Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 262

Tema: Nezgodan karakter

  1. #201
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku

    Mene zanima, da je na forumu otvorena drugačija tema, na primjer, moje dijete u razredu ima problem s djevojčicom koja ga gura, čupa, baca mu knjige i šutira torbu, kakve bi onda bile reakcije?

    Koji bi bio PRVI savjet roditelja da mu se dijete kod kuće požali na tako nešto? Možda: nemoj se igrati s tom djevojčicom? Ili, reci toj djevojčici: neću se igrati s tobom ako se budeš tako ponašala!

    (to mislim na roditelje s ovog uljuđenog foruma, inače bi vjerojatno bio šutni ju natrag )

    Dakle, u razredu moje kćeri imamo vrlo impulzivno adhd dijete + prgavu djevojčicu, i ne mogu reći da su reakcije roditelja prema toj djeci baš pune ljubavi i tolerancije.

    KAd se objašnjavalo kako se djeca trebaju ponašati prema impulzivnom djetetu odgovor je bio: naša djeca nisu terapeuti!
    lijepo se nadovezuje na post od Lili, te sve one savjete o zajednici, školi, učiteljici i drugim roditeljima koji ce se jako potruditi ne bili riješili problematike socijalne prirode u razredu.

  2. #202

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pamet je bila spomenuta figurativno, jasno je meni odavno da nešto znati racionalno ne znači prihvatiti isto pa djelovati u skladu s tim. I baš zato su ti lozi potrebni.

  3. #203
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ma znam da znaš, nego mislim da nije zgorega jos jednom to naglasiti.

  4. #204

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    A ja ne znam zašto svi skaču na nas koji smatramo da psiholog u ovom trenutku nije potreban, barem ne direktno djetetu
    Mislim da ovdje nitko nije apriori protiv psihologa, nego smo jednostavno priložile neka rješenja koja bi mogla raspetljati situaciju bez odlaska psihologu. Ono, kad dobiješ temperaturu, prvo popiješ analgetik, čaj, med, legneš u krevet i nadaš se da će proći Ako ne prolazi, onda se zaputiš liječniku. Ne zato što imaš nešto protiv liječnika, nego zato što si smatrao da u toj situaciji možeš riješiti problem i bez liječnika.

  5. #205
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa da, ali tek nakon što si x puta imao temperaturu i znaš da možeš i bez liječnika. Ako imaš bebu mlađu od mjesec dana koja dobije temperaturu vjerojatno ćeš odjuriti doktoru isti tren. S dvogodišnjakom kojem curi nos i ima temperaturu već po tko zna koji put nećeš ići odmah doktoru, jer imaš već iskustvo s tom situacijom.

  6. #206
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Rehab meni su tvoji savjeti skroz ok. Samo mislim da čovjeku mora dobro pasti grah, u smislu da imaš tu školsku zajednicu ( krevet, med, inhaliranje morske vode) koja može raspetljati situaciju. I tu dijelim mimino misljenje, da ta pomagajuća zajednica uopće nije pravilo.

    Ja kad kažem psiholog, mislim uvijek na kombinaciju roditelj i dijete. Odnosno mislim da se to podrazumijeva. Barem danas. I potpuno je jasno i logično, da i roditelji preko "očiju" druge stručne osobe (ili ako imaš sreću neke bliske mudre i iskusne osobe) dobije i svoju sliku u ogledalu. Pa roditelji su prvenstveno ljudi, te to kakvi su ljudi po strukturi ličnosti, temperamentu, karakteru, "kosturima u vlastitom ormaru" određuje u najvećoj ili vrlo velikoj mjeri i kakav su tip roditelja. Pa kao što dijete treba vrijeme, da procesuira situaciju, terapiju i ostalo, to isto vrijeme treba i roditelj.
    Meni je stvarno nejasno to razmišljanje kako će roditelj nakon sto mu psiholog npr. ukaže na neke problematične/"neuralgične" točke vlastitog ponašanja odnosno karaktera ili ličnosti, otiči kući, te sljedeće jutro u 08.00 sati postati druga osoba. Jer naravno, inače je "nesuradljiv" roditelj.
    Kad bi to tako bilo, ne bi niti radionice, niti terapije trajale tjednima, mjesecima, a ponekad i godinama.

    Ja osobno u svakom slučaju se čuvam bilo kakvih "dijagnoza" tipa: tipa ah, razmaženo, centar svijeta, jedinica!!!, roditelji koji ne znaju reci ne i slično, obzirom da niti poznajem maluRibu, niti dijete, niti obitelj, niti ostalu djecu u razredu.
    Mislim "čuvam" se dijagnoza (pogotovo "prostoproširenih") i u situacijama kada poznajem ljude, ali recimo da bih onda mogla imati neki uvid, te neko mišljenje o situaciji. A ako sam upitana , te mislim da bih mogla pomoći, rado podjeljim to mišljenje.

    Jasno mi je naravno, da nitko tu na forumu nema uvid, ta da svatko iz svojih cipela daje savjete, odnosno pretpostavlja što bi moglo pomoći.
    To je naravno dobro, jer mozda može i malojRibu otvoriti neke nove horizonte.

    Međutim nakon sto je otvaračica posta opisala situaciju, koja nije od jučer, te opisala koliko dugo i često oni s djetetom razgovaraju o tome, s učiteljicom pokušavaju naći neko rješenje, pokušavaju s nekom vrstom kažnjavanja utjecati na ponašanje, pitaju za savjete na forumu i i i...
    mi je pomalo komično davati savjete tipa: morate objasniti djetetu kako se treba ponašati u školi, ili ah dijete vam je jedinac - sigurno je neko egocentrični, razmaženo derište. (ovo ja malo idem u hiperbole, u smislu jasnoće, što je pjesnik htio reći)

    U tom kontekstu se meni čini da bi "oko" neke stručne osobe moglo biti od pomoći. Kojim putem i kako...(idu prvo roditelji, idu zajedno, ili odvojeno, ili ovako, onako) su finese i tehnike.
    što nikako ne znači, da nećeš istovremeno i kuhati čaj, davati čaj od lipe, propolis i cvjetni prah.

  7. #207
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Med od lipe

  8. #208
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nego, tko o čemu, ja o istraživanjima… ima jedno zgodno od UNICEF-a – podrška roditeljima u zajednici.
    http://www.unicef.hr/wp-content/uplo...mlade_dobi.pdf

    U ovom nas je istraživanju zanimalo koje izvore savjetodavne podrške preferiraju roditelji djece u razdoblju ranog djetinjstva te im je postavljeno sljedeće pitanje: Kad imate pitanje ili trebate savjet vezano uz Vaše dijete ili djecu, npr. o njegovom razvoju, o tome kako se ponaša ili osjeća i slično, koga biste najradije pitali za savjet, s kim biste najradije razgovarali o tome?” Psiholog je na 8. mjestu, a navelo ga je 7% roditelja.
    Oko 66% roditelja navelo je da su se savjetovali s nekim stručnjakom ili potražili savjet stručnjaka, vezano uz pitanja roditeljstva, odgoja ili nekog aspekta djetetovog razvoja,dok se na niti jedan od navedenih načina nije savjetovala trećina roditelja. Među tih 66% roditelja, 15% njih se obratilo psihologu.
    Nije baš nešto popularan , ali i ovo je istraživanje na razini cijele HR, sigurno mnogima nije ni dostupan ikakav, a kamoli besplatan.

    Nego, ja sam bila "sto puta" kod psihologa, i opet bi išla da ne znam što da radim. Općenito, ja tražim savjete na svim mjestima, otvorim ovdje temu, zovem Telefončić, čitam tonu toga (i knjige i forume) dok si ne posložim stvari u glavi. Uvijek su me fascinirali roditelji "koji su sigurni u sebe, koji znaju što rade, koji pitaju samo jednu osobu za savjet"... naravno da sam ja roditelj i ja odgajam, ali u mnogo situacija nisam bila sigurna što treba napraviti. Niti sam mislila da je ono što je meni palo napamet jedino ispravno.

    S vrtićkom psihologicom sam se srela prvi put na UNICEF radionicama "Rastimo zajedno" i to mi je bilo genijalno. Onda sam još jedno 2-3 puta otišla kod nje kad nisam znala što da radim sa svojim divljacima. Konačnu točku na "i" mi je dao još jedan drugačiji ciklus radionica kod nje, i tad sam si svašta posložila u glavi. A moram priznati da se na tim drugim radionicama dogodilo upravo to što je netko spomenuo - ona je pošteno secirala nas roditelje, a ne našu djecu. I tad sam shvatila na koliko pitanja sama sebi moram odgovoriti prije nego počnem postavljati milion pitanja o tome što da radim s djetetom koje se ponaša ovako ili onako.

    Meni je to super. Išla bih psihologu češće nego frizeru . Blago onom tko (misli da) ne mora .

  9. #209
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    I samo da se nadovežem na postove bb, to kad te psiholog "secira", ne znači da si ti kao roditelj, kriv, zao, zlonamjeran.
    A mislim da je jedan od problema, što je to jedna, moglo bi se reći, vrlo raširena percepcija. Koja onda i negativno djeluje na roditelje, da uopće potraže pomoć kad im je potrebna.

    Naravno da ima zlonamjernih, otrovnih, nebrižnih, jezivih roditelja. No oni su, ja bih rekla, u postotku gledana vrlo mala skupina.

    Većina roditelja pokušava najbolje što može. Neki imaju veću, neki manju sposobnost samorefleksije. Nekima pak potpuno nedostaje. Neki nose svoje rane i kosture na leđima, te nisu uopće ni svjesni koliko to određuje njihovo ponašanje.

    Kod nekih se njihov temperament i karakter nezgodno poklopi sa djetetovim temperamentom i karakterom. A gdje su tu jos i braća i sestre, uža, sira obitelj, zajednica, susjedstvo, i i i .... Slučajnost, sudbina i puno drugih činioca.

    A roditeljstvo je naprosto prvenstveno odnos dviju ljudskih jedinki, sa svim zakonitostima, ljepotama i strahotama koje su odnosu kao takvom imanentne.
    A da bi stvar bila jos kompliciranija, tu dolazi bezuvjetna ljubav, odgovornost i autoritet /vodstvo koji roditeljska uloga u sebi nosi.

  10. #210
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    I samo da se nadovežem na postove bb, to kad te psiholog "secira", ne znači da si ti kao roditelj, kriv, zao, zlonamjeran.
    A mislim da je jedan od problema, što je to jedna, moglo bi se reći, vrlo raširena percepcija. Koja onda i negativno djeluje na roditelje, da uopće potraže pomoć kad im je potrebna.

    Naravno da ima zlonamjernih, otrovnih, nebrižnih, jezivih roditelja. No oni su, ja bih rekla, u postotku gledana vrlo mala skupina.

    Većina roditelja pokušava najbolje što može. Neki imaju veću, neki manju sposobnost samorefleksije. Nekima pak potpuno nedostaje. Neki nose svoje rane i kosture na leđima, te nisu uopće ni svjesni koliko to određuje njihovo ponašanje.

    Kod nekih se njihov temperament i karakter nezgodno poklopi sa djetetovim temperamentom i karakterom. A gdje su tu jos i braća i sestre, uža, sira obitelj, zajednica, susjedstvo, i i i .... Slučajnost, sudbina i puno drugih činioca.

    A roditeljstvo je naprosto prvenstveno odnos dviju ljudskih jedinki, sa svim zakonitostima, ljepotama i strahotama koje su odnosu kao takvom imanentne.
    A da bi stvar bila jos kompliciranija, tu dolazi bezuvjetna ljubav, odgovornost i autoritet /vodstvo koji roditeljska uloga u sebi nosi.
    Upravo takvo je i moje iskustvo. Psihologu ne vodiš samo dijete, nego i sebe (odvojeno, vrlo rijetko zajedno - bar je tako bilo u Suvagu). Psiholog ti daje drugačiju perspektivu, osvijetli "mrtve kutove" koje ti sam teško možeš vidjeti, a bitni su.

  11. #211
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Da tako, "secira" = da postavlja meni pitanja, zašto ja nešto radim ovako ili onako, zašto je meni nešto bitno ili ne... ne da mi govori da ja loše radim stvari, nego mi pomaže shvatiti zašto ja nešto radim ili ne radim na ovaj ili onaj način, i što bi to moglo značiti u odnosu na dijete, na moje ponašanje prema njemu, na njegovo prema meni, prema drugima... i da mi onda "klikne" što radim dobro, a što ne. A to "ne radim dobro" ne znači da sam loša, nego mi pomaže shvatiti što ja mogu napraviti da nešto funkcionira drugačije, bolje...

    Da još mogu nagovoriti tatu, baku, dedu, rodbinu i susjede da krenu...

  12. #212
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ajme koliko pravopisnih grešaka
    Peterlin mogla si mi i onaj krivi zarez maknuti kad si podebljala rečenicu.

  13. #213
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Udaljili smo se od početne teme, ali MalaRiba sigurno razumije da sad govorimo općenito.
    Skepsa prema psiholozima ima svoju pozadinu još u onom vjerovanju - dijete je moje (naše), mi smo ga napravili, jedini smo kompetentni odlučivati o njemu i za njega, bit će onako kako mi kažemo, svatko je izdurao s djetetom pa ćemo i mi, što se tu ima učiti i slušati sa strane itd, pa tako imamo gomilu izgubljenih odraslih ljudi koji uspješno dalje projeciraju greške svojih predaka na iduće generacije.

    Sve što počinje sa "psih-" ima nezgodnu konotaciju pa će i za djecu i odrasle promatrači sa strane potiho i značajno kimnuti glavu uz konstataciju "to je onaj/ona koja ide psihologu/psihijatru".
    Općenito se često smatra nesposobnima one roditelje koji problem s djecom ne mogu sami riješiti, a jel, priroda ih je stvorila da budu roditelji i u roditeljstvu se sve tako lijepo i prirodno odvija da ne treba nikakva intervencija sa strane. Savjetodavci jedino ne kažu koliko dugo se stvar treba prirodno "liječiti" i koja je to visina vodostaja kad roditelj smije legitimno izjaviti da mu je voda došla do grla.

    Da "prirodne" metode MaleRibe daju rezultate, ne bi tražila pomoć. Ja slučajno vrlo dobro znam kako izgleda kad se nad djetetom vrši buling i koliko vremena treba da dijete počne shvaćati da je to buling (i da kaže roditeljima da se nešto događa odnosno da pokaže jasnu reakciju). Mima je već napisala da se situacija u razredu neće promijeniti sve dok djevojčica ne promijeni svoje ponašanje i reakcije. U mom slučaju (koji, doduše nije bio isti) situacija se potpuno promijenila u trenu kad je dijete prestalo pokazivati slabost (prestala reagirati na provokacije) i kad su joj ocjene jako popravile pa nije bilo prilika za ruganje na tom polju. Paralelno s tim počela je vjerovati da može sve pa joj je i samopouzdanje naraslo.

  14. #214
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Da, rasprava je postala psiholog (profesionalac) vs. ne-psiholog. Možda bi bili dobro otvoriti novu temu (moderatori?).

    U svakom slučaju hvala na različitim mišljenjima i savjetima. Razlikuju se kao što se i mi razlikujemo kao ljudi.

    Ovaj vikend sam upotrijebila ''nisi centar svijeta i moraš promijeniti ponašanje inače nećeš imati prijatelja'' premisu - i nije mi se slomilo srce.
    Naša L. se mora naučiti nositi sa frustracijama, koji god im bio uzrok. Da je strašno strašno - nije, ima i gorih stvari, ali da treba reagirati - bome treba, da bi svia bilo ljepše. Ja razred ne mogu mijenjati, ali mogu pomoći mijenjati svoj dijete, ako mogu i koliko mogu, ako treba i uz pomoć.

    Dijete inače nije razmaženo (po MOJIM kriterijima, meni je razmaženo dijete ono koje se npr. baca po podu dućana jer nije dobilo čokoladu i odgovara onako kenjkavim tonom - no dobro to je zasebna rasprava - što čini razmaženo dijete). Ali jedinica jest, ne našim izborom.

    Isto tako, netko je napisao - i dobro uočio, da bi svatko maknuo vlastito dijete od djeteta koje gura, zeza, zadere se - pa i ja bih makla svoje. Naravno da me kao mamu boli to što je moje dijete ono od kojega bi se trebalo micati.

    Znam da su maleni, znam da su prvi razred, znam da je jedan dan ovako, a drugi onako (zvali smo jednu djevojčicu iz razreda na igru s čijom sam se mamom skompala - i ta je djevojčica rekla da je kod L super i da ima super sobu ima puuuno igračaka (a ima mali sobičak i prosječno igračaka ali puno knjiga) - i cijeli razred je rekao: Uuuu, mi isto želimo kod L.!!)

  15. #215
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    In the world I grew up in, a typical family had two or three children. My childhood friends were all members of such stereotypical families. If not two kids in the family, then three; if not three, then two. Families with six or seven kids were few and far between, but even more unusual were families with only one child.

    I happened to be one of the unusual ones, since I was an only child. I had an inferiority complex about it, as if there were something different about me, as if what other people all had and took for granted I lacked.

    I detested the term "only child." Every time I heard it, I felt something was missing from me--like I wasn't quite a complete human being. The phrase stood there, pointing an accusatory finger at me. "Something's not quite all there, pal," it told me.

    In the world I lived in, it was an accepted idea that only children were spoiled by their parents, weak, and self-centered. This was a given--like the fact that the barometer goes down the higher up you go and the fact that cows give milk. That's why I hated it whenever someone asked me how many brothers and sisters I had. Just let them hear I didn't have any, and instinctively they thought: An only child, eh? Spoiled, weak, and self-centered, I betcha. That kind of knee-jerk reaction depressed me, and hurt. But what really depressed and hurt me was something else: the fact that everything they thought about me was true. I really was spoiled, weak, and self-centered.

    (Murakami, South of the Border, West of the Sun)

  16. #216
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Mala Riba samo naprijed dalje!

    Vidiš da joj nije bilo ništa od jedne takve rečenice, dapače to je za njeno dobro, učiš je životu, ne treba ti se slamati srce kad joj to govoriš inače joj radiš medvjeđu uslugu. Polako korak po korak. Sretno!

  17. #217
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Mima di nađe Murakamija?

  18. #218
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Na polici.

  19. #219
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Mima, jel imaš neku poantu? Misliš da je razmažena, to želiš reći citiranjem Murakamija?

  20. #220
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Naravno da ne. Zar ne vidiš koliko je ironičan ovaj citirani tekst? Želim reći baš ono što u tekstu piše - kako svijet u kojem živimo doživljava jedince. I želim ti ukazati da si valjda u svakom postu koji si napisala na ovoj temi naglasila da ti je kći jedinica, i to ne vašim izborom.

  21. #221
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da ne. Zar ne vidiš koliko je ironičan ovaj citirani tekst? Želim reći baš ono što u tekstu piše - kako svijet u kojem živimo doživljava jedince. I želim ti ukazati da si valjda u svakom postu koji si napisala na ovoj temi naglasila da ti je kći jedinica, i to ne vašim izborom.
    Ovo je istina. Dovoljno je bilo ukazati u uvodnom postu čisto da se stekne dojam okuženja i okolnosti u kojima dijete živi.

  22. #222
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Drage mame i tate, molim za savjete i iskustva.

    Idemo prvo sa pozadinom, širom slikom: L. ima 7 godina, jedinica, Živimo 'običnim' životom, suprug i ja radimo, volimo se, poštujemo, dijete smo okružili knjigama i šetnjama i muzikom i smijehom. L. nas sluša, ne uvijek na prvu, ali sluša, vrijedna je u školi, padaju petice. Vikendom smo najčešće u šetnjama u prirodi, s obitelji, sami ili prijateljima. Tri puta tjedno L. ide na plivanje, veseli se tome i uživa. Živimo u kući i čim je ljepše vrijeme igra se s curama iz ulice, barbike, pjevaju, glume, beru svijeće, svašta nešto. L. je išla u jaslice i u vrtić, uvijek je voljela družiti se s prijateljima. Doma se igra sama, malo gleda crtiće, čita, igramo društvene igre...the usual...nekad se voli osamiti i to poštujemo, onda nešto piše, izmišlja i zamišlja, crtucka, voli biti sama sa sobom i to nam je ok. Počeli smo ju puštati i samu po pola sata, ono skoknemo do dućana, pustimo ju sa psom, i bude ok, recimo jednom u 2 tjedna. Za sad zvuči idilično, znam

    Ove godine je krenula u školu. U školi je među pametnijima u razredu (kaže njena učiteljica). E sad...L. je...prgava. Drska, zna odbrusiti, gurnuti torbu, burno reagirati, zaderati se u facu, imati 'scene', tipa extra glasno ispuhivanje nosa, ili ako joj se netko ubaci u red. Neki dan je čupnula jednu djevojčicu jer su u priduženom djevojčice željele crtati a ne se igrati s njom. Pa se naljutila jer joj je kolegica iz klupe rekla da si obriše balu iz nosa. Pa se počne derat jer joj netko slučajno u prolazu gurne knjige s klupe i nakosi ih. Kombinacija osjetljivosti i arogancije, boli me što to tako moram napisati, ali tako je. I lagane nadurljivosti. Ekipa u razredu je išla prije u istu grupu u vrtiću (L. je išla u jednu drugu u našem vrtiću) i razumijem da se znaju od prije, a L. ne, ali ne prihvaćam takvo njeno ponašanje. Ona je i dosta višlja od ostalih djevojčica, izgleda kao da ide u 4. razred, ostale su sitnije (znam da ovo nema veze s ponašanjem, ali pokušavam napisati sve, pa da se dobije šira slika).

    Neki dan smo bili u parku blizu kuće, loptali se i uživali u suncu, i došla nam je jedna djevojčica i lijepo rekla, 'znate, ovo vam se neće svidjeti ali vašu L. baš nitko previše ne voli.'' Srce nam je puklo. Sad su joj već klinci počeli davati pečat kao 'takve djevojčice' i to je to. Jučer smo bili na informacijama i učiteljica nam je rekla da je njoj žao L. koja je jako pametna ali joj izgleda kao da se ne zna snaći, i da malo mi od doma možemo rješiti, ali da će ona pokušati u školi. Rekla je da se ne brinemo previše, da ima puno puno gorih stvari. Naravno, mi s L. razgovaramo, (ne od sada, već oduvijek!) kako je važno biti ljubazan, dijeliti, kako je lijepo imati prijatelje ali i biti prijatelj. Kažemo mi njoj i da je lijepo biti sam, ali i da je važno paziti na svoje u razredu. Ovakve 'sitnice' i incidente saznamo od učiteljice iz produženog boravka, i na informacijama, rijetko od L. Njoj je sve uvijek ok, generalno je ona sretno dijete. Ali ne možemo prihvatiti drsko neljubazno ponašanje prema drugoj dječici. Da, ako je izolirani incident, da ako je onaj dan kad zakuri pa eto raadi toga, ali ne ako je to već 'tako', i radi nje i radi druge dječice.

    Još jednom napominjem mi doma lijepo razgovaramo jedni s drugima , i MM i ja međusobno, i s njom, i s gostima...E sad ili nam je mala arogantna (nadam se da ne), ili je...socijalno nezrela?
    Uglavnom slušam sva vaša mišljenja i ideje, otvorena srca. Nemojte biti prestrogi, imajte na umu da radimo najbolje što možemo. Znam da je svajo dijete svoj čovjek, svoj život sa svojim odlukama, ali u onom dijelu u kojem MM i ja možemo pomoći - rado i bismo.
    Vrlo jednostavno. Mala vam je razmažena. Uslijed svih današnjih dostupnih socio-psiho i onih tekstova, upitnika i folozofija, naginjemo rečesto tome da djetetovom onašnju ne udijelimo pridjev kojimu pripada.

    Da sam ja svojoj dozvolila, bila bi dans ista ko tvoja. isto joj je 7.

  23. #223

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Meni je baš bilo lijepo i osjećala sam se povlaštenom kao jedinica, tako da, Murakami, ne drami.

  24. #224
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    šafran dobro se usudiš, sad će krenuti rafali...

  25. #225
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Misliš da me briga Šta je forum naspram pravog života, ništa, nula.

    Nego, sorry poispaala mi slova u žurbi, što ono htjedoh reći, da, mala je razmažena. Za to ne trbaš biti nikakav expert sa diplomom sa Harvarda.

    Moj olakotna okolnost je bila rođenje brata. Da vidiš kako jedinica, mezimica, počinje učiti što znači kompromis u životu, suradnja, ustupci itd...
    Posljednje uređivanje od šafran : 13.02.2017. at 15:58

  26. #226
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da ne. Zar ne vidiš koliko je ironičan ovaj citirani tekst? Želim reći baš ono što u tekstu piše - kako svijet u kojem živimo doživljava jedince. I želim ti ukazati da si valjda u svakom postu koji si napisala na ovoj temi naglasila da ti je kći jedinica, i to ne vašim izborom.
    Slazem se. Bas se osjeti.

  27. #227
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Misliš da me briga Šta je forum naspram pravog života, ništa, nula.

    Nego, sorry poispaala mi slova u žurbi, što ono htjedoh reći, da, mala je razmažena. Za to ne trbaš biti nikakav expert sa diplomom sa Harvarda.

    Moj olakotna okolnost je bila rođenje brata. Da vidiš kako jedinica, mezimica, počinje učiti što znači kompromis u životu, suradnja, ustupci itd...
    Je, tako je. Sto je forum naspram zivota.
    Pogotovo ako dijete nije razmazeno nego frustrirano, pa umjesto onog sto mu treba dobije jos discipliniranja., od roditelja koji koji u strahu zele izbjeci stereotipe , a sami su skloni stavljati sebe i dijete u ladice.

  28. #228
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Eh da i još nešto, što mi je zapralo oči. Učiteljica se usudi u 1 razredu OŠ prije prvog poludogišta ocijeniti dijete kao jedno od pametnijih u razredu
    Mašala. Našoj to ne bi palo na pamet, iako mi osobno znamo da mala jest jedna od najpametnijih, to baš znači ono, zasuči rukave i rad red i disciplina.

    To šta ona ima neke potenicjale koje moguće druga djeca nemaju, mogu komotno objesit mačku o rep ukoliko stvari presputim slučaju, tj. joj ima pametno dijete pa mu je ovo i ono dozboljeno, ili idem potražiti pomoć psihologa jer nemoguće da je tako pametna, a toliko razmaena, bezobrazna, egoistična itd...

  29. #229
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Sirius mala je sigurno isfrustirana jer ne zna gdje su joj granice koje je trebala naučiti puno ranije od 7 godina.

  30. #230
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A kako vi znate da je vaša jedna od najpametnijih? Radite s razredom više nego učiteljica?

  31. #231
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius mala je sigurno isfrustirana jer ne zna gdje su joj granice koje je trebala naučiti puno ranije od 7 godina.
    Ma jasno, trebalo joj je davno opaliti tri zidarske i staviti ju da kleci na kukuruzu.
    Samo steta sto ranije nije pokazala tu razmazenist pa da joj roditelji opale granice.

  32. #232
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Po rezultatima vertex, ali to nije ni bitno, do toga ionako ne držim previše. Možeš ti imati IQ 320, sve ti badava, aukoliko nemaš radne navike i socijalnu kompetetnsnots tj. ako si nedogojen, bez manira itd...

    Kužiš Sirius.

  33. #233
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Bistro dijete se često brzo uoči, ali naravno da to ta budućnost ne znači ništa.
    Jedinac može, a i ne mora biti razmažen.
    Mi ovdje svi možemo samo nagađati zašto se dijete nije otprve uklopilo.
    Ono što je na roditeljima jest da nađu rješenje kako misle da je najbolje.

  34. #234
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Za buducnost.

  35. #235
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Btw. otkada je odgoj sačinjen od klečanja na kukuruzu...ali dobro, kužim...

  36. #236
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa nikad se ne zna šta je za badava, šta nije za badava, životi svakako ispadnu. Svakako, pamet uvijek dobro dođe, radne navike također, a i maniri.
    Djevojčica iz posta jako dobro funkcionira u društvu odraslih, što bi meni značilo da nije baš riječ o razmaženosti.
    Posljednje uređivanje od vertex : 13.02.2017. at 16:24

  37. #237
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Ima djece, kao i štenadi, rode se dominantna. Dozvoli i njeguj to, dobit ćeš razmaženog, neuuklopljenog, asocijalnog psa.

    Samo da napomenem, volim životinje, ponekad i više od ljudi, dakle ovo nije uvreda.

  38. #238
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    To s jedincima je iz iskustva. Kad dijete ima braću i sestre, jednostavno ima doma više prilike da vježba socijalne kontakte. To je sve.
    Potpisujem, Peterlin.

  39. #239
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    I odjavljujem se s teme, hvala svima koji su imali iskrenu namjeru pomoći, posavjetovati.

  40. #240
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Jedna od najegoisticnijih i narcističnijih osoba koje sam u svom poslovnom okruženju upoznala, ono baš osoba koja jedino i isključivo u svemu gleda samo osobnu korist i kad može gazi sve oko sebe (ovo je vrlo diplomatski opis, suzdržavam se plastičnijega opisa), uvjerena u svoju izuzetnu i svekoliku pamet, naravno sve to vrlo inteligentno umota i prekrije, (dakle ne baca knjige i ne gurka kad drugi gledaju , s naglaskom - kad drugi gledaju) dolazi iz obitelji sa troje (3) djece, vrlo tradicionalnog odgoja - u kojem ima više nego dovoljno NE-ova.
    Doduše kad naleti na poneki tvrđi orah, koji nakon nekog vremena sasvim lijepo prozre tu manipulaciju, te se ne da prevesti žedan preko vode, bude tu i metaforički rečeno i "bacanja po podu".

  41. #241
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Osim toga, mene osobno puno više zanima što o mom djetetu imaju za reći njeni vršnjaci, nego odrasli. Djeca u toj dobi su još uvijek vrlo ispravna i iskrena. meni bi to bio mega signal da nešto ne štima, ne sa njom, nego sa nama.

  42. #242
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    I odjavljujem se s teme, hvala svima koji su imali iskrenu namjeru pomoći, posavjetovati.
    Sretno maloj curi!

  43. #243
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Šafran, ovakvom isključivošću pokazuješ upravo ono protiv čega se sama u odgoju boriš.
    MalaRiba, držim fige da cura nađe svoj put.

  44. #244
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    I odjavljujem se s teme, hvala svima koji su imali iskrenu namjeru pomoći, posavjetovati.
    Nisam sudjelovala u raspravi, ali sam je pročitala. Sretno! Ima puno različitih mišljenja, na tebi je da odvagneš i poduzmeš što smatraš ispravnim.

    Inače, ovu temu sam čitala jer se bojim da i mene možda čeka nešto slično, kad mali krene u školu. S tim da je njegovo ponašanje već i vrtiću malo "problematično". Rekla bi da smo se mi nekako odlučili za pristup od šafran, pokušavamo mu postaviti granice i nekako ga usmjeriti da se pokuša prilagoditi društvu. I da shvati da ne može sve uvijek biti po njegovom.

  45. #245
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    A vezano uz jedince: cura, koja je 5.5g bila jedinica nije razmažena niti 5% koliko braco. Dapeče, rekla bi da su baš postali puno zahtjevniji i razmaženiji jer su se morali takmičiti za pažnju.

  46. #246
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Sretno curi i sretno vama!

  47. #247
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Vrlo jednostavno. Mala vam je razmažena. Uslijed svih današnjih dostupnih socio-psiho i onih tekstova, upitnika i folozofija, naginjemo rečesto tome da djetetovom onašnju ne udijelimo pridjev kojimu pripada.

    Da sam ja svojoj dozvolila, bila bi dans ista ko tvoja. isto joj je 7.
    I, nakon sto si ovo rekla jasno i glasno, pokretacica teme se odjavljuje, umjesto da prihvati da joj je konacno netko dao pravu smjernicu kako da pomogne svome djetetu.

  48. #248
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Meni dođe zao kad vidim da neke odrasle na temi nisu dovoljno disciplinirali kao djecu.
    Jer mozda bi tada imali malo vise obzira prema drugima i manje egocentricnosti.

  49. #249
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Sirius, možda su jedinci....

  50. #250
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    MalaRiba, sretno!

    Mene bas sad zanima kakva su to razmazena djeca, sto ih tocno cini razmazenima. Ono, na koja pitanja moram tocno odgovoriti pa da prestanem razmisljati u smjeru u kojem razmisljamo vec neko vrijeme i da slegnem ramenima, kazem da smo zahebali i da cu drugi put bolje. (Ili da ubacim kukuruz u odgojne mjere. )

    Tu smo negdje kao i Deaedi; pratim temu od pocetka. Jedino sto on ima 4 godine i ici ce u skolu nesto prije 6. rodjendana i cesto se mucimo sa susretanjem na istoj ili slicnoj valnoj duljini. Zapravo, doma je sad prilicno ok, ali u preschoolu je, recimo, nikad dosadno.

Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •