Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 403

Tema: Uvođenje cjelodnevne nastave

  1. #1
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno Uvođenje cjelodnevne nastave

    Za četiri godine (nakon eksperimentalne provedbe u 50 škola) kreće cjelodnevna nastava od 1. do 8. r. OŠ u cijeloj RH.

    Učenici će biti na nastavi od 8 do 15/15.30h, nakon čega do 17h kreću izborne besplatne slobodne aktivnosti, a nakon 17h slobodne aktivnosti koje se plaćaju.
    Satnice se u svim razredima povećavaju, a planirano je da učenici do 15.30h u školi nauče i naprave zadaće te da kućno učenje i instrukcije nestanu.

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...-vise-15318250

    E-savjetovanje traje izuzetno kratko, dva tjedna, a promjene su tektonske.
    https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/Ma...entityId=23700
    (treba otvoriti na računalu).

    Slobodno na e-savjetovanju i ovdje komentirajte KAO RODITELJI želite li to ili ne.

    Zanemarimo sada da se opterećenje nastavnika OŠ značajno povećava, odnosno ako budu imali neposrednog rada u nastavi ili popodnevnog rada i čuvanja djece pod odmorima od 8 do 15.30, plaća im se može povećati i do 25% (dakle, ostati ista!). Doduše, sastavljanje i ispravke listića, zadaćnica, ispita i sl. i dalje će raditi kući jer u školi nemaju gdje ni kada (učiteljski kabineti ne postoje).

    Komentirajmo kao roditelji, a ja ću vas podsjetiti na par sitnica:
    - što će biti s djecom s teškoćama u učenju? oni koji ne skuže gradivo ujutro, neće ni popodne od 13 do 15h, budimo realni

    - što će biti s učenicima koji pohađaju posebna razredna odjeljenja i koji jedva da izdrže 4 školska sata?

    - što će biti s učenicima koji jedva izdržavaju i do 12.30 , a kamoli do 15.30 (radi se napr. o učenicima koji trpe školski bulling ili se iz bilo kojeg razloga u školi osjećaju loše)

    - vjerujemo li da će se zaista preko tjedna ukinuti kućno učenje i instrukcije? ako je nastavnik loš/nesposoban ujutro, loš je i popodne. ako učenik nije sposoban učiti u grupi, u buci među drugima, to je za njega izgubljeno vrijeme. biologija i sve one silne stranice povijesti i geografije zapamtit će se u ta dva sata? i vježbanje matematike, kemije i fizike?

    - ovo znači kraj odnosno vrlo značajno reduciranje plesnih i glazbenih škola jer se njihov program baš nikako ne može ugurati između 15 i 17h ili nakon 17h, osobito ako "gostuju" u osnovnim školama. konkretno, kako bi sedam ZG glazbenih škola moglo gostovati u stotinjak ZG osnovnih škola? ako ostanu na svom radnom vremenu od 16 do 21h, to im znači redukciju ponegdje i 2/3 svog kapaciteta.

    ...
    nastavite niz ako smatrate da je potrebno, a slobodno navedite i pozitivne strane ove reforme.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 23.03.2023. at 20:28

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ne ocekujemo da ce uvaziti nase misljenje. Ni su ni za druge stvari. Ocito se radi o lovi koja se povukla iz nekih fondova pa ce krenuti sa pokusnim kunicima.
    Bas me zanima da li ce u programu sudjelovati koja skola iz Zg. Rekla bih -tesko.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Nisam mislila da ću to ikad pomisliti, a kamoli napisati, ali sretna sam da mi za par mjeseci dijete izlazi iz školskog sustava

    Ujedno mislim i da nema šanse da ovaj projekt zaživi u Zagrebu gdje je dobar dio škola prekapacitiran. A vjerojatno će i drugi veći gradovi imati isti problem.

  4. #4
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Večeras je palamuđenje na tu temu u HRT Otvoreno.

  5. #5
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Ukratko, sretna sam što u Zagrebu većina škola nema uvjete za provođenje cjelodnevne nastave, i sretna sam da što to sigurno neće zaživjeti prije nego što najmlađa završi OŠ. Nadam se da će projekt propasti prije nego što mi unuče krene u školu.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Čitam komentare na e-savjetovanju, ljudi su, što drugo reći, "oduševljeni"

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Najveći problem koji su iskazali je"Djeca su nam premalo u školi"
    Možda je ideal obitelji jednosmjenska nastava i da deca budu u školi , dok su roditelji u jutarnjoj smjeni, ali ima roditelja koji su popodnevni, noćni, šaroliki svakojaki

    Bilo bi lijepo imati jednosmjenske škole, ali bez mora biti do 16 h, čak i za male je boravak prenaporan.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,411

    Početno

    ja za sada samo vidim komentare - informatika, informatika, informatika ... nastavnici se udružili i bore za sebe - što je legitimno (dok s druge strane tehničari mudro šute jer im se povećava satnica pa će biti lakše popuniti radnu obvezu na jednoj školi)


    gdje su npr. nestali strani jezici koji su se učili u školama?! bit će obvezatan drugi strani jezik koji će birati škola (samo jedan jezik po školi! (tako piše u dokumentu), dakle u Dalmaciji nemaju što tražiti nastavnici njemačkog, dok na kontinentu nemaju što tražiti nastavnici talijanskog; ostale jezike smo u potpunosti izbrisali ...).

    ja sam za cjelodnevnu nastavnu, ali s manje predmeta i potpuno drugačijim kurikulumima. Nek se spoje povijest i zemljopis, kemija-bilogija-fizika u znanost...npr. tako je u Francuskoj, UK, Italiji ... U Šp. imaju opcije u višim razredima birati predmete kao što su Bilogija/Geologija, drugi strani jezik, Fizika/Kemija, digitlane kompetencije, latinski, tehnički...)

    no tek onda bi nastala buna jer bi puno nastavnika ostalo bez posla (a niti ne proizvodimo kadar usklađen s takvim silabusom; kod nas se mora zadovoljiti kriterij kako da ne bacimo na ulicu puno nastavničkog kadra, a opet provedemo kako tako reformu...)
    (ista stvar je s reorganizacijom lokalne uprave; ako se počnu ukidati ili spjatai županije općine, stvorit će se velik broj nezaposlenih i onda opet nastaje problem)...
    nema kod nas hrabrosti niti volje za provesti prave, oštre i drastične promjene u kojima ćemo patiti nekoliko godina, ali onda bi nas možda čekala kakva svijetla budućnost... ovako, polovično, samo produljujemo agoniju


    a ovi roditelji koji pričaju o obiteljskom životu?! vjerojatno majke odgojiteljice ... a mi ostale koje smo i rodile i radile, mi smo i dalje nemajke jer eto, želimo da nam djeca korisno provode vrijeme u organiziranom sustavu dok smo mi na poslu
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 23.03.2023. at 23:39

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Tu se zapravo radi o dvije različite stvari.
    Jedno su promjene kurikula i satnice pojedinih predmeta. Naravno da taj dio učitelji najviše i komentiraju. Osobno, ne bih se htjela petljati u to svojim razmišljanjima, jer nisam dio sustava niti znam što je zapravo bolje.
    Drugi - i po meni veći problem - je ideja obavezne cjelodnevne nastave za sve učenike, i to zbog razloga koje je već čokolada navela u prvom postu. Naprosto ima djece kojoj taj aranžman ne odgovara. I to ne moraju uopće biti djeca s poteškoćama, dijagnozama ili bilo kakvim drugim "službenim" problemima. Naročito mi je to problematična tema u višim razredima osnovne.
    O glazbenim i plesnim školama, i bilo kakvim drugim aktivnostima koje nisu dio standardne ponude određene OŠ, da i ne govorim.

    S druge strane, vjerujem da u manjim sredinama, gdje je i broj učenika po školi manji, a pogotovo ponuda slobodnih aktivnosti, ideja cjelodnevne škole s raznim aktivnostima uključenima u raspored može biti bolje rješenje od onog što se toj djeci trenutno nudi.

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    čokolada, izborna godina je na vidiku.... to je sve što ću reći. Sviđa mi se izraz "palamuđenje" jer najbolje opisuje situaciju. Osim toga, potpisujem tanju_b, drago mi je da su moja djeca izašla iz školskog sustava, iako i akademski ima svojih nedostataka - više rupa nego sira.

    (Offt. sličan teatar apsurda prati SVE sustave, ne samo obrazovni, to je problem okruženja.... Rado bih pronašla neko svjetlo na kraju tunela, ali bojim se da se u ovom slučaju ne radi o izlazu nego faru logomotive. Sorry na pesimizmu.)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 24.03.2023. at 08:01

  11. #11
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja vidim prednosti i mane.
    Rješavanje problema da gotovo nitko nema boravak djece nizih razreda os nakon drugog razreda a neki uopće, dok to mnogima treba.
    Nadam se da ce dodatni sati matematike, hrvatskog i prirode biti utrošeni na ponavljanje i utvrđivanje osnova i onog što se uči a ne da još gradiva natrpaju - sad je već često situacija da se ne stiže niti proći sve a kamoli obraditi temeljito i utvrditi osnove. Znanje djece je jako površno i krhko.
    Osiguran topli (i besplatni?) obrok za svu djecu rješava zaposlene roditelje gomile problema oko toga, jer većina nema te mogućnosti nakon 4 razreda, neki ni nakon 2 razreda a neki uopće. Kao i uvijek pitanje je kvalitete izvedbe tog ručka, nemam baš puno povjerenja u naše škole- iako vidimo da se u ZG vrtićima uspjelo provesti da su obroci puno kvalitetniji nego su bili pred 10ak godina
    Načelno podrzavam više tjelesnog - iako i opet pitam se o načinu izvedbe i tome kako će se i kad svi skupa presvuci nakon sporta, tko će izgraditi sve te silne dvorane i sl.
    Učenje u skoli i pisanje zadaca - upitno, ne znam koliki će bit mir i red. Da li će biti pomoć dostupna ili će bit "snađi se, pročitajte si" itd.
    Besplatne dodatne aktivnosti su isto pozitivna stvar ali ne znam koja će bit kvaliteta, kakav izbor, kakva disciplina, tko od djece će imati kapacitet nakon 7 punih sati u skoli provesti još sati u skoli - taj dio mi se čini loš... Tim dijelom se uopce nisu bavili samo nastavom, odmorima, satnicom, zvonom i sl... odnosno bavili su se isključivo samim sobom. Predvidljivo.

    Najviše me muči to produljenom vrijeme u skoli djece koja su žrtva ali to je problem i sad i visemanje treba rješavati uzrok a to je nasilnicko ponašanje. Na žalost skole su grozno i nesposobne to rješavati, kak što nam je i država nesposobna rješavati svoje probleme...

    To je pogled na skolu unutar sebe, nisu se očito zamarali svim osim- sportskim klubovima, opterećenjem na objekte nakon 17h (sad se koriste i ranije i ujutro zbog smjenske nastave), glazbenim školama, školama stranih jezika (koje često isto funkcioniraju unutar skola) itd...

    Sve u svemu jako loše osmisljeno, kao i inače, ništa postupnosti uvođenja promjena nego sve odjednom, lomljenje prek koljena kak se kaže, očekujem propast kao i kod svih takvih pokušaja.... Nastupaju sa pozicije formalnog autoriteta bez podrške "baze" i to u 99% slučaja završava propasti i katastrofom.

  12. #12
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Prvo što sam pomislila kad sam pročitala onakav opis školskog dana, pomislila sam: ja bih u ovakvoj školi pukla, i svaki dan bih fizički i psihički iscrpljena išla kući. Meni je boravak u vrtiću bio prenaporan i jedva sam dočekala dan kad sam smjela sama ići kući iz vrtića (druga vremena) jer sam tako ranije odlazila. Svako introvertirano dijete će se isto osjećati.

    Drugo što sam pomislla: sreća da dotad nitko od djece neće biti u osnovnoj školi jer i moj sin jedva izdrži školski dan i uvijek se žali na buku i nered u razredu.

    Treće, uvođenje predmeta Svijet i ja je dvostruko kažnjavanje djece koja ne idu na vjeronauk jer, budući da će ih biti manje, formirat će razrede za taj predmet od učenika iz više razreda što se neće dati uklopiti u raspored pa će oni morati dolaziti ranije ili ostajati kasnije, a u vrijeme vjeronauka će i dalje imati rupu u rasporedu.

  13. #13
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Što nije na onoj temi o nacionalnim ispitima bio i komentar da bi uvođenje cjelodnevne nastave trebao biti prioritet jer rješava lošu kvalitetu znanja nakon OS? Ako se dobro sjećam...?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja vidim prednosti i mane.
    Rješavanje problema da gotovo nitko nema boravak djece nizih razreda os nakon drugog razreda a neki uopće, dok to mnogima treba.
    Nadam se da ce dodatni sati matematike, hrvatskog i prirode biti utrošeni na ponavljanje i utvrđivanje osnova i onog što se uči a ne da još gradiva natrpaju - sad je već često situacija da se ne stiže niti proći sve a kamoli obraditi temeljito i utvrditi osnove. Znanje djece je jako površno i krhko.
    Osiguran topli (i besplatni?) obrok za svu djecu rješava zaposlene roditelje gomile problema oko toga, jer većina nema te mogućnosti nakon 4 razreda, neki ni nakon 2 razreda a neki uopće. Kao i uvijek pitanje je kvalitete izvedbe tog ručka, nemam baš puno povjerenja u naše škole- iako vidimo da se u ZG vrtićima uspjelo provesti da su obroci puno kvalitetniji nego su bili pred 10ak godina
    Načelno podrzavam više tjelesnog - iako i opet pitam se o načinu izvedbe i tome kako će se i kad svi skupa presvuci nakon sporta, tko će izgraditi sve te silne dvorane i sl.
    Učenje u skoli i pisanje zadaca - upitno, ne znam koliki će bit mir i red. Da li će biti pomoć dostupna ili će bit "snađi se, pročitajte si" itd.
    Besplatne dodatne aktivnosti su isto pozitivna stvar ali ne znam koja će bit kvaliteta, kakav izbor, kakva disciplina, tko od djece će imati kapacitet nakon 7 punih sati u skoli provesti još sati u skoli - taj dio mi se čini loš... Tim dijelom se uopce nisu bavili samo nastavom, odmorima, satnicom, zvonom i sl... odnosno bavili su se isključivo samim sobom. Predvidljivo.

    Najviše me muči to produljenom vrijeme u skoli djece koja su žrtva ali to je problem i sad i visemanje treba rješavati uzrok a to je nasilnicko ponašanje. Na žalost skole su grozno i nesposobne to rješavati, kak što nam je i država nesposobna rješavati svoje probleme...

    To je pogled na skolu unutar sebe, nisu se očito zamarali svim osim- sportskim klubovima, opterećenjem na objekte nakon 17h (sad se koriste i ranije i ujutro zbog smjenske nastave), glazbenim školama, školama stranih jezika (koje često isto funkcioniraju unutar skola) itd...

    Sve u svemu jako loše osmisljeno, kao i inače, ništa postupnosti uvođenja promjena nego sve odjednom, lomljenje prek koljena kak se kaže, očekujem propast kao i kod svih takvih pokušaja.... Nastupaju sa pozicije formalnog autoriteta bez podrške "baze" i to u 99% slučaja završava propasti i katastrofom.
    Slažem se.
    Ne razumijem zašto nije moguće postupno uvoditi promjene - prvi preduvjet za ovo bio bi omogućiti jednosmjensku nastavu u što većem broju škola, osiguravati topli obrok u svakoj školi i za svu djecu (a ne da se hrana mora dovoziti iz drugih institucija u škole koje nemaju vlastitu kuhinju), izgradnja školskih sportskih dvorana...
    Druga stepenica su promjene satnica pojedinih predmeta i eventualno uvođenje novih.
    Tek tad bi se moglo razgovarati o konceptu cjelodnevne nastave, ali po mojem mišljenju, za učenike u višim razredima OŠ taj koncept bi imao više štete nego koristi.

    Inače, cjelodnevna nastava postojala je nekad davno i u nekadašnjem sustavu, početkom 80-tih. U isto vrijeme kad su postojale i opisne ocjene od 1. do 4. razreda. To poglavlje kao da je potpuno zaboravljeno?

  15. #15
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Nisam pisala o cjelodnevnoj nastavi, ali sam davno prije pisala kako su vanjski testovi pokazali da je znanje naših učenika nakon 4. razreda iznad svjetskog prosjeka, a nakon 8. razreda ispod prosjeka. Tad se smatralo da je razlog za to baš kvaliteta razredne nastave i manjkavost predmetne i predlagalo se uvođenje 6 razreda razredne nastave (u devetogodišnjoj školi).

    Taj oblik nastave gdje se povezuju nastavni predmeti pa se traže korelacije radi lakšeg razumijevanja i povezivanja gradiva je pokušao forsirati HNOS, a to je isto gotovo.

    Imam dojam kao da je u ovoj reformi bilo bitno samo da se duže ostaje u školi, a zašto i što će točno i kako raditi da je manje bitno.

    Inače je ovo projekt koji je trebao krenuti još prije par godina pa ga je pandemija usporila: https://mzo.gov.hr/vijesti/cjelodnev...-raspravu/3815

  16. #16
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Bilo bi dobro da roditelji pažljivo iščitaju dokument pa će vidjeti kako su u šareni papir umotali "više umjetnosti" (zapravo nešto sasvim sitno likovnog više, ali samo u razrednoj nastavi), kako tvrde da će popodnevne školske aktivnosti biti besplatne za sve (kao da se do sada plaćao školski zbor, likovna, novinarska ili recitatorska skupina), kako će svi raditi dodatnu i dopunsku nastavu (ne zaboravimo, to ulazi u ona 2 školska sata predviđena za učenje da djeca doma ne moraju ništa raditi) itd.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 24.03.2023. at 08:51

  17. #17
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Drugo, što mi se čini dugoročno najlošije jest odlazak nastavnika iz sustava. Znamo da ih već sada za stem predmete nema. Sada će svi imati 22 do 25 sati čiste nastave. U tu satnicu više se NE računa dodatna, dopunska, razredništvo, satničarstvo, IKT podrška, administriranje e-dnevnika (btw. zbilja ne znam koji će im informatičar više pristati na te ponekad cjelodnevne poslove i rješavanja problema, osobito u velikim školama). Znamo da su nastavnici HJ, MAT i ENG najopterećeniji ispravljanjem gomila domaćih zadaća, testova kratkih i dugih, zadaćnica, lektira, sastavaka...bojim se da nikome više neće pasti na pamet to raditi van službenog radnog vremena (od 8 do 15.30), a tijekom radnog vremena nemaju ni prostor i vrijeme za to.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 24.03.2023. at 09:04

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    što se tiče prehrane , ni sad nije dobro proledena mogućnost uzimanja hrane kod klinaca s posebnim potrebama u prehrani bar kod nas u školi

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    za multialergičare nije dobro provedeno sve to skupa

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam pisala o cjelodnevnoj nastavi, ali sam davno prije pisala kako su vanjski testovi pokazali da je znanje naših učenika nakon 4. razreda iznad svjetskog prosjeka, a nakon 8. razreda ispod prosjeka. Tad se smatralo da je razlog za to baš kvaliteta razredne nastave i manjkavost predmetne i predlagalo se uvođenje 6 razreda razredne nastave (u devetogodišnjoj školi).

    Taj oblik nastave gdje se povezuju nastavni predmeti pa se traže korelacije radi lakšeg razumijevanja i povezivanja gradiva je pokušao forsirati HNOS, a to je isto gotovo.

    Imam dojam kao da je u ovoj reformi bilo bitno samo da se duže ostaje u školi, a zašto i što će točno i kako raditi da je manje bitno.

    Inače je ovo projekt koji je trebao krenuti još prije par godina pa ga je pandemija usporila: https://mzo.gov.hr/vijesti/cjelodnev...-raspravu/3815
    Bas sam na to htjela skrenuti paznju. Blok nastava, nastava u cjelinama, istrazivacki rad ...cijeli dan na ovakvoj nastavi gdje se predmdti samo redaju svakih 45 minuta i gdje se sjedi i slusa bez intereakcije ucenika... radije radim u polju puno radno vrijeme.

  21. #21
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,696

    Početno

    ja sam užasnuta, teško unazađivanje i za djecu i učitelje
    još da je ostao produženi boravak ili nešto u tom smislu za niže razrede s 2 učiteljice/učitelja ok, ali ovo što oni predlažu je kaos, svi će biti demotivirani, i učitelji i djeca (u školi od 08-16 h od 1. do 8. razreda)

    možete napisati svoje mišljenje na e savjetovanju
    Strukturiranje dokumenta (gov.hr)

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

  23. #23
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Ja se moram zbrojiti i odvojiti sutra sat vremena pred računalom da samo pobrojim predložene nebuloze.

  24. #24
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Dosla sam bas vidjeti sto se pise da kreiram misljenje. Nisam proucila projekt, samo ono sto u medijima pomalo vidim. Ne vjerujem da ce nastavnik imati NASTAVNO opterecenje vise od dosadasnjeg, znaci ne puno vise od prosjecnih 5 skolskih sati koji se odrade u realnih 4 sata i 15 minuta. Tako da ne vjerujem u brzu implementaciju toga jer ce trebati zaposliti nove ljude, a niti ih ima, u prvom redu za matematiku, niti ce tako skoro budzet biti dovoljan za to. Vjerojatno u testno vrijeme pokrivaju trosak s nekog eu fonda. Za nastavnike informatike isto ne vidim problem, jer ako su pravi, mogu se lako prebaciti na osnovnoskolsku matematiku. Pravi računarac meni nikada nije predavao informatiku predavala mi je ekonomistica (ubij boze), i dvoje ferovaca bez pedagoskog talenta. Moje dijete ima izborni informatiku i ne vidim nikakav benefit od tog predmeta, osim sto je djetetu zabavan pa eto skolu cini zanimljivijom. Sami sadrzaj je prilicni gubitak vremena. Isto tako, ne moze se od nastavnika ocekivati da radi vise od 8 sati dnevno, tako da ce morati u to vrijeme rijesiti i informacije i roditeljski i e dnevnik i ispravljanje zadaca. Za to mu trenutno sigurno ne treba svaki dan 3 sata.

    Mene zanima je li tocno to sto se po medijima pise da sad "obicni" nastavnik bez nekih visih zvanja ima cca 9000 neto, a s najvisim zvanjima cca 12000 neto? Ako da, onda mislim da ne bi trebao biti problem dobiti ljude i za STEM. Ja bih prva isla u skolu raditi za te novce. Asistent na faksu dobiva značajno manje, ispod 7000 kn, cak i kad doktorira nema 9000, a ako je u STEM podrucju, onda bome i odradi dobrih 8 sati dnevno. 9000 ce prijeci tek ako postane docent.

  25. #25
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Imam iskustva sa cjelodnevnom (ne produženom !) nastavom. Mogu reći da škola u koju sad ide moj mlađi taj vid nastave njeguje od osamedesetih i ima jako dobro iskustvo. Učiteljice su dvije, jednu plaća Ministarstvo, drugu grad odnosno mi. Sve skupa cca 100 eura. Izmjenjuju im se nastava i odmori, imaju puno aktivnosti u samoj školi. Torba ne ide kući do petka.
    Mi smo zadovoljni. Ali ponavljam to škola ima dugi niz godina i puno iskustva.

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Koliko se sjećam, Rijeka je imala takve programe. Baš je ovdje na forumu prije puno godina jedna članica objasnila razliku između cjelodnevne nastave i produženog boravka. Za Zagreb mi nije poznato. Moja djeca su bila u produženom i nemam jasan stav. Jedan sin imao je dobro iskustvo, drugi baš i ne, ali to je imalo više veze sa sastavom razreda nego sa organizacijom nastave.

    Natrag na temu: bilo bi dobro da se u školama osiguraju normalni uvjeti za nastavu, a tek nakon toga dolaze u obzir promjene. Sretno svima čija su djeca u tom žrvnju.

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Ana i mamino zlato prvotno napisa Vidi poruku
    Učiteljice su dvije, jednu plaća Ministarstvo, drugu grad odnosno mi. Sve skupa cca 100 eura. Izmjenjuju im se nastava i odmori, imaju puno aktivnosti u samoj školi. Torba ne ide kući do petka.
    Mi smo zadovoljni. Ali ponavljam to škola ima dugi niz godina i puno iskustva.
    Ne kužim ovo drugu učiteljicu plaća grad tu. mi?
    Kod nas se u produženom boravku plaća ta druga učiteljica

  28. #28
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,696

    Početno

    problem je što oni u ovoj cjelodnevnoj nastavi misle da sve vodi jedna učiteljica, ovi učitelji iz boravka će biti "zbrinuti" (možda poslani u vrtiće?!?)

    znači jedna premorena i sigurno super motivirana učiteljica će raditi s malcima od 8 do valjda 14 ili 15 h (nastavu i dopunsku / dodatnu / INU što već), onda će moguće neke druge preuzeti aktivnosti i tako do 17 h (ako roditeljima paše)

    minimalno bi ovi mali bili od 8 do 15 h u školi a predmetna nastava od 8 do 16 h minimum, ako hoće još neke aktivnosti, onda do 17

    svim učiteljima se bitno povećava norma, e sad što je pozadina? novac?!? manje će ih platiti za više posla?!?
    na to će neki pristati ali bome oni koji si mogu naći drugi posao, a to su obično najkvalitetniji, ti će pobjeći iz škole ako se ovo ostvari jer budimo realni, većinom se ljudima (čitaj: ženama) isplati raditi u školi jer su ipak dio dana kod kuće, sa svojima, svojom djecom npr. i rade još dio poslova i pripremu od kuće
    Posljednje uređivanje od Willow : 24.03.2023. at 18:31

  29. #29
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Willow, jesi sigurna da se nastavnicima povecava NASTAVNA norma? To ne vjerujem, jer se to ne moze i nema nigdje da nastavnik radi od 8 do 17 h, to bi bilo protuzakonito.

  30. #30
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,696

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Willow, jesi sigurna da se nastavnicima povecava NASTAVNA norma? To ne vjerujem, jer se to ne moze i nema nigdje da nastavnik radi od 8 do 17 h, to bi bilo protuzakonito.
    da, povećava se norma, pročitaj si na savjetovanju
    za učitelje razredne nastave bi bilo 18-20 sati čiste nastave + 4,5-6,5 sati dopunske, dodatne i ine (to im je dosad ulazilo u normu)

    za predmetnu nastavu 20-22 čiste nastave + do 6 sati dopunske i dodatne

    ne bi bili učitelji od 8 do 17, to bi djeca bila maksimalno toliko u školi, ali učitelji razredne su nadrapali zajedno s njima, vjerojatno od 8 do 14 ili 15 h bi bilo radno vrijeme a predmetna valjda malo manje ukupno u školi
    a gdje su pripreme, ispravak testova, nemaju ni svoj stolac u školi a kamoli kabinet

    meni ovo izgleda suludo i za učitelje i učenike

  31. #31
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Kod nas ucitelji RN imaju svoj kabinet, računalo, ormare za papire... tamo su s ucenicima koji ne idu na vj ako nisu vani ili u knjižnici.

  32. #32
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Predmetna nastava u školi bi bila svaki dan do 15.30 uz organizirano nadgledano učenje, dopunsku, dodatnu. Od 15.30 do 17 neki od njih bi držali izvannastavne aktivnosti kao i dosad (zbor, likovna, glumačka ili sportska grupa, novinari, što već postoji po školama i inače...)

  33. #33
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Recimo kod nas na dio INA uopće ne mogu svi jer su u kontrasmjeni, pa ak nemaš sreće da si u istoj smjeni kao i nastavnik koji to drži - sipak.

    E da i popis tih aktivnosti uopće ne postoji objavljen na nivou skole, kao ni popis kad su dopunske ili dodatne, pa ako imaš nesnalazljivo dijete onda pojma nemaš kao roditelj o tome...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 24.03.2023. at 20:52

  34. #34
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,696

    Početno

    moji umiru nakon 6-7 sati u nastavi a to je nekih 5 ili 6 punih sati. Da budu u školi od 8 do 15.30, mislim da će dobiti nervni slom, a i ja skupa s njima. Još mi je shvatljivo i prihvatljivo za ove male (ali ne tako kako su oni zamislili, cijeli dan učenje s jednom učiteljicom) već da imaju puno više odmora i igre a manje učenja. Za ove više razrede OŠ mi je baš koma rješenje. Pisali bi zadaće u školi a kad bi učili? ili bi ukinuli sva ispitivanja i testove?!? I sve plakate, prezentacije i lektire? Fuj mi je sve skupa.

  35. #35
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Predmetna nastava u školi bi bila svaki dan do 15.30 uz organizirano nadgledano učenje, dopunsku, dodatnu. Od 15.30 do 17 neki od njih bi držali izvannastavne aktivnosti kao i dosad (zbor, likovna, glumačka ili sportska grupa, novinari, što već postoji po školama i inače...)
    Ako bi radili do 17, ne bi smjeli pocinjati u 8. Pogotovo sto radno vrijeme nastavnika ne pocinje sa skolskim zvonom u 8.00.
    Meni se cini da nitko ovdje na temi jos ne zna kako ce to izgledati.

    Moje je dijete u skoli od cca 7.45 do 16.30, jer je u boravku. Ima dvije aktivnosti u skoli. Jedna aktivnost je u vrijeme boravka, to je ta besplatna, a druga je od 16 do 17h, tu plaćamo. To je u skladu s ovim sto se planira. Niti jednu od njegovih aktivnosti ne drzi niti jedna uciteljica, nego vanjski. Njegova ne drzi opcenito niti jednu jer je pred mirovinom pa ne mora, a druga drzi samo jednu, i mislim da je to jednom tjedno.

  36. #36
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,696

    Početno

    Jelena, tebi baš ne ide čitanje s razumijevanjem

    ajmo opet: 1 učiteljica (ova od 1. do 4.) bi radila s djecom od 8 do 15 h cca., neka druga učiteljica će imati poslije 15 h neku izvannastavnu aktivnost koja će biti neobavezna, neće jedna učiteljica raditi od 7.30 do 17 h, ali će bome biti u školi od 8 do 15 što je 7 radnih sati a dosad je bila 4-5 sati u školi (recimo od 8 do 12 i išla doma)

  37. #37
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Predmetna nastava u školi bi bila svaki dan do 15.30 uz organizirano nadgledano učenje, dopunsku, dodatnu. Od 15.30 do 17 neki od njih bi držali izvannastavne aktivnosti kao i dosad (zbor, likovna, glumačka ili sportska grupa, novinari, što već postoji po školama i inače...)
    Willow, ja sam na ovaj post mislila, cudan ti je stil, bez obzira na to jesam li fulala. Dosla sam se ovdje informirati.

  38. #38
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,696

    Početno

    Ovo je čokolada pisala
    Meni je sve jasno ali ja sam već pročitala skoro cijeli prijedlog jer se naša škola misli prijaviti na ovo čudo od cjelodnevne
    Moguće da će ove izvannastavne aktivnosti držati i predmetni nastavnici, pa ne možemo znati kako će se sve skupa organizirati - to ovisi o školama i satničarima. Npr. neki razred počinje ujutro s informatikom i stranim jezikom, učiteljica dolazi u 10 h i radi do 17 h, taj dan ima svoje sate + dodatnu i dopunsku + neku izvananstavnu aktivnost. Naravno da neće biti 9 sati u školi jer je to protuzakonito, ali 8 mogu biti a kako će se i gdje pripremati, e to neka sami smisle

  39. #39
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Što sam starija, i što je veći broj godina kako su mi djeca u školskom sustavu, sve više i više cijenim nestrukturirano, neorganizirano vrijeme za djecu (a i za odrasle). Iskreno, ježim se na pomisao da djeca godinama, svaki, baš svaki dan, 8-9 sati bivaju zatočena u školi.

    Moja su djeca pisala zadaću za stolom u blagovaonici, ležeći na podu svoje sobe, čitali su lektiru i lekcije s mačkom u krilu, pričali i žalili se i komentirali gradivo s mamom i tatom, bratom i sestrama. Radili pauze, otezali, išli na (vlastiti) WC. Išli se igrati s prijateljima u parkić, išli u glazbenu školu, vježbali instrument, pogledali TV.

    Od osam godina produženog boravka za četvero djece, tri-četiri školske godine bile su puni pogodak, jer razredne učiteljice nisu pretjerivale s količinom zadaće, a učiteljice u boravku bile su svjesne koliko je maloj djeci potrebno kretanje i boravak na zraku. Doduše, uletjela nam je u tom periodu i godina korone.

    Sad me ova cjelodnevna nastava mentalno vratila u vijeme kad sam iz boravka kupila nervozno, cendravo dijete, premoreno od sjedenja, gužve, buke, sati i sati i sati provedenih u učionici. Koliko god se brinula kako će nsm biti bez boravka, u trećem razredu su svi bili puno odmorniji, i spremni za dodatne aktivnosti; u prva dva razreda bili su toliko umorni od boravka u školi da nikakve dodatne strukturirane aktivnosti nisu dolazile u obzir.

    Ne znam kako su zamislili (zapravo, sigurno i nisu zamislili), kako bi djeca nakon full time radnog vremena išla npr. u glazbenu školu, pa još i vježbala instrument.

  40. #40
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Gdje ja vidim probleme (vecinom vec spomenuto ovdje):
    Ako je los ucitelj, isti ce i popodne objasnjavati ono sto nije znao ni ujutro. Roditelj ne moze djetetu omoguciti adekvatnu vannastavnu podrsku (npr. engleski za talentiranu djecu). Instrukcijama se dosad pokrivao rezultat negativne selekcije u prosvjeti. Rezultati testova nisu bili odraz rada ucitelja.

    Drugo sto mislim da je lose je da ima masu djece kojima ne treba toliko ponavljati, jer imaju dobru koncentraciju i kapacitet. Umjesto da rade ono sto im prosiruje znanje, tipa dodatni strani jezik ili glazbena skola, opet ce ponavljat tablicu mnozenja i traziti subjekt i predikat. Umjesto da im se trenira mozak, uspavljuje ih se.

    Trece - djeca koja trebaju neku strucnu pomoc izvan skole, nece imat kada otici na to. Npr. logoped, psiholog i sl.

    Ako stvarno nastavnici dobivaju izmedju 9 i 12 000 kn neto placu uz najveci godisnji od svih u svemiru, onda zbilja mogu boraviti u skoli 7 sati. Ne moze se nastava toliko drzati, to je svima jasno. Ovih 50 skola vjerojatno ima prostor za nastavnike, neki open space s racunalima ili kabinete. A ostali ionako samo promatraju i polako se pripremaju. Pri cemu mislim da su izdvajanja za obrazovanje toliko mizerna, da to RH naprosto ne moze financirati pa se bez veze panicari.

  41. #41
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,696

    Početno

    početnik nastavnik ima 989 € neto, možeš si tu izračunati ako te zanima, ovo su novinari napuhali naravno kao i inače ili je to bruto možda
    https://ucenici.com/kalkulator-place...odinu-u-eurima

  42. #42
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Vjerojatno nisam jedina koja poznaje nekoga tko je presao iz npr. IT sektora u neku školu. Kod mene se radi o majkama koje nisu stizale brinuti o svojoj djeci. Preporodile su se u skolama. Stres i kolicina rada je neusporediva s realnim sektorom. Place su im tada pale na 50% prijasnje. I sad su u IT-u place znacajno vise od 9 do 12K kuna, ali su IT mjesta u dobi od 50+ prilicno nestabilna/neodrživa. Tako da sad u sasvim novom svjetlu gledam prosvjetarska radna mjesta. To ce povoljno utjecati na to da ta radna mjesta postanu atraktivnija za jači kadar u deficitarnim predmetima.

  43. #43
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    početnik nastavnik ima 989 € neto, možeš si tu izračunati ako te zanima, ovo su novinari napuhali naravno kao i inače ili je to bruto možda
    https://ucenici.com/kalkulator-place...odinu-u-eurima
    Ne radi mi kalkulator na mobitelu.
    U novinama je pisalo da je to medijan neto place, tako da vecina zaradi toliko (ako je istina). 9 000 obicni, do 12 000 onaj neki najvisi, ne znam kako se zove, izvrsni ili tako nesto.

  44. #44
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Zadnjih dvije godine sestra (inace profesorica u srednjoj skoli) i ja (nemam veze s prosvjetom) usporedjujemo kruske i jabuke, iliti prvi i drugi razred zagrebacke osnovne skole i kindergarten i prvi razred prosjecne javne americke skole. Djeca su u skoli jednaki broj sati, s tim da njezino dijete ide u ovo sto Peterlin zove produzeni boravak, a moje ima cjelodnevnu nastavu.

    Programi su totalno nebo i zemlja. Ucitelji su vjerojatno slicno umorni. (Nasi su u skoli od 7:30 do 16h, od tog rade direktno s djecom od 8 - 2:30, uz pauzu za rucak. U vrijeme kad djeca idu na predmetnu nastavu pripremaju se za ostatak dana/tjedna itd.)

  45. #45
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Sretna sam sto mi dijete za godinu dana izlazi iz skolskog sustava i sto nece biti niciji pokusni kunic.

    Nasa djeca premalo borave u skoli?
    To je razlog ove reforme? Koje ono po redu? Ministarstvo ispunjava formu prema necemu na sto su se obvezali ili samo moraju potrositi dobivena stedstva?
    Ne znam samo kako ce prisiliti roditelje koji ne žele da im djeca nakon obaveznog dijela programa ostaju na dop,dod itd.?

    Ja ovdje vidim prednost samo za razrednu nastavu i djecu koja trebaju boravak jer roditelji rade. Ok. A sto sa svim onima koji doma imaju baku,djeda, roditelja koji ne radi,na porodiljnom je, radi online i sl.i koji zele s tom djecom provoditi sto vise vremena?

    Ucenje u skoli nakon nastave? For real? Ja prva trebam mir, svoju sobu i par metara mjesta za hodanje jer najbrze ucim naglas citajuci, ponavljajuci i hodajuci.. Plus takva sam da svaki dan trebam vrijeme za sebe i svojih par ljudi s kojima sam ja-ja.

    Da me sustav prisiljavao da kao dijete od 8h-17h budem u skoli, prošvikala bih.

    Vjerujem da ce A2 i B dio programa biti za one koji to zele.

    Vezano za placu od 9000 kn: da, tolika je bez napredovanja nakon 20+rada u skoli i s jednim djetetom kao olaksicom. Za one koji tek misle uci u sustav je ispod 1000 eura .

  46. #46
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,696

    Početno

    rossa, slažem se u potpunosti

    moji klinci - jedan uči naglas, drugi uči hodajući po sobi
    nema šanse da išta nauče u školi

    STEM-ovci sve čekaju u redu da se isprazne mjesta pa da se zaposle u školi

  47. #47
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Rosa, Willow, slažem se u potpunosti

  48. #48
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Apropos STEM-ovci i rad u skoli: kod mene ih je u zadnjih desetak godina prodefiliralo valjda 15-tak...vecina dođe jer su u privredi imali burnout i nadaju se da ce se spasiti...

    Kad im uvale 15+programa, polja učenja, za dosta strukovnih predmeta ne postoji udzbenik osim za osnove osnova, sretni su ako im predhodnik ostavi skripte...shvate da svaki tjedan imaju barem jedno razredno vijece koje je u drugoj smjeni, nastavnicka vijeca koja pocnu u 19h i traju satima...da im u vrijeme "praznika" nije godisnji nego obavezna edukacija u trajanju od 6 suncanih sati i tako vecinom 4 dana...pa upadne ZSV koji je na drugom kraju zupanije, a kao novi prosvjetar, pripravnik mora ici na sve to plus poloziti pedagoske predmete jer vecina su inzinjeri i nisu to na faksu slusali..plus kad shvate da kad uđu u razred pun klinaca od 16,17 godina...da vecinu te djece uopce ne impresionira niti njihovo znanje niti iskustvo i da je pedagoski rad prvi, a struka negdje usput.....vecina se gorko razocara i ode dalje.
    Ne daj Boze da im uvale i razrednistvo....

  49. #49
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Na ovaj projekt optimistično mogu gledati samo
    - oni čija su djeca u vrtiću ili u 1., 2. r. OŠ,
    - oni koji su se vratili iz inozemstva i tamo su im djeca već pohađala cjelodnevnu nastavu,
    - oni koji nemaju blage veze kako kurikulum predmetne nastave izgleda (i kako pubertetlije preživljavaju 6. i 7. sat škole), kakav je prosječni sastav razreda i koliko divljaka/divljakuša po m² ima.
    - oni koji misle da je 95% nastavnika visokostručno, motivirano, radišno, empatično i pedagoški talentirano.

  50. #50
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    A medijski spinovi o "prosječnim" plaćama i dalje su očito jako uspješni. Jedina informacija koja je važna glasi: kolika je početna plaća mladog nastavnika bez djece.

Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •