ne vidim zašto bi tu ovi vjenčani bili u težoj situaciji.

  22. #122
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    I ja se uvijek čudim filmskoj rečenici da sam odmalena planirala vjenčanje. Mene je moj muž zaprosio nakon 20 dana hodanja, sve jako romantično i jako filmski i možda jedan od mojih najnevjerojatnijih doživljaja. U brak smo dakle uletili u trenutku lude zaljubljenosti i sve je bilo vrlo dinamično i mislila sam si i ako pukne, nema veze isplatilo se ovo proživjeti. Srećom nije puknulo i dalje se ne mičemo jedan od drugog. Svadbe same po sebi su mi užasne, svejedno u kojoj ulozi nastupam, tako da to nije dolazilo u obzir. Maškare - duga šampanj haljina i trodjelno odijelo - must have! To naravno nismo propustili.
    joj jelena, evo, ovo je prvi post koji mi je na ovoj temi romantičan. to je ono kad si toliko zaljubljen, da ti nije dosta ni zajednički život, ni ništa, moraš imati nešto više od toga. što god to bilo. a jedino što može biti - jest brak.

    e, vertex, hvala, da, to želim reći.

  23. #123
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa možeš ali ako se ide tužbom vjerojatno duže traje.
    Pa se recimo ne možeš ponovo oženiti dok se ne rastaneš.
    A ako si bio u izvanbračnoj možeš se ženiti drugi dan

  24. #124
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    da, i ina ima point.
    ne mislim na massaie, šta mi znamo o massaima u africi, pusti njih sad. govorimo o ovim našim, običnim vezama.
    na ovo sam mislila jen.
    ako imaju sve to zajedničko, onda im je svejedno jesu li ili nisu u braku.
    Pa relativno i je, that's the point. To jest... meni je to oko braka i papira bila nevažna smetnja, nisam htjela neke cirkusarije koje me stvarno smetaju, ali sam otrpila (tipa ono vrčenje noža u onom loncu što ima tu po svadbama) ili da mi sviraju otvor' ženo kapiju (a ipak jesu, ali dobro, već sam bila nacrvcana /razgaljena pa ajde, nema veze).

    Da je društvu ful svejedno (da je brak ful jednak ovom nečem drugom, ma kako se zvalo), mi se ne bi ženili, naši razlozi su isto ono - a štaš komplicirat, pregrmiš (malo ono ko vjeronauk, s tim da me brak manje "tlači" od percepcije da ako kažeš da si nevjernik, "paradiraš", isto kao i "gej" - ono, neviruj ti lipo doma, u svoja četiri zida, a vani se ponašaj pristojno - tako ja to percipiram).

    Ono... brak je, iz moje perspektive, nevažan (što bi rekla bety "out"), ali sam "in" zbog ekipe - lakše je sve s tagom "brak" (iako je to meni smiješno/čudno intimno se tako zvat jer to nije bit našeg odnosa (mislim, mi smo u vezi još 7 godina više nego što smo papirnati), ali društvo ozbiljnije percira kad naljepiš naljepnicu "muž").
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.09.2013. at 13:18

  25. #125
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Meni ovo nije jasno da netko "ne da razvod". Pa zar se ne možeš razvesti i bez da ti netko da pristanak?
    Naravno da je sve brže kad je razvod sporazuman, i kad se supružnici lijepo dogovore o skrbništvu i imovini.
    Ali "rastave" izvanbračnih zajednica se isto mogu tako odvijati, ako ima djece i imovine. Ne vidim zašto bi tu ovi vjenčani bili u težoj situaciji.
    da se vratimo na neromantični aspekt.
    u slučaju da nema djece i nema imovine, lakše je pretostavljam prekinuti vanbračnu zajednicu, nego bračnu - gdje moraš ići na sud ako jedna strana neda razvod. ne?

  26. #126
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    joj jelena, evo, ovo je prvi post koji mi je na ovoj temi romantičan. to je ono kad si toliko zaljubljen, da ti nije dosta ni zajednički život, ni ništa, moraš imati nešto više od toga. što god to bilo. a jedino što može biti - jest brak.
    Ja se nisam udavala ni reda radi, ni obitelji radi, ni reda radi, nego evo baš zbog ovoga što je cvijeta opisala, iako nam je priča sasvim drugačija od Jelenine (mi smo s vjenčali nakon 8 godina veze)).

  27. #127
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    da se vratimo na neromantični aspekt.
    u slučaju da nema djece i nema imovine, lakše je pretostavljam prekinuti vanbračnu zajednicu, nego bračnu - gdje moraš ići na sud ako jedna strana neda razvod. ne?
    Pa nemam pojma, moja frendica se razvela u roku od mjesec dana (bez djece i imovine) , a imala je nekooperativnog partnera, ne čini mi se neka komplikacija.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeta hoće reći da, kako je izvanbračna zajednica (skoro) izjednačena s brakom, ne radi se više baš o izboru nekog alternativnog načina života, nego više o ukusu.
    Ta su se prava krenula izjednačavati zbog djece, puno je rastava tj. ljudi su živjeli nevjenčano pa je kasnije, kad su se rastavljali (ne razvodili) bilo puno problema oko dokazivanja tko je što stekao, kako podijeliti, pa kako "podijeliti" skrb o djeci, da djeca imaju pravo na alimentaciju i sl.

    Osobno sam po tom pitanju formalist, prije sam na to gledala isto romantično i ležerno, tipa- sve je isto i bez papira, ali mi se malo zadnjih godina, kako starim i viđam x pravnih komplikacija i zavrzlama kad nema "čistog ugovora" ta romantika potpuno izokrenula u glavi i postala nešto sasvim obrnuto.

    Naime, za svaku glupost, tipa zdravstvena iskaznica, kreditna kartica, vrtić, škola..., bilo kakva prava zahtijevaju da prikupimo papire i donesemo potvrde, a za jednu veliku, veliku, pravu, čvrstu zajednicu u kojoj čak namjeravamo i potomstvo podizati,

    nismo spremni prikupiti ništa niti se mrdnuti, nego smo tu sad boemi, ležerni i romantični.

    Aj ti budi romantičan i pokaži cijelom svijetu da si se ozbiljno odlučio za trajnu zajednicu s tom osobom pa onda sklopi i nešto što se zove brak.
    Slavimo rođendane, obilježavamo kojekakve blagdane, a brak ne zaslužuje da ga se obilježi?
    To je nešto što najviše na nas utječe, odnos s partnerom, i to smo minorizirali.

    S kakvim "folklorom" će tko obilježiti, to mi je nebitno, taj dio svakome po želji i ukusu.
    To je samo moje mišljenje, a kako će tko postupiti, njegova stvar.

  29. #129
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeta hoće reći da, kako je izvanbračna zajednica (skoro) izjednačena s brakom, ne radi se više baš o izboru nekog alternativnog načina života, nego više o ukusu.

    Ovo mogu shvatiti, ali ovo o "nečem više" (the love, valjda se na to misli) ne, ali i to je OK. Ja to "nešto više" shvaćam/prevodim kao - osoba s kojom mi je super provodit život, a to se mijenja od početne iskre, do neke mirnije ljubavi, a u trenucima i odluke da se tu ljubav ne pošalje u... njegovu postojbinu .

  30. #130
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nemam pojma, moja frendica se razvela u roku od mjesec dana (bez djece i imovine) , a imala je nekooperativnog partnera, ne čini mi se neka komplikacija.
    Ako nemas djece i zajednicke imovine , uopce nije bitno da li se partner slaze ili ne.
    Ne treba se dobiti dozvola za razvod od drugog partnera.

  31. #131
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mogu shvatiti, ali ovo o "nečem više" (the love, valjda se na to misli) ne, ali i to je OK. Ja to "nešto više" shvaćam/prevodim kao - osoba s kojom mi je super provodit život, a to se mijenja od početne iskre, do neke mirnije ljubavi, a u trenucima i odluke da se tu ljubav ne pošalje u... njegovu postojbinu .
    Nema se tu što shvatiti. To "nešto više" je totalno osobni osjećaj, na koji smo mi odgovorili na svoj način.

  32. #132
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ako nemas djece i zajednicke imovine , uopce nije bitno da li se partner slaze ili ne.
    Ne treba se dobiti dozvola za razvod od drugog partnera.
    Pa o tome i govorim, to što si u braku nije neka veća komplikacija kada dođe do rastave ako nema djece ni imovine.

  33. #133
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se nisam udavala ni reda radi, ni obitelji radi, ni reda radi, nego evo baš zbog ovoga što je cvijeta opisala, iako nam je priča sasvim drugačija od Jelenine (mi smo s vjenčali nakon 8 godina veze)).
    Potpisujem vertex! Osim ovoga u zagradama jer sam se udala nakon godinu dana veze.

  34. #134
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ako nemas djece i zajednicke imovine , uopce nije bitno da li se partner slaze ili ne.
    Ne treba se dobiti dozvola za razvod od drugog partnera.
    A zar treba "dozvola" ako ima djece i imovine?

    Koliko ja znam ne treba.

    Moja mama se razvela bez "dozvole" druge strane, k tome sama i bez odvjetnika.

  35. #135
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Nema se tu što shvatiti. To "nešto više" je totalno osobni osjećaj, na koji smo mi odgovorili na svoj način.
    OK, vjerojatno misliš na tragu sase kad je govorila da stav općeniti o braku nema, ali ima o svom braku. Moj osobni osjećaj je ovaj - kombinacija emocija/racija - uz svijest da, ma koliko trajalo, može sutra puknuti iz x razloga, ako u to obe strane ne ulažu trud i nije im važno.

  36. #136
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Aj ti budi romantičan i pokaži cijelom svijetu da si se ozbiljno odlučio za trajnu zajednicu s tom osobom pa onda sklopi i nešto što se zove brak.
    Vidiš kako različito razmišljamo. Ja to nemam potrebu svijetu pokazivati i mislim da se svijeta ne treba ticati s kim, kako i koliko dugo živim u zajednici.

  37. #137
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

  38. #138
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    A zar treba "dozvola" ako ima djece i imovine?

    Koliko ja znam ne treba.

    Moja mama se razvela bez "dozvole" druge strane, k tome sama i bez odvjetnika.
    Naravno da ne treba . Ali nije brzo ( i jednostavno ) kao kad nema djece , imovine i partneri su sporazumni ( sa svime).

  39. #139

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš kako različito razmišljamo. Ja to nemam potrebu svijetu pokazivati i mislim da se svijeta ne treba ticati s kim, kako i koliko dugo živim u zajednici.
    Dok god ti od tog "svijeta", društva, javnih i državnih službi nešto ne tražiš, nešto formalno, neko formalno ostvarivanje svojih prava, bilo koju vrstu osiguranja, skrb za dijete i sl., ne trebaš ni dokazivati svoju "ozbiljnost" nekim "formalnostima".
    Nikome nije zabranjeno mijenjanje partnera ni život s bilo kime, koliko god trajalo.
    Tko koga pita s kim živi za vrijeme studija, npr.?
    Sve dok se od tog društva i države nešto ne traži ili se s institucijama ne uspostavljaju neki odnosi.
    Onda i forma i simboličan čin postaju bitni.
    Brak je sa stajališta države uređena zajednica, povlači i neka prava i obveze, koji se pokazuju i dokazuju, ne živimo u plemenu od 100 ljudi gdje svatko zna tko je meni partner.
    Ovo je sa strane države, kojoj su u interesu jasni odnosi i papiri.
    U romantični dio mi se također uklapa čin sklapanja braka, no to sam već rekla.
    Malo je ovakva rasprava bez kraja i konca jer je sasvim logično da su jedni za papir i ceremoniju, a drugi ne.

  40. #140
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Neno, ja i MD od države i država od nas tražimo ono što je sadržano u propisima. I u mnogim smo međusobnim odnosima. Za sad jednako uspješno i jednko neuspješno kao i oni koji imaju vjenčani list.

  41. #141
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš kako različito razmišljamo. Ja to nemam potrebu svijetu pokazivati i mislim da se svijeta ne treba ticati s kim, kako i koliko dugo živim u zajednici.
    X. I uopće mi nije simpatično to što ti traže neke dokaze. A opet... neš' ti vajde od dokaza, pucaju brakovi dugi 30 godina, sa masu "drekova" oko sebe, a održavaju se "bio light" veze bez ijednog "dreka" itd. Dokaze te, u trenutku kad vam se veza trese... a što da radiš s njima, nikakva korist od njih. Ako ste OK, riješit ćete to papir tu ili ne, ako niste, neće vam niti vjenčanje ispred pape pomoć - neki drugi će potpisat da ste slobodni. Radi se samo o razini komplikacije, ne o biti.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.09.2013. at 14:04

  42. #142
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    I ja mrzim pireve i sve mi je to nekako usiljeno i bezveze. I moj pir sam jedva preživila uz svo to slikavanje, druženje s ljudima s kojima inače nebi i namještanje. Recimo da sam taj dio odradila zbog svojih roditelja, kojima je to bila velika želja. Pa ajde, da i ja jednom nešto za njih napravim. Kad već plaćaju, jeli

    A romantika mi nema veze s vjenčanjima. Meni je to teško s.ranje
    Potpis na sve.

    S tim da je meni to s papirom, bez papira potpuno svejedno.

    Mislim da sam skroz romantična.

  43. #143
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A od države se može tražiti i dobiti i bez toga papira jer i ona ide za promijenjenim vremenima. Sve su to samo konvencije, koje su promjenjive. Naravno da nije potrebno da se to nešto zove brak, pa da svejedno budeš s državom u OK odnosima, i kao pojedinac, i kao zajednica. Tj. to je potrebno samo ako društvo inzistira da je potrebno, a može se fino urediti i bez toga, a da su sve strane ozbiljne kao i kod bilo kojeg drugog oslužbenjivanja.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Neno, ja i MD od države i država od nas tražimo ono što je sadržano u propisima. I u mnogim smo međusobnim odnosima. Za sad jednako uspješno i jednko neuspješno kao i oni koji imaju vjenčani list.
    Znam, naravno. Sad sam išla raditi inventuru, negdje otprilike jedna trećina mojih i muževih prijatelja je u izvanbračnoj zajednici, imaju djecu i nisu se žalili na disfunkcionalnost.Možda kriju.

    Kad si napisala ovo za vjenčani list, odmah mi se pojavi slika iz autobusu u filmu "Tko to tamo peva", kad Pavle Vujisić pita onaj mladi par da pokažu papir - VENČANICU, (iako je mladenka ušla s velom na glavi) i onda važno konstatira "sve je po propisu"

  45. #145
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A ja se sitim Bepine, i "nego, Luigi, kaš me odvest prid oltaar ". A isto su je volili i cijenili i poštovali svi. Moja Bepina versus Moja žena - a meni romantičnije prvo. Dr. Luigi kao alternativac .

  46. #146
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    VAU! Tri strane! Čim stignem pročitat ću sve. Jedva čekam.

  47. #147
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja bih rekla stara tvdoglava prznica, dobra kao kruh. kakav alternativac.

  48. #148
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku

    Kad si napisala ovo za vjenčani list, odmah mi se pojavi slika iz autobusu u filmu "Tko to tamo peva", kad Pavle Vujisić pita onaj mladi par da pokažu papir - VENČANICU, (iako je mladenka ušla s velom na glavi) i onda važno konstatira "sve je po propisu"


    "on mi je muž, sme valjda da me pipne"



  49. #149
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ja sam za ljubav, a kako je ona najsvetije što poznajem, ne znam kako bi ju mogla povećati / dokazati / uobličiti jednim potpisom na papir / promjenom prezimena / slavljem sa drugima kako bi svima pokazali koliko se volimo.. Nekako mi je uvijek bilo tužno to što se ljubav slavi tek kada ljudi pred Bogom/ matičarom kažu "da" i poljube se.. Slijedi pljesak i odobravanje u stilu- e sada je to to! ..Kao da prije nije bilo.. Zašto? Jer smo mi to rekli! I jer su tako rekli nama..

    Brak je predivna stvar ako znači ljudima koji ga sklapaju, ako se ne radi samo zbog djece, imovine ili pritiska okoline.. Još mi je ljepša vanbračna zajednica, u kojoj se ljudi vole i nije im trebao nikakav dokaz za to.. Ovo mišljenje vjerojatno vučem od doma, gdje sam preko 20 godina gledala roditelje koji se poštuju i vole a imaju različito prezime.. tek prije godinu i pol su sklopili brak, samo zbog prezimena, da bude lakše sa malim bratom.. Apsolutno ništa se nije promijenilo..

    Što se tiče rastave, naravno da je puno zvučnije i teže kada se rastaju oni koji su sklopili brak! Smiješno, sad odjednom moraju potpisati drugi list papira i to je to, njih dvoje su sada službeno razvedeni.. Što je sa ljudima koji nakon 10 godina "njihovog braka bez braka" naiđu na probleme i isto tako se rastanu.. I to je isto tužno, i oni znaju da su se rastali iako nisu morali staviti svoj potpis na to..

    Gey osobe ne traže brak kao brak, oni traže ravnopravnost i ja im želim sve najbolje , neka napokon dobe osjećaj da su i oni ljudi!

    Ja ću se osobno udati ( i to u crkvi, pred osobom zvanja koje ne poštujem baš previše i koje vozi bolji auto od mene i ima više za jest od mene) ,iako mi brak ne znači ništa, radim to zbog drugih da njima bude lakše, ne znaju ni sami zašto al drugi su im rekli da je tako ispravno..

    Više mi znači to što smo se ja i moj već sada muž , zagrljeni ležeći na livadi ispod drva gledali u oči i obećali pred Bogom da ćemo se zauvijek voljeti i poštovati, da ćemo uvijek razgovarati i da ćemo se uvijek brinuti jedan za drugoga, čak i kada nas smrt rastavi Ptica nam je bila svjedok, pod drvetom smo se poljubili , i bosi, a ne u štiklama i cipelama smo potrčali po travi... Ja sam time sklopila "ugovor" pred Bogom, koliko god to nekima zvuči strašno i vrijeđa ih..

  50. #150
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Mi smo u braku. Pokusavam nas zamisliti da nismo, dakle da nam je sve isto ovako, samo da nismo vjencani.....i ne ide.
    Brak mi je nekako bio i je logican slijed nase ljubavi. Ne kazem da bi se manje voljeli da se nismo vjencali, nego bi ja imala osjecaj da nam nedostaje jedan korak. Tako je to u mojoj glavi. Volim sto mogu reci on je moj muz i ja sam njegova zena.
    A i imam osjecaj da bi si bespotrebno zakomplicirali zivot da nismo u braku ( papirologija, prezimena)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •