Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 184

Tema: "Želimo djeci približiti tragediju...", Dobro Jutro Hrvatska

  1. #101
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam se sjetila kad sam se slučajno našla na drugom kraju našeg vrtićkog hodnika, ispred sobe jedne grupe koja je temeljito obilježila taj dan... zastava, obris hrvatske na kojem su točkicama obilježena minirana područja te fotka vodotornja i pored dječji crteži vodotornja.

    Meni to malo previše za 6 godina.
    Ma ne brini, u ovoj dobi oni ne shvaćaju to na način na koji odrasli to shvaćaju. To je batina s dva kraja... Možda je i bolje da ih se senzibilizira na vrijeme, pa im neće biti prevelik šok kad ih u osmom razredu odvedu onamo. Ionako se u školi svake godine obilježava spomendan stradanja Vukovara, pa se pomalo navikavaju.

  2. #102
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne znam... možda neka djeca ne shvaćaju... Sigurna sam da bi moja jako dobro shvatila što to znači da joj se objasni.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Moje dijete ove godine nije imalo priču o Vukovaru, ali je imao o domu i domovini. Pa se tako između ostalog navodi kako je domovina nešto više i nešto ljepše od doma. Onda treba poredati po veličini dom, svijet, zavičaj, domovina. Kojoj veličini???? Prostora, koliko zauzima srca ili ili illllliiiiiiiiiiii????
    Kako mi idu na jetricu!

    Dom je tamo gdje mi je obitelj. Nema ljepšeg! Amen!!!!!

  4. #104

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Samo za odrasle - u tijeku je čitanje presude Ratku Mladiću...


    I pitanje za one koji smatraju da je Vukovara "previše" u školi i da neće dijete pustiti na izlet - znači li da im neće dati niti čitati ni Anu Frank? Hoće li izostati i sa satova povijesti o holakaustu?

  5. #105
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Dobro sam pročitala Anu Frank, uzduž i poprijeko, a i baš sam kupila tu knjigu kćeri na Interliberu ove godine, no ne sjećam se da u njoj ima grafičkih opisa nasilja koje se događalo u logorima.

    Dapače, dobro znamo kako knjiga završava, kratkom informacijom o tome da je sklonište obitelji Frank otkriveno i što se dogodilo s članovima obitelji.

    Ne bih nikako, ni u ludilu, djetetu preporučila čitanje logorske literature u dobi od 15 godina.

  6. #106
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Moje dijete ove godine nije imalo priču o Vukovaru, ali je imao o domu i domovini. Pa se tako između ostalog navodi kako je domovina nešto više i nešto ljepše od doma. Onda treba poredati po veličini dom, svijet, zavičaj, domovina. Kojoj veličini???? Prostora, koliko zauzima srca ili ili illllliiiiiiiiiiii????
    Kako mi idu na jetricu!

    Dom je tamo gdje mi je obitelj. Nema ljepšeg! Amen!!!!!

    Sličnog sam stava i mislim da je to isto već moja prošla u školi (4.r.) i vratila se sa svojim zaključkom da je domovina nešto nedokučivo, "veće od svega" (bit će na hrvatskom ima tako nešto, u PID su činjenice, a HJ emotivno prati), ali što treba najviše voljeti, pa smo onda i doma "odreflektirale" tu lekciju, tako da je dobila i verziju2, pa neka razmišlja i zaključuje sama dalje o prioritetu veličina.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.11.2017. at 13:52

  7. #107
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A a konto (izgleda vječno) aktualne teme hrv. iseljeništva i iseljavanja iz RH, ima neka slika u udžbeniku iz PID mislim, 4. razred, gdje su Hrvati iz RH sretni, a jedan Hrvat iz Njemačke je nesretan - tužno-gorko me nasmijala, ironija na stvarnost.

  8. #108
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja ne znam imam li ja totalnu amneziju ili nisam gledala informativni program, ali ja se ne sjećam kad se zadnji put obljetnica obilježavala na način kao prošli tjedan kad su prilozi bili dugotrajni, puno ratnih snimki, pa čak je i prognoza započela “danas je bilo oblačno, a u Vukovaru je bilo...”.

    Možda ću mnoge sad nekako uvrijediti, ali ja to ne razumijem... i svaki prilog završava “da se ne zaboravi”. A uopće ne vidim kako ovakav način “da se ne zaboravi” može biti dobar za budućnost na ovim prostorima. Prvog svjetskog rata se vjerojatno malo tko sjeća, o drugom nitko nije ništa zaboravio, i nitko neće zaboraviti ni Ausvic, ni Hirošimu, pa tako ni Vukovar, ni Sarajevo, Srebrenicu...

    I naravno da su krivi Srbi i JNA, ali (oprostite mi) meni je skroz nevažno jesu li to Srbi ili Klingonci. To što se radilo radili su neljudi, i ja nikako ne razumijem priloge na TV-u koji i 26 godina kasnije završavaju “da se ne zaboravi”.
    Ne mislim da ne treba uopće obilježavati, i pustila bi dijete na izlet. Ali ne razumijem kuda ovakav način obilježavanja vodi.

    Npr. moj mali je prvi osnovne i taj dan je došao iz škole pod dojmom od price o Vukovaru, crtali su na likovnom toranj. I počeo mi je pričati “mama znaš da je Hrvatska nekad bila u jednoj velikoj zemlji i onda se htjela odvojiti, ali tim drugima se to nije svidjelo i onda su napali hrvatsku. To je bilo u Vukovaru i trajalo je 3 mjeseca!”.

    Ni rijeci o Srbima, i meni se to jako svidjelo da je učiteljica to tako prezentirala.

    Iako je on čuo i priču o “zločestim Srbima koji su nas napali”, ali nije to povezao.

  9. #109
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    I još o domovini i drugim utjecajima... ne brinem, neka kasnije sam odluci sto će mu biti važno. Npr. ista ta učiteljicama im je pred sisvete rekla nešto kao “noć vještica je glupost, mi u to ne vjerujemo i ne slavimo takve stvari gdje je bitna samo zabava”. I bio je sav “to je neupitna istina”. Na to sam mu rekla da je to njezin stav i da je prošle gidne slavio tu noć vještica na tečaju engleskog... i da ima puno ljudi koji ne misle tako... pa je malo omekšao oko toga.

  10. #110
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Možda ću mnoge sad nekako uvrijediti, ali ja to ne razumijem... i svaki prilog završava “da se ne zaboravi”. A uopće ne vidim kako ovakav način “da se ne zaboravi” može biti dobar za budućnost na ovim prostorima.
    Kolektivna grižnja savjesti jer su već zaboravili, i tog su svjesni.

  11. #111
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kolektivna grižnja savjesti jer su već zaboravili, i tog su svjesni.
    Joj, nažalost, gadno si blizu istini...

    Ali i dalje ne kužim ZAŠTO ne naprave neki pilot projekt farmi ili bilo čega (uz ili bez potpore EU) da se ljudi tamo zaposle... to je jedini način da se mrdnu s mjesta.

  12. #112
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Samo za odrasle - u tijeku je čitanje presude Ratku Mladiću...


    I pitanje za one koji smatraju da je Vukovara "previše" u školi i da neće dijete pustiti na izlet - znači li da im neće dati niti čitati ni Anu Frank? Hoće li izostati i sa satova povijesti o holakaustu?


    Ne. To ne znači to.
    To ne znači da će moje dijete biti toga lišeno. Niti informacije o Vukovaru ili holokaustu... niti odlaska tamo.
    To samo znači da ću ja svoje dijete upoznati sa svim činjenicama na način koji ja koja ju najbolje poznajem, smatram da je primjeren njoj. A ne sustav. Samo to.

    Ranije na topicu sam navela i zašto, a iskustvo koje je Apsu navela mi je to samo potvrdilo.

  13. #113
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, nažalost, gadno si blizu istini...

    Ali i dalje ne kužim ZAŠTO ne naprave neki pilot projekt farmi ili bilo čega (uz ili bez potpore EU) da se ljudi tamo zaposle... to je jedini način da se mrdnu s mjesta.
    Jer bi micanje s mrtve točke značilo da su zaboravili. Perspektiva = zaborav.

  14. #114
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne. To ne znači to.
    To ne znači da će moje dijete biti toga lišeno. Niti informacije o Vukovaru ili holokaustu... niti odlaska tamo.
    To samo znači da ću ja svoje dijete upoznati sa svim činjenicama na način koji ja koja ju najbolje poznajem, smatram da je primjeren njoj. A ne sustav. Samo to.

    Ranije na topicu sam navela i zašto, a iskustvo koje je Apsu navela mi je to samo potvrdilo.
    išla sam u OŠ za vrijeme Juge - apsolutno nitko me u školi nije upozori na film koji su nas odveli gledati u Jasenovcu. na to me nisu ni roditelji pripremili, jer ga oni nisu gledali. sjećam se par scena - a ostalo vrijeme sam imala ruke preko očiju. I te scene pamtim i danas. i da mi danas netko kaže da pogledam taj film, odbila bih

  15. #115
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne znam imam li ja totalnu amneziju ili nisam gledala informativni program, ali ja se ne sjećam kad se zadnji put obljetnica obilježavala na način kao prošli tjedan kad su prilozi bili dugotrajni, puno ratnih snimki, pa čak je i prognoza započela “danas je bilo oblačno, a u Vukovaru je bilo...”.

    Možda ću mnoge sad nekako uvrijediti, ali ja to ne razumijem... i svaki prilog završava “da se ne zaboravi”. A uopće ne vidim kako ovakav način “da se ne zaboravi” može biti dobar za budućnost na ovim prostorima. Prvog svjetskog rata se vjerojatno malo tko sjeća, o drugom nitko nije ništa zaboravio, i nitko neće zaboraviti ni Ausvic, ni Hirošimu, pa tako ni Vukovar, ni Sarajevo, Srebrenicu...

    I naravno da su krivi Srbi i JNA, ali (oprostite mi) meni je skroz nevažno jesu li to Srbi ili Klingonci. To što se radilo radili su neljudi, i ja nikako ne razumijem priloge na TV-u koji i 26 godina kasnije završavaju “da se ne zaboravi”.
    Ne mislim da ne treba uopće obilježavati, i pustila bi dijete na izlet. Ali ne razumijem kuda ovakav način obilježavanja vodi.

    Npr. moj mali je prvi osnovne i taj dan je došao iz škole pod dojmom od price o Vukovaru, crtali su na likovnom toranj. I počeo mi je pričati “mama znaš da je Hrvatska nekad bila u jednoj velikoj zemlji i onda se htjela odvojiti, ali tim drugima se to nije svidjelo i onda su napali hrvatsku. To je bilo u Vukovaru i trajalo je 3 mjeseca!”.

    Ni rijeci o Srbima, i meni se to jako svidjelo da je učiteljica to tako prezentirala.

    Iako je on čuo i priču o “zločestim Srbima koji su nas napali”, ali nije to povezao.

    Hvala na ovom postu... sad vidim da će dodatna nastava (home schooling) biti puno opsežnija.
    A krenuti ići će ovako: na kugli zemaljskoj uvijek je bilo ljudi i neljudi...

  16. #116
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    išla sam u OŠ za vrijeme Juge - apsolutno nitko me u školi nije upozori na film koji su nas odveli gledati u Jasenovcu. na to me nisu ni roditelji pripremili, jer ga oni nisu gledali. sjećam se par scena - a ostalo vrijeme sam imala ruke preko očiju. I te scene pamtim i danas. i da mi danas netko kaže da pogledam taj film, odbila bih
    Sustav se u biti nije promijenio. Samo je stavio nova obilježja.

  17. #117
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jer bi micanje s mrtve točke značilo da su zaboravili. Perspektiva = zaborav.
    Ali dok je stanje duha takvo da se to podržava, ni u jednom kutku voljene Domovine ne može biti drugačije.

  18. #118
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jer bi micanje s mrtve točke značilo da su zaboravili. Perspektiva = zaborav.
    A to svega zbog glasanja na izborima?

  19. #119
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Ne mislim da ima ikakve veze s glasovanjem. To je, opet, kolektivna krivnja ugravirana onim "ne zaboravite", koje se pretvorilo iz dostojanstvenog u fatalno.

  20. #120
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    A kome treba ta kolektivna krivnja?

  21. #121
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Nikom. Što bi ikom trebala?

  22. #122
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne razumijem te onda.
    Kome je u interesu da se ne miče s mrtve točke jer bi to onda značilo zaborav?

  23. #123

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Neupitan je zločin i neupitna je žrtva. To je jasno. Stalno se na to prisjeća da se ne zaboravi.
    Ok, nećemo zaboraviti.
    Bilo je prestrašno.

    Ali, bilo bi se ok prisjetiti činjenice koja se potiho provlači da je taj isti Vukovar netko od domaćih faca izdao.
    Pa onda, netko je od tih glavonja i naftu švercao, a sada će kao pomoći oko rafinerije u Brodu. Ha ha ha!

    Toliko nas prisjećaju na ono gore, da zaboravimo ovo dolje ili?
    Meni je to čisti udar na inteligenciju!

    Tamo su nas ubijali neki tuđi ljudi, a što su nam radili i što nam rade domaći?
    Njeguju nas na način da jednu ruku drže na srcu, a drugu u vlastitom džepu iz ljubavi prema domovini?

    Sve se pitam, ima li u Slavoniji itko pametan tko će reći dosta??????

  24. #124
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Nije nikome. Ne mora biti ikome u interesu. Ljudi smo takvi, emocionalni i iracionalni. Taj se motiv provlači kroz literaturu i svuda, osoba proživi nesreću i ne može dalje jer osjeća krivnju da je to neka vrsta izdaje ako opet sebi dopusti sreću. Samo što u filmu uvijek dođe netko tko tu osobu izbavi i uvjeri da se ne mora tako osjećati.

  25. #125
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Nisam zaboravila ni Vukovar, ni Srebrenicu, ni Škabrnju, ni Ahmiće, ni tko je bio Ivo Lola Ribar, a tko Koča Popović. Mi smo išli sa školom i u logor u Jastrebarskom i u Jasenovac. Čini mi se da što si stariji da teže i dublje proživljavaš takve stvari. S vrtićem nismo nikamo išli.

    Ne znam, meni je svako to obilježavanje godišnjica postalo strano. Pod tim mislim čak i rođendan. Moja misao je svaki dan u mojoj glavi. Moje suosjećanje, sram ili veselje je dio mog duha i ne gasi se moja tuga zbog nečije patnje zato jer nema obljetnicu.
    Možda da nije toliko ispolitizirano, možda me ne bi toliko iziritiralo sve zajedno da razmislim uopće o smislu toga.

    Ja mislim da je za vrtić svakako prerano takve stvari prikazivati. Moj sin ne bi bio ni najmanje pogođen filmom iz koncentracijskog logora, on bi vjerojatno tu vidio bager. Koja je to dob da je dijete dovoljno zrelo da shvati, a dovoljno nezrelo da ne promišlja preduboko, nego da kasnije pomalo probavlja, ne znam.

    Očito je za cijeli doživljaj jako bitna podloga, o kakvoj se osobi radi, jer da smo svi isti, svima bi nam se povraćalo od pjevanja Jasenovcu i Gradiški Staroj, a ne bi neki od ushićenja padali u trans.

  26. #126
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Samo za odrasle - u tijeku je čitanje presude Ratku Mladiću...


    u?
    I ovaj je za pol stanovnika srbije heroj, a ne zlocinac. Nije ni cudo kad se 25 godina rasteze. Svatko ima, i njeguje, svoju verziju. Trebalo je kao u nurnbergu, sve u par mjeseci rijesiti. Po kratkom postupku.
    Dok srbi imaju svoju verziju vukovara, nema naprijed. Isto vrijedi i za nas. Nitko nije njemce zvao klingoncima, niti se skrivalo da su njemci i njemqcka odgovorni za zlocine. Ali 25 godina nakon rata, sedamdesetih, nitko nije nijemce dozivljavao kao naciste. Zato sto nitko u Njemackoj nije imao svoju verziju rata. Ausvica.

  27. #127
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ništa to vjerojatno dugo, dugo nije gotovo, samo su javne verzije bile mrtve (u Njemačkoj itd.), i to olakšava da društvo krene naprijed.

    Mojca, jednom sam čula da je OŠ prvo pravo suočenje sa državom i službenim sadržajem, s dobrim i lošim stvarima - vrtić još nije toliko pod utjecajem. Tako da... što manje šokova, što više pripreme, to bolje. A za što manje šokova - javno djelovanje, koliko ko ima snage (prosvjedi itd., tj. pisanje na formu uglavnom služi unutarnjoj pripremi).

  28. #128
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    I ovaj je za pol stanovnika srbije heroj, a ne zlocinac. Nije ni cudo kad se 25 godina rasteze. Svatko ima, i njeguje, svoju verziju. Trebalo je kao u nurnbergu, sve u par mjeseci rijesiti. Po kratkom postupku.
    Dok srbi imaju svoju verziju vukovara, nema naprijed. Isto vrijedi i za nas. Nitko nije njemce zvao klingoncima, niti se skrivalo da su njemci i njemqcka odgovorni za zlocine. Ali 25 godina nakon rata, sedamdesetih, nitko nije nijemce dozivljavao kao naciste. Zato sto nitko u Njemackoj nije imao svoju verziju rata. Ausvica.
    Jednom sam zapala u beskonačni zastoj na autoputu sa svojim njemačkim mentorom koji je 80tih proveo desetak godina u USA na nekoliko uglednih sveučilišta. Pričao mi je kako su im tamo povremeno dobacivali Nazis po cesti kad je hodao sa suprugom i dvoje djece. I ne samo tamo, naravno.

    Sve knjižare u koje sam zalazila po raznim njemačkim gradovima (a tamo ih hvala bogu ima predivnih), jedan cijeli regal knjiga, od poda do stropa, nekih 1,5 m širine je rezerviran samo za knjige o nacizmu. I to vrlo blizu ulazu.
    Sama ideja očito nije ugašena i očito tinja cijelo vrijeme i od razboritih Nijemaca sam čula da ih je zapravo strah njemačkog nacionalizma. Prije petnaestak godina dok je Njemačka bila zaista ugodna za stranca, pogotovo u sveučilišnim centrima, to mi je baš apstraktno zvučalo. Očito su imali pravo jer ne bi sad tako uspješno prošli na izborima, niti bi Merkel bila u problemu. Na mene i moja dva prijatelja se pred desetak godina u nekom restorančiću u Berlinu izderao jedan Nijemac zašto govorimo engleski kad je ovo Njemačka. Srećom najveći od nas je bio Nijemac koji se suprotstavio na Njemačkom i sve je tu stalo. Da ne kažem da je treći bio Židov iz Izraela i sigurno je još osjetljiviji od mene.

    Tako da nije baš da ih se ne doživljava kao naciste, ni vani, ni doma.

    Ali trenutno su svi glavni mediji na istoj strani, dok je kod nas medijski nastala prava katastrofa. Po meni je od toga što su mediji odjurili udesno gore samo to što uopće ni nema pravih vijesti, a pravih novinara je sve manje.

  29. #129
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Bas me zanima da 26 godina trazis kosti svog oca a svaki dan vidas bivse susjede koji znaju gdje je i nece reci a njima bas lijepo u zivotu ide i ti sve sto imas je upravo to da ne zaboravis.Jer ne smijes. Ako zaboravis, tko ce ga traziti? Kako se to tocno ide dalje sa te tocke? Kako se to zaboravlja kada ti nedaju niti ono mjesto gdje mozes otici sto sav normalan svijet ima kada pokopaju svoje najdraze?Kako se zivi kada 10 god ides od srbije do njemacke prema dojavama da ti je negdje viden muz pa ga 15 god nakon toga nadu niti 200m od kuce.kako se zivi u gradu gdje bi se gradile obiteljska izletista na tvojoj muci?ili trznica stoji na masovnoj grobnici?svatko tko je prosao tim putem barem jednom, toplo obucen bi se duboko zapitao kako zivjeti nakon toga.samo oni tamo mogu znati kako im je.

  30. #130

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da, imaju vodiče. Kad su moji dečki bili, pričali su da su najprije u informacijskom centru gledali prezentaciju i film i da su im unaprijed objasnili što ih čeka...

    Djeca to drugačije doživljavaju. Možda je ova tinejdžerska dob pravi trenutak za Vukovar, jer znaju već dosta, ali ne pogađa ih to kao odrasle koji imaju više životnog iskustva.
    Da i moja je bila sa školom u osmom razredu. Najviše ju se dojmila bolnica. To mi je i rekla a i kroz njen literarni rad sam to vidjela. Na kraju je taj rad završio i na Lidranu.

  31. #131
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Bas me zanima da 26 godina trazis kosti svog oca a svaki dan vidas bivse susjede koji znaju gdje je i nece reci a njima bas lijepo u zivotu ide i ti sve sto imas je upravo to da ne zaboravis.Jer ne smijes. Ako zaboravis, tko ce ga traziti? Kako se to tocno ide dalje sa te tocke? Kako se to zaboravlja kada ti nedaju niti ono mjesto gdje mozes otici sto sav normalan svijet ima kada pokopaju svoje najdraze?Kako se zivi kada 10 god ides od srbije do njemacke prema dojavama da ti je negdje viden muz pa ga 15 god nakon toga nadu niti 200m od kuce.kako se zivi u gradu gdje bi se gradile obiteljska izletista na tvojoj muci?ili trznica stoji na masovnoj grobnici?svatko tko je prosao tim putem barem jednom, toplo obucen bi se duboko zapitao kako zivjeti nakon toga.samo oni tamo mogu znati kako im je.
    Kris Zg, to su tragične priče, to nitko neće osporiti. Netko će potonuti, netko će pokušati krenuti dalje, ali nije fer zaustavljati one koji bi možda imali snage krenuti dalje i njih vući za sobom prema dolje. To ne znači da su zaboravljeni. I kod mene ni tata, ni svekrva ne znaju gdje su im pokopani roditelji, moja baka nije znala gdje joj je brat pokopan. Palimo svijeće za njih. Svejedno gdje. Koliko Židova ima koji ne znaju gdje su im preci završili. Ljudi su zli.

  32. #132
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ja ne bih stala. Nikada. Divim se svaki put. Da su se vratili tamo i da pokusavaju zivjeti. Jer doista pokusavaju.Zli su do srzi.

  33. #133
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa
    Jer bi micanje s mrtve točke značilo da su zaboravili.
    Citiraj KrisZg prvotno napisa
    Kako se to tocno ide dalje sa te tocke?
    Što to znači? Vukovar nema budućnost? Tamo sada rastu nove generacije. Ako ne može nazad, a ne može naprijed, trebaju li nastavljati grčiti se u svojoj muci?

  34. #134
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ja mislim da sam ja tu malo previse pristrana. Usko sam vezana sa svim ljudima koje ste proteklih dana gledali na tv-u pa me ponese. Jos sam pod dojmom citavog puta tamo i kako bol niti nakon 26 g ne jenjava. Gornji post nije isao nikoga vec je bio opcenit. Ono..kako da zivis nakon toga. Svi oni zive.Imaju svoje obitelji, poslove, idu dalje. 20.11. je taj poseban mimohod koji nije politicki povezan sa icime iako nam se pokusavaju uvaliti vec se odrzava upravo kao podsjetnik da mnogi nisu nadeni, da zlocini nisu kaznjeni.Danas spomenik na ulazu u borovo selo isaran, vjerovatno radi presude. A za zlocine u hr mu nitko suditi nece. Isprike ako je nekiga zasmetalo, kao sto rekoh...nisam objektivna

  35. #135
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Tako i moja mama nije znala gdje joj je brat završio, taman kad je došla do jedne osobe koja je bila zadnja s njim, ta osoba je umrla. I tak već 72 godine
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 22.11.2017. at 21:54

  36. #136
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    http://http://www.glas-slavonije.hr/...aspx?id=285590
    Evo.Tko zeli. Obje poznajem osobno i obje price znam.

  37. #137
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nisi nikog uvrijedila Kris, sve razumijem...
    Samo, ako je “samo da se ne zaboravi”, stvarno što dalje?

    I lako za to što ja komentiram dnevnik (nisam ni ja htjela nikog uvrijediti), ali ja zbilja ne bi htjela da moje dijete u prvom osnovne crta toranj, eto ne bi. (A crteži tornja su i u vrticu, ne kod male, u starijoj grupi). Ne bi htjela da ista zna o tome do 8. razreda kad će učiti na povijesti, da ode na taj izlet, al da o tome razmišlja onoliko često koliko ja razmišljam o Ani Frank ili Bošku Buhi. Eto, sto se tiče mog djeteta želim da on ne mora ništa od toga pamtiti i da za 10-15 godina o tome zna samo povijesne činjenice. Bez da ga netko opterećuje s nečim sto se ne smije zaboraviti ko sto je mene opterećivao neki stari stric u našoj obitelji, jedini koji se sjećao 2. sv. rata i stalno drobio nešto. Oprostite, zao mi je ako bilo koga vrijeđam, al ja ne želim da moja djeca za 15 godina ikad razgovaraju o tome sto je bilo 91.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 22.11.2017. at 22:08

  38. #138

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Moj je sa 11 godina dovoljno zreo da shvati sto se dogadjalo (razgovaramo danas u svjetlu presude). Zna za Vukovar, Skabrnju, Dubrovnik... zna i da rat nije bio crno-bijeli, da je bilo s...nja na svim stranama. Ali da mu netko u detalje prepricava zlocine, ne bih dozvolila u ovoj dobi.

  39. #139
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Kris ne valja ti link

    Bubilo misliš da je to moguće, pa svake godine će biti priče o tome hoće neće čuti će negdje

  40. #140
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nisam se dobro izjasnila... naravno da će znati nešto o tome i učit će u školi.

    Ali ne želim da njima u njihovim životima ‘91. bude važna. Nešto o čemu oni žele privatno razgovarati. Koliko god to grozno zvučalo.

    Užasno mi je teško pisati jer znam koliko ima ljudi koji su svašta prošli. U mojoj obitelji nitko nije stradao, bilo je izbjeglica.

    U drugom svjetskom su ubili prabaku. Pradjed je otišao u rat s jednima, došli su oni drugi odveli baku, ubijena je. Djed je tad imao 6-7 godina, njegov stariji brat je bio dovoljno star da pamti sve. To je taj stric koji je pričao o ratu. Vidjali smo ga na obiteljskim okupljanjima, ali to nije išlo dalje od toga da mu kažu “dobro stric” i da se skrene tema... nikad moj djed ili moja mama nisu pričali o tome, i da danas pitam moju mamu sto je bilo s njenom bakom, vjerojatno bi joj trebalo da se sjeti detalja... meni je tad 86.-e ta 43. bila takva daleka prethistorijska i nisam ju pojmila kao nikakvu težinu koju moram nositi.

    Ne želim da djeca vuku nešto sto se dogodilo 20-25 godina prije nego sto su se rodili, i da to u njihovim životima ima značenje drugačije od onog koje će na njih ostaviti spoznaja o ausvicu, Hirošimi ili bilo kojoj drugoj tragediji o kojoj ce steći neke spoznaje.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Bb, eto to sto si napisala o jednakovaznosti Ausvica i Vukovara ne razumijem. Meni onaj tko ne osjeca bliznjeg ne moze osjecati ljude kao humanist. Tvoja djeca odrastaju medu djecom onih koji su bili u vukovaru, a ne ausvicu.Dijete se ne moze nauciti voljeti covjecanstvo bez da voli mamu, tatu, susjeda, uciteljicu... Meni je taj stav kao ona pjesma iz Haira o ljudima koji suosjecaju sa svjetskim problemima ali ne s prijateljem koji ih treba...

  42. #142

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Easy to be hard...pjesma

  43. #143

  44. #144
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Članak je malo bedasto napisan, ali evo ovo je meni klasični primjer korištenja Vukovara u politici na besmislen način: http://www.slobodnadalmacija.hr/dalm...anje-o-vukovar

  45. #145
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Razumijem casa. Znam tu pjesmu.
    Ali ne na taj način. Želim da budu empatični, ali da uz prijatelja čija je obitelj proživjela Vukovar reagira isto kao sto bi reagirao uz prijatelja u čijoj je obitelji npr. netko obolio od raka. Ljudskim suosjećanjem.

    A ne na način “17.11. ne smiješ ići u knjižnicu slušati srpskog pisca”.
    31.10. ne smiješ slaviti noć vještica... i takvi načini...

    Jer osim sto odrastaju uz djecu čije su obitelji iz Vukovara, odrastaju i uz djecu koja idu na natjecanja u Beograd. I uz djecu čiji roditelji nisu vjernici i zalijepit će izrezbarenu bundevu na fejs ili stavit na prozor.

    Upravo sam prošla pored spomenika poginulim braniteljima u kvartu. Iza na ogradi je veliki plakat “Reći ću vam jednu stvar, ne zaboravite Vukovar”. I što da ja njemu kažem zašto ne smije zaboraviti?

  46. #146

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Razumijem casa. Znam tu pjesmu.
    Ali ne na taj način. Želim da budu empatični, ali da uz prijatelja čija je obitelj proživjela Vukovar reagira isto kao sto bi reagirao uz prijatelja u čijoj je obitelji npr. netko obolio od raka. Ljudskim suosjećanjem.

    A ne na način “17.11. ne smiješ ići u knjižnicu slušati srpskog pisca”.
    31.10. ne smiješ slaviti noć vještica... i takvi načini...

    Jer osim sto odrastaju uz djecu čije su obitelji iz Vukovara, odrastaju i uz djecu koja idu na natjecanja u Beograd. I uz djecu čiji roditelji nisu vjernici i zalijepit će izrezbarenu bundevu na fejs ili stavit na prozor.

    Upravo sam prošla pored spomenika poginulim braniteljima u kvartu. Iza na ogradi je veliki plakat “Reći ću vam jednu stvar, ne zaboravite Vukovar”. I što da ja njemu kažem zašto ne smije zaboraviti?
    Razumijem što hoćeš reći i slažem se u potpunosti.

  47. #147
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Razumijem što hoćeš reći i slažem se u potpunosti.
    x

  48. #148
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Još jedan x.

  49. #149
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo sam prošla pored spomenika poginulim braniteljima u kvartu. Iza na ogradi je veliki plakat “Reći ću vam jednu stvar, ne zaboravite Vukovar”. I što da ja njemu kažem zašto ne smije zaboraviti?
    Pa zato što je Vukovar simbol toga što su "neljudi" uspjeli učiniti ljudima.

  50. #150
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,469

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zato što je Vukovar simbol toga što su "neljudi" uspjeli učiniti ljudima.
    X na Angie, ovo si odlično rezonirala. Zapamtit ću za svoju djecu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •