Stranica 20 od 29 PrviPrvi ... 101819202122 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 951 do 1,000 od 1433

Tema: Brak je OUT? Nije, nije...

  1. #951

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Kako onda alimentacija postoji? Moji novci, moje vlasnistvo.

  2. #952
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Alimentacija je obaveza uzdržavanja djece.
    Kad napraviš djecu dužan si ih uzdržavati. Kad potrošiš struju dužan si platiti račun za struju.

    Alimentacija također služi plaćanju cijene podstanarstva za djecu.

  3. #953
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, ako je obitelj živjela u stanu koji je otac naslijedio od svojih roditelja ili ga je kupio prije stupanja u brak, sud mu može naložiti da se nakon razvoda iseli, a da žena s djecom ostane živjeti u njemu do punoljetnosti djece.

    Kao i u sadašnjem zakonu, pretpostavka za takvu odluku je da žena nema u vlasništvu drugi stan. Novost je, pak, da ovakvu zaštitu uživaju samo djeca rođena u braku - ne i izvanbračna djeca.

    Ja jesam za brak, ne kažem da nisam, ali ovolika diskriminacija, vrijeđa moj razum. I to diskriminacija prema djeci!!
    Ustvari meni u ovome članku nije važno vlasništvo, nego to da IZVANBRAČNA djeca, (kojeg li naziva, strašno, strašno, i taj naziv bode oči) nemaju to pravo. Ako otac i majka nisu bili službeno vjenčani, djeca mogu i na ulicu, nemaju pravo na tatin stan ( ili mamin, no to u članku nije navedemo?)
    Zar to nije još gore vraćanje u prošlost?

  4. #954
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    (kojeg li naziva, strašno, strašno, i taj naziv bode oči)
    Što fali tome? Djeca rođena izvan braka. Neš uvrede.

  5. #955
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Pa jeste uvreda. Kvalifikacija koja je nebitna u svakom smislu osim u ovome koji je Beti3 podvukla. Ako se porodica raspada, zar nije isto tesko i "bracnoj" i "vanbracnoj" djeci? Zar "vanbracna" nemaju ista prava? Ovo citirano je sramotno.

    Kako, ali stvarno kako je vecina naroda u regionu (haha, kakva odrednica!) uspjela da dozivotno ustolici tolike idiote na vlasti? Da ne zivim na Balkanu mislila bih da je ovo distopijska fantastika.

  6. #956
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Jedno je dovesti u pitanje prava jednih i drugih, a drugo sam naziv. Sam naziv nije uvredljiv. Jednostavno se odnosi na djecu koja nisu rođena unutar braka. Bože moj, koji bi vi izraz upotrijebile? Djeca rođena van braka? Četiri odvojene riječi koje kažu isto što i jedna malo poduža. Ajmo ne glumatat političku korektnost.

  7. #957
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    A zasto je bitno kvalifikovati djecu rodjenu izvan braka? Koja je svrha tog neuvredljivog naziva ako govorimo o djeci koja rastu uz oca i majku?

  8. #958
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Djeca su djeca i na njihova prava ne bi smjelo uopće, ma ni slučajno, utjecati stanje veze u kojoj su njihovi roditelji.

  9. #959
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    U pravu ste.

  10. #960
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jedno je dovesti u pitanje prava jednih i drugih, a drugo sam naziv. Sam naziv nije uvredljiv. Jednostavno se odnosi na djecu koja nisu rođena unutar braka. Bože moj, koji bi vi izraz upotrijebile? Djeca rođena van braka? Četiri odvojene riječi koje kažu isto što i jedna malo poduža. Ajmo ne glumatat političku korektnost.
    po meni ih uopće ne treba razlikovati jer to ne igra nikakvu ulogu. dakle, dijete je dijete sa svim svojim pravima, bez obzira jeli u bračnoj zajednici, izvanbralnoj zajednici, homoseksualnoj zajednici i ostalim krasotama koje serviraju baš oni koji žele politički korektnost a sve što rade je razlikuju dijete od djeteta stavljajući im kojekakve etikete čisto jel "da se zna razlika u pravima".

  11. #961

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Ja sam 20 g. u vanbračnoj zajednici, točno pola života, iako smo u manjem mjestu puno ljudi uopće ne zna da nismo vjenčani, toliko smo zajedno da se već podrazumijevamo, a djeca, njih troje, ni po čemu nam nisu različita ili odvajana od druge djece.
    Vjenčanja jako volim i idemo na svako koje smo pozvani, sredim se najedem napijem i NAPLEŠEM. Proveselimo se s prijateljima, donesemo bogate poklone i od srca. Da sam imala mogućnosti da i svoje vjenčanje obavim tako da se sredim , napijem zabavim sa svim dragim ljudima obavili bi i to. Ali pomisao o organizaciji --BRRRRRRRR strava i preopterećenje.
    bili smo na svakakvim vjenčanjima , većim, manjim, vjerskim, građanskim, doživjeli i nekoliko razvoda ljudi za koje smo mislili da su savršen par, kao i sretnim dugovječnim brakovima koji su ispočetka sklapani u žurbi zbog trudnoće.
    Nema savršenog razloga za brak ni valjanog razloga protiv braka, tko voli ,želi, hoće i može ja sretna i vesela.
    U našem mjestu i ona nekolicina mladih parova rijetko sklapa brak.
    Meni nedostaje samo MEGA fešta oko vjenčanja , pa se zadovoljavam sa više manjih feštica sa društvom ha ha, to sve govori o mom doživljavanju braka kao takvog.

  12. #962
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Danas sam upoznala jednu ženu čija priča jako ide u korist braka kao službenog stanja.
    Živjeli su sretno, zaljubljeno, čekali bebu i...on pogine u prometnoj nesreći. U svoj toj tuzi i bolu dočekala je termin i suočila se sa birokracijom. Njem mrtvi vanbračni partner ne može biti upisan kao otac djeteta, bez obzira na vrijeme koje su proveli zajedno, bez obzira na ugovor potpisan kod bilježnika. On više nije živ i ne može priznati očinstvo.

    Čekala ju je dugotrajna procedura dokazivanja očinstva putem DNK analize (njegovih roditelja, jer on je pod zemljom) čija je cijena više od 5000 kuna. Uspjela je zahvaljujući podršci obitelji, ali rekla mi je da je to bio tako težak proces, da je često padala u depresiju i htjela odustati.

    Ovo je jedan od aspekata izvanbračnog partnerstva o kojem nisam znala, niti razmišljala.
    Kada se u braku rodi dijete nakon smrti muža, on se automatski upisuje kao otac, ako nije prošlo više od 300 dana od smrti oca do rođenja djeteta. I dijete odmah dobiva sva prava koja mu pripadaju.

  13. #963
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ajme

  14. #964
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Pa ne ide ta priča u korist braka nego u korist promjene zakona. Zakon je blesav jer i ako žena u braku u tih 300 dana ostane noseća s drugim čovjekom, opet zavrzlame. A događa se.

  15. #965

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne ide ta priča u korist braka nego u korist promjene zakona. Zakon je blesav jer i ako žena u braku u tih 300 dana ostane noseća s drugim čovjekom, opet zavrzlame. A događa se.
    veliki potpis.

  16. #966

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    zakon, odnosno pravilo u njemu ima svoju logiku, koliko god se to na prvu ne čini tako. on je u korist djeteta, da dijete ima nekog, od pravnog poretka pretpostavljenog oca i da ne ovisi o milosti-nemilosti oca, njegove dobre volje da ga prizna, odnosa majke i oca, njihovih svađa i prepucavanja oko mogućeg očinstva.
    druga stvar je što bi isto pravilo trebalo primijeniti i na izvanbračnog partnera, samo što to pitanje nije tako jednostavno zbog potrebe dokazivanja da je ta zajednica imala ispunjene pretpostavke da bude kvalificirana kao izvanbračna.

  17. #967
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja stvarno ne razumijem potrebu nekih da poput svećenika rade paniku gdje je nema.
    Dakle,
    Izvanbračna zajednica je istovjetna bračnoj!
    I točka!
    Nikakva priznavanja i nikakve zavrzlame ne postoje.
    Govorim iz iskustva.
    Nigdje, ništa nisam morala dokazivati jer ja sam mu supruga.
    Ni na Sudu, ni u bolnici, nigdje!
    Na Sudu kad sam svjedočila izjavila sam, na pitanje- tko sam, da sam mu izvanbračna partnerica.
    Sutkinja je na to rekla, citiram; aha- supruga.
    I tako je izdiktirala u zapisnik.
    Nigdje ne piše, niti je koga briga jesam bračna, izvanbračna, crna ili bijela.
    Ja sam mu supruga, a on meni suprug.
    Daj shvatite, vi ubračene, već jednom da je to ISTO!!!'
    Pred zakonom je isto!
    Savjetovala sam se i s odvjetnicima vezano uz nasljeđivanje jer mi je muž teško bolestan i odgovor je bio:
    To je isto!
    Dakle, nema razlike, brak- ne brak.
    I mirovinu nasljeđujem.
    Sve je to isto.
    Bitna je ljubav, poštivanje, a ne vjenčani list.

  18. #968
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    je ali ta Betina ne može sad ništa dokazati, to je žalosno

  19. #969
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ja stvarno ne razumijem potrebu nekih da poput svećenika rade paniku gdje je nema.
    Dakle,
    Izvanbračna zajednica je istovjetna bračnoj!
    I točka!
    Nikakva priznavanja i nikakve zavrzlame ne postoje.
    Govorim iz iskustva.
    Nigdje, ništa nisam morala dokazivati jer ja sam mu supruga.
    Ni na Sudu, ni u bolnici, nigdje!
    Na Sudu kad sam svjedočila izjavila sam, na pitanje- tko sam, da sam mu izvanbračna partnerica.
    Sutkinja je na to rekla, citiram; aha- supruga.
    I tako je izdiktirala u zapisnik.
    Nigdje ne piše, niti je koga briga jesam bračna, izvanbračna, crna ili bijela.
    Ja sam mu supruga, a on meni suprug.
    Daj shvatite, vi ubračene, već jednom da je to ISTO!!!'
    Pred zakonom je isto!
    Savjetovala sam se i s odvjetnicima vezano uz nasljeđivanje jer mi je muž teško bolestan i odgovor je bio:
    To je isto!
    Dakle, nema razlike, brak- ne brak.
    I mirovinu nasljeđujem.
    Sve je to isto.
    Bitna je ljubav, poštivanje, a ne vjenčani list.
    Evo drukčijeg primjera:

    20 godina je trajala izvanbračna zajednica.
    On je umro,na smrtnom listu pod bračni drug nema upisanog imena (ni u jednom slučaju gdje je izvanbračna zajednica u smrtnom listu nije naveden bračni drug)
    Započela je raspodjela imovine, netko od nasljednika je to htio osporiti,ona je 2 godine na sudu morala dokazivati svoju izvanbračnu zajednicu,sa gomilom svjedoka.

    Tako da u našoj državi možeš svašta očekivati.

  20. #970
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    U braku ne moraju oba roditelja kod matičara za upis djeteta. U vanbraku moraju. Nije isto, ali nema veze. Meni ovaj primjer nije bitan jer to se desi valjda na jedan od tisuću slučajeva.

  21. #971
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    U braku ne moraju oba roditelja kod matičara za upis djeteta. U vanbraku moraju. Nije isto, ali nema veze. Meni ovaj primjer nije bitan jer to se desi valjda na jedan od tisuću slučajeva.
    To se nešto promijenilo, jer mi smo morali oboje za svo troje,a u braku smo.

  22. #972

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa Vidi poruku
    To se nešto promijenilo, jer mi smo morali oboje za svo troje,a u braku smo.
    I mi smo morali oboje doci, za oboje djece.

  23. #973
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa Vidi poruku
    Evo drukčijeg primjera:

    20 godina je trajala izvanbračna zajednica.
    On je umro,na smrtnom listu pod bračni drug nema upisanog imena (ni u jednom slučaju gdje je izvanbračna zajednica u smrtnom listu nije naveden bračni drug)
    Započela je raspodjela imovine, netko od nasljednika je to htio osporiti,ona je 2 godine na sudu morala dokazivati svoju izvanbračnu zajednicu,sa gomilom svjedoka.

    Tako da u našoj državi možeš svašta očekivati.
    Nasljedstvo se uvijek može osporavati.
    Ne vjerujem da je udovica išta dokazivala, već ako ostavina nije riješena kod bilježnika, normalno da ide na sud.
    Takvi postupci traju cca 2 godine.
    Ove priče tipa; ja znam susjedu i njena strina je čula na placu....
    Ma dajte- najte.
    27 godina sam u braku bez popa i vjenčanog lista i nikad, nikakvih problema.
    Niti "priznavanja" djeteta.
    To su činjenice.
    Sve ostalo su priče bez dokaza i smisla.

  24. #974
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    U braku ne moraju oba roditelja kod matičara za upis djeteta. U vanbraku moraju. Nije isto, ali nema veze. Meni ovaj primjer nije bitan jer to se desi valjda na jedan od tisuću slučajeva.
    Jesi sigurna? Nije da imam neke friške informacije, ali mm i ja smo morali ići oboje za oba sina, a u braku smo bili (i još smo, hehe).

  25. #975
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    I mi smo išli za svo troje skupa

  26. #976

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    to mi je bila prva trauma ostavljanja bebe nakon poroda, kući dijete vrišti a mi čekamo da ga kod matičara prijavimo, u braku i oboje smo morali doći, tako je i danas, nakon preko 16 godina.
    ja uopće ne bih ulazila u diskusiju, jer je ona besmislena, posebno kada se to počne osobno shvaćati. uopće nije bitno kako na to gledaju Marica, Barica, tko je što čuo od susjeda, poznanika, a tko ima svoje iskustvo, činjenica je da postoje propisi koji to reguliraju. i ne možemo reći da je u RH tako i tako jer je na forumu netko iznio svoje osobno iskustvo ni da nije zato jer netko ima drugačije iskustvo, bilo osobno ili nekog trećeg... pitanje prava nije pitanje iskustava.

  27. #977
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Mi smo u dva slučaja otišli s detetom

  28. #978
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Nasljedstvo se uvijek može osporavati.
    Ne vjerujem da je udovica išta dokazivala, već ako ostavina nije riješena kod bilježnika, normalno da ide na sud.
    Takvi postupci traju cca 2 godine.
    Ove priče tipa; ja znam susjedu i njena strina je čula na placu....
    Ma dajte- najte.
    27 godina sam u braku bez popa i vjenčanog lista i nikad, nikakvih problema.
    Niti "priznavanja" djeteta.
    To su činjenice.
    Sve ostalo su priče bez dokaza i smisla.
    Nije zbog ostavine išla na sud, već je dokazivala izvanbračnu zajednicu.

  29. #979
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    U braku ne moraju oba roditelja kod matičara za upis djeteta. U vanbraku moraju. Nije isto, ali nema veze. Meni ovaj primjer nije bitan jer to se desi valjda na jedan od tisuću slučajeva.
    morali smo svaki put ici oboje
    najfriskiji primjer nema ni 9 mjeseci
    u braku smo

  30. #980
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    I u braku i vanbracno smo morali oboje kod maticara. Cujem da je novina da se sve obavlja na jednom mjestu kod maticara.Da se ne mora na mup vise od prije par dana.

  31. #981
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Znam za slučaj kad je žena bila pred rastavom, ostala trudna u vanbračnoj zajednici. Automatikom su htjeli upisati bivšeg muža (koji još nije bivši jer je trajala brakorazvodna parnica) kao oca. Imali su problema dok su upisali pravog oca...
    Posljednje uređivanje od Nera : 10.01.2018. at 15:35

  32. #982
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Čemu onda ova priča o tome kako dijete iz braka automatizmom pripada ocu?

  33. #983
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Znam za slučaj kad je žena bila pred rastavom, ostala trudna u vanbračnoj zajednici. Automatikom su htjeli upisati bivšeg muža (koji još nije bivši jer je trajala brakorazvodna parnica) kao oca. Imali su problema dok su upisali pravog oca...
    Nema tu htjeli, ne htjeli. Automatski je upisan mamin muž kao otac. Lijepo je to gore objasnila Riječanka pravnim riječnikom.
    Tek se kasnije dokazuje tko je otac i kasnije mijenja rodni list.

  34. #984
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Malo podataka, citiram:
    "Postavlja se, naime, pitanje: žele li baš svi da nakon tri godine zajedničkog života, kako to propisuje hrvatski zakon, budu faktički u braku.
    Posebno je to osjetljivo kod izvanbračnih zajednica starijih osoba koje, primjerice, žele živjeti zajedno, ali ne žele da ih partner nasljeđuje u slučaju smrti - žele da im jedini nasljednici budu djeca iz prethodnih veza. Sada, po sili zakona, nakon tri godine zajedničkog života partner im je nasljednik."

    Prije par mjeseci sam bila u ovoj situaciji, kao dijete jednog od vanbračnih partnera i sve mi je jako svježe.
    Sve je naslijedilo dijete iz prethodnog braka, ništa izvanbračni partner, no takav je bio dogovor. Uglavnom, ako se ne traži, ne dobiva se ništa. Vjerojatno bi trebalo imati ugovor ovjeren kod javnog bilježnika, tada ide po sili zakona, naslijeđuju sva djeca (iz prethodnih brakova ili vanbračnih zajednica i iz ove da ih je bilo) i izvanbračni supružnik u istim dijelovima. Napominjem da je ovdje bio dogovor da sve ostaje ranijoj djeci.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 10.01.2018. at 17:28

  35. #985
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa Vidi poruku
    Nije zbog ostavine išla na sud, već je dokazivala izvanbračnu zajednicu.

    Izvanbračni drug ima pravo na obiteljsku mirovinu ako je izvanbračna zajednica postojala najranije na dan 28. ožujka 2008. ili kasnije, a trajala je najmanje tri godine.
    Status izvanbračne zajednice utvrđuje se u izvanparničnome sudskom postupku.
    http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=73

    Briga mene da li su ljudi oženjeni ili ne, rade li pir ili ne, ali, baš zbog izuzetaka koji mogu stvoriti mnogo muke, lijepo je imati mjesto gdje se može pročitati da se brak i izvanbračna razlikuju.
    I treba da se razlikuju, jer koja bi bila svrha zajedničkog života bez braka, ne bi nitko mogao reći: ja sam protiv braka kao institucije, jer želim živjeti drugačije od većine.

    A što se tiče prijave djeteta i mi smo morali ići oboje u matični ured, sva tri puta, iako smo vjenčani sto godina. Ali, nemam pojma što smo morali tamo govoriti ni potpisati, sve sam zaboravila.

  36. #986

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    mene je u svezi braka nedavno iznenadila statistika, tj omjer crkveni:civilni u RH, nedavno sam pročitala da je taj omjer samo 52:48 ili slično, uglavnom jako mala prednost crkvenih nad civilnim, a meni se nekako činilo da se ljudi uglavnom odlučuju za crkveni. nismo dakle tako velika manjina mi koji nismo vjenčani "pred bogom". mislim da sam baš na ovoj temi bila rekla da kako je krenulo, još ćemo i mi morati pred popa u stare dane, ali eto, ni tolike godine vjeronauka u školi nisu pomogle...

  37. #987
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    u tu statistiku treba ubaciti i crkveno vjenčane pa rastavljene koji su se po drugi put vjenčali civilno. Ako se već svaki 4. (ili 5. ?) brak raspada, onda se određeni dio te četvrtine i ženi po 2.put.

  38. #988

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    da, tako su nekako i obrazloženja bila da se civilni brak uzima kao neka proba, jer se može i nekoliko puta razvoditi a da nema prepreka da se kasnije zaključi i crkveni. https://www.vecernji.hr/vijesti/u-hr...parova-1218527

  39. #989
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ja sam sigurna da je stvar u tome što piše čokolada
    pogotovo kad pogledaš županije gdje je više civilnih brakova
    Dalmacija??

    To su valjda uglavnom 2. brakovi, koji moraju biti civilni.

  40. #990
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa Vidi poruku
    Nije zbog ostavine išla na sud, već je dokazivala izvanbračnu zajednicu.
    Nakon 20 godina?
    Ne vjerujem.
    Tu nešto drugo nije štimalo ako je ona morala dokazivati.
    Nemojte me krivo shvatiti, ja, naime, nemam apsolutno ništa ni za, ni protiv braka.
    Apsolutno mi je svejedno.
    Nikad me nisu zanimale vjenčanice, pirevi, vjenčano ili zaručno prstenje i sl.
    To mi je sve bezveze i novac koji neki potroše za taj jedan dan, ja bih utrošila za nas- pametnije.
    Ali to sam ja.
    No, vratimo se na temu.
    Uporno se pokušava progurati teza da nevjenčani parovi imaju ili će imati nekakvih problema zato jer nisu vjenčani.
    A to nije točno.
    Voljela bih da se tu javi neka žena, udovica...s takvim iskustvom pa da napiše konkretno gdje i kakve je probleme imala.
    Ali takvih žena jednostavno nema.
    Uvijek su priče...ja sam čula, od moje susede tetka je...od kolegice frendica je...
    To su tračevi i naklapanja u rangu 24 sata i sličnih.
    Nisu stvarni događaji.
    I onda se mladi ljudi plaše s takvim pričama...imati ćete problema, morati ćete priznavati dijete...i slične bedastoče.
    A to nije istina!
    Ponavljam; 27 godina sam u braku bez papira i božjeg blagoslova i nikad nisam imala ni ja, ni dijete, ni muž nikakvih problema.
    Kod nasljeđivanja je ista stvar; jedan drugoga nasljeđujemo i djeca jer to je prvi nasljedni red.
    Tako je i za mirovinu.

  41. #991

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    kome treba, neki osnovni pregled propisa i sudske prakse: http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=12578, (stanje je iz 2012., neki su propisi mijenjani, ali ne bitno)
    a kome ne treba, može mirno živjeti u uvjerenju da problemi ne postoje

  42. #992
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    kome treba, neki osnovni pregled propisa i sudske prakse: http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=12578, (stanje je iz 2012., neki su propisi mijenjani, ali ne bitno)
    a kome ne treba, može mirno živjeti u uvjerenju da problemi ne postoje
    Super info.

  43. #993

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Voljela bih da se tu javi neka žena, udovica...s takvim iskustvom pa da napiše konkretno gdje i kakve je probleme imala.
    Ali takvih žena jednostavno nema.
    Moj tata je zivo vise od 5 godina u izvanbracnoj zajednici sa strankinjom i kada je ona trazila boraviste na temelju izvanbracne zajednice nije ga dobila. Zalila se sve do Viseg upravnog suda, medjutim uzalud. Na kraju su se morali vjencati da bi mogla nesmetano zivjeti u Hrvatskoj. Situacija mozda jeste specificna, medjutim iz tog iskustva vise nego sigurno jeste da u praksi izjednacavanje izvanbracne zajednice s bracnom ne funkcionira u potpunosti. Puno ovisi koji problem zelis rijesiti i na koju osobu zaduzenu za rijesavanje tog problema naletis.

  44. #994
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    kome treba, neki osnovni pregled propisa i sudske prakse: http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=12578, (stanje je iz 2012., neki su propisi mijenjani, ali ne bitno)
    a kome ne treba, može mirno živjeti u uvjerenju da problemi ne postoje
    Da, iz 2012. a recimo nakon toga imamo i istospolne brakove, zajednice, partnerstva...a tada toga još nije bilo.
    Probleme može imati svatko ako naleti na bedastog činovnika.
    Brak nije garancija za ništa pa ni za nasljeđivanje.
    Uvijek se može naći netko tko će osporavati, s pravom ili ne, ali će zagorčati život onome na koga se namjerio.
    Tako da...

  45. #995

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj Aurora* prvotno napisa Vidi poruku
    Moj tata je zivo vise od 5 godina u izvanbracnoj zajednici sa strankinjom i kada je ona trazila boraviste na temelju izvanbracne zajednice nije ga dobila. Zalila se sve do Viseg upravnog suda, medjutim uzalud. Na kraju su se morali vjencati da bi mogla nesmetano zivjeti u Hrvatskoj. Situacija mozda jeste specificna, medjutim iz tog iskustva vise nego sigurno jeste da u praksi izjednacavanje izvanbracne zajednice s bracnom ne funkcionira u potpunosti. Puno ovisi koji problem zelis rijesiti i na koju osobu zaduzenu za rijesavanje tog problema naletis.
    Do Visokog upravnog suda, ne Viseg.

  46. #996
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Aurora* prvotno napisa Vidi poruku
    Moj tata je zivo vise od 5 godina u izvanbracnoj zajednici sa strankinjom i kada je ona trazila boraviste na temelju izvanbracne zajednice nije ga dobila. Zalila se sve do Viseg upravnog suda, medjutim uzalud. Na kraju su se morali vjencati da bi mogla nesmetano zivjeti u Hrvatskoj. Situacija mozda jeste specificna, medjutim iz tog iskustva vise nego sigurno jeste da u praksi izjednacavanje izvanbracne zajednice s bracnom ne funkcionira u potpunosti. Puno ovisi koji problem zelis rijesiti i na koju osobu zaduzenu za rijesavanje tog problema naletis.
    Na temelju čega je ta strankinja živjela prvih pet godina u RH ako je boraviše tražila, odnosno pokušala regulirati tek nakon pet godina boravka u RH?
    Ne kužim.
    Zar je živjela tu ilegalno?
    Ili možda misliš na državljanstvo?
    Ako da, to je nešto sasvim drugo i ni na temelju braka se ne dobija automatski državljanstvo. jako dobro to znam jer mi je kum Talijan i unatoč braku s našom državljanskom ne može dobiti državljanstvo dok ne prođe tih pet godina, a tada mora polagati onaj bedasti ispit i odgovarati na pitanja o Thompsonu te dokazati znanje hrvatskog jezika i tek nakon svega toga možda dobije državljanstvo.
    Možda.
    Do tada ima privremenu osobnu i policija ga svako malo kontrolira i to u najčudnija vremena.
    Jednom, bili smo kod njih na večeri u nedjelju navečer i hop, evo dva policajca na vratima. Došli u kontrolu da kum uistinu tu živi.
    Ah, ta naša lijepa birokracija.

  47. #997
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Iz Aurorinog posta ja citam da je ta strankinja do tada imala boravisnu dozvolu na nekom drugom temelju, npr. posao. A kad je taj temelj za boravisnu dozvolu istekao, pokusala je na temelju izvanbracne zajednice, sto nije temelj za boravisnu dozvolu za strance u HR.

  48. #998
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    nije vezano za nasu zemlju ali, kad bi jedan partner dobio usavrsavanje na godinu dvije u inozemstvu, partner nije mogao dobiti vizu za istu. dijete je, ali partner nije. ovo znam iz prve ruke. bilo je slucajeva i iz EU i iz USA. neki su se zenili, a neki su bili 3 mjeseca, kao turisticki boravak, pa tri natrag i tako u krug.
    ali da dokaz izvanbracne zajednice, kao sto je prebivaliste na istoj adresi nije uopce uzeto u obzir.

  49. #999
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    nije vezano za nasu zemlju ali, kad bi jedan partner dobio usavrsavanje na godinu dvije u inozemstvu, partner nije mogao dobiti vizu za istu. dijete je, ali partner nije. ovo znam iz prve ruke. bilo je slucajeva i iz EU i iz USA. neki su se zenili, a neki su bili 3 mjeseca, kao turisticki boravak, pa tri natrag i tako u krug.
    ali da dokaz izvanbracne zajednice, kao sto je prebivaliste na istoj adresi nije uopce uzeto u obzir.
    A u zakonu lijepo piše da je zajednička adresa duže od tri godine DOKAZ za postojanje zajednice.
    I kako sad, odjednom, nije?
    Znači da se krši zakon ako se to ne poštuje.
    O tome vam ja pišem već danima:
    ...da je dovoljan jedan bedasti činovnik da zagorča život, ali to se može dogoditi svakome i to su iznimke, a ne pravila.
    Ameri, primjerice, jako paze na te instant brakove, a i kod nas brak nije garancija za ništa.
    Sve je to jako relativno.
    Ali da parovi koji nisu u službeno sklopljenom braku imaju problema, to naprosto nije istina.
    Jer je u RH bračna i izvanbračna zajednica izjednačena.
    The end.

  50. #1000
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Tanci ja sam samo stavila prijmere za koje znam. nisu iz 10 ruke, ne guram nikog u brak kako ti kazes u svojim postovima, vec sam navela realane primjer u kojem se ljudi iz izvanbracne zajdenice susrecu s problemom. sta briga njemce ili amerikance ili engleze jel ti zivis ili ne na istoj adresi. njima je bitno da im takava osoba ne ostane ili pocne raditi.
    dakle nije vezano za nasu zemlju vec za vizni sustav. sad je drugacije jer smo u EU; ali u drugim zemljama i dalje ljudi imaju navedeni problem.

    mozemo mi pricati sto god zelimo da su bracna i izvanbracna zajednica izjednacene, ali u drustvu u kojem zivimo jednostavno je "lakse" kad si ukalupljen.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 11.01.2018. at 12:15

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •