Stranica 12 od 15 PrviPrvi ... 21011121314 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 551 do 600 od 721

Tema: Koliko sebe ste žrtvovali u ime društvene prihvatljivosti?

  1. #551
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    optimist, dugo mi je trebalo da skužim tvoj avatar,
    još uvijek se nisam navikla da nisi napuhana riba

  2. #552
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ma ptica iz angry birds

  3. #553
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno



    Ajde da objasnim taj moj avatar:
    to je vila koja grli i bdije nad zemljom leptira (a moglo bi se protumaciti i kao vilin zeljeni trbuh

  4. #554
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku


    Ajde da objasnim taj moj avatar:
    to je vila koja grli i bdije nad zemljom leptira (a moglo bi se protumaciti i kao vilin zeljeni trbuh
    Ma vila grli grudu koja spava.

  5. #555
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    A kad smo kod stolice, mozemo spomenuti i Kakanj

    Nikad ga nisam tako doživljavala, kao i većina ovdje. Možda jer se kod nas ne kaka, mi ne tepamo

  6. #556
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Ajme ja sam živjela u relativnoj blizini Prozora, mama mi je odrasla u relativnoj blizini Kaknja,a prvi posao joj je bio u Ključu.

    Al nikad nisam tako doživljavala imena tih gradića, tek sad kad ste spomenule.

  7. #557
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    E, još da je tata iz Stolca...

  8. #558
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    ja samo zamisljam sta ce pomisliti netko tko ovdje svrati s namjerom ozbiljnog diskutiranja o zrtvovanju u ime drustvene prihvatljivosti...

    oprostite, ponijelo nas

  9. #559
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ma vila grli grudu koja spava.


    j-la

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    E, još da je tata iz Stolca...
    Svi smo mi iz Jajca

    Oprostite, ponio nas onaj vjetar...
    Posljednje uređivanje od Optimist : 15.03.2019. at 19:36

  10. #560

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa Vidi poruku
    A kako bi se nazvalo dizano tijesto premazano pekmezom,urolano pa pečeno?Mi smo to oduvjek zvali štrudla sa pekmezom.Kad se ispeče bisvit,premaže pekmezom i urola onda je rolat sa pekmezom.Vučeno tijesto je pita s pekmezom .Nemojte samo reći burek sa pekmezom!
    Sva rolana dizana tijesta, pa tako i orehnjca i makovnjaca, su gibanice kod nas
    A sva slatka vucena tijesta su strudle/savijace

  11. #561

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme ja sam živjela u relativnoj blizini Prozora, mama mi je odrasla u relativnoj blizini Kaknja,a prvi posao joj je bio u Ključu.

    Al nikad nisam tako doživljavala imena tih gradića, tek sad kad ste spomenule.
    Hehe...ja svako ljeto provodila par dana u Prozoru

  12. #562
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    O dolega nema di nas nema
    Ja zapravo nikad nisam bila u Prozoru (:sramota: ) a živjela sam u gradu 40-50km dalje.

    Ček možda i jesam, ako je onaj neki spomenik iz NOB-a tamo?
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 15.03.2019. at 22:15

  13. #563
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Ode tema ijuju ju...

  14. #564
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    U Sisak

  15. #565
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Od Siska do Jajca, govorilo se nekad .

  16. #566
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    ja samo zamisljam sta ce pomisliti netko tko ovdje svrati s namjerom ozbiljnog diskutiranja o zrtvovanju u ime drustvene prihvatljivosti...

    oprostite, ponijelo nas


    Ja samo još uvijek nisam shvatila zašto je Mojca uopće otvorila ovu temu, što nju muči... a i kako je Marta. Jedina je imala pravi problem na temi dok mi ostali bezveze palamudimo.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 15.03.2019. at 23:24

  17. #567
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku


    j-la



    Svi smo mi iz Jajca

    Oprostite, ponio nas onaj vjetar...
    Došao Bosanac iz Jajca na slapove Niagare i divi se: Ej, koji bi ovdje AVNOJ bio!


    Kad već ode tema...

  18. #568
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Došli mi prije par godina u Jajce i stanemo kraj slapa, odmah nam se priključili ljudi, koji je to divan narod, vidjeli RI tablicu, krenuli pričati o povijesti, pokazali što da vidimo, gdje da jedemo, prodivanili mi s njima na veliko
    Predivne uspomene. Ma, prošli mi BIH, sva tri entiteta, ne znam gdje smo se bolje osjećali!

  19. #569
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...asime/8493782/

    Ne određuju nas ni naše cipele, ni haljine, ni šminka, ni auti, a ni prva percepcija ljudi o nama (koja je velikim djelom podsvjesno, te time podložna i stereotipima i kodovima), a ne određuju nas ni naše sposobnosti.
    Određuje nas ono što radimo ili ne radimo.

  20. #570
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ako je ovo tema na kojoj sam postavila pitanje, jer vise pojma nemam, da kazem da nisam ni koracic napravila...

  21. #571
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Marta išla sam tražiti tvoje pitanje, stvarno smo natrkeljale svašta ovdje.

    Vjerojatno bi bilo društveno prihvatljivo trpiti članove obitelji. Ali mislim da svatko sebi treba biti iznad društvene prihvatljivosti. Tako da, ako netko iz obitelji utječe na to da se osjećaš loše, prelomi.

  22. #572
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Na tekst koji je Seni linkala... ne mogu se dovoljno dobro izraziti o svemu...
    samo ću baciti glupu foru - dakle to je “event” Jelene Veljače za koji nije bitno kakve cipele imaš .

    Marta, da me netko u sred noći probudi i traži da nabrojim 5 forumašica koje su hrabre, snažne i nepokolebljive žene - jedna od njih bi bila ti. Riješi to.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 16.03.2019. at 14:52

  23. #573
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...asime/8493782/

    Ne određuju nas ni naše cipele, ni haljine, ni šminka, ni auti, a ni prva percepcija ljudi o nama (koja je velikim djelom podsvjesno, te time podložna i stereotipima i kodovima), a ne određuju nas ni naše sposobnosti.
    Određuje nas ono što radimo ili ne radimo.
    Djelovala i bila. Nosila sam fora patike. Bili je masu ljudi, revival, u nekoj mjeri, prosvjeda za kurikularnu. Pritisak se mora nastavit - jer kurikularna (da parafraziram Veljjacu).

  24. #574
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    e Ina, neka patika!

  25. #575
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Bravo, ina. Nama nije grah pao ovaj put da odemo.

    Inace za dizano tijesto s pekmezom kod mene se kaze germtajg s pekmezom. Odnosno germtajg bilo s cim - od sira, cimeta, jabuka... A moze i slani sa spekom i suhim sirom.

    To mi je postalo bez veze inzistiranje na imenima hrane. Ionako je sve pobrkano. Štrudl je njemacki/austrijski, al uopce se ne radi onako kako ga mi u radimo od vučenog tijesta, nego od lisnatog, onako kako se u pekarama prodaje. Kod mene doma je strudl od tanko vučenog tijesta. Burek isto, Bosanci ga tupe, preuzmu nesto napola i onda pile da je samo od mesa.
    Nek se zove kako hoce, samo nek je fino.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 18.03.2019. at 09:26

  26. #576

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...asime/8493782/

    Ne određuju nas ni naše cipele, ni haljine, ni šminka, ni auti, a ni prva percepcija ljudi o nama (koja je velikim djelom podsvjesno, te time podložna i stereotipima i kodovima), a ne određuju nas ni naše sposobnosti.
    Određuje nas ono što radimo ili ne radimo.
    odlično si ovo sažela

  27. #577
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    odlično si ovo sažela
    Mene zapravo muči što to znači. Što sve spada u to što radimo?
    Recimo moja mama je jako vrijedna i trudi se druge usreciti djelima, ali zna govoriti i zakljucivati neke stvari koje me izlude.

    Mogu li onda reci - a ok, i govor i misao je isto ono sto radimo? Je li onda i ono sto obucem i sto kupim isto ono sto radim? Gdje je granica sto spada u to sto radimo?

  28. #578
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zapravo muči što to znači. Što sve spada u to što radimo?
    Recimo moja mama je jako vrijedna i trudi se druge usreciti djelima, ali zna govoriti i zakljucivati neke stvari koje me izlude.

    Mogu li onda reci - a ok, i govor i misao je isto ono sto radimo? Je li onda i ono sto obucem i sto kupim isto ono sto radim? Gdje je granica sto spada u to sto radimo?
    Da, i mene to muči . Ajmo reći da je bitnije ono što radimo, od onoga što kupujemo. Ali, is that really so? I kupujemo li onda sami ispred sebe duševni mir radeći nešto drugo što bi kontriralo ono što kupujemo - ako je to H&M onda izrabljivanje ljudi, ako je to Burberry, onda kako etički živit s njihovim spaljivanjem robe, a imamo jednu Majčicu Zemlju itd., vozeći bijesna auta - radimo isto. Tj. je li stvarno bitnije da smo došli na prosvjed ili da nismo kupili auto bijesn (carbon footprint)i?

    Ali, razmišljajući tako, postajemo zzzzzz ono vrzino kolo i nećemo moći ništa zaključiti, pa se ja osobno rukovodim da je više, po meni, dobrih nego loših učinaka djela, misli, i aktivnosti (shopping included).

    Ali - lijepo mi je filozofirati na tu temu .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.03.2019. at 10:20

  29. #579
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, i mene to muči . Ajmo reći da je bitnije ono što radimo, od onoga što kupujemo. Ali, is that really so? I kupujemo li onda sami ispred sebe duševni mir radeći nešto drugo što bi kontriralo ono što kupujemo - ako je to H&M onda izrabljivanje ljudi, ako je to Burberry, onda kako etički živit s njihovim spaljivanjem robe, a imamo jednu Majčicu Zemlju itd., vozeći bijesna auta - radimo isto. Tj. je li stvarno bitnije da smo došli na prosvjed ili da nismo kupili auto bijesn (carbon footprint)i?

    Ali, razmišljajući tako, postajemo zzzzzz ono vrzino kolo i nećemo moći ništa zaključiti, pa se ja osobno rukovodim da je više, po meni, dobrih nego loših učinaka djela, misli, i aktivnosti (shopping included).

    Ali - lijepo mi je filozofirati na tu temu .
    ajme ovo sve što si napisala je upravo tema treće sezone The good place-a
    Zaključak je bio (koliko god nepravedan) da nema šanse da naša svjesna "dobra djela" ikada nadmaše svo nesvjesno zlo koje činimo
    svaki naš izbor ima utjecaj, a neznanje nas ne odrješuje odgovornosti
    ali taj ideal je toliko nedostižan da je zapravo besmislen

  30. #580
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ajme ovo sve što si napisala je upravo tema treće sezone The good place-a
    Zaključak je bio (koliko god nepravedan) da nema šanse da naša svjesna "dobra djela" ikada nadmaše svo nesvjesno zlo koje činimo
    svaki naš izbor ima utjecaj, a neznanje nas ne odrješuje odgovornosti
    ali taj ideal je toliko nedostižan da je zapravo besmislen
    Pa da! I zato imam odmak prema stavu "Ja ne prosuđujem na temelju predrasuda! Kako sam se razočarala s nekima na ovom topicu " (neshvatljiv mi je, a malo me i raznježuje i nasmijava istovremeno, a i svjesna sam da je dio ipak generacijski jaz - puno sam starija od većine). I nastojim zadržat dio iluzije (jer je ona meni potrebna za neki smisao) - da, ma da, ja sam super, moja djela imaju smisla . Zato jer življenje toga da nema smisla otežava neko djelovanje i usmjeravanje, pa ja tu zadržavam nadu da... a valjda sam OK. Ne preostaje mi ništa drugo.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.03.2019. at 10:40

  31. #581
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mislim da je važno što radimo, ali nikako ne mislim da je to jedino što jesmo niti da je jedino bitno. Ne znam što bih mislila o ovome da nas neznanje ne odrješuje odgovornosti, možda mi fali kontekst. Puno se očekuje od ljudi danas, u biti da pri svakom potezu misle ne samo o bližnjima, nego o sudbini svijeta. A nismo bogovi.
    Što se Jelene Veljače tiče, baš je ova njena organizacija prosvjeda dobro legla na temu o predrasudama, mislim da joj se čak ime izrijekom spominjalo na temi, možda tamo s Glorijom i odjećom za crveni tepih...

  32. #582
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam što bih mislila o ovome da nas neznanje ne odrješuje odgovornosti, možda mi fali kontekst.
    pa evo na primjeru kupovine auta - svaka od nas može reći što joj je važno kod kupovine auta i možda će čak većina reći da ne vodi brigu o emisiji štetnih plinova, što je jedno veliko zlo - biramo ne znati; odrješuje li nas to odgovornosti? ili primjer na malo nižoj razini - čujemo svađu kod susjeda, urlanje i slično i ne reagiramo jer - biramo ne znati. Postoji gomila toga što ne znamo, odnosno ne znamo koliki utjecaj naše postojanje i djelovanje ima na svijet, niti je moguće da sve znamo. Ipak, gdje je granica naše odgovornosti?
    Posljednje uređivanje od betty blue : 18.03.2019. at 10:53

  33. #583
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Što se Jelene Veljače tiče, baš je ova njena organizacija prosvjeda dobro legla na temu o predrasudama, mislim da joj se čak ime izrijekom spominjalo na temi, možda tamo s Glorijom i odjećom za crveni tepih...
    Točno. Pročitala sam njen tekst o cipelama, koji je onda Jergović isprdao. Ništa nije black & white, ali zapravo je teško živjeti u svijetu moralnih apsoluta... jer, gdje bi se onda čovjek zaposlio? Mogao bi samo, po meni, pisati književnost i glazbu za Nobela, već znanost može biti dosta zloupotrijebljena, da ne govorimo o proizvodnji jeftilen proizvoda i sadržaja, u koju nas je uključena većina - Veljača included.

  34. #584
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Recimno ekologija je baš jedna komplicirana tema. Moguće je oko nje razviti kompletan sustav vrijednosti i filozofiju života, a da svaki potez koji napraviš bude savim nekoristan.

  35. #585
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Sad vidim zadnja dva posta...čini mi se da je drugačije izabrati ne znati, ili jednostavno ne znati. Za ekologiju sam napisala - mislim da je tu jako lako zakačit se za neka pravila kao ključna, a onda se pokaže da to ničemu ne služi.

  36. #586
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    pa je ali je teško odredit gdje je granica između izabrati i jednostavno ne znati, ako je do informacija moguće doći i ako je tvoj susjed do tih informacija došao, onda si mogo i ti..
    a opet, "neću se time opterećivati" filter je stvarno nužan za ostat normalan

  37. #587
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Sad vidim zadnja dva posta...čini mi se da je drugačije izabrati ne znati, ili jednostavno ne znati. Za ekologiju sam napisala - mislim da je tu jako lako zakačit se za neka pravila kao ključna, a onda se pokaže da to ničemu ne služi.
    a ovo zadnje potpisujem, ekologija je meni izrazito frustrirajuća tema

  38. #588
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Svakako postoji osobna odgovornost, ali ja nekako mislim da je primarno da je se držimo na manjoj, ljudskom biću shvatljivoj skali. Ako uspijevaš biti odgovoran prema sebi i svojoj užoj okolini - ihajhaj, većini nas je to sasvim dovoljno posla za čitav život. Tu mi spada urlanje kod susjeda, tj to mi spada u krug osobne odgovornosti, da ne zatvaraš oči. Problemima svijeta je bitno da se bave odgovarajuće struke i politike, i bitno je da se znanja kvaliteno prenose u prakse koje će postati način života. Tu nisam za brza zaključivanja - dobar si jer sortiraš, loš jer ne sortiraš.

  39. #589
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Da, slažem se. Opet - moramo nekako izabrat. Jergović, npr. - odličan književnik. Veljača, npr. - uglavnom se ne diže od kolumni, ovaj prosvjed - svaka čast. Tko je od njih dvoje dao veći doprinos "za boljitak čovječanstva" - ako mene pitate? Unatoč Jergovićevim super knjigama, i tome što Veljača živi od prodaje sapunica, pojavljivanja u Glorijama - što je meni, u idealnom svijetu, bzvze sadržaj koji dodatno još perpetuira poziciju da žene moraju biti lijepe i zaglupljuje - svi ti red carpeti, sapunice "Ovaj čovjek, onaj čovjek" itd., to je (SADA) Veljača. A Jergović je ostavio ružan trag obrecnuvši se na nju i na Severinu. Koja mu je čak možda bolje uzvratila... ili nije? Seve je uzvratila "muški" - opatrnula ga je tako da je zašutio - javlja mi se taj Jergović, a ne znaš s koje strane bi mu zazvao valjen Isus. Kad je bio u čupavoj fazi. Sad se obrijao. Al nije prepoznao politički trenutak da ne pljuca na, realno, slabije.

    Kako će se kockice složit za 20 godina - beats me.

    Jesam li ja bolja majka što sam išla na prosvjed - beats me. Možda dijete tlačim više nego neka druga.

    To su sve filozofska pitanja par excellence. I ekologija je takva tema.

    Ja odgovorim na jedno danas, drugo sutra, a nemam pojma u globalu što sam napravila - to je nemoguće znati. Možda je velika šansa da je suma negativna. Ali - sve prave teme su frustrirajuće, ali i uzbuđujuće .

    Na temu - jako rašireno - pogledajte film Splav (dokumentarac ZG Doxi, trenutno dostupno na Maxtv-u ako možete). Ludo je zanimljivo. Voditelj eksperimenta na kraju ispao the bad guy (?). U zadnje vrijeme sam nešto gledala filmova Christopha Waltza i super mi je kako on odbija svrstavati svoje likove u dobre i zle - što sam starija, više to razumijem. Opet, ne želim reći da je Hitler bio zapravo divna, neshvaćena osoba. Ali, stvari najčešće nisu crno-bijele.

  40. #590
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Tu nisam za brza zaključivanja - dobar si jer sortiraš, loš jer ne sortiraš.
    Naravno, ne mislim da itko ovdje ovako pojednostavljuje, ovo je za ilustraciju. Ono što pokušavam reći je da je zaštita planeta jaaako daleko od ljudskog iskustva i individualnog dosega. I iako je pitanje kojim se ljudski rod očigledno mora baviti, mislim da je pogrešno smiještati odnos prema ekologiji u okvir moralnih vrijednosti individue.

  41. #591
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    e a je li u toj prosudbi onda važno koliko će prosvjed utjecati na konkretne promjene, a koliko će ostati na nekom glasu koji se u jednom trenu čuo, bio je pozitivan, ali tu je stalo
    ko onaj famozni prosvjed za kurikularnu, na kojem smo se tako dobro osjećali, možda smo pokazali volju, možda i hrabrost, ali šta smo ustvari postigli?

  42. #592
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, ne mislim da itko ovdje ovako pojednostavljuje, ovo je za ilustraciju. Ono što pokušavam reći je da je zaštita planeta jaaako daleko od ljudskog iskustva i individualnog dosega. I iako je pitanje kojim se ljudski rod očigledno mora baviti, mislim da je pogrešno smiještati odnos prema ekologiji u okvir moralnih vrijednosti individue.
    Zanimljivo. Ja sam tu za diferencirani pristup. Konkretno, Indijce koji nemaju struje, nemaju obrazovanja, nemaju interneta i kuhaju na kravlju balegu - definitivno je besisleno njih moralno prosuđivati prema ekologiji. Trumpa - da. Dobar dio nas iz Evrope i Sjev. Amerike - tu nisam tako decirana da smo moralno egzonerirani od eko pitanja i kao individue.

  43. #593
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    U zadnje vrijeme sam nešto gledala filmova Christopha Waltza i super mi je kako on odbija svrstavati svoje likove u dobre i zle - što sam starija, više to razumijem. Opet, ne želim reći da je Hitler bio zapravo divna, neshvaćena osoba. Ali, stvari najčešće nisu crno-bijele.
    da, to je a propos ovih ranijih upisa da se ljude ne gleda prema predrasudama nego po tome jesu li dobri ili loši ljudi
    u ovom opisanom kontekstu doista ne znam tko ima samopouzdanja proglasiti se arbitrarom dobra i zla

  44. #594
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    e a je li u toj prosudbi onda važno koliko će prosvjed utjecati na konkretne promjene, a koliko će ostati na nekom glasu koji se u jednom trenu čuo, bio je pozitivan, ali tu je stalo
    ko onaj famozni prosvjed za kurikularnu, na kojem smo se tako dobro osjećali, možda smo pokazali volju, možda i hrabrost, ali šta smo ustvari postigli?

    Da, važno je. Upornost je najteža.

  45. #595
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    da, to je a propos ovih ranijih upisa da se ljude ne gleda prema predrasudama nego po tome jesu li dobri ili loši ljudi
    u ovom opisanom kontekstu doista ne znam tko ima samopouzdanja proglasiti se arbitrarom dobra i zla
    puna ih je povijest

  46. #596
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ina, tebi će se svidjet najnoviji uradak Rickya Gervaisa, mini serija, zove se After life

  47. #597
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    puna ih je povijest
    a i sadašnjost!

  48. #598
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, slažem se. Opet - moramo nekako izabrat.
    Zašto moramo izabrati? :D
    Više se slažem s onim da je nemoguće znati. I zato je skromnost vrlina.

  49. #599
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ja mislim da mogu za sebe reći da za dosta stvari biram da ne znam. Jer bih inače (još više) prolupala. Već vidim ogromnu razliku u informiranosti i u "brizi za bližnjega svoga" prije i s djetetom. Nemam kapaciteta, ne znam kako se to kaže, al recimo da nemam psihičkih kapaciteta. A još i godine tlače, pa se i za sebe moram puno intenzivinije brinuti - što za kosti, što za iznutrice.

    I meni omiljen Kunderin citat još iz srednjoškolskih dana, osvrt na komunističko razdoblje - da li nas opravdava to što nismo znali. Dakle ja sam svjesna mnoštva problematičnih tema, gdje lakovjerni istrčavaju s jednostavnim odgovorima. Svjesna sam i mnoštva potrebitih. Ne znam je l mogu reći da biram da ne znam detalje, ali u svakom slučaju sam svjesna da sam poprilični ignorant pa se ne mogu braniti da nisam znala.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 18.03.2019. at 12:26

  50. #600
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto moramo izabrati? :D
    Više se slažem s onim da je nemoguće znati. I zato je skromnost vrlina.
    Pa u smislu da nam nemogućnost znanja ne bude ispričnica da ne pokušamo makar nešto bolje (koliko god će možda i to bit fijasko). Tipa - a šta ću ja na prosvjed - ionako ovo, što ću ja razmišljat o okolišu - ionako ono - što ću ja ovo ili ono - bit će što bude, ja sam mali nevažni kotačić pa šta ima veze, ionako će svi prosvjedi ovako, pa glupo ovo, glupo ono. U tom smislu.

    A normalno da ja osobno imam 1000 excuseova kad mi glava bude ???? od trilema. Ili kad mi se jednostavno ne da. Ali, ne mislim da je nepromišljajući način jer ne možemo ništa promijeniti, tko smo mi - dobar. Ipak ima i ono o čovjeku ispod zvijezda.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.03.2019. at 13:36

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •