Stranica 13 od 15 PrviPrvi ... 31112131415 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 736

Tema: Štitnjača

  1. #601
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    A nuspojave Euthyroxa? Osjećate li ih?

  2. #602
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    ...Martina i ostale curke koje ste napisale da ste se preporodile - na što konkretno mislite? Na koji vam se način popravila kvaliteta života? Koliko je vremena moralo proći da biste uočile promjene?

    Hvala : )
    Svi oni simptomi koje sam nabrojala u prethodnom postu su nestali (osim prorijeđene kose, obrva i trepavica). Stvari su se postupno popravljale, ne sjećam se koliko dugo. Gotovo trenutno je nestala depresija i jedno tri tjedna trajalo jedno prekrasno živahno i poletno raspoloženje.

    A nuspojave Euthyroxa? Osjećate li ih?


    Nije navedeno u nuspojave, ali od kada ga pijem moram paziti što jedem da bi mi masnoće bile u granicama normale.

  3. #603
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj NetkoMiOteoNick prvotno napisa Vidi poruku
    Svi oni simptomi koje sam nabrojala u prethodnom postu su nestali (osim prorijeđene kose, obrva i trepavica). Stvari su se postupno popravljale, ne sjećam se koliko dugo. Gotovo trenutno je nestala depresija i jedno tri tjedna trajalo jedno prekrasno živahno i poletno raspoloženje.



    Nije navedeno u nuspojave, ali od kada ga pijem moram paziti što jedem da bi mi masnoće bile u granicama normale.
    To je sasvim prihvatljiva nuspojava : ). Iako i sad s tim imam "problema". Oduvijek mi je kolesterol blago povišen, ali ne i trigliceridi.

    Kaže mi frendica kako joj je mama (70+) već 20-ak godina na E. i nema problema sa srcem. Nisam ni znala da bi to mogao biti problem. Ali nuspojave neću ni čitati, znam sebe, bolje da to preskočim.

  4. #604

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Već sam ti napisala u prvom postu što je Euthyrox, nadam se da je jasno raspisano. Ne pišem da izmišljam i ne pišem samo kao pacijent.

    Nuspojave se događaju kod pogrešnog doziranja.

  5. #605
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    Već sam ti napisala u prvom postu što je Euthyrox, nadam se da je jasno raspisano. Ne pišem da izmišljam i ne pišem samo kao pacijent.

    Nuspojave se događaju kod pogrešnog doziranja.
    Hvala, to mi je drago čuti. Nadam se da će i meni pomoći kao vama : ). Da mi se ovog umora riješiti...

  6. #606
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Freya kamo si isla za stitnjacu?
    Privat.ili?
    Moze i na p.p.ako ne zelis tu.

  7. #607
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj ellica prvotno napisa Vidi poruku
    Freya kamo si isla za stitnjacu?
    Privat.ili?
    Moze i na p.p.ako ne zelis tu.
    ellica, poslala sam ti pp

  8. #608
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ja imam jako fluktuirajuće hormone (hashimoto) već 10ak godina, možda koju manje, već sam 3 puta uletila u hiper i to me zbilja satare. Tad se sjetim da je hipo super.
    Inače sam na 50mcg i nemam nuspojava (radim jetrene i krvnu sliku, ali radi drugih lijekova koje pijem i sve je ok).

  9. #609
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Krumpirić, i meni je tako...samo ja to ne mogu hormonski dokazati jer ti čvorići koje imam naglo ispuste veliku količinu hormona...hiper je totalni kaos a kako se meni to sve češće događa razmišljam da izvadim štitnjaču jer će me ubit...

  10. #610
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Evo, ja sam jučer uzela prvi E., nemam zapravo što čekati, mislila sam još malo pričekati, ali ne mogu funkcionirati od umora, doslovno. Pokušat ću se malo trgnuti, otići u šetnju - pa i na silu, a prehranu sam već poprilično dovela u red. Vjerujem da će biti bolje.

    Btw. moja sveki već 20-ak godina ima Hashimoto i nikad nije uzimala hormone. Doktor joj je rekao da bi trebala uzimati da ima i hipotireozu. Ona funkcionira ok, valjda se žena već saživjela sa simptomima.

  11. #611
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    sad kad je otvaracica teme dobila brze odgovore spajam s postojecom temom.

  12. #612
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Euthyrox nije lijek za umor !!!
    To je hormon koji se uzima u slučaju hipotireoze i subkliničke hipotireoze.
    Hormoni su ti uredni kao i tireoidna auto antitijela !
    Eventualno ako je pozitivan nalaz UZV na difuzne promjene u smislu autoimune bolesti se preporuča praćenje tj. TSH za 6 mjeseci.
    Zašto scintigrafija ??? Zašto punkcija ??? Ima li čvorova ???

  13. #613
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Ana i mamino zlato prvotno napisa Vidi poruku
    Euthyrox nije lijek za umor !!!
    To je hormon koji se uzima u slučaju hipotireoze i subkliničke hipotireoze.
    Hormoni su ti uredni kao i tireoidna auto antitijela !
    Eventualno ako je pozitivan nalaz UZV na difuzne promjene u smislu autoimune bolesti se preporuča praćenje tj. TSH za 6 mjeseci.
    Zašto scintigrafija ??? Zašto punkcija ??? Ima li čvorova ???
    aj nek je to rekao i netko drugi osim mene
    potpis na sve

  14. #614
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    i mene čudi taj liječnik koji je dao lijek, a svi nalazi štitnjače su skroz uredni. ja sam imala tsh koji je bio 14 i također sam dobila euthyrox od 25 mg, jednu tabletu svako jutro. endokrinolog mi je savjetovao da počnem s minimalnom dozom jer se zna dogoditi da se štitnjača i s tolikom dozom ponovno aktivira i hormoni se vrate u normalu. tako je i bilo.

  15. #615
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    i htjela sam samo još pitati freyju koliko ima godina ako nije tajna jer svi ovi simptomi koje ima se znaju pojaviti u perimenopauzi. isto je stvar u hormonima, ali ne ovima od štitnjače.

  16. #616

  17. #617
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Bodulica prvotno napisa Vidi poruku
    i htjela sam samo još pitati freyju koliko ima godina ako nije tajna jer svi ovi simptomi koje ima se znaju pojaviti u perimenopauzi. isto je stvar u hormonima, ali ne ovima od štitnjače.
    isto ovo je i meni palo na pamet, nakon sto je Freyja napisala

    ALI - neopisivo sam umorna, imam nesanicu, stalno se budim, nervozna sam (jako), anksiozna, imam šum u uhu i još toga, ali ovo su simptomi koji prevladavaju.

  18. #618
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Ana i mamino zlato prvotno napisa Vidi poruku
    Euthyrox nije lijek za umor !!!
    To je hormon koji se uzima u slučaju hipotireoze i subkliničke hipotireoze.
    Hormoni su ti uredni kao i tireoidna auto antitijela !
    Eventualno ako je pozitivan nalaz UZV na difuzne promjene u smislu autoimune bolesti se preporuča praćenje tj. TSH za 6 mjeseci.
    Zašto scintigrafija ??? Zašto punkcija ??? Ima li čvorova ???
    Ana, naravno da znam da E. nije lijek za umor. Neću ovako javno o kojem je liječniku riječ (poslala sam magriz na pp), ali on mi je dao službenu dijagnozu hipotireoze. Potaknuta svime ovime jučer sam ga nazvala, o svemu smo popričali i kaže da hormoni nisu uredni, da su na donjoj granici i danas mnogi tireolozi griješe kad daju hormone već pomalo kasno (ne prekasno, naravno). Misli da će mi ova doza biti dovoljna, ali da ćemo pratiti. Sad ste me malo prepale, ali ja sam eto odlučila pokušati - možda bude bolje. Meni je još prije 5-6 godina jedna endokrinologinja rekla kako su mi vrijednosti štitnjače stalno na nekoj donjoj granici i da to nije dobro - za cjelokupni organizam. Ne znam ni sama što sad, danas mi je drugi dan da uzimam E. (pola od 25 mcg prvih sedam dana, a onda 25 mcg šest tjedana pa kontrola). Glupa situacija...

    Bodulice, imam 41 godinu

  19. #619
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Ana, znači li ovo nešto:

    Lijevi režanj štitnjače - (citološki nalaz) - u razmazima punktata lijevog režnja štitnjače označenim BE NA 1 nađen je difuzni koloid, po koji tireocit.

    ...

    Zaključak: smanjena funkcionalna rezerva štitnjače. Promjene su nešto jače zahvatile lijevi režanj štitnjače. Nema znakova razvoja autonomije unutar tkiva štitnjače.

    Dg. Hypothyreosis comp. Struma gl thy.


    ??? Ne razumijem se baš previše u to, hvala...

  20. #620

  21. #621

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Prije nešto manje od tri tjedna sam izvadila jedan režanj štitnjače zbog folikularnog tumora.
    Do tada nisam imala nikakvih problema i doktoru sam otišla jer mi je čvor bio vidljiv na vratu. Hormoni su također bili u redu.
    E sad...ne osjećam se baš najbolje. Strahovito sam umorna i nakon kratke šetnje mi se užasno počne vrtjeti.
    Hormone još nisam vadila, endokrinologu idem za mjesec dana.

    Da li je itko imao ovakva iskustva nakon operacije?

  22. #622
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Dolega, kod mene je sutuacija bila kao i kod tebe, hormobi uredni, cvor na stitnjaci.
    Nakon operacije mi se strahovito vrtilo i crnilo pred ocima, ja sam bila pocela s terapijom zeljeza. Bilo je ok nakon toga.
    Recimo da mi je trebalo cca 2 mjeseca da se vratim treninzima sto znaci da sam tada vec bila super.
    Organizmu treba malo vremena.

    I da te utjesim, proslo je 4god od operacije, ova polovica radi za oba reznja i nemam terapiju.
    Ja to pripisujem urednoj prehrani i redovitom vjezbanju. A mozda je samo do organizma koji je prilagodljiv

  23. #623

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    ok, zvuči utješno.

    nakon koliko si se vremena vratila na posao?

  24. #624
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Ne sjecam se vise. Ali znam da mi se jos i na poslu mantalo... trenirati sam pocela cca 2mj nakon operacije, a bila sam dosta oprezna sa povratkom treningu.

  25. #625

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Stigli mi danas nalazi, a dr. mi radi tek sutra popodne, trebam li se jako zabrinuti ?

    T4 - rezultat 90 ( ref. interval 62,7 do 151 )
    TSH - rezultat 17,87 H ( ref. interval 0,35 do 4,94 )
    Hvala unaprijed

  26. #626
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    uh cappy, to je bas prava pravcata hipotireoza. i ti ces na euthyrox <3

  27. #627

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Pretpostavljam da ću trebati i na ultrazvuk još ili nešto drugo ili je ovakav nalaz dovoljan za terapiju?
    Baš sam šokirana rezultatima...
    Posljednje uređivanje od cappy : 09.05.2018. at 16:49

  28. #628
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja imam dijagnozu hipotireoze vec 10 godina. Samo jednom su mi uradili uzv, stitnjaca je samo bila smanjena, nisam imala cvorove. Posle toga su samo prepipavali na pregledima. Verovatno ce ti uraditi uzv i titar antitela. Bas je visok tsh. Meni je bio do 10 (dok nisam dosla do doze od 100ug euthyroxa, od tad je ugl ok).

  29. #629
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Btw, verujem da ces terapiju odmah dobiti (iako to nije kao recimo s antibioticima, treba vremena da se smanji tsh nakon pocetka terapije). U svakom slucaju, otkrila si, nemas vise sta brinuti, to je hronicna bolest koja se relativno lako drzi pod kontrolom, a kad nije pod kontrolom, simptomi nisu preterano intenzivni (zato mnogi ljudi i ne primete). Puse saljem!

  30. #630

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Uzimam Euthyrox 25 mg...Nekako mi najbolje popiti ujutro pa se vratiti u krevet na pola sata il sat, tako da kad se konacno ustanem mogu odmah popit kavu...E sad pricala mi jedna prijateljica da je njoj jedna doktorica rekla da je vazno nakon uzimanja tabletice bit što aktivniji, dok se druga na njen upit o tome nasmijala i rekla da je to čista dezinformacija...Kako vi uzimate, da li ste aktivne nakon sto popijete Euthyrox ili nastavite odmarati?

  31. #631
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja popijem odmah cim ustanem, i ne vracam se u krevet. Budem aktivna i popijem kafu kad je spremim, ali pazim da bude >20min od euthyroxa.

  32. #632

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nema nikakve veze aktivnost ili odmaranje (moguce je doticna pobrkala sa lijekovima protiv osteoporoze), samo da je 15-20 min prije prvog obroka.

  33. #633

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Cappy, kad ides na kontrolu? Na toliki tsh meni se 25 mcg cini malo.

  34. #634

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    I bilo bi bolje da su ti napravili ft4 (slobodni), on je pouzdanije mjerilo od ukupnog t4.

  35. #635

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Idem na kontrolu pocetkom kolovoza i opet trebam za kontrolu imati tsh i t4. Kod prvog pregleda je dr. na nuklearnoj med. napisala da ce treba napraviti ft4 ali kad su nalazi bili gotovi, pisali su ponovno samo vrijednosti tsh i t4 tako da je izgleda negdje nastala greska u komunikaciji...

  36. #636
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Evo i mene, u sklopu opsežnh krvnih pretraga, hematologinja me slala da vadim i hormone štitnjače (nisam ni znala jer je bilo masu toga), pokazalo mi je TSH, FT3 i FT4 u normalnim granicama, ali su mi antiTPO anititijela 190, a trebaju biti....30ak? Nemam nakaze trenutno kod sebe. Ima li koja slično?
    Posljednje uređivanje od MalaRiba : 26.07.2018. at 16:55

  37. #637
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Riba, to su antitela za autoimunu bolest stitnjace - Hashimoto tireoiditis. S obzirom da su ti hormoni ok znaci da jos nisi razvila hipotireozu, ali se moze desiti da je razvijes u buducnosti. Doktori ce ti verovatno pratiti hormone neko vreme. Antitela (zvanicni je stav) ne mozes leciti i lecenjem smanjivati, ali za Hashimoto i mnoge druge autoimune bolesti pokazalo se kao efikasno pratiti dijetu koja se zove Autoimuni Protokol (AIP). S obzirom da nemas simpoma i hormoni su ti okej, rekla bih da ne moras oko stitnjace posebno brinuti, ali svakako ne izbegavaj kontrole.

  38. #638
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    kli_kli hvala ti! Evo, na lchfu sam već 5 godina, znam za AIP, iskreno u šoku sam, čak i izbjegavam nekuhane goitrogene. Simptome imam, umor, iscrpljenost, suha koža/kosa, bljedilo, nizak tlak i otkucaji srca, ali budući da oduvijek imam nizak tlak, pripisivala sam to tome i ljetu. Opet sam kod hematologinje početkom 10 mj pa ćemo valjda ponoviti i nalaze za štitnjaču.

  39. #639
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Svakako trazi da ponovo proverite stitnjacu. Inace, simptome mozes osecati i ako su hormoni u referentnom okviru ali pri kraju raspona. Moj poslednji tsh je 4.72 i fakat sam osetila pre pregleda da ovaj put nije bas sasvim ok (uzimam euthyrox 100ug). moguce da te je bas tvoj zdrav lifestyle odrzao da ne razvijes full blown hipotireozu za sada. Antitela su ti genetski predodredjena, a trudnoce verovatno trigger...

  40. #640
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    riba, kli_kli je objasnila jednim dijelom,a ja bi dodala; ako ikako možeš zatraži da ti se izvade free hormoni (fT3 i fT4).
    Ovo što su kako kažeš hormoni unutar refenentnih vrijednosti, ne znači da su i optimalni, a nikako ne znači da su free hormoni dobri odnosno optimalni.

    Također, masa ljudi sa hašimotom i/ili hipotireozom ima vitaminsko-mineralni deficit (D vitamin, B12, Mg, Fe, feritin, Selen, Kalcij...) pa ako ti je susretljiva dr možda da zamoliš i uputnicu za to!

    sretno
    Posljednje uređivanje od ekica : 27.07.2018. at 11:35

  41. #641
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Da, vadila mi je i to, u deficitu sam sa željezom i vitaminom D, sad suplementiram već 7 dana, nadam se da će biti bolje Hvala žene!

  42. #642
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    ja bi tvoju doktoricu

    što uzimaš od suplemenata?
    Uz d vitamin kažu da je potrebno uzimati K2 te magnezij (malat ili glicinat oblik).

  43. #643
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    A nije to moja dr opće prakse, ona misli da je vitaminsko-mineralni status moderna novotarija, a i inicijalno se bila iznenadila kad sam ju tražila uputnicu za hematologa radi trombofilije jer 'većina ljudi ima hemofiliju'
    To mi je hematologinja vadila, kao i sve trombofilne nalaze, KKS, tumorske markere.

  44. #644
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Bok, curke, hvala Vam na odgovorima

    Ovako, ja još uvijek ništa ne pijem, zato sam se ovdje i javila jer su mi dva endokrinologa dala dva različita odgovora, tj. dijagnoze, a ja bih trebala znati što ću? A nemam pojma, stvarno.

    Napisat ću svoje nalaze pa mi možda vi možete reći zašto je to tako.


    HORMONI ŠTITNJAČE

    TSH - 1.17 (REF. 0.270 - 4.20)
    FT4 - 13.08 (REF. 12.00 - 22.00)
    FT3 - 3.15 (REF. 3.10 - 6.80)

    PROTUTIJELA ŠTITNJAČE

    Anti-Tg - 55.33 (REF. 0,00 - 115.00)
    Anti-TPO - 16.40 (REF. 0.00 - 34.00)
    Anti-TSHR - <0.30 (REF. 0.00 - 1.75)

    PARATIREOIDNE ŽLIJEZDE

    Parathormon (PTH) - 3.79 (REF. 1.6 - 6.9)

    Nalaz punkcije ok.

    Prvi doktor na ove nalaze (i scintigrafije) napisao - smanjenja funkcionalna rezerva štitnjače. Promjene su nešto jače zahvatile lijevi režanj štitnjače. Nema znakova razvoja autonomije unutar tkiva štitnjače.
    Th.: Euthyrox 25 mikrograma

    Mišljenje drugog dr. - uredan funkcionalni i morfološki status štitnjače te nije potrebna terapija. S obzirom na blago pozitivna tiroidna antitijela preporučujem kontrolu T4, TSH i TPO-a za godinu-dvije.

    Zar da idem i po treće mišljenje? Što biste vi na mojemu mjestu?
    Sorry što toliko gnjavim, ali ne znam što ću. Osjećam se loše, i to jako.

    Što nemam od simptoma hipotireoze? Ne debljam se, naprotiv - u najmršavijoj sam fazi, ne ispada mi kosa, nisu mi se stanjile obrve.

    ALI - neopisivo sam umorna, imam nesanicu, stalno se budim, nervozna sam (jako), anksiozna, imam šum u uhu i još toga, ali ovo su simptomi koji prevladavaju.

    Hvala vam na vremenu : )

    Evo, samo da ukratko napišem svoje iskustvo. Nakon silnih dvojbi - uzimati lijek ili ne, jer su, kao što sam ovdje i napisala, dva liječnika (tireologa) imala različito mišljenje - odlučila sam probati s niskom dozom Euthyroxa, lani početkom studenog. Iako sam uzela samo 12,5 mcg, srce mi je već 3. dan jako lupalo i imala sam jake valunge. Odmah sam simptome javila liječniku, a on mi je rekao da za nekoliko dana pokušam ponovno uzeti lijek, a možda i da probam s nekim drugim. ne mogu sad u detalje (previše je toga), ali 8. 12. počela sam uzimati L-Thyrox od Hexala. Otada do danas sam na 25 mcg. Od samog početka nikakvih nuspojava, a pozitivnih promjena - puno : ). Nema više umora, anksioznosti, nervoze, tinitus (šum u uhu) smanjio se 70 % (subjektivna procjena, znam, ali izluđivao me), bolovi u jajnicima, višemjesečni, koje nikad nisam povezivala sa štitnjačom su se povukli, sve u svemu - mogu reći da mi se život stvarno promijenio nabolje. Te sam promjene počela primjećivati nakon nekoliko tjedana/mjeseci (kako koje). Sve u svemu - zadovoljna sam, i to jako

  45. #645
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Freya, hvala ti na iskustvu. Koja ti je konačna dijagnoza? I ako ti se da napisati, kako si se prebacila tj našla odgovarajuću terapiju?

  46. #646
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Freya, hvala ti na iskustvu. Koja ti je konačna dijagnoza? I ako ti se da napisati, kako si se prebacila tj našla odgovarajuću terapiju?
    Dijagnoza je hipotireoza. Takve granične vrijednosti hormona imam/imala sam posljednjih deset godina i svi oni navedeni simptomi polako su radili svoje. S obzirom na to da nikad nisam imala neke jako snižene ili povišene vrijednosti, mislila sam da nije do štitnjače. Ali je - itekako.

    Terapiju nisam posebno namještala, prva dva tjedna (od 8. 12.) uzimala sam 12.5 mcg, a otada do danas uzimam 25 mcg. Neke su mi kolegice rekle da je to početna doza i da ću je s vremenom morati povećavati, ali zasad mi je dovoljno, super se osjećam. Vidjet ćemo... Nisam ja preko noći bila bolje, ali već mi je ovo proljeće bilo dobro, a otada svakim danom sve bolje. Ali nije samo do hormona. Pazim što jedem, jedem puno voća i povrća, samo tamnu čokoladu od slatkiša, kruh i tjesteninu nikad (gluten izbjegavam kad god mogu, ako ga već i konzumiram, onda uvijek upotrebljavam pir/dinkel), ali baš nikad, a i svaki dan popijem matični sok aronije. Meni sve to zajedno stvarno pomaže : )

    Dogodila se još jedna dobra promjena - meni nikad nije jako padala kosa (kao mnogima koji imaju problema sa štitnjačom), ali sam u tih desetak godina potpuno zaboravila da sam, dok sam bila mlađa, imala puno one mlade kose koja se vidi kad nosim rep. Mjesec dana od početka uzimanja hormona opet je luđački počela rasti pa me mm zezao kako se pomlađujem : ). A meni sad ide na živce jer je jedva "uhvatim" dok se farbam. Ali neka, bolje je tako

    I još nešto - pete na nogama su mi bile KATASTROFA, morala sam jednom mjesečno pedikeru jer nije bilo teorije da si to sama kod kuće riješim (godinama). Sad su mi pete kao bebine, samo povremeno prođem onim aparatićem i to je dovoljno.

  47. #647
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Da ne bi bilo zabune, ne osjećam se fantastično i neponovljivo : ), ali se osjećam sasvim dobro, opet mi je ugodno u vlastitoj koži, a bilo mi je stvarno katastrofa, bez imalo pretjerivanja.

  48. #648
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Hvala još jednom što si napisala što ti je i kako bilo. Meni su ft3 i ft4 od trećeg mjeseca na donjoj granici referentnih vrijednosti, anti tpo 190. Sada, nakon cijeloljetnog uzimanja vitamina d i željeza (isto su bili sniženi) nalazi su malo bolji, anti tpo je 90 ( ALI ref.vrijednost do 35). Simptomi su tu (usporenost, brain fog, umor, iscrpljenost, promjene raspoloženje, spontani, suha koža/kosa, teško gutanje). Mislim da ću morati tražiti uputnicu za endokrinologa.

    Podmukla je ta štitnjača, meni su godinama vadili TSH (oko spontanih), uvijek je bio ok, na samoj sredini intervala, ali ja već godinama vučem ove simptome, to nisam ja. Za spontane i je dijagnoza bila trombofilija - ok, ali meni ni heparin nije pomagao, možda je cijelo vrijeme bilo do štitnjače.

  49. #649
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    Freyja baš je lijepo čuti da ti je bolje.

    MalaRiba, nadam se da ćeš naći dobrog endokrinologa. Ovih što samo TSH gledaju mi je puna kapa.
    I kad kažu da su hormoni unutar referentnih vrijednosti i da je to sve OK i maltene te ludom proglašavaju kada im simtome kažeš koje imaš. To što su unutar vrijednosti ne znači da su dobri tj optimalni, trebali bi biti u gornjoj trećini ref. vrijednosti.
    Koje su ti vrijednosti d vitamina? Uzimaš li uz d vitamin i K2?
    Jesi li vadila b12?

  50. #650
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    ekica, b 12 mi je dobar (prema donjoj granici, ali dobar), ali izrazito pazim na prehranu bogatu vitaminima b jer imam MTHFR mutaciju trombofilnog gena pa ga ne mogu koristiti iz hrane kako treba, a folnu kiselinu ni u ludilu ne smijem (ovo sam sve otkrila oko spontanih i trombofilije).
    Vitamin d je bio 57, K2 nisam uzimala, nisam ni znala da bih trebala, oni se komplementiraju?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •