Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 190

Tema: SŠ - nezadovoljni zaključenom ocjenom

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno SŠ - nezadovoljni zaključenom ocjenom

    Ne bih djetetu htjela priuštiti odgovaranje pred komisijom, i učenje nakon završene škoslke godine, ali mislim da je zakinuta za ocjenu.
    Ocjene iz predmeta su šarene, bilo je i negativnih koje su ispravljene i na vrlo dobar ...
    Čak i aritmetička sredina (svih ocjena, ili čak i samo pismenih i usmenih) daje višu ocjenu.

    Dijete je cijelo vrijeme računalo da će dobiti višu ocjenu jer nije bila niti jednom upozorena da će možda imati nižu pa da se eventulano pripremi na to, ili čak da još jednom odgovara.

    Ima li smisla pitati (koga? razrednik se i tijekom godine ogradio od drugih predmeta - na informacijama), ili je bolje pomiriti se sa sudbinom (ne utječe nešto posebno na konačan prosjek)?

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Mislim da ti je sada kasno nažalost.
    A kaj nisu razgovarali na satu? Našima je svima rečeno što ih čeka.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Pa ne. Kaže da im nije ništa govorila ...

    (Ja općenito uvijek kažem da ne bih ni za vlastitu djecu stavila ruku u vatru, tako da ne mogu tvrditi da je to i stavrno tako ...)

  4. #4
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne. Kaže da im nije ništa govorila ...

    (Ja općenito uvijek kažem da ne bih ni za vlastitu djecu stavila ruku u vatru, tako da ne mogu tvrditi da je to i stavrno tako ...)
    Možeš probati vidjeti da li još prima roditelje. Nazovi tajništvo još bi trebali raditi.

  5. #5
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    shvaćam li dobro da je zaključena niža ocjena od aritmetičke sredine? znam da je to moguće u teoriji, ali da se to zaista i dogodilo nekome sad prvi put čujem...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    uf ...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    shvaćam li dobro da je zaključena niža ocjena od aritmetičke sredine? znam da je to moguće u teoriji, ali da se to zaista i dogodilo nekome sad prvi put čujem...
    da

    i ako se maknu izvrsne ocjene iz zadaća, referata, onda je aritmetička sredina točno na pola, dakle bila bi viša

  8. #8
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš probati vidjeti da li još prima roditelje. Nazovi tajništvo još bi trebali raditi.
    nama je receno da od 1.6. vise nema informacija za roditelje, i da se ne pojavljujemo u skoli zicati ocjenu (moja slobodna interpretacija )
    eh, sad, ne znam jel to razlicito od skole do skole, ili ....

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    a kako prof tretira negativne ocjene?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    pa zato kažem da nisam pametna što napraviti jer ovo je pravilo i u OŠ

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    pa zato kažem da nisam pametna što napraviti jer ovo je pravilo i u OŠ
    Postoji Pravilnik o ocjenjivanju... Tamo bi to trebalo pisati. Idem tražiti. Bitno je pronaći zadnju verziju.

    Inače, u zadnjem tjednu obično nema informacija/primanja roditelja.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    a kako prof tretira negativne ocjene?
    Očito učenici nisu upoznati s tim. 1. razred. Za sljedeće razrede će znati...
    a prema ovome ispada da ih podijeli - jedan na tri daje dva ...

  13. #13
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa eto to ti je odgovor.

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo ga - vidi članak 11: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/..._112_2973.html

    Članak 11.Zaključna ocjena iz nastavnoga predmeta
    (1) Zaključna je ocjena iz nastavnoga predmeta izraz postignute razine učenikovih kompetencija u nastavnome predmetu/području i rezultat ukupnoga procesa vrednovanja tijekom nastavne godine, a izvodi se temeljem elemenata vrednovanja.(2) Učitelji/nastavnici na početku školske godine na stručnim aktivima pojedinih nastavnih predmeta utvrđuju elemente, načine i postupke u procesu zaključivanja ocjene.(3) Zaključna ocjena iz nastavnoga predmeta na kraju nastavne godine ne mora proizlaziti iz aritmetičke sredine upisanih ocjena, osobito ako je učenik pokazao napredak u drugom polugodištu.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Da, sad ga znamo, ali je gorak ...

    Neće proći s odličnim, tako da je 4,4 ili 4,3 svejedno... ali nam je žao jer je moglo biti drugačije ...

    sad moram ići tražiti kako se računaju ocjene za upis na faks ... da se odmah pripremimo na daljnje posljedice i utjecaj ...

  16. #16
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da ocjene imaju puno manje utjecaja nego rezultati s mature/prijemni.

  17. #17
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ocjene imaju puno manje utjecaja nego rezultati s mature/prijemni.
    to i ja mislim. Ali su mi rekli da ovisi i o faksu

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Za ovo znamo. Hvala ti!
    Čitaju mi to na početku svake škoslke godine, za svako dijete

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Da, sad ga znamo, ali je gorak ...

    Neće proći s odličnim, tako da je 4,4 ili 4,3 svejedno... ali nam je žao jer je moglo biti drugačije ...

    sad moram ići tražiti kako se računaju ocjene za upis na faks ... da se odmah pripremimo na daljnje posljedice i utjecaj ...
    Zaista ne mislim da ce jedna ocjena imati vazan ( ili bilo kakav ) utjecaj na ostatak karijere.
    Posljednje uređivanje od sirius : 13.06.2018. at 17:37

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Postoji tzv.preispitivanje ocjene,ali bojim se da se na to ne gleda blagonaklono. Ja bi svakako kontaktirala razrednika pa cak i predmetnog profesora.

  21. #21
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Preispitivanje ocjene je odgovaranje pred povjerenstvom, a Vrijeska je rekla da to ne bi priuštila djetetu.

  22. #22
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    I jedinice i popravljene jedinice idu u prosjek.
    Neki profači nemaju isti koeficijent (težinu) za svaki segment ocjenjivanja.
    Ako se odluči za preispitivanje ocjene, mora biti spremna na odgovaranje cjelogodišnjeg gradiva, a znaš da profesor uvijek može postaviti pitanje na način da učenik ne zna na njega odgovoriti.
    iskreno, ja se ne bih u to upuštala - stres samo takav, a dogodine će joj biti još žešći, ako razumiješ na što mislim.

  23. #23
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Postotci utjecaja ocjena kod upisa na faks mogu biti od 10 do 45%
    https://www.trinom.hr/trinom/drzavna...is-na-fakultet
    Posljednje uređivanje od čokolada : 13.06.2018. at 20:37

  24. #24
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    I jedinice i popravljene jedinice idu u prosjek.
    Neki profači nemaju isti koeficijent (težinu) za svaki segment ocjenjivanja.
    Ako se odluči za preispitivanje ocjene, mora biti spremna na odgovaranje cjelogodišnjeg gradiva, a znaš da profesor uvijek može postaviti pitanje na način da učenik ne zna na njega odgovoriti.
    iskreno, ja se ne bih u to upuštala - stres samo takav, a dogodine će joj biti još žešći, ako razumiješ na što mislim.
    Potpis.
    Moj je savjet: zaboraviti.
    Iako je teško i nemoguće, ali bolje tako nego dijete izlagati stresu, a i sebe.
    Već sam pisala da je moja kći i još par kolega iz razreda imala situaciju lani s prosjekom iz jednog predmeta 4,4 i pitali su profesoricu mjesec dana prije kraja hoće li moći odgovarati za peticu.
    Prvo im je rekla da će razmisliti, onda je rekla da će ih pitati pa je rekla da će im složiti nekakav test i na kraju ih je otkantala i nije im dala priliku.
    Grozno, a moja kći se cijelo vrijeme nadala i bila je spremna.
    Posebnu gorčinu ostavlja činjenica da joj je prosjek narušila jedinica iz testa koju je dobila kad je imala kulminaciju pogoršanja bolesti i doma mi se požalila da uopće nije mogla ni čitati, ni koncetrirati se i da joj se užasno vrtjelo i da će sigurno dobiti jedan iz tog testa.
    Tako je i bilo.
    I profesorica je znala situaciju i tada i poslije jer je kći završila na hitnoj hospitalizaciji budući je imala grand mal napad u tramvaju prilikom povratka kući.
    Ali milosti nije bilo.
    Nitko nije tražio ocjenu na poklon, već samo priliku za odgovaranje za višu ocjenu pa ako uspije ok, a ko ne, opet ok.
    No prilike nije bilo za moje dijete.
    I bila sam ljuta, ogorčena i bijesna i uz sva sranja koja imam još i to.
    I htjela sam nešto poduzeti, no kći je rekla da ne poduzimam ništa jer eto, bad luck, i fućkaj ga.
    Ona je to odmah prebolila, ali ja očito nisam.
    Baš nepravedno do kraja je ispalo.
    S druge strane svaki dan mi kći prepričava kako pojedinci navlače na više, ocjene ovih dana.
    I to isto nije fer prema drugoj djeci.
    Ima i situacija gdje se zaokružuje na niže.
    Ni to nije fer.
    Ajde barem ove godine ona nije u tom žrvnju.
    Njoj je sve zaključeno, ovaj put bez dvojbi pa i taj predmet što je bio lani sporan je ove godine čista petica
    Ali ove godine je i ona stabilno i bolest pod kontrolom. Nadam se da će tako i ostati.
    Uvjeti za upise se jako razlikuju od fakulteta do fakulteta i uistinu nije svejedno kakve su ocjene.
    Negdje je prijemni najveći nosioc bodova, a negdje ga uopće nema. Tak je i sa ocjenama, negdje nose malo, a negdje puno bodova za upis.


    P
    Posljednje uređivanje od Tanči : 13.06.2018. at 23:58

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Eto moja u usnovnoj 4.46 i čeka kaj bu profa danas zadnji sat napravila.
    Mala je htjela u imati pet u jedinom predmetu u kojem veliki nikad nije imao pet,a sad iz tog predmeta ima u srednjoj 5.0 prosjek
    Veli mi veliki recimo kod njih iz mastke ne treba odgovarati sve gradivo za višu,nego samo 1-2 gradiva s najnižim ocjenom.
    Neki prodali pitaju sve,neki samo dio,neki vele kaj će pitat koje gradivo
    Sretno
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 14.06.2018. at 05:51

  26. #26
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    mojoj je prošle godine na 4.45 zaključila 4, ove godine sa 4.41 nije htjela ni pričati o ispravcima i petici.
    jest 8. razred, ali nije bilo milosti. a da je navukla 4.5 bilo bi 5. eto, u nesretnom trenutku je srušila prosjek, a imala ga je tijekom godine i više puta za peticu.
    glupi prosjeci, sto puta sam ih opsovala. i onda negdje drugdje, kao kod vas, vrijeska, ne vrijede. ma, zamisli.
    užasna nepravda. ali isto savjetujem da pustiš za djetetovu dobrobit.
    živci su najvažniji, zdravlje da se ne priča, loše emocije treba eliminirati gdje god je moguće. nije da joj to život znači. dogodine pametnije, ako sad zna kako.

    tanči, evo čitam i ne vjerujem šta čitam. znam za tu četvorku iz kemije još prošle godine i ne mogu vjerovati da joj nije dala šansu iako je znala sve okolnosti u kojima je do četvorke došlo. strašno.

  27. #27
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Žao mi je radi Vrijeskine kćeri, ali stvar je očito u tome da nije računala na to da i jedinice idu u prosjek, odnosno da se ne računa samo ocjena na koju je jedinica ispravljena. Tako da nije da prosjeci ne vrijede.

  28. #28
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    onda nisam bila pažljiva. naravno da se sve ubraja i dijeli.
    kad je moj stariji krenuo srednju pa došle negativne iz matematike. nešto ispravio, nešto mu ostalo.. profa veli to je jedan. ja bijelo gledam.. veli pa sve mora biti ispravljeno, niti jedna cjelina ne smije biti jedinica bez obzira na ukupni prosjek ocjena.. meni je to bila novost. a sad mi se to podrazumijeva, ne znam kako sam tada mogla misliti drugačije.

  29. #29
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Problem je što nema ujednačenog kriterija.
    Negdje se gleda isključivo prosjek, negdje ne.
    Neki profesori vrednuju samo ocjene iz provjera znanja, a ostale ne....
    A djeca ispaštaju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  30. #30
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Joj, pa tak je uvijek bilo.

  31. #31
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Problem je što nema ujednačenog kriterija.
    Negdje se gleda isključivo prosjek, negdje ne.
    Neki profesori vrednuju samo ocjene iz provjera znanja, a ostale ne....
    A djeca ispaštaju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    i ova naša. mogla je dat 2 cjeline za ispravak, 2 petice u zalaganje i neki plakat. tako bi ja
    a ona nabrojala 5 cjelina koje bi trebala s 4 dić na 5 - zalaganje i plakati ne postoje za nju, samo testovi.
    a mislim si, aj ti v'rit

  32. #32
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj AdioMare;3049744
    užasna nepravda. ali isto savjetujem da pustiš za djetetovu dobrobit.
    živci su najvažniji, zdravlje da se ne priča, loše emocije treba eliminirati gdje god je moguće. nije da joj to život znači. dogodine pametnije, ako sad zna kako.

    tanči, evo čitam i ne vjerujem šta čitam. znam za tu četvorku iz kemije još prošle godine i ne mogu vjerovati da joj nije [U
    prvotno napisa
    dala šansu [/U]iako je znala sve okolnosti u kojima je do četvorke došlo. strašno.
    potpisujuem

    i još nisam čula (ok nemam iskustva sa srednjom) da se zaključuje na niže
    i jako mi je žao radi djeteta

    ali ni ja ne bih tražila komisiju
    mislim da se može više izgubiti od zaključene više ocjene, pogotovo ako to djetetu ne utječe na to s koliko će proći
    to je strašan stres koji joj ne treba

  33. #33
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ok, sad vidim da se puno napisalo dok ja odgovorim, uz kuhanje ručka

    zaboravite što prije
    i iduće godine u nove radne pobjede sa novim iskustvima
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 14.06.2018. at 11:36

  34. #34
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    lol a ja sigurno ne bih, uvijek bih gledala prvenstveno ocjene iz znanja .. djeca danas imaju hrpe ocjena, plakate, praktične radove, prezentacije, radne bilježnice .. po meni te ocjene nemaju jednaku težinu kao ocjene iz znanja
    naravno, opet sve ovisi o tome o kakvim se praktičnim radovima radi

    Ali svakako da bi profesori trebali jasno definirati kriterije za ocjenjivanje i zaključivanje ocjena, odmah na početku, tako da djeci bude jasno.

  35. #35
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A inače, sigurno da se svatko od nas susreo sa nekom nepravdom ili lošom srećom tijekom svog školovanja, ja još pamtim kako mi je jedna jedinica iz kemije u srednjoj školi srušila teško stečenu peticu

    Nema koristi od puno živciranja oko takvih stvari, jedna ocjena sigurno neće presudno utjecati na ništa

  36. #36
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    da, neće utjecati ni na što
    nije ni meni
    ali i ja još pamtim
    prvi razred
    ono i dsz (bila sam antidržavni element )
    zaključila mi 3, ja računala 4
    radi toga nisam prošla prvi razred s 5
    (onda je bilo malo odlikaša, samo 4 cure su u razredu, od nas 30 prošle s 5)
    mada ja nisam imala za 4
    prvo polugodište 2, drugo jaka 4, to je za 3
    ali jedna cura, od tih odlikaša, imala je prvo polugodište 3, drugo 5 i njoj je dala za kraj 5
    i ja se nekako ponadala da će i meni tako
    ali nije
    još se sjećam toga
    možda nije bila nepravedna ocjena
    ali nisu bili isti kriteriji za sve

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    A ne znam.
    Čitam, pa čitam. Pa bi napisala nešto. Pa ne bi.
    Jer vidim situaciju sa obe strane.

    Kriterijumi i nisu baš toliko nejasni. Samo ih se ne pridržavaju baš svi profesori. A kad škola ima više stotina učenika, pa svaki smer 12+ predmeta u toku godine, stvarno je mnogo očekivati da će baš svaka "između" ocena da prođe strogu kontrolu, da li je zaključena po aritmetičkoj sredini ili ne.

    Sa druge strane, svaka ocena se broji i računa, bar kod nas. I nije to baš tako nepravedno. Kad bi svaka pozitivna ocena poništavala negativnu, onda apsolutno niko ništa ne bi morao da radi čitave godine, niti učenici a bogami ni profesor. Onda bi bilo dovoljno da svi ređaju jedinice koje će samo u poslednjih par nedelja ispraviti. ( Naravno da u ovo ne računam slučaj kod Tanči, to je čist bezobrazluk profesora, ali po našim zakonima to je i nezakonito, jer dete sa hroničnom bolešću apsolutno mora dobiti svu podršku škole i MORA mu biti obezbeđen ispravak svih ocena ako ono to traži).

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    lol a ja sigurno ne bih, uvijek bih gledala prvenstveno ocjene iz znanja .. djeca danas imaju hrpe ocjena, plakate, praktične radove, prezentacije, radne bilježnice .. po meni te ocjene nemaju jednaku težinu kao ocjene iz znanja
    X

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    naravno da se i jedinice uračunavaju u prosjek, i s njima je prosjek ukupnih ocjena viši
    i samo ocjene iz usmenog i pismenog (bez ocjena iz zalaganja i radova) prosjek je točno na 0,5

    izgleda da nećemo talasati ... sad je tako ispalo ... očito će to biti jedno nelijepo sjećanje na školu ...
    kriteriji su neujednačeni, jedni zaokružuju na više, jedni ne; jedni kad se radi o 4 na 5 daju 5, dok kad se radi od 3 na 4 ne daju, a da ne kažem za one s 2 na 3 ...

    ono što meni smeta u toj odluci da nećemo ništa poduzeti jest to što se povlačimo zbog straha od mogućih (negativnih) posljedica u narednim godinama, a cijelo vrijeme učim djecu da se bore i da nema povlačenja.

    ovo je moja kapitulacija, koja je poprilično nova za mene. možda čak i više mene boli nego nju, iako je nesrtena, ali kao i dosta mladih sad je bijesna i odbija bilo kakav razgovor o tome. za nju se bojim (takva je sad faza) da se ne zainati pa dogodine ne uči uopće taj predmet, a opet možda obrnuto - možda zapne da dokaže da je profa bila u krivu ...

    ova godina je bila zahtjevna, i (njezini) ciljevi nisu baš bili uspješno ispunjeni. sljedeće će biti lakše.


    pogledala sam malo taj popis za fakultete, arhitektura, medicina i srodni nisu u fokusu, tako da se nadam da neće biti prevelike štete

  40. #40
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    lol a ja sigurno ne bih, uvijek bih gledala prvenstveno ocjene iz znanja .. djeca danas imaju hrpe ocjena, plakate, praktične radove, prezentacije, radne bilježnice .. po meni te ocjene nemaju jednaku težinu kao ocjene iz znanja
    naravno, opet sve ovisi o tome o kakvim se praktičnim radovima radi
    ma slažem se i ja. ali sam isto tako svjesna da 100% postoji negdje u zagrebu neko dijete koje sa istim prosjekom kao moja ima zaključeno 5.
    ali to je tako, nema tu pomoći.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Da dodam, postoje profesori koji uživaju u ocenjivanju i procenjivanju učenika.
    Ali postoje i oni drugi, koji bi najradije svima žmurećki upisali petice i nastavili da predaju gradivo zainteresovanima, jer jer taj deo prosvetnog rada ono što vole, a užasan im je stres kada im učenici kojima je prosek ocena 3,45 plaču jer bi voleli zaključenu peticu, kada razmišljaju kako da pred direktorom i kolegama opravdaju dvojku koju su uprkos nizu jedinica zaključili detetu koje nedeljama izgleda depresivno na rubu suicida, itd.itd.

    Puno nastavnika su istovremeno i roditelji, nisu svi roboti niti zli mučitelji. I takvi užasno mrze kraj godine i zaključivanje ocena, jer im je to užasan stres: ne zakinuti nikog, ali i ne obezvrediti one koji su radili cele školske godine. I pri tome izbeći kritike kolega da "ima previše petica".
    I naravno, potruditi se da ocene zaista budu realno merilo znanja sa kojim su deca iz te škole izašla. Stvarno je sitnica uskladiti sve te zahteve... Meni dođe da se iselim iz kuće za svaki kraj školske godine, jer se MM prosvetar pretvori u celodnevnog gunđavog mrguda. A otkako i sama imam školsku decu, još sam zbunjenija.

  42. #42
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Vrijeska, pa ako je situacija takva da joj je zaključila nižu ocjenu od prosjeka s jedinicom (drugačije sam shvatila iz tvojih ranijih odgovora), zašto onda ne pokušaš razgovarati s tom profesoricom.
    Znam da nema službenih razgovora više, ali u ovakvoj situaciji očite nepravde mislim da bi mogla probati pitati razrednicu, pa ili preko razrednice ili direknto dobiti objašnjenje.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    naravno da se i jedinice uračunavaju u prosjek, i s njima je prosjek ukupnih ocjena viši
    i samo ocjene iz usmenog i pismenog (bez ocjena iz zalaganja i radova) prosjek je točno na 0,5
    Ako je ovo istina, onda bi razrednik morao da se umeša. Bar kod nas, po pravilniku je dužnost razrednika da kontroliše ispravnost izvedene zaključne ocene.
    Znam ovo zasigurno, jer MM nije razgovarao sa pola kolektiva ovog polugodišta, jer je intervenisao za upravo takav slučaj nekorektno izvedene ocene, na roditeljsku inicijativu (on sam je priznao da nije primetio da je koleginica jako neobično zaključila ocenu, dok mu nisu skrenuli pažnju).
    Nakon toga su se kolege silno uvredile...
    Posljednje uređivanje od pulinka : 14.06.2018. at 12:20

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    napisala sam u gornjem postu - zbog "što ako se zamjeri profi ?!"

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    napisala sam u gornjem postu - zbog "što ako se zamjeri profi ?!"

    A nemaš lagan način za rešavanje ovoga. Nažalost.

  46. #46
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    zapravo bi najbezbojniji način bio da se razrednik suprotstavi kolegi braneći interes svog učenika. ne znam koliko je to praksa.

  47. #47
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa dobro, ja vjerujem u profesore, i ne mislim da su osvetnici. Naravno, ovisi od osobe do osobe, i vjerojatno ima ih onih koji bi zamjerili.
    Ne mislim da se treba svađati ili inzistirati na višoj ocjeni, samo tražiti pojašnjenje, pitati zašto je zaključena ocjena niža od prosjeka, tražiti da ti profesorica objasni svoje kriterije.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Očito nismo jedini s tim problemom. Razgovarali su s razrednikom koji kaže da ne želi ništa pitati da se ne drugi prof ne naljuti ...

    Ah, završit će i ova godina za koji dan ... i profesorima kojima nije lako, i učenicima i roditeljima ...

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa dobro, ja vjerujem u profesore, i ne mislim da su osvetnici. Naravno, ovisi od osobe do osobe, i vjerojatno ima ih onih koji bi zamjerili.
    Ne mislim da se treba svađati ili inzistirati na višoj ocjeni, samo tražiti pojašnjenje, pitati zašto je zaključena ocjena niža od prosjeka, tražiti da ti profesorica objasni svoje kriterije.
    Ovako sam i mislila, ali očito bolje ni to ..
    OK, nek bude niža ocjena, ali da znamo za sljedeću godinu
    ali i da znaju i u školi da pratimo djecu i da ako nešto nije iskazano kao problem, kako bismo mi znali da se treba veća pažnja tome posvetiti ...
    pravovaljana komunikacija je mogla spriječiti ovu situaciju

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    zapravo bi najbezbojniji način bio da se razrednik suprotstavi kolegi braneći interes svog učenika. ne znam koliko je to praksa.
    Ima još jedna šansa, ali na to ne bi trebalo računati... U nekim školama na sjednicama učiteljskog vijeća znaju nekim učenicima podignuti ocjene ako malo nedostaje za prosjek. To rade kolektivno i dogovorno. Tako da - može se dogoditi da sve ispadne dobro.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •