Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 196

Tema: Ekspres lonac - recepti, savjeti

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno Ekspres lonac - recepti, savjeti

    Evo, napokon stigao moj ekspres lonac. Jedini je problem što ima vrlo štura uptstva.
    Jučer sam u njemu skuhala ričet, kuhalo se cca 20 minuta, ispao je odlično.
    Kako odrediti vrijeme kuhanja?
    Nakon koliko se smije otvoriti?
    Što sve u njemu kuhate - recepti?

  2. #2
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    od kad sam skužila kako se rukuje s expres oncem, peporodila sam se!
    kuham dosta u njemu, juhe, variva, žitarice...
    kuham max 10 min od kada se uspostavi pritisak jer on nastavlja kuhati sve dok se pritisak ne smanji.
    kuham po prilici i često raskuham al imam doma neku tablicu pa proučim i sutra napišem koliko vremena treba što kuhati!
    ako žurim, kuham cca 15 min i onda ohladim lonac pod hladnom vodom i idemo jesti!

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ajde, molim te, napiši nešto iz tablice. Stvarno nemam nikakva uputstva, što se tiče vremena kuhanja.

  4. #4
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    sad sam na poslu, ali sutra pišem čim dođem!
    baš ima cijela čitabica koliko što treba kuhati!
    ali kažem ti, meni je po prilici 15 min najdulje!

    bila sam na jednoj prezentaciji gdje je tiip za 8 minuta skuhao grah, suhi, predhodno namočen.
    i bio je za prste polizati!
    ali on je kuhao na nekoj indukcijskoj ploči tako da je to na plinu cca 15 - 20 min najdulje!

  5. #5
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Zanima me npr. i govedska juha. Vrijeme?

  6. #6
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Pogledaj si ovamo upute iz moje knjizice:

    http://public.fotki.com/cvijetak/kuharica/

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj cvijetak prvotno napisa
    Pogledaj si ovamo upute iz moje knjizice:

    http://public.fotki.com/cvijetak/kuharica/
    Hvala!
    I dalje me zanima nakon koliko vremena se lonac smije otvoriti?

  8. #8
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    zavisi kakav ti je lonac
    kod mene ima tri ventila, od kojih je jedan kao plovak, pa kad se plovak spusti može se otvoriti jer je pritisak unutra spao na normalne vrijednosti
    kad nema taj plovak, onda sačekaš da ispišti sav zrak, pa otvoriš
    a najjednostavnije je lonac zaliti sa hladnom vodom, on ispišti šta misli i onda tako ohlađen otvoriš

  9. #9
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa
    zavisi kakav ti je lonac
    kod mene ima tri ventila, od kojih je jedan kao plovak, pa kad se plovak spusti može se otvoriti jer je pritisak unutra spao na normalne vrijednosti
    kad nema taj plovak, onda sačekaš da ispišti sav zrak, pa otvoriš
    a najjednostavnije je lonac zaliti sa hladnom vodom, on ispišti šta misli i onda tako ohlađen otvoriš
    Takav koji pišti smo imali prije dugo vremena. Ovaj niš ne pišti. Ima samo jedan ventil koji ne možeš niti dizati niti spuštati. Kad hrana u njemu zakipi, kroz ventil krene lagano para, onda smanjiš vatru i dalje skoro da i nema pare, a pištanja definitivno nema. :/
    Nema fizičkog načina za ispustiti paru, niti nikakvih pokazatelja da se smije otvarati, a sad da li se fizički može otvoriti pod pritiskom ne bih isprobavala.
    A u uputstvima niš ne piše. :?

  10. #10
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Moj ima mali pipac - kad je gore zatvoren je, kad padne - smijem ga otvarati. Ako mi je žurba stavim lonac pod hladnu vodu i onda pipac brzo padne pa otvaram.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    29

    Početno

    Da se i ja uključim u hvaljenje ekspres lonca. nedavno sam ga dobila i oduševljena sam.. Samo mi nedostaje inspiracije tj. recepata za lonac?! na google baš i nije neka ponuda . Zanima me, što vi sve kuhate? PoZZZdrav

  12. #12
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Ja u ex.loncu kuham: povrtno - mesne juhe, sva variva (grah, kupus, kelj, slanutak), poneke složence (npr. red krumpira, red kiselog kupusa i na vrh meso), mahunarke, ćufte, sarmu. Treba neko vrijeme da ga se upozna i to je to.

  13. #13
    Leeeaaa avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    252

    Početno

    a jel kuhate kad neki gulaš? zanima me dal prvo prodinstate luk, pa onda ubacite sve sastojke i zatvorite ili samo sve nabacate i zatvorite bez pripremnih radnji? :?

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Meni je svojevrsna Biblija brzog kuhanja bila knjiga Ivanke Karačić "Uh, to kuhanje!" Nemam je ja, ali ju ima moja mama (izdano prije bar 30 godina, ali vrijedi i danas).

    Poslije sam si nabavila njenu Domaću kuharicu i Brzu kuhinju (neke minijaturne knjižice, stanu na dlan, vjerojatno je nenabavljivo danas).

    Daklem... kako s ekspres loncem:
    - nije svaki isti, pa se u početku treba držati tablica koje su priložene uz njega
    - na temelju iskustva (recimo da se hajdinska kaša kuha jednako dugo kao i riža) određuje se vrijeme kuhanja
    - na temelju iskustva kao dopune uputama određuje se i količina vode
    - ima nekih trikova koji nigdje ne pišu... na primjer, kad se kuha pašta fažol, skuha se grah do kraja (u mom loncu to je 20 min), stavi se lonac pod hladnu vodu, otvori, ubaci tijesto i kuha još 5 minuta

    Konkretno pitanje za gulaš - evo konkretnog odgovora:
    Ja si sve pripremim (ulje, luk, meso na kockice, ponekad mrkvu na kolutove ako kuham za isti dan, češnjak cijeli 2-3 režnja, lovor, papar u zrnu, borovičke ili brusnice 2-3 kom, žlicu crvene paprike, pol žlice brašna, žlicu pasiranog paradajza). U otvoreni lonac ubacim prvo ulje, pa luk, prodinstam kratko da bude staklast, dodam meso i vrlo kratko prodinstam, a onda frk unutra sve ostalo... Podlijem vodom da ogrezne (tj. da meso bude pokriveno, ali da ne pliva), eventualno dodam žlicu bijelog vina, zadihtam lonac i na vatru. Kad zafućka, namjestim timer na 20 min i to je to...

    Eh, sad... ako radim krumpir gulaš ili nekaj s gljivama, ondak ohladim lonac pod vodom, otvorim pa ubacim krumpir na kockice, gljive i još čašu vode, pa kuham još 10 min (računam otkad ponovno zafućka). Gljive se mogu staviti i odmah, pogotovo sušeni vrganji...

    Dok se kuha, povremeno protresem. Mora ići na sasvim laganoj vatri, da kroz ventil ne ispari previše vode jerbo će zagorjeti vrlo temeljito! Ne pitajte me kak znam... nisam jednom zaboravila smanjiti vatru...

    A ako lonac zagori, sve van i naliti ga vodom+deterdžent (ili čak colom, samo ja to obično nemam u kući) i sve odlazi...

    Brtve - kod nekih lonaca mogu se i trebaju vaditi i čistiti, kod nekih ne. Isto vrijedi i za tlačni ventil. Pogledajte si upute kako proizvođač preporučuje održavanje. Kod mog starog Unisovog lonca čak je trebalo mazati brtve vazelinom 1xgodišnje. NIsam, pa su se raspale... :/ (a možda bi se i uz mazanje... nemam pojma). Služio me bar 10 godina, a to je dovoljno!

    Kaj još kuham?

    Đuveđ, paprikaš (moji dečki obožavaju), fiš (iako je bolji kad ide polako), teletinu u umaku bez luka, pa čak i pečem meso radije nego da kurim pećnicu, ali nismo baš ljubitelji pečenog pa to rijetko radim...

    Znam ispeći unutra 1/4 piceka (posoli se i začini onim namjenskim začinom za piletinu, malo zapeče sa svih strana u loncu na malo ulja da porumeni, ja dodam 1/2 glavice luka, par češnjeva češnjaka, 1 manju ili 1/2 veće jabuke i lovorov list, 1/2 dl vode, zadihtam i kad zazviždi, za 15-20 min je gotovo... ALternativno, umjesto jabuke stavljam 2-3 mrkve i hrpu prokulica. Odlično je... Krumpir se isto može dodat pa dokuhati, ali kod nas su omiljeniji mlinci + fini umak od varijante s jabukom...

    Isto vrijedi i za svinjsku vratinu, iako nisam već 100 godina kupila svinjetinu za tu namjenu (zapečem malo na ulju, začinim češnjakom, podlijem sa <1dl vode ili mješavine bijelo vino + voda) i to je to. Za vratinu treba malo dulje - 25 do 30 min da postane lijepo mekana. Može ju se i premazat senfom.

    Dakako, lonac je nezamjenjiv za juhu (teleća, govedska, kokošja... čak i ćoravi povrtni temeljac, meni najmiliji)!

    Jel dosta ili hoćete još?

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Pitate za tablicu...

    Daklem, vrijeme kuhanja na pari ovisi o količini, pa ipak UZMITE UPUTE OD SVOJIH LONACA, nemojte se oslanjati na ovo ovdje što sam našla:

    http://fastcooking.ca/pressure_cooke...ure_cooker.php

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Eh, da...

    Krumpir u kori (5-6 kom srednje veličine) za krumpir salatu skuhan je za 10 min računajući od početka izlaženja pare. Lešada isto tako (krumpir+zelje+mrkva ili bilo koja kombinacija).

    Cikla je kuhana za pol sata (može i manje ako nisu jako velike).

    Široke mahune - 10-15 min

    Riža - 5 min (oprezno s vodom, mora biti 1:3 ili više)

    Kesteni za kesten pire - 45 min

    Ono što NIKADA ne kuham pod tlakom je brokula i karfiol, jer mi se redovito raspadnu. I špinat... Blitva - kako koja. Ona srebrolisna s debelim stabljikama može se kuhati pod tlakom 5 min ili zajedno s krumpirom ne dulje od 10 min, ali nekak mi je bolje ako kuham klasično, bez poklopca.

    Juha od krumpira (na kockice) u loncu je gotova isto za 10 min (to radim ako treba veća količina).

    Kaj još kuham unutra? Ćufte / filane paprike - to traje max. 20 min, može i sarma (ali za to je specijalist moja svekrva, pa ja baš rijetko to radim). Sve vrste lešada povrće + meso isto prolaze, ali mm to ne voli pa rijetko kuham.

  17. #17
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    vau peterlin, fakat si si dala truda i lijepo napisala upute
    mene sram reći da sam istovarila tonu novaca za expres poklopac od zeptera i stoji mi u ormaru
    uputstva se ni se sjećam, blam
    ako ima koja dobra duša sa zepterom da me malo puoči...

  18. #18
    Tonja_1 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    375

    Početno

    imam od AMCa express i ne znam što bih bez njega. po mojoj tablici cikla se kuha 10-15 minuta, i nkon 15 je stvarno mrak - stalno ju kuham.

    meni najdraže: teleće šnicle s povrćem

    prvo šnicle uvaljam u brašno i bacim na malo ulja da "uhvate" i maknem, pa prodinstam luk, na to vratim šnicle, istresem konzervu grašak-mrkva bonduelle i mao vode (fini saft se napravi) . to se krčka 20 minuta u expressu, za to vrijeme skuham žgance i salatu za prilog - mrak ručak. isto tako i piletina... meso bude jako mekano, prefino. na isti način sam na moru radila u normalnom loncu i nije se moglo usporediti.

    ako nekog zanima amc tablica mogu ju staviti.

  19. #19
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj buby prvotno napisa
    ako ima koja dobra duša sa zepterom da me malo puoči...
    i ja bih takvu dobru dušu

    imam taj express poklopac koji paše na sve zepter lonce i ne znam šta da radim s njim. evo ga stoji godinama i čeka kad ćemo ga konačno izvuć iz kutije

    zahvaljujući ovoj temi danas sam ga prvi put izvukla iz kutije i pogledala 8)

    napredujem...

  20. #20
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    sorry cure, evo, zaboravila sam već drugi dan te upute doma, ali sutra, stvarno obećajem!
    dakle, ja imam taj zepter lonac!
    i dvije godine mi je stajao u kutiji.
    onda mi je tip na nekoj prezentaciji pokazao kako se rabiti i od tada je stalno u upotrebi!

    cijela mudrost je da se sve stavi u lonac, kako su cure gore napisale, obave se predradnje ako ih ima, dinstanje luka, zažutit meso....
    i onda se poklopi lonac, okrene se onaj gore kotač, vatra na najjače i čekaš.
    onda se nakon nekog vremena digne s tog kotača mali crveni pipac i to je znak da je zadihtao.
    treba malo smanjiti vatru i držati ju u zelenoj boji, čim ide prema crvenom , ugasite vatru inače će početi pištati i puštati paru van.
    vrlo brzo lonac treba ugasiti jer treba dosta dugo da bi se temperatura smanjila i da bi prestao kuhati!
    ili možete lonac staviti pod vodu!
    kad se mali crveni pipac spusti, možete otvoriti lonac!
    važna napomena: voda smije samo do recimo visine ručke inače pod pritiskom šišti van!

    sutra obećajem, svečano, stavljam i upute za zepter i tablice za kuhanje!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    47

    Početno

    moji imaju Tefal lonac, nedavno kupljen, Clipso model, dobar je jer ima tri sig sustava i lako se otvara, nema neke više matematike a nije nešto ni skuop bio, a da ne prepisujem iz uputa odi na www.seb.hr, download zona, tefal, upute i vidjet ćeš tamo u uputama nekoliko recepata, meso, riba, povrće...to si možeš onda skinuti sama

  22. #22
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    Juhe:
    - grah- namočen 15-20
    - grašak- namočeni 10-15
    - grašak- suhi 15-20
    - svježe povrće 4-8
    - zobena kaša 3-5
    - gulaš 15-20
    - gusta juha 3-4
    - juha od rajčice 4-6
    - leća – namočena 8-10
    - leća – suha 15-20
    - juha od povrća 8-10
    - juha od riže 8-10
    - goveđa juha 35-40
    - pileća juha 25-35
    - juha s tjesteninom 3-5
    - juha od riže i rajčice 8-10
    - juha od luka 2-3

    - mješano povrće 6-7
    - leća – suha sa slaninom i rajčicom 10
    - meso s rižom 8

    meso:
    - mesna štruca 20-25
    - ovčetina i grašak 15
    - piletina 15
    - teletina – rezana 6
    - teletina na žaru 15-20
    - teleći but 15-20
    - teleći ragu s rižom 10-12
    - pureći batak 25-35
    - pečenka 25-35
    -kosani kupus s krumpirom 8-10
    - pečeni biftek 20-25
    - šunka – pečena 20-25
    - šunka – kuhana 30-35
    - pečena svinjetina 20-25
    - buncek 35-45
    - svinjetina s curryem 10-15
    - punjeno pečeno meso 35-45


    - riba u vinu s krumpirom 6
    - cvjetača – komadi 2-6
    - cijela cvjetača 6-8
    - mahune 5-7
    - grašak 2-3
    - krumpir – narezan 7
    - krumpir – cijeli 10-15
    - kesten 5-8
    - koraba 4-6
    - cijela mrkva 10-12
    - mrkva – narezana 4-6
    - punjene paprike 6-8
    - gljive 5-8
    - kelj 4-6
    - cikla 15-25
    - kupus 5-7
    - korabica 4-6
    - celer 15-25
    - šparoge 7-8
    - punjeni krumpir 2-3
    - puding od riže 10
    - smeđa riža 15-20
    - bijela riža 10

    - kompot od jabuka 1-3
    - marelica, breskva 3
    - kruška 3-6
    - višnja, šljiva 2-3
    - suho voće 4-5

    sokovi:
    - kupina 15-20
    - jagoda 5-10
    - borovnica 5-10
    - malina 5-10
    - bazga 5-10
    - ribiz 10-15
    - višnja 10-15
    - šljiva 10-15
    - stabljike voća 10-15
    - dud 5-10
    - grožđe 15-20

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja danas kuhala muzgavce za salatu. Treba im 15 min. Hobotnici treba dulje, ovisno o veličini, ali za pol sata je kuhana svaka.

    Ako se još čega sjetim, prijavit ću...

  24. #24
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa
    napredujem...
    blago tebi
    ja još ne
    ali uskoro ću kopirati uputstva i hrabro krenuti putem express majstora 8)

  25. #25
    mamma2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    287

    Početno

    dobila hrpu ideja što još mogu sa svojim express loncem
    hvala cure :D

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj buby prvotno napisa
    Citiraj puntica prvotno napisa
    napredujem...
    blago tebi
    ja još ne
    ali uskoro ću kopirati uputstva i hrabro krenuti putem express majstora 8)
    I ja se sjećam (iako je to bilo davno) takvih vremena... Danas, mogu reći da se jako teško snalazim npr. na ljetovanju bez svog omiljenog lonca. Ali u vikendici uredno živi moj stari Unis-pretis. NIje više tak efikasan, brtva je malo šuplja, ali bolje i to nego klasika...

  27. #27
    mamma2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    287

    Početno

    evo samo moje današnje iskustvo sa express loncem nakon par godina korištenja
    kuhala sam rižu...i kuhala a onda se sve razletilo po kuhinji :shock:
    kuhala sam rjeđe rižu za klinca...bit će da je bilo puno pjene
    uglavnom sva ta sluz se zaljepila za pločice, malo po zidu, gore po napi...jedva sam to očistila a moje dijete danas ostalo bez ručka...

  28. #28
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj mamma2 prvotno napisa
    evo samo moje današnje iskustvo sa express loncem nakon par godina korištenja
    kuhala sam rižu...i kuhala a onda se sve razletilo po kuhinji :shock:
    kuhala sam rjeđe rižu za klinca...bit će da je bilo puno pjene
    uglavnom sva ta sluz se zaljepila za pločice, malo po zidu, gore po napi...jedva sam to očistila a moje dijete danas ostalo bez ručka...
    Ili si ga vručeg otvarala, ili ga nisi dobro zatvorila? :?

  29. #29
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moja Lagostina je isto tako izbacila ventil bez upozorenja. Samo sto sam ja kuhala grah u vodi pa je izasla samo ta para, nije bilo pjene. Da sam kuhala stogod gusce mislim da bi lonac letio preko balkona velikom brzinom.

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mamma2 prvotno napisa
    evo samo moje današnje iskustvo sa express loncem nakon par godina korištenja
    kuhala sam rižu...i kuhala a onda se sve razletilo po kuhinji :shock:
    kuhala sam rjeđe rižu za klinca...bit će da je bilo puno pjene
    uglavnom sva ta sluz se zaljepila za pločice, malo po zidu, gore po napi...jedva sam to očistila a moje dijete danas ostalo bez ručka...
    Ovo se meni znalo sa starim Unisom događati. Tlačni lonci ne podnose puno vode. Ima unutra oznaka, ali to se više odnosi na razinu vode (ako je unutra nešto tipa hrga govedine).

    Moje je iskustvo takvo da i juhu kuham u malo vode (recimo trećini ili polovici potrebne količine) pa poslije dolijem koliko treba. Ne smeta ako meso i povrće viri van, kuha se U PARI a poslije se dodaje voda. Sad razmišljam je li igdje pisalo da omjer vode - i - nečega ne smije biti veći od 3:1... Ne bih htjela to savjetovati prije nego provjerim ili barem potražim po internetu.

    Rižu nikad ne kuham samu (ionako je gotova za čas u običnom Zepter klonu) ali kad kuham rižoto ili đuveđ, onda punim lonac do pola. Rižu treba doooobro isprati da ne pjeni (i leću i slanutak i grah - bacam vodu u kojoj se grah namakao jer ta pjeni ko luda). Pjena začepi unutarnje kanaliće tlačnog ventila i eto belaja. Bit će bolje...

  31. #31
    mamma2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    287

    Početno

    Peterlin
    hvala ti. vidim da si znalac što se tiče kuhinje

    probala sam opet. moram staviti više vode jer mi je baš trebala ta sluz od riže. dežurala sam kraj lonca, pazila na prstenove i sve je bilo ok

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    47

    Početno

    inače se lonac ne smije puniti preko 2/3 njegova volumena ali ako kuhate hranu koja tijekom kuhanja bubri (riža, dehidrirano povrće) onda ne smijete stavljati vode više od 1/2 lonca.

    ako kuhate hranu s opnom,goveđi jezik npr..obavezno je probodite prije kuhanja jer ako to radite nakon kuhanja može sve prsnuti u vas i opeći vas.

    eto

  33. #33
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ja sam napredovala sa svojim loncem.
    Kuham u njemu razna variva, obavezno juhu, stvarno je najbolja iz eks. lonca, povrće,... Baš sam zadovoljna.

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Ja sam napredovala sa svojim loncem.
    Kuham u njemu razna variva, obavezno juhu, stvarno je najbolja iz eks. lonca, povrće,... Baš sam zadovoljna.

  35. #35
    wana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,262

    Početno

    Peterlin

    ja sam ponosna vlasnica Zepterovog poklopca i pretisa Fissler.

    nisam baš neki virtuoz, što ne znači da uz vaše savjete neću postati . uglavnom, sve se svodi na juhu, varivo od teletine i mahuna, razne toćeve...

    ovo sa pečenjem ću obavezno probati, jer ja mrzim peći u pećnici (za to je zadužen mm )

    uglavnom, više koristim fissler, nego zepter, možda zbog neznanja.

    baš se spremam u zepterovu školu kuhanja, kažu da je vrlo korisna.

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    156

    Početno

    a može li netko reći cijenu lonca? ekspres zepterovog ili kako se kreću cijene?!
    ja krenula u kupovinu ali nemam pojma o njima! pa recite neku pametnu

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku

    imam taj express poklopac koji paše na sve zepter lonce i ne znam šta da radim s njim. evo ga stoji godinama i čeka kad ćemo ga konačno izvuć iz kutije
    i moj stoji već godinama

    za početak me zanima kako se odkonzervira
    i kako se poslije pere
    i čemu služi onaj krug oko njega

  38. #38
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj maremama prvotno napisa Vidi poruku
    a može li netko reći cijenu lonca? ekspres zepterovog ili kako se kreću cijene?!
    ja krenula u kupovinu ali nemam pojma o njima! pa recite neku pametnu
    ne znam cijene ali znam da zepter nije ekspress lonac nego ekspress poklopac. Možeš ga koristiti na zepterovim loncima raznih veličina, što je meni super jer ga često koristim na nekom malom loncu kad trebam skuhat samo malo hrane na mene i malenu, kad smo same.
    standardni ekspress lonac bi mi u tom slučaju bio puno prevelik
    ovako izgleda http://www.zepter-homeart.com/en/index.php?m=1002

  39. #39
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa Vidi poruku
    i moj stoji već godinama

    za početak me zanima kako se odkonzervira
    i kako se poslije pere
    i čemu služi onaj krug oko njega
    moj je sad u fukciji, zahvaljujući ovoj temi
    pere se najobičnije, ručno. Ona guma okolo se skine prije pranja i posebno opere.

    onaj krug oko njega ima više estetsku funkciju. Može se koristiti i bez njega.

    zapravo, baš beveze što je tako dugo stajao. da sam znala da je tako jednostavno stavila bih ga u pogon davnih dana...

    Neki dan sam napravila juneći umak, bio je gotov za čas a mekan da ne povjeruješ. nikad mi tako fino nije ispao u običnom loncu, iako sam kuhala saaaaatimaaaa

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    a to njihovo denonzerviranje koje se radi pri prvoj upotrebi?

    jesi li to puntice preskočila?
    jer meni je taj poklopac još uvijek zapakiran a sigurno ga imam barem 15 godina

  41. #41
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj maremama prvotno napisa Vidi poruku
    a može li netko reći cijenu lonca? ekspres zepterovog ili kako se kreću cijene?!
    ja krenula u kupovinu ali nemam pojma o njima! pa recite neku pametnu
    ja sam gledala oko bozica i s nekim njihovim popustom bio je oko 2000 kn, MM se smrznuo na to i lagano me izvukao iz ducana
    Posljednje uređivanje od spajalica : 01.02.2010. at 11:11

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa Vidi poruku
    a to njihovo denonzerviranje koje se radi pri prvoj upotrebi?

    jesi li to puntice preskočila?
    jer meni je taj poklopac još uvijek zapakiran a sigurno ga imam barem 15 godina
    Radi se samo o temeljitom pranju. Evo skidam s Coolinarike uputu o dekonzervaciji (doduše AMC, ali ista priča), korisnik Masatera savjetuje ovako:

    DEKONZERVACIJA NOVOG AMC POSUĐA (prvo pranje prije prve upotrebe)

    Pripremiti: nekoliko novih spužvica sa žutim i zelenim dijelom (mislim na mekani i onaj oštri dio), neku jaču kremu za suđe tipa cif ili cilit, a može i smac, ali za prvi put je bolje da je jače sredstvo koje u sebi ima kao one male mrvičaste granulice. Osim toga potrebna je topla voda, ocat i deterđent za suđe kojeg inače koristiš.

    Svakom poklopcu odvidati ručku. To preporučujem i prilikom svakog idućeg pranja kako se nebi ljevala voda direktno na vizioterm (prozorčić).

    Sve vidljivo tj. sjajna površina pere se mekim dijelom spužve, a ostalo (unutarnji dio i dno) grubim dijelom spužve. Znači poklopac iznutra grubim dijelom, a vanjski dio mekim dijelom spužve. Posuda iznutra i dio ispod posude grubim a vanjski dio i ručke mekim dijelom spužve. Trljati, trljati, trljati.. nije lako ali moraš to napraviti ako želiš da ti AMC zauvijek ostane sjajan..

    Na suho cifom i suhom spužvom trljati desetak puta po istom mjestu, zatim isprati toplom vodom, pa octom i na kraju deterđentom za suđe. Obrisati mekanom suhom krpom.

    Preporučujem da za ovo prvo pranje zaposliš muža jer će ti trebati dosta snage, treba sve dooobro istrljati. Spužva će uvijek biti sive boje nakon istrljane cijele posude.

    Za kasnije pranje posuđa koristiti cif gel ili smac.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Hvala Peterlin , detaljna i korisna kao uvijek!

    ali to nije sve...
    imam ja još pitanja

    promjer mog poklopca je oko 26-27 cm
    da li to mogu staviti i na one male zepterove lonce

    da li se mogu prati u mašini za suđe,
    ako mogu kako se skida onaj termostat

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa Vidi poruku
    promjer mog poklopca je oko 26-27 cm
    da li to mogu staviti i na one male zepterove lonce
    naravno da ne može
    upravo sam provjerila
    a promjer one gume je 20 cm i mislim da je to bitno, a ne onog poklopca

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa Vidi poruku
    da li se mogu prati u mašini za suđe,
    ako mogu kako se skida onaj termostat
    anybody?

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala Peterlin , detaljna i korisna kao uvijek!

    ali to nije sve...
    imam ja još pitanja

    promjer mog poklopca je oko 26-27 cm
    da li to mogu staviti i na one male zepterove lonce

    da li se mogu prati u mašini za suđe,
    ako mogu kako se skida onaj termostat
    Ostala sam dužna odgovor... Nemam ja Zepter (preškrta sam za to ) ali imam već 10 godina neki klon s tim termostatima na poklopcima. U uputama je pisalo, ako se dobro sjećam, da se poklopci ne peru u suđerici. Nakon 10 godina upotrebe (a nikad nisam koristila te termostate, kuham "napamet", poklopci se rasklimali i otkad mi je u njih počela ulaziti voda i pri običnom pranju, ja ih uredno dalje perem u suđerici. Da imamo novo suđe, ne bih.

    Eh, sad, na internetu sam našla popis lonaca na koje paše Zepterov Syncro Clik poklopac. Evo tu: http://www.zeptercookwaremi.com/syncro.htm

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Peterlin

  48. #48

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    54

    Početno

    eto....nasljedila od bake pretis lonac marke Silit sicomatic-S star prema procjeni oko 20 godina. Nikad korišten. ima uputstva no sve na njemačkom....ima i hrpa recepata ali opet sve na njemačkom...... Zanima me ima li tko nekaj slično možda kakvu knjižicu da nekaj prekopiram ili slično. u zg-u sam. Volju imam veliku al ne znam kak početi

  49. #49
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    U Nami lonac od 4l košta 900kn, to mi je puno previše, dajte cure savjet gdje kupiti i koje su cijene?

    Hvala!

  50. #50
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Baš ste pogodile s ovom temom.
    Koje su preporuke za dobar express lonac sa prihvatljivom cijenom?

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •