Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Zapošljavanje dadilje

  1. #1
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno Zapošljavanje dadilje

    Pozdrav!

    Zna li tko kako zaposliti legalno dadilju? Koja su davanja? Govorilo se o nekim vaučerima za dadilje je li to zaživjelo?

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Da ne otvaram novu temu, stavljam članak ovdje.
    http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...do-15.000-kuna

    Znači, od jeseni ove, ili proljeća iduće, neće se moći uzeti teta čuvalica.
    Sve mame imaju nešto vremena poslati svoju tetu, koja ne zadovoljava nove kriterije, na 6 mjesečni tečaj, za to vrijeme netko drugi treba čuvati dijete...

    Inače tečaj je u Zg oko 4500 kuna, u Ri je lani bio 6.000 kuna...

    OK, slažem se da treba sve ozakoniti, ali onaj tko je ovaj zakon smišljao i nije mislio na sve faktore. Ili je, pa novci za tečaj idu nekome od važnih u džep. Jer, kažu da je u HR više od 15 000 dadilja koje nemaju uvjete. Pa puta, okruglo, 5.000 kuna...dobra svotica, neka zarade škole.

    A ako vam nađu dadilju bez "papira" kazna je do 15.000 kuna.

    Ili će država platiti školovanje?

  3. #3
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    joj kako mlate uvijek po najslabijoj karici

  4. #4
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Znaci - ako nije zakonom regulirano nego je prakticno moguce samo na crno, onda svi pljuju kako drzava nema zakonski okvir. Kad se donese zakonski okvir - i onda logicno i propisu neki minimalni standardi, kazne i ino - e onda opet nije dobro jer zasto bas poceti sredjivati situaciju odavde, ima jos toga, treba pocet od neceg drugog, itd. Najbolje da drzava donosi zakone s klauzulom "a ako vam ovo ne odgovara vi si dalje uredite po svom". Tako ionako i funkcioniramo.
    Mi se stvarno po mentalitetu necemo nikad maknuti s dna ovako...

  5. #5
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne otvaram novu temu, stavljam članak ovdje.
    http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...do-15.000-kuna

    Znači, od jeseni ove, ili proljeća iduće, neće se moći uzeti teta čuvalica.
    Sve mame imaju nešto vremena poslati svoju tetu, koja ne zadovoljava nove kriterije, na 6 mjesečni tečaj, za to vrijeme netko drugi treba čuvati dijete...

    Ili će država platiti školovanje?
    ti bas znas da je tecaj u radno vrijeme, ne navecer? A drzava koliko znam i financira tecajeve osobama koje su formalno nezaposlene ( jer ove rade na crno), zar ne? I zar nije cijela prica krenula jer je drzava platila zenama skolovanje ali zbog manjka zakonskog okvira iako su bile skolovane nisu mogle sluzbeno raditi taj posao?

  6. #6
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Meni je čudno da će odgajateljice sa završenim faxom isto morati slušati pedagoške predmete kako bi dobile tu potvrdu da mogu biti dadilje (ako sam dobro shvatila iz ovog članka gore)

  7. #7
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je čudno da će odgajateljice sa završenim faxom isto morati slušati pedagoške predmete kako bi dobile tu potvrdu da mogu biti dadilje (ako sam dobro shvatila iz ovog članka gore)
    Mislim da se to odnosi samo na one bez pedagoskih predmeta, tipa med. sestre.

  8. #8
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    ti bas znas da je tecaj u radno vrijeme, ne navecer? A drzava koliko znam i financira tecajeve osobama koje su formalno nezaposlene ( jer ove rade na crno), zar ne? I zar nije cijela prica krenula jer je drzava platila zenama skolovanje ali zbog manjka zakonskog okvira iako su bile skolovane nisu mogle sluzbeno raditi taj posao?
    Dozvoli mi da znam. Jer znam. Praksa je u vrtiću, a kod nas i nema vrtića koji rade popodne.

    A uostalom, od kuda tebi da je radno vrijeme roditelja samo danju, a ne navečer. Radnih je vremena puno vrsta.

    Ne znam zašto si me ovako napala, ali nisam to pisala radi sebe, meni dadilje ne trebaju, nego da mame koje se to tiče na vrijeme nađu školovanu dadilju ili pošalju svoju na školovanje.

    Preko HZZOa se preklani moglo ići na tečaj za dadilje, one nezaposlene ženske osobe ( muški diskvalificirani) koje imaju srednju školu i prođu određene uslove. Jedan od tih uslova je liječnički pregled za zapošljavanje u kojem odmah otpadaju sve kratkovidne osobe, jer po zakonu o radu kratkovidna osoba ne smije dizati ništa teže od 10 kila.
    Osobno to znam. Grozna glupost.
    Drugi je test inteligencije.
    Treći test ručne sposobnosti.
    Pa test motivacije.

    Uglavnom, na kraju je u Ri sve propalo, a žene koje su završile tečaj, same su ga platile.

    No, ni to nije bitno. Bitno je da Zakon nije prilagođen životu. Što je kod nas prečest slučaj.
    I da će se roditelji naći na još većem čudu, ako dijete ne upadne u vrtić ili nema nonu da čuva. Mislim da će i tete, strine, ujne i ini trebati tečaj za čuvanje nećaka. Valjda su bake izuzete. Ili nisu?

  9. #9
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je čudno da će odgajateljice sa završenim faxom isto morati slušati pedagoške predmete kako bi dobile tu potvrdu da mogu biti dadilje (ako sam dobro shvatila iz ovog članka gore)
    I recimo ne može biti dadilja sa medicinskim fakultetom, a sa sestrinstvom može. Bez tečaja. Logiko, gdje ti stanuješ u ovoj jadnoj zemlji?

  10. #10
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ma mislim da je jasno da zakon napokon regulira cuvanje djece "kod kuce" kad zene cuvaju kod sebe djecu, ima toga dosta u prigradskim naseljima kao i u naseljima koja jednostavno nemaju jaslice, pa su zene morale ostavljati djecu na crno. Sto nije nedavno bio na tv-u neki takav slucaj iz Delnica? Sad te zene kojima je to ionako bio primarni prihod to mogu poceti raditi legalno.

    A tete-cuvalice koje sada rade na crno su ionako vec u prekrsaju, nije da se to ovim zakonom mijenja. Ali ako roditelji ione zele sad to mogu ozakoniti, nije mozda idealn ali je sigurno bolje nego ovako kako je sada.

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    http://www.hrt.hr/index.php?id=vijesti-clanak&tx_ttnews[tt_news]=206256&tx_ttnews[backPid]=866&cHash=619041f52a

    pišu o tom i na hrt-u

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Neće to zaživjeti jer će biti ekonomski neisplativo , preskupo.
    Dadilje će plaćati mirovinsko , zdravstveno , porez i da njima još ostane , kolika bi bila cijena takvog čuvanja?
    Tko će to moći platiti?

  13. #13
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    U normalnim državama je to regulirano tako da dadilja prođe obavezni liječnički pregled. Roditelj odlučuje koje kvalifikacije dadilja treba imati. Pa kome je volja imati školovanu, plati ju.
    I roditelji mogu uvesti strankinju ako ih je volja. Samo kod nas organiziraju škole, odbore, komisije i agencije da bi možda 3 žene registrirale obrt.

  14. #14
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Jedan od tih uslova je liječnički pregled za zapošljavanje u kojem odmah otpadaju sve kratkovidne osobe, jer po zakonu o radu kratkovidna osoba ne smije dizati ništa teže od 10 kila.
    Osobno to znam. Grozna glupost.
    Šta stvarno, ne može se u dadilje s naočalama?
    Vrijedi i za ostala zaimanja?

    Koliko znam, dizanje tereta ne regulira ZOR nego Pravilnik o zaštiti na radu pri ručnom prenošenju tereta.
    Granica ovisi o spolu, starosti i trudnoći; za žene od 19 do 45 g najviše 15 kg, mlađe i starije od toga najviše 13 kg, trudnice najviše 5 kg.
    Posljednje uređivanje od Dalm@ : 02.04.2013. at 17:36

  15. #15
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ne to, nego kao kod više kratkovidnosti bi moglo doći do odljepljivanja mrežnice i sljepoće, ako se diže više od deset kg. Mogućnost je statistički mala, ali oni ne daju rješenje o sposobnosti za posao dadilje kratkovidnim osobama.
    Trebalo bi provjeriti zakon da li je to stvarno tako ili je ta liječnica krivo uradila.

  16. #16
    leptiric_zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    238

    Početno

    Citiraj dalmatinka prvotno napisa Vidi poruku
    Neće to zaživjeti jer će biti ekonomski neisplativo , preskupo.
    Dadilje će plaćati mirovinsko , zdravstveno , porez i da njima još ostane , kolika bi bila cijena takvog čuvanja?
    Tko će to moći platiti?
    Ima tu članak na tu temu, mislim da od ovog zakona neće profitirati ni roditelji ni dadilje.

    http://dadilje.info/Za-dadilje/Zakon...YscFwzNA%3d%3d

  17. #17
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    samo država, a ni ona dugoročno

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •