Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 183

Tema: Bajke i njihove interpretacije (tema nastala iz odgoja u duhu vjere)

  1. #101
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku
    ubila se da bi on bio sretan. ako se ne varam.

    p.s.
    pa da, sad zamisli da je to isto učinila zbog neke cure?! hihihihi
    A olovni vojnik se ubio zbog balerine...Andersen nije bio šovinist.

    Ja sam jako voljela Andersena.

    A najljepše su mi bile uralske bajke koje je sakupio Bažov. Kutija od malahita, Kameni cvijet, Gospodarica bakarnog brda...Baš su posebne.

    Kamni cvijet govori o majstoru Danilu koji obrađuje malahit i pokušava napraviti kameni cvijet. Napravi ga savršeno, svi mu se dive, a on sve više pada u očaj jer nije dotaknuo dušu tog cvijeta, jer je to još uijek hladan i nepomičan kamen...I na kraju razlupa kameni cvijet i pobjegne u brda.
    Posljednje uređivanje od jennifer_gentle : 26.11.2012. at 18:48

  2. #102
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku

    Kamni cvijet govori o majstoru Danilu koji obrađuje malahit i pokušava napraviti kameni cvijet. Napravi ga savršeno, svi mu se dive, a on sve više pada u očaj jer nije dotaknuo dušu tog cvijeta, jer je to još uijek hladan i nepomičan kamen...I na kraju razlupa kameni cvijet i pobjegne u brda.
    sad si me sjetila da sam u petom osnovne izgubila knjigu iz knjižnice. i nikako je nisam mogla naći. bila je to "kameni cvijet". ajme što me taj kameni cvijet koštao živaca na kraju sam platila novu knjigu. ako se ne varam.

    ne znam poznajete li njemačke bajke tj. pričice o dječaku koji se nije kupao pa je postao crnac ili onome koji je sisao prst pa je došao neki čovječuljak i škarama mu odrezao palčeve. to su tek poučne pričice

    link


    tek nedavno sam čitala da ova priča o "zappel-philipu" možda opisuje dijete s adhd.

  3. #103
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Pa većina bajki koje znamo su njemačke (braća grimm, jelte)

    Imaš i onu priču o djevojci bez ruku


    Ova priča ima najbolju pouku , obožavam je. http://en.wikipedia.org/wiki/The_Three_Spinners

    Bilo bi lijepo kad bi se splitali topici...

  4. #104
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a topik će se zvati - kako su leo i zdenka ubile bajke
    šalim se.
    Nemoj Cvijeto, pa ja se od početka zalažem za bajke - koja mi se više ili manje sviđa to je drugo pitanje, ali u literarnom i psihološkom odgoju mog sineka u najranijoj dobi one su odigrale presudnu ulogu.

    Malu sirenu isto nisam nikad voljela jer je samoj sebi nanijela bol silom htijući biti nešto što nije. I nema hepienda. S druge strane, odanost i postojanost kositrenog vojnika mi je uvijek bila draga i volim tu priču.

  5. #105
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja nikako da shvatim, kako to bajke pomazu djeci. a citala sam i bila u raspravama, nije da nisam.
    treba mi fairy tales for dummies

    i ko mala sam preskakala dio di bambiju umire mama. preskocila sam taj dio i kad me mala s 2 i pol trazila da joj citam bambija.

  6. #106
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da se kad se govori o tome da necenzurirane bajke pomažu u razvoju djece misli na tradicionalne narodne bajke - to je ono što piše Bruno Bettelheim, ako se dobro sjećam. Znači ne na Andersena ili Bambija. Inače, u valjda svakoj dječjoj priči ima momenata kad se čovjek zapita pa kakva je to pouka. Evo ja čitam Harry Pottera djetetu pa se pitam kakva je to pouka što će Harry biti najbolji čarobnjak u školi zato što ga je takvog majka rodila, a ne zato što je najviše učio i radio.

  7. #107
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Pomoću bajki se djeca suočavaju sa strahom te se rješavaju razni unutarnji konflikti na simboličkoj razini (odnosno, tako neki tvrde).

    Ja ne mogu biti sigurna da je to istina i ne znam jesu li korisne, ali ih volim.

    Uostalom, zašto bi i morale imati pouku? Mora li književnost imati pouku?


    Kad smo kod toga, čemu bajke, evo raznih zanimljiv interpretacija crvenkapice:

    Besides the overt warning about talking to strangers, there are many interpretations of the classic fairy tale, many of them sexual.[18] Some are listed below.
    [edit]Natural cycles
    Folklorists and cultural anthropologists such as P. Saintyves and Edward Burnett Tylor saw "Little Red Riding Hood" in terms of solar myths and other naturally-occurring cycles. Her red hood could represent the bright sun which is ultimately swallowed by the terrible night (the wolf), and the variations in which she is cut out of the wolf's belly represent by it the dawn.[19] In this interpretation, there is a connection between the wolf of this tale and Sköll, the wolf in Norse myth that will swallow the personified Sun at Ragnarök, or Fenrir.[20] Alternatively, the tale could be about the season of spring, or the month of May, escaping the winter.[21]
    [edit]Ritual
    The tale has been interpreted as a puberty ritual, stemming from a prehistorical origin (sometimes an origin stemming from a previous matriarchal era).[22] The girl, leaving home, enters a liminal state and by going through the acts of the tale, is transformed into an adult woman by the act of coming out of the wolf's belly.[23]
    [edit]Rebirth
    Bruno Bettelheim, in The Uses of Enchantment, recast the Little Red Riding Hood motif in terms of classic Freudian analysis, that shows how fairy tales educate, support, and liberate the emotions of children. The motif of the huntsman cutting open the wolf, he interpreted as a "rebirth"; the girl who foolishly listened to the wolf has been reborn as a new person.[24]
    [edit]Sexual awakening
    Red Riding Hood has also been seen as a parable of sexual maturity. In this interpretation, the red cloak symbolizes the blood of menstruation,[25] braving the "dark forest" of womanhood. Or the cloak could symbolize the hymen (earlier versions of the tale generally do not state that the cloak is red). In this case, the wolf threatens the girl's virginity. The anthropomorphic wolf symbolizes a man, who could be a lover, seducer or sexual predator. This differs from the ritual explanation in that the entry into adulthood is biologically, not socially, determined.[26]
    [edit]Norse myth
    The poem Þrymskviða from the Poetic Edda mirrors some elements of Red Riding Hood. Loki's explanations for "Freyja's" (actually Thor disguised as Freya) strange behavior mirror the wolf's explanations for his strange appearance.
    The red hood has often been given great importance in many interpretations, with a significance from the dawn to blood.[27

  8. #108
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    meni je odličan film "the company of the wolves" gdje lijepo vele: link

    (ovo bi se moglo nadovezati na zdravstveni odgoj hehe)

  9. #109
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku
    meni je odličan film "the company of the wolves" gdje lijepo vele: link

    (ovo bi se moglo nadovezati na zdravstveni odgoj hehe)

    Taj mi se film jako svidio.

  10. #110
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    s obzirom da se ne raspravlja o odgoju u vjeri niti o utjecaju cenzurirane lektire na odgoj u duhu vjere može li se tema o bajkama molim lijepo odlijepiti. Ovo stvarno više nema nikakve veze s temom.

  11. #111
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    trazili smo to jos jutros. nastavilo se u tome u vjeri da ce se topic splitati.

  12. #112
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Meni su u jednoj fazi djetetovog života bajke slabo prolazile, uopće ih nije zarezivao. U tom periodu je obožavao i uživao u pričama iz Biblije. To mi je, recimo, super literatura, jedino mi se niti jedna knjiga koju sam imala nije baš nešto kao literarno dojmila. Ako imate koju preporuku - bila bih zahvalna.

  13. #113
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    nisu priče iz biblije, ali evo jedne preporuke, mi ih jako volimo. naročito priče o nasrudin hodži

    http://www.interliber.com/catlistdet...958590665&ml=b

  14. #114
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su u jednoj fazi djetetovog života bajke slabo prolazile, uopće ih nije zarezivao. U tom periodu je obožavao i uživao u pričama iz Biblije. To mi je, recimo, super literatura, jedino mi se niti jedna knjiga koju sam imala nije baš nešto kao literarno dojmila. Ako imate koju preporuku - bila bih zahvalna.
    moji su voljeli ovu: http://www.ks.hr/Biblioteke/Kana-klu...ajmanjima.aspx

  15. #115

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Djevojčica za žigicama je meni omiljena. Gledala sam i prekrasnu predstavu u kojoj scena odlaska u Raj nadmaši sav očaj i trpljenje prije. To je pitanje vjere, nade i ljubavi.
    Još samo malo o bajkama - naročito zato kaj ova ima veze i s vjerom.
    Moj drugašić ju je neki dan čitao za lektiru i ja ga krenula ispitivati, a sve onako naokolo, jer je meni Djevojčica sa žigicama ostala u sjećanju kao pretužna. I odjednom moje dijete bubne kako mu je priča prekrasna i ima divan kraj, a ja pomalo šokirana (ne želim mu to pokazati, naravno) i ispitujem dalje, pa kako, pa zašto i onda mi dijete održi životnu i vjersku lekciju - djevojčica je otišla k Bogu i sad joj je prelijepo - predivan kraj.
    Ostala sam iznenađena i ushićena, jer mi je vlastito dijete održalo lekciju, ali i pokazalo da smo s odgojem i vjerskim i svjetovnim na dobrom putu (dobrom po našem mišljenju) i da shvaća i prihvaća naše poruke (usudila bih se reći možda čak i više od nas samih).

  16. #116
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Cvijeto pa di me nađe! Ja sam odrasla na pričama o nasrudin hodž u usmenoj predaji ! Mislim da bi moj stari onak levitirao od sreće da to vidi u pismenom obliku. A i ja bih to voljela klincima pokazati- za sad me gledaju ko da nisam normalna kad počnem s tim (možda krivo prevodim :/)
    hm
    Posljednje uređivanje od pikula : 27.11.2012. at 18:39

  17. #117
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    A gdje se to može kupiti? ne kužim ovaj sajt...
    Mi smo od čitali 1001 noć, ali to je krvavo onak da ti se želudac okrene povremeno, Nasrudin Hodža je moralka i to baš fora. Ja ih znam na turskom baš bih ih voljela vidjeti u prjevodu!
    Posljednje uređivanje od pikula : 27.11.2012. at 18:41

  18. #118
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pikula, ja sam kupila u vbz-u. fora je taj nasrudin totalno, turski petrica kerempuh

  19. #119
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    je guba totalna prvom prilikom idem u vbz

  20. #120
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    evo me on line
    pročitala sam pozamašnu količinu postova
    baš ste se raspisale
    i ja se slažem da bi tema o bajkama mogla biti zasebna...
    za ostalo, tipa majčinstvo...bum kad imadnem više tzv kvalitetnog vrimena...lol

    što se tiče glavne teme..
    sjetila sam se da ste pisale o Majci Tereziji
    naime, pročitala sam:
    http://verbum.hr/knjige/majka-terezi...-portret-5010/
    ne znam što bih izdvojila... toplo preporučam
    inače, trenutno čitam:
    http://www.booksa.hr/knjige/publicis...enriette-lacks
    tek sam na polovici al sam već sva ...fijuuuu....
    jel netko čitao ovu knjigu??

  21. #121
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se kad se govori o tome da necenzurirane bajke pomažu u razvoju djece misli na tradicionalne narodne bajke - to je ono što piše Bruno Bettelheim, ako se dobro sjećam. Znači ne na Andersena ili Bambija. Inače, u valjda svakoj dječjoj priči ima momenata kad se čovjek zapita pa kakva je to pouka. Evo ja čitam Harry Pottera djetetu pa se pitam kakva je to pouka što će Harry biti najbolji čarobnjak u školi zato što ga je takvog majka rodila, a ne zato što je najviše učio i radio.
    koja je poruka snjeguljice i 7 patuljaka?

    i u svakoj od tih bajki princ se odusevi njenom FIZICKOM ljepotom.

    za crvenkapicu sam i ja, davno jos, cula takve interpretacije.
    Posljednje uređivanje od leonisa : 28.11.2012. at 14:17

  22. #122
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pikula, ja sam kupila u vbz-u. fora je taj nasrudin totalno, turski petrica kerempuh
    Odlična usporedba!

    Mi ga isto volimo... Nismo imali ovu knjigu, ali je u kući staro izdanje Dobre knjige Šaljive narodne priče (kasnije sam otkrila da to pripada i u lektiru za četvrti ili peti razred).

  23. #123
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Kad smo već kod interpretacije bajki, da li je netko čitao ovu knjigu?

    http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=21728

    Moram pronjušiti ima li je u knjižnici.

  24. #124
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Bettelheim ne kaže da bajke imaju ili trebaju imati moralnu pouku, nego da su simbolične pa da na taj način pomažu djeci da prorade strahove i recimo "teške teme" kroz jednu takvu simboličnu priču.

  25. #125
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Bettelheim ne kaže da bajke imaju ili trebaju imati moralnu pouku, nego da su simbolične pa da na taj način pomažu djeci da prorade strahove i recimo "teške teme" kroz jednu takvu simboličnu priču.
    kako pogoditi pricu ako ne znamo simboliku?

    recimo, moja nije imala uopce strahove. totalno je bila neustrasiva. tek kad su fest poceli s pricama (ok i crticima) tamo negdje s 5g dobila je strah od duhova, cudovista i zlih ljudi. nije po noci mogla spavati.

    jednom mi je ispricala scenu koja u njoj izaziva strah i tad smo prestali citati brlicku.

  26. #126
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Pomoću bajki se djeca suočavaju sa strahom te se rješavaju razni unutarnji konflikti na simboličkoj razini (odnosno, tako neki tvrde).

    Ja ne mogu biti sigurna da je to istina i ne znam jesu li korisne, ali ih volim.

    [27
    Ovo sam i ja dobila ko odgovor na to da mi baš nije nešto drago čitat djeci te stravične stvari koje pišu u bajkama. Ono Ivica i Marica bacili vješticu u kotao pun vrele vode :shock: Al sam nekoliko puta dobila dogovor da djeca to ne doživljavaju na način na koji mi to doživljavamo već likove povezuju sa emocijama i da im bajke pomažu da se riješe nekih konflikata, strahova itd.

    Imali smo jedan moment gdje sam se toga sjetila, igrali su se zhabac i zhabica i nastala je situacija u kojoj sam ja viknula na zhapca i kad sam se okrenula prema zhabici ona me mrko pogledala i rekla: mama je zločesti vuk! Samo sam se sjetila ovog tumačenja i kako je ona moje emocije dobro prepoznala, ko zločestog vuka.

    Inače super topic!

  27. #127
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nisam čitala od početka ovu temu, ali cura mi je upravo imala za lektiru Ružno pače, Djevojčicu sa šibicama i Carevo novo ruho. Meni su te bajke grozne, imaju neku fakat bolesnu atmosferu, a pouke su im puno preteške za djecu od 7-8g. Pogotovo Djevojčica sa šibicama.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    kako pogoditi pricu ako ne znamo simboliku?

    recimo, moja nije imala uopce strahove. totalno je bila neustrasiva. tek kad su fest poceli s pricama (ok i crticima) tamo negdje s 5g dobila je strah od duhova, cudovista i zlih ljudi. nije po noci mogla spavati.

    jednom mi je ispricala scenu koja u njoj izaziva strah i tad smo prestali citati brlicku.
    Strahovi se i razvijaju tako negdje oko 4-5 godina, tako da ne bih rekla da su strahovi kod nje bili uvjetovani pričama, nego se poklopilo.
    Ja sam kod svojeg točno mogla pratiti kako mu se strahovi razvijaju, pa postupno nestaju, pa se javljaju neki novi (ovo je sad nevezano uz bajke).

    A vezano uz bajke: ne treba pogoditi "priču", rekla bih da je dovoljno ponuditi im različite priče, pa će se već za neku više ili manje zakačiti. Kod A. je bilo tipično, kad je tek krenuo u vrtić, par dana je samo tražio "Ivicu i Maricu" (mislim da simboliku ne treba dugo tražiti ), onda je prestao. Također, u toj ranoj dobi, "vuk" je bio pojam zle osobe i zla uopće (nema veze sa životinjskom vrstom, i u takvoj situaciji bilo bi glupo da sam mu počela pričati o ugroženim vukovima i sl.). Pa ga je prošlo kad je to "proradio".
    Kroz bajke sam i sama lakše otkrila neke njegove strahove koji inače ne bi ni izašli van. Npr. užasno se bojao "Rumpelstilskina", ali tada je već više pričao, pa sam iz razgovora shvatila da ga je strah da ga netko ne ukrade. Inače ne znam da bismo ikad došli na tu temu.

    I zaista preporučujem Bettelheimovu knjigu svima koji je imaju imalo volje čitati. Ne morate uzeti zdravo za gotovo sve što ondje piše (izraziti je frojdovac, znam da se to mnogima ne sviđa), ali daje drugu dimenziju čitanju i pripovijedanju bajki, a i zanimljiv uvid u psihološki razvoj djece.

  29. #129

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam čitala od početka ovu temu, ali cura mi je upravo imala za lektiru Ružno pače, Djevojčicu sa šibicama i Carevo novo ruho. Meni su te bajke grozne, imaju neku fakat bolesnu atmosferu, a pouke su im puno preteške za djecu od 7-8g. Pogotovo Djevojčica sa šibicama.
    Andersenove bajke su umjetničke, i kao takve ne mogu imati tu ulogu kao npr. Grimmove ili druge tradicionalne bajke. I o tome ima kod Bettelheima
    Za usporedbu: u tradicionalnim bajkama, glavni lik rješava problem "vlastitim snagama", u prenesenom smislu - sazrijevanjem (Ivica i Marica, npr., ili Janko iz čarobnog graha). Kod Andersena toga nema - ružno pače je na kraju postalo labud, znači, problem je bio u pripadanju drugoj vrsti, a ne u nedostatku vlastitih snaga. Baš taj fatalizam daje tešku atmosferu Andersenovim bajkama, ni ja ih ne volim.
    (a ni A. nije bio oduševljen kad ih je morao čitati za lektiru - on je navikao na tradicijske bajke i rado ih čita, ovo mu je bio totalni šok)

  30. #130
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    kako pogoditi pricu ako ne znamo simboliku?
    možda tako što vidiš da se dijete nakačilo na neku priču. Ono, da ga baš zanima, čak i ako ga/ju je strah. Moj je recimo, kad je prvi put čuo crvenkapicu, baš se zalijepio za tu priču, a ja sam je pričala tako nezainteresirano, baš se kužilo kako ja mislim "jao koja hrpa gluposti". Možda mu je bilo zanimljivo baš iz ovih razloga koje opisuje Zhabica.

    Inače, ti strahovi od duhova i čudovišta možda nisu bili u potpunosti povezani sa bajkama, odnosno možda bi se pojavili i bez njih. Ovo što opisuješ spada u razvojne strahove za tu dob, većina djece ih ima tada.

  31. #131
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Npr. užasno se bojao "Rumpelstilskina",
    Ja ga se dan danas užasno bojim. Podsjeća me na banke

  32. #132
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Andersenove bajke su umjetničke, i kao takve ne mogu imati tu ulogu kao npr. Grimmove ili druge tradicionalne bajke. I o tome ima kod Bettelheima
    Za usporedbu: u tradicionalnim bajkama, glavni lik rješava problem "vlastitim snagama", u prenesenom smislu - sazrijevanjem (Ivica i Marica, npr., ili Janko iz čarobnog graha). Kod Andersena toga nema - ružno pače je na kraju postalo labud, znači, problem je bio u pripadanju drugoj vrsti, a ne u nedostatku vlastitih snaga. Baš taj fatalizam daje tešku atmosferu Andersenovim bajkama, ni ja ih ne volim.
    (a ni A. nije bio oduševljen kad ih je morao čitati za lektiru - on je navikao na tradicijske bajke i rado ih čita, ovo mu je bio totalni šok)
    Mi doma imamo veliku knjigu Andersenovih bajki (nisu skraćivane, dobar je prijevod, izdanje Mozaik knjige) ali jedna unutra nedostaje (Srećine kaljače).

    Meni Andersenove bajke uopće nisu u rangu bajki - to je životna filozofija i bez "prepjeva" mnoge njegove bajke jednostavno nisu za malu djecu. Moj mlađi ih tek sad u 12. godini s guštom čita.

    Druga je situacija bila s Grimmovim pričama koje su pune renesansne narodne mudrosti. I tu su moja djeca više voljela ne baš poznate priče ... Ni sama ne znam po kojim kriterijima su ih birali (npr. Lijeni Hinko, Brat veseljak... ne mogu se sad sjetiti što se NJIMA sviđalo jer mi na pamet dolaze priče koje su MENI drage, a to nije ista vreća).

    Do umjetničkih bajki treba dorasti. Nekako mi je bezveze četverogodišnjaku čitati Wildeovog Slavuja i ružu ili Sebičnog diva. Za malu djecu - male priče jednostavnog zapleta i sa jasnim razgraničenjem dobra i zla, tipa Crvenkapica.

    Nikada se nisam opterećivala hoće li se moja djeca nečega bojati. Bojali su se stvari koje sa zdravom pameću u budnom stanju nisu imale veze (mlađi je dugo sanjao kravu i bojao se rogatih životinja, bogtepitaj zašto, u to vrijeme nije ih valjda ni vidio uživo...). Nekako mi se čini da su strahovi normalna razvojna faza ako nisu pretjerani i da se pojavljuju neovisno o literaturi...

  33. #133

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Meni Andersenove bajke uopće nisu u rangu bajki - to je životna filozofija i bez "prepjeva" mnoge njegove bajke jednostavno nisu za malu djecu. Moj mlađi ih tek sad u 12. godini s guštom čita.
    Drugim riječima - onaj tko je uvrstio Andersena u lektiru za 2. razred osnovne škole je zeznuo stvar

  34. #134
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Meni Andersenove bajke uopće nisu u rangu bajki - to je životna filozofija i bez "prepjeva" mnoge njegove bajke jednostavno nisu za malu djecu. Moj mlađi ih tek sad u 12. godini s guštom čita.
    Istina. Tek kad sam odrasla skontala sam kako kao mala nisam potpuno razumjela poruku njegovih bajki. Kako npr. razumjeti "Carevo novo ruho" dok se počneš razumjevati kako društvo i ljudi funkcioniraju... To su bajke koje na svoje dođu kasnije, ali treba ih svakako ponuditi djeci, ne premaloj, doduše.

  35. #135
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moje dijete pak mnoge ove najpoznatije bajke uopće ne zanimaju - niti Crvenkapica, niti Snjeguljica, niti Pepeljuga.
    Voljela je neke Grimmove bajke (npr. padaju mi na pamet oni Bremenski svirači), a od Andersenovih opet voli neke manje popularne kao što je Slavuj, Kresivo, Carevo novo ruho, ona neka o svinjaru koji na kraju ostavi princezu itd.

  36. #136
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ga se dan danas užasno bojim. Podsjeća me na banke
    ja ga u liku r. carlyle baš volim


    ja sam prošle godine maloj za laku noć ispričala priču o rozi parks. i nju je to oduševilo. kasnije sam joj na youtube pokazala kako je izgledala ta žena. i nekakvu pouku sam sklepala carevo novo ruho (ove godine u školi) joj se također svidjelo. a radili su i slavuj i kraljević (od o. wilde).
    Posljednje uređivanje od mama courage : 28.11.2012. at 17:23

  37. #137
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    moja je vise volila basne.
    tek kad su u vrticu pocele druge cure isfuravati princeza look, pocela je i ona s pepeljugom, trnoruzicom...al disney, nije bas fermala originale :/

    inace carobne svjetiljke (3 knjige, iako se se drugacije zovu druge dvije) je volila.
    to bi joj mogla opet pocet citati.

    inace MM joj je citao gospodare prstenova.
    iako ona vecinu prica koje jos se procitaju sutradan uopce ne zna. :koncentracija:

  38. #138
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Peterlin, ja imam tu knjigu. To su jungovske interpretacije, mene se nije pretjerano dojmila.
    Ali ako te tema inace zanima, ima i zanimljivih stvari.

  39. #139
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku
    ja ga u liku r. carlyle baš volim
    I ja, ali oni su se potrudili da mu dodaju dimenzija i slojeva... i zla kraljica je postala dobar lik
    Ali recimo u Shreku...brrrrr

  40. #140
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    Kad smo kod jungovskih interpretacija bajki, Clarissa Pinkola Estes i njene Žene koje trče s vukovima, su za mene bile u jednom trenutku života uistinu eye-opening. Mislim da bi uvodno poglavlje te knjige propisala kao obaveznu literaturu svakoj mladoj curi na pragu života. A bajke nikada više nisam gledala na isti način (zanimljivo, uvijek sam mogla napraviti odmak i analizirati priče/mitologiju koju sam u kasnijoj, već školskoj dobi čitala, ali do ove knjige sam bajke i basne na kojima sam odrasla uistinu uzimala zdravo za gotovo. Normalno ne doslovno, ali kao očitu moralnu pouku/poruku, bez potrage za simbolikom i kontekstom vremena).

  41. #141
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Uglavnom, vi koji ste pročitali tu frojdovsko-jungovsku knjigu, je li to znači da ne trebam preskakati detalje tipa "i onda je lovac rasporio vukov trbuh, iz njega su izašle Crvenkapica i baka i onda su napunili trbuh kamenjem" ili "vuk je pojeo baku" pretvorit u "vuk je stavio baku u ormar"?

  42. #142
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    vi koje ste procitale, mozete prepricat

  43. #143
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    vi koje ste procitale, mozete prepricat
    Yes, please. I to u ne predugom postu, jugo mi je

  44. #144

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Uglavnom, vi koji ste pročitali tu frojdovsko-jungovsku knjigu, je li to znači da ne trebam preskakati detalje tipa "i onda je lovac rasporio vukov trbuh, iz njega su izašle Crvenkapica i baka i onda su napunili trbuh kamenjem" ili "vuk je pojeo baku" pretvorit u "vuk je stavio baku u ormar"?
    Jungovsku knjigu nisam pročitala, ali frojdovsku jesam i ne, ne trebaš preskakati navedene detalje, slobodno ubaci i kirurgiju i kanibalizam, djeca to neće tako doživjeti kao mi odrasli.
    Baš to jedenje bake i Crvenkapice i kasnije vađenje iz vukova trbuha Bettelheim smatra važnim za nešto... zaboravila sam točno za što Uglavnom, nikakav ormar.

  45. #145
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    vi koje ste procitale, mozete prepricat
    ja sam čitala jungovsku, nisam frojdovsku. koliko sam shvatila, to su jedine dvije relevantne škole koje su se sustavno bavile interpretacijom bajki.
    neka me netko ispravi ako griješim, to sam pročičitala negdje.
    u ovoj od marie louise von franz uglavnom se ide u smjeru potrage za animusom/animom, skliznuće u nesvjesno itd. bajke kojima se bavi su meni bile nepoznate, nema ovih naših, "arhetipskih" (kad smo već kod junga ). neke teze su mi bile dosta nategnute. ali bilo je i zanimljivih stvari, ne sjećam se više, davno sam je čitala.

    ovo je zanimljiva jungovska interpretacija. bajku možete pročitati na wikipediji ako je ne znate.

    http://www.jungian.ca/workshops/fair...nterpretation/

  46. #146
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, ti strahovi od duhova i čudovišta možda nisu bili u potpunosti povezani sa bajkama, odnosno možda bi se pojavili i bez njih. Ovo što opisuješ spada u razvojne strahove za tu dob, većina djece ih ima tada.
    baš tako!

    inače, čitam ovu temu i ne mogu doći k sebi kaj ste to napravile od bajki...

    uglavnom se slažem sa cvijetom u svim njenim postovima i ne kužim zašto se svim naporima trudite ubiti čaroliju...

    pa što ako se i ne slažete s "po(r)ukom"?

    koliko ste knjiga pročitale čije vam se 'naravoučenije' nije svidjelo, koliko ste filmova pogledale s čijim se porukama niste složile, u koliko ste situacija bile koje su vas plašile...?
    nije li vam sve to pomoglo oblikovati neki svoj 'svjetonazor', steći neki svoj 'attitude', ojačati svoju samosvijest, naučiti razlikovati bitno od nebitnog, upoznati 'ono drugo'...?

    dajte djeci bajke, nemojte im uskraćivati čaroliju... čarolija ionako nestane kad narastu

  47. #147
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, ja imam tu knjigu. To su jungovske interpretacije, mene se nije pretjerano dojmila.
    Ali ako te tema inace zanima, ima i zanimljivih stvari.
    Hvala na info! Cijenim Junga, moglo bi mi se dopasti. Budem ja to potražila u knjižnici, pa da baš vidim...

  48. #148
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    moja je vise volila basne.
    tek kad su u vrticu pocele druge cure isfuravati princeza look, pocela je i ona s pepeljugom, trnoruzicom...al disney, nije bas fermala originale :/

    inace carobne svjetiljke (3 knjige, iako se se drugacije zovu druge dvije) je volila.
    to bi joj mogla opet pocet citati.

    inace MM joj je citao gospodare prstenova.

    iako ona vecinu prica koje jos se procitaju sutradan uopce ne zna. :koncentracija:
    Sorry, draga, ali ovo stvarno ne kužim - odustala si od Brlićke (napisala si u nekom ranijem postu), a TM djetetu čita Tolkiena??? Pa IBM ima puno manje strašnih elemenata u svojim pričama...

    Mislim, da se razumijemo, i ja sam djeci čitala Tolkiena u toj dobi i ranijoj (ali ne Gospodara prstenova nego najprije Priče iz opasnih predjela, pa Hobbita pa tek onda Gospodare prstenova tj. to sad imaju pa čitaju tko i kako želi).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.11.2012. at 09:21

  49. #149
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    je s hobbitom je poceo.
    i oni su dosli nakon brlicke.
    ja se sjecam da je i meni brlicka bila premracna.
    ne znam, nisam im dala blagoslov za to, dala sam misljenje koje na konziliju nije bilo usvojeno
    skuzila sam da su joj price prije spavanja bile samo price. ona uopce nije njih fermala. bilo joj je bitno da nije sama dok zaspe.
    taj period nije propitkivala (ko mala kad je imala 3-4g) sta i zasto i kako dok bi joj se citalo.
    sad opet ima pitanja, al sad i sama cita.

    forka, ovo o cemu sad razmisljam, razmisljam ko odrasla osoba, propitujem poante i utjecaj, kao i poruke u danasenjm modernom dobu. od svih prica koje sam joj citala cenzurirala sam da su ivicu i maricu ostavili u sumi i da je bambiju umrla mama, kad je imala 3-4g.
    istina, citala sam joj diznijeve rimjekove, iz one kolekcije vecernjeg (il nekoh novina).

    njoj su puno vise, u mladjoj dobi, pasale petre.

    na prvoj godini faksa imala sam seminar psihologija licnosti i mislim da sam i tada bila premlada za njega. sjecam se da mi je 90% svega bilo uzasno strano. tek puno godina kasnije, s odmakom, prisjecam se, koliko mogu, nekih ucenja, sadrzaja raznih knjiga koje smo trebali obraditi i zao mi je sto mi je vecina toga isparila iz glave. kroz maglu se sjecam junga, fromma, freuda i njihovih skola i ucenja.
    zato bi mi bilo jako drago kad bi netko napisao glavne teze i jednog i drugog, sto se bajki tice.

  50. #150
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Drugim riječima - onaj tko je uvrstio Andersena u lektiru za 2. razred osnovne škole je zeznuo stvar
    Pa ja bih rekla da je baš tako!

    Offt. isto tako mi je trebalo dosta muke da petašu objasnim Pustolovine Huckleberryja Finna jer dijete ne zna ništa o američkom građanskom ratu, crnim robovima na američkom jugu itd.

    Ima još takvih bisera, ali ne bih ovdje širila priču.

    A sad natrag na bajke - možda bi Andersena trebalo klasificirati po dobi - koje su bajke preporučljive za dob do 4 godine, a koje za neku drugu dob... Ne znam. Čak i meni omiljena priča "Što tatica uradi, uvijek je pravo" nije za jako malu djecu.

    Kao dijete imala sam slikovnice Andersenove bajke (s Kirinovim ilustracijama) ali su me se dojmile tek kad sam ih čitala nekoliko godina mlađem bratu, s odmakom. Unutra su bile priče "Vjetar priča o Valdemaru Daae i njegovim kćerima" (nije nikako za malu djecu, to je priča za odrasle), pa onda Priča o čajniku, Pastirica i dimnjačar... i naravno Snježna kraljica. Baš su mi dobro legle kad sam ja imala nekih 12-13 godina, a moj brat 4-5.

    Ono što sam baš voljela kao mala bile su kineske bajke Sunčana gora (s ilustracijama Cvijete Job). To sam bezuspješno tražila po antikvarijatima za svoju djecu. Poučne istočnjačke priče iz kojih se vidi da upornost i marljivost donose uspjeh, a lijenčine i prevaranti na kraju budu kažnjeni.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •