Stranica 47 od 55 PrviPrvi ... 374546474849 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,301 do 2,350 od 2739

Tema: A što gledate? (zanimljivi filmovi za preporuku)

  1. #2301

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Ja gledala Ford vs Ferrari i skroz mi je ok. Nisam čak ni zaspala za vrijeme njega kao na Jokeru.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
    I mi smo pogledali Ford vs. Ferrari i isto mi je dobar i zanimljiv, nešto sam i naučila iz povijesti automobilizma.
    A kad se već priča o tome tko je zgodan i seksi, e onda je meni Christian Bale baš onak, aman-taman..

  2. #2302
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Taj film znam samo po tome što u njemu glumi Caitriona Balfe, Claire iz Outlandera.

  3. #2303

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Taj film znam samo po tome što u njemu glumi Caitriona Balfe, Claire iz Outlandera.
    Ta žena je baš lijepa, ima u sebi ono nešto...

  4. #2304
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je premisa totalno lakovjerne bogataške obitelji nasuprot ne jednog, nego četiri siromaha - masterminda dosta pokvarila Parazita. Vidim da se film opisuje kao satira, možda je to satirično, ali mene se dojmilo kao neuvjerljivo. Mislim da to nije film o kojem bih dugo razmišljala da nisam toliko toga čula unaprijed pa tražila poslije gdje je to što ja ne prepoznajem kao posebno dobro. Nije mi loš, drago mi je da sam ga pogledala, ima mi jakih momenata - ali sve skupa, za mene nije film godine.
    Ja mislim da je to sura reala. Siromasi su prisiljeni bit mastermindovi za sam opstanak. Bogatasi (ako su na kusinu da je bogatstvo od muza ili tate npr) nisu, instinkti otupe i moze im sebprodat svasta (primjrr iz rh - krstarenje za pronalazak smisla zivota...mozda prodavacica smisla smislja dijaloge i ptitom se smije kako ljudi ti kupuju kad gleda videa iz krstarenja i tepa im 'ljubljrni moji'). Bogati se ne moraju toliko laktarit pa su lakovjerni. Nisu svi lakovjerni. Ona je jer zivi u kucici u cvijecu kao ukras muzu valjda.

    Tragedija je da ni takvi mastermindovi ne uspijevaju zakoturat kockice u svoju korist - privilegija ih nadjaca.

    To upravo jest i poanta filma, po meni.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.02.2020. at 16:36

  5. #2305
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku

    Tragedija je da ni takvi mastermindovi ne uspijevaju zakoturat kockice u svoju korist - privilegija ih nadjaca.

    To upravo jest i poanta filma, po meni.
    ne samo to nego i odnos prema svojim "supatnicima"
    ona cijela rasprava o tome jel netko u suterenu ili u podrumu i međusobno distanciranje umjesto da se udruže
    da ne spojlam

  6. #2306
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Da! Nula od 'klasne svijesti u tom smislu. Ne sjecam se te rasprave (osim ako nije na samom pocetku bila, zakasnila), trebam ga jos jednom pogledat . Koja je spika s onim kamenom od pocetka?

  7. #2307
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa ne nadjaca ih samo privilegija, nego i sva sila lazi, a i opacina koje su pocinili.
    Ako je sur reala, onda je stripovski, sta bi bilo ok, ali mi onda nije dovoljno zabavno.
    Ali toliko od mene na temu Parazita, jer o uvjerljivosti ili neuvjerljivosti nema puno smisla raspravljati.

  8. #2308
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Hm- pa nije da da nisu pocinili svu silu lazi i opacina da bi imali ikakve sanse nadjacati privilegiju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #2309
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Zanimljivo citanje da su ih potkopale vlastite opacine - ne slazem se s tim. Tj, jest, da nisu radili opacine barem su mogli ostatu svom podrumu, iz njega barem mogunizaci izaci (uglavnom niko nije poginuo u onim poplavama od njihovih susjeda), al kobna je zapravo zelja da se makar malo izmaknu jer jedina je sansa da to naprave je not playing by the rules, jer playjng by the rules odtaju u podrumu. Al tvoju zadnju recenicu, sasa, ne razumijem - sto si ti htjela reci? Zrebali su vise opacina? Nisu napravili dovoljno opacina? Ne razumijem kako ti se prvi dio recenice veze na drugi?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.02.2020. at 18:33

  10. #2310
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Nemam pojma, ne znam skoro nista o Koreanskom drustvu. Razumijem temu i tezinu teme, ali eto, nisam impresionirana filmom.

  11. #2311
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Inace, ti podrumski 'stanovi' su zapravo bivsa sklonista za rat sa sjever. korejom u koju su se uselili ljudi nakon krize stanova pa tako ilegalno tamo masovno zive navodno. S bljestavom Korejom i cetvrti Gagnam i ekipom.valjda od ove zene iz price s haj stilom nas je prvo upoznao Psy. Ovaj reziser nas upoznaje s onima koji se ugl ne vide valjda. Mene film opcinio, natjerao na guglanje.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.02.2020. at 18:36

  12. #2312
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Gore sam odgovarala sasi...

  13. #2313
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljivo citanje da su ih potkopale vlastite opacine - ne slazem se s tim. Tj, jest, da nisu radili opacine barem su mogli ostatu svom podrumu, iz njega barem mogunizaci izaci (uglavnom niko nije poginuo u onim poplavama od njihovih susjeda), al kobna je zapravo zelja da se makar malo izmaknu jer jedina je sansa da to naprave je not playing by the rules, jer playjng by the rules odtaju u podrumu. Al tvoju zadnju recenicu, sasa, ne razumijem - sto si ti htjela reci? Zrebali su vise opacina? Nisu napravili dovoljno opacina? Ne razumijem kako ti se prvi dio recenice veze na drugi?
    Aha, sori sto sam nejasna, a htijela sam ukratko reci sto i ti. Da njihove opacine i lazi nemaju puno veze s njihovom propasti i nemoci da steknu privilegiju. Ona mitska scena na wcu za vrijeme poplave stvarno zorno docarava kakve su postavke siromasima, a kakve bogatasima kojima je kisa dobro dosla da sve malo spere- kako kaze naivna gospodja.

  14. #2314
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Mene je bas impresionirao film, prije sve ga jer mi je bio zabavan :povrsna: nimalo dosadan, a onda ispod te zabavne povrsine postoji sira slika, odnosno drustveni komentar, zapanjujuca nemogucnost izlaska iz siromastva (odmah na pocetku se spominje kako su djeca pametna i talentirana ali nisu upali na fakultet) pa su oduđeni na snalazenje, slaganje kartona za pizze i besplatno zaprasivanje protiv zohara.
    I njihova situacija ne opravdava njihove opacine, ali ih cini razumljivijima. Usprkos svemu, oni ne mogu uspjeti, i kakvo god njesra se dogodi, prvo ce oni nastradati. Shit always falls down. Kao s onom kisom. Nekom blagoslov, a drugom tragedija. I kako su elite neosjetljive na stradanja sirotinje. Pa upravo taj bijes sirotinje je sve revolucije pokrenuo. Samo sto se nakon toga nista ne bi promijenilo (o cemu recimo govori Snowpiercer)

  15. #2315
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Meni je nekako Snowpiercer s vise nade u prestanak nepravde od Parazita.

  16. #2316
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je nekako Snowpiercer s vise nade u prestanak nepravde od Parazita.
    Jeste, ali pod cijenu nestanka covjecanstva

  17. #2317
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo malo o ostalim njegovim filmovima:
    https://www.jutarnji.hr/kultura/film...azita/9958462/

  18. #2318
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Jeste, ali pod cijenu nestanka covjecanstva
    Al ono dvoje su ipak izasli, mozda ipak nisu jedini (mozda je i to da je vlasnik vlaka jedini spasitelj), mozda je 'it is so' od tilde samo bajka koju pricaju vlastodrsci? Vidis da na kraju nisu umrli od hladnoce, mozda su sacice dovoljne za repopulaciju ipak prezivjele, tj nisu mozda oni na vlaku bili jedini.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.02.2020. at 18:56

  19. #2319
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    pa ne znam, meni su oni izrazito nesimpaticni od pocetka, i nisam dobila dojam da se trude izvuci na neki posteniji nacin, i poslove koje tako dobiju rade ofrlje i bezvoljno
    sto su napravili sa pustim novcem koji su dobijali dok su jos stvari isle glatko?
    prekarikaturalne su mi obje obitelji, i time ne bas uvjerljive
    u svakom slucaju, drago mi je sto sam pogledala, i meni je film bio zabavan, ali nisam ostala opcinjena

  20. #2320
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Koji je to pusti novac? Onaj glavni sin je najambiciozniji. Bome mislim da ni ja ne bih bas s puno zara slagala kutije za pizze.

  21. #2321
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Ali summer, ti polazis od pretpostavke da sirotinja mora biti postena da zavrijedi suosjecanje
    Kako je siromasna mama rekla: i ja bih bila dobra, da sam bogata. Ma sta dobra, bila bih i bolja od nje
    Jel sirotinja nepostena jer su siromasni ili su siromasni jer su neposteni? Ti kazes ofrlje rade poslove, a ja kazem da zure jer su placeni po kutiji

  22. #2322
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sit gladnom ne vjeruje

    Meni je u tom filmu odlicna jos jedna stvar koju cini mi se nitko jos nije spomenuo, kako iz neke lagane komedije klizne u mrak, onako lagano, ko ona zaba koja se u hladnoj vodi skuha, ne primijetivsi...

  23. #2323
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Hmmm...
    Vjerujem ja gladnom...samo ne vjerujem Bong Joon Hou, do kraja.

  24. #2324
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Sit gladnom ne vjeruje

    Meni je u tom filmu odlicna jos jedna stvar koju cini mi se nitko jos nije spomenuo, kako iz neke lagane komedije klizne u mrak, onako lagano, ko ona zaba koja se u hladnoj vodi skuha, ne primijetivsi...
    Ja sam pocela gledati film sama jedne veceri, a mm mi se pridruzio tocno na pola bas kada krece preokret. On je bio jako uznemiren filmom, jer je vidio samo taj "gori" dio.
    Ali da, zanimljivo je kako se polagano navikavamo na uzas

  25. #2325
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Hmmm...
    Vjerujem ja gladnom...samo ne vjerujem Bong Joon Hou, do kraja.

  26. #2326
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Opet sam uspila napravit post bez slova, a ne da mi se ponavljat, ovo od vertex me nasmijalo. Jel iko kuzi pricu s kamenom s pocetka - zakasnila sam pa ne znam koja je tu prica.

  27. #2327
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Kamen je donio kao poklon Kevinov prijatelj.
    Kasnije sam negdje procitala da je to koejska tradicija, nalazenja i cuvanja takvih lijepih prirodnih primjeraka kamenja.
    Ima neki simboliku, ali ja nisam uspjela do kraja zakljucit kojum mozda simbolizira uspjeh.

  28. #2328
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    pa ne znam, meni su oni izrazito nesimpaticni od pocetka, i nisam dobila dojam da se trude izvuci na neki posteniji nacin, i poslove koje tako dobiju rade ofrlje i bezvoljno
    sto su napravili sa pustim novcem koji su dobijali dok su jos stvari isle glatko?

    Meni je upravo ovo super, što su nesimpatični i brutalni
    I jesam dobila dojam da su probali na razne prihvatljivije načine, mislim da se i spominju kroz film razne prilike kad su nešto pokušavali i nisu uspjeli
    Mi bismo kao voljeli vidjet da je on počeo radit kao tutor, bio strpljiv i marljiv, mati je doma s ljubavlju slagala kutije za pizzu a noću mu prala čarape, i onda ga je nakon nekog vremena gazdarica preporučila još jednoj svojoj prijateljici pa je bio tutor dvjema djevojčicama, pa trima.. ono neka Bandićevska - Trumpovska priča "kako sam uspio" koja ustvari nikad nije istinita
    Meni je skroz shvatljiv njihov stav "život ti daje prilike vrlo škrto, pa kad da, zgrabi i ne puštaj", tj shvatljivo mi je zašto ga imaju.


    Jedino mi je žao što mislim da sam film pogledala prekasno, i da bi bilo puno bolje da nisam znala da je to "film o klasnim razlikama", da sam ušla u kino znajući što manje, počela gledat komediju. Tada bi dojam vjerojatno bio jači, ovako je bilo "aha, to je to"

  29. #2329
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja mogu reći da sam o filmu znala vrlo malo osim da je dobio Palme d'or u Cannesu
    nisam čak ni trailer pogledala, tek neke nespojlajuće komentare koji su se najviše ticali žanrovskih prebacivanja u filmu, često su i horror spominjali, pa sam se iznenadila da nije horror

  30. #2330
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    da, ja sam isto prvo čula da je horor, pa sam ga prekrižila

  31. #2331
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja sam se bas jucer nasla u debati oko tog filma- i zapravo iako mi se cinilo da mi je sve jasno i iako imam puno empatije prema glavnom protagonistima, mislim da je to dijelom zato sto su iz Koreje i zapravo me se uopce ne ticu. Nasi protagonisti domaceg kova koji biraju lazi i opacine kako bi se izdigli iz siromastva me se puno vise ticu i za njih bas i nemam toliko empatije- za sve one koji vuku veze, zaposljavaju se preko kumstava, linija, laziranjem dioloma i tomu slicno. Jer to je zapravo tema, ako se makne karikatura. I koliko god mi je jasno sta privilegija znaci i koliko je tesko probijanje po klasnom tipu, toliko me zivcira da se u to ime tolerira lopovluk. Pa se pitam jesam li empaticna prema Koreancima zato sto se zelim osjecati kao dobra ljevicarka?



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  32. #2332
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nasi prvenstveno rodbinsko-mjesne veze biraju, ovi su totalno izvan nekih veza (barem u filmu, ne znam korejsko drustvo), tako da ne vidim poveznicu s nasim kroni kapitalizmom. Ovo je zreli kapitalizam tako da pretpostavljam da je faza rodjackih veza davno prosla da nije vise relevantna.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.02.2020. at 10:10

  33. #2333
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    pa poveznica je u tome što i jedni i drugi biraju lažiranje, varanje i nemoralne radnje da bi se izvukli iz siromaštva, ali kad je primjer daleko empatiziramo sa sirotim siromasima, a kad je blizu ljutimo se na njih (jer se osjećamo oštećeno)

    ja ustvari nisam razumjela zašto ovi glavni brat i sestra nisu mogli upisat faks, jel se plaćaju školarine ili što? Kako je rođak mogao, a oni nisu, to bi valjda trebalo nešto znati više o tome kako to kod njih funkcionira

  34. #2334
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ne znam dal da ljepim na recepte ili ovdje: https://food52.com/blog/25002-what-is-ram-don

  35. #2335
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Tang, imas point.

  36. #2336
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa poveznica je u tome što i jedni i drugi biraju lažiranje, varanje i nemoralne radnje da bi se izvukli iz siromaštva, ali kad je primjer daleko empatiziramo sa sirotim siromasima, a kad je blizu ljutimo se na njih (jer se osjećamo oštećeno)
    slažem se
    i stvarno mislim da je mama Kim bila u pravu kad je rekla da je lako biti pošten/dobar kad si bogat

  37. #2337
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Onda su oni iz Succession odabrali teži put?
    Šalu na stranu, siromaštvo je teško, jako teško. Sigurno je lakše biti "kako treba" kad ti je ugodno i kad odluke nisu teške. Samo, za to je dosta da nisi siromašan. Uopće ne moraš biti bogat.

  38. #2338
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Onda su oni iz Succession odabrali teži put?
    kako misliš?

  39. #2339
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pitam se zašto nisu dobri, kad su tako bogati, a lako je biti dobar kad si bogat? (A možda sam i krivo shvatila seriju pa je šala glupa - nisam gledala, nego samo čitala o čemu je)

  40. #2340
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa meni je zato film odlican jer se na kraju pitam: Koliko siromasan moras biti da bi bilo ok sluziti se lazima i opacinama da se iz svije bijede izdignes? Koliko bih ja morala biti siromasna da se i sama tako ponasam? Je li uopce eticno da dio drustva zivi kao bogatasi u filmu, a dio pliva u govnima? Ako nije eticno, zasto nije i jesmo li onda komunisti? Malo se salim, ali evo stvarno je slojevito i od pocetnog simpatiziranja meni osobno, na svoj nacin osebujne i sarmantne, sirotinjske obitelji brzo sam dosla do toga da kad mi iste takve zive blizu moja empatija radikalno okopni.

  41. #2341
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ali nebitno - ja svakako ne vjerujem da ljude određuje samo njihov status, ili samo njihova pripadnost nekoj grupi. Oblikuje, sigurno. Ali nitko nije takav kakav je samo zato što je bogat ni samo zato što je siromašan.
    Tako da ne vjerujem gospođi Kim da je lako biti dobar kad si bogat, mislim da si ona to malo racionalizira. A ne vjerujem ni da ćeš napraviti što i oni samo zato što si siromašan - moraš biti još svašta. Uopće, uvijek imam problem s tim da je nešto "moralo" tako biti.

  42. #2342
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pitam se zašto nisu dobri, kad su tako bogati, a lako je biti dobar kad si bogat? (A možda sam i krivo shvatila seriju pa je šala glupa - nisam gledala, nego samo čitala o čemu je)

    Sve si dobro shvatila, ja ne bih tako jednostavno povezivala moralne vrednote i bogatstvo. Odnosno, moze li nam siromastvo biti izgovor da ne budemo “ dobri”? I jesmo li manje zli ako smo pritom siromasni?

  43. #2343
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ali u tako nepravednom društvu (nazovite me komunjarom, ali meni je to nepravda) bogati (ili nesiromašni) žive ugodno i njihovo moralno ponašanje je inherentno uvjetovano, dok sirotinja živi u govnima i džaba im inherentne moralne vrijednosti kada je okolina surova i da bi se imalo primakli ugodi moraju grabiti i kopati
    pitam se koliko je self-made milijunaša do bogatstva došlo samo i isključivo poštenim radom koje nije bilo nikada na uštrb nekog drugog - dakle pošteno

  44. #2344
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa to se stalno provlaci, a ja te pitam- koliko moras biti siromasan pa da je to kopanje i grebanje moralno prihvatljivo? I cemu sluzi primjer self made milijunasa?
    Neminovno se namecu primjeri nekih nasih uspjesnika, tajkuna i politicara. Ja ih bome ne bih lisavala osobne odgovornosti. Jer ako se sve svali na mitsko nepravedno drustvo, onda neposteni nisu odgovorni. Nego tko je?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  45. #2345
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ne znam. Pitam se bih li se ja ponašala na taj način da se nalazim u toj situaciji i mogu paušalno reći da siiiiigurno ne bih, ali zapravo nemam pojma i nadam se da nikad neću saznati.
    Naravno da se ne radi isključivo o društvenoj nepravdi koja je uzrokuje nemoralno ponašanje, ali nesiromašnoj osobi izbor između moralnog ili nemoralnog nema utjecaj na društveni položaj, na zaradu, nesiromašna osoba ima slobodu izbora biti moralna iz "dobrote svoje duše"
    dok siromašnoj osobi izbor između nemoralnog ili moralnog može značiti opstanak
    što i dalje ne čini njihove postupke moralnijim
    ali izbor nije isti za bogate i siromašne
    niti su ulozi isti niti su ishodi isti

  46. #2346
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    No kljuc je u tome da u drustvu, za razliku od filma, nemas dvije polarizirane skupine, nego cijeli kontinuum, nemamo samo crno i bijelo, jako bogate kojima je nemoralno ponasanje neprivlacno jer nemaju koristi od njega i jako siromasne kojima je maltene nuzno za opstanak. Zato i pilim po tome, jer se takva misao s kojom se svi slazemo- u svojoj najkrajnijoj krajnosti- da bi ukrali kruh da nam djeca umiru od gladi- u stvarnom drustvu, nasem drustvu, razvodni do mjere da je u redu zaposljavati se preko veza, imati lazirane diplome i tako dalje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  47. #2347
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    slažem se.
    Ali i da imaš čarobni štapić pa da makneš sav razvodnjeni i sivi nemoral kao pokušaj dostizanja boljeg društvenog položaja (ili čak folklorni nemoral), i dalje bi ti ostale klasne razlike i nepravedna raspodjela bogatstva

  48. #2348
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa to nitko ne spori. Osobno dovodim u pitanje da li i u kojim situacija nepravedna raspodjela bogatstva i klasne razlike mogu biti izgovor za nemoral i lisavanje osobne odgovornosti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  49. #2349
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to nitko ne spori. Osobno dovodim u pitanje da li i u kojim situacija nepravedna raspodjela bogatstva i klasne razlike mogu biti izgovor za nemoral i lisavanje osobne odgovornosti.
    ako gledaš crno-bijelo, ne, ne mogu biti izgovor
    apsolutno nema izgovora za nemoralno ponašanje

    ako je moral 0 ili 1, pa mislim da je onda jasno da se svako nemoralno ponašanje treba oštro osuditi i kazniti
    ali zašto onda pravo ima taj institut "olakotnih okolnosti"?

  50. #2350
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    u društvima gdje se prostitucija smatra nemoralnom, zašto se onda pronalaze izgovori za prostitutke? ako je njihovo ponašanje tako jasno nemoralno, iako je društveno uvjetovano?
    Posljednje uređivanje od betty blue : 11.02.2020. at 12:10

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •