Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 160

Tema: Kakvu ribu jedete?

  1. #51
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam ljubiteljica ribe, ne znam/ne želim je čistiti i ne volim je spremati. A muž mi je ribar Tako da je jedina varijanta kad je on ulovi, očisti i spremi na gradele. tu ribu volim. Sve ove priče koje ste ovdje napričale u vezi zagađene ribe, mora..ne vjerujem.
    eto i ribarstvo postade ovdje religija

  2. #52
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    a pastrva, šaran... to nije riba?
    pa je naravno, ali i rijeke su zagađene do bola, ne sve ali dosta njih. inspekcije u njemačkoj su najjače u svijetu (jače i od amera, sorry kaee, ali tako je) kao i astronomske globe pa ti švercaj i muljaj. gubica mi je kako ljudi ili ne znaju ili zaboravljaju da postoje pravne države koje to odista i jesu i gdje stvar stvarno gle čuda ali i funkcionira...ali to je druga tema... hoću reći to daje određenu sigurnost, zaprvo daleko veću za razliku od tamo gdje ne postoje ili nikakve kontrole ili sve možeš kupiti ili se predmeti vuku po ladicama dok ih ne zakači zastara itd.. (ovo ne odgavarm direktno tebi, nego me misao povela malo dalje..)

    uglavnom obožavamo skušu, od 2 put min. obavezno 1 puta tjedno plava riba, ako nisu srdele, onda skuša, naše malo čudo se davi i u jednom i u drugom. ova što mi kupujemo je ulovljena u sjeverno-istočnom atlantiku. inače ovdje je zakonom propisano redovno uzimanje proba prije puštanja ribe (kao i mesa) u prodaju pošto se i koncetracija metala mjenja i u vodama i ovisno o jatima, da li se radi o mladom ili starijem jatu itd..
    Posljednje uređivanje od moia : 10.09.2012. at 09:17

  3. #53
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    eto i ribarstvo postade ovdje religija
    To meni nije religija nego si se uhvatila nečeg što je u muževoj obitelji stil života, posao, kruh..razumiješ? ne možeš reći da je naše more zagađeno i da naša riba ne valja, treba imati nekakve dokaze za to. Imam kraj sebe babu od skoro sto godina koja svaki dan svog duuugog života jede tu jadransku ribu, dosad bi umrla valjda šesnaest puta da jede zagađenu ribu. Ja je jedem u trudnoći, sve morsko..moralo bi biti nekakvih posljedica da je to sve tako kako ti pišeš. Ono, bez nekakvih statistika, istraživanja, amerikanaca i švaba..daj žive dokaze.

  4. #54
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    a pastrva, šaran... to nije riba?
    jeste ikad jeli ribu kamenjar?
    E to je meni the riba, obožavam i smuđeve, somove, pastrve.
    Druga riba koju najčešće jedem su nažalost najčešće konzerve sardina.
    Mogu proći kojekakvi smrznuti oslići ali to mi je teško nazvati ribom, raže onda šarana jedem.
    Al da volim morsku ribu volim, obožavam svakakvu i nije mi problem ni čistit ni spremat.

  5. #55
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    a pastrva, šaran... to nije riba?
    X

    Pastrva i šaran iz kvartovske ribarnice.

    Štuka, smuđ, som i slično iz provincijske ribarnice.

    Dugo nismo bili na ribičiji, ali sve je to jestivo - bijelke, crvenperke, babuške, klenovi, oštriži... sve je to super, ali teško dobavljivo, pa zadnje vrijeme kupim filete vijetnamskog soma u sparu i gotovo.

    Sad bi moja susjeda još rekla da je lipljan najbolja riba!

    Jedemo mi i morske ribe kad uhvatim trenutak i skoknem do Kvatrića.

    Što se tiče pripremanja i čišćenja, mislim da mm u životu nije očistio ribu. Ja sam od djetinjstva s tatom išla na pecanje (i naučila čistiti sve slatkovodne ribe koje bi ulovili i dakako pojeli). Moj mlađi sin isto uredno čisti ribe sa mnom i to mu je zabavno. Starijega ne privlači i on će vjerojatno u životu samostalno pripremati samo gotove očišćene ribe ili već panirane filete oslića (koje ponekad ispržim ako baš nemamo vremena za solidnu pripremu, ali nisu nam baš špica filma).

  6. #56
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    nemam nikaknve veze s morem, osim ljetovanja i godišnjeg odmora kojeg provodim uz more.
    Ribu čistim bez problema i za razliku od mesa, riba mi se ne gadi. A svježe meso mi je nešto najodvratnije što primam rukma. ako mogu, prebacim dga iz papira u cjedilo, pa pod vodu pa opet na papir i onda u tavu , lonac. samo da ne diram rulkama.

    Riječnu ribu ne volim zbog specifičnog mirisa.

    U zagrebu je stvarno dobar izbor ribe i može se naći cijenovno povoljnih riba a da to nisu samo srdelice.
    baš nam je ostalo par nepojedenih friganih srdela pa sam napravila namaz: srdela, kosanji češnjak i masline , te maslinovo ulje. Čas posla,a namaz je bio prefin.

    Kada uspijem kupiti veću ribu (ima večće ribe skoro uvijek ali ne kupujem onu skupu) obično ju radim u pečnici s krumpirom, tako da opet cijena ručka nije velika

  7. #57
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja ,ne znam, valjda nisam jela dobro spremljenu riječnu ribu, ali meni to ne valja. osim pastrve. e da, i nedavno sam, u jednom restoranu na dunavu probala kečigu. i bila mi je fina.

  8. #58
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Sjetivši se ovog topica (netko je spomenuo brancine iz Konzuma) bacila sam jutros pogled na zapakiranu "svježu" ribu u Konzumu pa na brancinima kaže ovako:
    datum ulova 3.9., traje do 10.9. , i još su mu danas snizili cijenu s 59.90 na 49.90 (fakat poticajno).
    Pa mislim...nakon 7 dana ne bi ga ni mačke jele! Kako je uopće moguće da rok trajanja bude toliki? Mene su učili da je noćašnja riba jestiva danas, a može i sutra ako je očistiš. Ali 7 dana?
    Doduše, tko zna koliko moia-ina svježa skuša putuje iz sjeveroistočnog Atlantika do napr.juga Njemačke .
    Posljednje uređivanje od čokolada : 10.09.2012. at 10:26

  9. #59

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    48

    Početno

    [QUOTE=moia;2218645]pa je naravno, ali i rijeke su zagađene do bola, ne sve ali dosta njih. inspekcije u njemačkoj su najjače u svijetu (jače i od amera, sorry kaee, ali tako je) kao i astronomske globe pa ti švercaj i muljaj. gubica mi je kako ljudi ili ne znaju ili zaboravljaju da postoje pravne države koje to odista i jesu i gdje stvar stvarno gle čuda ali i funkcionira...ali to je druga tema... hoću reći to daje određenu sigurnost, zaprvo daleko veću za razliku od tamo gdje ne postoje ili nikakve kontrole ili sve možeš kupiti ili se predmeti vuku po ladicama dok ih ne zakači zastara itd.. (ovo ne odgavarm direktno tebi, nego me misao povela malo dalje..)

    Da baš sve funkcionira ne bi bilo afere s dioksinom. Firma Harles und Jentsch dobro je znala što radi, al nisu oni jedini...
    Evo jednog članka vezanog uz tu aferu..

    Ovaj otrov je na policama njemačkih superermarketa došao zahvaljujući smjesi koju su zakuhali Harles & Jentsch, za koje se sada ispostavlja da su sustavno varali i inspekciju, koja zbog toga nije prethodno ništa sumnjivo primijetila, unatoč redovitim kontrolama.
    Zbog ovog skandala te otkazivanja svih narudžbi, H & J već su proglasili bankrot, no njihova poslovna propast mala je kazna za velike probleme koje su izazvali njemačkoj prehrambenoj industriji.

    Kako stvari trenutno stoje, neke zemlje, kao što je veliki uvoznik svega njemačkog Kina, zabranile su uvoz mesa, dok domaći kupci više nisu sigurni što se uopće smije jesti.

    Očajni su i uzgajivači, koji su mislili da hrane svoje životinje kvalitetnom hranom uglednog proizvođača, a ne otrovom koji im je opasno doveo reputaciju u pitanje.

    I povrh svega, tu su državne službe, kojima je sve to promaklo, unatoč pridržavanju zadanih protokola i redovitoj kontroli. Stvar je u međuvremenu toliko eskalirala da mnogi Nijemci jednostavno više ne jedu jaja, što se moglo vidjeti i na primjeru talk showa koji vodi Anne Will.

    Dotična novinarka je u svojoj nedjeljnoj emisiji odlučila obraditi temu otrovnog dioksina u jajima i mesu, te je pozvala prigodne goste, na početku emisije im ponudivši da pojedu po jednu pečeno jaje. Dok je bivši ministar poljoprivrede Karl-Heinz Funke u bandićevskom stilu odmah zagrizao u omlet, novinar ZDF-a Peter Hahne odbio je probati jaja, uz objašnjenje da mu se gade, izgovarajući ono što osjeća značajan broj njemačkih potrošača.

    Njihove sumnje nije baš umirila ni Ilse Aigner (CSU), ministrica za zaštitu potrošača i poljoprivredu, koja se na toj poziciji snašla mnogo lošije nego njezina omiljena prethodnica i današnja šefica kluba Zelenih Renate Künast.

    Zatvoreno čak 4.700 farmi

    Iako je zbog skandala s dioksinom s radom moralo prestati čak 4.700 njemačkih farmi, ona se u cijelu priču uključila kasnije nego očekivano, te za početak ponudila samo standardne političke osude: 'Oni koji su odgovorni ponašali su se neodgovorno i beskrupulozno. Ovaj slučaj mora proizvesti konzekvence.'

    No, kad je nekoliko dana kasnije iznijela svoje navodno revolucionarne prijedloge, stručnjaci su ih ocijenili kao konfuzne i neprovedive, dok ju je opozicija ismijala. Thilo Bode, voditelj udruge Foodwatch, koja kontrolira kvalitetu hrane koja se nudi u njemačkim trgovačkim lancima, nije imao previše lijepih riječi za ministricu Eigner:

    'Ona svojim prijedlozima samo pokriva trovače unutar prehrambene industrije, dok bi njezin posao trebao biti da ustanovi sustav koji bi ih efikasno detektirao i kaznio. Ministrica Eigner bi jednostavno trebala donijeti zakon koji traži od uzgajivača da sami kontroliraju nivo dioksina u hrani kojom tove životinje.'

    Njemačkim farmerima to sigurno ne bi smetalo jer ih je aktualna situacija bacila u očaj. Njihovi proizvodi, za koje su mislili da su najviše kvalitete, pokazali su se otrovnima.

    Sve ja započelo tako što je inspekcija otkrila koncentraciju veću od dozvoljene te kancerogene tvari u jajima, a uskoro je postalo jasno da dioksina ima i u nekim vrstama mesa.

    Biodizel i pesticidi u prehrambenoj smjesi za životinje

    S obzirom na to da su Harles & Jentsch, kako se sada zna, u prehrambenu smjesu za životinje stavljali čak i gorivo biodizel, ali i tvari koje se inače koriste kao pesticidi, šteta je zapravo mnogo manja nego što je mogla biti. Iako nivo dioksina koji je pronađen u spomenutim prehrambenim namjernicama nije za nikoga bio smrtonosan, on je ipak tri puta veći od propisima dozvoljene doze.

    Ipak, dobri poznavatelji stanja u njemačkoj prehrambenoj industriji podsjećaju da ovo nije prvi problem s dioksinom u hrani, nego tek prvi kojeg je šira javnost postala svjesna.

    U pokrajini Thuringen dioksin je 2003. godine završio u hrani za svinje, te su morale biti također zatvorene mnoge farme, kao i smaknute zaražene svinje. U jednom drugom slučaju problematična je hrana za tov životinja došla iz Ukrajine, a svojedobno je problematičan bio i kukuruz uvezen iz Nizozemske.

    Jedino oko čega se svi slažu jest da se ovakvi skandali mogu očekivati i u budućnosti, s obzirom na to da je proizvodnja hrane odavno pretvorena u masovnu industriju, u kojoj je profit - kao i u svakoj industriji uostalom - mnogo važniji od kvalitete proizvoda.

  10. #60
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja ,ne znam, valjda nisam jela dobro spremljenu riječnu ribu, ali meni to ne valja. osim pastrve. e da, i nedavno sam, u jednom restoranu na dunavu probala kečigu. i bila mi je fina.
    Eh, da... kao i sve drugo, i ovo treba znati i kupiti i spremiti.

    Ne volim velike debele šaranetine jer su masni i često znaju imati miris po mulju (ako su uzgajani). Najbolji je divljak, ali doći do njega ako nemaš ribiča u kući nije baš jednostavno. Ove obične iz ribarnice treba peći u pećnici da odcuri mast. Kaže moj kolega s posla da šaran nije dobar ako nema debela rebra ko janje , ali treba ga svojski začiniti: našpikati češnjakom i dimljenim špekom, unutra staviti češnjak i peršin itd.

    Daklem, šaran ne smije imati više od kile (smije, ali onda je mastan i riskiraš smrad ribnjaka). Štuka - mora biti iz čiste vode jer najodurnije je kad jedeš riječnu ribu koja smrdi na lož ulje ili tak nekaj... fuj...

    Male sitne ribice tipa bijelke i crvenperke velike kao prst se frigaju kao srdele ili se peku u plehu na kukuruznom brašnu (treba ih jako posoliti i reš ispeći, da hrskaju, pa ne trebaš vaditi kosti). Dugo nisam jer nisam imala pri ruci veliku količinu. To su slike mog djetinjstva. Nema bolje ribe...

    Klen - ima puno kostiju. Diver (deverika) je jaaaako fini, slasni, ali ima puno kostiju pa nije za svakoga. Babuške su isto pune kostiju.

    Inače, tko je jednom probao dobar fiš, obično promijeni mišljenje o riječnoj ribi.

  11. #61
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Daleko od toga da se riječna riba ne može uspoređivati s morskom, ali to ne znači da ne može biti fina. To mi je nekako kao da uspoređujete dvije vrste mesa, štajaznam divljač i piletinu. Recimo šaran, koji je baš ima onaj miris muljasti mi ga zimi malo odimimo s kobasama i onda u rernu...mljac, ili recimo pijani šaran. Dok recimo smuđa i soma volim praviti na najednostavnije načine a ne maskirati okus nekim aromama i začinima.
    Al dobro, ja jedino kiseli kupus ne volim, a ostalo sve mi je fino ako se dobro spremi.

  12. #62
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Divlja riječna riba mi je relativno OK- ali nju fakat ne znam gdje kupiti, a doma nemamo ribiča.

    meni je od ne naših riba jako fin bakalar. Osim sušenog koje jedemo samo predu Uskrs/Božić, odličan mi je onaj smrznuti iz Lidla (mislim da je kg oko 40 kn).

    Imam strašnu averziju prema kupovini ribe u shopping centrima. U Konzumu ne bih kupila niti u ludilu. Srećom, ribarnica na Dolcu mi je usput i valjda zato jedemo ribe iznad HR prosjeka.

    Spomenuta grdobina je nama skupi ručak koji si ponekad (dosta rijetko, ali ipak nekada) priuštimo. treba nam 1,3 kg (čita 130 kn). Glavu ostavim za juhu i to je jedan nekompletan ručak ili kompletna večera. A tijelo/ rep nam je uz krumpir, a stavim i drugog povrća jako dobar ručak. I nemam frke s kostima i klincima.

    Trlja je meni odlična riba (čak i one sitne ), vole ju i djeca ali muž nikako.

  13. #63
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ajme, ja ribu skoro da i ne kupujem a obozavam je... od prepredantnih(svaku ribu pregledaj sto puta prije nego je kupis, pa dodji doma, pa vidi da ipak nije dobra, pa ovo pa ono... ) nona, mama, tata mi je ostalo da je kupovanje ribe nuklearna fizika. A pripremanje ribe da je jos veca znanost... Mislim stvarno oni to super spreme...
    Ajte vi meni na brzinu napisite kako vidim da je riba ok pa da je i ja znam

  14. #64
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    U Konzumu ne bih kupila niti u ludilu. .
    i ja imam averziju, ali u konzumu imaju orade i brancine od cromarisa. imaju uzgajalište u limskom kanalu u istri.

    nano, jeste probali ražu na gregadu?
    na maslinovo ulje, staviš češnjak, ražu, fete krumpira, malo malo zališ s vodom jer raža pusti puno vode. i tako kuhaš. u malo vode. sol, peršin, papar, malo vina.
    meni je odlična. ima puno finog bijelog sočnog mesa. a nema kosti, samo hrskavicu. mi se svi davimo u tome. zna biti na ribarnici oko 60,00 kn kilo.

  15. #65
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ko će me zvati na dobar fiš?

  16. #66
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    e ražu nisam nikada kupila. Morati ću baciti oko.
    cijeta73, ražu mi očiste na ribarnici? To ne bih znala čistiti.


    Ja obožavam ribarnice, i zna se naći zanimljive ribe.
    Zaboravila sam na još neke jeftinije ribe: pauk, kokot pa zna biti i iglica

    Uzgojene orade i brancine ne mogu jesti. Smrde mi. Mogu jedino na roštilju onako dobro pečene da ne osjetim taj "smrad" po uzgoju. No, kako doma nemam roštilj, to otpada. A i to je preskupa riba. Zašto dati 50 ili 60 kn za kilu uzgojene ribe kada za iste ili manje novce dobijem "poštenu" ribu

  17. #67
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    pastrva, srdele, skusa, oslic rijetko
    tuna iz konzerve
    u prosjeku jednom tjedno riba
    voljela bih da je puno cesce, ali nazalost cijena diktira izbor na jelovniku

  18. #68
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    skuša je u petak u zagrebu bila 60 kn/kg. meni je to debelo preskupo.

    Znači, ovisi gdje ste. Stvarno se ne smijem žaliti na ponudu ribe u zagrebu.

    Znala sam kupovati i kozice za rižoto - ali su jako digli cijenu. Nađe se i jeftinih friških lignjuna- mislim 20-30 kn/kg.

  19. #69
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    e.
    cijeta73, ražu mi očiste na ribarnici? To ne bih znala čistiti.

    u rijeci - da. kao i grdobinu.
    mi isto samo na roštilju jedemo iz uzgoja, i to jako jako rijetko. uvijek rađe kupim frišku malu ribu - plavu ili bijelu.

  20. #70
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kad smo već kod ribe, nikad nemojte kupiti sardelune. il tako nekako se zovu. došao mm s ribarnice prije par godina sav ponosan, vidi ovo, velike sardele, ali baš velike, za na roštilj, krasne friške, nismo to još vidjeli na ribarnici. cijena - 7 kn.
    nakon što ih je ispekao, shvatili smo zašto im je cijena 7 kn
    toliko su pune, krcate kosti, ali bez ikakvog pravila i reda, da smo ih na kraju bacili u smeće.

  21. #71
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    e to nikada nisam vidjela na ribarnici.

    Ali sam zato jednom kupila haringe - odnosno teta koja je prodavala je rekla da su haringe ?!! Moji doma su bili oduševljeni, ali ih poslije nikada nisam našla, a i dalje ne vjerujem da su bile haringe

  22. #72
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i ja imam averziju, ali u konzumu imaju orade i brancine od cromarisa. imaju uzgajalište u limskom kanalu u istri.
    ja mislim da je to uzgajalište jedno od boljih jer njihova riba, za razliku od većine drugih, nije masna ko svinjetina

  23. #73
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Sjetivši se ovog topica (netko je spomenuo brancine iz Konzuma) bacila sam jutros pogled na zapakiranu "svježu" ribu u Konzumu pa na brancinima kaže ovako:
    datum ulova 3.9., traje do 10.9. , i još su mu danas snizili cijenu s 59.90 na 49.90 (fakat poticajno).
    Pa mislim...nakon 7 dana ne bi ga ni mačke jele! Kako je uopće moguće da rok trajanja bude toliki? Mene su učili da je noćašnja riba jestiva danas, a može i sutra ako je očistiš. Ali 7 dana?
    Doduše, tko zna koliko moia-ina svježa skuša putuje iz sjeveroistočnog Atlantika do napr.juga Njemačke .
    jednom je bio na telki nekui dokumentarac o japancima i njihovim tunama i općenito ribljim navikama pa su komentirali da svježe ulovljena riba prvi dan ide u restoran, drugi dan ju još uvijek nude ko svježu a nakon tog ju kupuju zaposlenici i normalno jedu jer im je sve do 5 dana svježe pod normalno.

    a vezano za konzum...najbolji su mi svježi filei soma...kojima je zemlja uvoza Vijetnam...i onda još kod nas rok trajanja sedam dana
    Posljednje uređivanje od ninik : 10.09.2012. at 12:47

  24. #74
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    mi jedemo 2x tjedno
    izbor mi je kukavan ( srdela, pastrva i tuna iz konzerve)
    mm kupio nedavnu trlju iz dubokog na što se ja ježim
    iznenađujuće ukusna je bila
    ali nije mi špica ništa iz dubokog a riba pogotovo...

    zato obožavam kad sam na moru papati morske delicije...

  25. #75
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    To meni nije religija nego si se uhvatila nečeg što je u muževoj obitelji stil života, posao, kruh..razumiješ? ne možeš reći da je naše more zagađeno i da naša riba ne valja, treba imati nekakve dokaze za to. Imam kraj sebe babu od skoro sto godina koja svaki dan svog duuugog života jede tu jadransku ribu, dosad bi umrla valjda šesnaest puta da jede zagađenu ribu. Ja je jedem u trudnoći, sve morsko..moralo bi biti nekakvih posljedica da je to sve tako kako ti pišeš. Ono, bez nekakvih statistika, istraživanja, amerikanaca i švaba..daj žive dokaze.
    statistike i istraživanja su ti pun net, ne budi lijena i ne moj čekat da ti to sve netko ovdje kopira da bi ti mogla reći, joj vidi statistike i istraživanja, al ja u to niš ne vjerujem jer mi muž lovi ribu.. daj molim te trina, sjedi 1. ako te doista zanima naći češ toga brdo na svim jezicima. a dokumentarce si dowlodaj također s neta, ako te naravno tema zanima. ali da te zanima već bi znala bar ponešto od toga.

    i moj muž je s mora i čitava njegova familija koja isto dijelom živi od mora i ribe. kaj ćemo sad o tome čiji muž i čija familija poznaje bolje jadran i jadransku ribu. nadam se da uviđaš paradoks svog komentara.

    osim toga to što je to njemu i njegovoj obitelji posao i kruh nema nikakve veze sa istraživanjima i dokazima i činjenicama i informiranjem. daj odi pekaru pa ga pitaj jel zna koliko mu svaki kruh ima kalcija u kruhu ili žemlji, a razlike i varijacije su ogromne za nekoga tko treba kalcij a neće heben tablete, kužiš?

    i još nešto trina, nitko ovdje nije rekao da se umire od konzuma ribe, mesa ili vode iz pipe, kužiš.

  26. #76
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    u biti plava riba je najbolja i najkvalitetnija što se tiče nutrijenata, najzdravija, tko ima prilike i voli ni ne treba ništa drugo klopati osim plave ribe i od školjka pidoče. u biti baš dalmatinci jedu pretežno tokom života plavu ribu, bar oni koje ja poznajem i koji su mi familja te slušam i živim tradiciju srednje dalmacije već 25 godina, dok se bijela jede u posebnijim prilikama ili ako redovito onda rijeđe nego plava.

  27. #77
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ako ja tebi kažem da tu živi baba od skoro 100 godina,koja svaki dan jede ribu,a ti meni pričaš o štetnosti,zagađenosti,posljedicama,kemijskom sastavu itd...kn je tu blesav? Pa ne treba tu puno mudrosti i filozofije,što će meni istraživanja kad imao živi dokaz da nešto,ne samo da nije štetno ,nego je vrlo poticajno za zdravlje i dugovječnost

  28. #78
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    izvrdavaš ko i uvijek, ali gle sama sebi radiš štetu. to što je tebi nešto ili nije ili nekom osječaninu je drugi par opanaka, a to što njemačka ne spada u pomorske zemlje je savim drugi..ali rekla sam već da mi se s tobom fakat ne da ulazit u dubioze, nije izazov, sorry.
    Njemačka je pomorska zemlja, ali nema veze, pametniji popušta, pa ti ostavljam da budeš u pravu.

  29. #79
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Hm...ja sam totalni laik za terminologiju pa je sasvim moguće da bezveze nabadam, ali logika mi kaže da se pomorska zamlja zove ona zemlja u čijoj je tradiciji pomorstvo (dakle navegavanje muških članova obitelji, rad i bivanje po moru). Zemlja koja ima izlaz na more bila bi vjerojatno primorska zemlja jer je pri moru. Neka me netko ispravi...
    Navegavaju li Nijemci, nemam pojma .

  30. #80
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Kupila danas srđele u Virovitici na ribarnici. Fuj! Koliko god mi fali riba jer smo je imali običaj jest 2-3 puta tjedno, toliko ni u ludilu vise neću kupovat morsku ribu u Slavoniji. Inače morski pas je zdrav, divljač tako je sigurno uhvaćen u moru a ne iz uzgajalista, ukusan s puno mesa i samo središnjem kosti i dobra cijena, po 60-70 kuna kilo sto je dovoljno za cetveroclanu familju. Cipoli su jeftini a ukusni, gerice, srđele, incuni, sope, iglice, rađa, lokarde, riba od kamena, sve to jeftino a fino.

  31. #81
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Ti divni bajni Nijemci, s toliko silnih agencija koje brinu o zdravlju svoga naroda, jedva cekaju doci k nama i 15 dana se gušiti u ribi...mislim da je uzaludno što se moia poziva ma njemačke agencije kad francuske i španjolske donose uoravo suprotne zaključke. Do te granice da su uspjeli oporaviti svoje "riblje" stanje, po svojim morima, i podigli su svijest o ribi kod naroda. Nema toga Nijemca koji ce doci i mahati papirima i uvjeriti me da orada ulovljena u kvarnerskom akvatoriju nije poželjna za prehranu. A pored toga, slučajno znam iz provjerenih izvora, da more oko Istre/ Kvarner vrlo čisto.
    Nisam htjela reagirati, ali moia draga sve ima dvije strane, a u pitanju je samo kojoj svaka od nas naginje. Na tvoje zlo ja cu naći dobro, tako da o informiranosti nije za govoriti..jer isto tako i tebi netko može reći da si neinformirana.
    Toliko od mene, i neću se dati povući za jezik više

  32. #82
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Navegavaju li Nijemci, nemam pojma .
    Navigavaju, navigavaju, itekako. Trebam li im i imena navesti?

  33. #83
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    u biti plava riba je najbolja i najkvalitetnija što se tiče nutrijenata, najzdravija, tko ima prilike i voli ni ne treba ništa drugo klopati osim plave ribe i od školjka pidoče. u biti baš dalmatinci jedu pretežno tokom života plavu ribu, bar oni koje ja poznajem i koji su mi familja te slušam i živim tradiciju srednje dalmacije već 25 godina, dok se bijela jede u posebnijim prilikama ili ako redovito onda rijeđe nego plava.
    je, da, naročito ako su pizdice pobrane u luci
    nego, reci mi, koliko ti dalmatinaca poznaješ i kako to živiš tradiciju srednje dalmacije s punim ustima njemačke?

  34. #84
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Čuj, možda bi baba da ne jede ribu svaki dan živjela 200 godina, a ovako će samo 100?

  35. #85

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    meni je jedna forumašica obećala održati sat kupovine ribe na dolcu
    nisam zaboravila na ponudu - javit ću se samo kad ulovim malo vremena

    ne razlikujem oradu i brancin iz uzgoja i one koje slobodno plivaju plavim jadranom

    inače jedemo orade jer nemaju kostiju pa mi je to najlakše s djecom

    šaran na rašljama - to je zadnje što sam jela od riječne ribe (fiš se ne usudim probati zbog kostiju...)
    pečenjem na rašljama mast se malo više isopila pa i nije bio tako loš, samo je bio slaaan pa je ta sol pokvarila gušt...

    i dobra mi je dimljena orada od cromarisa pečena s krumpirom

  36. #86
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    stisnes ih za guzicu...ako izlazi bijelo - iz uzgoja su....

    razlika u teksturi mesa i okusu divlje vs. ribe iz uzgoja je oooogromna, ova iz uzgoja ima nekako pamukasto meso koje se vise raspada od divlje...
    okus?pa jednostavno nesto fali....

    mi jedemo ribu 2-3x tjedno,cijena ovisi do ponude,u zadnje je vrijeme jako lose pa su i cijene visoke...
    za one koji tvrde da se od ribe nemozes najest neka provaju steak od tune s gradela....mmmmm.....ili orhana....ili penu (morski pas)....sve mesnato i zasitno....

    cvijeta,mi smo razu pekli u pecnici sa povrcem,isto jako dobra!

    ove price o zivi su mi presmjesne...da,ima je,no s obzirom da Hrvati u prosjeku jedu tako malo ribe,sve i da je ona u sastavu 50% ziva ne bi im nista bilo....pa nju bi se kontinuirano godinama svakodnevno trebalo konzumirat da ti naskodi....kao i bilo koja druga hrana ako ju precesto jedes....
    eto,za gradele se zna da su kancerogene (jesti one pougljene komadice kozice),ali ako to ogranicis na par puta mjesecno sve OK....

    rijecna riba mi je bljak radi mirisa....zahebi ti ribu koju moras zakamuflirat svim i svacim da bi ju mogo pojest....
    jedino volim neretvanski brodet od zaba i jegulja...samo se tu vise krusine najedem.....

  37. #87
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Apropo, svi koji tupe o tome kako je riba puna žive i blablabla uredno cijepe djecu iako cjepiva sadržavaju (između ostalog) baš živu i dokazano su gazilijon puta štetnija od bilo kakve ribe!

  38. #88
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    je, da, naročito ako su pizdice pobrane u luci
    nego, reci mi, koliko ti dalmatinaca poznaješ i kako to živiš tradiciju srednje dalmacije s punim ustima njemačke?
    genijalni su mi ovi linearci koji misle ako živiš u inzemstvuda nemaš blage veze šta se događa kod tebe doma

    a vjerujem da godišnje provedem barem tri puta više vremena u dalamciji nego ti u zadnjih pet godina.

    što je tragičnije od svega često puta se jasno pokaže da hrvati vani znaju o hrvatskoj više nego oni koji žive tamo.

  39. #89
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ajd se moia prestani svađat

  40. #90
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    s
    mi jedemo ribu 2-3x tjedno,cijena ovisi do ponude,u zadnje je vrijeme jako lose pa su i cijene visoke...
    za one koji tvrde da se od ribe nemozes najest neka provaju steak od tune s gradela....mmmmm.....ili orhana....ili penu (morski pas)....sve mesnato i zasitno....
    O pa nek probaju i romba iz pećnice pa nek ne jedu idućih mjeseca dana išta LOL onda su opet gladni

  41. #91

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    580

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    rijecna riba mi je bljak radi mirisa....zahebi ti ribu koju moras zakamuflirat svim i svacim da bi ju mogo pojest....
    jedino volim neretvanski brodet od zaba i jegulja...samo se tu vise krusine najedem.....
    Riječna riba se razlikuje od riječne ribe. I ono što osjetiš zna biti od mulja, a to ovisi o tome gdje je ulovljena i o vodostaju. Ali ima i prefine riječne ribe koja nema taj miris. Tako da nemoj generalizirat.

  42. #92
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    istina švrćo, ali je nema za kupiti, barem ne u Zgb-u. Dok morske ima.

    I ja sam imala predrasude prema riječnoj ribi, dok nisam probala onu pravu

  43. #93
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Hm...ja sam totalni laik za terminologiju pa je sasvim moguće da bezveze nabadam, ali logika mi kaže da se pomorska zamlja zove ona zemlja u čijoj je tradiciji pomorstvo (dakle navegavanje muških članova obitelji, rad i bivanje po moru). Zemlja koja ima izlaz na more bila bi vjerojatno primorska zemlja jer je pri moru. Neka me netko ispravi...
    Navegavaju li Nijemci, nemam pojma .

    tradicionalno pomorska zemlja je zemlja za koju je more, odnosno pomorstvo od presudne i strateške gospodarske važnosti. tako bi hrvatska recimo samo bez obalnog, odnosno pomorskog turizma vjerojatno bila na gospodarskom nivou recimo albanije, pošto obalni i pomorski turizam čini 20% hrvatskog nacionalnog dohotka. njemačka je također turistička zemlja, ali pretežno obuhvaća društveni, kulturni, sportski, poslovni turizam, posebno omiljeni munchen i berlin, i kao takav sveukupno dakle čini oko 8% njemačkog nacionalnog dohotka.

    daleko od toga da njemačka nema na primjer brodogradnju, jednu od jačih u europi, tj. imala je, ili ribolovstvo, ili 6 luka mislim na moru od kojih je hamburška najveća itd....

  44. #94
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Doduše, tko zna koliko moia-ina svježa skuša putuje iz sjeveroistočnog Atlantika do napr.juga Njemačke .
    hm, a od kuda ti uopće ideja da je svježa prevalila toliki put?

    čula nešto o šok smrzavanju i pakiranju netom ulovljene ribe još na brodu, što je je jedina i pouzdana metoda čuvanja i svježine i svih nutrijenata, čim riba odstoji pol dana, pogotovo na pol otopljenom ledu počne propadanje.

  45. #95
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ajde draga moia sidu medu ljude i dozvoli da i ostali nesto znaju. cak mozda i vise

  46. #96
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    nego, daj mi reci onak iskreno kad si zadnji put u zagrebu na tržnici kupila ribu, neočišćenu čije škrge su tamno crvene, oči posve bistre i još miriše na more?
    jer ja rijetko. dok je kod ove moje zamrznute skuše, brancina ili srdela to redovit slučaj. odmrzavam ih u frizeru na -4C, kad ih otvorim divota, svježe, mirisno, čvrsto meso.
    u hr pojedem svježu ribu, ali stvarno svježu uvijeki samo u dalmaciji.

  47. #97
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    ajde draga moia sidu medu ljude i dozvoli da i ostali nesto znaju. cak mozda i vise
    o je to bi vrijedilo za većinu od polovice na ovom forumu koji opsjedju sve moguće topice i sve o svemu "znaju" najbolje

  48. #98
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    cesto draga, jako cesto
    u zg, rijeci, dalmaciji...

  49. #99
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku

    što je tragičnije od svega često puta se jasno pokaže da hrvati vani znaju o hrvatskoj više nego oni koji žive tamo.
    draga moia hrvati zanju od svih najbolje i kad su vani i kad su tu, samo ovi koji su vani uvijek malo vise zanju od nas doma, jer imaju brzi dotok informacija, nama kad lupi fjaka sve se uspori.

  50. #100
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    rijecna riba mi je bljak radi mirisa....zahebi ti ribu koju moras zakamuflirat svim i svacim da bi ju mogo pojest....
    jedino volim neretvanski brodet od zaba i jegulja...samo se tu vise krusine najedem.....
    ja ni jednu ne zakamufliram. to mi je ko da pasku janjetinu idem zakamuflirat da ju ne osjetim.
    il jedem il ne jedem. il volis il ne volis. i to je to.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •