Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Priprema za jaslice

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    136

    Početno Priprema za jaslice

    Moj maleni će sa jedva napunjenih godinu dana krenuti u jaslice. Koliko sam shvatila, u jaslicama se jede zaista sve pa me zanima kako bebu najbolje pripremiti.
    Npr. znam da po tablicama kravlje mlijeko ide tek od godinu dana, ali ako se to u jaslicama jede pod normalno, vjerujem da bi bilo bolje da mu to ponudim ranije, dok smo još doma.

    Molim vas za iskustvo/savjet u vezi toga kako bebu u smislu prehrane najbolje pripremiti za jaslice. Inače maleni ima 9,5 mjeseci, 2 zubića, trenutno smo na kombinaciji dojenje/kašice, sve što jede je smiksamo i za sada se strogo držimo tablica dohrane.

  2. #2
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Prvo ga probaj pomalo navikavat na komadiće jer u jaslicama ne dobiju miksano, samo im tete usitne. Kravlje mlijeko slobodno probaj dati nekih tjedan dana prije jaslica.
    Motiviraj ga da jede sam, s prstima, sa žlicom...da nebude tamo potpuno ovisan o tetama, da se zna i sam nahranit. No ako ne nauči, ništa strašno,.

  3. #3
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    moj je krenuo u jaslice na privikavanje s 11 mjeseci. nikako ga nisam privikavala na vrtićku prehranu. bila sam mirna jer mu je i sestra išla u iste jaslice. kravlje mlijeko ne pije jer još doji, sad mu je 16 mjeseci, u vrtiću mu ga i ne daju, niti njega zanima.
    u našim jaslicama kuharica isto gnječi, ali ako neko dijete ne zna jesti tako, moj je primjerice jako kasno naučio žvakati, onda im smiksaju. također, moj je momak jako loš u samostalnom hranjenju, u biti "predobro" se sam hrani, sve trpa odjednom u usta koliko god je u zdjelici, no nikakvih problema niti je imao niti ima u jaslicama za obroka.
    ne moraš se brinuti, još ćeš se ugodno iznenaditi, tete imaju godine iskustva, moji se oboje u jaslicama i vrtiću ponašaju prema hrani nego doma. jedu sve, i blitvu i variva i kupuse, ... doma znaju izvoljevat, mala je već s dvije godine imala teoriju: puru i orzo jedem u jaslicama, doma neću

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj peg8020000 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj maleni će sa jedva napunjenih godinu dana krenuti u jaslice. Koliko sam shvatila, u jaslicama se jede zaista sve pa me zanima kako bebu najbolje pripremiti.
    Npr. znam da po tablicama kravlje mlijeko ide tek od godinu dana, ali ako se to u jaslicama jede pod normalno, vjerujem da bi bilo bolje da mu to ponudim ranije, dok smo još doma.

    Molim vas za iskustvo/savjet u vezi toga kako bebu u smislu prehrane najbolje pripremiti za jaslice. Inače maleni ima 9,5 mjeseci, 2 zubića, trenutno smo na kombinaciji dojenje/kašice, sve što jede je smiksamo i za sada se strogo držimo tablica dohrane.
    Odlican ti je pristup...

    U doba kad su moji decki kretali u jaslice (mladji jos nije hodao, imao je nepunih 13 mjeseci) negdje u doba kad smo ih upisali otisla sam u jaslice i pitala kakav im je raspored (u koliko sati su obroci, kad je spavanje) i tome sam prilagodila ritam preko ljeta. Srecom nas ritam inace se nije puno razlikovao. Sasvim mali jaslicari imaju krevetice i mogu cak odspavati i jednu rundu prije rucka.

    Na web stranici dosta vrtica imas napisan raspored obroka i dnevnih aktivnosti, ali ipak je preporucljivo da pitas kako je to u vasem vrticu.

    U vecini vrtica djeci jaslicarima serviraju hranu da jedu samostalno, ali odgajateljice jos i hrane djecu kojima je to potrebno. Mog starijeg je teta S. uredno hranila, a mladji je jeo samostalno pa ga je puno manje trebalo hraniti. Za mlijeko se ne sjecam tocno, mislim da je tocno da djeci ispod godine dana ne daju kravlje mlijeko. Ako ne zelis da tvoje dijete jede kravlje mlijeko, to se moze dogovoriti ako vrtic ima mogucnosti. Moj mladji je uredno uzimao jogurt i slicno s 12 mjeseci, mlijeko u manjim kolicinama uz palentu, a i dojila sam ga jos neko vrijeme nakon polaska u jaslice.

    Za ostale namirnice isto pitaj kakav im je jelovnik, pa si prema tome organiziraj dohranu sad preko ljeta.

    Sretno!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    136

    Početno

    Hvala na odgovorima! Sada se nekako manje brinem kada sam čula vaša iskustva i savjete

  6. #6
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj peg8020000 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na odgovorima! Sada se nekako manje brinem kada sam čula vaša iskustva i savjete
    Moja curica je tek s 10 mj prihvatila dohranu, ali kad je s 13 krenula u jaslice nije bilo problema.
    Prijateljičina curica nije htjela jesti nemiksano, ali tete su bile susretljive, mama je na početku donosila kupovne kašice i to su joj davale (tete su je hranile, ništa nije htjela sama). Polako se navikavala na nemiksano i sve je prošlo bez ikakvog stresa.

  7. #7
    lastavica1979 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    972

    Početno

    Moj mali će na jesen u jaslice kaj se tiće jela ne jede sam još malo pojede s komadićima mada najviše voli miksano. Ne znam kaj u jaslicama rade kad su žedni moj ne zna još na čašu imam onu čašu s kljunom,al on i dalje nebi na čašu,a možda sam i ja malo kriva jer se baš ne trudim pretjerano ga ućit na čašu jer smo sami cijele dane pa dok dudi boćicu dobim 5 minuta da sjednem

  8. #8
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    lastavica, mi smo nosili flašicu u jaslice. Ne samo mi nego svi koji nisu još pili iz čaše. Napišeš ime gore pa tete daju klincima kad traže. Isto je bilo s dudama, svako dijete je imalo svoju kutijicu za dudu.
    Možeš ga probat učit na Janinu bočicu, možda to skuži.

  9. #9
    lastavica1979 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    972

    Početno

    Probat ću s boćicom od jane možda skuži hvala na savjetu

  10. #10
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    I kod nas svi nose bočice u jaslice, netko bočicu za sisanje, netko kljunašicu, netko bočicu sa sportskim čepom, iz čega već dijete doma pije...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •