Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Savjeti za mamu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno Savjeti za mamu

    Cure, bile smo danas na kontroli. Ima 6 mjeseci i do sada je nisam stavljala da stoji, sjedi ili tako nesto.. Pedijatrica je probala da je stavi da stoji, i njoj noge odma dole.. pokusala je par puta ali moja cura stoji sekund i odmah noge dole. Pedijatrica nam kaze da je kad je drzimo stavimo da stoji po malo, jer ne moze stojati i mora ocvrsnuti misice. Naravno pitala me dali ima hodalicu i tako to i samo sam joj rekla ne. Kaze takodje ne sjedi stabilno, jer kad je stavila malo je posla na stranu (prosli put je stabilno sjedjela, mislim da joj se samo spavalo bilo je rano) i kaze da je stavimo da sjedi u krilo. E sad sta vi mislite o svemu ovome? Najvise me muci stajanje, dali da je stavljam da stoji po malo? Dali joj stvarno stetim jer je ne stavljam stojati?

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ne. Odvedite je fizioterapeutu. To vam je pedica trebala dati uputu. Fizioterapeut bi vam pokazao vježbe i tražio terapije, a također objasnio da ne postavljate dijete da stoji prije nego se samo postavi jer to ima svoje zašto i zato u neurološkom razvoju djeteta.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    Dali je to stvarno za fizioterapeuta? Ovdje u inostranstvu ne prakticiraju bas to ne sjedenje i ne staviti ih da stpje prije nego prohodaju, i ne vjerujem da ce mi iko dati uput. Sve ostalo sa njom je super, napreduje. Dali su vase bebe mogle stojati sa 6 mjeseci, jeli ovo mozda normalno stanje? Jedini primjer koji imam je beba moje zaove, mjesec dana je mladji i njemu su noge cvrste i stoji od 3 mjeseca. Ali ona ga stavlja u hodalicu pa su mu noge ocvrsnule.

  4. #4
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Možda i ne, ali bar da vam objasni sve što vas zanima i brine. Kada vam ja kao neznanka s foruma kažem da ne postavljate dijete da stoji kako ćete meni vjerovati više nego pedijatrici. Tu je ona autoritet, ali fizioterapeut je po upravo tom pitanju iznad nje. Ne prakticiraju sjedenje iz jasnih razloga. Dijete mora to izvježbati samo u svojoj glavi stvoriti obrasce.

    Moje nijedno dijete nije stajalo sa šest mjeseci niti se to očekuje od njih u toj dobi. Ono što pedijatri tad gledaju je ima li dijete refleks da se odupire od podlogu i kakav je tonus mišića. U toj dobi se tek trebaju okretati. Kasnije se posjedaju sa oko sedam ili osam mjeseci, neki prije, neki poslije, a onda krene pridržavanje za namještaj.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Možda i ne, ali bar da vam objasni sve što vas zanima i brine. Kada vam ja kao neznanka s foruma kažem da ne postavljate dijete da stoji kako ćete meni vjerovati više nego pedijatrici. Tu je ona autoritet, ali fizioterapeut je po upravo tom pitanju iznad nje. Ne prakticiraju sjedenje iz jasnih razloga. Dijete mora to izvježbati samo u svojoj glavi stvoriti obrasce.

    Moje nijedno dijete nije stajalo sa šest mjeseci niti se to očekuje od njih u toj dobi. Ono što pedijatri tad gledaju je ima li dijete refleks da se odupire od podlogu i kakav je tonus mišića. U toj dobi se tek trebaju okretati. Kasnije se posjedaju sa oko sedam ili osam mjeseci, neki prije, neki poslije, a onda krene pridržavanje za namještaj.
    Hvala zuta minuta, ona se odupire o podlogu ali samo sto nece stojati. Za misice nam nista nije rekla, samo preporucila stojanje da ih ucvrstimo.

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Beba od tri mjeseca ne moze stajati osim ako ima neki hipertonus. Sto zapravo nije pozeljno.
    Sto se tice tvoga djeteta treba se koncentrirati na razvojne korake koje se ocekuju u toj dobi , a to je dobro koretanje s trboka na leda i obrnuto, gmizanje na trbuhu i tako.
    Da li dijete stavljas na pod okruzeni igrackama da potices razvoj motorike?

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I naravno da mozete staviti da dijete sjedi vama u krilu. Kad je oslonjeno ledima na vas to je potpuno ok za dijete.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Beba od tri mjeseca ne moze stajati osim ako ima neki hipertonus. Sto zapravo nije pozeljno.
    Sto se tice tvoga djeteta treba se koncentrirati na razvojne korake koje se ocekuju u toj dobi , a to je dobro koretanje s trboka na leda i obrnuto, gmizanje na trbuhu i tako.
    Da li dijete stavljas na pod okruzeni igrackama da potices razvoj motorike?
    Okrece se super sa ledja na trbuh, obrnuto ne jos uvjek mada mislim da nije daleko od toga vidim pokusava. Naravno od pocetka forsiram pod sto vise, gmize po puzlama, vrti se tako u krug, igra igrackama, sve to izgleda super!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    I naravno da mozete staviti da dijete sjedi vama u krilu. Kad je oslonjeno ledima na vas to je potpuno ok za dijete.
    Hvala na ovoj info, nisam znala
    Posljednje uređivanje od Mala88 : 10.09.2019. at 04:20

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mala88 prvotno napisa Vidi poruku
    Okrece se super sa ledja na trbuh, obrnuto ne jos uvjek mada mislim da nije daleko od toga vidim pokusava. Naravno od pocetka forsiram pod sto vise, gmize po puzlama, vrti se tako u krug, igra igrackama, sve to izgleda super!
    Stavljaj ga vise na trbuh. Probaj mu pokazati kako da se okrene. To cinis tako da se ti stavis u poziciju djeteta i obratis paznju koje korake trebas poduzeti da bi se okrenula s leda na trbuh ( ili obrnuto). I onda njemu pokazes kako . Rukama ga usmjeravas ako zapinje na nekom koraku.
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.09.2019. at 04:54

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mala88 prvotno napisa Vidi poruku
    Dali je to stvarno za fizioterapeuta? Ovdje u inostranstvu ne prakticiraju bas to ne sjedenje i ne staviti ih da stpje prije nego prohodaju, i ne vjerujem da ce mi iko dati uput. Sve ostalo sa njom je super, napreduje. Dali su vase bebe mogle stojati sa 6 mjeseci, jeli ovo mozda normalno stanje? Jedini primjer koji imam je beba moje zaove, mjesec dana je mladji i njemu su noge cvrste i stoji od 3 mjeseca. Ali ona ga stavlja u hodalicu pa su mu noge ocvrsnule.
    Normalno je da ne može stojati sa 6 meseci. I da ne sedi samostalno i pravih leđa. Beba treba da bude u onom položaju u koji sama sebe može da dovede, osim ako je naslonjena na vas kako je sirius napisala. Mišiće jača tako što puže i pokušava da se okrene na leđa, to je dovoljno.
    Moja oba deteta su bila blago hipotona, pa su se ipak sami uspravili i stajali na svojim nogama sa 8-9 meseci. Hodalicu nisu imali. Bebe i inače napreduju ogromnom brzinom, nije ni dobro ni korisno požurivati ih dodatno. Naša pedijatarka nikad nije savetovala da ih postavljamo na noge niti da sede dok ne mogu sami.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    Hvala vam na odgovorima, sada se vec osjecam bolje, bas me je pedi ucinila nesigurnom juce. Mislila sam da sam joj ja nastetila nogama i da zbog mene ne moze stajati. Bas sam se osjetila kao losa majka!

  13. #13
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Ne preporučuje se stavljati djecu da sjede ili stoje dok sami ne mogu da se dovedu u taj položaj. Međutim, sve troje moje djece su pedijatri na pregledima stavljali i da stoje i da sjede (mislim, ne doslovno, pridržavali su ih pri tome). Mislim da na taj način provjeravaju na neke reflekse, tonus misica, i da li razvoj razvoj opcenito teče kako treba... Dr je tako “stavila da stoji” do sada na stotine djece, i sigurno zna kakva bi trebala biti reakcija djeteta. Ako misli da nesto odstupa, ja bih potražila mišljenje fizijatra...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj alef prvotno napisa Vidi poruku
    Ne preporučuje se stavljati djecu da sjede ili stoje dok sami ne mogu da se dovedu u taj položaj. Međutim, sve troje moje djece su pedijatri na pregledima stavljali i da stoje i da sjede (mislim, ne doslovno, pridržavali su ih pri tome). Mislim da na taj način provjeravaju na neke reflekse, tonus misica, i da li razvoj razvoj opcenito teče kako treba... Dr je tako “stavila da stoji” do sada na stotine djece, i sigurno zna kakva bi trebala biti reakcija djeteta. Ako misli da nesto odstupa, ja bih potražila mišljenje fizijatra...
    Ako pedijatarka misli da u tom uzrastu nešto ozbiljnije odstupa, onda treba sama da uputi dete fizijatru, koji će njene sumnje da potvrdi ili opovrgne. Svaka druga reakcija pedijatra u ovom slučaju je i pogrešna i štetna i vrlo nefer i neprofesionalna i prema detetu i prema majci.

    Ev. odstupanja u reakciji deteta se sigurno neće rešiti stavljanjem u hodalicu niti podupiranjem da sedi, niti je nestavljanje deteta u te položaje ikad bilo uzrok odstupanja, ako ga uopšte ima u ovom slučaju. To bi jedan pedijatar trebalo da zna, a pošto konkretni pedijatar to ne zna, dovodi se u pitanje i koliko je ostatak njene procene tačan...
    Meni je tih paušalnih "polustručnih" procena i opaski bilo jako preko glave dok su moji bili manji, kad doslovno dr. opšte prakse kaže jedno, pedijatar kad se vrati sa godišnjeg drugo, suprotno, a specijalista konačno kaže da nijedna nije bila u pravu ...
    Ovako je rezultat zbunjena i zabrinuta mama, beba koja se po svemu pročitanom razvija prilično po tablicama, i još mesec-dva majčinih preispitivanja dok se ne pokaže u kom smeru ide detetova motorika. To nijednoj majci ne treba i zaista mislim da pedijatri nekad nisu dovoljno pažljivi u odmeravanju svojih reči i postupaka.

    Sa ostalim se slažem, naravno da pedijatri stavljaju decu "da stoje i da sede" u kontrolisanim uslovima, i da to ima dijagnostičku vrednost, ali treba posle i znati interpretirati rezultate i samom sebi a pre svega roditelju.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Dijete od 3 mj koje stoji treba odvesti fizijatru, zbog moguceg hipertonusa.

    Sto se ostalog tice, ova tablica je ok (naveden je neki optimalni razvoj, tolerira se "kasnjenje" 2-3 mjeseca):

    https://poliklinika.org/normalni-motorni-razvoj/
    Posljednje uređivanje od martinaP : 21.09.2019. at 08:36

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    Hvala svima puno na savjetima! Jos bih pitala ako neko zna: cula sam da neka djeca se podignu iz lezeceg polozaja u sjedjeci. Izgleda da ce moja biti jedna od nih. Kad god je na krevetu, u kolicima ili basinetu u lezecen polozaju, ona se odigne u polusjedeci polozaj i tako se odrzi 2,3 sekunde. Dali to znaci da je spremna za sjedenje, ili se tek sprema? Kako mogu to prepoznati? Za sada sjedi samo u nasem krilu, vise je polulezeci stav.

  17. #17
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Stavljaj je potrbuske. Ako je zaista dovoljno jaka za sedenje, bice dovoljno jaka i da se podigne na sve 4 i odatle zarotira u sedeci.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Mala88 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala svima puno na savjetima! Jos bih pitala ako neko zna: cula sam da neka djeca se podignu iz lezeceg polozaja u sjedjeci. Izgleda da ce moja biti jedna od nih. Kad god je na krevetu, u kolicima ili basinetu u lezecen polozaju, ona se odigne u polusjedeci polozaj i tako se odrzi 2,3 sekunde. Dali to znaci da je spremna za sjedenje, ili se tek sprema? Kako mogu to prepoznati? Za sada sjedi samo u nasem krilu, vise je polulezeci stav.
    Sve bebe to pokusavaju, ali tako se nece posjesti. Posjedanje ide ili s boka ili iz cetveronoznog polozaja.

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Iz lezeceg samoakose zaljuljaju na bok pa pritom posjednu

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    291

    Početno

    Cure imam pitanje, pa da ne otvaram sad novu temu mislim da moze i ovdje. Ima 9 mjeseci i uspravno stoji na koljena, ali se ne podize da stoji samostalno jos. Hvata se za namjestaj i za nas, i stvarno zeli da stoji i to je jako nervira. Citavi dan je frustrirana i hvata se za mene da joj pomognem. Kako ovo rijesiti i nekako joj olaksati?

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    StVi se u njezin polozaj i onda pokusaj ustati. Pa joj sve to pokazi na njezinom tijelu korak po korak.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •