Vidi rezultate ankete: Da li biste svoju djecu, u nekom razdoblju njihovog skolskog uzrasta, zeljeli obrazovati kod kuce,

Glasači
74. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Da

    21 28.38%
  • Nisam sigurna / siguran

    17 22.97%
  • Ne

    36 48.65%
Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 210

Tema: Obrazovanje kod kuce ili "obr. na drug. nacin"-1

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno Obrazovanje kod kuce ili "obr. na drug. nacin"-1

    inspirirano topikom o Janici i njezinoj izjavi da se "u skoli stosta uci, a steta je mozak naprezati necim sto ti nikada nece trebati, pa je sve krenulo u teoriju ucenja i stjecanja znanja, najboljih edukacijakih metoda i modela provjere znanja, pa na kraju doslo i do izvaninstitucijskog obrazovanja ili home education / education otherwise na britanskom engleskom ili homeschooling na americkom engleskom, ili unschooling (valjda bi to bilo od-skolovanje ?), teme koju sam vec davno zeljala otvoriti, (ali sam mislila da nema interesa )

    Mene je to pocelo zanimati prije otprilike cetiri godine kada sam u jednom americkom casopisu procitala clanak o zadruznom HE (udruze se nekoliko porodica pa zajedno "obrazuju" djecu, po roti, tako da svatko moze raditi i nesto drugo) i sto vise citam, susrecem djecu koja su HE, prakticiram sa svojim djetetom, to me sve vise i vise zanima i postajem zagrijanija za to. E, da, vjerojatno veliki utjecaj je na to imao moj rad u engleskoj prosvjeti, a unatrag godinu-dvije i drugacija razmisljanja o vlastitom skolovanju i njegovim postignucima.

    Najcesci prigovor ideji HE je taj da se djeca trebaju socijalizirati (te je stoga ustanova tipa vrtic/skola pogodnija za to od obitelji). U HE krugovima to zovu najvecim mitom o pozitivnoj ulozi vrtica/skole. Argument ide ovako: dijete u vecini vrtica i skola je u grupi svojih vrsnjaka, dakle ako se radi o socijalizaciji, ona se odvija izmedju jedne ili dvije odrasle osobe (ucitelja/ice) i velike grupe djece iste dobi, te njihove medjusobne socijalizacije. S druge strane, dijete koje nije institucionalizirano, ima vise mogucnosti socijalizirati se s odraslima razlicite dobi, razlicitih zanimalnja, djece razlicite dobi i to sve, izvan hijerarhijeske stege institucije u kojoj je pozicija moci jasno definirana (bez obzira ne sve nove modele child centred nastave, prava djeteta itd...).
    Uvijek mi na tu temu socijalizacije padne na pamet poredba izmedju kucne atmosfere kada radjas kod kuce i atmosfere kada radjas u nekoj super lijepoj bolnici, uredjenoj tako da sto vise lici na dom, ima slike po zidovima itd...kako to vec rade na sjeveru Europe, ali nesto fali; jedna bolnicka babica mi je jednom rekla da kako god uredili prostoriju za radjanje u bolnici, u najboljem slucaju ce izgledati kao kuhinja, dok ce i najobicnija spavaca soba u domu biti udobna spavaca soba koja pogoduje lucenju hormona ljubavi. E, tako mi se cini nekako s vrticima i socijalizacijom. Neka vrsta rekreiranja onoga sto u svakodnevnom normalnom zivotu unutar porodice i drustva ionako postoji, ali u instituciji je to uvijek pomalo "laznjak" i kada je i najbolje, je ustvari samo zamijena za ono pravo.

    Drugi protuargument za socijalizaciju je taj sto je to socijalizacija unutar institucije, gdje postoji hijerarhija pa se mozda vise uci o vlastitom polozaju u sistemu i stjecanju vjestina kako u njemu prezivjeti, koje su drustvene norme i kako se s njima nositi, nego o tome kako zdravo zivjeti u zajednici s drugim bicima (razlicite dobi i interesa), kako mijenjati norme koje ne podrzavaju zdrav suzivot itd...

    PUno teoreticara HE dolaze iz pravca politickog anarhizma pa su onda i argumenti u tom tonu (kritika institucije, izvanjskog autoriteta, moci, standardizacije itd...). Ivan Illich, americki radikalni teolog je jedan od njih (porijeklom iz Austrije, slovenske krvi). Njegova knjiga Deschooling society je izuzetno zanimljiva, cak ako se ne slozite ni s 10 posto onoga sto pise. Naime, daje viziju drustva u kojemu bi skole izumrle, i to na svakoj razini, ukljucujuci univerzitetsku. Vrlo provokativno, ali ne i tako nemoguce, kako izgleda na prvi pogled.

    Meni je preokret u razmisljanju ucinila knjiga Johna Holta "How Children Fail" koju je napisao na temelju svojih biljezaka poslije nastave i prepiske sa kolegom uciteljem krajem 50ih godina. Onda je nakon 20 godina dodavao svoja nova saznanja i razmisljanja na to sto je napisao.
    U 50im je kao osnovnoskolski nastavnik po raznim americkim privatnim i drzavnim skolama, trazio najbolju metodu kojom ce poduciti svoje ucenike (ono sto bi se u modernom zargonu zvalo metoda prilagodjena djetetu, koja uzima u obzir djetetov nacin ucenja, learning style, concentration span itd...). I po biljeskama se vidi koliko se zdusno trudio, reflektirao nad svojom svakodnevnom praksom, upotrebljavao svakojake metode....ali svejedno naslov knjige je ostao How children fail....Nakon dvadeset godina je zakljucio da nijedan skolski sustav i metoda nece djecu poduciti na nacin da razumiju (to mi je bio kriterij prolaza ili pada, ne znanje kao informacija, nego znanje kao razumijevanje i sposobnost povezivanja). Zakljucak je njegov: to je moguce samo izvan institucije skole. Skola u sebi ima mehanizme koje koce djecu da razviju "razumijevanje" (u sirem smislu, naravno; ako netko ima veliki talent za odredjeno podrucje, razumjet ce i uz skolu i ljudska vrsta je inteligentna pa ce nauciti i u najnepovoljnijim uvjetima.
    Nakon toga je napisao knjigu How Children Learn, gdje je proucavao ucenje svoje necakinje, od todlerskih dana pa navise. Pa je je nakon toga napisao Learning All the Time, kao odgovor na to kako djeca zapravo uce. I sve se zavrsilo s Teach Your Own, cime je definitivno postao guru Homeschooling pokreta u SAD pocetkom osamdesetih.
    Uglavnom, mislim da bi se on slozio s Janicom u tome da se u skoli svasta nepotrebno uci

    Treci Amerikanac je ucitelj koji je bio nagradjivan cesto poveljama za najboljeg ucitelja godine ove i one drzave (1999 posljednji put), John Taylor Gatto, a knjizica, koja je zbirka njegovih govora na primanjima nagrada, ima znakoviti naslov Dumbing Us Down -The Hidden Curriculum of Compulsory Schooling.
    Sto je uglavnom jedan od vaznijih argumenata protiv obaveznih skola, a za vrijednost HEa

    U Engleskoj danas predvodnici ovog pokreta su uglavnom roditelji koji to rade sa svojom djecom, tj. "rade" nije bas najbolji pojam, jer se vrlo cesto nista ne radi , nego dijete samo bira svoj smjer, a roditelj je facilitator (tzv autonomno ucenje). Ja sam osobno srela jendog takvog, pojavio se u mojem razredu, prvi puta u klupama sa svojim vrsnjacima u 18. godini. Tri mjeseca nisam znala da je HE, ali sam se stalno pitala iz koje li skole dolazi, jer em zna toliko puno u odnosu na sve moje dotadasnje studente, em je toliko opusten i ne boji se misliti, em ga nije sram ili mu nije nelagodno ako kaze nesto sto nije bas u smjeru "pravog " odgovora, em je emfatican pa kuzi emocionalne interakcije tijekom nastave i povrh svega ima dobro razvijen smisao za humor na vlastiti racun. I onda sam saznala da nikada nije bio u skoli.
    Pa sam na roditeljskom popricala s mamom o tome zasto i kako.
    Njezina prva recenica u odgovoru na pitanje zasto ga je zeljela HE, bila je: I wanted him to be happy.
    Cini mi se da je uspjela u nakani!

  2. #2
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ne .

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ići će u državnu školu i učit ćemo kod kuće ono što ja smatram da je bitno

    znači dupli odgoj pardon obrazovanje

  4. #4
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno



    ja sam bila sretna sa svojim šulkolegama

  5. #5
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Da mogu, i organizacijski (da je dozvoljeno) i financijski, mislim da bih, barem prva 4 razreda osnovne skole, a onda bih odlucila za dalje.

    Moje osnovne zamjerke sustavu danas su:
    1. previse djece u razredima
    2. preopterecenost gradivom
    3. idiotski (meni osobno) sadrzaj pojedinih predmeta (mozda cak i nije prevelik problem u nizim razredima osnovne skole)
    4. ucitelj=lutrija; shodno tome, vrlo cesto, nista zivotno se ne dogadja u ucionicama + ni oni kvalitetni ne mogu nastavu uciniti zabavnom jer imaju previse klinaca u razredima
    5. sve jaci i cesci naleti nasilja medju djecom koju strucno osoblje skola nije u stanju kontrolirati i suzbiti

    Tu je i niz mojih osobnih strahova, proizaslih iz naseg "susreta" s vrtickom populacijom koja gravitira nasem dijelu grada. Uz to, ne znam da li da ocekujem probleme s odlukom o daljnjem necijepljenju djeteta.

    Buduci da se ne namjeravamo seliti u drugu zemlju, ono sto mozemo napraviti je potruditi se odabrati skolu i ucitelja/icu po preporuci i nacinu rada koji vjerujemo da ce bolje odgovarati nasem djetetu, a kod kuce i dalje poticati ucenje na svakom koraku i razvijati istrazivacki duh djeteta. I pokusati mijenjati sustav tamo gdje mu vidimo najvece nedostatke (a ovoga me strah jer su me vrticke vjetrenjace jako istrosile).

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    778

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Da mogu, i organizacijski (da je dozvoljeno) i financijski, mislim da bih, barem prva 4 razreda osnovne skole, a onda bih odlucila za dalje.

    Moje osnovne zamjerke sustavu danas su:
    1. previse djece u razredima
    2. preopterecenost gradivom
    3. idiotski (meni osobno) sadrzaj pojedinih predmeta (mozda cak i nije prevelik problem u nizim razredima osnovne skole)
    4. ucitelj=lutrija; shodno tome, vrlo cesto, nista zivotno se ne dogadja u ucionicama + ni oni kvalitetni ne mogu nastavu uciniti zabavnom jer imaju previse klinaca u razredima
    5. sve jaci i cesci naleti nasilja medju djecom koju strucno osoblje skola nije u stanju kontrolirati i suzbiti

    ...
    Potpisujem, meni se učenje doma svidjelo još i prije nego sam imala djecu. Da si mogu priuštiti ne bi išle ni u vrtić, ni u niže razrede škole i dobile bi još kojeg bracu ili seku i živjeli bi u kućici u cvijeću.
    Kad bi bili veći odlučili bi žele li školu/faks


    A dok smo tu gdje jesmo i ne možemo drugačije ćemo kao maria71
    ići će u državnu školu i učit ćemo kod kuće ono što ja smatram da je bitno

    znači dupli odgoj pardon obrazovanje

  7. #7
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mislim da si HE mogu priustiti samo roditelji koji ne rade, bilo ovdje, bilo negdje vani
    svi ostali o tome mogu samo sanjati

  8. #8
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    kikica kaže: hvala bogu da nisi učiteljica / profesorica!!

    zato se ne petljam u ono što ne znam. ali!

    mogu podržati svoje dijete u onom što želi naučiti, mogu mu nabaviti literaturu koju želi čitati, odvesti ga na mjesta koja želi posjetiti, itd... na taj način mogu dopuniti ono što ne dobiva u školi.

  9. #9
    deedee avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    NZ
    Postovi
    321

    Početno

    Ideja mi je potpuno prihvatljiva. Svakako se slazem da je socijalizacija unutar institucije precijenjena.
    No na zalost, u ovim nasim uvjetima, to nije bas moguce.
    Mi na zalost ni vrtic ne mozemo izbjeci.

  10. #10
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Potpisujem deedee.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    ja dugo razmišljam o tome
    ne tako kvalitetno kao ti (ista stvar s cjepivima )
    samo mi nos govori da tu nešto ne valja

    vidi, vidi
    svakog dana šaljem MM vijesti u Milano jer je izoliran (nije u konclogoru )
    danas ću mu poslati tvoj prvi post

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    i ja potpisujem deedee. i jos cu jednom dodati, socijalizacija u instituciji je definitivno precjenjena.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno Re: Obrazovanje kod kuce ili "obrazovanje na drugaciji

    tema me zanima isto jos prije nego sam imala dijete... iako vise na razini slobodnih i slobodnijih skola... autora kao neila i f. ferrera...

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Najcesci prigovor ideji HE je taj da se djeca trebaju socijalizirati (te je stoga ustanova tipa vrtic/skola pogodnija za to od obitelji). U HE krugovima to zovu najvecim mitom o pozitivnoj ulozi vrtica/skole. Argument ide ovako: dijete u vecini vrtica i skola je u grupi svojih vrsnjaka, dakle ako se radi o socijalizaciji, ona se odvija izmedju jedne ili dvije odrasle osobe (ucitelja/ice) i velike grupe djece iste dobi, te njihove medjusobne socijalizacije. S druge strane, dijete koje nije institucionalizirano, ima vise mogucnosti socijalizirati se s odraslima razlicite dobi, razlicitih zanimalnja, djece razlicite dobi i to sve, izvan hijerarhijeske stege institucije u kojoj je pozicija moci jasno definirana (bez obzira ne sve nove modele child centred nastave, prava djeteta itd...).
    .

    Drugi protuargument za socijalizaciju je taj sto je to socijalizacija unutar institucije, gdje postoji hijerarhija pa se mozda vise uci o vlastitom polozaju u sistemu i stjecanju vjestina kako u njemu prezivjeti, koje su drustvene norme i kako se s njima nositi, nego o tome kako zdravo zivjeti u zajednici s drugim bicima (razlicite dobi i interesa), kako mijenjati norme koje ne podrzavaju zdrav suzivot itd...


    Pa sam na roditeljskom popricala s mamom o tome zasto i kako.
    Njezina prva recenica u odgovoru na pitanje zasto ga je zeljela HE, bila je: I wanted him to be happy.
    Cini mi se da je uspjela u nakani
    !
    prvi argument mi se cini bitan u kontekstu danasnjeg urbanog drustva,pojave ageizma i cini se da je institucionalizacija svakog segmenta zivota a pogotovo djetinjstva tome jako pridonijela...

    ipak, dijete u (sire)obiteljskom okruzju nije oslobodjeno hijerarhijskih odnosa ali oni su ipak nesto labaviji ( u danasnje vrijeme) i puno osobniji..dok su u institucijama objektivizirani, pretpostavljeni...i na nekin nacin perpetuiraju stare modele koje se probalo na razini individualnih sloboda ukloniti...

    AKO primjecujemo da u danasnjem drustvu, unatoc demokraciji, nesto jako 'smrdi'... npr. preko ogledala nam pokazuje objektivizaciju i odnos prema prirodi (vec i samo gledanje nje kao na 'okolis' ili jos gore 'zelenilo') nije ni cudo da mnogi neko dubinsko rjesenje ne vide u rjesavanju situacije kroz institucije... i da bas u njima vide prepreke ako ne i srz problema... institucionalizacija nasih glava,odnosa i nacina zivota od rane dobi stoga ne obecava pojavljivanje, isplivavanje na povrsinu ili demarginalizaciju kvalitetnijih alternativa... dapace, vide u njoj polaganoali temeljito iskorjenjivanje istih, koliko se uopce ono sto nazivamo ljudskim duhom i moze zatrijeti...
    mnogi kontroverzni autori uvidjaju da demokratski reformizam u najmanju ruku nije dovoljan ako pretpostavimo da je situacija alarmantna (opet, odnos prema 'prirodi' se cini kao najzorniji pokazatelj mnogima)...

    moj osobni stav ide u tom smjeru te se uvijek ostavljam otvorenom po tom pitanju za promjenu... i stavljam se u situacije da mi zivot te promjene 'slucajno' donese...
    nadam se da cu ostati dovoljno dugo mlada i hrabra duhom da se to odrazi i na lukino skolovanje...
    nesto konkretnije za sad ne mogu odgovoriti jer ne poznajem dovoljno situaciju u koju sam se transplatirala...

    poslijednja recenica, odgovor HE majke na roditeljskom,mi je posebno draga i zanimljiva utoliko sto je npr. neilu nit vodilja pri osnivanju svoje slobodarske skole bila upravo to!! dakle,nikakvi 'pametni', 'ambiciozni', 'sposobni' a ponajmanje 'poslusni' gradjani vec prvenstveno sretni a ostalo ako i kad dodje...
    kad bi to bio smjer, nit vodilja nakojem baziramo drustvene promjene, a pogotovo na kojem se bazira odgoj i obrazovanje - ja bi bila prva na barikadama

  14. #14
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja sam uvijek bila sklona HE, sanjanju o svjetioniku i sl
    pa bi i sad, da imamo mogucnost, da sam ja aktivnija i sl, izabrali za ivara tu varijantu.
    i en slazem se s mukicom da je nemoguce.
    pet roditelja djece slicnog uzrasta bi se mogli super organizirati, svaki dan u tjednu po jedan ne ide na posao (neplaceno) nego je s djecom (ako vec nemamo mogucnost ne raditi). s obzirom koliko u svom radnom stazu izdvojimo za ovakvo skolstvo, ovo bi bila jeftinija varijanta.

    saradadevii, ti se nalazis s roditeljima svojih studenata?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ja sam uvijek bila sklona HE, sanjanju o svjetioniku i sl
    pa bi i sad, da imamo mogucnost, da sam ja aktivnija i sl, izabrali za ivara tu varijantu.
    i en slazem se s mukicom da je nemoguce.
    pet roditelja djece slicnog uzrasta bi se mogli super organizirati, svaki dan u tjednu po jedan ne ide na posao (neplaceno) nego je s djecom (ako vec nemamo mogucnost ne raditi). s obzirom koliko u svom radnom stazu izdvojimo za ovakvo skolstvo, ovo bi bila jeftinija varijanta.

    saradadevii, ti se nalazis s roditeljima svojih studenata?
    isto razmišljam
    svaki roditelj odgovoran za jedan dan
    ja sam već u puli i za svoj dan sam izabrala kineza i učenje kineskog i taichi :D

    lucky kad pričaš o neilu pričaš o summerhill
    uživala sam u knjizi (rijetkost)
    ali na kraju me ubila činjenica da je to ipak internat i da djeca od 5 (prt) godina žive odvojeno od svojih roditelja

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    pričaš o summerhill ?

    (falio mi upitnik)

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    da o summerhillu...
    naravno,ni meni ideja internata bilo kojeg tipa nije prihvatljiva...
    ali misao vodilja i njegov pristup onome sto se naziva odgoj i obrazovanje su ono sto mi se cini dobrim......

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    je super je

    mada se mogu zamisliti u situaciji da G. ima 10 godina ne zna čitati i ja kažem svakom da je to OK i da svako djete ima svoje vrijeme i lagono dobivam rak želuca

  19. #19
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa


    ja sam bila sretna sa svojim šulkolegama
    uopće nisam htjela staviti mrgreen smajlija, već citirati mariju i dodati ovu svoju zadnju rečenicu, ne znam od kud mi zeleni ovdje :/

  20. #20
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ja imam par frendova cija se djeca skoluju kod kuce ili su se barem djelomicno skolovala. Mislim da je to super ako se mozes tako organizirati i ako imas taj stih.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    pet roditelja djece slicnog uzrasta bi se mogli super organizirati, svaki dan u tjednu po jedan ne ide na posao (neplaceno) nego je s djecom (ako vec nemamo mogucnost ne raditi). s obzirom koliko u svom radnom stazu izdvojimo za ovakvo skolstvo, ovo bi bila jeftinija varijanta.
    to je bilo ono prvo sto je mene privuklo, kada sam skuzila da je moguce i biti HE roditelj s punim radnim vremenom i raditi jos nesto sto te zanima ili jednostavno zbog financijskih razloga. Ovo posljednje je tema za sebe; koliko smo stvarno prisiljeni raditi za novac, i u Hrvatskoj i negdje drugdje gdje je ekonomija u boljem stanju, a koliko zbog percepcije onoga sto mozemo i sto ne mozemo, drustvenih odnosa (npr. "nezaposlena" zena sa djetetom kod kuce je ili lijena ili super bogata), utjecaja skolovanja (za sto si se toliko skolovala, ako ces sada biti kod kuce baby sitterica...ja volim naslov jedme knjige na tu temu What's Smart Woman Like You Doing at Home?), statusa koji imamo kada ne radimo za placu i u izvankucnom okruzenju, drustva kojeg nemamo itd...
    Holt ide toliko daleko da misli da i roditelji koji oboje rade mogu imati HE opciju za svoju stariju djecu te oni koji su sami nepismeni, tj. nije da je samo mislio, imao je takve roditelje koji su mu se javljali i pisali o tome kako u takvoj situaciji uspijevaju.

    saradadevii, ti se nalazis s roditeljima svojih studenata?
    pa da, to je najinteresantniji dio posla Ali pojave se samo oni cija djeca nemaju nikakvih problema, tako da samo ponekad uleti ovakav dragulj u obliku Chrisove mame sa kojom popricah dobrih pola sata (by the way, bila je babica prije nego sto je imala djecu, tako da mi je bila jos draza)

  22. #22
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    mada se mogu zamisliti u situaciji da G. ima 10 godina ne zna čitati i ja kažem svakom da je to OK i da svako djete ima svoje vrijeme i lagono dobivam rak želuca

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    šta se smiješ
    osmisli ti svoj dan
    ja imam kineski borilačke vještine i taichi
    a ti?

  24. #24
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    prvo lako je diskutiratikad nemamo opcije to napraviti 8) valjda svi koji su nezadovoljni sustavom a svakodnevno salju dijete u njega (bilo u jaslice ili faks) moraju dobro sami sebi izracionalizirati zasto to rade tako, tako da bih se slozila sa S. sto se tice toga da se moze raditi i biti vise sa svojim djetetom...samo ako se zeli

    negdje sam procitala da je u tijeku najveci eksperiment u povijesti covjecanstva - djecu od 6mj. odgajaju ustanove, tek za nekih 30-tak god. znati cemo gdje nas to vodi. i to je tocno, ne znamo sto ce se desiti s tom generacijom koja je prerano i predugo bila u institucijama.

    osobno opcija HS meni nije prihvatljiva ja sam sklonija da skupina roditelja sama osnuje skolu i odredjuje pravila kako i sto...

    isto tako sklonija sam djelovati u sustav, traziti i kopati bolje, te ga nadopunjavati kroz individualni rad sa djetetom.

    pojam socijalizacije - nisam sigurna da li sam dobro shvatila, ali pretpostavka je da je precijenjen - naravno da je, ali samo za odredjenu dob - negdje do 5 god. djetetu je dovoljna obitelj (i to pod obitelj ne mislim na malu vec prosirenu zajednicu), zatim krece potreba za drugima - hoce li to ostvariti na nacin da ce obitelj imati druge obitelji s kojima ce se sustavno druziti ili odlaskom u vrtic, tu je na razmisljanje.

    stavljati usporedbe potrebe djeteta po rodjenju i potrebe djeteta kasnije dobi su mi suvise nerelane, dijete treba roditelje na razlicite nacine u 3 danu, 3 godini, 13 godini i 33 godini zivota.
    isto tako kako se emocionalna i prostorna povezanost izmedju djeteta i rod. siri tako je i potreba za drugim ljudima veca.

    Ja osobno u drugima vidim bogatstvo ne pretnju, voljela bih da u HR ima mogucnost izbora vise oblika skolovanja, manjih skola pa i HS...ali dok nije tako lako je raspravljati jer opcije zapravo nemamo, pa se meni visenamece pitanje kako si opravdavate to da su djeca u nstitucijama a osobno u dubini duse s time niste zadovoljni?

  25. #25
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    pa se meni visenamece pitanje kako si opravdavate to da su djeca u nstitucijama a osobno u dubini duse s time niste zadovoljni?
    ne opravdavam si, nesretna sam zbog tog.
    i cinim najvise sto mogu (bar se tjesim tako), ne ide u vrtic svakodnevno, niti ce u skolu (vec su vas zgrozili moji stavovi o tom).


    Citiraj flower prvotno napisa
    Ja osobno u drugima vidim bogatstvo ne pretnju
    donekle se mogu sloziti. nitko ovdje ne misli da dijete treba ograniciti samo na sebe. svi ce se sloziti da je to zanemarivanje djetetovih potreba, ako ne i zlostavljanje.
    ali ja pristajem da mi dijete ide u javnu skolu jer znam, gledam to u njemu, da ce on promijeniti svakog tko je s njim. pa i onog tko je stvarno prijetnja. pa sam mirna.
    a da ce vecinu toga nauciti negdje drugdje, kao sto je i dosada, hoce.

  26. #26
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ići će u državnu školu i učit ćemo kod kuće ono što ja smatram da je bitno

    znači dupli odgoj pardon obrazovanje
    slažem se.

  27. #27
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    osobno (znas da sam iskrena) mislim da mu dajes mix poruku s time da ce malo ici malo ne u skolu - skola je obaveza i kao takva ima sankcije - to sto ces dopustiti da malo ide a malo ne i to tolerirati, nece dovesti do njegovog boljeg obrazovanja, moze dovesti do toga da stekne krivu sliku da on bira, a ti maskiras kako ne bi doslo do posljedica...trebalo bi biti faca i dopustiti njemu da bira ali i njemu da snosi posljedice istog to govorim za one koji udju u takav sustav...

    u slucaju da zelis odgojiti slobodno dijete - onda je bolja solucija niti ne ulaziti u sustav.



    ali ja pristajem da mi dijete ide u javnu skolu jer znam, gledam to u njemu, da ce on promijeniti svakog tko je s njim. pa i onog tko je stvarno prijetnja. pa sam mirna.
    a da ce vecinu toga nauciti negdje drugdje, kao sto je i dosada, hoce.
    ovo potpisujem i za svoje dijete.

  28. #28
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    prestala sam se bojati mix poruka

  29. #29
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno


  30. #30
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    i u kojoj ste temi HS sada? mi smo u otkrivanju tijela - fascinirana je menstruacijom i krvi, dinosaure smo ponovno otkrili s novim pretpostavkama i teorijama, a princevi i princeze i svijet bajki joj je trenutno najdraza literatura... jel i ovo spada u HS ili sam zabrijala?

  31. #31
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    nedavno sam skuzila svoj glavni problem s ivarom, zeljela sam u isto vrijeme da bude slobodan i da bude odgovoran.
    trebala mi je pomoc psihologa da ja odrasla i bistra skuzim da su to dva nespojiva cilja.
    sad sam mirna jer sam izabrala prvo

    u kojoj smo temi?
    uzasi povijesti. zasto povijest nije ipak uciteljica zivota? jer pamtimo samo dobre stvari. zato smo mi sad na zlim.

  32. #32
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    to govoris za sada ili za odraslu dob? Zelila bi da Ivar u odrasloj dobi bude slobodan i neodgovoran?

    Ja uopce ne mislim da bi te dvije stvari trebale biti u kontradikciji :/ . (morati cemo i ovaj topik splitati)

  33. #33
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    i za sada i za odraslu dob.

    i da, mislim da jest nemoguce da si u isto vrijeme i slobodan i odgovoran (prema sebi, bliznjima, okolisu, zajednici). ali, nisam ja ekstremistica. nek je on ipak malo vise slobodan nego odgovoran i ja sretna

  34. #34
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Drago mi je da nisi ekstremistica

    Po meni sloboda podrazumijeva i biranje osjećaja odgovornosti, a vrhunac mudrosti znati si posložiti za koje stvari jesi i možeš biti odgovoran a za koje ne.

  35. #35
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    po menije sloboda najvisi oblik odgovornosti prema sebi i drugima, jer sloboda moze ici samo do tamo gdje ne ugrozava neciju drugu slobodu

    ah povijest, kad to krene...krv je mala beba

  36. #36

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj lalah prvotno napisa
    je super je

    mada se mogu zamisliti u situaciji da G. ima 10 godina ne zna čitati i ja kažem svakom da je to OK i da svako djete ima svoje vrijeme i lagono dobivam rak želuca
    ako bude bio problem, samo citaj iskustva roditelja koji su bili u slicnoj situaciji
    Free Range Educatio, zbornik roditeljskih radova kako, zasto itd HE. ( Ima jedan clanak o sinu koji je odbijao uciti citati, sve se sretno zavrsilo....)

  37. #37
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    evo i trece teme .- ocekivanja od djeteta... (nadovezujem se na Lalino)

  38. #38
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    e, sa ocekivanjima imam problem

  39. #39
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    e, sa ocekivanjima imam problem
    ali ne mogu sad nastaviti jer imam problem i sa slobodom vs odgovornoscu.
    naime 5 ljudova mi dolazi za sat vremena u stan a odgovorna kakva jesam ne mogu im priustiti da dozive slobodu u kojoj zivim

  40. #40
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno


  41. #41

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    valjda svi koji su nezadovoljni sustavom a svakodnevno salju dijete u njega (bilo u jaslice ili faks) moraju dobro sami sebi izracionalizirati zasto to rade tako
    to je i osoban izbor, ali i izbor koji je debelo socijalno uvjetovan, tj. nije lako u drustvu u kojemu 90 i nesto posto zaposlenih zena se vraca u placeni posao, nakon porodiljskog, ostati doma s djecom i napustiti posao. to je stvar identiteta, spolnog, profesionalnog, cak i identiteta sto to znaci biti dobra majka.

    negdje sam procitala da je u tijeku najveci eksperiment u povijesti covjecanstva - djecu od 6mj. odgajaju ustanove, tek za nekih 30-tak god. znati cemo gdje nas to vodi. i to je tocno, ne znamo sto ce se desiti s tom generacijom koja je prerano i predugo bila u institucijama.
    ovdje je 6 tjedana sve ucestalija pojava, a 3 mjeseca poprilicno rasireno (jer placeni porodiljski na 90 posto place traje 6 tjedana, nakon 3 mjeseca je uravnilovka za sve 100 funti tjedno, sto i nije nesto , ako si city buisniss woman i zaradjujes tjedno barem 5-6 puta vise...)


    isto tako sklonija sam djelovati u sustav, traziti i kopati bolje, te ga nadopunjavati kroz individualni rad sa djetetom.
    iz istog razloga bih ja, ako se preselim u Hrvatsku, trazila legalizaciju HE i flexi skolovanja (dva dana tjedno ide, tri dana ne ide...), ovo sto ivarica planira


    stavljati usporedbe potrebe djeteta po rodjenju i potrebe djeteta kasnije dobi su mi suvise nerelane, dijete treba roditelje na razlicite nacine u 3 danu, 3 godini, 13 godini i 33 godini zivota.
    je li mislis na moju poredbu o bolnickom i kucnom porodu? to je bila ilustracija za to kako se nesto sto je postalo nuzno (radjanje u bolnici), uredjuje da lici na ono sto je izvorno bilo (kod kuce)
    Skole, a jos vise vrtici su vrlo moderni fenomen. Nisu vrtici nastali iz prepoznate potrebe da je vazno da se djeca socijaliziraju, niti su obavezne skole nastale iz prepoznate potrebe ljudi da uce i da se intelektualno razvijaju. Postoje dobri ekonomski razlozi za otvaranje prvih vrtica, a skolski programi u Engleskoj sve vise , po zargonu i sadrzaju, nalikuju na promidzbene pamflete firmi svih velicina (ovo ce se laa lii svidjati... teorija zavjere velikog i malog biznisa!)

    Vrlo je "udobno" , u prevladavajucoj ekonomiji, institucionalizirati dijete na 9 sati dnevno , 5 dana u tjednu i tako godinama. Nije internat, ali nije ni puno dalje od toga. Roditelji mogu zaradjivati da bi opet mogli zadovoljiti sve percipirane (nametnute) potrebe (mislim da su to realne potrebe)
    Potrebno je svima, i onima koji se slazu i onima koji se ne slazu sa sustavom, dobro izracionalizirati takvu situaciju, da bi mogao i dalje sretno zivjeti u njoj. Jedan nacin je reci da im se tamo bolje zadovoljavaju rastuce potrebe, unatoc cinjenici da vecina njih urla kada ih se prvi puta ostavi same u vrticu. Recimo da im se i zadovoljavaju, ali sto ako se time zakidaju u zadovoljavanju nekih drugih potreba, ili , sto, kako si ostavila otvorenim kao mogucnost, te se potrebe mogu zadovoljiti u okviru drustva, izvan institucija.
    Zasto onda ne trazimo druge nacine funkcioniranja brige o djeci, obavljanja poslova itd.... Zato jer to nije ekonomski isplativo prema prevladavajucem ekonomskom modelu. Ali bi bilo onda dobro reci da je to mozda vazan razlog zasto se otvaraju jaslice za 6mjesecne ili 6tjedne bebe ili zasto su skole obavezne.
    Da bi roditelji mogli biti dobri gradjani i stvarati bogatstvo nacije, a njihova djeca da jednoga dana to isto (poslusno)nastave.

    Flo, nemoj ovo uzeti osobno. Samo me inspiriralo za neke moje frustracije glede psiholoskih teorija u sluzbi ekonomije.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    slične stavove sam čitala u Ishmaelu i ostalim knjigama istog autora

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    saradadevii,

  44. #44
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    kako si opravdavate to da su djeca u nstitucijama a osobno u dubini duse s time niste zadovoljni
    Ne uspijevam si opravdati. Nesretna sam zbog toga i valjda i zato stalno lijecim kompleks da sam losa mama.

    HS tema dana - zasto porod boli i sta se dogadja u porodu. Od prekjucer i Mozart i njegova Carobna frula - stigla nam je igrica.

    Lalo, za moj dan moze malo joge i meditacije, onda mozemo djir po trznici malo pricati o vocu i povrcu i ribama/mesu, doma mozemo zajedno kuhati ili klinci mogu dobiti svaki svoju piramidu od kartona i izrezane slike klope pa slagati piramidu prehrane uz pricu o hrani, poslije rucka, izlet na selo, modeliranje u blatu (moze i crtanje slova u blatu i igra na slovo, na slovo).

    Sto se tice manje grupe roditelja i osnivanja skole... kad sam ja ono predlozila da se organiziramo u zajednicu tipa Farme Ine May Gaskin?

    Moja mama je mene pustala svako malo kod kuce (po dan-dva, nikad to nisam trazila na ispite ili ispitivanja), kad bi joj rekla da mi je stvarno skroz puna kapa skole i nastavnika. I opravdavala mi to. Ja nemam neko strasno visoko misljenje o sebi, ali odgovornost prema radu i poslu koji preuzmem, imam, i to veliku.

    Btw, gdje je to Iv napisala da Ivar povremeno nece ici u skolu? Link, pliz.

  45. #45
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    nemam pojma gdje je napisla, ali je ostalo upecatljivo

    S. nema frke - nisam ni ja daleko od tih razmisljanja (a i inace volim raspravljati) ono sto ja zelim je da se te institucije stvarno usmjere prema djeci i da nesto sto je nuznost zivota koji zivimo postavimo sto je bolje moguce. ako netko smatra da je HS najbolji put za dijete onda bi im to moralo biti omoguceno - ali...ja bih uvela i nekakav sustav kontrole...

    npr.
    znam za jedne roditelje u Ceskoj, gdje su zbog prirode posla (pola godine tamo, pola ovdje) isli na soluciju HS - tamo su pravila da osoba koja provodi HS mora imati VSS i dijete polaze drzavne ispite znanja... znaci ipak program je propisan, neki uvjeti koje HS ucitelj mora imati su propisani... mozda da se ne desi da dijete na kraju zna samo jogu ili tai chi (jesam vam rekla da od 9 mj. zajedno sa mojom majkom idemo na tai chi)...

    BB - porod/menstruacija...Mozart (hocu i ja igricu)- plese neki svoj balet uz babyM. i ponosni smo sto ga prepoznaje... skoro pa smo u istom filmu "razredu", a i slovo na slovo nam ide...pocela je analizu...

    odgovornost - bitno je drugacije dopustiti djetetu koje je nekoliko god. vec u skoli pa mu bude dosta i pretesko od djeteta koje tek krece u sustav...

    Ivka i sloboda zivljenja

  46. #46
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Al nije za svakog HS, niti je HS tako jednostavan kao sto mozda u prvi cas izgleda. HS je cjelodnevno zanimanje.

    Niti bi to bilo tako jednostavno kao sto je organiziranje grupe roditelja da se zamijenjuju, npr. po principu svaki dan drugi roditelj dok su ostali na poslu.

    Prvo sto se ipak mora napraviti neki program. Drugo sto ga se treba medusobno uskladit. Trece sto se za izvedbu programa treba pripremati, cesto svakodnevno.

    I onda jos imas cijelu lepezu pristupa HS-u (od skroz slobodnjackog do "skole" u dnevnom boravku).

    A ako nemas mrezu druge djece koja su HS onda postoji jako velika sansa za usamljenost - i djeteta i roditelja. Ne toliko pomanjkanja socijalizacije vec bas usamljenost, ona bolna teska usamljenost.

    HS je super opcija za neku djecu (i roditelje - jer mora se ici u paru), al za mnoge nije.

    A kaj se institucionaliziranja klinaca tice u smislu skolovanja, ne vidim to obavezno kao negativni razvoj sistema.

    Prije "institucionalizacije" (oliti skola i vrtica) klinci nisu imali bolje obrazovanje, vecinom nisu imali nikakvo, osim ako pod obrazovanje ne smatras kopanje po poljima, hranjenje pajceka, dostavu novina (i samo to).

    "Institucionalizacija" nam je omogucila ovo danas visoko obrazovano drustvo.

    Mozemo je maknuti al onda mormao prihvatiti i nizu (opcu) obrazovanost. Sto je OK ako se tako odlucimo kao drustvo.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ne znam koja će to državna škola tolerirati povremene izostanke?

  48. #48
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ancica-zato bih ja neku kontrolu...

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja sam za opciju što tko radi sebi radi,ne kažem da su državne,a bogme i privatne škole savršene i jedini izbor ......

    ja npr u obitelji imam dovoljno stručnjaka ,a fala bogu i sama nešto znam,da ako sad zapnem Marko može ići na državnu maturu sa 14,no baš i ne vidim svrhu toga osim da se hvalim kak imam naobraženog klinca

    ja ću ostat pri svome državna plus majčina škola,pa ću za 20 tak godina vidjet rezultate svog eksperimenta

    javim vam,ako će forum još postojati

  50. #50
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    flo, evo za primjer kako je to regulirano u Alberti, Kanadi (u Kanadi je obrazovanje provincijska odgovornost pa se pravila razlikuju od provincije do provincije, Albertu stavljam samo kao primjer): http://www.qp.gov.ab.ca/documents/Re...sbn=0779748387

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •