Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 162

Tema: Čišćenje perilice

  1. #101
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Citiraj artemida prvotno napisa
    pitanjce:kako ste rjesile smrad robe iz susilice??? to mi je enigma.
    Ja imam jeftinu, kondenzacijsku beko sušilicu i nikada, ali baš nikada mi veš nije smrdio, upravo suprotno, imam osjećaj da pojačava miris omekšivača.
    Čula sam za ovakve komentare od dosta ljudi, pa sam malo :?
    Možda da probaš sa onim maramicama za sušilicu.
    Meni nisu bile baš nešto, ali možda su baš za ovakve slučajeve idealne.

  2. #102
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    majstore?

  3. #103

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    40

    Početno

    šteta što se majstor ne javlja,ali ne čudim se

    majstore hvala na savjetima

  4. #104
    saska7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    1,122

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa

    usput - išla sam očistiti tu posudu u koju stavljam prašak i omekšivač... :shock: ... ajme, čega se sve nakupilo... ali dala sam si truda pa sam ju rastavila u komade ...
    kak si ocistila tu posudu?? :?
    imam perilicu koja se otvara odozgo Candy, cca 7 god staru, ovo sa sodom i octom mi je jasno, ali nikak da uspijem ocistiti te glupe posudice.... :/

    i btw, kak da isperem perilicu vrucom vodom kad je sva automatizirana??

  5. #105
    Lucky2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    skoro s obje noge na zemlji
    Postovi
    277

    Početno

    I ja već dugo želim pitati kako da se riješ smrada iz sušilice???

    Smrdi otkad smo je kupili, odmah zvala u dućan, rekli mi da će se izluftati nakon 2-3 sušenja; moš mislit

    Smrdi kad je prazna i roba ima čudni šnjof (ajd, ne smrdi baš jako, ali nije ni cvijeće) kad se osuši.
    Marka - Gorenje. Kondenzatorska.

    Help?

  6. #106
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj saska7 prvotno napisa
    Citiraj sorciere prvotno napisa

    usput - išla sam očistiti tu posudu u koju stavljam prašak i omekšivač... :shock: ... ajme, čega se sve nakupilo... ali dala sam si truda pa sam ju rastavila u komade ...
    kak si ocistila tu posudu?? :?
    imam perilicu koja se otvara odozgo Candy, cca 7 god staru, ovo sa sodom i octom mi je jasno, ali nikak da uspijem ocistiti te glupe posudice.... :/

    i btw, kak da isperem perilicu vrucom vodom kad je sva automatizirana??
    meni je posuda na poklopcu koji se diže. skinem posudu, izvadim neka dva valjka sa stražnje strane, i lagano odvojim masku od same posude... onda posudu temeljito isperem, a izvana oribam.

    ispiranje vrućom vodom - ja stavim program za iskuhavanje... pa odvrti. druge nema ...

  7. #107
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    Dajte se molim vas registrirajte na forum, čas posla i evo nama novog ljubimca na forumu

    a na 4 kuta vašeg doma bi bili glavna zvijezda
    :D

  8. #108
    saska7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    1,122

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    meni je posuda na poklopcu koji se diže. skinem posudu, izvadim neka dva valjka sa stražnje strane, i lagano odvojim masku od same posude... onda posudu temeljito isperem, a izvana oribam.

    ispiranje vrućom vodom - ja stavim program za iskuhavanje... pa odvrti. druge nema ...
    ah, ti noviji modeli, vidim morat cu i ja takvu nabaviti...
    moja ima ugradjenu posudu pored bubnja pa nisam pametna kako oprati
    a ovo drugo je i meni logicno i to sam napravila...mislila sam da ima neko pametnije rjesenje tipa skuhas u loncu 20l vode pa nekak ubacis ili sl

  9. #109
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Zanima me da li je iko postupio po metodi koju je MAJSTOR preporučio?

    I mene ovo buni: "Otopiti kilogram kristalne sode ili 300 - 400g čiste sode u prahu u kipućoj vodi" - o kojoj je sada tu sodi riječ? Rekao je da se 1kg sode peče u rerni itd, ali šta na kraju dobijem? Kristalnu ili čistu sodu?

    Pomagajte, jer mi crni veš jako smrdi...

  10. #110
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Može li mene neko uputiti na orginalni tekst na portalu, molim vas Ne znam gdje da ga tražim.

  11. #111
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    ja sam očistila perilicu po majstorovim uputama. Kupila sam sodu u Mulleru na kojoj piše Washing Soda pa je nisam pekla. Otopila u vrućoj vodi cca 250 g. I onda dalje sve po uputama. Stvarno se odlično očistilo.

  12. #112
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Ima li Washing sode u DM-u?

    S.Shortcake ovaj majstorov savjet se čini boljim, pročitaj na 2.str. ovog topika... ako već nisi...

  13. #113
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    nisam ni tražila u DM-u, u Mulleru u cc1 500 g košta oko 8 kn. Nešto malo manje.

  14. #114
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno Čišćenje perilice

    Perilica suđa?
    Vidim da se na početku piše o veš mašini, ali kako je u naslovu perilica zanima me da li netko ima savjet kako očistiti perilicu posuđa. Nekako lošije ispire u zadnje vrijeme i vjerujem da bi čišćenje pomoglo, ali kako???
    Hvala!

  15. #115
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ima za kupiti ono sredstvo bas za ciscenje perilice sudja- izgleda kao jedna bocica, stavi se u praznu sudjericu i opere na jednom duzem programu, mislim iznad 60C. Preporuca se tako prati sudjericu svakih mjesec dana. Mozes pogledati npr. u DM-u ili u bilo kojem vecem trgovackom centru.

  16. #116
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno čišćenje perilice

    Hvala!
    Svakako cu to kupiti u DM-u jer sam naivno mislila da je dosta samo sol stavljati redovito , a već 4 god imam tu suđericu.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    48

    Početno

    Molim da mi netko odgovori ako zna odgovor....
    Problem je u sušilici. Gorenje, kondenzacijska. Već drugi put sušim veš, a kondenzat umjesto da se skupi u posudi za kondenzat skuplja se "dolje" iza kondenzatora-filtra-saća (ja sama nisam sigurna što je to).
    Prvi put kad se to dogodilo, tu sam vodu skužila jer mi se veš nije dobro osušio pa sam htjela očistiti kond-filt-saće. Kad sam ga izvukla van, skupljena voda mi je pljusnula na pod... Kad sam sve očistila, mislila sam da je to to, ali eto i pri drugom sušenju dogodilo se isto.

    Morat ćemo zvati servis, ali prije nego me oderu htjela bih znati ako netko zna što je mojoj sušilici i možemo li to sami riješiti.
    Muž ima ideju da je sigurno u pitanju neka pumpa koja je otišla, ali ni on nije na čisto jer ni sam nije siguran kako sušilica "unutra" radi.
    Pliiiz ljudi, sušim pelene svaki drugi dan....

  18. #118
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno Re: čišćenje perilice

    Citiraj majstor prvotno napisa
    Ovdje je napisano sve i svašta i hrpa gluposti i nedoumica.
    Perilicu treba najmanje 2X godišnje temeljito očistiti, a i više puta ako perete samo na nižim temperaturama: znači ne više od 40 C, perete masnu odjeću, radnu odjeću, pelene i dr. Zlatni savjet: bijelo se pere na 95 C, a nikako niže jer će jedino tako ostati bijelo i perilica nikad neće smrditi.

    No da krenemo na teeemeljito čišćenje:

    Potrebna vam je soda za pranje-to je natrijev karbonat- koji dolazi na tržište u obliku anhidrida kao prah i u obliku kristalne sode koja je natrijev karbonat dekahidrat (češća varijanta). Prodaje se u poljoprivrednim apotekama kao kristalna soda za čišćenje bačava. Kristalana soda je 3X slabija od anhidrida.
    Natrijev karbonat možete i sami napraviti. dovoljno je kupiti kilu sode bikarbone u bilo kojem većem dućanu. To košta oko 9kn.
    Nikako ne kupovati one male paketiće od 40g po 4kn jer je to čista pljačka!!!
    Sodu bikarbonu (natrijev bikarbonat) staviti u čistu tepsiju i peći u zagrijanoj pećnici na najvišoj temperaturi 1h. Neće se ništa dogoditi pećnici ni vama. Soda bikarbona otpušta po 1molekulu CO2 i H2O zagrijavanjem i prelazi u lužnatiji natrij karbonat. Da to je ona soda za pranje koju su koristile naše bake za sve namjene. Ima je za kupiti u prodavaonicama bazenske opreme, jako je jeftina.
    Pogledajti američke stranice o sodi (washing soda) i o sodi bikarboni (baking soda)

    Postupak pranja mašine: BEZ VEŠA!

    1. Otopiti kilogram kristalne sode ili 300 - 400g čiste sode u prahu u kipućoj vodi. (NE u aluminijskom posuđu jer će pocrniti ko u perilici posuđa)

    2. Otvoriti vrata od mašine i usuti u bubanj 3-4 litre vode

    3. Na to sipati u bubanj otopljenu sodu, zatvoriti vrata.

    4. Uključiti program za bijelo 95, (samo pranje naravno) , mašina uzima ostatak vode i pere...(da ne bi brzo ispumpala ovo što smo stavili nikako ne na pretpranje), ukljućiti i tipku inteziv ako je ima i uključiti tipku wasser plus ako je ima. Znači peremo na 95 C praznu mašinu. Što duži program tim bolje.

    5. Program ide do kraja, zaključno sa svim ispiranjima i centifugiranjima

    6. Program je gotov: otvoriti filter i očistiti ga

    Tokom pranja može se umjereno pjeniti u bubnju: to je nataloženi deterđent iz perilice kojeg soda čisti jer se soda ne pjeni. Soda izvrsno otapa u vrućoj vodi nataloženu masnoću, omekšivaće i ostale naslage u mašini.

    7. Postupak ponoviti ali ovaj put s običnim alkoholnim octom.

    Ocat možete sipati u dozirnu posudu dok se mašina puni vodom ili dok je već napunjena. Znači opet program na 95C (samo pranje) i sipati litru octa. LITRU !

    Onaj savjet koji je napisala neka tu da treba sipati ocat i sodu bikarbonu, pa onda staviti još mašinu na centrifugu me je stvarno nasmijao. To je za američke mašine koje su da prostite čisto (gruba rijec) ( uglavnom nemaju grijač, peru agitiranjem, slabo cijede, očajno peru, treba stavljati klora da bi bilo bijelo), uglavnom veliko (gruba rijec).

    Naravno, mora se prati i dozirna posuda, izvucite ju kompletno van i operite s octom, dobro isprati.

    Unutrašnjost posude je malo teže očistiti, a zna biti i crno od plijesni ako nikad niste čistile. Uzmite praznu špricalicu, stavite unutra pol varikine i pol vode, promućkati i s tim dobro pošpricati unutrašnjost, uzeti staru četkicu za zube i na posao Ovo sve može i s Domestosom koji je ako niste znale običan natrijev hipoklorit kojeg vi plaćate razblaženog oko 12kn. Pa si mislite... Poslije pošpricati s čistom vodom i uključiti na perilici zadnje ispiranje na prazno.

    DA, posuda za deterđent zna jako smrditi i biti puna praška, omekšivaća i crna ako se ne brinete o njoj!

    Čišćenje rupa za vodu u dozirnoj posudi-uzmite čačkalicu i ako možete doći do rupica kroz koje utječe voda bacit se na posao.
    Na dovodnoj slavini treba povremeno očistiti mrežicu, a i na strani mašine isto-to je onaj dio gdje crijevo ulazi u mašinu.

    Naravno-redovno čištiti filter.

    NE UPOTREBLJAVATI CALGON. To je komercijalna prijevara kupaca.

    Bacate novce na čisto (gruba rijec). Deterđenti u prašku sadržavaju dovoljno omekšivaća vode. Nijedan serviser nije vidio mašinu u onakvom stanju ko ona iz reklame-vjerujte. Uostalom jeste li vi vidjeli kad onako zmazanu perilicu posuđa ko iz reklame ili šparet. To normalnom upotrebom jednostavno nije moguće. Nemojte dopustiti da vam ispiru mozak.

    Još jednom: perilica mora raditi i na 95C To je uvjet da nikad ne smrdi.

    Nikako nemojte koristiti samo tekuće deterđente, oni nemaju dovoljno omekšivaća vode, niti peru dobro.

    Najbolji prašak koji možete naći u RH je DASH

    Savjet:
    koristiti samo pola propisane količine i dodati žlicu natrijevog karbonata (soda) SOdu ne koristiti na vuni niti otapati za čišćenje perilice u aluminijskoj posudi.

    Ovo (gruba rijec) koje se prodaje iz uvoza se radi za istočno tržište sa smanjenim udjelom aktivnih tvari. Dobre su i one denk-mit teblete u DM-u za pranje bijelog veša. Domaći deteđenti su ili (gruba rijec) ili čisto OK.
    Rubel univerzal za bijelo , FAKS itd.

    Kod svakog pranja osim pranja vune poželjno je dodati prašku žlicu sode bikarbone. Sigurno ste primjetili da vam roba jednostavno nekako smrdi poslije pranja nekim prašcima za šareno. Soda bikarbona rješava taj problem! Možete dodati i 2 žlice bez problema. Soda bikarbona se može upotrijebiti i umjesto omekšivača, kao i ocat...o tome drugom prilikom....

    Nema potrebe koristiti omekšivać: napravite ga sami....o tome u 2. postu

    **** Nemoguć problem...mašina smrdi za poludit ili jednostavno ste došli u unajmljen stan pa želite sterilizirati mašinu )

    Postupak: napraviti sve opisano gore i da ne ponavljate postupak, kupiti
    IZOSAN-G u apoteci. To je klor za dezinfekciju. NEmojte odmah primjeniti klor nakon postupka s octom i sodom nego nakon 2 pranja veša recimo.
    Mašina na prazno, program 95 bijelo, u dozirnu posudu dok voda ide staviti 1 žlicu klora i program pustiti da sam završi.
    Toliko za sad....
    ...-ovo je super i baš mi to treba..nakon bojanja tamne robe u mašini su mi ostale neke tamne mrvice...budemo vidjeli....

  19. #119
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    ..a još i pitanje-filter sam očistila pred neki dan i onu posudicu za det i omekšivač..ali sam primjetila da ima jako puno prljavštine unutar one gume koja brtvi kod vrata..-pretpostavljam da se ona može skinuti ali ne bih ja u to ulazila,pokušala je prebrisati u onom utoru unutra ali nisam baš do kraja uspijela..hoće li ovaj gore opisani postupak i to počistiti?

  20. #120

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    Omekšivać ne treba kupovati. Alergičari i osobe osjetljive kože trebaju
    sami napraviti omekšivać:
    2 dijela sode bikarbone
    7 dijelova alkoholnog octa
    7 dijleova vode


    a koju količinu označavaju ovi dijelovi zna li itko??? :?

  21. #121
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    bilo koju količinu, bitan je udio sastojaka
    uzmi npr da je jedan dio 100ml ili još jednostavnije, jedna šoljica za kafu

  22. #122

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    ahaaaaaaaaaaa :D baš se glupo osjećam sad hvala

  23. #123
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno


  24. #124

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    39

    Početno

    Moram i ja probat ovo pranje mašine.
    Nisam sigurna jeli problem u mašini,sad smo mkisec dana došli u sveki i njena se roba sva ćuje na ustajalu vodu,naprimjer ručnici dok su složeni mirišu a čim se poslje kupanja obriše s njima osjeti se neugodan miris sad neznam jeli to do mašine sad kad ću svoju robu prat u nje nebi tila da mi smrdi,nisam sama pametna :?

  25. #125
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    mislim da je smrad od prevelike količine omekšivača. ja ga ne koristim 6 godina i sva tuđa odječa koja je oprana sa dodatkom omekšivaća mi smrdi na VLAGU

  26. #126

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    ljudi tko je ovaj majstor? jel ide po kućama?
    mi jadni ne možemo ni filter očisititi sami!

    hoću majstora!

  27. #127

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    111

    Početno

    Molim pomoć! Imam perilicu Končarovu staru godinu dana, ali na niskim temperaturama šari veš pere očajno. Veš kad ga izvadim smrdi po ustajalosti. A vadim ga čim završi. Bijelo s predpranjem pere super. Napravila sam slijedeće. Otkuhala na prazno na najduži program (bez predpranja) sa sodom i cijev koja izbacuje prljavu vodu stavila u škaf da vidim kakvu će vodu izbacit. Izbacila je čistu čistu vodu. Izvadila sam ladicu (čista ko sunce jer ju često perem), unutar ladice sve čisto čisto, filter crpke ko nov čist da čistiji ne može biti. MM je u cijev upuhao vodu i ona je kroz filter izašla van kristalno čista. Prije tjedan dana mi je svijetlio error za filter crpke. Taj put je šari veš izašao van smrdljiv očajno i vruć, iako sam ga prala na niskoj temperaturi. Otvorili filter i on čist, zatvorili i više ne svijetli error, ali šari veš pere katastrofa. Da li tko zna koju još majmunariju da izvedem s vešmašinom i šta da još provjerim?

  28. #128
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mravica prvotno napisa Vidi poruku
    Molim pomoć! Imam perilicu Končarovu staru godinu dana, ali na niskim temperaturama šari veš pere očajno. Veš kad ga izvadim smrdi po ustajalosti. A vadim ga čim završi. Bijelo s predpranjem pere super. Napravila sam slijedeće. Otkuhala na prazno na najduži program (bez predpranja) sa sodom i cijev koja izbacuje prljavu vodu stavila u škaf da vidim kakvu će vodu izbacit. Izbacila je čistu čistu vodu. Izvadila sam ladicu (čista ko sunce jer ju često perem), unutar ladice sve čisto čisto, filter crpke ko nov čist da čistiji ne može biti. MM je u cijev upuhao vodu i ona je kroz filter izašla van kristalno čista. Prije tjedan dana mi je svijetlio error za filter crpke. Taj put je šari veš izašao van smrdljiv očajno i vruć, iako sam ga prala na niskoj temperaturi. Otvorili filter i on čist, zatvorili i više ne svijetli error, ali šari veš pere katastrofa. Da li tko zna koju još majmunariju da izvedem s vešmašinom i šta da još provjerim?
    Mravice, ako je mašina stara godinu dana, možda (nadam se) je još u garantnom roku. Zovi odma' servisere dok ti garancija još vrijedi. Trebala bi vrijediti, jer danas su te garancije najčešće 3 godine.

    Ako je mašina Končareva, zovi ih u glavu. Prije su bili u Klanječkoj, ne znam da li su još uvijek. Pogledaj što ti piše na uputama od mašine - tamo bi trebao biti popis ovlaštenih servisa. Evo brojeva telefona u Zagrebu: Ovlašteni Končarev servis (bili su svojevremeno u Klanječkoj 59, ali ne znam jesu li još uvijek): 01/3079 197, 01/3079 198.

    Ako se ne javljaju, probaj direktno u tvornicu na Žitnjaku: 01/2484 555

    Inače, po opisu problema, meni se čini da ti se zablesavila elektronika. Možeš eventualno probati puniti veš baš kako piše (moja mašina se znala raspametiti na premalu ili preveliku količinu veša, na to je bila jako osjetljiva). Ako je krepala elektronika, nema druge nego promijeniti pločicu, a to može koštati ko pol vešmašine. Ako se program koji je u toku ne može prekinuti i mašina resetirati, onda je velika vjerojatnost da je crkla elektronika. Nemam iskustva s Končarevim mašinama. Imam Indesitovu kombiniranu i majstor mi je nedavno rekao da je elektronika crkla, pa ne mogu uključivati sušilicu i kratke programe... Sad spremam lovu u čarapu za novu jer ova je stara 7 godina i popravak bi bio "skuplja pita od tepsije". Za sada još radi dugački program za bijelo i dugački za šareno, pa ju koristim dok ne krepa do kraja... Dobro je služila, ali ni blizu kao stara Gorenje makina koja je doživjela 18 godina i koju sam dala iz kuće samo zato jer nije imala brzu centrifugu i sušilicu.

    Sretno! Nadam se da nije tak grdo kao kod mene, a ako je - pa nek ti to poprave končarevci u garantnom roku! Nemoj si uopće razbijati glavu!

  29. #129

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    111

    Početno

    Hvala, Peterlin na kontaktima.
    Ajajajaja, sve garancije bezveznih uređaja imam, ali garantnog lista od vešmašine nigdje. Peh.
    Ali nedavno mi javila vešmašina grešku na filteru crpke. Otvorili mi filter i na naše veliko iznenađenje u filteru našli moje staklo od naočala koje dugo tražim. Stvarno, ne šalim se. Kako je tu dospjelo meni ostaje misterij. Od kad smo ga izvadili pere bolje. Ali moram odmah izvaditi. Kad sam čitavo staklo od naočala našla u filteru ... nema ništa ravno tom iznenađenju....

  30. #130
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    Podizem malo

    Dakle, uputiti cu se u ciscenje perilice po uputama majstora, ali mi nesto nije jasno...u prvom dijelu spominje pecenje sode a u #65 pod prvom tockom se soda topi u vodi pa mi sad nije jasno...je netko probao?

  31. #131
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ne moras ju peci ako u Mulleru kupis Washing sodu. U zelenoj vrecici, 1kg. Mozda ima i drugdje ali tamo ima sigurno. Tada samo otapas.

  32. #132
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    thanks Cubana, nazalost u Ri nema Muellera ali cu potraziti u kakvoj drogeriji...

  33. #133
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    Kako,s čime oprati onaj dio od mašine gdje stoji posuda za detrgent? Nekidan sam izvadila tu posudu,taj dio od mašine je crn! Prije nisam išla za tim.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,070

    Početno

    Ponesta sam i skuzila
    meni je isto smrdio sareni ves dok nisam izbacila omeksivac,cudno zar ne,sad perem samo sa NILOM za sareni ves i super mirise(ako neko bude probao nemoj da stavi puno praska jer ce imat poplavu )
    tako sam se ja rijesila smrada u robi a za bijeli koristim meriks sa sodom i ujedno cistim kamenac,tako kazu....

  35. #135
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    evo da prijavim uspjesno obavljen posao ciscenja perilice
    napravila sam tocno onako kako je majstor napisao, sa kristalnom sodom (kupljena u sjemenarni) i poslje sa octom
    ZAKON!

  36. #136
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    O kojoj se marki perilice radi ? MEni je majstor svojevremeno rekao da se u nove perilice na stavlja ocat da ne uništi osjetljive dijelove

  37. #137
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    moja je Candy- ima 3 god

  38. #138

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    46

    Početno

    Moja je također Candy - stara 2,5 godine.... Elektronika otišla k vragu.... Više nikad Candy ne kupujem...Svi se žale na Candy, sve crkava nakon godinu dana!
    Šareni veš mi smrdi za poludit, probat ću vaše savjete. Bijeli super miriši!

  39. #139
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    ja zaista nemam primjedbi zasad, dobro opere i iscentrifugira jos bolje sto puno znaci kad nemas gdje susiti...a za smrad sam sama kriva, ne smije se pustiti oprano da stoji inace ode sve kvragu...

  40. #140
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    Prijavljujem jos jednu Candy, staru nekih 6-7 godina. Odlicno sluzi, pere 4-5 (nekad i vise) puta tjedno. Nedavno sam je prvi put ocistila po ovim savjetima od Majstora (hvala) i zadovoljna sam, jako.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    46

    Početno

    pitanje...

    pošto mi šareni veš smrdi za poludit, može li se kristalna soda pomiješati sa praškom prije pranja? ili se za to koristi soda bikarbona....??
    pročitala sam na forumu da se kristalna soda miješa s kipućom vodom i tako čisti perilica...
    može li se ona pomiješati u praškastom obliku sa praškastim detergentom kako bi se uklonio smrad šarenog veša?

  42. #142
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ja stavljam sodu i detergent u svako pranje. Samo smanji kolicinu detergenta i zamijeni sa sodom.

    Umjesto omeksivaca stavi alkoholni ocat.

  43. #143
    delitza avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    111

    Početno

    Ja svoju perilicu očistim jednom godišnje i to tako da u posudu za detergent ulijem octa koliko mi posuda dozvoljava a ostatak do litre spičim u bubanj i pustim da odradi puni program na 95°C. Inače si sama skuham tekući detergent s kojim perem od hladnog do 60°C:

    - 1 kom prirodni biljni sapun iz DMa (Alverde lavanda ili verbena) - sitno izribati,
    - 3 lit vruće vode (zagrijane na štednjaku - ne treba kipiti)
    - u nju se polako umiješa ribani sapun
    - kad se otopi, tome se doda 1 velika jušna žlica sode bikarbone
    - promiješati da se rastopi
    - zatim još toplo preliti u plastičnu posudu u kojoj ima dosta mjesta za komotno miješanje (iz nepoznatog razloga u staklenoj ili nekoj drugoj posudi sredstvo se stvrdne ko kamen!)
    - posudu se stavi na hladno i povremeno promiješa da se previše ne stvrdne
    - kad se ohladi doda se 20-30 kapljica eteričnog ulja (mirisa prema želji) - i to je sve!!!

    Uglavnom, veš je neusporedivo čišći nego s bilo kojim drugim detergentom, ne stavljam omekšivač jer jednostavno nema potrebe uz svu tu silnu sodu bikarbonu i primjetila sam da se lovi neusporedivo manje kamenca na grijač.

    Jedino na kuhanju koristim prašak (onaj najjeftiniji iz Špara) ali imam Amwayev blajh (ne skida boju, samo flekove) i dodam ga 1 žlicu u prašak.
    Detergent nikad ne stavljam u ladicu nego direkt u bubanj (loše iskustvo sa stare mašine, zaljigavili se svi kanali kroz koje je curio do bubnja i nikak to nisam mogla isčistiti)
    Rupice za vodu kod ladice svako toliko istrljam s keficom za zube (samo za tu namjenu) da se ne ulovi kamenac.

    Inače mašina je Gorenje, stara sad cca 5 god. i koliko god ne spada u tip top klasu ja sam još uvijek prezadovoljna.

    Eh, da, naletila sam na komentar o mašinama nove generacije koje koriste manje vode da ne isperu dobro.. moja mašina ima onaj famozni senzor čistoće vode i na industrijskom detergentu i omekšivaču je vrtilo ispiranje još barem 2-3 puta, s homemade detergentom ne vrti niti jednom dakle, potrošnja od 42 litre vode za čitavo pranje.

  44. #144
    kokolo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    156

    Početno

    Za smrad robe je krivo presušivanje na suncu! Provjereno. Imala sam sreću da sam svoj problem sa smradom robe spomenula jednoj poznanici koja me savjetovala da tamnu (ali i bijelu-lakše za peglat) robu stavljam navečer na sušenje i pokupim dok se ne sprži na suncu,najbolje do 9 ujutro. Možda koji komad ostane lagano vlažan ali NE SMRDI kad se obuče. Inače sam izluđivala kad bih skužila da se roba OPET usmrdila i uvijek sam mislila da je to zbog praška,omekšivača,nedostatka omekšivača i tako dalje.... dok zadnjih 5 pranja nisam postupila kako mi je rečeno-predvečer bih je stavila sušiti,oko 6-7, u hlad i ujutro pokupim čim se dignem. NAPOKON osjetim miris praška (omekšivač stavljam tu i tamo) i uživam bez ponovljenih pranja.

  45. #145
    ambrosia avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    259

    Početno

    nemam problema s mirisima iz perilice - meni su ručnici užasno tvdri - grubi...ima tko kakvu ideju za rješavanje ovog problema - osim sušilice

  46. #146

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Primjetila sam da u majstorovoj uputi za pranje perilice rublja nema napisano u kojoj se količini vode treba otopiti kilogram kristalne sode, pa me zanima kako ste vi to učinile?

  47. #147

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj BP prvotno napisa Vidi poruku
    evo da prijavim uspjesno obavljen posao ciscenja perilice
    napravila sam tocno onako kako je majstor napisao, sa kristalnom sodom (kupljena u sjemenarni) i poslje sa octom
    ZAKON!
    molim te, da li mi možeš napisati u kojoj si količini vode rastopila kristalnu sodu? u uputama ne piše, pa se bojim da nešto ne zeznem i pokvarim mašinu. hitno mi je, moram oprati robicu za bebu, a mašina mi je u groznom stanju.

  48. #148
    em_kay avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    zapadno od Zagreba, skoro pa u deželi...
    Postovi
    152

    Početno

    bilježim

  49. #149
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Mene zanima čišćenje perilice za suđe. Koristim proizvode za čišćenje iz Millera ali nije mi to to! Ima li tko kakvu ideju??
    Inače,imam Candy malu perilicu,staru 2 godine i...nikad više . Kad je usporedim sa maminom Gorenje starom 17 godina...moja je totalno bezveze.Nikako ne pere.

  50. #150
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    a gle, ja koristim sredstvo od finish-a ili DM-ovu robnu marku i sjaji se sva nakon toga... nemam prigovor

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •