Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 73

Tema: Ishrana bebe 8-9 mjeseci

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    17

    Početno Ishrana bebe 8-9 mjeseci

    Po onome sto su mi govorili i sto sam citala , prakticiram da im dajem( imam blizanke), prvi mlijecni obrok s zitaricama oko 7-7:30, rucak o mesa ili ribice s povrcem 11:30-12, jogurt i voce 16-16:30,ponekad im pripremim povrce s rizom, i vecera 19:30-20 mlijecni obrok s zitaricama.Voljela bi kada bi netko razmjenio svoja iskustva sa mnom..

  2. #2
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj Chanel prvotno napisa Vidi poruku
    Po onome sto su mi govorili i sto sam citala , prakticiram da im dajem( imam blizanke), prvi mlijecni obrok s zitaricama oko 7-7:30, rucak o mesa ili ribice s povrcem 11:30-12, jogurt i voce 16-16:30,ponekad im pripremim povrce s rizom, i vecera 19:30-20 mlijecni obrok s zitaricama.Voljela bi kada bi netko razmjenio svoja iskustva sa mnom..
    Tako nekako i mi.S tim da je poslije ručka,ako sve popapamo( a to je skoro uvijek jer volimo papati),nagrada 1 kinder čokoladica.Sve to zalijevamo čajićem i vodicom.Puno pije po 1 l tekućine na dan.

  3. #3
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    doručak: voće
    ručak:povrće ili juhica
    vode pije malo

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    17

    Početno

    da naravno, to sam zaboravila ...inace im dajem cajic od kamilice, ili vocni, ponekad razrijedim svjezi sok od narance, a nekada i samo vodu.. da kazu da je za bebu unos tekucine ide 150ml /kg, sto ukljucuje i obrok s tekucinom.. moje piju bocicu - dvije oko 200-250ml tokom cijelog dana

  5. #5
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    doručak: voće
    ručak:povrće ili juhica
    vode pije malo
    Ovako je bilo i kod nas i to minimalne količine, jer je dosta dugo odbijao dohranu.
    Što se tiče ovoga:
    da kazu da je za bebu unos tekucine ide 150ml /kg, sto ukljucuje i obrok s tekucinom.. moje piju bocicu - dvije oko 200-250ml tokom cijelog dana
    Koliko sam ja čitala o tom "unosu", (moja beba je bila na AD). To: 150 ml/kg je okvirna mjera koliko bi beba trebala (u prosjeku) popiti AD - a na dan. Znači odnosilo se samo na AD, ne na unos drugih tekučina. Možda sam u krivu, ali tako mi je onda i pedijatar potvrdio.
    Ja sam inače protiv:
    - čaja
    - sokića
    - čokoladica
    - soka od naranče
    (u toj dobi, a i dosta kasnije), jer su mi to totalno neprihvatljivi dodaci za tako malu bebu, ali to je samo moje mišljenje, ne trebate se obazirati na njega, ali bih progovorila na guzicu da ne spomenem.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    17

    Početno

    neovisno o mlijeku, unos tekucine(150ml) se valutira /kg djeteta.. da li to bilo mlijeko(i moje su jedno vrijeme koristile AD mlijeko mellin) ili druga tekucina nije bitno..ta tekucina je potrebna za djetetov organizam..tvoj pedijatar ti je to potvrdio jer se odnosilo na bebu koja je iskljucivo na mlijeku( moja pretpostavka, ili grijesi) jer o tome pisu sve knjige o ishrani beba , te nutricionisti, te razni pedijatri..primjer..malena mi je jednom imala virus crijeva(gastroentrite), gdje je imala cca. 10 -tak proljeva , te popratno s povracanjem.. i temperaturom..dijareja je jako opasna (vise od povracanja) , jer se gubi puno vise tekucine .. te su mi bili naglasili da joj unasam puno tekucine..150ml/kg..sto se tice sokica.. ja koristim samo biolosko te ,od hrane , povrca , voca..sve cokoladice su iskljucene, glutin iskljucen,ali caj bez teina i to samo malo umocena odsatljali u vodi(domaci), i naranca isto tako razrijedjena , jos nisam cula da steti..naglasavam sve prirodno, bez secera..

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Chanel, ja sam mislila na bebu koja je "samo na mlijeku". A ovo da taj unos vijedi za bilo koje tekučine mi nikako ne stoji. Do koje starosti djeteta bi to onda vrijedilo?
    Ako gledam da moje dijete ima 15 kg, to bi značilo da mu dnevno treba 2250 ml nečeg???
    Preko 2 litre?
    Ili npr. ako zamislimo da je neka beba od 9 mjeseci super prihvatila dohranu. Beba od 9 mjeseci može imati i 10 kg, ali recimo da je manja, pa da ima 9 kg x 150 ml = 1350 ml.
    Recimo da uzmemo klasićnu bebu na AD - u, s dohranom.
    Znači popije 2 puta na dan po 200 ml mlijeka = 400 ml i gdje još može unjeti cca litru tekučine keoz ostalu hranu i vodu??? Nema šanse.
    Ja i dalje stojim kod tvrdnje da je 150 ml na dan "normativ" za bebu koja je isključivo na AD mlijeku.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    17

    Početno

    potreba vode odraslih i starijih osoba je oko 1 ml vode po kilocaloriji hrane unesene tokom dana. Za djecu koja imaju povećan rizik od dehidracije, potrebno je veće, a otprilike odgovara 1,5 ml / kcal / dan. Ako želimo, možemo pisati pravila za naše dnevne potrebe. Sastoji se od oko 2% tjelesne težine. To znači da, primjerice, ukoliko dijete teži 35 kg, postotak je 0,7 kg, što bi znacilo o potrebama 0,7 litara vode dnevno, dok 20 kg dijete ima dnevne potrebe od 0 , 4 l dnevno..je li sada malo jasnije?!Buduci da smo na forumu.. onda ako vec pricamo o nekim podacima.. trudimo se, naravno da budu tocni .. jer nas cita poprilican broj osoba.. kojima su mozda ti podaci bitni za ispravan pristup prema ishrani djeteta..

  9. #9
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Chanel jasno je meni svašta. Samo si ti u dva posta dala ustvari različite podatke, koliko se ja razumijem.

  10. #10
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Pobježe mi post, a nisam završila.
    Ovi podaci koje si napisala sad u zadnjem postu, što se mene tiče mogu i ne moraju biti točni. Iskreno, ovaj dio s 1ml vode / kcal / dan, ako je i točan (pretpostavljam da je, valjda ne bubaš podatke bezveze) "prekomplicirana" je računica za roditelja koji bi želio u trenutku znati kolika je okvirna djetetova potreba za tekućinom.
    Svakako se slažem s tobom da su potrebe za tekućinom puno veče kod djece koja imaju rizik od dehidracije, a isto tako:
    Buduci da smo na forumu.. onda ako vec pricamo o nekim podacima.. trudimo se, naravno da budu tocni .. jer nas cita poprilican broj osoba.. kojima su mozda ti podaci bitni za ispravan pristup prema ishrani djeteta.
    kad ćeš na više mjesta susreti moje postove o ishrani, biti će ti jasno da mi je jako bitna pravilna prehrana djeteta.
    Što se tiče gore spomenute naranče, nemam ništa protiv soka friško iscjeđene naranče, ali za bebu koja ga s obzirom na dob smije konzumirati. Bebi od 8 mjeseci ne bih još nikako dala agrume.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    17

    Početno

    ako si pomno citala , sve sam jasno opisala.. i nikako nisu razliciti samo se s dobi djeteta mjenjaju , sto je sasvim logicno..ali necemo se sada prepirati oko razlicitih misljenja..samo mi je krivo kada netko tvrdi kategoricki da je u pravu, a nema opravdane cinjenice.. sve ovo sto sam ja napisala .. pisu knjige o tome.. nista nije bubano bezveze..nadam se da me razumijes.. sto se tice soka, razlicita su stajalista.. inace vegan.. poticu to stajaliste.. ja inace zivim u Italiji, recimo da sam i studirala jednu granu nutricionizma..jer sam profesionali trener..tako da je ujedno i grana moga posla.. ovdje je dosta zatupljena zdrava hrana..i zdrav nacin zivota..naravno i dosta skup..kao i svagdje , pretpostavljam.. ali ja sam zagovornica bio proizvoda i no-gmo..tako da to primjenjujem u svakodnevnom zivotu.. pa tako se i trudim pruziti sto zdraviji i kvalitetniji nacin zivota i djeci..

  12. #12
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Ne znam je li ovo samo meni upalo u oči, ali bebama od 8-9 mj. davati jogurt, sok od naranče i kinder čokoladice??? :shock: Cure, mislim da se na ovom forumu itekako možete educirati o prehrani djece i tako možete naučiti da su jogurt i (pogotovo!) sok od naranče izuzetno jaki alergeni za tako male bebice. A kinder čokoladicu da i ne komentiram - ona je loša i za odraslog čovjeka, kamoli za bebu (priznajem, govori deklarirani čokoholičar).
    I to ne samo radi zdravlja nego i radi usvajanja zdravih prehrambenih navika.

    Moja curica ima 9 i pol mjeseci, nikada ne gledam na sat kada jede nego joj dajem kada vidi da je gladna, a ono što ona jede jeste:
    moje mlijeko tijekom čitavog dana (tj. doji), za doručak voće ili voće pomiješano sa žitaricama (npr. gris s bananom, zobene pahuljice s bananom, kruška, jabuka...), za ručak juhicu s povrćem i mesom/ribom, tj. bolje rečeno par vrsta kuhanog povrća sa komadićima piletine ili ribe zaliveno s malo juhice, nekada dodam i šaku riže. Ponekad joj dam i treći obrok, a to je obično kriška jabuke ili tako nešto malo od voća ili sirova mrkva. Pije isključivo vodu, od ulja koristim samo maslinovo ulje, apsolutno nikakve začine joj ne stavljam u hranu, a uz sve to navečer popije i bocu - dvije AD od kozjeg mlijeka.

  13. #13
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    A kinder čokoladicu da i ne komentiram - ona je loša i za odraslog čovjeka, kamoli za bebu (priznajem, govori deklarirani čokoholičar).
    I to ne samo radi zdravlja nego i radi usvajanja zdravih prehrambenih navika.
    joj daj malo pretjeruješ,to je sve što ću komentirati,bez uvrede.

  14. #14
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam inače protiv:
    - čaja
    - sokića
    - čokoladica
    - soka od naranče
    (u toj dobi, a i dosta kasnije), jer su mi to totalno neprihvatljivi dodaci za tako malu bebu, ali to je samo moje mišljenje, ne trebate se obazirati na njega, ali bih progovorila na guzicu da ne spomenem.
    Ne brini mamica, več sam ja spomenula.

  15. #15
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ima puno ovakvih tema na dohrani, prebaciti cu vas tamo.

  16. #16
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj vindira prvotno napisa Vidi poruku
    joj daj malo pretjeruješ,to je sve što ću komentirati,bez uvrede.
    Nisam ja tako uvredljiva, slobodno možeš komentirati. I ne pretjerujem. Čokolada je sama po sebi vrlo jak alergen, i u toj dobi davati je bebici od 8-9 mjeseci je zaista jako opasno. Osim toga, u toj dobi se stvaraju prehrambene navike djece i upoznaju okusi, a tako slatki okusi kao što je okus kinder čokoladice navikavaju djecu na jake okuse, uništavaju apetit za drugom hranom i vrlo brzo doći ćeš u situaciju da ti dijete neće htjeti jesti i da će htjeti samo čokoladice.
    Nikako se ne preporučuje davati djeci hranu kao što su čokolada, bjelanjak jajeta, orašasti plodovi i citrusi prije godine dana zbog alergija koje izazivaju i štete koju čine probavnom sustavu djeteta, a hrana poput slatkiša, smokija itd., barem ne prije treće godine. Ja bih svakako svom djetetu nakon treće godine ponudila čokoladu - ali crnu, sa visokim postotkom kakaa, jer nju, u malim količinama, smatram zdravom. Za razliku od takve čokolade, kinder čokoladica je najobičnije smeće koje ti, kako si napisala, često daješ svom djetetu.

    I ne pišem ovo da bih te osudila i okarakterizirala kao lošu majku. Pišem jer je ovo forum na kojem razmjenjujemo znanja i iskustva, jer bih ja osobno volila da me ljudi isprave ako griješim u brizi oko svog djeteta, pa zato i ja tebi ovo pišem u prijateljskoj namjeri.

    Možeš li mi objasniti zašto daješ djeci te čokoladice? Zaista me zanima koja im je svrha i koju dobrobit one čine djetetu. Oprosti ako se čini da pišem u grubom tonu, zaista ne mislim tako i zaista me samo zanima razlog zbog kojeg bi to osmomjesečno dijete trebalo jesti. No hard feelings!

  17. #17
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    ako nisi vidjela moje dijete će 11 mj. dajem mu jer je obožava.A osim toga ti si tu napisala kao da jede samo čokoladu.On ju dobije možda i ako svaki drugi dan po jednu i to je sve što dobiva od slatkiša i slatkog. Nedam mu čak ni nikakav sok,ako je čaj onda je nezaslađen,a najviše pije vode.Misliš da ja ne znam što dijete slobodno jede a što ne. Ali eto tu sam slaba i mislim da jedino tu skrećem s kalendara dohrane.Žao mi ga je jer se dohranjujemo po kalendaru dohrane,a vidim da bi on rado pojeo nešto što mi jedemo.Ma ne brine mene što ćeš ti koja me ne poznaješ govoriti kakva sam majka,ja znam da sam svom djetetu najbolja i stvarno me nije briga i neću komentirati što drugi daju svom djetetu pa makar je to i špekJa sam samo lijepo napisala što otprilike dajem svome.Ma ne ljutim se.Ovo sam sad zbilja zbrda zdola napisala,al sam u žurbi

  18. #18
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Normalno da ćemo komentirati jer je ovo forum o dohrani. Na čokoladicu sam se usredotočila (kao i na jogurt i sok od naranče) jer je to ono što vidim da je loše u svoj toj prehrani. Ne želim komentirati tvoje razloge - samo su me zanimali da znam, ne da ih komentiram :D A braniti se ne moraš - ovdje smo da pišemo i raspravljamo. I meni su napisali da nije ok da uvedem djetetu AD od kozjeg mlijeka jer s dojenjem nije bilo nikakvih problema, ali sam uvidjela da joj je stvarno potreban.
    No, normalno sam prihvatila kritike i sugestije.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    17

    Početno

    sto se tice cokoladica slazem se.. jer i ja ih ne koristim..u mojoj kuci postoji samo zdrava hrana , sto se tice jogurta.. ovdje ga preporucuju nutricionisti.. iznad 8 mjeseci, punomasno ,bez secera, naravno samo prirodni, kulturom i bioloski.bas ti probiotici , koji se ujedno i nalaze u mlijeku za bebe .. nisu stetni , vec preporucljivi..kao i formula lc-pufa.sto se tice agruma..slazem se.. ali iskljucivo u normalnim kolicinama..kako ja dajem samo koju kap, razrijedjenu s vodom.. nevidim nikakav problem ..jer mojem djetetu to odgovara i nema nikakvih al. reakcija.. ako cemo tako i ribica je jak alergen.. tako da bi i kod toga trebali neki biti oprezni.. posebno osobe koje su sklone alergijama, pogotovo majke...tako da netreba pretjerivati..naravno zna se kada ide sta za koju dob..sto se tice nekog vremena kada moja djeca jedu.. one imaju vec same taj bioritam i tako da otprilike u tom vremenskom razdoblju imaju potrebu za hranom.. a ujedno tako i svoj red..

  20. #20
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Problem s jogurtom su proteini kravljeg mlijeka koji su jedan od najčešćih i najjačih uzročnika alergije kod djece. Što se tiče ribe, ona može izazvati alergiju, ali svakakva riba se ni ne daje djeci. Sve namirnice su potencijalni alergeni, ali neka više, neka manje. I nije bitno što neki preporučuju ovako ili onako i što je Italija u pitanju, kao, "razvijena zemlja". Bitno je vidjeti što preporučuju stručnjaci svjetske zdravstvene organizacije i udruge pedijatara.

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    na sve što su cure napisale, ja bih dodala kako su četiri dnevna obroka možda ipak previše za djecu od 8 - 9 mjeseci.
    ako znamo da bi u prvih godinu dana mlijeko trebala biti osnovna namirnica i najveći izvor nutrijenata, ne vidim zašto je potrebno u jednome danu davati i žitarice i meso i ribu i povrće i rižu i jogurt i sok i čokoladu...
    puno je to i za odraslog (ne govorim o količinama), a kamoli ne za tako malo dijete.

    što se soka od naranče tiče... ako i zanemarimo da bi mogao biti alergogen (što očito ovoj djeci nije), zašto ga davati u tako malim koičinama? kakva je korist od tih nekoliko razrijeđenih kapi?

    vindira, kažeš da je tvome malenome čokolada "nagrada". za što?
    mislim da djeca ne poznaju sustav nagrađivanja hranom i da im time samo činimo medvjeđu uslugu.
    hrana ne bi trebala biti nagrada; hrana je izvor energije, vitamina... nemojmo djeci stvarati pogrešne prehrambene navike.

  22. #22
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Vidiš, apricot, ja sam opsjednuta mišlju da moje dijete mora jesti raznoliko i sve vrste namirnica svakodnevno - voće, povrće, meso/ribu i žitarice. Za ručak joj obavezno dam dvije vrste povrća, meso/ribu i ponekad rižu, ali to činim tako što to sve zajedno skuham kao juhu i onda to usitnim u jednom tanjuriću pa bude kao neki bućkuriš, dakle nisu to ogromne količine.
    Ona ima 2 obroka, par puta je imala i treći, ali recimo vrlo često preko dana pored ta dva obroka izgricka neku voćku, npr. jabuku, ali to je nekoliko sitnih komadića i to ni ne računam kao obrok. Ako su u pitanju banana ili stiropor od riže, onda to sve smaže, ali tada gledam na to kao na treći obrok.
    I primijetila sam da je dojenje sve manje zanima. Prije je bila luda za sikom, a sada... Malo za doručak, za uspavljivanje tijekom dana, za užinicu... par minuta doji i nešto joj drugo odvuče pažnju i ode ona. Imam osjećaj da će uskoro svesti to dojenje samo za ujutro nakon buđenja, a to ne bih voljela barem do godine dana.

  23. #23
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Malo za doručak, za uspavljivanje tijekom dana, za užinicu... par minuta doji i nešto joj drugo odvuče pažnju i ode ona. Imam osjećaj da će uskoro svesti to dojenje samo za ujutro nakon buđenja, a to ne bih voljela barem do godine dana.
    E ovako je bio i moj preko dana,onda je cikio samo preko noći,da bi najednom samo počeo od cike okretati glavu.Ja sam se tako osjećala povrijeđeno jer sam isto htjela da siše do 1. godine bar i stvarno mi je teško palo to odbijanje.Nisam mislila da će ga to tako pustiti jer je baš bio gurman cike.

  24. #24
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pokušajte smanjiti broj/količinu krutih obroka, pa vidite hoće li biti razlike.

  25. #25
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    oko 8 popije bocu AD-a
    oko 12 voće ili mliječna kašica
    oko 16 povće sa ili bez mesa
    oko 20 boca AD-a za laku noć popije dnevno cca 150ml tekućine

  26. #26
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj pirica prvotno napisa Vidi poruku
    oko 8 popije bocu AD-a
    oko 12 voće ili mliječna kašica
    oko 16 povće sa ili bez mesa
    oko 20 boca AD-a za laku noć popije dnevno cca 150ml tekućine
    Meni je ovo fascinantno (ne kažem da je loše, krivo ili nešto slično), ali moje dijete sa skoro 3 godine ima više obroka od navedenog (mislim na manje razmake).
    U dobi od 8-9 mjeseci o kojoj se priča je imao 6 obroka mlijeka i jedan zbrljani voćni i pola zbrljanog obroka povrća sa žitaricama i vode po potrebi.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 22.04.2010. at 12:37

  27. #27
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i ja sam to pomislila.
    posebno mi se čini kako je malo mliječnih obroka...

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    530

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    i ja sam to pomislila.
    posebno mi se čini kako je malo mliječnih obroka...
    Čekajte, jel to sve što bebek pojede, dan i noć ?
    Posljednje uređivanje od Mondu : 22.04.2010. at 13:41

  29. #29
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    apricot, uzela si mi riječi iz usta , upravo sam sve to htjela napisati.
    Što se tiče soka od naranče, osim što je alergen, njegova je kiselina prejaka za želudac. Naravno, ništa ne znači ako ga daješ par kapi razrjeđenog s vodom, no onda i nema nekog učinka osim što se dijete uči novom okusu...
    Moja cura će za 5 dana 9 mjeseci, ima dva obroka, a sve ostalo sisa:
    ujutro kad se probudi sisa, sat i pol nakon toga jede žitarice s voćem (jabuka, suha marelica, suha šljiva jer nema sezonskog), onda sisa opet oko 10 sati, pa još malo kada se probudi, pa oko 2, pa oko 5, a oko pola 8 jede žitarice s povrćem (od sezonskog samo blitva koju imam u vrtu, zamrznutu tikvu, prošlosezonski batat i krumpir) ili piletinom.
    Apricot, kada si već tu, kopirat ću pitanje s drugog topika (o pesticidima):
    Naime, ovih dana čitam knjigu Istina o hrani gdje se govori o svim blagodatima brokule, no kako je teško uzgojiti brokulu, a ona iz trgovine je kao nacrtana, rado bih joj ju dala.
    U svom sam malom vrtu ispred zgrade posijala mahune, grašak, mrkvu, peršin, blitvu, tikvice, a još ću ciklu, rajčice i papriku, a neko ću povrće moći nabaviti iz eko proizvodnje (zapravo, bez certifikata, ali recimo da vjerujem proizvođačima kada kažu da ne špricaju). No, neko povrće niti oni neće imati, a ja bih voljela da ga M. jede. E sada, treba li uopće djeci davati ono što nije sezonsko (brokula se sada tek sadi)?

  30. #30
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    jes to je to, ali nisam napisala količinu koliko pojede. a zanimljivo nikada nije tražila sama jest.
    apricot pojede 600ml mlijeka i kaže naša ped da je to ok, jednostavno imam dijete koje nikad nije gladno nadam se da će se to promjeniti kad prohoda
    dobro napreduje, nije bila bubana do sada puj, puj da se ne ureknem, valjda joj je to dosta

  31. #31
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Da, zaboravila sam da sisa još prije spavanja, i još tri puta noću.
    Budući da je sjajno prihvatila ova dva obroka, pomislila sam joj već u 9. mjesecu uvesti treći, no neću jer želim da što više sisa budući da je mlijeko osnova ishrane tako malog djeteta.
    Što se tiče vode, M. pije jako malo vode. Nudim joj, ali to bude svega par gutljaja, no ima dovoljno popišanih pelena pa valjda dobije koliko je potrebno kroz mlijeko.

  32. #32
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj pirica prvotno napisa Vidi poruku
    jes to je to, ali nisam napisala količinu koliko pojede. a zanimljivo nikada nije tražila sama jest.
    apricot pojede 600ml mlijeka i kaže naša ped da je to ok, jednostavno imam dijete koje nikad nije gladno nadam se da će se to promjeniti kad prohoda
    dobro napreduje, nije bila bubana do sada puj, puj da se ne ureknem, valjda joj je to dosta
    Kako pojede 600 ml???
    Ima dva obroka mlijeka (2 x 300 ml)???
    Ili ponekad i jednu mliječnu kašicu, pa u njoj ne može biti više od 100 ml mlijeka, ili može???
    To bi bilo 2 x 250 ml + 100 u kašici.
    Meni to nije malo, nego ogromne količine hrane po obroku. Ne kužim. Ako ti se da pojasni.
    Ponavljam, ja "mjerim" prema svojem djetetu koje niti dan danas sa skoro 3 godine ne pojede preko 200 ml po obroku.
    Meni je i nekako logičnije dok su mali da imaju manji želučić i puno malih obroka.

  33. #33
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Kako pojede 600 ml???
    Ima dva obroka mlijeka (2 x 300 ml)???
    Ili ponekad i jednu mliječnu kašicu, pa u njoj ne može biti više od 100 ml mlijeka, ili može???
    To bi bilo 2 x 250 ml + 100 u kašici.
    Meni to nije malo, nego ogromne količine hrane po obroku. Ne kužim. Ako ti se da pojasni.
    Ponavljam, ja "mjerim" prema svojem djetetu koje niti dan danas sa skoro 3 godine ne pojede preko 200 ml po obroku.
    Meni je i nekako logičnije dok su mali da imaju manji želučić i puno malih obroka.
    točno to, ima malo obroka ali puno pojede

  34. #34
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moram napisati kakav on ima "raspored obroka" sa skoro 3 godine, jer su sad ti obroci recimo ustaljeni.
    Nakon buđenja - AD na flašicu (napravim 200 ml, ponekad popije sve, ponekad ne)
    - oko 10 doručak
    - oko 12 voće (banana i još nešto)
    - oko 14 ručak
    - ako je manje pojeo za ručak, onda opet:
    - oko 16.30 ručak (br. 2)
    - oko 19 večera

    - ako je pojeo kompletno ručak, onda je opet oko 19 večera, a negdje između još ima neki međuobrok.

  35. #35
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    mi jedemo: cica noću, cica za zajutrak
    doručak: voće+žitarice
    cica za spavanje
    ručak: povrće/meso/riba/žitarice (ne sve zajedno, ofkors)
    cica po potrebi
    večera: pura+jogurt, griz na vodi...
    cica do daljnjega


    ne razumijem kako malo dijete zna što je kinder čokolada i slično i kako nekom uopće padne na pamet to djetetu ponudit. Pa što će mu to, ne kužim?
    Moja ima 11mj i njoj je blitva lešo bez ičega supertruper, jer nije upoznala te hiperokuse tipa-preslatko, preslano, prezačinjeno
    kad jednom to krenu jest-gotovo veselje.
    Posljednje uređivanje od krumpiric : 22.04.2010. at 14:07

  36. #36
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    ja joj nikad ništa nisam nametala, sama je uhavtila takav ritam i to joj odgovara. da smo probali drugačije jesmo, ali nije išlo, možda kad postane malo aktivnija bude tražila još neki međuobrok

  37. #37
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    da, ja bih rekla kako je količinski dovoljno, ali prenatrpano u 4 obroka.
    to bi bio zaključak ako bi tvopja djeca bila ista kao i moja.
    a nisu.
    zato vjerujem kako ti najbolje procjenjuješ.
    do godine dane, ja bih ipak te obroke drugačije rasporedila i davala ih više, ali u manjim količinama. neka probavni sustav stalno po malo radi.

    a valjda sam i ja opterećema tim užasnim postocima pretile djece, pa svojima nastojim usaditi kako je bolje više manjih obroka, nego manje - većih.

    SikaPika, ja sam sebi "naredila" da ne razbijam previše glavu špricanjem voća i povrća. jednostavno si to ne mogu dopustiti s obzirom da nemam mogućnosti nabaljanja organskih namirnica.
    zato dobro perem, debelo gulim i to je sve što mogu.
    ja brokulu razdvojim na cvjetiće i držim u slanoj vodi. onda još operem u nekoliko voda.
    moji je jedu i sirovu.
    znam da nije najsretnije rješenje, ali bi mi veći stres bio ganjati okolo ekološki uzgojene namirnice, nego ovaj sada.

    što se tiče sezonskih namirnica, trudim se davati onako kako je to priroda zamislila: jagode u svibnju, brokulu u listopadu. nisam rob te odluke, zalomi se i vansezonsko.
    dajem i odmrznute namirnice jer mi se to čini kao bolji izbor, budući da pretpostavljam kako veliki proizvođači kupuju namirnice u sezoni, kada ih ima najviše i kada su najjeftinije.

  38. #38
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    a gle volila bi ja i da jede više puta po manje, ali to njoj ne paše. i inaće 2 dana prije 8mj je imala 7950gr i 69cm tako da mislim da ipak ja trebam pratit nju, a ne joj nametat neki ritam, ali isto tako mislim da će se ritam hranjenja još sigurno mjenjat

  39. #39
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    ja imam zamrznutu eko buću (ničim tretiranu) u zamrzivaču od prošle godine, smijem to odmrznuti i dati bebi sa nekih 7mj?i kako ju npripremiti?

  40. #40
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Kad smo kod velikih obroka, M. nekada kada joj se nešto svidi zna pojesti i 250 ml što se meni čini jako puno, no bed mi je prekidati ju. Da se razumijemo, ne radimo nikakve avione, ne igra se dok jede, samo jede... Neku večer je pojela blitve sa žgancima možda i više od 250 ml. Dva sata prije toga siki, a onda i sat vremena poslije toga. Da joj ne dajem toliko krute hrane? Inače, ima jedva 7,5kg sa svojih 9 mjeseci, ali je jako, jako aktivna.

  41. #41
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    Kad smo kod velikih obroka, M. nekada kada joj se nešto svidi zna pojesti i 250 ml što se meni čini jako puno, no bed mi je prekidati ju. Da se razumijemo, ne radimo nikakve avione, ne igra se dok jede, samo jede... Neku večer je pojela blitve sa žgancima možda i više od 250 ml. Dva sata prije toga siki, a onda i sat vremena poslije toga. Da joj ne dajem toliko krute hrane? Inače, ima jedva 7,5kg sa svojih 9 mjeseci, ali je jako, jako aktivna.
    Potpuno isto kao i kod nas! :D sa svojih 9 i pol mjeseci na jedvite jade je navukla 7,5 kg, a jede nenormalno. Ovim rasporedom:

    -nakon buđenja obilno dojenje
    -još jednom dojenje
    -gris ili zobene pahuljice s voćem (ponekad i samo voćka)
    -dojenje
    -dojenje
    -tanjur 2 vrste povrća ili 1 povrće s rižom + meso/riba (sve zajedno iskuhano s maslinovim uljem)
    - 200 ml AD
    - 200 ml AD (ili voćka ili dojenje)
    - dojenje

    I između svih tih obroka pokoji komadić voća ili stiropor od riže i puno vode. U zadnje vrijeme joj je dojenje, kao što sam već gore napisala, sve kraće i kraće, ali ove krute obroke pojede u cijelosti. Jučer je pojela čitav tanjur za odrasle piletine sa onim povrćem carska mješavina (da, pravim joj ponekad to smrznuto povrće, ne vidim veliku štetu u tome).
    Uvjerena sam da je to genetski jer takav joj je i otac i čitava njegova familija - puno jedu, više obroka kroz dan, a kao da jedući mršave :D

  42. #42
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    M. se bliži dohrana (aj, ode ovaj krasni komod), pa malo švrljam po ovim temama.
    Moji momci su u ovoj dobi imali :
    dojenje
    voće
    ručak
    dojenje
    dojenje
    i to je bilo to, tako do godinu dana, kad smo uvodili treći obrok. D. je ponekad tražio još jedno dojenje, A. nije nikad. M. je sad na nekih pet-šest-sedam dojenja dnevno. U svakom slučaju, idemo sa 6 mjeseci na jedan obrok dohrane, mislim da ću prvo voće pa pomalo povrće, kad dobro prihvati taj jedan, uvodit ću drugi, a treći opet iza godinu dana. Ako ona ne bude imala druge planove.

  43. #43
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ja mislim da je najvažnije djeci ne davati prerađenu hranu koja sadrži razne umjetne zaslađivaće, zgušnjivaće, razne E-ove i one, pesticide, hormone..., izbjegavati slatkiše, grickalice..., a za domaću, zdravu i sezonsku hranu ne treba previše brinuti.
    Nema mi smisla skakati nekome za vrat zato što je bebici mjesec-dva prije ili kasnije dao jogurt ili par kapi razrijeđenog soka od naranče. Ništa se strašno ni dramatično neće dogoditi zbog toga.
    Imajte na umu da i sva pretjerana briga oko prehrane može imati kontraefekt - nažalost, često sam svjedokom roditeljima koji prate tabele, sablažnjavaju se nad slanim štapićem u ruci 1. godišnjeg djeteta... i tako..., a imaju djecu koja jedu slabo, malo... i najglasniji su u kuknjavi o kilaži i natjeravanju u vrijeme hranjenja.
    Nismo li mi generacija koja je s 2mj. pila "limunadu", a s 4mj. obavezno jela žumanjke... ne kažem da je to u redu, ali danas se puno toga promjenilo u odnosu na prije, a alergije današnje djece su se utrostručile u odnosu na našu generaciju.
    Mislim da hrana kao hrana i vrijeme uvođenja (ako je u granicama zdravog razuma) čini najmanji problem kod pojave alergija, naravno pod uvjetom da i kad se krene s dohranom da se pazi da je to isključivo ekološka, domaća i sezonska hrana.
    Ne znam zašto treba ukalupljivati djecu što se tiče dohrane (ako to ne radimo u ostalim slučajevima), nije svako dijete isto, neko jede češće, a manje, a neko rijeđe a više, neko je osjetljivo na kiselo, neko na bljutavo, neko pije na litre mlijeka, neko samo tu i tamo sisa... sve je to o.k. ako je dijete zdravo i ako se u ničemu ne ide u krajnost.

  44. #44
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    pokušati ću ovdje pitati nešto: koliko količinski pojedu vaše bebe? pitam zato jer sam prije par dana kupila eli gotovu voćnu kašicu za odlazak na izlet i smazala je cijelu malu kašicu (možda glupo zvuči , nemam više onu naljepnicu s teglice pa ne znam koliko je to grama). poslije sam u tu teglicu sipala kašice koje radim doma i dajem joj manje od te količine. sad se pitam da li je to dovoljno?
    imamo voćni doručak oko 10 ujutro i povrće +riža ili žganci oko4 sata popodne. doji puno puta po danu i noći, ima oko 9kg.

  45. #45
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Gotove, male kašice imaju 125g (ili ml).
    Daj joj i više od toga, ako želi, a ako neželi neće jesti.
    Moja cura je u dobi od 8 mj. jela za ručak miksano; npr. piletina+krumpir+blitva+pulenta u zdjelici od 500ml. To je bilo srednje gusto i ona bi sve pojela. Za moj pojam, malo previše, a kilažom je bila isto oko 9-9,5kg.
    Moj sin je u toj dobi jeo puno manje, gotovo upola, a bio je težak 11kg, tj. puno deblji i malo duži od nje.
    Dojili su podjednako i ostale obroke jeli podjednako.

  46. #46
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Uvjerena sam da je to genetski jer takav joj je i otac i čitava njegova familija - puno jedu, više obroka kroz dan, a kao da jedući mršave :D
    Da, i M. je sva na MM-a. Naime, on sa svojih 180 i kusur cm ima jedva 65 kila. No, on ni ne jede puno, jednostavno može dugo izdržati bez hrane. Inače je gurman, ali nije gladuš kao ja. Meni kad prođe 4 sata bez hrane, sva drhtim, a on, on ujutro pojede 2 plazma keksa, popije šalicu čaja bez šećera i nekada do popodne kad se vrati kući ne jede ama baš ništa! Bude gladan, ali nekada prije sjedne za komp ili radi nešto umjesto da jede (osim ako ga ne natjeram).
    Nadam se da će M. redovitije jesti, a imati stas na ćaću!

  47. #47
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    dajem i odmrznute namirnice jer mi se to čini kao bolji izbor, budući da pretpostavljam kako veliki proizvođači kupuju namirnice u sezoni, kada ih ima najviše i kada su najjeftinije.
    Vidiš, o tome nisam razmišljala. Da, valjda je tako.
    Večeras sam zvala ženu od koje ću kupovati povrće kojega neću imati u vrtu, a njeno će i ranije dozrijeti, pa mi kaže kako mahuna i graška neće biti još mjesec dana jer uzgaja sasvim prirodno, gnoji tek stajnikom. No, ono što mi je rekla, a o čemu nisam razmišljala, kaže kako oni koji uzgajaju povrće u plastenicima koriste puno pesticida s obzirom na vlagu u njima. E sad, ne razumijem se previše u više povrtlarstvo pa ne znam u čemu je kvaka s vlagom, ali to me dodatno potaknulo da pripazim barem prvu godinu što dati papati.


    Usput, koliko ste namirnica uveli klincima do navršenih 9 mjeseci života? M. za sada jede tek 18 namirnica što zapravo daje puno mogućnosti kod priprave. No, svejedno jedva čekam sezonsko voće i povrće.

  48. #48
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    da, ja bih rekla kako je količinski dovoljno, ali prenatrpano u 4 obroka.

    do godine dane, ja bih ipak te obroke drugačije rasporedila i davala ih više, ali u manjim količinama. neka probavni sustav stalno po malo radi.
    I još nešto. U knjizi Godine prve, zašto su važne Milivoja Jovančevića i suradnika (koliko sam ja skužila, on je vrlo poznat i "uvažen" hrvatski pedijatar) u perporukama o prehrani zdravog dojenčeta u prvoj godini piše kako bi broj svih obroka za djecu od 7 do 12 mjeseci trebao biti 4-5, mliječnih (bilo dojenje, bilo AD) 2x250 ml, a 2-3 obroka krute hrane. To mi se čini nekako malo mliječnih obroka. Koliko uopće može biti mlijeka u dojci? Znam da se razlikuje od žene do žene, ali okvrino? Ja i kada sam pokušavala izdojiti, izdojila bih tek 60 ml, a M. bi nakon toga popila još ohoho (znam da je drugačije kada beba povuče. Ako dijete posisa dvije dojke po obroku (ako uzmemo da je u jednoj 125ml mlijeka) ispada da moja M. popije 1125ml mlijeka na dan (popije oko 9 dojki tijekom dana/noći- ovo dojki možda zvuči glupo, ali u ovom trenu nemam pojma kako se drugačije izraziti)

  49. #49
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Znam da su djeca različita i da ih nikako ne treba trpati u "jedan kalup", niti ih se može svrstati u tablice.
    Mene najviše kod ovakvih situacija kad malo dijete jede malo ali velikih obroka "bode u oči" što dijete previše širi mali želučić i onda su potrebe sve veče i veče, i to u nekim slučajevima dovodi do problema s kilažom u večoj dobi, jer je želudac jednostavno veči od stvarnih potreba i uvijek treba puno više hrane da se popuni. Kad je dijete veliko jako je teško i treba užasno puno truda da se ta veličina želuca dovede u normalu.

    Druga stvar, nešto slično je spominjala Arijana, i ja mislim da je najvažnije da se kod početka dohrane držimo sezonskog voća i povrća, ali opet NE slažem se da ono što imamo npr. doma na vrtu možemo dati puno prije nego što ide po tablici jer znamo da je EKO.
    Tablica vrijedi i za EKO i za "ne EKO".
    Ok, tjedan dva ne čini neku razliku, ali npr. ja imam domaća jaja ekološki uzgojena od domaćih koki, onda ispada da takvo jaja mogu dati od 6 mjeseci, a ne mogu.
    Ne treba žuriti, zašto bi dijete ove godine moralo jesti npr. jagode, ako ih još nije "doraslo" ima cijeli život pred sobom da pojede jagode.

    Isto tako, ja uvijek vičem protiv smokija, pudinga, voćnih jogurta, sokova, slatkiša,... ali nitko onda ne pročita drugi dio o kojem pišem. Da, užasno sam protiv u dobi kad dijete usvaja osnovne okuse, jer je onda ta "hrana" s raznim pojačivaćima okusa opasna zamka od koje se obično dogodi da dijete odbaci izvorni okus voća i povrća, jer želi "jači" okus.
    Znaće veliko NE svim slatkišima i sličnim stvarima u toj dobi.
    Evo moje dijete do 2. godine nije niti kušalo ništa slatko, imalo je i velike faze odbijanja dohrane kao i večina djece, ali nije "za uzvrat" dobio nešto slatko samo da pojede. Nedohranu je kompenzirao mlijekom što je sasvim ok do godinu dana, a i nešto kasnije.
    Na kraju je iz toga proizašlo puno pozitivnih stvari. Nije uopće ljubitelj slatkog, jednostavno mu ne paše okus. Voli jedino čokoladu i domaće kolače kojima je baza čokolada, voli i povremeno sladoled, ali dio poliže, ostalo da meni (ne želi veliku količinu), za piti ne želi ništa osim vode,...
    On normalno za večeru pojede zobenu kašu "kuhanu" na vodi i mlijeko ili sir. Ne treba mu niti soli, ni šećera, ništa.
    Mi smo kasnije uveli i puding (to nam je izlet u E-ove), i njega voli pojesti. Ne sekiram se oko toga, slobodno negdje i "zgriješimo",...
    Nastojim da se hrani zdravo, ali za to je najbitnije dati dobre temelje dok je beba mala.
    Nije niti kod nas sve "po špagi", ima i kod nas ludih dana. Ako je jako nervozan jer je umoran i nije jeo na vrijeme, ne forsiram nešto kad realno ne ide (odnosno išlo bi uz dosta frustracija, a ne želim da mu je obrok frustracija), bez pardona mu dam prvo puding ako ne ide drugačije, da zadovolji prvu glad i nervozu i nakon toga odmah zdravi ručak, kojeg onda najnormalnije pojede.
    Ali te situacije kad puding ili hrenovka (da, da dobro ste pročitali) spašava situaciju su 2 puta na mjesec i to mi je prihvatljivo.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 24.04.2010. at 10:01

  50. #50
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Postoji i negativna strana nepijenja sokova i toga što nije ljubitelj slatkog. Ne može popiti niti jedan lijek, jer mu je preslatko i ne možeš mu zamaskirati u sok kako uvije dr. predlaže, jer sok ne pije.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •