Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 344

Tema: Djeca vegetarijanci, roditelji mesojedi.. i obrnuto

  1. #101

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    U redu, žao mi je što sam pogrešno shvatila ton tvog posta, zaista mi je tako zvučao.

    Što se tiče životinja, ipak ne možeš rezonovati na taj način. Naravno da je biljna masa savršen izvor proteina za tačno određene životinje - ali za neke je ipak suboptimalan, i ne može se ipak čovek porediti sa nekim obligatnim biljojedom i njegovim metabolizmom i načinom života, tj. može se porediti ali tako i dođemo do deficita B12 kao pokazatelja optimalnosti veganske ishrane.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ni ja nisam htela da puno širim temu, ali od početka je pitanje postavljeno: kako objasniti detetu da ubijamo životinje da bismo ih jeli?
    Po meni, isto onako kako objasnimo detetu da ubijamo biljke i ribe (isto životinje, jel) iz istog razloga.
    Jer osećamo normalnu potrebu da opstanemo, valjda?
    I bilo bi fer starijem detetu objasniti da naš vege izbor može da znači da će ostati žive koka, prase, i ovčica, ali će umreti neka nama bezimena i nepoznata žabica ili daždevnjak ili bubica, i nikad je više ova planeta videti neće. (A kokicu, prase i ovčicu ćemo lakše uzgajiti novu....)

    Žao mi je, mene više potresa nepovratni gubitak raznovrsnosti globalnog života nego patnja gajene životinje.
    Što ne znači da volim da vidim životinju kako pati i umire, zaboga, ko normalan voli to da vidi ili još gore, radi?
    Ali to racionalizujem sebi činjenicom da moramo jesti.
    Sa druge strane, ja sam dovoljno blesava da mogu da kontempliram nad svakim pojedenim kestenom i orahom i maštam kakvo bi to divno drvo moglo biti da ga nisam pojela ...
    Sve u svemu, mislim da su "etički razlozi" vrlo rastegljiva kategorija.
    Nije etički da bilo šta pati, niti je etički ubijati. Ali šta je manje od dva zla, opet, vrlo je diskutabilno. Tako da bi ja svom detetu spremala piletinu koju ne jedem, ako sam sigurna da ga moji etički razlozi neće uznemiravati. Ako mislim da hoće, onda ga ne bih stavljala u takvu situaciju.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Ma sve ok, nisam se ja naljutila nego me začudilo da si tako reagirala kad mi to stvarno nije bilo ni na kraj pameti.
    Ja ne jedem meso ni ribu, moji jedu ali izvan kuće što žele (i kad tata kuha). Ne tjeram nikoga na ništa, nego kao što ti kažeš, voljela bi da svi imamo izvor činjenicama pa djelujemo kako zaključimo da je najbolje za nas, iz zdravstvenih, etičkih ili inih razloga. I da o tome možemo i porazgovarat.
    Svejedno smatram da su takve teme u nekim zemljama trenutno aktualnije nego u nekim drugim.
    To je onako šira tema kao i npr. palmino ulje i kako se dolazi do njega itd....i puno drugih tema. Nekako sve je to povezano, pogotovo ako gledamo utjecaj na okoliš.
    Prije su ljudi jeli puno manje mesa i namirnica životinjskog porijekla, sve je eskaliralo uz masovnu proizvodnju uz loše uvjete.
    Ja bi objasnila djetetu zašto ja ne jedem meso, ako bi me pitao. Mene stariji pitao, mlađi nije ni primjetio (uskoro 4 godine).

  4. #104

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    *izvor činjenicama = uvid u činjenice
    Mobitel mi otežava, ispričavam se :D

  5. #105

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Svejedno smatram da su takve teme u nekim zemljama trenutno aktualnije nego u nekim drugim.
    To je onako šira tema kao i npr. palmino ulje i kako se dolazi do njega itd....i puno drugih tema. Nekako sve je to povezano, pogotovo ako gledamo utjecaj na okoliš.
    Prije su ljudi jeli puno manje mesa i namirnica životinjskog porijekla, sve je eskaliralo uz masovnu proizvodnju uz loše uvjete.
    Ja bi objasnila djetetu zašto ja ne jedem meso, ako bi me pitao. Mene stariji pitao, mlađi nije ni primjetio (uskoro 4 godine).
    Slažem se, ali mislim da te teme u tim zemljama i imaju više i smisla i značaja nego u nekim drugim.
    Ja recimo naše krajeve uopšte ne percipiram kao neke značajne proždirače mesa, mislim da količine koje se na nekom regionalnom ili državnom nivou pojedu i dalje nisu preterane niti "razbacivanje". Ako uz to dodaš činjenicu da su biljne proteinske alternative ovde mahom nesrazmerno skuplje a često i nedostupne (npr. u selima kao što je moje), dođeš do zaključka da vege teme nemaju puno smisla, jer su ekonomski neisplative. Mislim, da,nismo dovoljno edukovani u globalu, a opet, edukacija ne vredi ako ti životni standard ne dopušta kvalitetniju ishranu:/.

  6. #106
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Iako znam da annie nikad nema docirajući ton, drago mi je da ste to “izgladile“.

  7. #107
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Pesketarijanci nisu vegetarijanci.

    Pulinka, baš sam razočarana tvojim neznanjem. Upravo industrija mesa i naša konzumacija jaja, mlijeka i sl. imaju najveći pritisak na okoliš, te su gl. krivac u vidu uništenja staništa, emisije CO2 i trovanja pesticidima.

    Vegetarijanska hrana nisu samo čije, kvinoje, i ostale egzote već su to sve lokalne namirnice kojima se domaće st hrani od pamtivijeka, sadi, i ima po svim dućanima, a i na selu.

    inb4, znam da si po zanimanju biolog.

  8. #108
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Dobro je. Vratila si se, zutaminuta. Moram priznati da sam brinula.
    On topic, jučer sam uživala u pečenim krumpirima i mladom luku, a janjetinu sam preskočila. Nisam ja vegetarijanac, ali stavljam crtu kod nekog mesa. Ustvari jako malo mesnih jela mi je unutar moje crte.
    Ne filozofiram o tome, ne maltretiram nikoga svojim izborima, kuham po željama, ali i jedem po želji. Vlastitoj.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Pesketarijanci nisu vegetarijanci.

    Pulinka, baš sam razočarana tvojim neznanjem. Upravo industrija mesa i naša konzumacija jaja, mlijeka i sl. imaju najveći pritisak na okoliš, te su gl. krivac u vidu uništenja staništa, emisije CO2 i trovanja pesticidima.

    Vegetarijanska hrana nisu samo čije, kvinoje, i ostale egzote već su to sve lokalne namirnice kojima se domaće st hrani od pamtivijeka, sadi, i ima po svim dućanima, a i na selu.

    inb4, znam da si po zanimanju biolog.
    Zuta, tebi nemam da kažem ništa u čemu bi ti videla korist ili moje znanje.
    Što ne bi uopšte bio problem da to nije tvoj generalni stav prema ljudima ovde a možda i privatno, otkud znam.
    Annie me je savršeno razumela, koliko vidim, i ja sam time sasvim zadovoljna.

  10. #110
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Možda bi imala što za reći da se držiš toga o čemu si govorila stranicu ranije, održivosti i očuvanju vrsta, a ne o meni. Annie i tebi je bilo samo do toga da se međusobno složite, ne da raspravite.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Možda...

    Zašto bih i šta raspravljala sa annie? Ona je svesna onoga što sam ja htela da kažem, ja sam svesna da njen ton nije bio onakav kakvim sam ga videla. Šta se tu više ima raspravljati, osim da ev. još jednom kažem da nisam bila u pravu u pogledu tona i cilja njenog posta. Ja zaista ne vidim neke posebne razlike u našim stavovima koje bi na ovoj temi trebalo raspravljati, ev. nešto za filozofski.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Slažem se, mislim da ako ćemo ići u širinu o ovoj temi, o utjecaju prehrane na okoliš, o tome što govori za i što protiv veganstva i vegetarijanstva, o finim receptima i iskustvima...Onda bi trebali na filozofski.
    Ova tema je bila o tome kuhamo li djeci meso i ribu itd, ukoliko sami ne konzumiramo namirnice životinjskog porijekla.

  13. #113
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Sto se tice razlika u cenama, ja moram dodati da je ovde hrana, a narocito meso, mnogo skuplje nego u Srbiji. Ne jesti meso je daleko isplativije. Dovoljno je cak ne jesti crveno meso, i vec se znatno oseti na kucnom budzetu. Ako zelis recimo maleni steak iz odrzivog uzgoja, to ti je 15 dolara. Jedan stejk. Konvencionalno uzgojena govedina je nesto jeftinija, ali i dalje mi treba 20 dolara po obroku ako cu crveno meso, a deset ako cu piletinu.

  14. #114
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    U nasem kraju je meso prilicno jeftino, ako je konvencionalno uzgojeno. Odrziv uzgoj, organska hrana... skupo, osim mljevene govedine, sto je uvijek prilicno jeftino. Ono gdje smo mi prilicno udareni po dzepu, a prvenstveno zbog geografskog polozaja, odnosno klime, to je voce i povrce, pogotovo iz organskog uzgoja. Minnesota je poljoprivredna drzava, fokusirana na kukuruz i soju, nesto alfalfe, a ostale hrane ima poprilicno malo. Klima nas bas nesto i ne mazi. Ono sto se prilicno intenzivno promovira je farm-to-table movement, iako je tesko zadovoljiti interese, odnosno potraznju.

  15. #115
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Konfuzija ja joj ne bih doma radila meso.
    Objasnila bi da mi to doma ne jedemo,ne kupujemo iz xy razloga i to je to.
    Ako zeli jesti u skoli,vrticu itd.neka jede.
    Tashunica kada je tvoja cura postala vegetarijanka?U kojoj dobi?
    Netko je spomenuo da vege nije ok za djecu?Da nedostaje b12?I da je u nadleznosti ped.
    Nasa gastro pedica nema problem s tim sto nasa curka ne jede meso i mlijecno.
    Sama je rekla da joj prestanemo nuditi isto i pustimo ju da bude vegetarijanka.
    Od uvodenja mesa u dohranu ga je odbijala,u startu smo "podvaljivali",nudili,ali evo ni sa punih 5 ne zeli isto.
    Konzumira jaja,jako rijetko jogurt i abc sir.
    Mi nismo vegetarijanci,ali moram priznati da sve cesce jedem meni sa curkom,a sve manje mesni sa sinom i muzem.

  16. #116

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Ellica, B12, odnosno nedostatak istih je veći problem kod vegana, koji ga u onda unose u obliku kapsula ili u tekućem obliku. Kod vegetarijanaca koji jedu jaja i mliječne proizvode se manjak u pravilu ne pojavljuje.

  17. #117
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Annie znam,ali je to receno kao da svaki vegan daje injekcije istog.
    Prvo kad kazes da dijete ne jede meso je pitanje a zeljezo?Kao da niti jedan svejed nije anemican.I kao da je meso jedini izvor zeljeza,a mlijeko kalcija.

  18. #118
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Pusti ljude šta pričaju, uvijek će nešto pričat. Samo joj povremeno radi krvne pretrage.
    Ja recimo od malena nisam bila ljubitelj mlijeka,al pijem jogurt, kefir, jedem sireve svježe, tvrde sve.

    Moj dojam je kad odmalena neku hranu dijete jako odbija samo od sebe i s godinama je ne prihvati, da to treba pustit.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Ellica, B12, odnosno nedostatak istih je veći problem kod vegana, koji ga u onda unose u obliku kapsula ili u tekućem obliku. Kod vegetarijanaca koji jedu jaja i mliječne proizvode se manjak u pravilu ne pojavljuje.
    X
    Ellica, vegan nije vegetarijanac.
    I iz iskustva, puno vegana-početnika nije uopšte svesno mogućeg nedostatka B12. Srećom je taj podatak sve više uočljiv na netu.
    Jasno sam napisala da nemam apsolutno ništa protiv vegetarijanske ishrane dece. Moj sin nije jeo meso valjda do svoje treće godine, ništa mu nije falilo. Ni sad ne pije jogurt i ne jede kiselu pavlaku, ni ribu ne voli svaku.
    Međutim, ako dete ne unosi nikakve životinjske proteine uopšte iz nekog zdravstvenog razloga, ili nekog svog odabira, da, naravno da mislim da bi trebalo da ga prati pedijatar i da mu dozira suplemente, zašto je to čudno?

    Sa druge strane, ako se zdravo dete iz roditeljskih ubeđenja hrani veganski, da, ja mislim da je sebično odabrati za dete trajne suplemente B12 umesto "obične" ishrane. Jako mi je žao ako se neko pronađe i oseti napadnuto, ja zaista ne pratim tuđu ishranu tako detaljno, ali u ovoj relativnoj anonimnosti foruma na vidim neku štetu da otvoreno napišem šta mislim. Na kraju krajeva, ko kaže da sam 100% u pravu, možda postoje argumenti koje ne vidim, a koji bi mi promenili mišljenje o sebičnosti...

    Takođe, ako objašnjavamo detetu da smo vegetarijanci/vegani zato što ne želimo da ubijamo domaće životinje, onda, kao što sam već rekla, treba otvoreno objasniti detetu (i sebi) da to ne znači uvek i da nijedna životinja neće umreti zbog našeg izbora, naprotiv, nažalost. Dokle god ne razmišljamo o takvim posledicama vege ishrane, problem sagledavamo jednostrano.

  20. #120
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Pulinka jasno je meni tko su vegani,tko vegetarijanci
    Nisam nijedno,curka je ajmo to tako reci.
    Samo znam da vecina ljudi svejeda oko mene daje vise "vitamina"djeci koja su svejedi,nego mame vege djece.
    Ali nije tema,ni mene se ne tice kako se tko hrani uostalom.Ali cesto ostanem zatecena pitanjima ,jer moja ne jede mesno i mlijecno.



    I

  21. #121
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Nije tema , ali ako ti dijete ne jede meso i mlijecno tada treba uzimati dodatak vitamina 12 u tabletama.
    Iz hrane ga tesko moze dobiti dovoljno koliko god raznolika bila. Vecina ozbiljnih vegana napominje koliko su u tom slucaju dodatni vitamini i minerali potrebni.

  22. #122
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Moj od zivotinja jede samo puretinu

  23. #123
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Moj od zivotinja jede samo puretinu
    Pa rekla bih da je pura zivotinja.

  24. #124
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Sirius uzima povremeno b12 u spreju za klince.
    Nismo ga jos vadili,jer gastro kaze da ju za sada nebi maltretirala vadenjem krvi iz vene bez potrebe.Misli da joj niti ne fali s obzirom na kks i njeno zdravstveno stanje.
    Znam da vegetarijanstvo i veganstvo zahtijevaju znanje i pracenje,iako kao sto rekoh bez obzira na svoju izbirljivost jede bolje od puno svejeda oko nas

  25. #125
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj ellica prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius uzima povremeno b12 u spreju za klince.
    Nismo ga jos vadili,jer gastro kaze da ju za sada nebi maltretirala vadenjem krvi iz vene bez potrebe.Misli da joj niti ne fali s obzirom na kks i njeno zdravstveno stanje.
    Znam da vegetarijanstvo i veganstvo zahtijevaju znanje i pracenje,iako kao sto rekoh bez obzira na svoju izbirljivost jede bolje od puno svejeda oko nas
    Pa ne trebas vaditi. Moze uzimati dodatke. Iz mojih saznanja b vitamin nije problematican ako se uzima , a ne postoji deficit ( kao npr. zeljezo koje se ne bi trebalo uzimati preventivno).
    Ne bih rekla da trebaju pracenje nego treba samo biti upucen da su vegani puni cesece u deficitu ( nego ostala populacija )sa b12 vitaminom jer ga ne dobijaju kroz hranu. Nije to nikakva posebna drama uzimati svaki dodatke u kapsulama. Niti je to razlog da mora promjeniti prehranu i poceti uzimati mesoili mlijecne proizvode.

  26. #126
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj ellica prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius uzima povremeno b12 u spreju za klince.
    Nismo ga jos vadili,jer gastro kaze da ju za sada nebi maltretirala vadenjem krvi iz vene bez potrebe.Misli da joj niti ne fali s obzirom na kks i njeno zdravstveno stanje.
    Znam da vegetarijanstvo i veganstvo zahtijevaju znanje i pracenje,iako kao sto rekoh bez obzira na svoju izbirljivost jede bolje od puno svejeda oko nas
    Pa ne trebas vaditi. Moze uzimati dodatke. Iz mojih saznanja b vitamin nije problematican ako se uzima , a ne postoji deficit ( kao npr. zeljezo koje se ne bi trebalo uzimati preventivno).
    Ne bih rekla da trebaju pracenje nego treba samo biti upucen da su vegani puni cesece u deficitu ( nego ostala populacija )sa b12 vitaminom jer ga ne dobijaju kroz hranu. Nije to nikakva posebna drama uzimati dodatke u kapsulama. Niti je to razlog da mora promjeniti prehranu i poceti uzimati meso ili mlijecne proizvode.

    Cinjenica je da organizam ima zalihe tog vitamina za neko vrijeme ako dijete nije bilo vegan od rodenja. Ali stvarno nema potrebe cekati da se zalihe isprazne .
    Posljednje uređivanje od sirius : 24.04.2019. at 20:22

  27. #127
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne trebas vaditi. Moze uzimati dodatke. Iz mojih saznanja b vitamin nije problematican ako se uzima , a ne postoji deficit ( kao npr. zeljezo koje se ne bi trebalo uzimati preventivno).
    Ne bih rekla da trebaju pracenje nego treba samo biti upucen da su vegani puni cesece u deficitu ( nego ostala populacija )sa b12 vitaminom jer ga ne dobijaju kroz hranu. Nije to nikakva posebna drama uzimati dodatke u kapsulama. Niti je to razlog da mora promjeniti prehranu i poceti uzimati meso ili mlijecne proizvode.

    Cinjenica je da organizam ima zalihe tog vitamina za neko vrijeme ako dijete nije bilo vegan od rodenja. Ali stvarno nema potrebe cekati da se zalihe isprazne .
    Ne bih baš rekla da si u pravu. Moj otac je zbog nesvjestice i konvulzija završio na hitnoj.
    Na kraju je ustanovljeno da je u pitanju bio deficit B vitamina. Sad redovito ide na injekcije. A čovjek se normalno hranio i još k tome pio pivu.

  28. #128
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih baš rekla da si u pravu. Moj otac je zbog nesvjestice i konvulzija završio na hitnoj.
    Na kraju je ustanovljeno da je u pitanju bio deficit B vitamina. Sad redovito ide na injekcije. A čovjek se normalno hranio i još k tome pio pivu.
    Ne razumijem sto je ili nije normalno.
    I ljudi koji jedu meso i piju pivo mogu imati deficit vitamina B. Nije to rezervirani za vegane. Samo sto se ocekuje da vecina ljudi koji komzumiraju meso i mlijecne proizvode vecinom nemaju prpblema sa deficitom ako nemaju neki zdravstveni problem zbog kojeg imaju deficit .Znaci zbog lose resorpcije unesenog vitamina. Sa druge strane vegani ce imati deficit zbog smanjenog unosa ne zdravstvenog problema, iako nije iskljuceno da odredeni broj ststisticki moze imati i zdravstvenj problem.
    Dakle zakljucak je da tvoj otac ima zdravstveni problem zbog kojeg se B vitamin iz hrane ne resobrira dovoljno u organizmu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 24.04.2019. at 21:19

  29. #129
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Moje dijete nema siroki dijapazon namirnica koje voli i prihvaca. S povrcem je na 'vi', zeljezo u manjku, feritin jos kako-tako, ali ne mogu joj maknuti perad iako bih to zeljela. Mogla bih ako bi joj suplementirala zeljezo, ali ipak mi se cini zdravije da ga uzima direktno iz hrane, kako bi i trebala.

    Onaj tko kaze da nikad ne bi nesto skuhao, valjda je imao srecu da mu dijete dobro jede inace ne znam koji bi roditelj mogao mirno gledati kako iz dana u dan rucak ostaje netaknut na tanjuru. Pa se naucis raditi kompromise i poslozis prioritete... Uspijem se iskljuciti dok joj pripremam meso. Neki dan sam pile raskomadala, strecnulo me je kad sam lomila kosti, ali sam obavila posao. Kazem si da samo instrument. Pomalo me strah same sebe.

    Netko rece, neka ga jede vani. Nismo blizu nasih obiteljskih mesojeda i ne hodamo po restoranima, a sve i da je tako, ne vjerujem da je kvaliteta namirnica onakva kakve joj dajemo kod kuce.

    Ispada da ja kao vegetarijanac (ili pesketarijanac) podrzavam da dijete jede meso. A nije tako. Vidjela sam kako krava place za svojim teletom i ne da nikome da je pomuze, sjedila sam cijelu noc kraj pileta koje je umiralo da ne umre samo, hranila sam janje na bocicu i nisam mogla vjerovati da su i njega pojeli, svakog uginulog ljubimca odtugovala kao covjeka i znam da jednako vole, vesele se i tuguju kao i mi... S druge strane shvacam koliko je to povlacenje granice izmedju zivota prikladnog i neprikladnog za konzumaciju individualno. Razumijem ljubav prema kestenu. U konacnici, sve je jedno i sve je povezano, pa je onda ta granica koju povlacimo bitna samo nama, sto je ipak ne obezvredjuje. Ono sto je bitno i trebalo bi biti bitno svima je postovanje prema hrani. Da jedem ono sto mi treba i koliko mi treba. Da ne bacam i ne razbacujem se... Kad je tema ionako vec skrenula u filozofske vode, sto je bilo za ocekivati od samoga pocetka.

    Da ne ispadne da ne povlacim granice, kobasice i suhomesnato ne dolaze u obzir. Njih sam vec dovoljno diskvalificirala da ih nije htjela ni probati kada je imala priliku iako su je nagovarali.

  30. #130
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Nije rijec o ishrani, nego o identitetu, ali povlacim paralelu... Sto mislite o ovome?

    https://www.cosmopolitan.com/enterta...-jackson-girl/

  31. #131
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Nije rijec o ishrani, nego o identitetu, ali povlacim paralelu... Sto mislite o ovome?

    https://www.cosmopolitan.com/enterta...-jackson-girl/
    Meni se čini da je to otišlo u malo krivom smjeru. Kad se radi o odraslim ljudima, skroz mi je okej, svatko ima pravo na svoje izbore. Ali njoj je trogodišnje dijete reklo da nije dečko i sad više nije dečko?

    Da opet ponovim, druga stvar bi bila da dijete ima, ne znam, 15 godina. Pa se ne osjeća kao muško i nije mu dobro u tijelu muške osobe. Ali tri godine?

  32. #132
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Konfuzija prvotno napisa Vidi poruku
    Nije rijec o ishrani, nego o identitetu, ali povlacim paralelu... Sto mislite o ovome?

    https://www.cosmopolitan.com/enterta...-jackson-girl/
    Zasto mislis da je ovo ima ikakve veze i poveznice sa tvojom temom? Koliko god se trudila ne mogu je naci.

  33. #133
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se čini da je to otišlo u malo krivom smjeru. Kad se radi o odraslim ljudima, skroz mi je okej, svatko ima pravo na svoje izbore. Ali njoj je trogodišnje dijete reklo da nije dečko i sad više nije dečko?

    Da opet ponovim, druga stvar bi bila da dijete ima, ne znam, 15 godina. Pa se ne osjeća kao muško i nije mu dobro u tijelu muške osobe. Ali tri godine?
    Sa 15 godina dobar dio njih koji je u koliko toliko podrzavajucoj okolini cak i u Hrvatskoj vec je u postupku promjene spola.

  34. #134
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Ti su malo jaci doktori koji ne zele vaditi krv par sekundi posla nije to deci strasno
    Kad je zadnji put moj vadio pred tri tjedna jedva sam se izborila da ide u bolnicu vaditi da se ne mora dva puta bosti pitali su me zakaj je to problem
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 25.04.2019. at 07:23

  35. #135
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sa 15 godina dobar dio njih koji je u koliko toliko podrzavajucoj okolini cak i u Hrvatskoj vec je u postupku promjene spola.
    Nezamislivo mi je da roditelji mogu takvo sto podrzavati kod trogodisnjaka.

  36. #136
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Nezamislivo mi je da roditelji mogu takvo sto podrzavati kod trogodisnjaka.
    Govorimo o pripadnosti spolu, a ne seksualnosti.
    Rekla bih da se to osjeca puno prije nego se ude u pubertet. Nemam osobno iskustvo ali dobra poznanica ima dijete u promjeni ( punoljetno) i kaze da ono tvrdi da to zna od kad zna za sebe.
    Jasno , odgajano je u spolu u kojem je rodeno.
    Posljednje uređivanje od sirius : 25.04.2019. at 11:58

  37. #137
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Zasto mislis da je ovo ima ikakve veze i poveznice sa tvojom temom? Koliko god se trudila ne mogu je naci.
    Djeca koja izrazavaju preferencije s manje ili vise dalekoseznim posljedicama, a za koje roditelji nisu sigurni jesu li djeca dovoljno zrela. Koliko mi znamo sto se dogadja u malim glavama i malim tijelima, kako roditelji postupaju u tim slucajevima i koje je nase misljenje o tome. Otprilike.

  38. #138
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Mozda je Sirius ipak u pravu u smislu da ne bi trebalo siriti temu, ali bas mi se lijepo nadovezalo u vijestima na ovo o cemu ja razmisljam... Meni je pak cudno sto netko odgaja dijete kao djevojcicu ili djecaka. Moja je curka u trenirkama i trapericama veci dio vremena, vise voli autice od lutkica, ima frendove oba spola, ali sto bih napravila da imam djecaka koji zeli nositi haljinice? Vjerojatno isto sto i Charlize.

    *mamica*, ovdje nije rijec o promjeni spola.

  39. #139
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne znam, i dalje ne vidim poveznicu.
    Meni je normalno odgajati dijete u spolu u kojem je rodeno. Problemi sa spolnim identitetom su jako mali postotak u odnosu na one koji se osjecaju prirodno u spolu u kojem su rodeni. Meni je glupo odgajati dijete rodni neutralno samo zato sto se u malom postotku moze dogoditi da dijete ima problem sa spolnim identitetom.
    Ali i dalje ne vidim tu poveznicu sa hranom. Ona je puno vise stvar kulturnog identiteta i u kriznim situacijama -dostupnosti.
    Meni je cijeloj situaciji kuhanja mesa djetetu u veganskoj obitelji sporan osjecaj s kojim mu se servira to meso.
    Mislim da onaj koji servira meso ne moze odvojiti los osjecaj jer misli da cini nesto lose i pogresno , pa onda uz pricu taj osjecaj servira djetetu.

  40. #140
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Pripadnost spolu i oblacenje nema veze a napose nejel se igra s auticima ili bebama
    Mojje s godinu dana htiolutku i kolica igrao se i doma i vanis kolicima sjecam se kak sh komentirali kak decko ima kolica na krajujei dosta decki izparkica imalo kolica ili si medusobno posudivali

  41. #141
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Moja mlađa je s 2-3 godine sve pričala u muškom rodu.Ja sam htjeo,ja sam bio,ja sam uradio... .

    A što se tiče teme,mislim ovako nekako,kao sirius (koju uvijek mješam sa čokoladom ):
    "Meni je cijeloj situaciji kuhanja mesa djetetu u veganskoj obitelji sporan osjecaj s kojim mu se servira to meso.
    Mislim da onaj koji servira meso ne moze odvojiti los osjecaj jer misli da cini nesto lose i pogresno , pa onda uz pricu taj osjecaj servira djetetu."

    Ja ne znam kako je nekome koji iz etičkih (onda bi se trebalo misliti dubokih) razloga ne jede meso,servirati to meso nekome drugome?Zar u nekome trenutku nećeš reći ili pokazati osjećajem "dobro,evo ti ovaj batak,ali da znaš da je jedna slatka mala pilka ubijena zbog toga"?A ako to nećeš pokazati,onda znači da ti etički razlozi i nisu toliko bitni...A ako to daješ do znanja malom djetetu,kakav mu izbor ostavljaš?Ako iz etičkih razloga ne jedeš meso,zar ipak malo nećeš iskoristiti svoj uticaj da tvoje dijete ne griješi?



  42. #142
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Zapravo vecina djece prica u trecem licu ali nema veze s temom

  43. #143
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Vjerujem da mnogi već prije 15-e znaju kako se osjećaju i gdje (ne)pripadaju, to sam lupila kao dob u kojoj sigurno već znaš takve stvari.

    Ono što sam htjela reći jeste da bih, da je moje dijete u pitanju, izjavu 'ja nisam dečko' uzela sa velikom dozom opreza. Druga stvar mi je ovo što Jelena spominje, ako se želi igrati s nekom igračkom koja kao nije za dečke, pa nek se igra, ne vidim uopće problem. Ali da nakon takve izjave u toj dobi, ona sama počne gledati na svoje dijete kao na žensko - smatram to pretjerivanjem.

  44. #144
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Riri, sigurni nije samo zbog jedne izjave u trecoj godini zivota prestala dijete gledati istim ocima.
    Cisto sumnjam da je to bilo kome lako i zabavno. Vjerojatni se slozilo puno vise stvari nego pisu portali.
    Meni je pretjerivanje ova zadnja moda koja se pojavljuje da se dijete odgaja rodno neutralno. Valjda ga onda zovu : " ono" ?Jer statisticki je gotovo zanemarivo da dijete kaze jednog dana da se ne osjeca da je spola u kojem je roden.

  45. #145
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Moguće, ali ne znamo, zato i komentiram samo ovo što je napisano.

    Za rodnu neutralnost se slažem, i mislim da u praksi nije ni moguće tako odgajati dijete.

  46. #146
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Ne znam tko je admin za ovaj podforum, bilo bi zanimljivo izdvojiti ove postove u novu temu, mada mi je ostalo u sjecanju da se nekada davno vec raspravljalo o tome.
    Mediji su zaista ovo prenijeli na nacin da je deckic izjavio da nije djecak i Charlize je rekla "ok" i nastavila ga odgajati kao djevojcicu. To mi je apsolutno nezamislivo, nisam strucnjak, ali vjerujem da djeca u toj dobi nemaju tako razvijenu svijest o vlastitom identitetu (iako sam sigurna da mogu naslutiti i da je to razlog zasto ljudi koji mijenjaju spol tvrde da se oduvijek tako osjecaju).

  47. #147
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Konfuzija i moja nema veliki izbor namirnica koje voli/jede,pisala sam o tome na drugim temama.
    Svaka cast sto ti kao vege.njoj pripremas meso.Nisam bila u toj poziciji,ne mogu tvrditi da bi/nebi tako i ja. Moje frendice vegice ne brane djeci jesti meso,ali ne pripremaju ga :D.
    Sto se tice zeljeza ne znam od kuda ga crpi,ali za sada je sve ok.
    Nismo nikad suplementirali.
    Jelena ako pricas meni za krv i cas posla,b12 ide samo iz vene.Ne zelim joj vaditi bez potrebe.

  48. #148
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto je tocna definicija odgajanja djeteta u okvirima spola? Mislim, spol je prvenstveno odredjen spolnim organom; prema onome sto se nalazi u gacama se odredjuje sluzbeni spol. Moji su musko i zensko, imaju prilicno tradicionalna muska/zenska imena i obracamo im se, odnosno govorimo o njima kao o djecaku i djevojcici od trenutka u kojem smo saznali spol (znaci prije rodjenja). Osim ovoga, ne odgajam ih ni ovako, ni onako, vec kako mi se cini da je dobro.

    Djecak je jedno vrijeme nosio haljine i suknje (one od tila, kao za balet), a sad vise ne trazi (ide u kindergarten, sto je prva godina skole). Ima dugu plavu kovrcavu kosu, onako do brade/ramena. Zadnjih par godina odgovara da je djecak kad mu se netko obrati u zenskom rodu. Prije toga je na pitanje o spolu odgovarao imenom, zove se tako-i-tako. Djevojcica je djevojcica, u najgorem stereotipskom pogledu sto se tice odabira odjece i igracaka, ali svejedno je prljava "kao tipicno musko"

  49. #149
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne znam kako je nekome koji iz etičkih (onda bi se trebalo misliti dubokih) razloga ne jede meso,servirati to meso nekome drugome?Zar u nekome trenutku nećeš reći ili pokazati osjećajem "dobro,evo ti ovaj batak,ali da znaš da je jedna slatka mala pilka ubijena zbog toga"?A ako to nećeš pokazati,onda znači da ti etički razlozi i nisu toliko bitni...A ako to daješ do znanja malom djetetu,kakav mu izbor ostavljaš?Ako iz etičkih razloga ne jedeš meso,zar ipak malo nećeš iskoristiti svoj uticaj da tvoje dijete ne griješi?
    [/COLOR]
    Je, sve su to dobra pitanja i sama si ih postavljam . Ponekad kazem, ponekad valjda i pokazem, a najcesce presutim. Izgleda da vise volim svoje dijete nego zivotinje, to sam vec rekla kao i to da mi je moralni osjecaj u ovom slucaju rastezljiv.. Bila bih najsretnija da svi volimo zitarice, mahunarke, voce, povrce i ostale zdrave (koliko mogu biti) i cruelty-free stvari ali to nije tako, a ona je jos dijete i ja se nadam da cu s vremenom uspjeti odgojiti obzirno i savjesno bice. Za sada smatram da je vaznije uciti je toleranciji i promisljanju, jer iz toga korijena svasta lijepoga moze izrasti, puno ljepsega od pridrzavanja krutih principa samo zato da bi si mogli cestitati na dosljednosti.

    Dalaj Lama takodjer jede meso, jeste li to znali? Iako je budizam religija koja pociva na suosjecanju, tvrdi da su mu lijecnici tako preporucili. Hitler je, s druge strane, bio vegetarijanac.

  50. #150
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, i dalje ne vidim poveznicu.
    A, dobro. Neka onda institucije rade svoj posao.

Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •