Stranica 7 od 15 PrviPrvi ... 56789 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 301 do 350 od 721

Tema: Koliko sebe ste žrtvovali u ime društvene prihvatljivosti?

  1. #301
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Kad sve ovo čitam, bude mi drago što radim u podrumu, u relativno malom krugu ljudi, i nikog nije briga kako je tko obučen
    Tanja potpisujem te za svako slovo.

  2. #302
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Topicsi se mijesaju jer su zapravo jedna te ista stvar Na temu BMW-a tj ladica tj dress codea, primijenjenig na robu, cak u istoj firmi, al razlicitim strukama, samo po robi, mogu zakljucit ko je novinar, ko marketingas, ko it-jrvac, ko konzultant u prolazu, ko posjetitelj iz ministarstva, ko it-jevac, ko pravnik il financijas (oni su istog stila), ko menadjer koji je fer-ovskog backgrounda itd. itd.
    ma šta ti je, ovo je skrooooooz različito

    u do jednom ministarstvu u kojem sam bila su djelatnici nosili i traperice i tenicise i odjela i haljine i apsolutno sve živo
    pomoćnici ministara uredno nose tenisice na posao,
    pomoćnici ravnatelja agencija dolaze u trapericama i t-shirtima na posao
    a ima naravno i onih koji svaki dan nose odijela ili haljine i štikle
    baš sam se svega nagledala
    kod (velikog) privatnika je bila sasvim druga priča, ako postoji dress code, svi su ga dužni poštovati

    ali iskreno, to su samo krpe na tijelu, sudit čovjeka po tome mi je malo onako hmmm
    ako mi na sastanak dođe netko meritoran potpuno mi je nevažno što mu je na stopalima
    isto tako nekoga neće štikle ili sako izvući od nesposobnosti
    kako bih rekla, svjesna sam da je to samo dojam
    isto kao i rječitost, netko je u stanju bullshitat svoj put kroz život dobrom pričom, al je svejedno bullshit
    Posljednje uređivanje od betty blue : 12.03.2019. at 14:18

  3. #303
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A smiju li onda djeca na kraju krajeva u tuti u školu?

  4. #304
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    A smiju li onda djeca na kraju krajeva u tuti u školu?
    moj i mora, kad imaju tjelesni, ne presvlače se nigdi i uputa je da na te dane dolaze u tuti (dakle 3 dana u tjednu)

  5. #305
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    I moji moraju, iz istih razloga. Ali dosta je strogo bilo ovdje mišljenje prije par godina, pa me zanima je li još tako.

  6. #306
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    I moji moraju, iz istih razloga. Ali dosta je strogo bilo ovdje mišljenje prije par godina, pa me zanima je li još tako.
    ali to je samo nečije mišljenje

    ja ću sad napisati da moj ide u školu u donjem dijelu trenirke jer njemu tako odgovara a doma i u školi svi to toleriraju
    i sad će se javiti xy forumašica i reći da je njima to potpuno neprihvatljivo
    što je isto ok
    ja se ne zgražam nad vašom djecom u neudobnim hlačama, nemojte ni vi nad mojim u udobnoj trenirci

  7. #307

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    A smiju li onda djeca na kraju krajeva u tuti u školu?
    Kod nas je sasvim uobicajeno da idu u trenerci u skolu, kod nizih razreda cak i pozeljno. Moj sin tek sad u sestom razredu ponekad obuce traperice, recimo dva dana u tjednu, ostalo je trenerka.

  8. #308
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ali to je samo nečije mišljenje
    Znam, naravno. Nisam mislila doslovno "smiju li" :D
    Posljednje uređivanje od vertex : 12.03.2019. at 15:05

  9. #309

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Moj peti razred, odbija nositi hlače. Kupila sam mu što neprimjetnije trenirke( tamno plave, ravno krojene, bez ikakvih vidljivih oznaka).

  10. #310
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ali to je samo nečije mišljenje

    ja ću sad napisati da moj ide u školu u donjem dijelu trenirke jer njemu tako odgovara a doma i u školi svi to toleriraju
    i sad će se javiti xy forumašica i reći da je njima to potpuno neprihvatljivo
    što je isto ok
    ja se ne zgražam nad vašom djecom u neudobnim hlačama, nemojte ni vi nad mojim u udobnoj trenirci
    Moja ide u gegama. Jel' se to kvalificira kao donji dio trenirke? Mrzila sam inicijativu školskih uniformi i tako sam sretna da nije zaživjela u našoj školi. Dosad nitko nije imao primjedbi. Mislim da bretele i suknjice kažu da ne. Valjda.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.03.2019. at 15:30

  11. #311
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Moja cura je stalno u tajicama.Hlače i trenirke joj spadaju.Da nije tako,nosila bi.
    Mislim da ovdje niko nema problem sa oblačenjem i da se to toliko gleda.Ali eto,ne kažeš nešto,nešto ne dovršiš i ispadne tako.

  12. #312
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Neću u restoranu jesti rukama komade mesa ako mi je poslužena vilica i nož, postoji bonton,al naravno drugi ako žele mogu slobodno batak u usta pa udri.
    Batak se po bontonu jede prstima .

  13. #313
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Sad bi ti neke rekle, a jel negdje piše u tom restoranu da ga trebam jesti priborom ili rukama? Ako nije napisano baš na ulazu, ne priznaje se

  14. #314
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Baš čitam - po bontonu je nepristojno prstima uzeti komad mesa s tanjura. Treba ga, naime, prvo nabosti vilicom pa tek onda prinijeti prstima suprotne ruke .

  15. #315
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Splicane ne mogu tako dobro citat. Sareniji su u robi . Manje konzervativni..u poslovnom odijevanju. Sestra moja se svojedobmo okretala za mladicem u odijelu i aktovkom u zg-u . Mislila je da se snima neka reklama za telekom operatera il banku i da je on maneken
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.03.2019. at 16:16

  16. #316
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ja sam jedna od onih s ugrađenim smislom za dress code po bon-tonu i protivnica trenerki u školi, kao i kratkih hlačica, golih trbuha, ramena i dekoltea.
    Naravno da su moji pobijedili i nakon svih natezanja idu redovito u trenerkama u školu jer svi idu. Uključujući i profesore. I digla sam ruke od te borbe, odavno. Ali mišljenje nisam promijenila.
    Ovo što ina piše je živa istina. I ja radim u velikoj firmi i stvarno se može lako zaključiti iz kojeg je odjela netko, samo po odjeći. Nisam dosad o tome razmišljala, ali točno imam u glavi sliku kad krenem o tome misliti.

  17. #317

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ja ko barbi, ali moji nisu pobijedili i poslije vrtića se trenirka nosi samo doma, na izlete u prirodu i sport


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #318

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Meni je tokod odjece nekako ili imas tu potrebu izraziti se pa kao jedna moja nekdasnja kolegica uspijevas u tome i na recepciji u bijeloj kosulji i crnim hlacama ili nemas pa kao ja samo nosis tu istu kosulju i hlace. Plus to da osjecas ili ne taj neki priliči se ili ne. Ako si strasno modno izrazajan, onda te takve sitnice kao dress code ne kamufliraju, vec isticu. Ako si samo lijen peglat ili trazit hlace na crtu, ne treba to mijesat s nepotrebnoscu pravila.
    Ja sam ova nemastovita kategorija pa bez problema mijenjam dress codove ovisno o radnom mjestu, a opet ne odricem se. Nekako meni je to sve samo odjeca.

  19. #319
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Batak se po bontonu jede prstima .
    A janjetina?

  20. #320
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Naravno prstima,i još luk malo umočiš u slanik.Ćevapi isto,to se podrazumjeva.
    Jednom smo išli u Bihać i naravno odemo na ćevape.I stižu nama ćevapi na tanjiru,bez viljuške i noža.Ono-samo tanjir sa ćevapima pred tebe.MM,koji je picajzla i koji za sve koristi nož i viljušku,ostao .Ja navalila prstima i kažem mu "ćuti i jedi,ovdje je to tako".Mislite da je mogao?Zvao je konobara i tražio.

  21. #321
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ali to je tvoja predrasuda da je to pravilo.
    Ali ovo je posve krivi zaključak. Ma, otkud ti ideja za ovo

  22. #322
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam jedna od onih s ugrađenim smislom za dress code po bon-tonu i protivnica trenerki u školi, kao i kratkih hlačica, golih trbuha, ramena i dekoltea.
    Naravno da su moji pobijedili i nakon svih natezanja idu redovito u trenerkama u školu jer svi idu. Uključujući i profesore. I digla sam ruke od te borbe, odavno. Ali mišljenje nisam promijenila.
    Ovo što ina piše je živa istina. I ja radim u velikoj firmi i stvarno se može lako zaključiti iz kojeg je odjela netko, samo po odjeći. Nisam dosad o tome razmišljala, ali točno imam u glavi sliku kad krenem o tome misliti.
    Moj mlađi je imao fazu odlazaka u školu u trenirki (sedmi ili osmi osnovne). Nije mi se to baš sviđalo, ali nisam prigovarala, to je njegova stvar. Sam je odustao od toga u srednjoj školi uz obrazloženje da mu ne priliči vrtićka odjeća za školu, hehe...

  23. #323
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja sam recimo toliki protivnik onih lelujavih trenirki za sport (kao npr sorc za kosarku) da u kuci nemamo niti jedne. Tako sam sigurna da, do daljnjeg, sestogodisnjak nece to obuci u skolu. Nosi joggers, ali samo ponekad. Uglavnom je u trapericama i slicnim hlacama, skroz uskim, s elastinom, koje na srecu smije nositi jer nije punoljetan. Na srecu poizvode sad na sve strane hlace za djecake s elastinom mada mi nije problem, a ni njemu, kupiti na odjelu za cure. Trogodisnjakinja cesto sama bira odjecu pa jos cesce izgleda kao cirkus. Ona nema trenirke jer su joj takva roba pada u struku.


    Na poslu radimo s djecom (i profesorima, roditeljima...). Nasla sam dress policy:

    Due to the nature of the business, it is necessary that all employees maintain an acceptable standard of dress. Employees should present themselves in a professional manner. Clothing should be clean, without rips or holes, and appropriate for the job.

    Unacceptable clothing on the floor of CMSM includes, but is not limited to: thin-strap tank tops (less than two inches wide), low cut pants, and extremely faded or worn jeans. Jeans and sweatshirts in good condition may be worn. Skirts and shorts may not be appropriate for activities, but may be worn if no shorter than four inches above the knee. Comfortable shoes and comfortable clothes are suggested. No flip-flops or open-toed shoes; shoes must be secure. Employees must wear a nametag during their shift.

    Blago rascerupane traperice prolaze; imam dva takva para. Onako su fine, a nisu. Ja vrlo rijetko radim direktno s djecom pa uglavnom moram nositi closed toe shoes. S druge strane, u land of eternal winter uglavnom nosim nekakve gozjerice ili cizme. Tenisice nosim samo za sport, osim starki.

    A zapravo se oblacim prema dnevnom kalendaru, prognozi, a i raspolozenju.

    No tu je sve to prilicno relaxed. Cijela regija je poljoprivredno nastrojena pa je tesko bilo koga suditi po odjeci. Uglavnom oni s najvise novca hodaju okolo u blatnjavim cizmama i John Deere silterici (i nisu automatski needucirani ili seljacine... osim doslovno, jer zive na selu i vlasnici su raznoraznih farmi).

  24. #324
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ovo je posve krivi zaključak. Ma, otkud ti ideja za ovo
    Identična reakcija kod mene Beti3,odvalila sam od smijeha, al reko neću sad stavit one :lool : smajliće da ne kaže BB da se šprdam s njom.
    Al baš sam se slatko nasmijala.

  25. #325

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Kod nas je donedavno bilo zabranjeno muškima u bermudama ući u zgradu. No kako je sada u modi biciklom na posao može se ući ali se treba presvući.

  26. #326
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Sve u redu, samo stavite smajlice ili se sprdajte... ali i dalje to mislim. A vi mislim uopće ne razumijete što želimo reći.
    Evo pulinka je lijepo dodatno objasnila, a poslije opet i cubana.

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    X
    Neka pravila su nepisana, neka sasvim fleksibilna ili se dobrim delom menjaju tako da više pravila nema.
    A ti poštuješ ta nepisana pravila jer ih odobravaš, dakle i ti misliš da neka vrsta tkanine izražava nepoštovanje jer signalizira nešto, isto kako i BMW Mojci signalizira nešto.
    K
    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    x
    U principu da...
    Dress code je samo ono što je propisano, sve ostalo je osobni doživljaj onoga što je prikladno ili nije prikladno.
    Mene još nitko nije iz nijednog ministarstva izbacio jer sam došla u trapericama, a često i u tenisicama.
    ... dakle ne pravim se ja blesava, vidim i sama kako se masa ljudi na mnogim mjestima oblači... ali to prvenstveno vidim kao njihovu želju da se tako obuku. S druge strane, to što postoje i svi oni drugi koji se “drznu prekršiti ta pravila” govore samo to da ta pravila nisu u kamen uklesana.

    A ovo što vi tvrdite o neprimjerenosti i dalje smatram vašim osobnim doživljajem toga što je pristojno/nepristojno... iskazuje poštovanje/nepoštovanje.

    Jer način na koji opisujete dolazak u kazalište / ministarstvo u tenisicama/trapericama je u najmanju ruku kao da je netko tamo došao gol.

    I nikako se ne mogu složiti s vama oko toga i dalje to vidim kao vaš osobni doživljaj, pa ajmo dakle reći i predrasudu.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 12.03.2019. at 23:07

  27. #327
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Npr. Lili što bi se meni točno dogodilo da se zaposlim u tvom odjelu i dolazim obučena ovako kako dolazim na svoj posao? Je l bi mi netko konkretno rekao da moram imati “finu cipelu i finu bluzu”? Dakle, ne pričamo o uniformi koja je propisana... nego o svakodnevnoj odjeci... je l bi mi netko rekao da ni pod koju cijenu ne smijem dolaziti tako “na vaš kat”? Je l bi dobila otkaz?
    I najviše od svega me zanima, je l bi svi u odjelu mislili da ja tamo ne poštujem nikog i nikoga iako dobro radim svoj posao, kolegijalna sam... no, eto... nosim neku čudnu obuću i ne bi na sebe stavila blizu i maramu.

    Ako na sve ovo odgovoriš s “da”, meni je to puno gore, ili ajde barem isto kao “ne želim se voziti u bmw-u jer njega voze samo takvi i takvi” i “nemam što raditi na kavi s nekim tko je bio na koncertu MPT-a”.

  28. #328
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Kad kažem “puno gore” to je jer predrasudu o vozaču BMW-a/ljubitelju MPT-a imaš prema nekoj nepoznatoj osobi, a ovdje za osobu s kojom svaki dan radiš, držiš da se ponaša neprimjereno / ne poštuje nešto, samo zbog izbora svoje odjece.

  29. #329

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, da dodes radit na moj kat, ja bih te smatrala nefleksibilnom i osobenjakinjom. I naravno, ja bih ti u cetiri oka izlanula sirovo i zdravoseljacki da su ti tenisice i majice predmet osude i da te ljudi vide samo kroz njih. A da sam na rukovodecem polozaju, izricito bih propisala dress code na nekim predstavljanjima da mi se ne dogodi da kolega u odijelu i kolegica u tenisicama i trapericama predstavljaju stogod.
    A i sve ovo sto pises, ja pomalo ne razumijem. Mislim to je samo roba. Ako svi u firmi nose kosulje, hlace na crtu i cipele, pa valjda bar za dane sa strankama covjek moze obuci isto. Ono hlace moras kupit, pa kupis na crtu samo za posao i onda traju desetljecima... Nije mi to neki strasan angazman a pokazuje spremnost na pripadanje radnoj zajednici.

  30. #330
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Dakle drugi ljudi me vide samo kroz njih i predmet sam njihove osude? To se ne zove predrasuda? Kako se to zove?

    Inače, jučer razgovaram s dvije kolegice iz ureda... jedna je imala traperice i tene, druga hlače od nekog drugog materijala i cipele. Meni su one stilski bile potpuno jednako obučene. Jer ovdje zapravo pričamo o stilu, a ne o materijalu... jer se “pristojnim” smatra samo fini stil.

    Rekla sam prije da se za turbo sastanke/prezentacije sredim tako malo bolje.. Ali to bude manje od 5 do maksimalno 10 puta godišnje. I nije da se ja “ne sredim” - ja pomno biram i te hlače i te tenisice... ali i dalje se ne vidim u finoj bluzi i hlačama na crtu jer se hebi ga ne vidim i evo sad sam ljuta od same pomisli da bi me netko silio na to.

    Dakle ako bi kolegama bila predmet osude to bi meni više govorilo o njima nego o meni. A ako bi šef propisao kad moram, onda ne bi došla u onome u čemu piše da ne može. Ali to bi opet isto bilo u mom stilu, bez odjevenih predmeta koje ne nosim... dajte ne nemojte... s 20 sam se još uzrujavala da ne odudaram, ne moram to valjda raditi i nakon 40.-te? Svašta.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 13.03.2019. at 07:17

  31. #331
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    tko se ono busao o prsa da nema predrasuda i zgrazao se nad onima koji su ih svjesni?


  32. #332
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle drugi ljudi me vide samo kroz njih i predmet sam njihove osude? To se ne zove predrasuda? Kako se to zove?
    to je dress code, pristojnost, u svakom slučaju, ispravno je i prestani ljude zbunjivati činjenicama

    ali se slažem s tobom, nikakva bluza meni neće popraviti dojam nestručne osobe
    ako svi dolazimo na posao samo da bismo sastančile i bile lijepe onda se nekako ne vidim u tom miljeu

  33. #333
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    imam srecu da na poslu zbilja ne moram misliti sto oblacim.
    dolazim u trapericama i tenisicama, ali cesto i u cizmama, balerinkama, sandalama.
    oko mene ljudi su raznorazno obuceni. onako kako im odgovara.
    vjerujem da sam puna predrasuda, koliko ih sam ih svjesna ne znam.
    ali vjerujem da ipak svako radno okruzje nosi odredjena nepisana pravila oko oblacenja. recimo uciteljice nece hodati s velikim dekolteom. mozda nije napisano u kucnom redu, jer lijepa bluza moze biti i s dubiljim dekolteom. mozda je osoba bas takva da joj je to stil, ali ipak u skoli je neprimjeren.
    mozemo naci jako puno takvih primjera.
    godine isto tako nose promjene u stilu.
    ovjde se po meni brkaju dvije tri stvari a to je udobnost i stil. jedni sad brane hudice, traperice, tenisice jer su udobne i da ih po tome ne treba suditi.
    ali isto tako imate i krasnih cipela koja su jako udobne, hlaca mozda bas na peglu koje su udobne.
    i koliko god mi ovdje branili traperice i tenisice ipak odijelo cini covjeka.
    ostavlja prvi dojam.
    opet na srecu ja u podrumu, nemam klijente, nemam bas dodira s drugim ljudima, pa si mogu dozvoliti stil koji imam, ali bome na neka dogadjanja cu se ipak potruditi imati svoj stil, ali molo vise formalno se obuci.

  34. #334
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, onaj tko desetljeće nosi iste hlače je sređen, a onaj tko nosi traperice nije. (i bez brige, tko stalno nosi iste hlače će isto biti predmet komentiranja kolega)

    Bubilo, ne uzrujavaj se, ne znam u kakvim megakorporacijama ove kolegice forumašice rade, ali vremena su se zaista promijenila što se tiče oblačenja. Moj tata je išao svaki dan u odijelu s kravatom na posao, ja kad sam počela raditi se sjećam da kad bi išli na neke stručne konferencije su ljudi koji su držali predavanja obavezno sa sobom vukli odijela, a i malu peglu da ne budu #jokić - danas mislim da na takvoj konferenciji netko dođe držati predavanje u odijelu, svi bi pali u nesvijest.

  35. #335
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    pa dobro kažeš, spajalica, nikakav dress code ne može propisati da se ljudi "lijepo" oblače. NEtko može biti obučen po svim pravilima dress coda, pa da to opet ne bude lijepo, niti primjereno, niti da ostavlja dobar dojam itd. itd. Pa ono, imamo skoro svaki dan priliku gledati naše političarke koje nose lijepe bluze i haljine, a dojam je kuku meni. Iskreno, meni je još sto puta gore kad se netko uzaludno trudi nego kad je jednostavno obučen.

    Pitanje je kakvo pravo imaju kompanije tražiti od svojih radnika da troše svoj novac i vrijeme na oblačenje koje nema baš nikakve veze s njihovim poslom. Pa ono, ako je to negdje zaista jako važno, kupite mi uniformu (i stilista).

  36. #336

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    recimo uciteljice nece hodati s velikim dekolteom. mozda nije napisano u kucnom redu, jer lijepa bluza moze biti i s dubiljim dekolteom. mozda je osoba bas takva da joj je to stil, ali ipak u skoli je neprimjeren.
    Konkretno, znam to nepisano pravilo za školu: nastavnik svojom vanjštinom (a tu spada i odjeća) ne bi smio odvlačiti pažnju učenika od sadržaja onog o čemu predaje.
    Doduše, to je pravilo bilo važeće prije 40 i više godina tako da nemam pojma kako je danas. Iako mi se čini zdravorazumski, ovako samo po sebi.

    (ovo "ne bi smio" ne znači da je uvijek bilo tako, znam više anegdota o, u najmanju ruku neobično odjevenim profesorima, a sigurno bi i druge forumašice našle dosta vlastitih anegdotalnih primjera ).

  37. #337
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje je kakvo pravo imaju kompanije tražiti od svojih radnika da troše svoj novac i vrijeme na oblačenje koje nema baš nikakve veze s njihovim poslom. Pa ono, ako je to negdje zaista jako važno, kupite mi uniformu (i stilista).
    apsolutno se slažem, upravno sam ovo zaboravila napisati ranije
    pitanje dress code-a se lako riješi uniformom
    pa bi onda bilo zanimljivo vidjeti tko ima uniformu a tko ne
    neki back office bilo čega teško da bi dobio uniforme
    ja sam godinama radila u back officeu i držala se tog finog dress code-a iako me klijenti, a bome ni većina kolega nikad nisu vidjeli i komotno sam mogla u pidžami doći, nitko ne bi ni primjetio

  38. #338
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Npr. Lili što bi se meni točno dogodilo da se zaposlim u tvom odjelu i dolazim obučena ovako kako dolazim na svoj posao? Je l bi mi netko konkretno rekao da moram imati “finu cipelu i finu bluzu”? Dakle, ne pričamo o uniformi koja je propisana... nego o svakodnevnoj odjeci... je l bi mi netko rekao da ni pod koju cijenu ne smijem dolaziti tako “na vaš kat”? Je l bi dobila otkaz?
    I najviše od svega me zanima, je l bi svi u odjelu mislili da ja tamo ne poštujem nikog i nikoga iako dobro radim svoj posao, kolegijalna sam... no, eto... nosim neku čudnu obuću i ne bi na sebe stavila blizu i maramu.

    Ako na sve ovo odgovoriš s “da”, meni je to puno gore, ili ajde barem isto kao “ne želim se voziti u bmw-u jer njega voze samo takvi i takvi” i “nemam što raditi na kavi s nekim tko je bio na koncertu MPT-a”.
    BB cure su ti dolje već sve odgovorile. Ne bi tebi ništa bilo, al ti bi se osjećala kako netko reče ko "krme u Teheranu" pogotovo ako sudjeluješ na sastancima visoke razine, sa svojim managementom ili vanjskim klijentima, jednostavno bi sama pomalo prilagodila svoju odjeću. Ne trebaju to uopće biti hlače na crtu i štikle , ima toliko različite robe između kako reče spajka a da nisu traperice i tenisice.

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, da dodes radit na moj kat, ja bih te smatrala nefleksibilnom i osobenjakinjom. I naravno, ja bih ti u cetiri oka izlanula sirovo i zdravoseljacki da su ti tenisice i majice predmet osude i da te ljudi vide samo kroz njih. A da sam na rukovodecem polozaju, izricito bih propisala dress code na nekim predstavljanjima da mi se ne dogodi da kolega u odijelu i kolegica u tenisicama i trapericama predstavljaju stogod.
    A i sve ovo sto pises, ja pomalo ne razumijem. Mislim to je samo roba. Ako svi u firmi nose kosulje, hlace na crtu i cipele, pa valjda bar za dane sa strankama covjek moze obuci isto. Ono hlace moras kupit, pa kupis na crtu samo za posao i onda traju desetljecima... Nije mi to neki strasan angazman a pokazuje spremnost na pripadanje radnoj zajednici.
    X

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    ali vjerujem da ipak svako radno okruzje nosi odredjena nepisana pravila oko oblacenja. recimo uciteljice nece hodati s velikim dekolteom. mozda nije napisano u kucnom redu, jer lijepa bluza moze biti i s dubiljim dekolteom. mozda je osoba bas takva da joj je to stil, ali ipak u skoli je neprimjeren.
    mozemo naci jako puno takvih primjera.
    godine isto tako nose promjene u stilu.
    ovjde se po meni brkaju dvije tri stvari a to je udobnost i stil. jedni sad brane hudice, traperice, tenisice jer su udobne i da ih po tome ne treba suditi.
    ali isto tako imate i krasnih cipela koja su jako udobne, hlaca mozda bas na peglu koje su udobne.
    i koliko god mi ovdje branili traperice i tenisice ipak odijelo cini covjeka.
    ostavlja prvi dojam.
    X

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    pa dobro kažeš, spajalica, nikakav dress code ne može propisati da se ljudi "lijepo" oblače. NEtko može biti obučen po svim pravilima dress coda, pa da to opet ne bude lijepo, niti primjereno, niti da ostavlja dobar dojam itd. itd. Pa ono, imamo skoro svaki dan priliku gledati naše političarke koje nose lijepe bluze i haljine, a dojam je kuku meni. Iskreno, meni je još sto puta gore kad se netko uzaludno trudi nego kad je jednostavno obučen.
    X

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Konkretno, znam to nepisano pravilo za školu: nastavnik svojom vanjštinom (a tu spada i odjeća) ne bi smio odvlačiti pažnju učenika od sadržaja onog o čemu predaje.
    Doduše, to je pravilo bilo važeće prije 40 i više godina tako da nemam pojma kako je danas. Iako mi se čini zdravorazumski, ovako samo po sebi..
    X

    A ako je netko u back office-u, neka podrška tada zasigurno nije isti dress code kao za osobe koje su izložene vanjskim klijentima ili imaju pod normalno sastanke visoke razine.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.03.2019. at 09:07

  39. #339
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    tko se ono busao o prsa da nema predrasuda i zgrazao se nad onima koji su ih svjesni?





    Nego...kad smo kod nastavnika: kako uopce tumaciti ovo "ne bi trebao odjecom odvlaciti pozornost s gradiva koje predaje" ?

    Kad usred predavanja ucenica digne ruku i pita: " A vi baa volite tu boju kose, jel da?"

  40. #340
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Samo na spajku još... ne branim ja tene i traperice jer su udobne, a hlače na crtu i cipele nisu. Nego zato jer se meni to jednostavno ne sviđa. Ne želim nositi takve hlače ni takve cipele. Jer ne želim. Jer se to meni ne sviđa. To nisam ja. Kao što netko neće obući finu cipelu na svoje vjenčanje i kao što neko drugi neće obući starke na svoje vjenčanje.
    I po meni se ta nepisana pravila odnose na npr. upravo to - da nemaš predubok dekolte, suknju do gaća i slično... jer ne moram ja obući tene i traperice, mogu i marte i samterice - to je opet isto - “nisam fino obučena”. Nitko dakle ne pita za moj stil nego se pravila odnose samo na jedan stilski izričaj.

    I ako se meni postavlja pitanje “pa to je samo odjeća, to te ne definira, zašto ti je toliko bitno?”... zašto to onda ne vrijedi i za suprotnu stranu “da je to na meni samo odjeća” nego će se oni zgražati?

  41. #341
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne Lili, ja bi se osjećala ko tele u Teheranu da obučem bluzu i stavim finu maramu...

  42. #342
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Uglavnom, mislim da smo si sve rekli .

  43. #343
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    BB neće se nitko zgražati, to je tvoj stil, tvoja roba, al ti bi se posliej nekog vremena u takvom posl.okruženju obučena u marte osjećala u najmanju ruku neobično.

  44. #344
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    .. pa ono kad gledaš koliko to puta profesor može omotati remen oko sebe pa ne pratiš na satu fizike.

    Postoji mala razlika između nastavnika i nas ostalih zaposlenih - oni rade s djecom. A djeca nisu zreli odrasli ljudi, pa je za njih za očekivati da svašta vide i komentiraju. Tako da bih se ja složila da je zdravorazumski ako radiš u školi oblačiti se neutralno, tako da ne privlačiš pažnju.

  45. #345
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ne Lili, ja bi se osjećala ko tele u Teheranu da obučem bluzu i stavim finu maramu...
    a osjećala bi se kao neka životinja u teheranu (previše iteracija, ne znam više što je ispravno) da dolaziš obučena u svom stilu jer bi te okolina gledala s neodobravanjem

    kako Lili reče, jednostavno bi sama (uslijed pritiska) promijenila stil odjevanja
    Posljednje uređivanje od betty blue : 13.03.2019. at 09:11

  46. #346
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ne Lili, ja bi se osjećala ko tele u Teheranu da obučem bluzu i stavim finu maramu...
    al BB jel bi bila "tele" da imaš običnu pamučnu majicu i obične pamučne hlače eto tako sam ja danas obučena

  47. #347

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku



    Nego...kad smo kod nastavnika: kako uopce tumaciti ovo "ne bi trebao odjecom odvlaciti pozornost s gradiva koje predaje" ?

    Kad usred predavanja ucenica digne ruku i pita: " A vi baa volite tu boju kose, jel da?"
    Evo primjer: 70-tih godina je na jednoj zagrebačkoj gimnaziji predavala profesorica koja je voljela nositi dekoltirane bluze, kratke suknje, naglašeno se šminkala, i još je imala običaj sjesti na katedru, tako da maše nogama pred nosom pubertetlijama u punom zamahu
    Znali su se žaliti razrednici da se ne mogu koncentrirati na nastavu, a razrednica bi im onda rekla: "nemoj gledati! Zatvori oči i slušaj što ti priča!"

  48. #348
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    BB neće se nitko zgražati, to je tvoj stil, tvoja roba, al ti bi se posliej nekog vremena u takvom posl.okruženju obučena u marte osjećala u najmanju ruku neobično.
    Evo baš suprotno... nakon 18 godina u svim mogućim poslovnim okruženjima na koje sam išla na sastanke i držat prezentacije napokon se osjećam kao ja, oslobođeno i niti najmanje neobično.

    Na neki “the susret” ne bih došla u običnoj pamučnoj majci, ali ne bi bila niti u ičem “posebno finom”.

  49. #349
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    tko se ono busao o prsa da nema predrasuda i zgrazao se nad onima koji su ih svjesni?

    Zato sam ja konzistentna

  50. #350
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Slazem se sa Bubilo strujom i mislim da je ideja o dolicnom oblacenju tako ziva i razradjena samo u glavama onih koji se tako i oblace- te stoga i imaju predrasudu da su ostali neprilagodjeni/ nefleksibilni/ neprimjereni.
    Osobno polazem na odjecu, nije da malo trosim na istu, zivim u uvjerenju da imam dobar stil , radim u konzervativnom okruzenju, a doktorat sam obranila u martama. I ne, nije to bilo nisto osobito kontroverzno ili upadno. Jednostavno su danas puno sire granice prihvatljivog i primjerenog. A granice se sire na racun individualnog stila i na racun udobnosti. I to je super. Za sve osim onih koji imaju predrasude.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Stranica 7 od 15 PrviPrvi ... 56789 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •