Stranica 18 od 23 PrviPrvi ... 81617181920 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 851 do 900 od 1108

Tema: Suze znak slabosti?

  1. #851
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Ja se slažem s Riri. Cijeli "sukob" nastaje oko toga što tko podrazumijeva pod kojim pojmom i kakva se "klima" oko nekog pojma stvorila.

    Volim svoju domovinu, srce mi zaigra kad čujem himnu ili kad slijećem natrag na HR aerodrome, volim gledati tu ljepotu, drugima je hvalim i potičem ljude da je posjete, možda sam aktivna u zajednici, plaćam porez, živim vrlo pošteno, pomažem drugima, brinem se za okoliš itd .
    Volim li i njene ljude? Što to znači, koje ljude, sve ljude? Nikako. Mnoge da. Volim i DIO našeg mentaliteta, ali ne svaki dio. Jedan dio istinski prezirem.
    Bih li prekrižila sinove i rekla im - odite, poginite za domovinu, domovina vas zove? Niti slučajno! Osobito ne nakon iskustva zadnjeg rata (iako, kao i svi, uživam u ostavštini slobode).
    I što sad, jesam li patriot?

    Smatram se, antifašistom, ali ne shvaćam one koji u 2019. nariču u Kumrovcu ili gradom razvijaju Lenjinove zastave.

    itd...tako po svakom pojmu.

  2. #852

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se slažem s Riri. Cijeli "sukob" nastaje oko toga što tko podrazumijeva pod kojim pojmom i kakva se "klima" oko nekog pojma stvorila.
    Naravno, zato je i uobičajeno da se uzima najopštija i najšira definicija nekog pojma, i nije uvek potrebno da neko aktivno bude baš sve što se nekim terminom može obuhvatiti, niti je to baš uvek moguće.

    A "klima" oko nekog pojma uglavnom ne menja njegovo osnovno značenje (ok, ponekad se i to desi, ali uglavnom ne).

    Ja nisam apsolutno nikakva aktivistkinja ničega, ali boli me diskriminacija na osnovu pola, borim se protiv nje za svoj račun kada mi neko nagazi prava i borila bih se organizovano na ovaj ili onaj način ako mogu, kada bi procenila da će ženska prava da se zgaze na državnom nivou. OK, ako me to ne čini dovoljno feministkinjom jer ne priželjkujem da muški pol iščezne u mukama, onda molim neki pristojan termin za sebe na osnovu ovih mojih načela. Ja volim da se definišem, izjašnjavam i svrstavam .

  3. #853
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Vas individualista je zapravo tako mnogo (osobito kada se uzmu u obzir hrabri pp podupiratelji, njihov doprinos temi je neprocjenjiv) da se pitam tko je to ukalupljen.
    Ovo napisano (fuj feminizam i fuj patriotizam) cujem od 99% ljudi s kojima se susrecem. Cestitam vam svima, dio ste dominantne ideologije.

  4. #854
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja volim da se definišem, izjašnjavam i svrstavam .
    i to je u redu, ali ja ne

  5. #855
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    hvala, betty

  6. #856

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Vas individualista je zapravo tako mnogo (osobito kada se uzmu u obzir hrabri pp podupiratelji, njihov doprinos temi je neprocjenjiv) da se pitam tko je to ukalupljen.
    Ali opet etiketiraš, zaboga ...

  7. #857
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ali opet etiketiraš, zaboga ...
    Gle stvarno

  8. #858
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Betty, ako me to može ikako opravdati pred tvojim strašnim sudom , kunem se, nisam Riri slala PP, a u duši se osjećam feministicom u onom iskonskom smislu (kasnije meandre feminizma nisam pratila, kao ni ovu za mene prebrzu raspravu na zadnjih X stranica)

  9. #859
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Cokolada, opravdala si se, zaobici ce te moja teska ruka pravde

  10. #860
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno


    Zaboravili ste individualiste kojima je feminizam “preuzak”, ali su ponosni pripadnici radničke klase sto god to trebalo značiti...

  11. #861
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Jen, svaka ti čast, da imaš živaca, raspravljati se sa davorom i njegovim nebuloznim deskripcijama feminizma. Već godinama nije na forumu, no čim neko spomene feminiziram, evo njega sa kakvim mizogenim postom.
    ne znam kakve ga to frustracije, kompleksi ili što već, gone...

  12. #862
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam kakve ga to frustracije, kompleksi ili što već, gone...
    Cijepljen je protiv feminizma.

  13. #863
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ajde sad više s tim PPovima, kud ih i spomenih.
    Čokolado, pa ni ne može se na tebe sumnjati kad sam ja govorila o ljudima koji ne pišu ovdje hahaha. Mada mi je žao što ih se sad razvlači zbog te moje izjave, nije baš da je obaveza na forumu dati javni doprinos na temu. Ipak na PPovima svi pišemo što želimo, tamo ću nekome možda i neke privatne stvari napisati što ovdje ne bih nikad i tako.. Nije neki grijeh.

    I evo opet ću potpisati n.grace, u redu je da se netko definira kroz nešto, ali u redu je i da se ne definira i da to ne voli.

    Joj Betty, pa što je sad važno u kojoj skupini je više ljudi? Hoćemo se sad boriti ovdje tko ima više istomišljenika ili?

  14. #864
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    prozivanje ljudi koji komuniciraju pp-ovima također nije nikakav doprinos temi.

    na forumu se ne potpisuje ugovor koji obvezuje na sudjelovanje u raspravama niti se koga pita za dopuštenje za slanje privatnih poruka.

  15. #865
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Cijepljen je protiv feminizma.

  16. #866
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Niti jedno cjepivo toliko dobro ne drži. Vjerojatno sam operiran.

    U današnje vrijeme te čak i novi štednjak mora pitati za gdpr privolu, a agresivne ideologije kao moraš tolerirati. Mislim, toleriram ih kao što se tolerira bezobraznu tuđu deriščad, ali ih ne prihvaćam.

    Potpisujem riri i čokoladu.

  17. #867
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam kakve ga to frustracije, kompleksi ili što već, gone...
    Svjedočio sam raspadanju jedne vrlo inkluzivne zajednice nakon što je na čelo došla jedna prava punokrvna feministica. Ne kao ove iz radničke klase što misle da se bore za jednakost, nego stvarni razlog njihovog postojanja - prava karijeristica. Bilo je jako ružno. Ni do tada nisam imao jako visoko mišljenje obzirom na ukupni dekor, ali mi je otpor bio na razini otpora prema štajaznam, pasivnom pušenju. I onda sam progledao.

    O detaljima možemo jedino u 4 oka i ne očekujte pojašnjenja na forumu ili u pp.

    Ovo s mizoginijom je klasičan primjer pasivno agresivne komunikacije. Nije u skladu s načelima pristojnosti.

  18. #868
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Wow, bome puno iskazanog prezira zbog male razlike u stavu. Ne znam zasto pilite po temi samoodredjenja i dalje, skroz je obradjena uzduz i poprijeko sest puta.

  19. #869
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Iksam n.grace.

    Pulinka, ja potpuno razumijem da postoje ljudi koji žele biti dio većih ili manjih skupina i koji imaju potrebu osjećati se 'jednim od njih'. Ja ti tu potrebu nemam. Kao i još neki na ovoj temi. Sve radim po osjećaju, ne volim biti u bilo kakvom kalupu. Ideologije i pokreti ti donose itekakav kalup. Ako se smatraš dijelom nekog pokreta/ideologije, onda je za očekivati da se slažeš sa svim tim što ti pokret nalaže. Meni preveliki okovi i kalup. Za moj karakter, jel.
    A mozda i nemaju potrebu biti dio krda nego naprosto ne vide u cemu je ta njihova silna posebnost da bi se tako jako odupirali ukalupljivanju.

    I kada bi se svi slagali s apsolutno svime sto neka ideologija/pokret nalazu, nijedna udruga/pokret ne bi imali vise od 5 clanova/ sudionika.

  20. #870
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    davore, nacela pristojnosti nalazu (pogotova na jednom kulturnom i pametnom forumu kao sto je rodin) da covjek ne pise lazi, fake news, te opcenito raspravu spusta na neki populisticki level.
    da li si ti ili netko drugi anti feminist, feminist, neopredjeljen, ovakav, onakav je tvoja privatna stvar i ja se u to ne pacam. (da osobna iskustva nisu diskurs, se meni nekako podrazumjeva, ali ocito su dosla druga vremena, gdje ljudima diskurs i nije nesto bitno u zivotu, pa ajde...)

    i sto se mojih postova tice, ja uopce ne polemiziram sa osobnim izborima bilo koga na ovom topiku, ja polemiziram sa argumentacijama i "argumentacijam".
    nemam nikakve misionarske pobude.

    no izvrtanje cinjenica, te rasprava na nivou klisea brkatih zena, mrziteljica muskaraca , razaracice braka i to sve nabacano bez konteksta, od, uz to pristojno obrazovane osobe, je za mene izuzetno nepristojno.
    Posljednje uređivanje od seni : 07.07.2019. at 09:11

  21. #871
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pratim temu cijelo vrijeme, al sad više ne znam hoću li se nazivati feministicom ili ne .

    Prije cca 6 godina nisam se smatrala feministicom, smatrala sam da je pokret svoje “odradio”, jer eto žene danas na zapadu mogu na glasanje, obrazovat se i izaći iz kuće kad žele... onda sam upala u dugu raspravu s dvije ljute feministice koje su se zgražale na moje stavove i govorile jedna drugoj “vidiš koliko još posla imamo”. I onda sam nakon te rasprave počela osvješćivati što su mi govorile i nakon nekog vremena proglasila sam se ljutom feministicom. I izjašnjavam se tako i danas . Iako mi je treća frendica rekla da su mi to gluposti i da se ne mogu tako zvati dokle god imam MM-a s kojim nisam ravnopravna u raspodjeli poslova kod kuće, no ja se usprkos tome nazivam feministicom . Jer ne odustajem od svojih malih borbi da doma pomaknem stvari barem malo. Jer djecu i mušku i žensku pilim s tim da si svatko u životu, bio muško ili žensko, treba znati napraviti obrok i oprati gaće. Možda to nije feminizam nego “normalno”, ali ja to zovem feminizam. Ne govoriti svom sinu i svojoj kceri ono sto je moja mama govorila meni - “normalno je da kod kuce žena sve radi”.

    Drugo... možda to isto “službeno nije feminizam”, ali borba protiv nasilja u obitelji je isto prilično ženska stvar. Odnosno žrtve su pretežno žene... i iako će “svatko normalan” biti za to da se poduzimaju sve mjere vezane uz obiteljsko nasilje, ali se možda taj svatko normalan možda neće zvati feministom, meni je to tipična feministička stvar.

    Tko želi, može baciti pogled i na neke druge brojke... Službena publikacija, jako zanimljiva poglavlja o plaćama M/Ž, broj sudaca na višim pozicijama, politika...
    https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/menandwom...women_2018.pdf

    Ako netko tko vidi ove brojke misli da tu nema posla, ok. Ili ako misli da ima posla, ali da se to ne zove feminizam, isto ok.
    Ali ja mislim da tu ima još jako puno posla i ja to zovem feminizam.

  22. #872
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ne znam koliko ta statistika ima smisla. Kad se pogleda na prvu, bude onako malo šokantno, ali po meni ništa ne pokazuje.

    Oni su te plaće (kao i svi koji rade statistiku) prikazali po sektorima. To nam baš i ne govori puno, odnosno ne govori nam skoro pa ništa. Uzmimo sektor građevinarstva za primjer. Žene tu u prosjeku imaju veće plaće. Je li to zato što netko diskriminira muškarce pa im daje manje novaca ili je to po samoj prirodi sektora logično za očekivati s obzirom na to da će u tom sektoru puno prije muškarac biti radnik na gradilištu nego žena? Žene će vjerojatno biti na pozicijama unutar same građevinske firme. Onda recimo ako uzmemo neki sektor gdje žene imaju manju plaću, evo poljoprivreda. Je li to zato što netko diskriminira žene ili je to zato što muškarci u puno većoj mjeri rade sa poljoprivrednim postrojenjima što se najviše plaća?

    Ne znam kad se ono pričalo da bi u saboru trebao biti jednak omjer muškaraca i žena. Meni nije jasno da ljudi koji su to predlagali ne vide apsurd u tome. Mislim, zašto bi sjedio jednak broj? Nek sjedi onaj tko je sposobniji. Ako je u tom mandatu više sposobnih žena, onda nek sjedi više žena. Ako je više sposobnih muškaraca, nek sjedi više muškaraca.

    Kad gledam muževu firmu, on kod sebe zapošljava više muškaraca. Iako se ne izjašnjava kao feminist, ne diskriminira na temelju spola, majkemi. Ali jednostavno na natječaje za posao se većinom javi više sposobnih muškaraca u odnosu na žene. Je*iga, niti muškarci mogu očekivati posao samo zato što su muškarci, ali bome ni žene ne mogu očekivati posao na temelju feminizma. Nedovoljno je.

  23. #873
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,910

    Početno

    Ok ako su se na natjecaj javili sposobniji, iskusniji i sta ti ja znam pa se uzme muskarca. Ali ako se zenu odbije jer je zena pa ce sigurno na porodiljni ici itd...onda bas o nismo ravnopravni.

  24. #874

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam koliko ta statistika ima smisla. Kad se pogleda na prvu, bude onako malo šokantno, ali po meni ništa ne pokazuje.

    Oni su te plaće (kao i svi koji rade statistiku) prikazali po sektorima. To nam baš i ne govori puno, odnosno ne govori nam skoro pa ništa. Uzmimo sektor građevinarstva za primjer. Žene tu u prosjeku imaju veće plaće. Je li to zato što netko diskriminira muškarce pa im daje manje novaca ili je to po samoj prirodi sektora logično za očekivati s obzirom na to da će u tom sektoru puno prije muškarac biti radnik na gradilištu nego žena? Žene će vjerojatno biti na pozicijama unutar same građevinske firme. Onda recimo ako uzmemo neki sektor gdje žene imaju manju plaću, evo poljoprivreda. Je li to zato što netko diskriminira žene ili je to zato što muškarci u puno većoj mjeri rade sa poljoprivrednim postrojenjima što se najviše plaća?
    Kako ti ne govori ništa?
    Meni govori baš dosta. Baš tako po sektorima.
    Recimo, odnos plate bi trebalo da je u većini sektora 1:1 (M:Ž), naročito u zanimanjima gde je udeo zaposlenih po polovima blizak 1:1 (50:50) kombinovan sa sličnim odnosom stepena obrazovanja, i gde tip posla nije takav da se više traži fizička snaga kao kod građevine. A ako vidiš da udeo plate maltene NIGDE nije 1:1 osim u državnim službama, to je prilično indikativno. Pogledaj recimo ugostiteljstvo i slične, udeo žena veći ali plate manje.
    Ako tome dodaš da je % visokoobrazovanih žena veći nego % visokoobrazovanih muškaraca, a da je rizik od siromaštva žena veći u skoro svim starosnim grupama, slika je još nepovoljnija za žene. Nisam gledala stopu ubijenih žena naspram muškaraca ali verujem da je i ona indikativna.

    Ovu tvoju primedbu o poljoprivredi ne razumem. Na šta misliš kad kažeš poljoprivredno postrojenje, i zašto misliš da muškarci više rade sa njima? Ako misliš na traktore, kombajne, i generalno razne poljoprivredne mašine, ja te uveravam da za rad sa njima nije neophodna nikakva posebna fizička sposobnost koju samo muškarci imaju, nego je upravo stvar toga ko će prati kući gaće ako žena bude kombajnirala ceo dan. Poznajem sasvim dovoljno sposobnih žena traktorista, gomilu koja koristi poljoprivredne mašine opreznije i sposobnije nego neki muškarci i poneku koja uskoči za volan kombajna ako treba. Ili si mislila na nešto drugo?
    A što se "sposobnijih radnika" tiče, sve zavisi šta ko očekuje. Baba-tetka MM-a je bila vrlo tražena i uvažena seoska molerka svojevremeno, radila sve od gletovanja zidova do oslikavanja onim starinskim mustrama - visoka 150cm i tanjušna kao trska. Danas bi se iskidali od smeha da takva jedna umaršira sa merdevinama i četkom, ali sedamdesetih godina prošlog veka je "moler" očigledno bilo dovoljno žensko zanimanje.

  25. #875
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ako se zenu odbije jer je zena pa ce sigurno na porodiljni ici itd...onda bas o nismo ravnopravni.
    a odbije se

  26. #876
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Pulinka udahni izdahni.

    Ne govori mi ništa ovako po sektorima jer unutar nekog sektora ima mali milijun radnih mjesta, odnosno pozicija od kojih su neke više plaćene, a neke manje. Kao što sam rekla za građevinarstvo, činjenica je da je puuno češći slučaj da će na baušteli biti muškarci. A to je plaćeno manje nego što su plaćeni poslovi unutar građevinske firme. I onda oni rade neke prosjeke plaća po čemu ispada da sektor građevinarstva manje plaća muškarce i da to sad nešto kao nije fer. A u taj sektor ubrojali i radnike i tajnice i šefove i sve što može ići.

    Ne mislim da žena nije sposobna za vožnju traktora recimo, i ne trebaš me uvjeravati da za to nije potrebna neka posebna fizička sposobnost, ja to znam jer sam ja na traktoru bila.
    Pogledaj bilo koji poljoprivredni fakultet. Jel ga više upisuju muškarci ili žene? Poljoprivredna mehanizacija je nešto što će u većini slučajeva privući muškarce. U poljoprivrednu mehanizaciju se ubrajaju (što i ime govori) znanja iz mehanizacije i prodaja tih strojeva, što se daleko više plaća od vožnje ili recimo branja nečega po poljima. I da se odmah ogradim, ne, ne mislim da je žena nesposobna za to. Samo mislim da žene i muškarci imaju drugačija područja interesa uz iznimke naravno, ali ovdje govorim o prosjeku jer se na temelju prosjeka rade i statistike.

    Ne volim kad mi se stavljaju riječi u usta, a ja stvarno nisam mislila na to da žena ne može biti dobar traktorist i nije mi jasno kako si iz mog teksta to mogla pretpostaviti.

    I za sposobnije radnike ne razumijem što će ti navodnici. Netko za neko radno mjesto mora biti najbolji odabir za poslodavca, odnosno najsposobniji radnik. Nekad će to biti žena, a nekad muškarac. Mislim, nema između.

  27. #877

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Pulinka udahni izdahni.
    Shvatila.

  28. #878

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Pogledaj bilo koji poljoprivredni fakultet. Jel ga više upisuju muškarci ili žene?
    http://polj.uns.ac.rs/sites/default/...ploma_2017.pdf

    Žene na svakom smeru (od trenutno postojećih 13 smerova) prelaze 50% ukupnog broja dipl.ing i mastera. Novi Sad, Poljoprivredni fakultet, 2017.

  29. #879
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    http://polj.uns.ac.rs/sites/default/...ploma_2017.pdf

    Žene na svakom smeru (od trenutno postojećih 13 smerova) prelaze 50% ukupnog broja dipl.ing i mastera. Novi Sad, Poljoprivredni fakultet, 2017.
    Ma daj, lako ti tako kad ja nemam pojma što tu piše.

    Zezam se, mislim stvarno ne znam što tu piše, ali hoću reći da sam ja promatrala svoje okruženje, ne znam kako je u Novom Sadu. I svejedno mislim da bi prava usporedba na temelju koje bismo mogli reći da je riječ o diskriminaciji, bila usporedba istog radnog mjesta u istoj firmi. Recimo, da muškarac kao zaštitar u nekoj firmi ima veću plaću nego žena koja je tamo zaštitar, e onda bi to već bio ogroman problem. Ovako po sektorima ne mogu donijeti neki sud, jer kao što rekoh, unutar jednog sektora je puno pozicija, a za neke se radije odlučuju muškarci, a za neke žene.

    Kao i taj link, to što žene prelaze 50% ukupnog broja, ne znači da one sve uopće i rade, a kamoli da rade u struci.

  30. #880
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    http://datathrills.com/main_str/studenti/1.html
    Na zagrebačkoj agronomiji studentice vode.

  31. #881
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    http://datathrills.com/main_str/studenti/1.html
    Na zagrebačkoj agronomiji studentice vode.
    I ja baš to sad gledam. A pogledaj ovaj grafikon koji prikazuje područja. Poljoprivreda ide u biotehničke znanosti, jel? Koliko je muškaraca naspram žena. A to je generacija 2014., dakle oni na tržište rada izlaze sada.

  32. #882
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Riri, zezaš se? Živiš u Beogradu, a ne čitaš ćirilicu? Ili ssm sasvim krivo shvatila
    Inače, na tvojoj sam strani na ovoj temi (iako se ne volim svrstavati, hihihi)

  33. #883
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Nemojmo se zavaravati, postoji nemali broj natječaja, osobito kod privatnika, na kojima muškarci bolje prolaze jer će žene ostati trudne, djeca će ih tjerati na bolovanje, neće moći izdržati presing itd.
    Moja je sestra svojedobno nakon niza godina slučajno doznala da je s potpuno istim kvalifikacijama (dipl.ing) za isti posao plaćena lošije od svog kolege (vrlo napredna EU država).

  34. #884
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Riri, zezaš se? Živiš u Beogradu, a ne čitaš ćirilicu? Ili ssm sasvim krivo shvatila
    Inače, na tvojoj sam strani na ovoj temi (iako se ne volim svrstavati, hihihi)
    Hahaha nisi krivo shvatila Stvarno je ne znam, ako ne mogu bez nje onda uvalim mužu da mi čita. Mogu pretpostaviti neke riječi i znam neka slova, ali daleko je to od toga da ja nju znam haha. Znam da me treba biti sramota i naučit ću ovo ljeto, obećavam.

  35. #885
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nemojmo se zavaravati, postoji nemali broj natječaja, osobito kod privatnika, na kojima muškarci bolje prolaze jer će žene ostati trudne, djeca će ih tjerati na bolovanje, neće moći izdržati presing itd.
    Moja je sestra svojedobno nakon niza godina slučajno doznala da je s potpuno istim kvalifikacijama (dipl.ing) za isti posao plaćena lošije od svog kolege (vrlo napredna EU država).
    Naravno da ima svega, ne mislim ja da je sve idealno i da nigdje nema diskriminacije. Samo mislim da ovakve statistike koje prikazuju plaće po sektorima, čine stvari puno gorima nego što realno jesu i ne grebu ispod površine. A da ima svakakvih šupaka od poslodavaca, nego šta.

  36. #886
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Sad tek vidim post, Riri ova ideja da na listama za Sabor ne treba paziti na broj žena, nego neka se biraju sposobniji (!) stvarno ti je promašena. Jesi li uopće svjesna tko i kako sastavlja stranačke liste za izbore?

  37. #887
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Sad tek vidim post, Riri ova ideja da na listama za Sabor ne treba paziti na broj žena, nego neka se biraju sposobniji (!) stvarno ti je promašena. Jesi li uopće svjesna tko i kako sastavlja stranačke liste za izbore?
    Dobro, ostavljam mogućnost da mi je ideja promašena i da lupam gluposti. Ali onda mi objasni zašto bi se trebalo gledati na jednak broj? Jer ja stvarno ne razumijem.

  38. #888
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Za početak zato što su u poziciji krojiti zakone na štetu određenog spola.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 07.07.2019. at 16:39

  39. #889
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Za početak zato što su u poziciji krojiti zakone na štetu određenog spola.
    Ali ja nisam rekla da nekog spola ne treba uopće biti, ja samo kažem da mi je besmisleno da ih bude isti broj. Pa ni sad ih nije isti broj pa ne mogu krojiti zakone na štetu određenog spola.

  40. #890

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Postoje transliteratori, što online što oni koji se mogu ubaciti u Word i slične programe, pa prebacuju tekst ćirilica/latinica po potrebi, npr.:
    https://www.lexilogos.com/keyboard/s...conversion.htm

    Malo copy/paste teksta sa mog linka i u tren oka je potpuno čitljiv svima koji žele.
    Smetnula sam sa uma da mlade generacije ne znaju ćirilicu, ali evo, recimo da ću prihvatiti zdravo za gotovo a ne kao za*ebanciju tvrdnju da ne znaju ni za transliteratore.

  41. #891
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Postoje transliteratori, što online što oni koji se mogu ubaciti u Word i slične programe, pa prebacuju tekst ćirilica/latinica po potrebi, npr.:
    https://www.lexilogos.com/keyboard/s...conversion.htm

    Malo copy/paste teksta sa mog linka i u tren oka je potpuno čitljiv svima koji žele.
    Smetnula sam sa uma da mlade generacije ne znaju ćirilicu, ali evo, recimo da ću prihvatiti zdravo za gotovo a ne kao za*ebanciju tvrdnju da ne znaju ni za transliteratore.
    Ti si se stvarno naljutila na moj komentar?

    Zašto bih znala ćirilicu ako dolazim iz države u kojoj se ona ne koristi? Kao mladoj generaciji mi je to ista stvar kao da se netko iznenadi što ne znam japanska slova. To što je ne znam, a živim trenutno u Beogradu, je moja sramota. Ali kao što rekoh, naučit ću. Nije baš ni da živim tu 20 godina pa da i dalje ne znam.

    I nisam znala ni za taj program, pa eto hvala ti na linku.

    Ne znam jel trebam još napomenuti i da te ne zaje*avam, pa evo - napominjem.

  42. #892

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Ti si se stvarno naljutila na moj komentar?
    Ne na taj o ćirilici, to je sigurno, ja svakako ne obraćam pažnju koje pismo čitam, a pišem i kucam isključivo latinicom od detinjstva, osim kad pišem na ruskom ili ako moram u zvaničnim dokumentima.
    Ali ako mi daš hint da udahnem-izdahnem i ne bacam se toliko u raspravu sa tobom, jbg, ne možeš se čuditi ako te poslušam i zadržim se samo na golim činjenicama.
    Transliterator je inače neočekivano nepoznata stvar među mlađima, a ja uvek polazim od toga da su mlađi obično bolje u toku sa programima nego mi malo stariji.

  43. #893
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ne na taj o ćirilici, to je sigurno, ja svakako ne obraćam pažnju koje pismo čitam, a pišem i kucam isključivo latinicom od detinjstva, osim kad pišem na ruskom ili ako moram u zvaničnim dokumentima.
    Ali ako mi daš hint da udahnem-izdahnem i ne bacam se toliko u raspravu sa tobom, jbg, ne možeš se čuditi ako te poslušam i zadržim se samo na golim činjenicama.
    Transliterator je inače neočekivano nepoznata stvar među mlađima, a ja uvek polazim od toga da su mlađi obično bolje u toku sa programima nego mi malo stariji.
    Pa dobro, svaka čast, eto ja ne znam.

    Hint da udahneš i izdahneš nije bio u cilju da te isprovociram, nego zbog toga što si napisala da me uvjeravaš da za vožnju traktora nije potrebna velika fizička snaga i da ti znaš žene koje bolje voze traktore nego muški, nešto u tom smislu. I zato sam ti napisala da udahneš i izdahneš, jer ja apsolutno nigdje nisam rekla nešto suprotno od toga, niti mi je bilo na kraj pameti.

    Oprosti ako te to uvrijedilo, nije bila namjera.

    Eto ga.

  44. #894
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Riri, zašto bi ti bilo besmisleno da ih bude isti broj? Žena je u HR nešto više od 51%.
    Statistika (sad sam nabrzaka guglala) kaže da imamo 8% načelnica općina, 10% gradonačelnica, 0 % županica i 20% saborskih zastupnica.
    Što misliš otkud dolazi ona diskriminacija žena (koje si, kako si rekla, svjesna) pri zapošljavanju, povratku s porodiljnog, u plaćama itd.?

    Osim toga, poznato je da su ekonomski najnaprednije i demokratski najrazvijenije uglavnom one EU države u kojima je najmanja razlika u omjeru spolova na svim upravljačkim razinama, a u istim je zemljama i omjer zaposlenih žena i muškaraca najizjednačeniji.

  45. #895
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ja nemam ništa protiv toga da omjer bude podjednak. Ali nemam ništa protiv toga ni da prevagnu muškarci ili da prevagnu žene. Čini mi se da je zahtjev za identičnim brojem muškaraca i žena promašen jer mi je krivo popunjavati mjesta na temelju spola samo da se popuni i da se može reći eto da je omjer 50:50.

    Možda nisam u pravu, ne znam. Kažem samo kakav mi je dojam oko toga.

  46. #896

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Sve ok, Riri. Moguće da ostavljam ratoborniji utisak nego što mislim. I nema potrebe za onim "svaka čast", u naše vreme školovanja se podrazumevalo znanje oba pisma, pa većina starijih članica foruma čita ćirlicu .
    Ugl. ne moraš više da čekaš muža za prevod , transliteratori su nezamenljivi kad treba brzo prebaciti neki dokument sa jednog pisma na drugo, jedino što latinica bez kvačica izgleda urnebesno prebačena na ćirilicu...

  47. #897
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Sve ok, Riri. Moguće da ostavljam ratoborniji utisak nego što mislim. I nema potrebe za onim "svaka čast", u naše vreme školovanja se podrazumevalo znanje oba pisma, pa većina starijih članica foruma čita ćirlicu .
    Ugl. ne moraš više da čekaš muža za prevod , transliteratori su nezamenljivi kad treba brzo prebaciti neki dokument sa jednog pisma na drugo, jedino što latinica bez kvačica izgleda urnebesno prebačena na ćirilicu...
    Da, fora je, probala sam par stvari prebacivati. Možda preko toga i naučim, preko tv-a mi ne ide baš dobro.

  48. #898
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, fora je, probala sam par stvari prebacivati. Možda preko toga i naučim, preko tv-a mi ne ide baš dobro.
    Može se.... Moj mlađi sin naučio je ćirilicu sam samcat. Mm ima rodbinu u Srbiji i davno je od mamine sestre dobio azbuku, kao slovaricu. Kasnije je E. sam malo pomalo uz Google sve savladao. Mislim, nije to da čita kao ja latinicu, ali nije nepismen. E, ako je on mogao usprkos svojoj disleksiji, svakako ćeš i ti uspjeti. Nedavno je isprintao formule za matematiku na ćirilici i to odvukao u školu... njemu je to fora, a ja podržavam.

    U antikvarijatima još ima dostupne literature po kojoj su starije generacije učile ćirilicu, pa to probaj potražiti: https://www.superknjizara.hr/?page=k...jiga=100063593
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 07.07.2019. at 21:41

  49. #899
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Sorry na offt. Ja mislim da je znanje bilo kojeg pisma i jezika poželjno i korisno... Moja generacija živjela je u drugačije vrijeme, pa smo učili i ćirilicu i osnove slovenščine i makedonskog. Bome mi je puno puta dobro došlo...Uostalom, nije tak bilo samo u Jugoslaviji. K&K monarhija je isto bila država puno naroda i jezika, pa je znanje bilo kojeg bilo korisno... Ja sam iz željezničarske obitelji još iz tih vremena, čula sam puno priča o tome.

    Riri, ako imaš neku omiljenu knjigu kojoj znaš sadržaj, nabavi je na ćirilici.

  50. #900
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    Moja klinka je sama naucila i pisanu cirilicu kad je zavrsila 5 ra
    zred eto sto radi dosada.napisala je i par pisama na cirilici
    Veliki stwlno obecqva da ce se primiti ruske cirilice jer ima bivseg cimera iz rusije.ali nikak da pocne
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 07.07.2019. at 23:20

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •