Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 64 od 64

Tema: Priziv savjesti kod farmaceuta, kod hormonalnih terapija za zdravstvena stanja...

  1. #51
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Tako zakon kaže i za bolnice pa u nekima nema nesavjesnih dr-a.

  2. #52
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Odlična obrada teme s "što bi bilo kad bi bilo" momentom u jučerašnjem Provjerenom na Novoj TV!!!
    https://novaplus.dnevnik.hr/product/...eno-29-11-2018 od 37. minute.

  3. #53
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako zakon kaže da u ljekarni istodobno moraju raditi dva ljekarnika, a jedan od njih je obvezno onaj koji se ne poziva na priziv savjesti, u čemu je problem?
    Ako jedan ne da lijek, drugi će dati. Svi su zbrinuti, svatko je ostvario svoje pravo. Zbog čega se onda točno propinjemo na stražnje noge?
    Što kad 50 % ljudi u struci prakticira priziv savjesti? Pa kad taj postotak ide naviše kroz period vremena? Pa kad po modi to bude 100%?
    U zakonu je da na "uslugu" imaš pravo a nema nikoga tko je zbog priziva savjesti nudi. Već sad u RH postoje 2 bolnice u kojima se uopće ne izvode pobačaji zbog priziva savjesti liječnika.
    I sad se bolest širi na farmaceutiku...
    Zato se ja dižem na zadnje noge.
    A nemogućnost korištenja "usluge" vodi u ilegalu...

  4. #54
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Netko treba i počet sastavljati inicijativu . Za početak, dovoljno je svima jasno i glasno govoriti koliko ti je to neprihvatljivo, a ne prešutjeti bilo čiji komentar (susjede, druge mame itd., frendovi koji su, eto "takvi"). Bio je ove godine prosvjed protiv smanjivanja ženskih reproduktivnih prava (protiv zabrane pobačaja, za bolje uvjete u rodilištima, za veću autonomiju žena za odlučivanje o svom tijelu) - priključi se na te FB grupe, uplaćuj doprinose, sudjeluj u prosvjedima. Meni nije bilo ugodno u tim grupama, jer sam soler, npr. živcira me što se tome priključuje Radnička fronta. Ali, ako se omasovi, to će se pitanje pomaknuti iz far-lefta u centar. A da bi se to dogodilo - svačija kap to pomaže tkati.
    Iskreno, ja je čekam od Roditelja u akciji. Baš iz razloga koje navodiš. Da prosvjed bude dobro osmišljen bez mogućnosti da se pretvori u nešto drugo ili da se o njemu može izvještavati kao o nečem drugom. Jasna inicijativa s jasno zacrtanim ciljem.
    Doma sam podržala inicijativu čitanja iskustava s poroda na glavnom trgu u sklopu #Prekinimo šutnju.
    I ne smeta mi da kraj mene budu pripadnici ljubitelja životinja, HOS-a, LGBTQ zajednice, sindikata, poslodavaca, osoba s invaliditetom, žutih, crvenih, plavih, šargopirgastih, lijevih, desnih... dok je u fokusu inicijative / prosvjeda tema zbog koje smo se okupili bez mogućnosti da se fokus u tom trenutku prebacuje na neki od problema zajednica koje sam nabrojala.
    Tu ću inicijativu doći podržati kad oni organiziraju prosvjed, ako vjerujem u ono za što se bore.

  5. #55
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako zakon kaže da u ljekarni istodobno moraju raditi dva ljekarnika, a jedan od njih je obvezno onaj koji se ne poziva na priziv savjesti, u čemu je problem?
    Ako jedan ne da lijek, drugi će dati. Svi su zbrinuti, svatko je ostvario svoje pravo. Zbog čega se onda točno propinjemo na stražnje noge?
    Naprosto ne možeš raditi takav posao, ako te muči priziv savjesti. To je kao da se netko upiše na vojnu akademiju, a ima priziv savjesti na nošenje oružja. Al ima puno drugih radnih mjesta pri vojsci gdje se ne mora nositi oružje i predsjednica samo mora osigurati da ima na akademiji upisan dovoljan broj onih koji nemaju (još) priziv savjesti. A kojom dinamikom će se javljati priziv savjesti kod oficira je onda samo pitanje.

  6. #56
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Naprosto ne možeš raditi takav posao, ako te muči priziv savjesti. To je kao da se netko upiše na vojnu akademiju, a ima priziv savjesti na nošenje oružja. Al ima puno drugih radnih mjesta pri vojsci gdje se ne mora nositi oružje i predsjednica samo mora osigurati da ima na akademiji upisan dovoljan broj onih koji nemaju (još) priziv savjesti. A kojom dinamikom će se javljati priziv savjesti kod oficira je onda samo pitanje.
    Sve je pošlo krivo kod širenja priziva savjesti iz domene ratnog djelovanja u civilni život.
    Temeljni postulat je da odbijanje činjenja nečega donosi više dobra od činjenja.
    I onda smo ga zafilozofirali.
    Ali da, zakonom je predviđeno da uz osobu koja ima priziv savjesti radi i ona koja ga nema.
    A zašto onda u 2 RH bolnice niti jedan liječnik ne izvodi pobačaje? Kako tu nije pored jednog s prizivom jedan bez?
    I odosmo mi u ideologiju gdje kraja nema.
    Pa tako od sepse umiru žene u kojima raste malformiran plod s nikakvim šansama za preživljavanje ali zbog zakona koji pobačaj zabranjuje ili se netko priziva na savjest se ne spašava život žene koja još može začeti i roditi dijete/cu.
    Ipak se mora svatko za sebe zapitati što bi da je u tim cipelama on/ona sama, njegova majka, sestra, djevojka, žena, prijateljica...

  7. #57

    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Slučajno sam naišla da se o temi koja me dosta zanima piše na ovom forumu. Šokirana sam količinom zlih komentara ovdje iznesenih u slučaju farmaceutkinje i ljekarne . Prestrašno, zanimljivo mi je kako ljudi koji se navodno bore za nečija prava dokidaju određena prava drugim skupinama ljudi samo jer njima tako odgovara. Još k tome se smatraju stručnima davati komentare vezane uz zakone RH, propise HLJK, a da ne govorim i rasprave oko medicinske struke, očito bi se danas svi igrali liječnika, fatmaceuta, učitelja i tko zna čega sve ne....

  8. #58
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nešto drugo je, po meni, očito, a to je da neki ljudi misle da nemaju korektiva i da se mogu igrati bogova u svojim nišama (struke, državnog aparata itd.). A građansko društvo da je ionako samo ukras zbog EU.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.01.2019. at 09:40

  9. #59
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    koji impresivan spin, boriti se za nečije pravo da zakida druge za njihova prava

  10. #60
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nešto drugo je, po meni, očito, a to je da neki ljudi misle da nemaju korektiva i da se mogu igrati bogova u svojim nišama (struke, državnog aparata itd.). A građansko društvo da je ionako samo ukras zbog EU.
    To su blagodati demokracije

  11. #61
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nešto drugo je, po meni, očito, a to je da neki ljudi misle da nemaju korektiva i da se mogu igrati bogova u svojim nišama (struke, državnog aparata itd.). A građansko društvo da je ionako samo ukras zbog EU.
    X

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Zizzy prvotno napisa Vidi poruku
    Slučajno sam naišla da se o temi koja me dosta zanima piše na ovom forumu. Šokirana sam količinom zlih komentara ovdje iznesenih u slučaju farmaceutkinje i ljekarne . Prestrašno, zanimljivo mi je kako ljudi koji se navodno bore za nečija prava dokidaju određena prava drugim skupinama ljudi samo jer njima tako odgovara. Još k tome se smatraju stručnima davati komentare vezane uz zakone RH, propise HLJK, a da ne govorim i rasprave oko medicinske struke, očito bi se danas svi igrali liječnika, fatmaceuta, učitelja i tko zna čega sve ne....
    Ja sam mag. pharm. i radim u ljekarni. I ukinula bih mogucnost priziva savjesti opcenito. Ako ne mozes raditi svoj posao, promijeni struku.

  13. #63
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Nema slobode za neprijatelje slobode!

  14. #64
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    To su blagodati demokracije
    Pa ne slažem se ni najmanje. Zato sam, ako dobro čitam Zizzy, po njenome "šokantno zla, uz maksimalno nerazumijevanje struka raznih, od upravljanja državom, do medicine, a mislim da znam sve" - aktivno djelujem kako meni moja savjest nalaže . U demokraciji možeš djelovati, a ne pognuti glavu i šutke reći "oprostite što upitah, hvala, neću nikad više" kad te netko po njoj tupne.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.01.2019. at 12:57

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •