Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 167

Tema: Škola - skriveni problem?

  1. #1
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno Škola - skriveni problem?

    Dakle, mnoge već znate otprilike priču. J. je sada 2.r. Prvi je razred odradila lijevom rukom, nismo ni znali da ide u školu.
    Prije drugog kreće s pričom da će ona pasti razred. S 4g je obrađena kod Sever i 3g je išla na radionice. Perfekcionizam, anksioznost, okp, nadprosječna inteligencija.

    Drugi razred kreće s problemom oko pisanja i to tako da svako slovo briše 3 puta jer nije savršeno, a rukopis inače prekrasan. Naravno posljedično tome ne stigne ni ispite dovršiti ni pod nastavom napisati. U boravku je. Od početka godine donosi prazne zadaće iz boravka ili poluprazne i sad u zadnje vrijeme ne napravi ni ono što treba prepisati pod nastavom. Od 4 predmeta, možda jedan napravi do kraja.
    Doma je drama kad treba napraviti to što nije u školi. Plače, trese se, pogotovo oko tih 'nesavršenih' slova, ali sam spomen da se nešto radi je cirkus i to onda traje satima.
    Bili smo kod učiteljice koja mene nije doživljavala, zadnji put je bio MM i njega je doživjela. Jučer su pisali test iz matematike i njoj je dala više vremena da ga dovrši ( tu se dogodio neki mali pomak).
    Radili smo matematiku preko vikenda jer su dobili listiće za zadaću. Prvo što gleda svugdje osim u te listiće, zuji, 57 pročita kao 75. Kad vidi zadatak riječima krene plakati prije nego ga je pročitala. Npr. Mama ima 50 kuna a tata 70, koliko kuna tata ima više od mame..ni ne pročita do kraja već krene 50-70..kad ja kažem ajde polako još jednom pročitaj pa još jednom onda ahaaaa.

    Dio problema definitivno je u perfekcionizmu, dio u nesigurnosti. Ono što me kopa je da se nije pod to sve podvukao još neki problem koji je sada isplivao kad je gradivo opsežnije i teže u 2.r.
    Ne znam da li da tražim neku obradu i ako da gdje i šta?

  2. #2
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Radili smo matematiku preko vikenda jer su dobili listiće za zadaću. Prvo što gleda svugdje osim u te listiće, zuji, 57 pročita kao 75. Kad vidi zadatak riječima krene plakati prije nego ga je pročitala. Npr. Mama ima 50 kuna a tata 70, koliko kuna tata ima više od mame..ni ne pročita do kraja već krene 50-70..kad ja kažem ajde polako još jednom pročitaj pa još jednom onda ahaaaa.
    da nema ovog prethodnog konteksta i da ne znam priču od ranije, nego da čitam samo ovo, rekla bih "ista stvar kod mene"
    ja sam to kod nas protumačila kao s jedne strane nedostatak iskustva, kao da je na neki način trebao naučiti, tj steći iskustvo da trebaš pročitati zadatak do kraja i posložit si to u glavi. I onda nakon više takvih situacija "ajde pročitaj pažljivo do kraja... ahaaaa!", nauči.
    Sad je trećaš i ti zadaci riječima znaju biti kobasice, kad pročitaš čini ti se puno podataka i nije mu odmah u prvoj sekundi jasno rješenje, pa se odmah prepadne i a priori krene sa "ja ovo ne razumijem ovo je preteško" i u plač. Onda mu ja kažem da krene korak po korak, prvo jedan dio, pa drugi i doći će do kraja. I nakon toga mu obavezno zaokružim priču u stilu "vidiš, to što ti zadatak u prvoj sekundi nije jasan ne znači da je pretežak i da ga ne možeš riješit, prvo razmisli 'ok šta znam', pa riješi to, pa onda sljedeće i tako dalje..".
    Tako da meni se to čini kao neka razvojna stvar, a malo i generacijska jer su oni većinom instant-gratification generacija, pa se vole zaletit do rješenja, a ako ono nije odmah na vidiku, odustajanje.

  3. #3
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mitovski, jesi li probala inzistirati da svaki zadatak riječima nacrta? Naravno ne u bilježnicu (jer bi to bilo "skrnavljenje"), nego da na papiru sa strane skicira situaciju iz zadatka, napiše imena likova, prrpriča zadatak i dođe do rješenja?

  4. #4
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ta blokada "ja to ne znam" vrlo je moćna, a još malo pa će doći kompliciraniji zadatci riječima s po 3-4 podzadatka.

  5. #5
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ma čini mi se da je kombinacija koncentracije, brzopletosti i ne da mi se i njenog osnovnog problema. Kad stanemo i kad joj kažem ajde pročitaj još jednom ona to kuži kad se skoncentrira. Vrlo nesigurno daje odgovore. Ide do te mjere da neće reći koliko je 5+3 iako zna ali mora provjeriti na prste e onda je sigurna da je to.
    Brine me jako što je ušla u taj krug da ne radi u školi već donese kući prazno. Prazne bilježnice ili 1/3 popunjena. O zadaći u boravku da i ne govorim.

  6. #6
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    mitovski, djeluj nekako odmah. Vjerujem da ti najbolje znaš što bi njoj pomoglo, opet obrada, psiholog ili možete to doma sami riješiti (a po tome što pitaš, čini mi se da ipak trebate pomoć).

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Ma čini mi se da je kombinacija koncentracije, brzopletosti i ne da mi se i njenog osnovnog problema. Kad stanemo i kad joj kažem ajde pročitaj još jednom ona to kuži kad se skoncentrira. Vrlo nesigurno daje odgovore. Ide do te mjere da neće reći koliko je 5+3 iako zna ali mora provjeriti na prste e onda je sigurna da je to.
    Brine me jako što je ušla u taj krug da ne radi u školi već donese kući prazno. Prazne bilježnice ili 1/3 popunjena. O zadaći u boravku da i ne govorim.
    Brzopletost ti je dijagnoza iz vreće F81 (specifične teškoće čitanja) kao i disleksija - evo, tu imaš više o tome: http://hud.hr/prava-djece-s-disleksi...i-s-terapijom/

    Mi smo to rješavali (i još uvijek rješavamo) u Suvagu. Oni imaju i logopede i psihologe. Moj sin ima dijagnozu specifičnih teškoća čitanja - vizualno prepoznavanje, brzopletost i disperzivna pažnja. Ako škola ima logopeda, obrati se stručnoj službi.

    Tu se puno postiže vježbom (ali ne tlačenjem, nego pronalaženjem odgovarajućih načina koji kompenziraju nedostatke - to ćeš vjerojatno morati odraditi s djetetom sama).

    Ako tvoje dijete ne može fokusirati da li na papiru piše 50 ili 70, uputi je da stavi ravnalo na tekst i da na taj način označi gdje je stala, da si prstićem pomogne (jednom rukom prati zadatak u knjizi, a drugom prepisuje).

    Moj sin ni danas ne može prepisati s ploče da to bude točno, ali ga to ne ometa - mobitelom poslika ploču i doma prepisuje u bilježnicu. Ne treba mu nikakvo drugo učenje, na taj način ponovi cijelo gradivo. Ali osnovna škola je bila muka, dok nismo ustanovili što mu je problem (lako piše po diktatu, ali prepisati ne može s ploče ili prezentacije). Sam si je našao metode. Bilježnice su mu pune šarenih papirića za označavanje. Koristi signire i bojice na radnim materijalima, ali ne i po bilježnici, tamo samo lijepi ovo: http://www.birodom.hr/AdorShop/Conte...pg?iframe=true
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.11.2018. at 12:50

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Mora li biti u boravku?

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Mora li biti u boravku?
    Pa nitko nije u boravku tko ne mora tamo biti.

    Ont. mitovski, porazgovaraj s učiteljicom iz boravka. Mi imamo dobro iskustvo - jedna od učiteljica iz boravka bila je bolja za našeg sina nego njegova redovna učiteljica (imala je više smisla za rad s djetetom koje je imalo teškoće čitanja). A mi smo imali i dogovor da dijete doma nosi bilježnice svaki dan, ne samo vikendom, jer inače ne bi stizali gradivo. To je bila naša roditeljska kontrola, ali dobro je dolazilo.

    I da - naš sin je bio u boravku jer je morao.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.11.2018. at 12:53

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nitko nije u boravku tko ne mora tamo biti.
    Ne bih se složila.


    Također, ukoliko dijete nema te koristi od boravka (napiše zadaću, riješi školske obveze), ja bih razmišljala u smjeru da uzmem čuvalicu za dijete koje će s njim provesti npr. 2 sata, riješiti polako i kvalitetno zadaću, skratiti vrijeme do dolaska roditelja kući.
    Dijete će riješiti zadaću uz pomoć, roditelji će imati slobodno vrijeme da se posvete djetetu na drugi način, a ne navečer nakon posla i kad je dijete umorno nakon boravka, rješavati zadaće...

    Ima djece koja ostaju sama kod kuće u 2. razredu, ne idu u boravak.
    A znam i nekoliko koji imaju pomoć oko djeteta školske dobi, dakle dijete ne ostaje u boravku nego ide kući i pod nadzorom je nekoliko sati.

    Ne znam koliko se sada plaća boravak, ali financijski mislim da ne bi bila velika razlika.

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ovo je problem koji se rješava sa psihologom, ne radi se tu o dekoncentraciji ili umoru u školi, nego o patološkom strahu da neće stići, da neće biti točno, da neće imati vremena pisati dovoljno precizno pa neće biti savršeno itd.
    Na to sve sjedne strah od zadatka kojeg ne prepoznaje otprve i blokira sve druge "receptore" potrebne za rješavanje.
    Nagomila se školski i domaći rad, popodne umorna više nema prostora za željenu preciznost i ode sve nizbrdo.
    Vađenje iz biravka ima smisla ako je "čuvalica" stručna i razumije problem.

  12. #12
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Zar nije cijena boravka 200 kuna?

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Da200 kn je boravak

  14. #14
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A onda bi čuvalica ipak bila velika financijska razlika.

  15. #15
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Zar nije cijena boravka 200 kuna?
    Da. za drugo dijete 150 kn.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je problem koji se rješava sa psihologom, ne radi se tu o dekoncentraciji ili umoru u školi, nego o patološkom strahu da neće stići, da neće biti točno, da neće imati vremena pisati dovoljno precizno pa neće biti savršeno itd.
    Na to sve sjedne strah od zadatka kojeg ne prepoznaje otprve i blokira sve druge "receptore" potrebne za rješavanje.
    Nagomila se školski i domaći rad, popodne umorna više nema prostora za željenu preciznost i ode sve nizbrdo.
    Vađenje iz boravka ima smisla ako je "čuvalica" stručna i razumije problem.
    Debeli potpis. Dobra učiteljica u boravku korisnija je od prosječne ili ispodprosječne čuvalice. Druga stvar je ako je čuvalica štajaznam studentica ERF-a koja zna što treba raditi s takvim djetetom. U protivnom - angažirani roditelj je najbolje rješenje, samo ako se vremenski uklapa.

  17. #17
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    potpis na cokoladu. djecji psiholog ili psihijatar. kod mojeg je nekoliko mjeseci razgovora ucinilo cuda

  18. #18
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je problem koji se rješava sa psihologom, ne radi se tu o dekoncentraciji ili umoru u školi, nego o patološkom strahu da neće stići, da neće biti točno, da neće imati vremena pisati dovoljno precizno pa neće biti savršeno itd.
    Na to sve sjedne strah od zadatka kojeg ne prepoznaje otprve i blokira sve druge "receptore" potrebne za rješavanje.
    Nagomila se školski i domaći rad, popodne umorna više nema prostora za željenu preciznost i ode sve nizbrdo.
    Vađenje iz biravka ima smisla ako je "čuvalica" stručna i razumije problem.
    Čokolada mislim da je ovo od riječi do riječi opisano točno kako je, samo se u mene eto uvukao crv sumnje da nije još nešto što ne prepoznajem.

    U boravku mora biti, nema nam druge i ono što moram napomenuti ona uz sve ovo nije rekla nikada da ne bi u školu ili boravak i da joj nije dobro.
    Jučer sam i od mame njene dobre prijateljice koja je s njom u boravku ne i na nastavi saznala da ona cijelo vrijeme u boravku priča s nekim umjesto da radi, da ju učiteljica stalno opominje ali ništa od toga. Nama učiteljica iz boravka nije ništa spomenula, ali svakako ću popričati s njom.

    Škola mislim da ima samo defektologa.

  19. #19
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ide inače kod psihoterapeutice od kraja 9.mj, sad nije bila 10-tak dana jer je bila bolesna.
    Ma ja sam nekako potonula, jer taman kad izađemo iz jednog dođe drugo pa sam malo psihički pala i nekako obeshrabrena, a sve to i ona jako dobro osjeti.

  20. #20
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Čavrljanjem pod nastavom odgađa muku koja joj slijedi (borbu za svako savršeno slovo).

  21. #21
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Svakako razgovaraj s učiteljicom iz boravka, to da dolazi sa neispunjenim zadaćama isto nije prihvatljivo, a to bi ona trebala rješavati.

  22. #22
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Onako laički čini mi se da moraš prihvatiti da njen OKP neće nekim tretmanom nestati, samo će iskakati iz nepredviđenih ili dotad još neiskušanih situacija, a psihoterapija će joj pomoći da se s tim nosi.

  23. #23
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ne znam kako na nju djeluje pohvala, bi li učka u boravku mogla intenzivnijim pohvalama na nju djelovati?

  24. #24
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kako na nju djeluje pohvala, bi li učka u boravku mogla intenzivnijim pohvalama na nju djelovati?
    Preko nekoliko puta smo do sada razgovarali i s jednom i drugom ali ne pada na neko preveliko plodno tlo. Prije cca mjesec dana ju je uč. iz boravka pritisnula malo pa je to par dana trajalo i gotovo.
    Što se pohvale tiče, njoj ako nije dobro njoj nije dobro i nije zadovoljna. Psihoterapeutica radi s njom na tome, radimo i mi doma samo, ma uh eto ja imam boljih i gorih dana, jučer je bio jedan od tih gorih kad se ja ne mogu nositi s tim.

  25. #25
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Vjerojatno bi psihoterapeutica kod koje ide mogla dati savjet, ili čak razgovarati s učiteljicom, pa joj dati upute kako da pokuša postići da curica radi zadaće u školi.

    (sigurno ne nekim presingom ili kaznama)

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Ide inače kod psihoterapeutice od kraja 9.mj, sad nije bila 10-tak dana jer je bila bolesna.
    Ma ja sam nekako potonula, jer taman kad izađemo iz jednog dođe drugo pa sam malo psihički pala i nekako obeshrabrena, a sve to i ona jako dobro osjeti.
    Ideš li i ti kod psihoterapeutice? Ne pitam bzvz, jer kad je naš E. bio u toj fazi (on je još imao i problema sa samoozljeđivanjem) išao je u Suvag na psihoterapiju 1x tjedno, a mm i ja 1x mjesečno, po potrebi i češće.

    Zlata nam je vrijedilo. Ne znam kako bih se nosila s tim bez njezine pomoći. A sin se isto sasvim dobro snašao i uspio prihvatiti samog sebe upravo takvog kakav je.

  27. #27
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ideš li i ti kod psihoterapeutice? Ne pitam bzvz, jer kad je naš E. bio u toj fazi (on je još imao i problema sa samoozljeđivanjem) išao je u Suvag na psihoterapiju 1x tjedno, a mm i ja 1x mjesečno, po potrebi i češće.

    Zlata nam je vrijedilo. Ne znam kako bih se nosila s tim bez njezine pomoći. A sin se isto sasvim dobro snašao i uspio prihvatiti samog sebe upravo takvog kakav je.
    Idemo i mi na razgovore s njom naravno. Nismo bili 10-tak dana i sad se malo nakupilo ali evo krećemo ponovno.

  28. #28
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno bi psihoterapeutica kod koje ide mogla dati savjet, ili čak razgovarati s učiteljicom, pa joj dati upute kako da pokuša postići da curica radi zadaće u školi.

    (sigurno ne nekim presingom ili kaznama)
    Dala je savjete, prenijeli smo ali ne nailaze na neko plodno tlo.

  29. #29
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    E shit, to je onda stvarno loša situacija, kad ne nailaziš na suradnju u školi

  30. #30
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    E shit, to je onda stvarno loša situacija, kad ne nailaziš na suradnju u školi
    Dobili smo odgovor: Ne dao Bog većeg zla!...Znate šta ju još čeka u životu! i Da je bar mene tako nešto strefilo dok sam bila mala pa bih lakše dočekala nedaće u životu!

    Poslije je išao MM, s njim je potpuno drugačije razgovarala. Na nastavi neke pomake nismo vidjeli ali evo jučer je za ispit dobila više vremena.

  31. #31
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Po odgovoru uciteljice se moze zakljuciti da uopce ne zna nista o toj problematici

  32. #32
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nitko nije u boravku tko ne mora tamo biti.
    znam djecu koja idu u boravak, a ne moraju ići jer im je je jedan roditelj nezaposlen

    mitovski, obratite se dječjem psihologu, preporučam Klaićevu, imamo jako dobro iskustvo

  33. #33
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mitovski, ja bih tražila sastanak obiju učiteljica i str. službe, predočila još jednom nalaze, naglasila situaciju kao vrlo ozbiljnu, s naglaskom na OKP-u, i tražila potpunu suradnju. Naglasi da postupanje prema nalazu ne zahtijeva nikakvu ekstra pripremu ni njihovo dodatno vrijeme i birokratsko piskaranje (iako, ako treba, nije ti problem tražiti IP i njih dodatno time opterećivati, što nikako ne želiš, je li tako?)
    Izdramatiziraj kako vam izgledaju popodneva i naglasi kako nenapisana zadaća vodi u još veću destrukciju. Tebi nije problem raditi doma s njom, dapače, ali dijete ima ovraničen kapacitet funkcioniranja, ne može do 20h RADITI.

  34. #34
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Mitovski, ja bih tražila sastanak obiju učiteljica i str. službe, predočila još jednom nalaze, naglasila situaciju kao vrlo ozbiljnu, s naglaskom na OKP-u, i tražila potpunu suradnju. Naglasi da postupanje prema nalazu ne zahtijeva nikakvu ekstra pripremu ni njihovo dodatno vrijeme i birokratsko piskaranje (iako, ako treba, nije ti problem tražiti IP i njih dodatno time opterećivati, što nikako ne želiš, je li tako?)
    Izdramatiziraj kako vam izgledaju popodneva i naglasi kako nenapisana zadaća vodi u još veću destrukciju. Tebi nije problem raditi doma s njom, dapače, ali dijete ima ovraničen kapacitet funkcioniranja, ne može do 20h RADITI.
    Da, morati ćemo izgleda tako jer stvarno ona nakon cijelog dana boravka nema više koncentracije raditi do navečer zadaću.
    Opisala sam kako izgledaju popodneva, koliko se trese i plaće oko svakog slova, rečeno mi je da eto vi se nosite s tim kako znate ona nek se nosi kako zna i to je to. Velim, jedini pomak sad vidim da je dobila više vremena za ispit, pa možda polako dopiremo.
    Inače na upis smo došli s nalazom psihologa i preporukom koju nitko nije pročitao iako sam dostavila i naknadno još jednom.

  35. #35
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Poslušaj čokoladu, a ako ne upali, imaš i drugi način: porazgovarati sa školskim liječnikom (ista ambulanta gdje se radila procjena spremnosti za školu), ponesi papire koje imate od prethodnih dijagnoza i pitaj kako da dijete dobije IP. Tu proceduru mora pokrenuti škola, ali liječnik je dio tima i može dati preporuku školi. Pomozi sebi i djetetu (kaže mama čija djeca će uskoro na državnu maturu uz IP - iako ima trenutaka kad pomislim da su mogli i bez toga, prizemljim se i sjetim početaka koji su bili slični kao vaši). Sretno!

  36. #36
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Evo da malo nadopunim priču.

    Dakle prošli tjedan pisali su prirodu a u ponedjeljak matematiku. Dobila je 5 is oba ispita s tim da je za matematiku dobila dodatno vrijeme za rješavanje ispita.
    U srijedu su pisali neki listić iz hrvatskog, tekst i razumijevanje pročitanog. Tu nije dobila dodatno vrijeme, predala je poluprazan listić i dobila 1.

    Jučer smo došli iz škole, pojeli, odmorila je i sjeli smo za stol jer danas se piše test iz hrvatskog. Ispitala sam ju pitanja koja su ostala prazna u listiću i kažem joj evo sve znaš i da si pisala brže ovo bi bilo 5 a ne 1. Sutra pišete ponovno ispit i imaš priliku popraviti, na tebi je da odlučiš da li ćeš pisati sporo i brisati i paziti svako slovo i dobiti opet 1 ili ćeš pisati brže i dobiti bolju ocjenu.

    Sjeli smo provježbati za današnji ispit. Nikada do sada nije pisala tako brzo bez drame oko ijednog slova. U 5 minuta je napisala ono što je do sada trajalo 1h. Jako sam ju pohvalila i ona je bila sva ponosna kako tako brzo može napisati a i vidjela je da je to još uvijek i uredno i lijepo, iako rekla je ne onako lijepo, ali je lijepo i dovršeno na vrijeme.
    Mislim i nadam se da je ova 1 imala efekt buđenja i da se ipak prelomilo. Vidjeti ćemo danas s ovim ispitom, ako ne idemo u dalje u borbu.

    Prekjučer sam imala duži razgovor s njenom psihoterapeuticom koja je mene opet fino posložila da se ja vratim u normalu, jer kad se još ja pogubim ne mogu sigurno njoj pomoći.

  37. #37
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Jako sam ju pohvalila i ona je bila sva ponosna kako tako brzo može napisati a i vidjela je da je to još uvijek i uredno i lijepo, iako rekla je ne onako lijepo, ali je lijepo i dovršeno na vrijeme.
    Meni se čini da je ovo važno, i da si ubola dobro. Nije poanta da je SAMO lijepo i uredno. Poanta je da je dovršeno. Lijepo i uredno je plus.

  38. #38
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    bravo mitovski. Najveći uspjeh ovdje možeš postići baš ti, što će za tebe nažalost biti naporno, ali vidiš i sama, nije uvijek niti lako pogoditi što će ju potaknuti da izvrši zadatak.

    I eto, ovdje se čovjek mora i zapitati što je bolje: tolerirati ili dati jedinicu - kad sad evo na primjeru vidiš da ju je baš jedinica potaknula da 'proradi'.

    moguće da s tim okp-ovima ona mora u sebi naći način da si dozvoli da odradi neki zadatak.

  39. #39
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Baš bravo, odlično odrađeno.

  40. #40
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Odlično, budi spremna na još puno takvih domišljatosti, sve dok još ne odraste i bude to mogla i sama racionalizirati. Ono što je važno jest da joj učiteljica da šansu za popravak jer će je stalnom krutošću "ubiti". Kći mora imati osjećaj da je učiteljica razumije, jednako kako je ti razumiješ.

  41. #41
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Nije popravak Čokolada ovo je bilo jezično izražavanje.. danas je bio sasvim novi test.
    Uglavnom, dočekala me u školi skačući od sreće... kaže bilo je 12 pitanja i sve sam stigla mama i ne samo to nego kaže stigla je i svu zadaću.
    Idemo korak po korak.

  42. #42
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Previdjela sam, oprosti. Dobro, a kuži li učiteljica ZAISTA zašto joj ona preda (polu)prazan test? Mislim, razumijem da se OKP ne treba dodatno hraniti i ohrabrivati, ali mi prema onome kako si opisivala izgleda da učiteljica misli da su to neki bezvezni hirovi male jedinice razmaženke, a nikako ne bi bilo dobro da joj to da do znanja.

  43. #43
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Da, učiteljica tome ne vjeruje, pogotovo da dijete može imati okp. U jednom trenutku mi je rekla da ako su to njene mogućnosti, a Bože onda nek bude tako i nek je svo zlo u tome. Ne shvaća da to nisu njene mogućnosti nego da dijete ima stvaran problem. Kažem nalaz sam joj osobno dostavila u ruke na jednim informacijama da bi me na drugima pitala jesam li ga ikad donijela. Nije ga ni pročitala.
    Iznenadilo me da joj je dala dodatno vrijeme za ispit iz matematike. Mislim da smo joj dojadili jer smo u zadnje vrijeme stalno hodočastili na informacijame pa se možda i pobojala da ne tražimo IP.

  44. #44
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mi smo za sada odlučili promijeniti taktiku koja za sada izgleda daje učinka uz ovu 1 koja ju je izgleda dobro osvijestila. Ok, možeš inzistirati na svakom savršenom slovu i brisati do iznemoglosti ali posljedica je nedovršen test i 1, ti biraš. Razumijemo te ali posljedica toga je to.
    Ona ide na psihoterapiju, imamo divnu psihoterapeuticu koju mogu nazvati u bilo koje doba. Radimo s njom i mi i ona.
    U školi razumijevanja nema, za sada ćemo probati ovako a ako neće ići, tražiti ćemo sastanak sa stručnim timom, pa ako ni to neće ići, ako nikako ne bude, ako će se J. mučiti onda IP.
    Ne želim da mi je dijete stalno nesretno, isfrustrirano, nezadovoljno ako joj se može olakšati bar jednim dijelom.

  45. #45
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Učiteljica iz boravka čak više razumije. Na jednim informacijama sam pitala jesu li primjetili da traži često na wc ili sl. na što je učiteljica rekla ma kakvi ništa takvo, a onda je ova iz boravka rekla da je primjetila da krene šiljiti olovke i bojice i da onda šilji i šilji.

  46. #46
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Sad pišem u više postova kako mi misli dolaze. Znala joj je učiteljica iskomentirati npr. kad ju digne i pita na ploči matematiku a moja se smrzne, da očito ne razumije.
    Učiteljica pak iz boravka mi je rekla da J. riješava matematiku na neki svoj način, ne onako kako oni uče i da joj nije jasno koji je to način ali da joj je sve točno. Uglavnom više razumijevanja od učiteljice iz boravka.

  47. #47
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moja je manja imala naznake sličnog, ali nekako se riješilo kad je konačno odagnala strah od škole. Dugo je vremena parala listove bilježnica i započinjala svaka dva tjedna novima. Smetalo joj je da joj bilježnica izgleda kao rabljena. To danas radi samo s informativkama - pati na te blokiće pa joj pustim. Mora biti uvijek nova olovka i gumica, sav (sitan) džeparac troši na pribor.
    Sad se borimo s averzijom prema učenju jer je shvatila da je posla jako puno. Neki dan sam je (nakon 2 g.) uhvatila kako umjesto učenja učisto prepisuje kompletnu bilježnicu iz povijesti (bar 20 str A4 skupa sa slikama civilizacija). Ne zna racionalno objasniti zašto. Kupila si je novu bilježnicu i poželjela da je i ta povijest (koju mrzi iz dna duše) nekako - nova.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 16.11.2018. at 18:46

  48. #48
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Uh, da svjesna sam da će stalno biti nešto novo. Preko ljeta nije htjela ništa dodaknuti rukama, doslovce je hidala držeći ruke u zraku, onda je krenuo ogroman strah dacće se upiškiti ako idemo bilo gdje, da neće biti wc da neće stići a ako će ga biti neće biti sapuna pa onda nije htjela nigdje ići. Pred drugi razred cca mjesec dana je krenuo strah da će pasti razred. Pranje ruku je neka konstanta koja je manjeg ili većeg intenziteta.
    Jedino što smo pronašli to plivanje koje trenira od 9.mj i toliko uživa u tome i toliko je tamo sretna i opuštena i nasmijana i kad dođe kući s bazena sav taj stres koji je imala prije nestane.

  49. #49
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja mislim da bi trebala tražiti sastanak sa stručnom službom, jer ne vjerujem da će se neke situacije (kao što je smrzavanje pred pločom) tek tako riješiti.

    Jako mi je žao pročitati da ima učitelja tako nosjetljivih na dječje probleme. Treba biti dosjetljiv i lukav da se skuži kako pristupiti djetetu kao što je tvoje, ali bar neku osnovnu toleranciju bi čovjek očekivao od svakoga.

    Zato mislim da bi trebala uključiti stručnu službu.

    Tebi svaka čast na dosjetljivost, može ti možda nekad pomoći da joj kažeš da su neke stvari za doma, a neke za školu, kao ok je ovako ili onako to raditi doma, ali u školi se mora drugačije.

    Kažem, mislim da ljudi s okpom traže nešto što će im kao dati dozvolu da postupe mimo svojih navika.

  50. #50
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mima vidjeti ćemo, iako znam ozračje u školi od ravnatelja na dalje pa ne očekujem čudo od stručne službe.
    Jesmo puno i radili i pričali da ovo može doma ali u školi drugačije, ništa od toga nije upalilo.
    Ona tu s tim slovima ima osjećaj neke kontrole nad nečim. U situacijama izrazite anksioznosti ona to riješava kroz okp. Zapravo je to sve tapkanje u mraku, što bi moglo upaliti i okrenuti u njenoj glavi, evo sad je možda upalilo.
    Da je lako biti roditelj takvom djetetu, lagala bih. Meni bar nije. Nekad riješavam lako a nekad kao što je sad bilo mi se nakupi i puknem i krenem brinutu i kako i zašto i budem ljuta i na sebe i na svemir i tako. Sva sreća pa eto imam tu stručnu pomoć koja me onda ustabili. Jer ti njeni okp ispadi znaju biti strahovito intenzivni i nije mi to lako gledati pogotovo kad dođem do stanja kad ne znam kako reagirati.
    Inače je ona tako divna i zanimljiva i humoristična i pametna, prijatelji ju obožavaju, ali se baš zna mučiti i to je svakodnevno.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •