Stranica 15 od 23 PrviPrvi ... 51314151617 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 701 do 750 od 1149

Tema: Odgadjanje cijepljenja i susretljiv pedijatar.

  1. #701
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Najbolje bi bilo odvojit nas na par godina - a) prirodni imunitet b) ostali - pa kad se virus zavrti i odradi svoje u skupini a) ("cijepi" tu skupinu uz "male žrtve"), opet nas spojit.

  2. #702
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.06.2018. at 21:56

  3. #703
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    "U epidemiji nema pravde. Od morbila ni u Dubrovačkoj županiji neće umirati oni koji su odbijali cijepiti svoju djecu. Bolest se neće naseliti u njihove domove, neće ih ojaditi ni opustošiti. Stradavat će oni koji ni za što i nikome nisu krivi, osim ako vlastita slabost i nemoć nije nekakva krivnja. A među ljudima se bolest ne bi smjela doživljavati kao krivnja ni kao razlog za eliminaciju. Ljudima nas i čini to što se na nas ne odnosi “prirodna selekcija”, usred koje slabiji pripadnici vrste - slabiji komarci, manji krumpiri, kilaviji skakavci - bivaju eliminirani, pojedeni, eksterminirani".

    Iz članka. I apsolutno se slažem da bi nas država trebala štititi od antivaksera.

  4. #704
    jovicic avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2018
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Postovi
    29

    Početno Crna Gora

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Kakva je situacija u Crnoj Gori? U medijima je se uopće ne spominje, a vidim da oboljelih ima i ondje.
    Planiramo na ljeto put u te krajeve, pa sad nismo pametni trebamo li MM i ja poduzeti neke dodatne mjere opreza ili ne (oboje smo u generaciji koja je cijepljena svojedobno jednom dozom, kako se to već radilo). Sin je uredno cijepljen s dvije doze, pretpostavljam da je on zaštićen?

    Istina, nemamo u planu boravak u gusto naseljenim mjestima, više ćemo hodati po planinama, pa pretpostavljam da je opasnost od ospica ondje najmanja
    Njihov institut za javno zdravlje objavljuje podatke na svake 2-3 sedmice ... još uvek čekam najsvežije. Na žalost ne objavljuju pregled po gradovima tako da nemam predstavu gde su im žarišta ali pošto po poslednjem izveštaju imaju tek 10-tak slučajeva sedmično (ili čak i na dve sedmice) to je trenutno otprilike 1.6 na 100 000 stanovnika (odnosno verovatnoća da naletite na obolelog je kao da dobijete 6-cu na Lotto 7/39 igri)
    Posljednje uređivanje od jovicic : 12.06.2018. at 23:16

  5. #705
    jovicic avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2018
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Postovi
    29

    Početno Kortikosteroidi

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne misliš (valjda) na inhalacijske kortiće koje koriste (neki) veliki i mali astmatičari svakodnevno i cjeloživotno, nego na neke jače doze tipa za reumatoidni artritis koji je trenutno jako aktivan itd.?
    Ne bih da licitiram sa dozama i dugotrajnijim efektima na imuni sistem ... to mora ipak da odgovori neki imunolog ... no svakako da kortikosteroidi i male boginje nisu baš preporučljivi za mešanje

  6. #706
    jovicic avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2018
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Postovi
    29

    Početno Školski primer

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.24sata.hr/news/ospicama-...ucajeva-577731

    Mislim da se može reći da je u igri epidemija, doduše ne još masovna.
    Što je najgore ovo ispada tačno "školski" primer zaraznosti morbilla ... JEDAN jedini pacijent je do sada zarazio 11 (plus verovatno još troje ili četvoro) tako da će broj zaraženih iz prvog talasa biti tačno koliko je teoretski osnovni reprodukcioni broj ... R0

  7. #707
    jovicic avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2018
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Postovi
    29

    Početno Zašto samo o deci?!

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa evo postoji, ispitivanje iz Vojvodine, i porazno je, zato je nevjerojatno da nitko o tome ništa ne govori od naših liječnika, tj. da govore samo o cijepljenju djece

    http://cji.com.hr/portfolio-item/531/ evo na linku koji je Aurora poslala 37 stranica (i stranice ispred su jako zanimljive)

    Znači kod ljudi rođenih od 1976-1980 30% nije imuno na ospice.

    Treba uzeti u obzir i to da je kod nas obavezno cijepljenje počelo 1968 a u Srbiji 1971.
    Ima jedan bitan razlog zašto je trenutni naglasak na vakcinisanju dece ... ona još uvek nisu primila niti jednu dozu!

    Mi stariji jesmo primili bar nešto i veća je verovatnoća da klinička slika bude blaža ali deca nemaju nikakvu zaštitu. Ako izuzmemo ovu "bolničku" epidemiju, mnogo je veća verovatnoća da će se neki budući talas (ne nužno sada, nego npr. na jesen) razviti u dečjim kolektivima i rasplamsati kao šumski požar pre nego što se i stigne reagovati. Zato je bitno njih vakcinisati.

    A što se tiče serološkog istraživanja ... nije to baš ni tako jednostavno. Treba definisati stratume i reprezentativni uzorak ... pa "nahvatati" kandidate čija bi se krv uzorkovala ... pa uraditi sve te testove ... i tek onda bi znali na čemu su. A sve to košta ... i neko je trebao da definiše to kao prioritet i planira stavku u budžetu za takvo istraživanje ... a znamo koliko političari slušaju struku

  8. #708
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Kako je u Srbiji s alergičarima,kak se oni cijepe?

  9. #709
    jovicic avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2018
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Postovi
    29

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    “ciini mi se da postoje 3 vrste protivnika vakcinisanja ... 1. naivni, zavedeni, povodljivi ... u suštini žrtve ovih ostalih ... 2. iz ubedjenja, agresivni, ne previše inteligentni (da su pametniji radili bi "ispod radara", tj. ne bi vakcinisali svoju decu ali to ne bi ni reklamirali ... da je obuhvat dovoljan zdravstveni sistem se ne bi ni bavio njima ... ovako ubedjuju one pod 1 i sebi seku granu na kojoj sede ... sistem će ih pre ili kasnije morati neutralisati zato što utiču štetno na zdravlje cele populacije) ... i 3. inteligentni ali podli ... koji celu tu antivakcinalnu priču potpiruju zbog neke svoje agende ... bilo to prodaja svojih knjiga (koje "truju" mentalno ali ne i fizički) ... bilo prodaja raznih "čudesnih preparata" (koji mogu i stvarno da otruju) ... bilo prodaja svojih vakcina (koje su za razliku od ovih postojećih "prirodne" ... ali verovatno i značajno manje delotvorne)”
    Ovo je jaako ambiciozno reći..

    Imam i ja puno razlicitih objasnjenja, al mi ne bi palo na pamet donositi zakljucke za cijele populacije..kako god potkovana bila statistikom..a to mi je struka..

    Malo ste se zaletili? Jel da?
    ... a pa ima i četvrta grupa ... samo oni nisu protivnici, već zabrinuti, sludjeni roditelji koji su bombardovani masom (dez)informacija sa ciljem da se "vrbuju" za grupu 1 ... nisu izričiti protivnici vakcinisanja a ni propovednici nevakcinisanja već samo oprezne osobe bez dovoljno vremena da se bave proverom izvora "informacija" koje su im plasirane a obično sadrže 95% istine i 5% teške laži. No ako ćemo "tvrdo" metodološki da se definišemo, gore navedene grupe nikako ne bi mogle nastati kao rezultat generalizacije na populaciju (jer bi onda verovatno postojao neki "prosečan avaks") već pre kao proizvod klaster analize (ili kako bi je prof. Kosta Momirović, iz nekadašnjeg "SRCA", radije nazvao "taksonomske analize") slučajeva iz celog spektra stavova prema vakcinaciji a te stavove su izražavali na raznim društvenim mrežama, forumima, blogovima i sl. Sami ulazi u model stoga ne bi mogle ni biti numeričke varijable (pa kao rezultat ni neka eventualna mera centralne tendencije) već nominalne promenljive sa kojima se klasična statistika malo teže snalazi pa bi zato bilo neophodno primeniti metode multivarijacione analize (možemo dalje diskutovati da se umesto klaster, primeni npr. diskriminiciona analiza pa da definišemo funkcije koje čine svaku od "mojih" klasa ... ili da utvrdimo glavne komponente pa da na osnovu njih izvršimo klasifikaciju umesto ove moje ad-hoc podele).

    No dobro ... rasteraćemo publiku ako nastavimo sa ovoliko statističke terminologije ... vratimo se na "elitu" (ostali su svakako samo sledbenici ... više ili manje spretni u propovedanju "istina")

    Moram da primetim da je avaks scena u Hrvatskoj na znatno višoj "akademskoj razini" od ove naše u Srbiji. Dok mi kao dominantne propovednike pokreta imamo lažne imunologe (u stvarnosti stomatologe), psihijatre (sa vrlo neuobičajenim načinom izražavanja kada govore o psihičkim poremećajima i bolestima ... koristeći termine "lud" i "nenormalan"), SOM-ove (specijaliste opšte medicine) koji to u stvari baš i nisu zato što nije potpuno sigurno kako su do diplome uopšte došli ... i naravno pevaljke (a koliko vidim po tom pitanju ste stvarno u velikoj opasnosti da dobijete letalnu dozu "turbo-folka" uvezenog sa ovih prostora); vaša avaks scena je doista značajno naprednija. Vi imate pravog imunologa (verovatno jedinog u svetu koji je protiv vakcina), specijaliste interne medicine (koji po stavovima više liče na zagovornike viktorijanske medicine nego ove iz XXI veka), biohemičare (koji "aluminizuju" laboratorijske miševe) ... a obe scene neguju i lukrativne trgovce "magičnim preparatima" srodnim varikini.

    Ali mi samo nije jasno kako će "statistika" dati odgovor onoj grupi sludjenih roditelja zašto u nekoj novoj, budućoj, nevakcinalnoj, Republici Hrvatskoj, svake godine mora umreti 37 do čak 74-tvoro dece (koja bi činila "samo" 1 do 2 promila očekivanog letaliteta od komplikacija izazvanih ospicama, na oko 37 000 novorodjenih) ako ranije nije moralo umreti ni jedno ... a koliko god se po podacima iz trenutne epidemije u Srbiji a i ove u Dubrovniku činilo da su najugroženiji 30-togodišnjaci (zbog svog "neprirodnog" imuniteta), u Srbiji su umirala i deca ... njih četvoro.

  10. #710
    jovicic avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2018
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Postovi
    29

    Početno Alergije i "alergije"

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kako je u Srbiji s alergičarima,kak se oni cijepe?
    Što se tiče alergije na jaja ... ona nije više kontraindikacija. Dete se primi na 24 časa u neku od institucija specijalizovanih za lečenje dece gde mu se pod celodnevnim nadzorom osoblja iskusnog u reagovanju na anafilaktički šok, daje vakcina i prati stanje do otpuštanja.

    Naravno, i za ovo je bitna informisanost pedijatara. Dosta ih još uvek nije upućena pa onda izdaju potvrde o alergiji kao kontraindikaciji, mada mislim da takve potvrde nisu trajne vrednosti, već samo odlažu vakcinaciju. Ovo su zloupotrebili "pametni" roditelji koji su čak i u jeku epidemije krenuli da traže "kooperativnog" lekara koji bi im dete "oslobodio" potrebe da se vakciniše.

    Za alergiju na penicilin nisam siguran da li se primenjuje gornji protokol ali to jeste svakako kontraindikacija za sve vakcine koje sadrže antibiotike u tragovima. Ipak bi na ovaj deo o penicilinu trebao da odgovori neki imunolog.

  11. #711
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    a piletina?

  12. #712
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Po mom dugogodišnjem iskustvu praćenja roditeljskih foruma bih rekla da je najveća grupa roditelja koji ne cijepe djecu ona koja ih ne cijepi zato što nema bolesti.

  13. #713
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Nasa pedijatrica je rekla da alergija na jaja vise nije kontraindikacija. Nije spominjala hospitalizaciju i cijelu ovu proceduru.
    Nisam ni pitala dalje zasto jer do cjepiva imamo jos pola godine pa mi ta info u tom momentu nije bila bitna, ali mogu pitati sljedeci put.

  14. #714
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Meni je apsolutno nevjerojatno ( onako statisticki) da je postotak od samo 50 , 60 % procijepljenosti u nekim zupanijama rezultat roditeljskih stavova i surfanje net-om po raznim grupama.
    Rado bih da netko prouci statistiku dostupne primarne pedijatriske zdravstvene zastite ( i kvalitete iste) u problematicnim zupanijama. Pa nakon toga za sve mozemo okriviti internet.
    https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---510334.html

  15. #715
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    http://faktograf.hr/2018/06/11/ako-j...e-svoju-djecu/

    Super clanak o tome koliko psihijatara cijepi svoju djecu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #716
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Na koji način misliš da to utječe na procijepljenost?

  17. #717
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Mislim da imas pravo. A i sudeci po ovim ovdje postovima, primarno bi edukacija trebala ici prema pedijatrima. Jedan ne cijepi jer su smrkavi, drugi jer su alergicni, svatko svoju politiku vodi.

  18. #718
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    http://faktograf.hr/2018/06/11/ako-j...e-svoju-djecu/

    Super clanak o tome koliko psihijatara cijepi svoju djecu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    lol psihijatara?

  19. #719
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    “Tamo gdje je obitelj odgovorna i podržavajuća, gdje postoji emocionalna toplina, cijeli imunitet djeteta je drugačiji. Možete imati savršenu procijepljenost, a loš imunitet djeteta. Zdravlje je kompleksna stvar.”.


    Čija je ovo izjava, što mislite?

  20. #720
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Kujundžić? Ili Markić. ili oboje. To sam mislila dok nisam izguglala da je pedijatrica, dr Regan.

  21. #721
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Znači pedijatrica sa vjerojatno najvećim brojem pacijenata u Zagrebu. Koja cijepi djecu, ali onda daje roditeljima homeopatske pripravke da očiste djecu od "otrova" koje prime cijepljenjem.
    To sam sve pročitala na forumu, da se razumijemo.

  22. #722
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je apsolutno nevjerojatno ( onako statisticki) da je postotak od samo 50 , 60 % procijepljenosti u nekim zupanijama rezultat roditeljskih stavova i surfanje net-om po raznim grupama.
    Rado bih da netko prouci statistiku dostupne primarne pedijatriske zdravstvene zastite ( i kvalitete iste) u problematicnim zupanijama. Pa nakon toga za sve mozemo okriviti internet.
    https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---510334.html
    Ja se slazem s ovim i mislim da je u tome najveci problem. Sto jednostavno nema pedijatara... al ne zato sto nitko ne zeli doci raditi za 12.000 nego zato sto ih jednostavno nema... nisu otvarali specijalizacije na vrijeme. U Splitu su navodno otvorili jednu specijalizaciju prije godinu dana (trebali su je otvoriti... ne znam jesu li)... na troje pedijatara koji rade iako bi trebali ici u penziji i jos nekoliko sto bi skoro trebali u penziju... Izvrsna organizacija sustava... a kad se dijete vodi kod lijecnika opce prakse, on vjerojatno nije toliko azuran kad je rijec o cijepljenju...

  23. #723
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Ja sam odmah znala tko.
    I jako u volim. <3


    Ali moj link je prosao ispod radara.
    Ono sto se svi trebamo zapitati imali dovoljno pedijatara i kakva je razina primarne zdravstvene skrbi za djecu. Inace, a posebno u " problematicnim " zupanijama.
    Jer to je meni trenutni glavna poveznica statistici.
    Posljednje uređivanje od sirius : 13.06.2018. at 12:44

  24. #724
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Uletila Jadranka.

  25. #725
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se slazem s ovim i mislim da je u tome najveci problem. Sto jednostavno nema pedijatara... al ne zato sto nitko ne zeli doci raditi za 12.000 nego zato sto ih jednostavno nema... nisu otvarali specijalizacije na vrijeme. U Splitu su navodno otvorili jednu specijalizaciju prije godinu dana (trebali su je otvoriti... ne znam jesu li)... na troje pedijatara koji rade iako bi trebali ici u penziji i jos nekoliko sto bi skoro trebali u penziju... Izvrsna organizacija sustava... a kad se dijete vodi kod lijecnika opce prakse, on vjerojatno nije toliko azuran kad je rijec o cijepljenju...
    A biti ce samo gore.

  26. #726
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nije prošao ispod radara, ja sam te pitala kako misliš da nedostatak pedijatara utječe na procijepljenost. Jer, unatoč nedostatku, sigurna sam da svako dijete ipak ima odabranog pedijatra, koji ga može cijepiti.
    Ako nema, ima liječnika opće prakse, koji ga opet može cijepiti.

    No, kad bolje razmislim, istina je da liječnik koji ima jako puno pacijenata vjerojatno nema vremena razgovarati s roditeljima i davati im detaljnija objašnjenja o cijepljenju.

    Ali s druge strane, ako im daje objašnjenja kao ova doktorica Regan, onda je itekako za očekivati da roditelji odustaju od cijepljenja, ako im niti vlastiti odabrani liječnik to ne preporučuje.

    Znači - da, nedostatak pedijatara, svakako, ali i zbunjujući stavovi koje očito brojni pedijatri šire i koji utječu na stavove roditelja.

  27. #727
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se slazem s ovim i mislim da je u tome najveci problem. Sto jednostavno nema pedijatara... al ne zato sto nitko ne zeli doci raditi za 12.000 nego zato sto ih jednostavno nema... nisu otvarali specijalizacije na vrijeme. U Splitu su navodno otvorili jednu specijalizaciju prije godinu dana (trebali su je otvoriti... ne znam jesu li)... na troje pedijatara koji rade iako bi trebali ici u penziji i jos nekoliko sto bi skoro trebali u penziju... Izvrsna organizacija sustava... a kad se dijete vodi kod lijecnika opce prakse, on vjerojatno nije toliko azuran kad je rijec o cijepljenju...
    Čekaj, vi dolje nemate pedijatara pa vodite djecu liječniku opće prakse, stvarno?
    Ako da, pa od čega se ond sastoji sistematski pregled ako ne od pregleda (mjerenje-vaganje-posluša srce, pluća, pogleda grlo-zakašlji, kičmu-nagni se) i cijepljenja, ne kužim kako onda mogu preskočiti cijepljenje?

  28. #728
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Vjerojatno se preskacu i ( neki ) sistamatski .

  29. #729
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nije prošao ispod radara, ja sam te pitala kako misliš da nedostatak pedijatara utječe na procijepljenost. Jer, unatoč nedostatku, sigurna sam da svako dijete ipak ima odabranog pedijatra, koji ga može cijepiti.
    Ako nema, ima liječnika opće prakse, koji ga opet može cijepiti.

    No, kad bolje razmislim, istina je da liječnik koji ima jako puno pacijenata vjerojatno nema vremena razgovarati s roditeljima i davati im detaljnija objašnjenja o cijepljenju.

    Ali s druge strane, ako im daje objašnjenja kao ova doktorica Regan, onda je itekako za očekivati da roditelji odustaju od cijepljenja, ako im niti vlastiti odabrani liječnik to ne preporučuje.

    Znači - da, nedostatak pedijatara, svakako, ali i zbunjujući stavovi koje očito brojni pedijatri šire i koji utječu na stavove roditelja.
    Iz mog bogatog osobnog iskustva boravka u lijecnickoj cekaonici nisam cula da je i jedan prosjecan roditelj tamo dobio zbunjujuci signal. Sve ide jako po propisima.

  30. #730

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Nasa pedijatrica je rekla da alergija na jaja vise nije kontraindikacija. Nije spominjala hospitalizaciju i cijelu ovu proceduru.
    Nisam ni pitala dalje zasto jer do cjepiva imamo jos pola godine pa mi ta info u tom momentu nije bila bitna, ali mogu pitati sljedeci put.
    Alergija na jaje vise nije kontraindikacija za cijepljenje MMR cjepivom. Vec barem deset godina. Zato sto se danasnja cjepiva kultiviraju na stanicnim linijama i ne vise na jajima kao prije:


    "The measles and mumps virus strains for both MMR vaccines (misli se na MMRVaxPro i Priorix - sto je navedeno par recenica iznad ovog citata ) are grown on a culture which contains chick embryo cells (see more information about the use of animal cell-lines to grow viruses for vaccines). The viruses are not grown on eggs. This means that there is not enough egg protein in the MMR vaccine to cause allergic reactions, so children with severe egg allergies can safely receive the MMR. In the past, people with an egg allergy were advised not to receive the MMR vaccine, but advice on this changed more than ten years ago".

    http://vk.ovg.ox.ac.uk/mmr-vaccine
    Posljednje uređivanje od Aurora* : 13.06.2018. at 12:58

  31. #731
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj, vi dolje nemate pedijatara pa vodite djecu liječniku opće prakse, stvarno?
    Ako da, pa od čega se ond sastoji sistematski pregled ako ne od pregleda (mjerenje-vaganje-posluša srce, pluća, pogleda grlo-zakašlji, kičmu-nagni se) i cijepljenja, ne kužim kako onda mogu preskočiti cijepljenje?
    Ja svoje vodim pedijatru... mislim da u Splitu jos uvijek ima dovoljno pedijatara (dok ne odu u zasluzenu penziju), s tim da svaki ima (bar moja ima) vise djece nego bi ih smjeli imat. Mi smo se svojedobno sa starijim jedva upisali...

  32. #732
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kako nije zbunjujuće ako daje roditeljima homeopatske pripravke da čiste djecu od otrova iz cjepiva?! To se pisalo po forumu.
    Ili ako u novinama izjavljuje da je emocionalna toplina zaslužnija za imunitet od cijepljenja?Sori, ali to je sve jako zbunjujuće.
    Nebrojeno, ali nebrojeno puta su roditelji po raspravama o necijepljenju pisali da postupaju po savjetu ovog ili onog svog pedijatra.
    Tako da bih ja rekla da su stavovi pedijatara - i liječnika općenito, itekako utjecali na pad procijepljenosti.

  33. #733
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Isto tako se dobro sjećam da druga zagrebačka pedijatarska zvijezda, iako doduše cijepi i vrlo je procjepilački raspoložen, s druge strane patentira nekakav svoj raspored cijepljenja i cjepiva i zapravo preporučuje rditeljima da se ne drže propisanog programa i rasporeda.

  34. #734
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Aurora*, tnx. To sam i ja čula ali sam htjela da netko s potpunijom informacijom napiše

    Sirius, hoćeš reći da zbog manjka pedijatara djeca idu kod liječnika opće prakse i onda ih oni ne naručuju na redovite sistematske preglede? Tj. da je to veći krivac za necijepljenje nego svakojake informacije koje godinama kolaju po netu?
    Ja se ne slažem. Moje nestručno mišljenje je da je količina antivax info po netu uzela toliko maha da su i pedijatri počeli razmišljati na način “a šta ja znam, nitko ne demantira, stvarno tih bolesti više nema, ja ospice nisam vidjela 20 godina a svako toliko mi roditelji prijavljuju nuspojave, pa neću ni ja napinjat nit imat odgovornost”...i TU ja krivim struku koja je godinama inertna, pa i bahata jer šta se oni imaju objašnjavati s “nepismenima”. Dakle, mislim da se ipak zakotrljalo s neta.

  35. #735
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    I pod “struka” mislim više na imunologe, epidemiologe. Jer pedijatar koji cijepi u krajnjoj liniji i je doktor opće prakse.

  36. #736
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Aurora*, tnx. To sam i ja čula ali sam htjela da netko s potpunijom informacijom napiše

    Sirius, hoćeš reći da zbog manjka pedijatara djeca idu kod liječnika opće prakse i onda ih oni ne naručuju na redovite sistematske preglede? Tj. da je to veći krivac za necijepljenje nego svakojake informacije koje godinama kolaju po netu?
    Ja se ne slažem. Moje nestručno mišljenje je da je količina antivax info po netu uzela toliko maha da su i pedijatri počeli razmišljati na način “a šta ja znam, nitko ne demantira, stvarno tih bolesti više nema, ja ospice nisam vidjela 20 godina a svako toliko mi roditelji prijavljuju nuspojave, pa neću ni ja napinjat nit imat odgovornost”...i TU ja krivim struku koja je godinama inertna, pa i bahata jer šta se oni imaju objašnjavati s “nepismenima”. Dakle, mislim da se ipak zakotrljalo s neta.
    Ocito si prilicno povlastena kad tako mislis.
    Trecina djece u Hrvatskoj ima manje dostupnu zdravstvenu zastitu zbog manjka pedijatara u sustavu u kojem su oni primarna zdravstvena zastita.
    Tko je veci ili manji krivac ne znam. Samo se ovaj dio problema u sustavu ne spominje jednim slovom.
    Pa sad da Dubrovcani i Splicani bas toliko vise na internetu od drugih cini mi se vrlo klimavo.

  37. #737
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Aurora*, tnx. To sam i ja čula ali sam htjela da netko s potpunijom informacijom napiše

    Sirius, hoćeš reći da zbog manjka pedijatara djeca idu kod liječnika opće prakse i onda ih oni ne naručuju na redovite sistematske preglede? Tj. da je to veći krivac za necijepljenje nego svakojake informacije koje godinama kolaju po netu?
    Ja se ne slažem. Moje nestručno mišljenje je da je količina antivax info po netu uzela toliko maha da su i pedijatri počeli razmišljati na način “a šta ja znam, nitko ne demantira, stvarno tih bolesti više nema, ja ospice nisam vidjela 20 godina a svako toliko mi roditelji prijavljuju nuspojave, pa neću ni ja napinjat nit imat odgovornost”...i TU ja krivim struku koja je godinama inertna, pa i bahata jer šta se oni imaju objašnjavati s “nepismenima”. Dakle, mislim da se ipak zakotrljalo s neta.
    Sto posto se slažem. S tim da mislim da je ta odgovornost neusporedivo veća, jer po netu može pisatko tko što hoće.

  38. #738
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    (s tim da moram reći: čast iznimkama. Mujici zaista svaka čast, jer se uhvatio u koštac sa raspravama na netu, što stvarno mislim da bi se malo kome dalo)

  39. #739
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ovo je pristrani uzorak, ali svi pedijatri u Splitu (o kojima ja imam informacije) su strogo za cijepljenje djece... ok, kad je dijete bolesno, odgodit ce... al nama sestra kad god dodjemo, a blizu smo roka za cijepljenje, napominje da se dodjemo cijepit...

  40. #740
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ocito si prilicno povlastena kad tako mislis.
    Trecina djece u Hrvatskoj ima manje dostupnu zdravstvenu zastitu zbog manjka pedijatara u sustavu u kojem su oni primarna zdravstvena zastita.
    Tko je veci ili manji krivac ne znam. Samo se ovaj dio problema u sustavu ne spominje jednim slovom.
    Pa sad da Dubrovcani i Splicani bas toliko vise na internetu od drugih cini mi se vrlo klimavo.
    Ha, moguće da jesam. U mom gradu koji ima cca 150 000 stanovnika imamo 10 pedijatara s po cca 1600 pacijenata po glavi. Sad bi trebalo isto izračunati po ostalim gradovima/županijama i to dovesti u vezu s procijepljenošću. U mojoj županiji to je 84% (OK, znam da grad i županija nisu isto ali nemam sad vremena tražit i računat).

    Evo link na dokument s brojem pedijatara, ako nekog zanima:
    http://www.hzzo.hr/wp-content/upload...018.xls?b32def

  41. #741
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sad da Dubrovcani i Splicani bas toliko vise na internetu od drugih cini mi se vrlo klimavo.
    ne moraš vidit kompjutera da dođe do tebe informacija o strašnim cjepivima
    te su priče popularne na kavama, naročito su ljepljive priče o strašnim reakcijama koje su neka djeca imala nakon cjepiva, tako da to nisu priče tipa "pročitala sam na internetu studiju.." nego "od ane mali je bio super normalan kad se cijepio prestao govorit", "od mirjane mala završila u bolnici nakon cijepljenja" itd

  42. #742
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ha, moguće da jesam. U mom gradu koji ima cca 150 000 stanovnika imamo 10 pedijatara s po cca 1600 pacijenata po glavi. Sad bi trebalo isto izračunati po ostalim gradovima/županijama i to dovesti u vezu s procijepljenošću. U mojoj županiji to je 84% (OK, znam da grad i županija nisu isto ali nemam sad vremena tražit i računat).

    Evo link na dokument s brojem pedijatara, ako nekog zanima:
    http://www.hzzo.hr/wp-content/upload...018.xls?b32def
    Evo, ja pogledala... najvise djece po glavi pedijatra ima u ST zupaniji... u prvih 10 s najvise djece, 6 ih je iz ST zupanije (i moja je medju njima ... onda ih je tu jos dvoje iz DN zupanije, jedan iz SI zupanije i jedan iz KA zupanije...
    Evo par clanaka o situaciji od prije dvi godine... mislim da je sad samo losija.

    http://sd.live.sistemi.hr/dalmacija/...ema-pedijatara
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...ovornih/89101/

    S tim da je ovaj umirovljenik zaista izvrstan doktor, i meni ga je drago vidjeti! I kako je mijenjao pedijatre u ovom clanku od prije dvije godine, tako ih mijenja i danas...

  43. #743
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ne moraš vidit kompjutera da dođe do tebe informacija o strašnim cjepivima
    te su priče popularne na kavama, naročito su ljepljive priče o strašnim reakcijama koje su neka djeca imala nakon cjepiva, tako da to nisu priče tipa "pročitala sam na internetu studiju.." nego "od ane mali je bio super normalan kad se cijepio prestao govorit", "od mirjane mala završila u bolnici nakon cijepljenja" itd
    To je ok... al te price se pricaju i u drugim zupanijama, a ne samo u juznima...

  44. #744
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ne moraš vidit kompjutera da dođe do tebe informacija o strašnim cjepivima
    te su priče popularne na kavama, naročito su ljepljive priče o strašnim reakcijama koje su neka djeca imala nakon cjepiva, tako da to nisu priče tipa "pročitala sam na internetu studiju.." nego "od ane mali je bio super normalan kad se cijepio prestao govorit", "od mirjane mala završila u bolnici nakon cijepljenja" itd
    Da tako je i mm slušao priče.

  45. #745
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj jovicic prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih da licitiram sa dozama i dugotrajnijim efektima na imuni sistem ... to mora ipak da odgovori neki imunolog ... no svakako da kortikosteroidi i male boginje nisu baš preporučljivi za mešanje
    Mislim da zapravo kortić inhalacijski - ako i inače ne snižava imunitet nego dijete normalno funkcinoira - da to onda nema utjecaja. Nisu to krizne situacije tipa šikne se hitno injekcija solumedrola u jakoj dozi, nego svakodnevna višegodišnja (blaža) terapija, pri kojoj je dijete ne kupi zaraze nego normalno funkcionira. Provjerit ću s ped. Tx.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 13.06.2018. at 15:21

  46. #746
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Osim što su astmaši enivej u većoj opasnosti od upale pluća, koja može nastati kao kompl. ospica.

  47. #747
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kako nije zbunjujuće ako daje roditeljima homeopatske pripravke da čiste djecu od otrova iz cjepiva?! To se pisalo po forumu.
    Ili ako u novinama izjavljuje da je emocionalna toplina zaslužnija za imunitet od cijepljenja?Sori, ali to je sve jako zbunjujuće.
    X. Da. Ne može i ovo i ono bit točno. Po meni - i oni koji promoviraju alter "medicinu" su odgovorni. Pogotovo ako nose bijele kute. Po meni - trebalo bi ih sankcionirati njihova struka. Tj. trebalo bi ići za dokazima, a ne time što "tržište hoće". Jer nije sve jednako dobro, pa da tržište bira.

  48. #748
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I, po meni, propitkivanje propitkivnaja radi nije uvijek dodana vrijednost - to je trošenje energije (npr. propitkivanje jel' zemlja stvarno okrugla i takve stvari koje su danas trend, a što stvarno nitko nije mogao predvidjeti). Nekad treba reći dosta.

  49. #749
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    To je ok... al te price se pricaju i u drugim zupanijama, a ne samo u juznima...
    Jedan od najglasnijih protivnika cijepljenja iz zdravstvene struke dubrovački je obiteljski liječnik Niko Visković koji je u medijskim istupima u više navrata govorio o štetnostima vakcinacije. Uvjeren kako cijepljenje djece uzrokuje pad kvocijenta inteligencije, u nekim slučajevima i autizam, dr. Visković posvjedočio je kako nije dao cijepiti ni vlastitu kćer, koja sada ne cijepi ni njegovu unučad:

    - Među članovima svoje šire obitelji tijekom posljednjih pedesetak godina mogu detektirati 18 osoba kojima su zabilježene određene neurološke poteškoće koje se mogu povezati s cijepljenjem. I kao liječnik imao sam smrtnih slučajeva svojih pacijenata i slučajeva težih oboljenja koja se mogu pripisati cijepljenju - izjavio je Visković, koji u vakcinaciji vidi više nedopustivih “aktivnosti”.
    Oduzeti licencu

    - Zdravu djecu cijepimo zato da ne bi postala bolesna, odnosno da bi bila zdravija, a zapravo ih činimo bolesnijima i podložnima bolesti - tvrdi Visković, kojem je sporna i dob primanja cjepiva kod najmlađih.
    - U dobi do 18 mjeseci dječji mozak je najosjetljiviji, a vi ga upravo tada izlažete supstancama koje trajno utječu na njega, umanjuju mu cijeli niz sposobnosti, smanjuju kvocijent inteligencije, a u konačnici i mogu dovesti do autizma. Procjenjuje se da je u SAD-u broj autistične djece u porastu i da je riječ o tri posto te populacije. Da ne govorim o tome da je samo injektiranje cjepiva priča za sebe. Zašto se ono ne daje oralno? - negodovao je Visković kojem je sporan i sastav cjepiva:

    - Tu se miješa sve i svašta, od žive i aluminija do formaldehida. Oni ni za živu glavu ne bi smjeli dospjeti u krvotok, a mi tome izlažemo bebe. U dijelu cjepiva naknadno je pronađeno ulje kikirikija, nakon čega su se pojavile generacije alergičnih na kikiriki - izjavio je dr. Visković.
    Na te je tvrdnje promptno reagirao ugledni epidemiolog iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, dr. Bernard Kaić, rekavši kako bi liječnicima koji cjepivo povezuju s autizmom - trebalo oduzeti licencu.
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...djece/7426410/

  50. #750
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Slažem se s dr. Kaićem. U normalnom društvu ovaj dr. Visković bi izgubio licencu. I gostovao ne na državnoj TV, nego po komercijalnim TV prije reda tarota sa svojim stavovima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •