Stranica 84 od 383 PrviPrvi ... 3474828384858694134184 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 4,151 do 4,200 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #4151
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Meni su nedavno poslali anketu iz skole o nastavi na daljinu. Odmah mi je postalo mucno kad sam procitala pitanja o tome kako poboljsati nastavu. Kao da je to vec gotov plan, iako se ( jasno) pojma nema kako ce nastava na jesen izgledati. Jer to nije samo pitanje virusa nego i politike.
    Sto se tice "ogromnih sranja" njih svakako ocekujem , ali tek nakon 11., 12. mj kad krene sezona gripe i respiratornih bolesti u zatvorenom prostoru.
    Iako nismo u istoj situaciji ( mi smo u losojoj zbog cirkulacije puni vise ljudi iz drugih drzava) treba promatrati
    zemlje na juznoj polutki kod kojih je sad zima pa se moze dobiti odredena slika kako bi moglo biti ( u najboljoj verziji).

  2. #4152
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Susjeda nastavnica u OŠ mi je rekla da koliko zna razredna nastava ne bi trebala biti online više. Osim ako ne bude nekih ogromnih sranja
    Da ali što sa starijima? Oni puno više gube u smislu znanja.

  3. #4153
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Pa to ih ocito nije briga.

    Nisu turizam da idu u to glavom bez obzira jel...samo turizam je bitan
    Posljednje uređivanje od Vrci : 15.07.2020. at 07:02

  4. #4154
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Da ih nije briga ne bi pitali što se može bolje. A naravno da rade planove za novu školsku godinu i što ako će opet biti online nastava. Bili bi beskonačno glupi i nesposobni da ne rade planove, nego da opet u 2-3 tjedna smišljaju navrat-nanos što i kako. Tko gleda situaciju u J. Americi trenutno može doći samo do zaključka da postoji solidna šansa da ćemo opet imati online nastavu. Ali će vjerojatno vrtići i niži razredi ostati otvoreni da roditelji mogu raditi.

    Uostalom, gledam po svim poznatima koji rade u priv. firmama - velika većina i dalje radi na smjene jedan tjedan doma jedan u uredu, u firmama postoje planovi kao raditi ako svi pređemo nazad na rad od kuće, kod mene u firmi intenzivne aktivnosti da se svi procesi još više digitaliziraju i omogući da firma posluju maksimalno online.

  5. #4155
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to ih ocito nije briga.

    Nisu turizam da idu u to glavom bez obzira jel...samo turizam je bitan
    Ja se slažem s tobom. Nije ih briga.

    Prošli smo to već više puta - od javnih rasprava o kriterijima upisa u srednju školu do korone... Uvijek nas kao pitaju, ali to služi samo zadovoljavanju forme. Nema nikakvih namjera da se i odgovori analiziraju i eventualno nešto popravi. Rješenja su već osmišljena i provest će se bez obzira na to što misle "široke narodne mase". Mi smo raja. A pitanja i javne rasprave služe samo tome da se negdje piše kvačica da je to provedeno. Nema stvarnog interesa da se nas korisnike i sasluša, a još manje da se nešto od naših prijedloga i uzme u obzir.

  6. #4156
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto zapravo svi ocekujete od skole? Pitanje je bez ikakvih provokativnih namjera; stvarno je rijec o cistoj znatizelji. Mi nemam pojma. Muka mi je od same ideje distance learninga iliti online skole, a s druge strane, izlaganje na razini skole mi je takodjer neprihvatljivo, pod trenutnim uvjetima. Tako da se trudim, zapravo, ne razmisljati dok doslovno ne moram. Saznat cemo nesto, valjda, nakon 27.7., mada ne znam sto bi itko trebao znati u tom trenutku, ako skola pocinje (tek) pocetkom rujna.

    Danas sam vodila sina kod zubara; uvjerili su nas da cine sve sto je u njihovoj moci da sprijece eventualnu zarazu. Stvarno je sve teklo kao po spagi. Manje pacijenata, zastitna oprema, dezinficijens, maske, face shield, nova ventilacija... Jedino sto je lose je predvidjanje tijesnih veza s ortodontom.

    Mene te maske nesto posebno uopce ne diraju, ali uzimam u obzir da ih moram nositi samo u krajnjoj nuzdi, odnosno da mi ne trebaju u radno vrijeme (jer ga trenutno nemam, zbog pandemije, jel) i jer ne moram ulaziti u javne i/ili zatvorene prostore koji nisu dom (moj ili od jedinih prijatelja u ciju kucu ulazimo).

  7. #4157
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    A propos juznih polutki i jeseni, jel se zna kad ce o.g. startat cijepljenje protiv gripe? Obicno pocinje pocetkom 11. jer se gripa razmase nakon cmakanja i druzenja za BING, u sijecnju, al znam d Ameri idu ranije, hocemo li i mi startat sad ranije?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.07.2020. at 08:14

  8. #4158
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Rekli su da ce ici ranije i kod nas


    Evo kolegici s kojom sam u uredu zadnjih 10 dana sestra pozitivna. Vec se skoro 3tj nisu vidjele,pa nemam frku

  9. #4159
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    A propos juznih polutki i jeseni, jel se zna kad ce o.g. startat cijepljenje protiv gripe? Obicno pocinje pocetkom 11. jer se gripa razmase nakon cmakanja i druzenja za BING, u sijecnju, al znam d Ameri idu ranije, hocemo li i mi startat sad ranije?
    Ne znam. Mi smo prosle godine cijepili E. medu prvima, valjda krajem 10 mj.
    Ove godine planiram sve cijepiti iako to nisam nikad.

  10. #4160

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Sto zapravo svi ocekujete od skole? Pitanje je bez ikakvih provokativnih namjera; stvarno je rijec o cistoj znatizelji. Mi nemam pojma. Muka mi je od same ideje distance learninga iliti online skole, a s druge strane, izlaganje na razini skole mi je takodjer neprihvatljivo, pod trenutnim uvjetima. Tako da se trudim, zapravo, ne razmisljati dok doslovno ne moram. Saznat cemo nesto, valjda, nakon 27.7., mada ne znam sto bi itko trebao znati u tom trenutku, ako skola pocinje (tek) pocetkom rujna.
    Od skole imam odredjena ocekivanja ali posto nisam epidemiolog, ne znam drzi li to vodu. Nekako mi je najlogicnije da se nastava odrzava u skoli dok god je u nasem gradu epidemioloska situacija dobra. Kad krene frtutma, onda se prebaciti na online i sve tako.

  11. #4161
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja se slazem sa Silly.

    Mislim i da bi trebalo osmisliti sto vise nacina da nastava uzivo profunkcionira za sto veci broj djece - mislim da ima dovoljno prostornih kapaciteta da se nastava organizira i za vise skupina djece, tj. ne samo za one od 1 do 4. razreda. Moglo bi se procijeniti kome je nastava uzivo najpotrebnija, pa, ako vec ne mogu sve skupine djece, neka idu bar neke. Npr. ako ce ici i djeca od 5. do 8. razreda, a srednjoskolcini studenti nece - eto dodatnih prostora da se nastava sigurno organizira. Ili se moze organizirati naozmjenice, jedan tjedan jedni, drugi tjedan drugi.

    Isto tako mislim da ne treba bjezati od individualiziranih rjesenja. Ako postoje male skole, s malim brojem ucenika u razredu (npr. u selima, po otocima, ...) njima bi se moglo omoguciti odrzavanje nastave.

    Isto vrijedi i za nastavu na fakultetima.

    Mislim da cemo se ove godine i mi svi cijepiti protiv gripe.

  12. #4162
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Mene isto od svega najvise uzasava Screen new deal kada dodje do skole. Mislim da bi se trebalo razmisljati u drugom smjeru, u smjeru smanjena razreda i prilagodbe na nastavu vani- prije nego sto se odmah dogovorimo da ce se nastava odvijati online. Opcenito mislim da se uslijed pandemije radikalno zanemarilo mentalno zdravlje djece i mladih i da je krajnje vrijeme da isto postane prioritet.

  13. #4163
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Iskreno mislim da vecina nastavnika navija za skolu na daljinu.
    I to iskljucivo ako je ikako moguce.
    Iako im je u isto vrijeme potpuno jasno da je model koji vecina nudi ( nudila) daleko od optimalnog .
    Nadam se da im je to jasno i da ne zive u zemlji jednoroga .

  14. #4164
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Svi profesori/nastavnici koje ja znam ne zele vise na daljinu. Kazu da im je tesko, klinci ne hvataju dobro gradivo i da nema smisla tako dulje

  15. #4165
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Mene isto od svega najvise uzasava Screen new deal kada dodje do skole. Mislim da bi se trebalo razmisljati u drugom smjeru, u smjeru smanjena razreda i prilagodbe na nastavu vani- prije nego sto se odmah dogovorimo da ce se nastava odvijati online. Opcenito mislim da se uslijed pandemije radikalno zanemarilo mentalno zdravlje djece i mladih i da je krajnje vrijeme da isto postane prioritet.
    Kako uopće djelovati u tom pravcu? Ni mzos ni skole nisu prijemcivi za prijedloge. Primjećujem na djeci posljedice i ne znam kako im pomoći.

  16. #4166
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ja mislim da su nastavnici u frustriranom nekom stanju. Svakom normalnom nastavniku je lakše odraditi nastavu uživo od nastave online. Tako da oni izi čistog straha od zaraze mogu biti za nastavu na daljinu.

    Za smanjenja broja učenika u razredu nije samo do prostora, nego i do broja nastavnika. Ako ih se više zaposli, opet su opterećenje za proračun, pod uvjetom da ih uopće ima dovoljno. Za neke predmete ih niti nema dovoljno.

    Možda sam naivna, ali ja mislim da će se iz ankete ipak uzimati u obzir mišljenje roditelja, barem ono što je ostvarivo. Mene isto kao sasu brine mentalno zdravlje djece. Izostanak stvaranja bliskih veza između djece je loše za djecu, a ako ne idu na igru i u školu zajedno, preko računala se teže povezuju. Nove generacije se dosta oslanjaju na društvene mreže u usporedbi s nama, ali već je to po meni problematično.

    Razmišljam i o nama ovdje na forumu, drugačije gledaš doprinos onog koga si upoznao kroz neku zajedničku aktivnost, nego onog koga znaš samo preko postova koje doživljavaš na ovaj ili onaj način.

    Mislim da nitko nema pojma kako će se nastava odvijati od rujna. Niti ta nastavnica koju vrci spominje.

  17. #4167
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja bih podnijela online nastavu kada bi se desio novi lockdown, teška srca, ali bih ju podnijela
    ali mislim da neće doći do novog lockdowna, jer je ta cijena preskupa
    mislim da će samo staviti online nastavu kao da su škole najveći širitelji zaraze
    a istovremeno će sve ostalo nastaviti raditi - kafići, noćni klubovi, sportska događanja, možda čak i koncerti - sva mjesta gdje se vrti lova

  18. #4168

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno mislim da vecina nastavnika navija za skolu na daljinu.
    I to iskljucivo ako je ikako moguce.
    Ali koga onda slušati - nastavnike i ono što oni žele (da li se njih pita ili ministarstvo odlučuje) ili roditelje koji žele da djeca idu normalno u školu?

    Ja sam neke profesore čula da im super odgovara nastava na daljinu, a neki kažu da je grozno i da jedva čekaju normalnu nastavu.

    Kod nas nije organiziran niti jedan jedini sat uživo (ok, lažem, jedan je ), za razliku od nekih drugih škola i totalno mi je nevjerojatno da postoje tolike razlike i da izvođenje nastave nije ujednačenije.

    Možda kad saznamo ime novog ministra, da mu se svi obratimo mailom ?
    Posljednje uređivanje od lola_34 : 15.07.2020. at 09:51

  19. #4169
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno mislim da vecina nastavnika navija za skolu na daljinu.
    Ovih nekoliko s kojima sam ja razgovarala mole boga da nastave krene normalno.

  20. #4170
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Mene zapravo najviše zabrinjava minimirana dostupnost zdravstvene usluge i rušenje gospodarstva. Sad će se još veće razlike dogoditi između bogatih i siromašnih. Baš Jennifer Lopez ili vlasnika Aldija briga kakvo je stanje u skijaškom turizmu ili kod malog prerađivača mlijeka. Oni mogu desetljeća preživjeti sa svojim kapitalom.

    I ja volim putovati, taman mi dijete stasa u dob kad ćemo moći više putovati. Osjećam se skučeno što ne mogu kad se sjetim. I stan sam kupila tako da mogu brzo izletiti iz grada ako mi padne na pamet. Ali sam tu još racionalna da nam se bez toga neće ništa dogoditi.

    Što se znanja tiče, mislim da nema predmeta kojeg ne bih mogla uz neku pripremu objasniti djetetu, do mature, bez obzira na moje STEM područje, tako da što se znanja tiče, to me osobno najmanje zabrinjava, iako je to globalno realan problem jer nisu svi išli preko 20 godina u školu, niti imaju sklonosti održavanju nastave pa da se osjećaju sigurno i samouvjereno po tom pitanju.

  21. #4171
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ovih nekoliko s kojima sam ja razgovarala mole boga da nastave krene normalno.
    Pa i ja imam apsolutno takav dojam.
    Za očekivati je da bi se dugoročno napravile virtualne učionice pravog tipa, gdje bi nastava morala biti održana uživo, bez zadavanja seminara koje rade roditelji na kraju. U tom slučaju bi nastavniku bilo svejedno gdje drži nastavu, ali je provjeravanje znanja problematično. Kako bi se likovni, glazbeni ili tehnički odgoj odrađivao na taj način stvarno ne znam. Sad kad razmišlja, čini mi se da je nastavnicima likovnog žlica pala u med.

    Postoje trendovi da se ukine ocjenjivanje na klasičan način i da se ocjene daju prema kontinuiranom doprinosu djeteta, ali mislim da su nastavnici jako neujednačeno obrazovani po tom pitanju i mislim da bi tu bilo svega.

  22. #4172
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja mislim da ulazimo u visemjescni period u kojem ce sve gospodarske aktivnosti biti dozvoljene, jer drzava nema para da si ista drugo priusti, no istodobno ce se situacija kontrolirati huskanjem na one koji prosire virus. Primjerice ljudi se zgrazaju nad svadbama i odlascima na svadbe, no ljudi koji zive od svadbi- a nemali ih je broj- ne mogu sebi priustiti da ne rade godinu dana. Drzava pak sebi ne moze priustiti da godinu dana isplacuje naknade- odnosno dozvoljavanjem svega lisava se odgovornosti. U tom smislu drzim da ce nam nametnuti online nastavu- jer trazi najmanje resursa od drzave, ne samo financijskih. A obrazovanje nije nikad ni bilo prioritet. Ono sto mene brine nije samo savladavanje gradiva, iako i to, nego normalizacija zivota bez socijalne komponente koju skola nosi. Kada imas 7, 8 ili 12 godina tvoje normalno je ono kako trenutno zivis- djeca nemaju otklon u dozivljaju, a stvaraju se obrasci koji ce ih pratiti citav zivot. Osjecaj izolacije, apatije, manjka motivacije, frustracije bi mogli postati standardni set osjecaja kojeg nasa djeca vezu uz skolu. Koja im cini ogroman i vazan dio zivota. Zato ja mislim da bi se svi moguci resursi morali usmjeriti ka odrzavanju sto vise nastave uzivo, sa sto je moguce vecom fleksibilnoscu. Da prioritet bude svaki moguci sat uzivo za svako pojedino dijete vise. No mislim da vladajuci tako ne percipiraju stvari i iskreno ne znam jos kako konkretno djelovati, pogotovo zato sto nista nije jasno dano u javnost- nego se suptilno najavljuje online skola.

  23. #4173
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ovih nekoliko s kojima sam ja razgovarala mole boga da nastave krene normalno.
    Mozda. Ali svi zele staro normalno. Toga vise nema i tko zna kad ce biti. Zahtjeva se odredena promjena i fleksibilnost. Nisam sigurna da dobar dio nastavnika to zeli. Uz podrsku ravnatelja i strucne sluzbe.
    Previse sam se iznervirala u ovoj nastavi na daljinu.
    Gdje moja djeca nisu vidjela ni cula niti jednog nastavnika mjesecima. Samo su dobivala pismene upute. Neki cak nisu niti redovito komunicirali pismenim uputama, niti odgovarali na privatne poruke.
    Tako da je moja frustracija itekako opravdana.
    Posljednje uređivanje od sirius : 15.07.2020. at 10:39

  24. #4174
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Evo akcijskog plana za slj. godinu: https://mzo.gov.hr/vijesti/akcijski-...a-daljinu/3804
    Predviđa se više modela: obični, na daljinu, mješoviti

  25. #4175
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku

    Možda kad saznamo ime novog ministra, da mu se svi obratimo mailom ?
    Ovo je dobra ideja.

  26. #4176

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kako uopće djelovati u tom pravcu? Ni mzos ni skole nisu prijemcivi za prijedloge. Primjećujem na djeci posljedice i ne znam kako im pomoći.
    potpis

  27. #4177
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I sta cemo mu pisati? Meni je to upitno.

  28. #4178
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni je svejedno kako ce nastavu organizirati pod uvjetom da ne ostavlja posljedice na mentalno zdravlje, al o tome nitko ni mu ni be.

  29. #4179
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    I sta cemo mu pisati? Meni je to upitno.
    Osobni pogled jednog roditelja na situaciju, probleme on-line nastave, molbu da se sve poduzme da nastava ne bude on-line u sljedecem razdoblju, tj. da gdje god i kad god je moguce bude uzivo.

    Ako se Capak prestrasio mladenki, mozda ce i Fuchs (ili tko god) roditelja.

  30. #4180

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Osobni pogled jednog roditelja na situaciju, probleme on-line nastave, molbu da se sve poduzme da nastava ne bude on-line u sljedecem razdoblju, tj. da gdje god i kad god je moguce bude uzivo.

    Ako se Capak prestrasio mladenki, mozda ce i Fuchs (ili tko god) roditelja.
    na mladenke.

    Pa baš, eto tako, osobni pogled roditelja, kako Jadranka kaže. Što nam se svidjelo, a što može bolje. A uvijek može bolje .

    Mislim da je bolje pisati i reagirati nego - ne reagirati.

    Ako su škole vezane odlukama ministarstva, onda se po meni treba obratiti ministarstvu.

    I to odmah u početku mandata, da imaju dovoljno vremena do početka sljedeće školske godine.

  31. #4181
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Osobni pogled jednog roditelja na situaciju, probleme on-line nastave, molbu da se sve poduzme da nastava ne bude on-line u sljedecem razdoblju, tj. da gdje god i kad god je moguce bude uzivo.

    Ako se Capak prestrasio mladenki, mozda ce i Fuchs (ili tko god) roditelja.
    Vidiš ja se recimo grozim fizičke škole. Moje dijete koje je u osnovnoj školi od početka 9.mjeseca uzima terapiju za alergiju i tako do ljeta, uz prekid ako smo sretni u 11.i 12.mjesecu. I ja se grozim fizičke škole. Proljetos bi on tako i tako bio doma i izostajao sa nastave. Ovako je imao nastavu. Znam da nije svima isto ali... njemu fali druženje ali zbog zdravlja je bolje da je doma.I što ću ja ako fizička škola bude obavezna?

  32. #4182

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ono sto mene brine nije samo savladavanje gradiva, iako i to, nego normalizacija zivota bez socijalne komponente koju skola nosi. Kada imas 7, 8 ili 12 godina tvoje normalno je ono kako trenutno zivis- djeca nemaju otklon u dozivljaju, a stvaraju se obrasci koji ce ih pratiti citav zivot. Osjecaj izolacije, apatije, manjka motivacije, frustracije bi mogli postati standardni set osjecaja kojeg nasa djeca vezu uz skolu. Koja im cini ogroman i vazan dio zivota. Zato ja mislim da bi se svi moguci resursi morali usmjeriti ka odrzavanju sto vise nastave uzivo, sa sto je moguce vecom fleksibilnoscu. Da prioritet bude svaki moguci sat uzivo za svako pojedino dijete vise. No mislim da vladajuci tako ne percipiraju stvari i iskreno ne znam jos kako konkretno djelovati, pogotovo zato sto nista nije jasno dano u javnost- nego se suptilno najavljuje online skola.
    Slažem se potpuno, taj dio socijalne komponente i mene muči.
    Imam gimnazijalca introverta koji je nakon par mjeseci karantene shvatio da ne zna više razgovarati s vršnjacima. Ok, sad je malo bolje, ljeto je, povremeno se viđa s prijateljem, ali sa svojim razredom u školi je gotovo izgubio kontakt. O tome kako je njihov razred kao cjelina izgubio odnose s profesorima i razrednicom da ne govorim. Ako to ne uspiju nadoknaditi u sljedećoj školskoj godini (2. razred), za njega će godine srednje škole u socijalnom smislu biti težak gubitak.

  33. #4183
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    Možda kad saznamo ime novog ministra, da mu se svi obratimo mailom ?
    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku

    Mislim da je bolje pisati i reagirati nego - ne reagirati.

    Ako su škole vezane odlukama ministarstva, onda se po meni treba obratiti ministarstvu.

    I to odmah u početku mandata, da imaju dovoljno vremena do početka sljedeće školske godine.
    Slažem se. Apsolutno treba reagirat i to čim se sazna ime ministra/-ice, ako mogu mladenke zašto ne bi mogli mi roditelji
    Ovakva situacija zaista nije dobra za djecu, čube doma, nema interakcije, socijalizacije s vršnjacima niente, sjedi, piši, uči i tako po cijele dane.

  34. #4184
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš ja se recimo grozim fizičke škole. Moje dijete koje je u osnovnoj školi od početka 9.mjeseca uzima terapiju za alergiju i tako do ljeta, uz prekid ako smo sretni u 11.i 12.mjesecu. I ja se grozim fizičke škole. Proljetos bi on tako i tako bio doma i izostajao sa nastave. Ovako je imao nastavu. Znam da nije svima isto ali... njemu fali druženje ali zbog zdravlja je bolje da je doma.I što ću ja ako fizička škola bude obavezna?
    Ne znam... Pisati, objasniti situaciji i tražiti da se, ukoliko škola bude obavezna, a znaš da nećeš poslati dijete, stavi kamera u učionicu i da se sve uživo prenosi. Ne kažem da će se ispuniti. Ne kažem ni da će škola biti obavezna, ako pišemo Ministru. Ali uvijek se može pokušati i nešto tražiti.

  35. #4185

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    I mi smo upravo dobili upitnik o elementima poboljsanja nastave na daljinu (srednjoskolac).

  36. #4186
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se potpuno, taj dio socijalne komponente i mene muči.
    Imam gimnazijalca introverta koji je nakon par mjeseci karantene shvatio da ne zna više razgovarati s vršnjacima. Ok, sad je malo bolje, ljeto je, povremeno se viđa s prijateljem, ali sa svojim razredom u školi je gotovo izgubio kontakt. O tome kako je njihov razred kao cjelina izgubio odnose s profesorima i razrednicom da ne govorim. Ako to ne uspiju nadoknaditi u sljedećoj školskoj godini (2. razred), za njega će godine srednje škole u socijalnom smislu biti težak gubitak.
    Moji su svakakvi, i introverti i ekstroverti, ali jednako pate u tom smislu.

  37. #4187
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se potpuno, taj dio socijalne komponente i mene muči.
    Imam gimnazijalca introverta koji je nakon par mjeseci karantene shvatio da ne zna više razgovarati s vršnjacima. Ok, sad je malo bolje, ljeto je, povremeno se viđa s prijateljem, ali sa svojim razredom u školi je gotovo izgubio kontakt. O tome kako je njihov razred kao cjelina izgubio odnose s profesorima i razrednicom da ne govorim. Ako to ne uspiju nadoknaditi u sljedećoj školskoj godini (2. razred), za njega će godine srednje škole u socijalnom smislu biti težak gubitak.
    Ja imam ovakvu situaciju sa starijim sinom - taj nema pojma tko je položio koji ispit (a iz razreda ih je šestoro u grupi na FER-u), ne druži se uopće s njima, nego je samo "brinuo svoje brige". On je i inače takav, nikad nije bio proaktivan u komunikaciji. No, falabogu, sad ima neke projekte za filmske festivale, pa će silom prilika komunicirati na različite načine. Da toga nema, vještine komuniciranja bi mu u potpunosti odumrle. S druge strane, buljenje u knjige dalo je i rezultate (očistio je godinu na prvom roku), ali život nije samo knjiga.

    Paralelno - gledala sam kako je moj mlađi doskočio tom problemu... Pripreme za maturu bile su online i nedovoljne, pa su oni sami (društvo iz razreda, njih pet ili šest) organizirali sebi grupu preko Teams-a i udri rješavati zadatke uz komentare... Rezultat: bolje je napisao maturu od starijeg brata prošle godine. Onog trenutka kad su mogli, otkurili su zajedno van, jer im je nedostajalo i fizičko druženje. Još sam mu prigovarala da ostane u kvartu i izbjegne gradski prijevoz, pa su dogovorili da se neće voziti tramvajem. Umjesto toga pješače, ali svejedno - nije to kao prije...

  38. #4188

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Ovako i moj, kao mladji od Peterlin. U prvom trenu cim se moglo, biciklima van s par njih iz razreda koji zive u relativno blizim kvartovima.
    Sad na kraju godine su se dogovorili da se vide kao razred, otisli van svi zajedno. Dosli skoro svi (2 ih je falilo)! A stvarno žive u rasponu od Zeline do Zaprešića, Novog Zagreba i Šestina. Nikad prije se to nije dogodilo, ni u OŠ se nikad nisu uspjeli dogovorit da odu nekud svi skupa. Bas im fali druzenje...
    Srecom pa ima treninge na otvorenom i tamo se druzi s ekipom, da nema toga svisnuo bi.

  39. #4189

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako i moj, kao mladji od Peterlin. U prvom trenu cim se moglo, biciklima van s par njih iz razreda koji zive u relativno blizim kvartovima.
    Sad na kraju godine su se dogovorili da se vide kao razred, otisli van svi zajedno. Dosli skoro svi (2 ih je falilo)! A stvarno žive u rasponu od Zeline do Zaprešića, Novog Zagreba i Šestina. Nikad prije se to nije dogodilo, ni u OŠ se nikad nisu uspjeli dogovorit da odu nekud svi skupa. Bas im fali druzenje...
    Srecom pa ima treninge na otvorenom i tamo se druzi s ekipom, da nema toga svisnuo bi.
    Da, moj je u razredu sa sebi sličnima, što mu je u normalnom životu odlično sjelo, ali sad je posljedica ta da se oni nisu u stanju dogovoriti da se nađu, a izgleda kao da nemaju ni potrebe vidjeti jedni druge
    Srećom, ima dobrog prijatelja koji mu je karakterno sušta suprotnost (otvoreni ekstrovert), pa si ovih dana nadoknađuje socijalni život i ne bih rekla da mu je sad loše. Ali ako na jesen, kad krenu obaveze (u kojem god obliku), ne bude išao u pravu školu, bit će to dodatno povlačenje u sebe i virtualni svijet

  40. #4190

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    moja je introvert, i isto je puno izgubila s ovom online školom, i u socijalnim kontaktima, i u interesu za učenje. Distanca u svemu .

  41. #4191
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ocekivanja od skole: maks fleksibilnost, sto manje onlinea, smanjenje razreda (oni je kod nas realno), raspored na parove razbrojs, timove a i b (tipa ovaj tjedan ovi gledaju preko kamere, a drugi oni drugi), maske ako treba, pravu online nastavu kao sto smo imali za sk. stranih jezika ako mora online, samo da nije ko sto je sad bilo: evo slika da vincija, evo upute, budi i ti da vinci. ili proucite str od xy pa napisite zadatke od yx, sto vise interakcije slicne stvarnoj skoli. Neki su u st imali ms teams nastavu od sata x do y, nastavnike se moglo pingat tipa 2 h, popodne zadaca, a ne da zadaci slijecu iz svakog predmeta nekoordinirano non-stop, ukljucivo vikend.

    Ko sto je moja mala rekla - imam 135 neprocitanih mejlova, 3 zoom sastanka svak u svoj dio dana, sjedim za kompom non stop, ja ko da sam menadzer, bokte!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.07.2020. at 13:09

  42. #4192
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da, moj je u razredu sa sebi sličnima, što mu je u normalnom životu odlično sjelo, ali sad je posljedica ta da se oni nisu u stanju dogovoriti da se nađu, a izgleda kao da nemaju ni potrebe vidjeti jedni druge
    Srećom, ima dobrog prijatelja koji mu je karakterno sušta suprotnost (otvoreni ekstrovert), pa si ovih dana nadoknađuje socijalni život i ne bih rekla da mu je sad loše. Ali ako na jesen, kad krenu obaveze (u kojem god obliku), ne bude išao u pravu školu, bit će to dodatno povlačenje u sebe i virtualni svijet
    Nešto bolje će biti u 2. razredu

  43. #4193
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Svi profesori/nastavnici koje ja znam ne zele vise na daljinu. Kazu da im je tesko, klinci ne hvataju dobro gradivo i da nema smisla tako dulje
    U našem razredu (3.r. OŠ) zadnja 3 tjedna kad su se vratili krenuli su ispiti i ocjene su bile katastrofa. Online škola se jako odrazila na usvajanje gradiva pogotovo kod djece koja imaju određene poteškoće pa i one najmanje a i onima koji su inače odlični se bome omaknula koja jedinica, dvojka ili trojka. Klinci su zadnja 2 tjedna u školi proplakali zbog ocjena. Moja J. je stalno komentirala jer nije mogla doći k sebi...mama šta je ovo kakve su ovo ocjene.

  44. #4194
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    U našem razredu (3.r. OŠ) zadnja 3 tjedna kad su se vratili krenuli su ispiti i ocjene su bile katastrofa. Online škola se jako odrazila na usvajanje gradiva pogotovo kod djece koja imaju određene poteškoće pa i one najmanje a i onima koji su inače odlični se bome omaknula koja jedinica, dvojka ili trojka. Klinci su zadnja 2 tjedna u školi proplakali zbog ocjena. Moja J. je stalno komentirala jer nije mogla doći k sebi...mama šta je ovo kakve su ovo ocjene.
    Da, nazdravlje i sustav kojem je nakon 2 mjeseca izolacije
    i skole na daljinu opaliti o vrednovanju usvojenog. Potpuno promaseno kao i obicno.

  45. #4195
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da, nazdravlje i sustav kojem je nakon 2 mjeseca izolacije
    i skole na daljinu opaliti o vrednovanju usvojenog. Potpuno promaseno kao i obicno.
    O da, ne znam jel do sustava ili pojedinaca s obzirom da razred do nije ni približno pisao toliko ispita. J. ih je u ta 2 tjedna pisala 8 a neki su bili i nenajavljeni. Predzadnji dan škole su čak pisali npr. matematiku i hrvatski cijelu godinu uz poruku učiteljice: E sad znate s kakvim znanjem idete u četvrti razred ! Što reć! Ja sam svoje mišljenje napisala mailom i o nastavi na daljinu i o ispitima i pritisku zadnja 2 tjedna ali sam bila jedina. Svi se boje ako nešto kažu da će se odraziti na djeci a na viber grupi opleti.

  46. #4196
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    O da, ne znam jel do sustava ili pojedinaca s obzirom da razred do nije ni približno pisao toliko ispita. J. ih je u ta 2 tjedna pisala 8 a neki su bili i nenajavljeni. Predzadnji dan škole su čak pisali npr. matematiku i hrvatski cijelu godinu uz poruku učiteljice: E sad znate s kakvim znanjem idete u četvrti razred ! Što reć! Ja sam svoje mišljenje napisala mailom i o nastavi na daljinu i o ispitima i pritisku zadnja 2 tjedna ali sam bila jedina. Svi se boje ako nešto kažu da će se odraziti na djeci a na viber grupi opleti.
    Ja se nikad ne suzdrzavam u misljenju.
    Sve sto pisem po forumu napisala sam i u sluzbeni mail skili. Zapravo vise njih koji su isli profesorima i strucnoj sluzbi. Ali nemam velika ocekivanja.
    Ocito je da su u nasoj osnovnoj skoli svi jako zadovoljni sami sa sobom pa ih je jako tesko uvjeriti da moze i ( puno) bolje.
    Npr. kad me pocnu uvjeravati da profesori NE smiju stavljati svoje snimljene video lekcije ili ne daj boze oganizirati sat u stvarnom vremenu na nekoj platformi jer je to ulazenje u privatnost nastavnika , a i djece...ima li se sto tu reci?

  47. #4197
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    i ja sam jedna od onih kojima jako fali mogucnost otputovati kad pozelis i gdje pozelis. naravno da mi je od toga bitnije zdravlje, ali ja sam se i fizicki i psihicki bolje osjecala kad nisam dugo bila na jednom mjestu. osim sto putovanja zaista volim to mi je i jedini nacin da vidjam djecu. Kod kceri sam nedavno bila desetak dana, ali se zbog ove situacije nisam nikom drugom u Zg javila iako bi bila od gusta popila neke kave ili se podruzila malo. Kod sina sam obicno par mjeseci u godini, a sad vise ne znam kako ce to biti izvedivo.
    Put s muzem u inozemstvo mi je propao i to mi je bas zao jer smo nakon dugo vremena trebali otici negdje skupa, ali cemo ovaj vikend s prijateljima na drugi kraj Hrvatske tek toliko da se malo maknemo. Paziti cemo koliko god mozemo. Sad ljeti nam i nije toliko lose tu jer idemo na plazu svaki dan, ali i to ce brzo proci, a korona nece nestati...
    Vidim da sam sretna jer nemam djecu u skiolskom sustavu, ali sestra mi radi u skoli i nikako ne prizeljkuje online nastavu iako je i sama u rizicnoj skupini (astma)

  48. #4198
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Bodulice, mi u zdravstvu NE poznajemo pojam rizicne skupine za zaposlenike. Nismo to poznavali niti u prvij rundi kod potpunog zatvaranja.
    Jedini pojam koji poznajemo je taj da se oni u rizicnim skupinama u slucaju potrebe zadnji premjestaju na rad direktno sa covid pozitivnim pacijentima.
    Svi ostali rade svoje uobicajene poslove na svojim uobicajenim radnim mjestima sa ljudima koji mogu biti pozitivni.

    Mislim da je prilicni razumljivo zasto mi se ponekad digne tlak kad se naglasava da su odredeni nastavnici rizicna skupina ili imaju nekog doma tko je rizicna skupina. Nije to na tvoj racun .

    Zao mi je, ali svatko tko radi s ljudima ili medu ljudima sad je u vecem riziku od onog tko ima posao da ne mora raditi.
    Prilicno je jasno da se vise nece moci raditi kao prije u razredima po 30 ucenika, 7 sati u smjeni.
    Ali sigurni postoji nacin da se relativno sigurno dio nastave odrzi uzivo uz mjere zastite.
    Ali to zahtjeva potpuni odmak od nastave kakva je prije bila . Eto ,kompletna reforma moze poceti prije nego smo se nadali.
    Posljednje uređivanje od sirius : 15.07.2020. at 14:43

  49. #4199
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    slazem se sirius s tobom i nadam se da ce i skola profunkcionirati najbolje u ovakvim uvjetima jer se tek sad vidi koliko je ovaj online sistem neujednacen i neadekvatan za puno djece, ali i profesora

  50. #4200
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    MM je isto u toj rizičnoj skupini jer ima astmu i baš kad je krenuo cijeli lockdown se njemu astma pogoršala ali je morao raditi pa i biti u kontaktu s vozačima koji su dolazili iz Italije tako da se i meni digne tlak kad se priča o online nastavi u kontekstu nastavnika u rizičnim skupinama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •