Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: najezda nečega po zraku

  1. #1
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno najezda nečega po zraku

    Jel to samo u mojoj ulici ili je i kod vas najezda nekih mini mušica u roju, ajme koliko ih je strah me otvorit uopće prozor, u Dubravi sam, što je to?

  2. #2
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    i kod mene,a ja sam u centru. nemam pojma otkud ih je toliko.

  3. #3
    anitak avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    243

    Početno

    bas danas koentiram vani sa jednom mamom,kak puno mušica ima u zraku,ustvari onih letećih mravi!

  4. #4
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    To su leteći mravi, pun ih je zrak posvuda, ne samo u Zagrebu, jer im je vrijeme parenja. Neće dugo, ugibaju kroz dan, dva.

  5. #5
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Evo, kopiram malo detaljnije s PijanogTvora: "Mravi su kopneni, krilati, visoko razvijeni kukci koji žive u višegodišnjim zajednicama - mravinjacima. Na Zemlji je do danas poznato 16.000 vrsta od kojih 160 živi na prostorima Srednje Europe, a od toga broja desetak vrsta na području Hrvatske. U mravinjacima naših vrsta mravi godinama živi jedna ili više spolno zrelih ženki - "matica" koje odlažu jaja, i tisuće bezkrilnih ženki - "radilica" zakržljalih spolnih žlijezda. Svake godine ljeti iz posebno hranjenih ličinaka razvijaju se stotine krilatih mužjaka i jedna ili više krilatih spolno razvijenih ženki. Krilati oblici napuštaju u rojevima mravinjak, dižu se visoko u zrak i udružuju s rojevima iz drugih istovrsnih mravinjaka u velika jata. Zbog velikog nesrazmjera u broju mužjaka i ženki koji sudjeluju u "svadbenom letu" samo najbliži i najbrži od njih oplođuje ženku :rtv: , a zatim ugiba zajedno s ostalim mužjacima koji nisu sudjelovali u oplodnji.

    Oplođene ženke spuštaju se na tlo, odbacuju krila i uvlače se u stare ili osnivaju nove mravinjake. Ženka koja je osnovala novi mravinjak ne traži hranu nego se održava na životu do zime razgradnjom letnih mišića koji trajnim ostankom u mravinjaku izgube funkciju. Zimu proživljavaju ukočene i tek u proljeće počinju odlagati jaja, podizati prve ličinke koje postaju radilice i preuzimaju daljnju brigu o leglu."

  6. #6
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    bome, već mi je lakše

  7. #7
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Ja sam u Novom Z. i danas smo ih jedva očistili s cura po povratku s parka. @n@ hvala na info da nas neće dugo gnjaviti.

  8. #8
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Vidim da ste več razriješili enigmu, ali ponavljam to su leteči mravi i kod nas ih je sve puno.

  9. #9
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    I u Ka županiji se roje ovih dana.

  10. #10
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Kod nas u zapadnom dijelu Zg ih je bilo jučer jaaaako puno, danas ih više uopće nije bilo.

  11. #11
    Žabica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    715

    Početno

    Citiraj Honey prvotno napisa Vidi poruku
    I u Ka županiji se roje ovih dana.
    istina...
    taman nema više onih zelenih skakavaca, al eto novih životinjica...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •